Reklama

2019-08-23 08:01:23

Reklama

Tatry

Uratowała mnie aplikacja

Reklama

Paweł Dutka, który niemal codziennie wybiega na Kasprowy Wierch, był na szczycie również wczoraj. Jego zdaniem nic nie zapowiadało burzy, ale uratowała go aplikacja pokazująca zbliżające się wyładowania.

Z Pawłem Dutka rozmawialiśmy niedawno na temat jego niemal codziennych wyjść na Kasprowy Wierch. Podkreślał, że sprawdza prognozy pogody. Tym razem burza była trudna do przewidzenia i uratowała go aplikacja.

Oto jego wpis: 

"Po tragicznej tatrzańskiej burzy przetoczyła się równie straszna burza hejtu w internecie. Łatwo w internecie napisać że już tydzień temu prognozowane były burze. Jeżeli tak będziemy to pojmować to na każdy dzień lata kiedyś tam prognozowano burzę. Dobrze jednak wiemy że takie prognozy dla gór, Tatr są nic nie znaczące. Warunki zmieniają się z godziny na godzinę, czasami prognozy korygowane są kilkakrotnie w ciągu dnia. Żeby działać w górach musimy reagować na bieżąco. 

Mogę być zły na siebie że nie przewidziałem dzisiejszej burzy. Zawsze jestem ostrożny nawet przy banalnym wyjściu na Kasprowy sprawdzam dokładnie prognozy. Dzisiaj zadziałało koło ratunkowe w postaci aplikacji Blitzortung która w porę ostrzegła mnie o wyładowaniach w bliskiej odległości. Nie zauważyłem żadnych zmian w zachmurzeniu na horyzoncie ponieważ Świnica była cały czas w chmurze, jak większość wierzchołków dzisiaj. Gęste chmury skutecznie tłumiły dźwięk grzmotów zbliżającej się burzy. Daleki więc jestem od krytykowania turystów którzy w Tatrach są okazjonalnie albo nawet pierwszy raz, iż nie zwrócili uwagi na pewne oznaki zbliżającej się burzy."

