Reklama

2018-12-13 17:11:04

Białka

Wody Polskie odpowiadają na protest ekologów

Reklama

Dziś przy rzece Białce odbył się protest ekologów w sprawie prowadzonych tam od kilku dni prac. Do naszej redakcji dotarło obszerne stanowisko Wód Polskich, które wykonują prace.

Wody Polskie zabezpieczają wybrane odcinki rzek w Małopolsce na wypadek wezbrań wody

Wody Polskie usuwają skutki lipcowej powodzi na górskich rzekach w województwie małopolskim i zabezpieczają newralgiczne miejsca na wypadek kolejnych wezbrań wody. Wszystkie działania na Białce Tatrzańskiej i innych rzekach mają punktowy charakter i są bezpieczne dla środowiska wodnego. Przed nadejściem mrozów pilnie należy zabezpieczyć m.in. uszkodzone skarpy, mosty i kanalizacje. Wszystkie działania służą ochronie mieszkańców przed powodzią na zagrożonych terenach.

Powódź, która miała miejsce w lipcu tego roku na południu Polski wyrządziła bardzo duże szkody powodziowe i zagroziła życiu i zdrowiu wielu mieszkańców.  Jeszcze w trakcie wezbrania powodziowego do Wód Polskich RZGW w Krakowie wpływały liczne pisma od mieszkańców, sołtysów wsi, radnych gminnych, wójtów z prośbami o interwencję i usuwanie szkód powodziowych. Zagrożenie powodziowe stworzyła również rzeka Białka Tatrzańska. Nasi pracownicy wraz z przedstawicielami wojewody i samorządów dokonywali wizji terenowych i szacowali szkody.

Ostatecznie, na rzece Białce Tatrzańskiej zinwentaryzowano 14 odcinków, gdzie powstały szkody powodziowe. Do realizacji wybrano sześć najbardziej newralgicznych miejsc. Przy ich wyborze kierowano się głównie względami bezpieczeństwa życia i mienia ludzkiego, jak również skalą interwencji dla danego odcinka. Na kilku odcinkach woda powodziowa wystąpiła z koryta rzeki, a nurt wody został skierowany bezpośrednio na zabudowania. 

Woda zagrażała m.in. infrastrukturze drogowej, zagrożone było również osiedle. Wezbrana rzeka zagrażała wsi Dębno, Dursztyn i Nowa Biała. Na wysokości powstałej wyrwy brzegowej został zerwany fragment drogi prowadzącej do oczyszczalni ścieków w Czarnej Górze (brzeg prawy). Istniało ryzyko powiększenia się wyrwy i skierowania głównego nurtu wód na budynek oczyszczalni ścieków.  Zagrożone zostały również zabudowania mieszkalne osiedla zlokalizowanego na wysokości wyrwy prawego brzegu, powyżej ujścia potoku Bryjowego oraz most w ciągu drogi krajowej DK 49.

Lipcowe wezbrania stwarzały realne niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia ludzi. Prowadzone przez Wody Polskie prace mają charakter doraźny i interwencyjny. Ich celem jest uniknięcie dalszych bezpośrednich zagrożeń dla mieszkańców i nie są one pracami regulacyjnymi.

Jednocześnie informujemy, że po przejściu fali powodziowej pracownicy Wód Polskich wraz z Przedstawicielami RDOŚ w Krakowie odbyli kilkukrotnie wizje w terenie w celu ustalenia najlepszego wariantu rozwiązań, zarówno z punktu ochrony środowiska, jak i potrzeby wykonania robót interwencyjnych przed skutkami kolejnych wezbrań.

Prace prowadzono jedynie punktowo w skali rzeki w miejscach newralgicznych. Pozostałe odcinki pozostają bez ingerencji. Uciążliwość  i wpływ robót na elementy biologiczne rzeki  Białka Tatrzańska mogło mieć miejsce wyłącznie w trakcie realizacji inwestycji.

Zastosowano również liczne działania wynikające z konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, a także zapobiegania lub ograniczania oddziaływania planowanych działań na środowisko przyrodnicze, zgodnie z uwagami RDOŚ w Krakowie.

