Reklama

2019-04-24 15:44:24

Tatry

Apelują do premiera. Chodzi o rozporządzenie w sprawie inwestycji w Tatrach

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska szykuje zamach na przyrodę Tatr - piszą ekolodzy z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot. Przesyłają apel 74 organizacji do premiera w sprawie rozporządzenia dotyczącego inwestycji w parkach narodowych. Najbardziej zagrożone są Tatry - twierdzą ekolodzy.

Oto informacja przesłana przez Pracownię na Rzecz Wszystkich Istot:

"Tatry i bezcenna przyroda polskich gór zagrożona! Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, Andrzeja Szweda-Lewandowski, przygotował skandaliczny projekt rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, który umożliwi dewastację górskiej przyrody. GDOŚ chce dać zielone światło na budowę i funkcjonowanie wielkoskalowych inwestycji narciarskich, m.in. w parkach narodowych i rezerwatach przyrody – i to bez żadnej kontroli społecznej i instytucjonalnej. Zmiana prawa spowoduje niekontrolowaną zamianę ostatnich enklaw dzikiej przyrody w narciarskie lunaparki, kosztem bezcennej przyrody i okolicznych mieszkańców. 74 organizacje apelują do Premiera o zatrzymanie tych niebezpiecznych zmian.

Zgodnie z projektem rozporządzenia w najcenniejszych terenach kraju: ekosystemach górskich chronionych w ramach wszystkich form ochrony przyrody, tj. od parków narodowych, rezerwatów przyrody, po obszary Natura 2000, będzie można wybudować wielki ośrodek narciarski – nawet do 5 ha przekształcenia terenu – bez jakiejkolwiek oceny oddziaływania inwestycji na środowisko i bez prawa do sądu. Poza formami ochrony przyrody projekt rozporządzenia dopuszcza realizację inwestycji narciarskich bez konieczności uzyskania decyzji środowiskowej do 10 ha przekształcenia terenu. Ani kompetentne organy, ani społeczeństwo zainteresowane ochroną przyrody nie będzie więc mogło stanąć w obronie przyrody gór.

- Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zamiast stać na straży polskiej przyrody, sam inicjuje proces jej dewastacji. To skandal na miarę nielegalnej wycinki Puszczy Białowieskiej. Takie pomysły to kompromitacja, która powinna skutkować jego natychmiastową dymisją – komentuje Radosław Ślusarczyk ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Szczególnie zagrożony jest Tatrzański Park Narodowy – miejsce występowania unikatowych gatunków zwierząt (np. kozica, świstak) i siedlisk przyrodniczych. Budowa i funkcjonowanie ośrodków narciarskich związana jest z wycinką lasów, niwelacją stoków narciarskich przez przesuwanie mas ziemnych, funkcjonowaniem sztucznego oświetlenia w terenach leśnych, sztucznym naśnieżaniem stoków kosztem i tak niewystarczających zasobów wodnych, wreszcie stałą obecnością ludzi powodującą niepokojenie i płoszenie zwierząt. Inwestycje narciarskie to także uciążliwe sąsiedztwo dla mieszkańców górskich przysiółków. Zgoda na zmianę prawa otwiera drogę do dewastacji przyrody na niespotykaną dotąd skalę. Dlatego Pracownia na rzecz Wszystkich Istot wystosowała apel do Premiera o zatrzymanie tego bardzo szkodliwego projektu. Apel został podpisany przez 74 organizacje społeczne.

Jeden z pionierów ochrony przyrody, Jan Gwalbert Pawlikowski, już ponad 100 lat temu komentując plany inwestycji narciarskich w Tatrach, mówił o niszczeniu największego skarbu Polski i porównywał te doraźne zyski do robienia z płócien Matejki worków na mąkę. Przygotowany projekt będzie fabryką takich worków! – skomentował Radosław Ślusarczyk.