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Mic 2019-08-23 12:55:46
Beato - nieco z innej beczki, nie wiem czy się interesujesz piłką nożną, ale podam Ci takie coś: w 2014 r. reprezentacja Brazylii w rozgrywanych na własnym terenie Mistrzostwach Świata, przegrała półfinał z Niemcami 1:7. Było nawet kilka osób, które sporo się wzbogaciły na bookmacherce przewidując wynik. Natomiast liczba tych osób była niewspółmierna do liczby osób, które po tym meczu pisały, że wynik był absolutnie do przewidzenia... Tutaj jest podobnie, od tygodnia po tatrach plątają się chmurzyska, jednak takich jajec, jak wczoraj - nie było. W Tatrach jest mnóstwo ludzi, wiele osób zdobywających Giewont ma słabe doświadczenie górskie - trudno od nich wymagać przewidywania pogody. Sporo jest też panikarzy, którzy jak zobaczą jeden obłoczek, to od razu zawracają - onegdaj głośno było w środowiska wspinaczkowym o "nieznośnej zjadliwości błękitu". Reasumując: mając na uwadze jak ostatnio pogoda w tatrach wyglądała, trudno się nie zgodzić z tym, co Paweł pisze.
Beata 2019-08-23 12:41:05
Mic - alerty nie dotyczą terenów wysokogórskich. Prognozy pogody też należy sprawdzać na stronach typowo górskich np. Mountain Forecast, a nie na Onecie. W ogóle o czym dyskusja? Idąc w góry, a szczególnie w Tatry, trzeba polegać przede wszystkim na sobie, rozglądać się co się dzieje. Ale do tego trzeba górskiego obycia i doświadczenia. To nie jest sport dla każdego i dobrze by było, aby ludzie to zrozumieli, a nie pisali tylko, że nikt ich nie ostrzegał (kiedy jakiś mądry wpadnie na pomysł oskarżenia TPN-u albo IMGW o brak informacji, że dziś w Giewont uderzy piorun?).
Mic 2019-08-23 11:35:53
Cyt. "Już ok. pół godziny wcześniej słychać było nadchodzące od strony zachodniej wyładowania". W lipcu schodziłem z kopuły szczytowej Giewontu... godzinę - taki był "korek", teraz dołóżmy do tego, że podobna pogoda panuje w Tatrach od dłuższego już czasu, mimo to nie było gwałtownych burz. Dorzućmy jeszcze w ostatnim czasie często rozsyłane SMSy z alertami - których, akurat wczoraj jak były potrzebne - nie było. Prognozy też nie były jakoś bardzo alarmujące. Trudno się więc dziwić, że sporo osób uznało tą sytuację za bezpieczną. Wiele teraz osób prawi mądrości po internetach - tylko to już po niewczasie.
Marcin 2019-08-23 10:21:09
Nie mogę zgodzić się z panem Pawłem i dziwi mnie trochę ta wypowiedź. A krytyka pewnych rzeczy to nie fala hejtu, choć oczywiście agresywnych komentarzy wczoraj nie brakowało. Może teraz, gdy zdarzyło się takie nieszczęście edukacja górska w społeczeństwie trochę ruszy. W przypadku burz rzecz jasna, nawet prognozy mogą nie przewidzieć lokalnych zjawisk, ale ABSOLUTNĄ podstawą jest bardzo wczesne wychodzenie rano i takie też wczesne wracanie z gór. Burze zazwyczaj są po południu. Czemu o tym się tam mało mówi? Ile razy wracam ze szczytu w towarzystwie kilku osób na szlaku, a w tym czasie tłumy poginają dopiero w górę...
Beata 2019-08-23 10:15:43
Mic - co potwierdzają TOPR-owcy? Naczelnik TOPR wypowiedział się, że pół godziny przed uderzeniem pioruna w Giewont słychać było grzmoty. W takich warunkach idziesz pod metalowy krzyż? To gratuluję głupoty.
Leśny 2019-08-23 10:03:01
Mic - pleciesz bzdury. Przeczytaj konferencję prasową naczelnika TOPR.
Beata 2019-08-23 09:57:24