Wszystkie prowadzone przez Wody Polskie prace zastały zgłoszone zgodnie na podstawie art. 118 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r. poz. 142; ze zm.), jako roboty utrzymaniowe na  śródlądowych wodach powierzchniowych (wymienionych w art. 227 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne z wyłączeniem działa  wskazanych w art. 118b pkt 4 ustawy o ochronie przyrody), w tym usuwanie  ze  śródlądowych  wód  powierzchniowych  przeszkód  naturalnych  oraz  wynikających z działalności człowieka,  zasypywanie wyrw w brzegach i dnie śródlądowych wód powierzchniowych oraz ich zabudowa biologiczna  – realizowane później niż 2 lata od momentu powstania wyrwy, udrażnianie śródlądowych wód powierzchniowych przez usuwanie namułów i rumoszu.

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
białcon 10 2018-12-14 23:13:11
Popieram cie Marcin .Akurat u mnie w Białce Tatrzańskiej nie ma , ani osuwiska , ani drzew nie łamie , ani też wod nic nie bierze .Jak ktoś nie wierzy mogę dać zdjęcia naszej kochanej Białki , nawet wtedy gdy jest powóź .Jak sie nie podoba to wysiedlić i koniec.Jak w Maniowach
Marta 2018-12-14 18:00:41
A kto wydał zgodę na budowę domów na terenach zalewowych i zagrożonych powodzią. Dlaczego ludzie tam się pobudowali - czy nie wiedzieli co czynią? Te wszystkie zabudowania powinny zostać natychmiast zlikwidowane. Z drugiej strony Wody Polskie to coś jak duch - wszyscy wiedzą, że są ale nikt nie wie kto to. Dlaczego ciągle podpisują się Wody Polskie - co to za TWÓR - POTWÓR!
kierowca123 2018-12-14 13:35:41
@basior - "Małopolski oddział Wód Polskich, czyli RZGW Kraków, usiłuje w ten sposób zabezpieczyć przed zalewaniem tereny na brzegu rzeki, mimo że jeszcze kilka lat temu ta sama instytucja zalecała zupełnie inny tryb postępowania. Zgodnie z opracowanym wtedy projektem ochrony przed powodzią, na polach w pobliżu wsi wybudowane miały zostać wały. Planowano też podniesienie korony dróg, by mogły pełnić również funkcję przeciwpowodziową. Działania te miały zostać wykonane poza obszarem chronionym ? dlatego, że to właśnie naturalne koryto Białki stanowi o unikalnej wartości przyrodniczej tego miejsca."
To z artykułu sprzed dwóch dni. Grześ to chyba twój informator.
basior 2018-12-14 12:45:37
@kierowca, a kto ci to bzdur naopowiadał? Grześ, co szedł przez wieś?
kierowca123 2018-12-14 07:45:06
wszystko fajnie, ale czemu Wody nie odniosły się do tego o czym Tygodnik pisał w poprzednim artykule, czyli że dla tego odcinak z racji tego że leży w obrębie NATURA 2000 był przygotowany zupełnie inny plan zabezpieczenia przeciwpowodziowego ? Był droższy więc Wody stwierdziły, że nie ma kasy ? Wiem, że na 500+ zaczyna brakować, ale w takim miejscu jednak nie można robić byle jak, byle taniej.
Mieszkaniec 2018-12-14 00:41:03
Do Marcina: Nie masz pojęcia co piszesz i czym jest wezbrana rzeka Białka gdy podczas jednego dnia potrafi się wedrzeć kilkadziesiąt metrów w głąb wsi zamieniając pola w jedną wielką dziure i zagrażając domom. Mówisz o ekologi? Po ostatniej powodzi rzeka zostawiła tylko kamienie i kupe korzeni szpecących krajobraz
masakra 2018-12-13 22:59:46
Marcin, zastanów się najpierw co piszesz... Większość terenu w górach jest zagrożona,albo wezbranymi wodami, albo osuwiskami, a nawet łamanymi przez wiatr drzewami. To niby gdzie ci ludzie mają się budować?!... Rzeka Białka co roku powoduje jakieś szkody, bo tam gdzie potrzebne jest pogłębienie koryta i wały przeciw powodziowe od razu przylatują "zielone ludziki" i wielka im krzywda się dzieje!!!. To ryby w Białce są takie głupie, że się same pchają pod koparkę?, chyba logiczne jest że zwieją albo w górę albo w dół i jaka im krzywda się stanie?... Nie
skomentuje reszty Twojej wypowiedzi bo żal mi takich ludzi jak Ty....
Marcin 2018-12-13 22:14:32
Popieram protest. Ludzie budują się i mieszkają na zagrożonych terenach, a potem płaczą że powódź i straty. Wogóle mi was nie żal, dokładnie tak samo jak wszystkich którzy mimo wysokiego zagrożenia lawinowego pchają się zimą w góry i tracą przez własną pychę zdrowie czy życie. Nie podoba mi się się że dla tak niewielkiej grupy ludzi niszczy się dziedzictwo natury należące do przodków nas i następnych pokoleń. Równie mocno denerwuje mnie to, że wszyscy płacimy za ignorancję i gnuśność innych.
Luka 2018-12-13 21:40:08
Do protestowania pierwsi ale ciekawe czy jak mnie zaleje to z własnej kieszeni naprawią szkody oszołomy
Jonek 2018-12-13 19:01:58
Do Bialki niek idom protestowac bo cyrwonkom leci szambo smrod na calom Wieś
Wiochana calego 2018-12-13 18:38:18
To jest hore co te ekolodzy wyprawiaja.g... wiedza a najwiecej dopie...ja