Projekt forsowany jest w imię doraźnych zysków grupy przedsiębiorców, nie uwzględnia jednak prawdziwych barier rozwijania sportów zimowych w Polsce – niealpejskich wysokości polskich gór, zjawiska śnieżnej biedy związanej ze zmianami klimatycznymi, niewystarczających zasobów wody do sztucznego naśnieżania, a wreszcie przesycenia rynku narciarskiego – w Polsce jest ponad 200 stacji narciarskich i jest gdzie jeździć na nartach.

Projekt rozporządzenia stanowi realne zagrożone dla wszystkich gór w Polsce: Beskidu Sądeckiego, Beskidu Żywieckiego, Beskidu Małego czy Bieszczadów. W każdych z tych gór istnieją zaawansowane plany budowy, rozbudowy i modernizacji wielkich ośrodków narciarskich, tj. projekt 7 Dolin w Beskidzie Sądeckim czy zabudowa Beskidu Małego.

Potrzebujemy w Polsce więcej obszarów chronionych i dzikiej przyrody, a nie mniej. Mówią o tym nie tylko naukowcy – to również oczekiwanie zdecydowanej większości polskiego społeczeństwa. Jeśli Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska przygotowuje zmiany przepisów, które mają zapewnić zysk wąskiej grupy kosztem środowiska i społeczeństwa, mamy kolejny dowód na to, że system ochrony polskiej przyrody działa źle i wymaga naprawy – mówi Krzysztof Cibor z Greenpeace.

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
KOton 2019-04-26 16:45:00
Ekolodzy z Bożej łaski....
Zróbcie cos z napływem tej szarańczy do Zakopanego a pośrednio w Tatry, czy wam ekologiczne miernoty nie przeszkadza ze rocznie przyjeżdża tu ponad 3 mln ludzi???czy waszym zdaniem większym problemem jest zagospodarowanie np Nosala czy to ze w Tatry weszło w zeszłym roku pona 100 000 ludzi więcej niż w poprzednim sezonie a bedzie coraz więcej ???
Czy dla was nie jest problemem ekologiczne ignoranty że Zakopane jest na dziesiątym miejscu jako najbardziej zanieczyszczone miasto w Polsce,ze częsc tego rakotwórczego powietrza zostaje właśnie w Tatrach?,Czy wam ekoterroryści nie przeszkadza zakorkowane Zakopane i 100 000 ludzi dziennie w jednym mieście ?czy wam ignorantom nie przeszkadza jak dwa razy w roku 30 000 idiotów trąbi w sercu Tatr kibicując idiotycznym dyscypliną jak Skoki narciarskie?
Gdzie ty logika???
tritri 2019-04-26 08:21:58
@vika
Świetny komentarz, świetny !
Uzupełnię tylko, że Tatry to siedlisko świstaków kozic, niedźwiedzi, wilków itd..., tych dwóch ostatnich w Alpach nie uświadczysz ale za to mamy kilometry złomu, lin i narciarzy płoszących co się da.
kierowca123 2019-04-26 07:36:59
vika - w punkt. Tatry z Alpami porównują tylko ludzie którzy nigdzie nie byli i nie maja żadnych sensownych argumentów ani wiedzy
miejscowy turysta 2019-04-25 23:07:45
Brawo Vika :) 100 % zgody.


Porównywać Alpy z Tatrami - zabawne.

W Tatrach po naszej stronie wystarczy Kasprowy taki jaki jest i ewentualnie można uruchomić Nosal od samej góry, tak jak w czasach gdy była to trasa z homologacją FIS.
Beskidy czy inne Gubałówki to proszę bardzo - jeśli są tam jeszcze jakieś miejsca na sensowne trasy a nie kolejne ośle łączki.

Kto chce naprawdę poszaleć na nartach nie tracąc czasu w kolejkach do kolejek ten i tak pojedzie/poleci w Alpy.

Ale od Tatr wara!!! Tatry to skarb!
vika 2019-04-25 21:49:12
@Jaro cytat:
"Jakoś w Alpach są dziesiątki stacji narciarskich w jednym rejonie i setki w całych alpach i dziwne, jakoś żyją ...
Jak ktoś nie był za granicą i nic nie widział to co może na ten temat powiedzieć ..."