Nie podoba mi się, że mediach mowa jest o nagłym uderzeniu pioruna znikąd. Ludzie, którzy zawrócili mówili, że słychać było odgłosy nadchodzącej burzy. Giewont to nie jest Orla Perć, z której zejście może trwać godzinę. Z łańcuchów można zejść w przeciągu 10 min. Prawda jest taka, że ludzie, których wiedza o górach jest żadna, pchają się na Giewont, Rysy i Kasprowy nie zważając na pogodę, na uwagi bardziej doświadczonych turystów oraz na oznaki zbliżającej się burzy. Kilkukrotnie zbiegałam z góry z dzieckiem, byle jak najszybciej zejść, bo słychać było grzmoty. W tym czasie tłumy szły dalej. To była kwestia czasu. Ta tragedia musiała się wydarzyć. Dobrze by było, aby ludzie wyciągnęli z niej wnioski. Łazikowania w Tatrach nie powinno się zaczynać od Giewontu czy Rysów. Tych gór trzeba się nauczyć, zacząć od dolinek, Sarniej Skały czy Nosala. A poza tym życzę wszystkim turystom pokory i umiejętności wycofania się w odpowiednim momencie.
Mic 2019-08-23 09:47:45
Paweł ma rację. W niedzielę sytuacja koło południa była podobna, a burzy nie było. W ostatnim czasie często Tatry były w chmurach, ciężko się było spodziewać takiego armagedonu. Zresztą to samo potwierdzają TOPRowcy i wiele osób, które na prawdę zna góry.
Leśny 2019-08-23 09:33:37
Lepszy hejt niż robienie z ofiar bohaterów. I nie nazywajmy każdej krytyki hejtem. Ku przestrodze potrzebna jest fala krytyki. Jeśli na Giewoncie nie było słychać pół godziny wcześniej pomruków burzy, to chyba tylko z powodu panującej tam wrzawy. Ja w innym, pobliskim punkcie Tatr słyszałem zbliżającą się burzę i narastające jej hałasy. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że obecność na Giewoncie w czasie burzy to samobójstwo. Tak, to co się stało, to zbiorowe samobójstwo. Trzeba uświadomić ludziom, że przebywanie na jakimkolwiek szczycie podczas burzy, to jak kładzenie się na torach pod nadjeżdżający pociąg. Ponadto Tatry chodzi zbyt wielu ludzi, ludzi niedoświadczonych. Giewont stał się deptakiem. W tłumie ludzie czują się zbyt bezpieczni. A tymczasem kolejki na szlakach uniemożliwiają szybką ewakuację. Ten wypadek powinien być poddany głębokiej analizie. Iz całą pewnością nie można dopuszczać do sytuacji, w których tłum potęguje zbytnio niebezpieczeństwo. Rozwiązanie tego problemu nie jest łatwe. Ale z całą pewnością ilości ludzi na szlakach mają swoje granice. Jak zabraknie w Zakopanem wody do apartamentowców, to nikt nie zginie od tego. Najwyżej "oczyszczalnia" spuści mniej ścieków do rzeki. Ale jak tłum zachowuję się nierozsądnie lub wpadnie w panikę, to stanowi to zagrożenie nawet dla rozsądnych turystów. Wspomnieć także należy o narażaniu życia ratowników.
turysta 2019-08-23 09:29:13
Zgadzam się z tymi którzy mają odwagę napisać o bezmyślności osób, które w dniu kiedy pogoda jest niepewna, (nie mając doświadczenia, chociaż i ono wtedy nie daje nic, ale zapala lampkę, która powinna nakazać odwrót) idą na ślepo przed siebie, bo jak zaplanowałem to muszę iść, wejść, bo może się uda????. Dziwię się też osobie która (jak możemy przeczytać) zna góry jak własną kieszeń, opisuje aurę - chmury które nie pozwalały w tym dniu swobodnie wędrować, ŻE PISZE O APLIKACJI, KTÓRA GO URATOWAŁA. Nie aplikacja, a jak już ktoś pisał zdrowy rozsądek i wg mnie szacunek go Gór i respekt przed nimi. To nie my je gościmy, to one chcą nas wyjątkowo przyjąć i dać nam coś pozytywnego, co się będzie pamiętać, ale nie wolno wyłączać zdrowo rozsądkowego myślenia.
Ludzie idźcie w Góry, chodźcie po Górach, ale wtedy głowa nie może zostawać na Krupówkach!
Gośka 2019-08-23 08:51:15
"nic nie zapowiadało burzy" oczywście że nie. Wystarczy spojrzeć na nagranie które krąży z kamery na Głodówce.
Panie Pawle szkoda że Pan mówi takie głupoty.