Reklama
  • PRACA | dam
    NIEMCY: MURARZ, CIEŚLA, MALARZ, OCIEPLENIA, ELEKTRYK, SPAWACZ, KRANISTA. Umowy na warunkach niemieckich. Kontakt: 0048 601-218-955
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    KOŚCIELISKO Kiry sprzedam działkę budowlaną do wyboru 27 arów lub 18 arów lub 9 arów. Działka około 300m od wejścia do Doliny Kościeliskiej. Działka objęta planem zagospodarowania 3MN tel 660797241 b12.pl. 660797241
    Tel.: 660797241
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DZIAŁKĘ W ŁAPSZACH WYŻNYCH (nr 2903, 2904, 2905). 572624414.
  • PRACA | dam
    Poszukuję chłopaka z umiejętnością j. niemieckiego na wyjazd do Niemiec (4-7.12.25). 664 497 808.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
  • SPRZEDAŻ | różne
    SPRZEDAM OPAŁ SUCHY - 788 344 233.
  • PRACA | dam
    PRODUCENT ŻYWNOŚCI w Zakopanem zatrudni PRZEDSTAWICIELA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • PRACA | dam
    Przyjmę BRYGADY I POJEDYNCZE OSOBY NA TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE. 503 532 680.
  • USŁUGI | budowlane
    TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
  • PRACA | dam
    Nowe miejsce na mapie Białki Tatrzańskiej rekrutuje ! Na stanowiska: -kucharz produkcyjny, kucharz wydawkowy, pizzer, pomoc kuchenna, pracownik obsługi sali restauracyjnej Jeżeli jesteś zainteresowany/ zainteresowana pracą zadzwoń, lub wyślij CV. 798625975 restauracjadwatopory@gmail.com
    Tel.: 798625975
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    WIĘŹBA 950 zł/kubik. STEMPLE, DESKI SZALUNKOWE 700 zł/kubik. 790 759 407.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    WAŁACH 3-letni, zajeżdżony, 8.500 zł. Sprzedam lub zamienię na starszego. 790 759 407.
  • USŁUGI | budowlane
    PŁYTKI, REMONTY, ELEWACJE, PODDASZA. 793 677 268.
  • USŁUGI | budowlane
    PŁYTKI, REGIPSY, MALOWANIE, WYKOŃCZENIE WNĘTRZ. 787 479 002.
  • USŁUGI | budowlane
    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. 787 479 002.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Wynajmę umeblowane MIESZKANIE EMERYTCE - Szaflary. 601 707 235.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam tanio! PENSJONAT Z WYPOSAŻENIEM W SZAFLARACH. 513 243 420.
  • PRACA | dam
    Pracownia Projektowa SŁOWIK ARCHITEKTURA poszukuje ARCHITEKTA. Oczekujemy: *ukończonego kierunku studiów pierwszego stopnia na Wydziale Architektury *znajomości programu ArchiCAD * min. 2 lata doświadczenia. 668 309 058 https://slowikarchitektura.pl/
    Tel.: 668 309 058
    WWW: slowikarchitektura.pl/
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia MIESZKANIE, I piętro, Waksmund. 515 503 494.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DOMEK LETNISKOWY W GORCACH. 515 503 494.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    SKUTER SNIEŻNY POLARIS. 515 503 494.
  • PRACA | dam
    Poszukiwana osoba do pracy w sklepie na Krupówkach na stanowisko sprzedawcy. 723 745 984
    Tel.: 723
  • PRACA | dam