Czy Ty na pewno byłeś w Alpach ???
Jeśli tak , to musisz mieć bardzo bujną wyobraźnię żeby porównywać te góry - i wzorem Alp lokować dziesiątki stacji narciarskich w jednym rejonie i i setki w całych Tatrach ...
Alpy - Łańcuch długości około 1200 km, powierzchnia ok. 298.000 km 2
Tatry - Łańcuch długości 57 km , powierzchnia 785 km 2 - z tego w granicach Polski 175 km 2

Poza tym - czy uważasz że do już tragicznie zatłoczonego o każdej porze roku Zakopanego przyjeżdża jeszcze za mało turystów i trzeba ich przyciągać kosztem niszczenia tego co najpiękniejsze i najcenniejsze ???
działacz TZN 2019-04-25 12:53:25
Niech się ekolodzy zajmą nielegalną zabudową krokusowych polan, za parkingi TPN-u, za apartamentowce. Ale wyciągów narciarskich i sportu akurat w okolicach Zakopanego brakuje. A kolejka w Kotle Goryczkowym to złom. Tyle ekolodzy płakali nad kilkoma metrami kosodrzewiny, a uschło kilkanaście tysięcy hektarów lasu w Tatrach. Las schnie także w Białowieży bo "ekolodzy" wolą rozmnażać korniki. Korniki są ważniejsze od lasu i od człowieka.
Jaro 2019-04-25 10:32:11
Tak, tak, nic nie robić, nie inwestować, szlaban postawić przed Zakopanem i zamknąć miasto dla turystów !
takie działania to normalny eko teroryzm, piszą listy do premiera i nie wiadomo do kogo jeszcze a tak naprawdę tu nie mieszkają i nie widzą, że tu nie ma żadnej infrastruktury narciarskiej ! powinni pozamykać tych co nic nie chcą zrobić dla miasta, blokują budowy nowych stoków, przecież miasto i mieszkańcy żyją z turystyki - bezpośrednio i pośrednio ale z turystyki.
Jakoś w Alpach są dziesiątki stacji narciarskich w jednym rejonie i setki w całych alpach i dziwne, jakoś żyją ...
Jak ktoś nie był za granicą i nic nie widział to co może na ten temat powiedzieć ...
Żenada eko teroryści, żenada !!!
vika 2019-04-25 09:18:57
@ Goralka @ kierowca 123
W pełni popieram Wasz punkt widzenia i to co napisaliście w swoich komentarzach.
Nie będę jednak rozwijać tematu, bo akurat na tle ochrony przyrody - a Tatr w szczególności - jestem wyjątkowo wrażliwa i bez słów powszechnie uważanych za obraźliwe nie potrafię skomentować działalności pisowskich ministrów ochrony środowiska.
cybuch 2019-04-25 09:10:31
Ja zagłosuję na tą partię, która wyrzuci konkordat do kosza. Jak się duchownym nie będzie podobało, to nich zmienią zawód, choćby na serwis sprzątający w sklepie.
vika 2019-04-25 09:01:50
@ Pawel - jak już bierzesz pieniądze za reklamę tej wspaniałej firmy pożyczkowej to rób to z głową .

