2019-04-25 19:40:55

Zakopane

Dziecko na placu zabaw zraniło się w oko krzewem. Dramatyczna akcja ratunkowa

Na placu zabaw na Równi Krupowej w Zakopanem 3-letni chłopczyk zranił się w oko kolcem z krzewu. Wypłynęła tęczówka. Rodzice zawieźli dziecko do specjalistycznego szpitala w Krakowie. Jeśli będzie widzieć, to do końca życia będzie mieć wadę wzroku.

Jak pisze do nas matka chłopca, chce nagłośnić sprawę, aby żadnemu innemu dziecku nie stała się krzywda. Apelujemy do administratorów miejskiego placu na Równi, aby zabezpieczyli to miejsce!

Tak matka chłopca opisuje to, co stało się na Równi Krupowej:

16 kwietnia 2019 roku jak co dzień wyszliśmy całą rodziną: ja, narzeczony i nasze dwoje dzieci 3,5 roku i 10 miesięcy wyszliśmy na spacer i na plac zabaw. Na placu zabaw niestety nie byliśmy nawet 5 minut ponieważ doszło do nieszczęśliwego wypadku naszego synka (3,5), otóż wpadł w ferworze zabawy z koleżankami w kolczaste krzewy rosnące na placu zabaw na Dolnej Równi Krupowej. 

Kiedy podbiegłam i zobaczyłam rozcięte oko i rozlaną tęczówkę synka nogi mi się ugięły, z synkiem na rękach biegłam do narzeczonego, wybiegliśmy wózkami z placu zabaw, narzeczony dzwonił na pogotowie, ja postanowiłam, że biegniemy do okulisty na ul. Nowotarskiej. Szczęście, że Pani doktor była, bo od dyspozytora pogotowia usłyszeliśmy tylko, że nie jest dobrze. 

Pani doktor od razu skierowała nas do Krakowa do Specjalistycznego Szpitala na Skarpie. 

Usłyszałam tylko "natychmiast jechać, rozlana tęczówka, uszkodzona rogówka, wypadła siatkówka. Operacja!" 

Kierowałam autem, modliłam się, synek wymiotował z tyłu, narzeczony na zmianę zajmował się raz synkiem, raz córeczką 10 miesięcy i szczerze powiem drogi nie pamiętam za bardzo - to był szok. Myśleliśmy, że karetką go zawiozą to powiedziano tak: Pan myśli, że karetka będzie jechała 100 km? 

Dojechaliśmy, operacja odbyła się po godzinie od przyjęcia. Doktor uratował oko naszego synka, czy będzie widział to się okaże, ale jeśli będzie to do końca życia będzie miał wadę wzroku. I piszę do Was bo zastanawia nas fakt czy na placu zabaw powinny rosnąć niczym niezabezpieczone takie cierniste krzewy? 

Wiele dzieci się o nie rani, rosną przy niemal każdej ławce. Dreszcz mnie przechodzi kiedy mijamy ten plac. Synek ma zdjęcie szwów za trzy miesiące, nie wolno mu skakać, biegać, korzystać z basenu ani piaskownicy. Może ktoś zajmie się tymi krzakami zanim zdarzy się kolejny wypadek."