    KASJER/KASJERKA PRACA W SKLEPIE SPOŻYWCZYM BUKOWINIE TATRZAŃSKIEJ WIĘCEJ INFORMACJI POD NR TEL. 609820250 as.stasik@op.pl
    Tel.: 609820250
  • USŁUGI | inne
    PRZERÓBKI - KOŻUCHÓW, FUTER, NA PILOTKI NOWEGO KROJU. NIEDROGO, PROFSJONALNIE. 606989935.
  • PRACA | dam
    Cukiernia Samanta w Kościelisku zatrudni kobietę na stanowisko POMOC CUKIERNIKA. Praca w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy. Praca w godzinach wczesnoporannych. Tel. 602387393.
  • PRACA | dam
    Przyjmę do pracy na budowie - docieplenia, budowy od podstaw, wykończenia. Zakopane i najbliższe okolice.. 500160574
    Tel.: 500160574
  • PRACA | dam
    Przyjmę dwie dziewczyny najlepiej z Zakopanego NA STOISKO Z OSCYPKAMI w Zakopanem (12.12.25-12.01.26). Praca dobrze płatna. 664 497 808.
  • PRACA | dam
    Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
  • PRACA | dam
    WIZY USA, WYJAZDY, ZIELONA KARTA. 501 809 644
  • PRACA | dam
    Przyjmę do pracy PIZEERA Z DOŚWIADCZENIEM, praca 4/5 dni w tygodniu, od 16:00 do 1:30. Zakopane. Stawka: 30 zł/godz. 692 242 042.
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Skupujemy nieruchomości za GOTÓWKĘ, PODHALE. 600404554
    Tel.: 600404554
  • USŁUGI | inne
    PROFESJONALNA WYCINKA DRZEW, GAŁĘZI Z PODNOŚNIKA I Z UŻYCIEM LINY. 889 105 476
  • PRACA | dam
    Zatrudnię Recepcjonistkę/Recepcjonistę: - umowa o pracę - w hotelu 4* - możliwość rozwoju: szkolenia, kursy - konieczna znajomość języka angielskiego - doświadczenie mile widziane, ale jeżeli nie masz doświadczenie, to wszystkiego Cię nauczymy:). 600087765 stamary.pl praca@wo-ma.com
    Tel.: 600087765
  • PRACA | dam
    PRODUCENT ŻYWNOŚCI w Zakopanem zatrudni PRZEDSTAWICIELA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • PRACA | dam
    Piekarnia rzemieślnicza TuChleb w Zakopanem zatrudni piekarkę/piekarza, cukierniczkę/cukiernika oraz osobę do przyuczenia. 602124461
    Tel.: 602124461
  • USŁUGI | budowlane
    DOTACJA Z CZYSTEGO POWIETRZA - TERMOMODERNIZACJA. Oferujemy bezpłatną pomoc od A do Z w pozyskiwaniu dotacji, przeprowadzeniu termomodernizacji oraz rozliczeniu dotacji z programu Czyste Powietrze. Zmień swój dom. 888 276 582.
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Osoba prywatna KUPI DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ - okolice Nowego Targu. Płacę gotówką. 608 729 122.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYDZIERŻAWIENIA DZIAŁKA W LUDŹMIERZU PRZY DRODZE NA CZARNY DUNAJEC. 608 729 122
  • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
    Zarządzanie domkami i apartamentami na wynajem krótkoterminowy. 788 63 36 33 www.zarzadzanieapartamentami.info
    Tel.: 788
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum Narciarstwa. 608 729 122.
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupię działkę budowlaną Nowy Targ i okolice. 608 729 122.
  • BIZNES
    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
  • PRACA | dam