Piszesz " widziałEM wielu ludzi" , "byłEM tą samą osobą" , "płaciłEM innym firmom", " a dziś jestem bardzo szczęśLIWY"
Na końcu tej pożal się Boże reklamy piszesz " A TERAZ JESTEM WOLNĄ KOBIETĄ. Pawel" . (podkreślenia moje)
Czyżbyś się w czasie tych problemów z gotówką zdążył zmienić w kobietę ????
W ten sposób wyszedł zwykły BEŁKOT a nie reklama - a to "winne świadectwo" na blogu jakieś podejrzane :)) .
Pawel 2019-04-25 07:51:29
Cześć, moi dobrzy obywatele, byłeś w kryzysie finansowym lub problemie w swoim życiu? Czy chciałeś spłacić swój dług, kupić dom, czy chcesz spłacić dług bankowy? A oto rozwiązanie dla was wszystkich, ponieważ widziałem wielu ludzi z tego kraju i szczerze mówiąc nie wiedziałem, że są wciąż uczciwi i legalni pożyczkodawcy tutaj w naszej firmie, dziś po prostu dostaję kwotę pożyczki w wysokości 150 000 euro i byłem tą samą osobą, która szukała pożyczki przez ponad 3 lata, płaciłem innym firmom, ale tutaj w naszym kraju Stella Rene jest prawdziwa i zawsze jest gotowa pomóc każdemu, kto chce uzyskać kredyt, a ta firma również udzieliła szybkiej pożyczki w czasie krótszym niż 3 godziny, otrzymasz pożyczkę na swoje konto bankowe, a dziś przyszedłem na bloga, aby dać moje winne świadectwo i po więcej informacji skontaktuj się z firmą pożyczkową Stella Rene na adres e-mail (mrsstellareneloanfirm1@gmail.com) w celu uzyskania szybkich, bezpiecznych, niezawodnych i zaufanych pożyczek, a dziś jestem bardzo szczęśliwy, ponieważ wszystkie rachunki zostały usunięte, a teraz jestem wolną kobietą , wszystko dzięki firmie pożyczkowej Stella Rene.