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

1
2
3
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
zenzz 2019-04-30 09:10:25
No cóż, nieszczęścia chodzą po ludziach ... .
Rozbieranie tego wydarzenia na czynniki pierwsze to, moim zdaniem lekka przesada.
POLicjAND 2019-04-27 09:36:49
Inż Pat, idąc chodnikiem stukamy się ramieniem i ja ciebie podaje do sądu z art.160...
sp 2019-04-26 20:40:57
Gdzie tu na tych zdjeciach jest plac zabaw?
Mama 2019-04-26 13:42:26
A po co sądzić krzewy cierniste na placu zabaw? Czyj to pomysł? Plac zabaw przeznaczony jest dla dzieci i powinno się w możliwie jak największym stopniu zapewnić im bezpieczeństwo podczas zabawy!!! Oczywiście wypadki się zdarzają i ich nie unikniemy ale tego mogłoby nie być gdyby ten co kazal nasadzic logicznie pomyslal. Ciekawe czy dzieciom lub wnukom zasadzil takie we wlasnym ogrodzie...
park 2019-04-26 08:24:26
W miejscach gdzie bawią się dzieci nie powinno się sadzić krzewów z kolcami ewentualnie taki teren powinien być zabezpieczony czyli po prostu ogrodzony. A druga sprawa te krzewy przycina się tak że sterczą twarde ostre końcówki, które są sporym zagrożeniem nie tylko dla dzieci. Na Równi m.in. na placu zabaw nasadzone są tawułki piękne krzewy i nie niebezpieczne jak już rosną (mają na końcach różowe kwiaty i nie maja kolców) ale jesienią obcinane są nisko nad ziemią i zimą oraz wiosną sterczą z ziemi ostre i sztywne patyki, nie chcę nawet myśleć co by się stało gdyby ktoś się tam przewrócił :( Zanim nie puszczą one nowych pędów powinny być tymczasowo ogrodzone aby nie stwarzać zagrożenia.
Maluszku trzymaj się i wracaj do zdrowia! Oczko wyzdrowieje na pewno :)
Abeto 2019-04-26 07:45:14
Przeprosom Becie ale tyn abeto niżej to nie byłem ja.
Miastowa 2019-04-26 07:35:48
Pytanie czy Pani doktor ze swego gabinetu wezwała karetkę. Bo na jakiej podstawie szpital miał zadysponować transport skoro dziecko nie było pacjentem szpitala tylko prywatnego gabinetu? Gdyby mały pacjent trafił na sor to zostałby w trybie natychmiastowym przewieziony do Krakowa. Nie znamy szczegółów więc nie wieszajmy od razu psów na pogotowiu.
Chłopczykowi życzę powrotu do zdrowia i odzyskania pełnej sprawności.
Zakopiańczyk 2019-04-26 06:55:11
Do Gość
Tak zgadzam sie masz racje .
Ale niepowinno byc tam zasadzonych tak ostrych krzewów ... to plac zabaw i tyle !
Tu nie chodzi o szukanie winnych wsrod wszystkich tylko zdrowy rozsadek i logiczne rozumowanie - nie stwarzanie potencjalnego zagrozenia ....
Ela 2019-04-26 05:49:53
O. Boze tragedia ale dzieci trzeba Pilnowac ide przez rowien to widze opiekunowie patrza w telefon co sie dzieje jeden bije lbem o znak. Tu dziecka ludzie najlepsza bedzie zaglada pani boi sie o oczy psa slusznie a rodzice badzciw bardziwj ogaeniwci
miejscowy turysta 2019-04-25 23:22:59
Wypadki zdarzają się i będą się zdarzać, nie da się zrobić w 100 % bezpiecznego świata.
Ale z odmową transportu karetką to jakaś granda - ktoś powinien za to odpowiedzieć i to porządnie. Wysyłanie będących w szoku rodziców aby sami pojechali to kuszenie losu, cud że ta pani dała radę dojechać na miejsce bezpiecznie w takiej sytuacji. Od tego jest pogotowie, profesjonaliści - a nie rodzice czy rodzina!!!

Trzymam mocno kciuki za zdrowie dzieciaka, oby ratowanie oka skończyło się sukcesem.
Gość 2019-04-25 23:01:15
Zakopiańczyk- moje dziecko spędza tam większość swojego czasu wolnego, od kąd skończyło 2,5 roku, teraz ma 8 lat, wspindrało się zjeżdżało i wszystko co w jego wieku było nie odpowiednie robił. Żyje ma się dobrze! to wy musicie uważać na swoje dzieci a nie że przychodzisz siadasz na ławkę i patrzysz w telefon
Matt Z_ne 2019-04-25 22:46:19
To jest paranoja co się dzieje w dzisiejszych czasach...

Nie ważne co by tam rosło (lub nie rosło nic), jeśli dziecko tych rodziców (lub wielu innych w dzisiejszych czasach) zraniło się tam w jakikolwiek sposób, zaraz tego typu rodzice by szukali winnych wśród wszystkich!

Nie ma znaczenia, że dziecko zraniło się o krzak (współczuję) lub o cokolwiek innego. Doganiamy powoli "zachód" jeśli chodzi o absurdalne roszczenia.