    Przyjmę CIEŚLI DACHOWYCH, DEKARZY, POMOCNIKA DEKARZA. 608729122.
  • PRACA | dam
    INSTRUKTORZY NARCIARSCY www.szkolajurgow.pl tel. 692001268
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • SPRZEDAŻ | różne
    LIKWIDACJA SKLEPU "WOD-KAN I ŁAZIENKI". WYPRZEDAŻ ASORTYMENTU W ATRAKCYJNYCH CENACH. W tym: baterie, umywalki, itp. Zapraszamy: ul. Chramcówki 33, Zakopane.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DOM, centrum Zakopanego - 602 633 931.
  • PRACA | dam
    Przyjmę PIEKARZA. 607 44 55 66.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2025-11-01 21:53 Pożar sadzy w Bukowinie Tatrzańskiej. Strażacy apelują o regularne czyszczenie kominów 2025-11-01 21:00 Budynek na Cyrhli rośnie w oczach. Kiedy otwarcie słynnej restauracji? 2025-11-01 20:00 Prywatna firma chce stworzyć w Zakopanem punkty ładowania samochodów elektrycznych 4 2025-11-01 19:40 Skalni lecą do Chicago na Festiwal Na Góralską Nutę 2025-11-01 19:27 Przepiękne widoki z Rusinowej Polany (WIDEO) 2025-11-01 18:30 Tak po zmroku wyglądają cmentarze w Zakopanem (WIDEO) 2025-11-01 18:00 W poniedziałek rusza montaż iluminacji w Krainie miliona świateł, część parku zamknięta 6 2025-11-01 17:30 Wszystkich Świętych w Miętustwie. Między ziemią a niebem (ZDJĘCIA) 2025-11-01 17:00 Odkopywanie Zakopanego. Wystawa w Domu Wczasowym Hyrny 2 2025-11-01 16:30 Cisza na Dunajcu 2025-11-01 16:30 Pożar traw na Bachledzkim Wierchu 2025-11-01 16:00 Zakopane uzdrowiskiem? Czemu nie! 6 2025-11-01 15:17 Kwesta na zakopiańskich cmentarzach 2025-11-01 15:00 Maraton - jeden budynek, trzy szkoły i nowe tablice poświęcone patronom 2 2025-11-01 14:32 Obchody 70-lecia Tatrzańskiego Parku Narodowego (ZDJĘCIA) 2025-11-01 13:54 Tatrzańscy policjanci czuwają nad bezpieczeństwem w rejonie cmentarzy 2 2025-11-01 13:44 Nad Tatrami wał z chmur i dość silny wiatr. Na Podhalu ciepło 2025-11-01 13:30 Nabory RLKS już trwają - nie przegap szansy na wsparcie finansowe! 2025-11-01 13:09 Zderzenie dwóch samochodów na drodze między Czarnym Dunajcem a Pikielnikiem 2025-11-01 13:01 To 9-letni chłopiec oślepiał pilota 7 2025-11-01 12:37 XXVI Kwesta Nowotarska (ZDJĘCIA) 2025-11-01 12:00 Na wiosnę ruszy przebudowa ul. Drohojowskich w Czorsztynie. Inwestycja za milion złotych 1 2025-11-01 10:59 1 listopada odwiedzamy Wiktorówki. Jeden z trzech symbolicznych cmentarzy w Tatrach (WIDEO) 2025-11-01 10:00 Lodówka społeczna na Spyrkówce - potrzebna, ale zbyt daleko? 1 2025-11-01 09:03 Kiedyś 1 listopada w Zakopanem nie było turystów. Ten weekend będzie inny 1 2025-11-01 08:00 Zaduszki, Dziady i Halloween 7 2025-11-01 06:32 Darmowy parking przy nowotarskim szpitalu 1 i 2 listopada 2025-10-31 23:22 Polki Folki - wspaniałe widowisko w Nosalowym Dworze (ZDJĘCIA) 2025-10-31 22:12 Kradzież paliwa i elementu koparki w Białym Dunajcu. Właściciel oferuje nagrodę za wskazanie sprawców 4 2025-10-31 21:00 Największy pracodawca na Podhalu zwalnia. Atmosfera grobowa 13 2025-10-31 20:49 Niebezpieczny incydent podczas nocnych lotów