" Gęste chmury skutecznie tłumiły dźwięk grzmotów zbliżającej się burzy" to źle Pan patrzył burza przyszła od południowego zachodu anie od Świnicy.
Cetyniorz 2019-08-23 08:31:32
Uratowała go nie aplikacja tylko zdrowy rozsądek. Wszelkie aplikacje i prognozy są tylko narzędziami, które pomagają nam podjąć właściwą decyzję i właściwie ocenić sytuacje. Same aplikacje nas nie uratują.
ja 2019-08-23 08:25:13
"Gęste chmury skutecznie tłumiły dźwięk grzmotów zbliżającej się burzy" - przepraszam bardzo, ale czy "gęste chmury" to objaw pogody czy niepogody i możliwego deszczu, któremu zwłaszcza w lecie towarzyszą wyładowania atmosferyczne(?)
Jun 2019-08-23 08:14:41
Ok , ale ja słyszałem co najmniej dwie wypowiedzi osób które zauważyły że coś się dzieje i natychmiast zawróciły a reszta dalej brnęła w górę.
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni osobę na stanowisko Recepcjonistka / Recepcjonista. Oferujemy umowę zlecenie, a po sprawdzeniu się umowę o pracę.sekretariat.zakopane@cos.pl 725 300 377
  Tel.: 725 300 377
  E-mail: sekretariat.zakopane@cos.pl
 • PRACA | dam
  ROZBIÓR WOŁOWINY I WIEPRZOWINY - FIRMA KABANOS. Firma Kabanos w Jabłonce poszukuje osób do pracy na rozbiór wołowiny i wieprzowiny. Oferujemy atrakcyjne wynagrodzenie oraz wyżywienie. Więcej informacji pod nr tel.: 18 26 11 919, e-mail: sekretariat@kabanos.biz.pl
  E-mail: sekretariat@kabanos.biz.pl
 • PRACA | dam
  Konkurs na stanowisko KIEROWNIKA KINA W ZAKOPANEM. Szczegółowe informacje na temat postępowania dostępne są na stronie www.sokol.zakopane.pl w zakładce Konkurs na stanowisko Kierownika. https://sokol.zakopane.pl/konkurs-na-stanowisko-kierownika
  WWW: https://sokol.zakopane.pl/konkurs-na-stanowisko-kierownika
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  2 MASZYNY STOLARSKIE: HEBLARKO-STRUGARKĘ PIŁĘ i WIERTNICĘ, cena 2350 - 500 304 797
  Tel.: 500 304 797
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ - Zakopane - 604 232 488.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ POMOC KUCHENNĄ/SPRZĄTANIE POKOI na wakacje - Zakopane, Jaszczurówka - 601504486
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku - DWA OBIEKTY - Tel. 607 506 428
 • PRACA | dam
  Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zakopanem poszukuje OSOBY DO DZIAŁU KSIĘGOWO-KADROWEGO. Od kandydatów oczekujemy: 1. doświadczenia zawodowego w zakresie zagadnień kadrowo-księgowych, 2. wykształcenia min. średniego, 3. rzetelności, skrupulatności oraz dobrej organizacji własnej pracy. Aplikacje prosimy przesyłać do dnia 31 sierpnia 2020 r. na adres e-mail:dyrektor@cechzakopane.pl
  E-mail: dyrektor@cechzakopane.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Samodzielny LOKAL UŻYTKOWY o pow. 25 m2 z przeznaczeniem na hurtownię, magazyn, zakład usługowy - ul. Gimnazjalna, Zakopane, tel. 501682696.
 • USŁUGI | budowlane
  Łazienki Kuchnie płytki instalacje montaż. 602839607
  Tel.: 602839607
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI PRACOWNIKA DO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ ORAZ SPRZĄTANIA POKOI. Kontakt: 509170212
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W ZAKOPANEM ZATRUDNI: KIEROWNIKA RECEPCJI/RECEPCJONISTĘ. Kontakt: 509170212
 • USŁUGI | inne
  DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ, CERTYFIKOWANA, METODĄ FUMIGACJI. TANIO! 500 086003
 • PRACA | dam
  Biuro Księgowe AUDITPLUS zatrudni do biura w Zakopanem: - SAMODZIELNYCH KSIĘGOWYCH - pełna księgowość i KPiR - wymagane doświadczenie; - SPECJALISTÓW ds. kadr i płac - wymagane doświadczenie; Zadaniem zatrudnionych osób będzie obsługa księgowa prestiżowych klientów firmy przy współpracy z pozostałymi członkami zespołu i pracownikami klientów a także z doradcą podatkowym i biegłym rewidentem. Oferujemy: umowę o pracę w pełnym wymiarze, atrakcyjne zarobki, pracę od poniedziałku do piątku w firmie księgowej działającej na rynku ogólnopolskim i dobrą atmosferę w młodym, dynamicznym, kilkunastoosobowym zespole, szkolenia i wyjątkową szansę rozwoju osobistego. Wymagamy: zaangażowania w zlecone obowiązki i absolutnej dyskrecji Zgłoszenia proszę składać przesyłać na: praca@auditplus.pl