Ja się wychowywałem w czasach gdzie jako dziecko wychodziłem rano i wracałem wieczorem i gdyby mi się coś stało to ewentualnie byłaby to wina rodziców a dzisiaj? Wszyscy winni, wszystkich do sądu! Paranoja....
Benio 2019-04-25 22:12:37
Do Krzew. Krzewy są potrzebne, ale trzeba mieć świadomość który konkretnie gatunek będzie odpowiedni w danej przestrzeni. Sadzenie krzewów kolczastych, czy też tworzących ostre zakończenia na placu zabaw to jak widać nie najlepszy pomysł.
Abeto 2019-04-25 21:54:08
Chory świat...współczuję temu dziecku..ale ludzie...dokąd ten świat zmierza?Jak ktoś w narożnik domu walnie..tzw winkiel...i coś mu się stanie to będzie wina projektanta..?A co z lasem,gdzie tyle suchych badyli czeka tylko kto się nadzieje...a nad rzeką górską tyle kamieni..tylko czekają aż ktoś się na nich wywali...ludzie trochę logiki!!!Akurat nie apeluję tutaj do Czerskiej..bo to mija się z celem..ta pani wszakże jest jej pozbawiona...
Gosia 2019-04-25 21:50:15
Nieziemska sytuacja, niesamowita bezczelność ze strony dyspozytora, takie sytuacje powinno się helikopterem załatwiać a nie jak Grażynka w górach kurteczki zapomni to lecą! Boże co jest w tym kraju?! Czy ktoś w ogóle jest za coś odpowiedzialny? Rodzice będą się błąkać od kajfasza....
82728 2019-04-25 21:39:53
Oby Twój synek widział i wszystko było w porządku, trzymam kciuki.
Benio 2019-04-25 20:55:01
Czy ja dobrze rozumiem, że pogotowie odmówiło transportu dziecka w takim stanie? (AŻ 100 km!!). Nie wiem kto podjął taką decyzję, ratownik, czy dyspozytor, ale jest to decyzja karygodna. Złożyć zawiadomienie do prokuratury i domagać się wysokiego odszkodowania. Oby tylko z okiem dzieciątka było wszystko w porządku.
Zakopiańczyk 2019-04-25 20:49:58
Wyrazy współczucia!
Sadzcie urzad miasta !
Ja bym im nie odpuścił !
Wiadomo nie o $ tu chodzi ale..... sam mam takiego dzidziusia .... i na krok staram sie go nieodsyepowac na zakopiańskich pseudo placach zabaw !
Trzymam kciuki za waszego maluszka ....
Matka 2019-04-25 20:39:37
Niech zatem osoby odpowiedzialne za Plac zabaw Parku Miejskim im.Piłsudskiego zwrócą także uwagę na ogrodzenie jakie zostało zamontowane wokół. Druciane nie jest odpowiednie w takie miejsce prawda ? Dzieci podchodza do niego bo płynie tam rzeczka a druty z niego bardzo często oderwane wystają z płotu na sztorc... przeciez moze dojsc do kolejnej tragedii. Trochę wyobraźni tym urzędasom by się przydało...
Krzew 2019-04-25 20:38:08
Krzewy są sadzone w wielu miejscach.... Czy zlikwidować je z globu ziemskiego hmmmm..... Co o tym myślicie?
Dr 2019-04-25 20:37:13
Akurat transport karetką nic w tym przypadku by nie dał gdyż operacja i tak nie mogłaby się odbyć wcześniej także w tej kwestii nie ma co się doszukiwać uchybień.
K 2019-04-25 20:28:54
Widziałam tak opisanych państwa na nowotarskiej... Ale to było 16 kwietnia :/ ciekawe czy to inna historia...
Skalne Podhale 2019-04-25 20:03:20
Urzędnicy pozbawieni wyobraźni, czyli ci, którzy swoją ignorancją dopuścili do zagrożenia na placu zabaw dla dzieci, powinni płacić poszkodowanemu dziecku odszkodowanie oraz rentę i to z własnej kieszeni.

Natomiast tzw. ochroną zdrowia, odmawiającą odwiezienia dziecka karetką i to pod opieką lekarską do Krakowa, powinna zająć się wreszcie prokuratura, która oczywiście się tym nie zajmie, bo urzędnicy MON, MSWiA oraz Ministerstwa Sprawiedliwości mają do dyspozycji służbę zdrowia, zatem są oderwani od społeczeństwa kompletnie.
2020-05-31 22:00 Wytwórnia Lodów Naturalnych - Dzień Dziecka 2020-05-31 21:45 Podnieście oceny uczniom 6 2020-05-31 20:59 Dym nad Majerczykówką 2020-05-31 20:30 Walcz z ostrym cieniem mgły, nie bądź mdły 1 2020-05-31 19:31 Tytus Chałubiński na plenerowej wystawie 2020-05-31 18:30 Kolejny parking pod Babią Górą? 3 2020-05-31 17:30 Jutro zamkną Ludźmierską - będą korki 2020-05-31 16:30 Bazar sztuki w domu - pora na świętych 2020-05-31 15:30 Stawiska cała w wodzie 2020-05-31 15:00 Wędruj ulubionymi trasami Karola Wojtyły 2020-05-31 14:15 Strążyska w deszczu? Czemu nie! (WIDEO) 1 2020-05-31 13:30 Zbutwiała atrakcja 6 2020-05-31 12:29 Potok Bystra wezbrał po opadach deszczu (WIDEO LIVE) 1 2020-05-31 11:26 Wędrujemy w śniegu po Hali Gąsienicowej (WIDEO LIVE) 2 2020-05-31 11:00 Dziś w Ochotnicy Górnej można oddać krew 2020-05-31 10:00 Jak to góralowi dobrze 2020-05-31 09:29 I po koronadyspensie - od dziś wraca obowiązek niedzielnej Mszy św. 11 2020-05-31 09:01 Ciągle pada i padać będzie nadal 2020-05-31 08:00 Powiat nie daje 4 2020-05-30 21:04 Chałupa Gąsieniców Sobczaków - filia Muzeum Tatrzańskiego otwarta od 3 czerwca 1 2020-05-30 20:00 Foliowe znaleziska na szlaku 2 2020-05-30 19:15 Krupówki w Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków 6 2020-05-30 18:53 Turysta zabłądził 2020-05-30 18:04 Czyste Tatry 2020 2020-05-30 18:00 A miała być taka piękna fontanna 6 2020-05-30 17:40 Trzaskowski, Hołownia, Kamysz? A może jednak głosować na Kaczyńskiego? 25 2020-05-30 17:33 Zaczarowany dorożkarz odszedł 2 2020-05-30 17:00 Sałata po orawsku (WIDEO) 2020-05-30 16:03 Groźny wypadek w Tatrach 7 2020-05-30 15:01 Tradycyjna gospodarka ochrania wiele gatunków 2020-05-30 14:00 Chmury opanowały Trzydniowiański Wierch (ZDJĘCIA, WIDEO) 2 2020-05-30 13:00 Leśna zieleń cieszy oczy 1 2020-05-30 12:47 Ostrzeżenie przed silnymi opadami deszczu, w Tatrach śniegu 2020-05-30 12:00 Obława na crossowców 25 2020-05-30 11:00 Pod Giewontem nie tylko deszcz 2020-05-30 10:00 Pierwszy listonosz zakopiański 2020-05-30 09:00 Nie będzie wody 2020-05-30 08:00 Zapraszamy do Żeromskiego 2020-05-29 22:00 Strażackie wyzwanie 2 2020-05-29 21:15 Remonty dróg polnych 3 2020-05-29 20:44 Za symboliczną złotówkę 2 2020-05-29 20:01 Pierwsze wiosenne grzyby 2020-05-29 19:22 Samorządność z odwołania 5 2020-05-29 18:40 Turysta z urazem nogi. Śmigłowiec w akcji 2020-05-29 18:37 Wirtualny festiwal 1 2020-05-29 18:06 Masz problemy ze snem? Dowiedz się jaki powinien być dobry materac dzięki poradom specjalistów z Hilding Anders 2020-05-29 17:53 Wyszło słońce 2020-05-29 17:51 Tęga inwestycja 4 2020-05-29 17:09 Policjanci zatrzymali ciężarówkę przeładowaną o 14 ton 2 2020-05-29 16:43 Wystawa z okazji Dnia Dziecka
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-05-31 23:26 1. Kilka liczb: W okolicach 24 marca, kiedy zaostrzono ilość osób w kościołach do 5 (!), w Polsce było około 150 nowych przypadków dziennie i ok. 900 wszystkich stwierdzonych zakażeń. Dzisiaj mamy ponad 200 nowych przypadków (wczoraj ponad 400, a średnia od wielu tygodni nie spada poniżej 300 przypadków), a liczba stwierdzonych zakażeń ok. 23 tysiące, z tego ok. 12 tysięcy chorych. Mimo to pozwala się na wpuszczanie do kościoła i innych miejsc tyle ludzi, ile się zmieści. Oczywiście 5 osób, to było przegięcie w drugą stronę, ale obecne decyzje dowodzą, że władza działa bez jakiegokolwiek racjonalnego rozeznania sytuacji. Oczywiście chodzi o rozeznanie sytuacji epidemicznej, bo jeżeli chodzi o rozeznanie sytuacji politycznej, to są dobrze zorientowani i działają z pełną premedytacją. Jedynym bowiem powodem zwalniania obostrzeń jest pomoc w kampanii wyborczej towarzysza Dudy i jego reelekcja kolejną kadencję. Cena nie gra roli, nawet jakby miało być 100 tysięcy chorych. Ich to nie obchodzi, bo dla genseka Jarosława liczy się wyłącznie władza. 2020-05-31 23:11 2. Jestem za... bo to była ciężka szkoła życia... tylko po co to robić szum medialny niech to będzie zrobione odgórnie bez rozgłosu, tak ze młodzież powinna być z siebie dumna ze mimo ciężkich czasów dali radę. A tak wyjdzie, ze Ci co się uczyli sumiennie będą rozgoryczeni bo najlepiej wyszliCi co sie uczyli w myśl zasady miej wyyebane a bedzie Ci dane.. pół roku wakacji i promocja do nastepnej klasy. Mam na myśli gimnazja i szkoły średnie, bo oni jednak byli zdani sami na siebie. Było im trudniej. Natomiast Szkola podstawowa to w pelni zasługa rodziców i to im laurki i paski się należą słusznie. Tak czy siak powinni wszyscy przejść do nastepnej klasy i zacząć nowy rok szkolny od nadrobienia braków. 2020-05-31 23:08 3. No czegoś tu nie rozumiem. Też jestem rodzicem, ale niby za co mam brać pieniądze? Jak dziecko czegoś nie rozumiało, pisało do nauczyciela i ten tłumaczył. Chyba że rodzice rozwiązywali za dziecko zadania i teraz krzywda mu się dzieje. 2020-05-31 22:58 4. @Karol to nie jest tak że tylko "przyjezdni" jeżdżą po lasach. Lokalni mieszkańcy też. Zresztą zobacz na wpisy z facebook-a (Cezary Kuziak - czy on mieszka w bloku ? ). @enduro - możecie poruszać się przecież po przygotowanych torach motocrossowych lub wykupić jakiś większy kawałek ziemi i sobie tam szaleć. Zauważ że własnie na złość robicie innym ludziom, poruszając się najczęściej jak szaleni tak, że inni muszą uciekać. Gdybyście wolno poruszali się nikt by nie robił problemu. Gdyby ktoś nie musiał uskakiwać na boki bo jedziecie .... Co do śmiecenia też to robicie, tyle że tutaj głównym efektem ubocznym jest hałas, spaliny i niszczenie zieleni. @Cross/enduro - co tu komentować, najczęściej odwaga taka że może jeden na dziesięć motorów/quadów ma rejestrację. Co to pasji, wyobraź sobie że np. ktoś ma pasję rozkładania linek tak jak w https://autokult.pl/33612,wjechal-do-lasu-jednosladem-mogl-stracic-zycie-przez-linke-miedzy-drzewami , inny ma pasję np. strzelania. Nie popieram takich akcji jak z tą linką. Mój kuzyn nadział się na coś takiego, żyje ale jakoś ostrożniej zaczął jeździć - po wyjściu ze szpitala. 2020-05-31 22:53 5. Biedny higlander48 pierwszy raz zobaczył ile jego dzieci wykonują pracy w szkole. 2020-05-31 22:34 6. Drogi highlanderze48, o jakich 14-tkach dla nauczycieli opowiadasz???? nigdy nie bylo i nie ma czegos takiego. 2020-05-31 22:27 7. Panie Marianie, bardzo fajnie... 2020-05-31 22:26 8. Popieram. Rodzicom zapłacić za nauke dzieci. Nie wyplacać nauczycielom żadnych dodatkowych pieniędzy poza stawką zasadniczą. 2020-05-31 22:16 9. Zamiast nauczycielom wypłacić 13 stki i 14 stki rodzicom ktorzy ponieśli największy ciężar nauki dzieci .Zaraz się odezwie brać ,że robią to dla swoich dzieci! Robią! Pewnie że. Ale niech nauczyciele nie biedolą jak to mieli przechlapane przez zdalne nauczanie.Szczególnie profesory od fikołków ! 2020-05-31 21:45 10. Znalezli sie obroncy zwierzat i srodowiska ale ze smieciami lodowkami oponami pierwsi z......ja do lasu wyrzucic ale to taka nacja nie bo nie byle drugiemu cos zrobic na zlos i rano do kosciolka i po sprawie jezdzimy i bedziemy jezdzic
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP

Album TP

Bojcorka

Dołącz do nas - facebook