w Nowym Targu. Ktoś oślepił pilotów laserem (WIDEO) 6 2025-10-31 20:00 Kwesta na zakopiańskich cmentarzach 2025-10-31 19:00 Pęksowy Brzyzek wieczorową porą (ZDJĘCIA) 2025-10-31 18:46 Harcerska Akcja Znicz przy Starym Cmentarzu w Nowym Targu 2025-10-31 17:45 Halloween na Pardałówce 11 2025-10-31 17:00 Karta Turysty w Zakopanem coraz bliżej 8 2025-10-31 16:19 Tatrzański park otwiera niektóre szlaki po remoncie 2025-10-31 15:39 Wypadek w Zębie. Poważne obrażenia dłoni 2025-10-31 15:33 Napad na młodą dziewczynę w pociągu Nowy Targ - Chabówka. Policja zatrzymała 30-latka 7 2025-10-31 14:43 Trzech nietrzeźwych za kółkiem 2025-10-31 13:00 Słowacy zamykają Tatry. Za złamanie zakazu mandaty 1 2025-10-31 11:49 Zakopane: parkingowy, który zachwycił gości z Bliskiego Wschodu (WIDEO) 6 2025-10-31 11:31 Piękny poranek na Kondrackiej Przełęczy. Na szlaku dużo lodu - tylko w rakach (WIDEO) 2025-10-31 11:00 Sekundniki i usprawniona sygnalizacja świetlna w Nowym Targu 2025-10-31 10:15 Śnieg, oblodzenia, powalone drzewa, czyli trudne warunki na szlakach 2025-10-31 10:15 Zmarła ofiara potrącenia na Chramcówkach w Zakopanem 5 2025-10-31 10:00 Listopad - czas zadumy, pamięci i ciekawych wydarzeń kulturalnych pod Giewontem 1 2025-10-31 09:25 Co robić w weekend w Zakopanem? 1 2025-10-31 09:17 Marcin Szkodziński laureatem festiwalowego konkursu Żywioł Folkloru 2025-10-31 09:15 Słoneczne, bezchmurne niebo, piękna pogoda utrzyma się przez cały weekend
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2025-11-01 22:28 1. A Miasto niech pomyśli nad takim rozwiązaniem co się zarobi Proszę nie dzierżawić takich miejsc w centrum zamiast mniej postojowych 2025-11-01 21:40 2. Kiedy były konsultacje społeczne w tej kwestii??? Bo przegapiłem... 2025-11-01 21:35 3. Nie ma kasy na kosze, na ławeczki, na mikołajki dla dzieciarni... Ale światełka proszę bardzo, ładowarki chętnie, bezpłatny sylwester oczywiście.... A od kwietnia nadal darmowe parkingi dla turystów w weekendy bo "jak państwo wiecie niewiele możemy zrobić". Dobrze że chociaż proboszcz z Krupówek kasuje na miejskim parkingu świątek, piątek i niedziela. Niestety geotermia nie dla biedaków mieszkańców. Tylko książówkę stać na taki luksus. 2025-11-01 20:48 4. a ty biedaku cały czas na tych tubkach "daj plusa na telusa" :) 2025-11-01 20:45 5. ten dalej o tych śmieciach :) pewnie jest jakiś związek :) 2025-11-01 20:19 6. W "Maratonie"również mieściła się szkoła- Liceum Pedagogiczne,stad szkoła podstawowa numer 6 w tamtych latach(60-te)nazywana była szkołą ćwiczeń.Przykro,że się zapomina o tej zasłużonej szkole,która wykształciła wiele wspaniałych nauczycieli 2025-11-01 20:17 7. A skąd Zakopane dostarczy zasilanie tych stacji ładowania ? Wiatraki na Gubałówce? 