  E-mail: praca@auditplus.pl
 • PRACA | dam
  FIRMA NAWIĄŻE WSPÓŁPRACĘ W NOWYM TARGU Z: FRYZJERAMI, KOSMETYCZKAMI, MANICURZYSTKAMI, MASAŻYSTAMI I REHABILITANTAMI - DO OTWARCIA WSPÓLNEGO SALONU. 608806408
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo - wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy w Zakopanem KUCHARKI, POMOC KUCHENNĄ, BUFETOWE. Atrakcyjna płaca. Tel. 502271486.
 • PRACA | dam
  Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę SKIDATA AG, zatrudni osobę na stanowisko: SERWISANT Oferujemy: umowę o pracę, niezbędne szkolenia, możliwość rozwoju zawodowego. Wymagania: znajomość rozwiązań IT, wykształcenie techniczne, znajomość języka angielskiego, czynne prawo jazdy kat.B. Główne obowiązki: instalacja i serwis systemów kontroli dostępu; utrzymanie sieci teleinformatycznych Klienta; prowadzenie dokumentacji technicznej i serwisowej. CV prosimy przesyłać na adres praca@skicontrol.pl Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Skicontrol H.Martinczak S.K.A. z siedzibą w Białce Tatrzańskiej przy ul. Środkowa 178 a. Pełną informację dot. RODO administrator prześle na e-mail.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  DREWNIANE GÓRALSKIE DOMKI - DO PRZENIESIENIA - 668115397
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  VIDEO - TRANSMISJA NA ŻYWO IMPREZ OKOLICZNOŚCIOWYCH (ŚLUBÓW, KOMUNII, POGRZEBÓW, itp.) - Tel. 605 670 650
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-08-15 12:59 Roman Ficek zwycięzcą Tatra Fest 2020-08-15 12:30 Ponad 500 biegaczy pod Tatrami 2020-08-15 11:50 Auto w rowie, ciągnik z urwanym kołem 2020-08-15 11:02 Kolejne zachorowania na Covid-19 na Podhalu 2020-08-15 09:59 Dziura na Żeromskiego coraz większa 3 2020-08-15 08:58 Poznaj ciekawe techniki malarskie 2020-08-15 07:59 W świecie góralskich spinek (WIDEO) 2020-08-14 21:29 Sejm podniósł wynagrodzenia. Jak głosowali posłowie z Podhala? 11 2020-08-14 20:33 Wiemy skąd przy ul. Chyców Potok wziął się dokuczliwy fetor 2020-08-14 20:13 Parkingowi u wylotu Kościeliskiej pouczeni przez policję 8 2020-08-14 20:09 Platforma z bonem turystycznym zacina się 2020-08-14 19:59 Nasi posłowie też zarobią więcej. Ekspresowe tempo 2 2020-08-14 19:42 Ścisk w sklepach i na parkingach. Kolizja przed Biedronką 2020-08-14 19:40 Sanepid w Zakopanem poszukuje osób, które przyjmowały Komunię św. w czasie mszy 6 2020-08-14 18:50 Pierwsza ofiara koronawirusa na terenie powiatu tatrzańskiego 1 2020-08-14 18:45 Tęczowa flaga na krzyżu na Giewoncie 33 2020-08-14 18:20 To naród wygra, a nie dyktator (ZDJĘCIA, WIDEO) 2 2020-08-14 18:11 Śmierć turysty na Babiej Górze 2020-08-14 17:31 Tak parkują w Nowym Targu 4 2020-08-14 17:01 Zgon na budowie przy Krupówkach 2020-08-14 16:28 Poważny wypadek w Chyżnem 2020-08-14 16:00 Tłumy na Krupówkach. Mamy szczyt turystycznego sezonu pod Tatrami 3 2020-08-14 14:42 Małe Żywczańskie bez wody 1 2020-08-14 14:32 W Mieście przygotowują się do obchodów rocznicy Cudu nad Wisłą 2020-08-14 14:18 Piąty Zakopiański Festiwal Literacki rozpoczęty 1 2020-08-14 14:03 Fotoreporter z Zakopanego opuścił białoruski areszt. Był poddawany torturom 3 2020-08-14 13:59 Spotkanie przy pianinie 2020-08-14 13:45 Książka za worek śmieci na początek Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego 1 2020-08-14 12:30 Koronawirus w rabczańskim Urzędzie 4 2020-08-14 12:15 Dziś bez burz raczej się nie obędzie. Już leje 2020-08-14 12:02 Łódź wywróciła się. Turyści wpadli do wody 4 2020-08-14 12:00 Dorota Masłowska w zakopiańskiej bibliotece 2020-08-14 11:30 Oddział zakaźny w nowotarskim szpitalu? 1 2020-08-14 10:48 Michał Klimczak mistrzem Polski seniorów 2020-08-14 10:40 Nowy wojewoda małopolski zakażony koronawirusem 1 2020-08-14 10:33 Odkrywanie historii czarnodunajeckich Żydów 2020-08-14 10:32 Rekordowa liczba zakażeń na Podhalu 3 2020-08-14 10:16 Spotkanie ze sztuką ludową 2020-08-14 10:15 Bajania pod specjalnym nadzorem 2020-08-14 10:00 Egzekucja 2020-08-14 09:57 Madonny w Jatkach 2020-08-14 09:42 Sabałowe Bajania z Gronickami (WIDEO) 2020-08-14 09:39 Husky odnaleziony pod Olimpem 2020-08-14 09:00 Twórcy Orawy (WIDEO) 2020-08-14 09:00 Miód spadziowy z Beskidu Wyspowego chroniony prawem unijnym 2020-08-14 09:00 Odwiedź Tatrzański Park Edukacyjny i poznaj zwyczaje tatrzańskich dzikich zwierząt! 2020-08-14 06:33 Duet Jarząbek - Jurkiewicz w parkowej altanie 2020-08-14 04:24 Pożar w Cichem (WIDEO) 2020-08-13 21:30 Ceramika, farbiarstwo, filcowanie 2020-08-13 20:53 Coś tu śmierdzi 3
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-08-15 11:56 1. Redakcja proszę o interwencję w SC prawie Ulicy Tuwima. Ulica to prywatny parking Turystow. Cyklicznie zablokowane wyjazdy do posesji. Brak możliwości manewrowanie. To wszystko obok redakcji. To miasto przypomina grę GTA gdzie turystamoze wszystko. No a Dorula z zimowej stolicy uczynił miastem disco polo to mamy. 2020-08-15 11:42 2. w USA też jest Marusyna ? 2020-08-15 10:56 3. Dobrze że, nie mieszkam w Zakopanem :) 2020-08-15 10:33 4. To plakat Dudy dał początek na słup ogłoszeniowy. Jakoś górale nie upilnowali krzyża na Giewoncie zgodnie z wolą JP2. Only dutki i polityka. 2020-08-15 10:32 5. nie przepadam za transferem AGM do Pisu jednak trzeba go obronić ze jako jeden z nielicznych nie pobieral przez lata uposażenia poselskiego. Dlatego wszyscy negatywnie piszacy o AGM wychodzą na niesmiesznych ludzi 2020-08-15 10:22 6. Ulica Tuwima dziesiątki nielegalnie zaparkowanych aut z nielegalnych apartamentów z opcją wyrzuć śmieci frajerom mieszkającym w okolicy! Jeden Kr zaparkować przy prywatnym budynku, Swoją, autem z przyczepą. Szeryf się schował..... 2020-08-15 09:57 7. KWIAT Podhala i Spisza w polityce pisowskiej: 1. farbowany lis 2. strażok 3. i ta no, szkoda słów. 2020-08-15 08:48 8. A Jagna jak zwykle zero odpowiedzialności. Co Pani tam robi jak sie pytam? Zero pożytku. Wracaj do snowboardu a nie marnuj pieniędzy podatnika. 2020-08-15 08:48 9. Brawo Konfederacje . Byliście przeciw i mam nadzieję ,że nie będziecie brali tych podwyższonych wynagrodzeń tylko obecne. Buahahahaha!!!!! Rozmarzyłem się. 2020-08-15 08:47 10. Hahahaha..... napewno stoi już kolejka przed sansepidem. Każdy sie zgłasza ochoczo bo koniecznie chce zeby mu covidowcy zamknęli pensjonat w czasie najwyższego sezonu.
2020-08-08 20:35 1. Wierćcie wierćcie. Nie ma to jak dobry PR. Bo póki co nie widzę, żeby na celu była ekologia. 2020-08-02 11:10 2. Rekonstrukcja nieco zafałszowana. W godzinie W ledwie co 20 powstaniec miał jakąkolwiek broń. 2020-07-29 14:50 3. Piękne miejsce i coraz bardziej popularne. A jeszcze 10-15 lat temu zwykle było tam pustawo nawet przy pięknej pogodzie. 2020-07-04 14:02 4. Jest i nasz Zacharko! Parcie ma chłopina na szkło nieopisane; lata 70 - 80 PZPR; później Solidarność; Loża Masońska Zamoyskiego i teraz PiS... 2020-07-04 13:24 5. Czemu on tego pedofila ułaskawił? Czemu tak opieszale działają z pedofilia kościelną? Czy mają w tym jakiś interes? 2020-07-03 23:52 6. to głosuj na tego,co go ta od olimpiady do JPIi porównała,będziesz miała i ośmiorniczki i ..... 2020-06-30 22:12 7. jakos tak nie widze ani dystansu, ani maseczek - jak to tak naprawde z tym wirusem jest? ja musze utrzymywac dystans spoleczny, kaganiec na ryj zakladac, a wladza nic nie musi... pad w towarzystwie zupelnie obcych osob na wyciagniecie reki, bez maski - jemu wolno, a normalnemu czlowiekowi nie??? no chyba ze ci ludzie to jego rodzina razem z nim mieszkajaca. 2020-06-24 23:02 8. Zakopane wita patriotę i wielkiego człowieka. U nas w Zakopanym wartości religijne są na pierwszym miejscu.Wspaniały człowiek. 2020-06-24 00:18 9. Z Poronina..... Gdyby to Lenin przyjechał to przyjabys go z szacunkiem ???????? 2020-06-23 22:53 10. Nie chcę takiego prezydenta na kolejnych 5 lat. Jestem zażenowana gdy oglądam jego wystąpienia na forum europejskim. Miał szansę jak nikt inny przez te lata zrobić coś pożytecznego dla Polski. Miał cały rząd partyjnych koleżków! Został pan- panie Duda jednostronnie wykorzystany przez Jarosława. Zdaje pan sobie z tego sprawę? Użył pana do swych celów! Za miesiąc po II turze nawet panu ręki nie poda- co i teraz robi z dużą niechęcią! Szymon Hołownia ma mój głos!!!!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Pożegnania

FILMY TP

Album TP