Pawel
kierowca123 2019-04-25 07:37:38
od momentu jak pis przejął władzę na stanowisku ministra ochrony środowiska byli dwaj niszczyciele środowiska naturalnego. Szyszko zaczął już za poprzednich rządów pisu próbując zniszczyć Dolinę Rospudy udało mu się naniszczyć teraz pozwalając na bezładną wycinkę drzew w całej Polsce i wisenka na torcie - niszczenie Puszczy Białowieskiej, jego następca lobbował na arenie międzynarodowej za gospodarką węglowa ( jako minister OCHRONY środowiska !!!!), a sprawami ochrony w ogóle się nie zajmuje. Jeśli jeszcze kogoś dziwią niszczycielskie zapędy tego pseudo-rządu to jest zaskakujące. Kasa się liczy, dlatego Rzeczpospolita stała się republiką bananową gdzie za kase dla rządzących można zniszczyć wszystko
czopek 2019-04-24 21:25:22
Na Gubałówce zaczyna brakować miejsca na stragany. Wiadomo przecież, że nikt by w góry nie przyjeżdżał gdyby nie można było zrobić zakupów. I wódka też w górach najlepiej smakuje - a nie ma gdzie kupić.
hmmm 2019-04-24 21:09:46
@Lesny
jeden narciarz wiecej szkody potrafi uczynic niz te tlumy idace dolina niestety.
Goralka 2019-04-24 21:01:57
Nie zgadzam się na żadne inwestycje. Wszystko chcecie zdewastowac i zniszczyć, wytrzebic roślinność i zwierzęta. Gdzie człowiek ma znaleźć odrobinę ciszy i spokoju jak w kazdej dolinie i na każdej grani tłumy ludzi. Niedługo cała przyroda zginie. Ratujmy to co jeszcze da się uratować
Kinga 2019-04-24 20:09:43
Można gdzieś jakiś podpis/głos popierających oddać?
A eko terroryści to raczej ci ludzie, którzy trują, kaleczą i niszczą przyrodę. No chyba, że nauczycie się jeść, pić i oddychać forsą.
Borsuk 2019-04-24 18:39:27
Ekodur... Nie i id....joci.
Leśny 2019-04-24 17:21:15
Eko-terroryści dawno nie dostali haraczu. Narciarstwo jest mniej szkodliwe od milionów pieszych turystów. Czemu nie atakują TPN-u za brak ograniczeń i wspieranie rozbudowy parkingów (np.Łysa Polana). Ciekawe jaką stronę poprze dyrekcja TPN-u. Jak na razie tak popierają narciarstwo, aby nic nie zrobiono. Niby pozwalają, ale żadnych konkretów. Nikt nawet nie wystąpił o rozbudowę wyciągów. Jak na razie Pan Ziobrowski zażądał rozebrania kolejki na Kasprowy, bo PKL nie płacił za linę między podporami.
działacz TZN 2019-04-24 17:07:55
Będą rozpaczać nad kilkoma wyciętymi świerkami pod trasę narciarską, a tysiące hektarów wylesione przez kornika z akceptacją TPN-u, to ochrona przyrody. TPN zamieniono w jedno wielkie kornikowe pogorzelisko.
kasa 2019-04-24 16:37:08
Ciekawe co tak nagle park tatrzański podkreślają?
Czyżby dyrektor parku ich nakręcał?
Czyli co, Pieniński jest mniej wartościowy buraki?
Zakopiańczyk 2019-04-24 16:09:10
Tarzanski Park ... he he he ...
Syf ....syf ...i jeszcze raz syf ... z pracownikami ... brudem ... chorymi powalonymi drzewami ... itd itp .
Popatrzcie na Słowakow drzewa powalone posprzatane ... korzenie usuniete... a u nas ... parodia !
A pracownia na rzecz istot to chyba dawno nie widziala ile dzew powalił przez osttatnie 5-6 lat !!!!
To chyba niewidfomi tam sa zrzeszeni!!!!.
Budować !!!!
Inwestować !!!!
Rozwijać się!!!!!!!
Mm 2019-04-24 16:00:21
Ekooszolomy!
10ha to jest 100m na 1km. To jest biedastacja, a nie wielkoskalowa inwestycja. Malutki TPN ma ponad 21000 ha więc o jakim niekontrolowanym wpływie mowa? Lokalna społeczność na pewno na tym nie straci
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam DOM do wykończenia na Orawie. Działka 20 arów, pięknie położona. 12 276 28 34.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE WNĘTRZ TRADYCYJNE, NATRYSKOWE (do 1000 m2/dzień), TYNKI DEKORACYJNE, TAPETY, GŁADZIE, PANELE -
  Tel.: 660 921 810.
 • PRACA | dam
  MAŁY PENSJONAT W PORONINIE szuka PANI DO ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA, tel. 607 863 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM TANIO BUDKĘ PARKINGOWĄ. Zakopane tel. 602 378 614
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 5, serwisowane, zadbane, garażowane, r. 2008, diesel, stan bdb, oryginalna nawigacja z dotykowym ekranem, 2 komplety felg aluminiowych z oponami lato/zima, full opcja, 16.000 ZŁ -
  Tel.: 888 223 761.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  ATRAKCYJNY DOM Z PŁAZÓW W GLICZAROWIE GÓRNYM -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku - DWA OBIEKTY -
  Tel.: 607 506 428
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI. 601 958 378
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Działka budowlana nad Jez. Dobczyckim, Brzączowice Do sprzedania działka budowlana w Brzączowicach (gmina Dobczyce) , 30 km od Krakowa. Z działki rozpościera się widok na Zalew Dobczycki. Szerokość działki ok. 34 m, długość 72 . Wg. MPZP działka położona na terenie zabudowy mieszkaniowej i usługowej oraz terenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Na działce prąd, gaz , woda i kanalizacja. Dojazd drogą asfaltową , ostanie 50 m drogą gminną nieurządzoną .
  Tel.: 508 380 383
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  OPEL Mokka 4x4 2015r fullopcja, 55000zl
  Tel.: 694432557
  GG: 1527664
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA - PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH. 691317098
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię dom w Zakopanem
  Tel.: 604458153
 • PRACA | dam
  Poszukuje doświadczonych osób do pracy na budowie w Niemczech. Okolice Frankfurtu. Gwarantuje zakwaterowanie.
  Tel.: +491774439609
 • RÓŻNE
  PRZYJMĘ GRUZ, ZIEMIĘ. 691 434 133.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Firma Norweska zatrudni w Oslo, TYNKARZY, STOLARZY, MALARZY, MONTERÓW RUSZTOWAŃ, BLACHARZY ORAZ MŁODYCH DO PRZYUCZENIA W ZAWODZIE - TYNKARZ. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 1-3 tygodni. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742
2020-05-26 08:02 Ktoś wyrzucił części samochodowe i psa 1 2020-05-26 00:00 Wytwórnia Lodów Naturalnych – Dzień Mamy 2020-05-25 21:15 Historyczna inwestycja na Spiszu 6 2020-05-25 20:30 Pijany kierowca z trzema pasażerkami wpadł na drzewo 2020-05-25 19:45 Zamknięta droga. Robotnicy wymienią przepust 2020-05-25 19:00 Likwidacja mleczarni. Radni przyjęli rezolucję 7 2020-05-25 18:15 Rękawiczki, maseczki i środki dezynfekujące potrzebne (WIDEO) 1 2020-05-25 17:30 Wstydliwa wizytówka 2020-05-25 16:30 Audi kontra hyundai 1 2020-05-25 15:25 Niech podwykonawcy nie tracą nadziei 2 2020-05-25 15:25 Szpitalna śmierć - mężczyzna nie przeżył upadku 2 2020-05-25 15:00 Z maluchem na bombach do szpitala 4 2020-05-25 14:30 Cechy wyróżniające projekty nowoczesnych domów 2020-05-25 14:18 Skarbówka czysta 4 2020-05-25 14:00 Wielkie porządki w GOK-u. Kalendarz imprez niepewny 2020-05-25 13:00 Wielkie burzenie przy Ludźmierskiej 1 2020-05-25 12:31 Upadek ze szpitalnego okna 1 2020-05-25 12:00 Kąpielisko Chochołowska 2020-05-25 11:00 Wychowanie fizyczne na odległość 2020-05-25 10:00 Nazwali mnie Królową Tatr... no i co mam zrobić ? 3 2020-05-25 09:05 1% podatku można przekazać do 31 maja 2020-05-25 09:00 Zabytek to zbytek 1 2020-05-25 00:17 Wypadek rowerzystki pod Lubaniem 3 2020-05-25 00:00 Wytwórnia Lodów Naturalnych - smaki na poniedziałek 2020-05-24 23:55 Sunia wędrowniczka znaleziona na szlaku 2020-05-24 22:05 Zakopane tęskni za turystami 16 2020-05-24 21:30 Góralskie witacze 3 2020-05-24 21:00 Szpital już cienko nie przędzie 14 2020-05-24 20:00 Zalew grup obcojęzycznych 1 2020-05-24 19:07 Śmieciowe profanum 2020-05-24 18:00 Rowery wyjdą z podziemia 2 2020-05-24 17:00 Rzepne placki po orawsku (WIDEO) 1 2020-05-24 16:30 Na Gubałówce ludzi co kot napłakał 2 2020-05-24 16:00 Pobocza przystrojone na niedzielę 4 2020-05-24 15:30 Pożegnanie doktora 3 2020-05-24 15:00 Tłumnie, blisko i bez maseczek - witamy pod Gubałówką 23 2020-05-24 14:30 Pobalował i poszedł boso 1 2020-05-24 14:00 Jutro i pojutrze ostre burze 2 2020-05-24 13:13 Stłuczka na zakopiance 2020-05-24 13:00 Nocne balowanie z Covid-19 w tle 11 2020-05-24 12:15 Rośnie liczba wyzdrowień 2020-05-24 12:00 Dźwięki z wieży 2020-05-24 11:40 Brakuje krwi, pomóż chorym 2020-05-24 11:20 Rzut oka na Czarny Staw Gąsienicowy (WIDEO) 2020-05-24 11:00 Oszust z rozmachem 1 2020-05-24 10:00 Tatrzańscy Kurierzy 1 2020-05-24 09:15 Błoto na szlakach, deszcz i marne widoki 2020-05-24 08:39 Groźny wypadek na zakopiance 2020-05-24 08:20 Biało na szczycie 2020-05-24 08:00 Pod Giewontem barowa pogoda 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Bojcorka

Album TP

FILMY TP