2025-11-01 20:12 8. A miasto samo nie mogło wpaść na taki pomysł, żeby wpadło trochę grosza do skarbonki urzędu? Tym bardziej Pan Tymoteusz,który jest taki eko zielony ład. Lepiej wrzucić pieniądze na bezsensowne inwestycje jak zainwestować w to, co przynosi zarobek A panowie i panie z komisji ekonomiki raczej nadają się do liczenia ale owiec na hali. 2025-11-01 20:06 9. Najpierw sprawdź, ile kosztuje tubka w sklepie ( w cenie detalicznej), potem się wypowiedz ile razy taniej TVPropaganda wyprodukowała Trzaskowskiemu debatę ( faktura opiewa na 2.000 dwa tysiące zł). A może cena jest normalna? Hmmm, tak samo, jak ty!! Różnica taka, że prywatny producent może wyprodukować zamawiającemu towar/usługę nawet za jednego grosza. Telewizja PUBLICZNA, na którą i ja łożę, nie ma takiego prawa!!!!! Tym bardziej jeśli chodzi o faworyzowanie przez nią partii politycznej, a sama cały czas jest dotowana przez ryżego złodzieja, pomimo, że POdobno jest w likwidacji!!!!. Pytam, jakim prawem, tym bardziej, że te miliardy miały iść na dziecięcą onkologię, "ulubieńcu" Kurskiego. Aha, sprawdź, o kim tak mówił, muj ty ómyślny geniószó yntelektó 2025-11-01 20:03 10. Przecież park miał być wynajęty bo "nawet nie był odśnieżany". Jakoś śniegu nie widać. Pogoda na spacery i zabawę w parku rewelacyjna. Ale po mieszkańcom park jak mogą płacić więcej za śmieci i darmowego sylwestra dla turystów. Tylko pamiętajcie! Płaćcie dużo podatków bo dziura w budżecie a skarbnik mówił że "każdy milion się liczy".
2025-10-31 16:25 1. Przepiękne pracę. Wspaniałą atmosferą Czerwonego Dworu 2025-10-29 20:57 2. do Franka - jak by to były prywatne tereny, to kto inny miałby tam rządzić jak nie ich właściciele? A może Twoje obejście (o ile takowe posiadasz) wyglądałoby lepiej, gdyby zajęło się nim państwo? Może Ciebie trzeba wywłaszczyć i zająć się lepiej tym co masz? I wtedy powiemy - no teraz to wygląda jak trzeba, wolimy żeby żaden Franek prywatny właściciel się nam tu nie rządził. 2025-10-25 11:34 3. Mam do działań Tpn wiele uwag, ale gdy pomyślę jak by wyglądały te tereny gdyby tam wciąż rządzili prywatni właściciele, to jednak wolę żeby było tak jak jest teraz. 2025-10-16 13:58 4. Ani słowa o tym, że Ania Schumacher jest wnuczką Anny Górskiej. 2025-08-14 19:47 5. ...cudnie malowała! ten dobór kolorów!!!... 2025-08-10 20:25 6. Pan Krzysztof Kulesza nie ma 90 lat.Jest z 1953 lub 1954 R. 2025-06-22 01:24 7. Wzbogacony o 8 kolejnych budynków:):):) Wzbogacony:):):) 2025-06-22 00:36 8. A, czyli wyrżnąć drzewa i walnąć betonowe kloce tak jak już Radisson zrobił na miejscu przepięknego Modrzejowa, który powinien być muzeum, a rozjechały go spychacze. Brawo! Oby tak dalej, zalejemy betonem wszystką zieleń, dziedzictwo wyburzyć. Lepiej się zaborcy obchodzili z polskim krajobrazem i architekturą niż deweloperzy. 2025-06-12 19:04 9. Dla wielu osób za drogo, może by tak pomyśleć o zniżce dla mieszkańców? 2025-05-19 17:33 10. Jan mnie tam tyz zabrakło bo kosula w krate mi nie wyschła... miałem portki na posek zapinane ... rekonesans taki a sztuka "Ulice Jerozolimy " , Ulice pise się z duzej litery pamiytej .se tło .. i suchej co powiado doktor ... sztuk pięknych...
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama