Reklama

2019-08-23 09:01:32

Tatry, Zakopane

Konferencja naczelnika TOPR: To była katastrofa (WIDEO)

Posłuchajcie konferencji prasowej naczelnika TOPR Jana Krzysztofa. Mówi on, że to co działo się wczoraj w Tatrach można nazwać katastrofą.

Katastrofa pod Giewontem:
 
- Wiemy, że rodzinom brakuje kontaktu z osobami, ale czy one poszły w góry nie wiemy. Są informacje mówiące o tym, że zaginęło od 9 do 16 osób. Od godz. 10 z pokładu śmigłowca, jeśli pogoda pozwoli, będziemy penetrować okolice Giewontu, inne szlaki, czy ktoś się na nich nie znajduje.  Z danych ze starostwa tatrzańskiego wynika, że poszkodowanych wczoraj zostało 157 osób. W akcji zaangażowanych było 80 osób. Te osoby, które spadły na północną stronę zostały znalezione. Do spenetrowania została północna ściana. W naszej centrali jest kilkudziesięciu ratowników, odbudowujemy naszą bazę, środki medyczne. To co się stało jest poza naszymi doświadczeniami. Chciałbym podziękować wszystkim służbom. Do akcji włączyły się na miejscu. Jeden z turystów, który jest ratownikiem medycznym pomagał w schronisku na Kondratowej, które zamieniło się w szpital. 

Byłem w bezpośrednim kontakcie z premierem i wojewodą. Całe zarządzenie ogromem ludzi było na granicy naszych możliwości. Koordynowałem nasze działania z szeregiem ratowników, z których jestem dumny. Jeden z kolegów porównał, że jest to sytuacja porównywalna z zamachem terrorystycznym. To sytuacja gdy szereg przypadkowych osób jest rannych. Szereg dzieci, turystów poparzonych. Zaangażowanie naszej ekipy lotniczej, działania podjęte natychmiast z ryzykiem. Podobnie jeśli chodzi o LPR. Nasi pierwsi ratownicy byli w trakcie burzy, także istniało ryzyko porażenia, na szczęście nic się nie stało. 4 osoby poniosły śmierć, wśród nich jest 2 dzieci, co jest szczególnie tragiczne. Słyszeliśmy, że turyści byli zaskoczeni. Pół godziny wcześniej słychać było wyładowania z dużej odległości, a dalej turyści podejmowali wyjścia. Gdy zaczął razić piorun wybuchła panika. Trzeba korzystać z aplikacji burzowych, dziś też zapowiadane są burze. 

Zgłoszenia były, że osoby po porażeniu zostały zrzucone na stronę południową, ale czy ktoś nie został zrzucony na drugą stronę nie wiemy. 15, 20 minut wcześniej na Ciemniaku był obywatel portugalski, odzyskał przytomność. Sprowadzony został na Ornak, tam jego stan się pogorszył, trafił do szpitala w poważnym stanie. Po słowackiej stronie zginęła jedna osoba, dwie osoby są ciężko ranne. Zniszczona jest infrastruktura na Giewoncie, cały rejon został zamknięty. To będzie przynajmniej wiele dni.15-metrowy krzyż nie podnosi bezpieczeństwa, a podnosi ryzyko, ale rażenia piorunem były też w okolicy. Nie my musimy się zastanawiać nad jego usunięciem, dla wielu osób byłoby to nie do pomyślenia. Od wielu dni spotykamy się z ogromną przychylnością, dotyczy to ochotników, którzy pracują w innych miejscach. Ludzie ci bez konsekwencji mogą nam pomóc. W TOPR-rze nie dostaje się dodatkowego wynagrodzenia za udział w akcji. Mam nadzieję, że spotka ich nagroda. Musimy też porozmawiać o wynagrodzeniach dla ratowników nie tylko TOPR, ale w ogóle górskich. Mamy nadzieję, że nie przekroczymy limitu działań śmigłowca. Musimy się odbudować, uporządkować sprzęt i przygotować ludzi do następnych działań. Większość z ratowników, którzy przybyli tu również dziś pracuje społecznie.

Gdy w górach widać dużo ludzi nie znaczy, że jest bezpiecznie. Na Giewont wybierają się ludzie przypadkowi. Jest to łatwy szlak, nie wymaga ogromnej kondycji. Popularność wśród ludzi jest duża. To są skutki masowości turystyki. W tym roku Tatry odwiedzą 4 miliony osób. Ludzi jest dużo, więc wypadki są masowe. W całych Tatrach są korki. To jest problem, nad który pracuje TPN, ale to trudny problem. Nie jest prostym rozwiązaniem, żeby liczyć ludzi wchodzących na Giewont. Schodzący turyści mieli zniszczone ubrania, nie mam informacji o zbiórkach ubrań.

W sierpniu w górach jest najwięcej ludzi. Ostatnie lata są bardzo burzowe, te zjawiska się nasilają. Wielka tragedia to sierpień 1939 r., gdy na Świnicy zginęło 6 osób.

Akcja jaskiniowa:

- Jeśli chodzi o akcją jaskiniową, nie są to już działania pilne. Na razie zobaczyliśmy w wąskim przesmyku jedna osobę, wiemy że nie żyje. Wyciągnięcie ich zajmie może tygodnie. Być może przyczyną śmierci było utopienie, to są jednak przypuszczenia. Ciało znaleziono trzy metry poniżej studni, tam gdzie przewidywaliśmy. Teraz najważniejsze jest ich bezpieczeństwo.


Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
bert 2019-08-23 10:17:59
"Pół godziny wcześniej słychać było wyładowania z dużej odległości, a dalej turyści podejmowali wyjścia"

Dodam że pogoda była paskudna od samego rana. Ja się pytam co ludzie mieli w głowach??????????????
abc 2019-08-23 09:59:29
Jeśli to była katastrofa, to sprawą powinna zająć się prokuratura. TPN nie robi nic z tym problemem. Limity wejść zapisywane w planach ochrony są nie są egzekwowane. To poco te limity! A jednak trzeba je wprowadzać do planu ochrony. Brawo Panie Naczelniku, że zaczyna Pan dostrzegać problem. Ostatnio z całej elity górskiej tylko nieżyjący już niestety Pan Cywiński potrafił powiedzieć co myśli. Odnośnie zimy chciałbym się dowiedzieć co warte są szkolenia lawinowe organizowane przez TPN na Kalatówkach. Jaki jest ich poziom. Czy osoba "szkolona" na Kalatówkach w warunkach realnego zagrożenia lawinowego wysoko w górach sprosta wyzwaniom. Czy takie powierzchowne szkolenia nie czynią więcej szkody niż pożytku. Bo potem, czym więcej osób na zboczu, to zagrożenie niebezpieczeństwa wywołania lawiny wzrasta.
Ala 2019-08-23 09:56:08
Biedni
Trip 2019-08-23 09:53:29
Tadek dupni ze sie w łep ludzie zgineli a ty o rydzyku smieszny jestes
Trip 2019-08-23 09:50:01
Panie naczelniku to niebyla katastrofa tylko ludzka ogromna glupota i bezmyslnosc ludzie slyszac nadchodzaca burze a bylo ja slychac i to bardzo dobrze zamiast sie wycofywac z malymi dziecmi ciagli ich na sile na szczyt bo przeciez musimy zobaczyc Giewont a burza może przejdzie bokiem jak mozna ciagnac wlasne dzieci w tak niebezpieczny rejon zwlaszcza podczas burzy gdzie oni mieli mozg
tadek 2019-08-23 09:40:38
TOPR,GOPR czy inne służby muszą prosić rząd PiS o każdy grosz a Rydzykowi miliony płyną strumieniami.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia lokal przystosowany pod salon fryzjerski w Bukowinie T. Atrakcyjna cena wynajmu.
  Tel.: 789-111-300
 • USŁUGI | budowlane
  Wylewki Maszynowe
  Tel.: 573035958
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE WNĘTRZ TRADYCYJNE, NATRYSKOWE (do 1000 m2/dzień), TYNKI DEKORACYJNE, TAPETY, GŁADZIE, PANELE -
  Tel.: 660 921 810.
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A. zatrudni doświadczonego pracownika na stanowisko SPECJALISTY ds. FINANSOWO-KSIĘGOWYCH. WYMAGANIA: Doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku, znajomość przepisów podatkowych (CIT, PIT, VAT), znajomość programów: Office, Comarch Optima, Płatnik. ZAINTERESOWANYCH prosimy o przesłanie CV wraz z dokumentami rekrutacyjnymi dostępnymi na stronie:
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Nowy Targ Poszukuje opiekuna/ki do starszej 85-letniej osoby .Opieka 24-godzinna możliwe zmiany
  Tel.: 601238991
  E-mail: pasierbjakub@gmail.com
 • ANTYKI
  KOLEKCJONERSKIE TARGI STAROCI W ZAKOPANEM W DNIACH 10-14 CZERWCA NA PLACU NIEPODLEGŁOŚCI.
  Tel.: 668 589 537
 • PRACA | dam
  KUCHARZ- BUKOWINA TATRZAŃSKA. Praca stała, elastyczny grafik pracy, stawka godzinowa
  Tel.: 507645428
  E-mail: dyrektor.bukowina@nat.pl
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam krowę i jałówkę
  Tel.: 788168614
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam DOM Z PŁAZÓW do rozbiórki i przeniesienia
  Tel.: 604515611
 • PRACA | dam
  Aparthotel Prestige w Zakopanem zatrudni osoby na stawisko MANAGERA obiektu oraz obsługi RECEPCJI. CV prosimy przesyłać na e-mail.
  Tel.: +48663341092
  E-mail: 133annab@gmail.com
 • PRACA | dam
  Praca w Recepcji w weekendy, obsługa telefoniczna, przyjmowanie rezerwacji Kościelisko.
  Tel.: +48663341092
  E-mail: anna133@interia.eu
 • USŁUGI | inne
  VIDEO - TRANSMISJA NA ŻYWO IMPREZ OKOLICZNOŚCIOWYCH (ŚLUBÓW, KOMUNII, POGRZEBÓW, itp.) -
  Tel.: 605 670 650
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A. zatrudni pracowników na stanowisko: - KELNERKA, - POKOJOWA, - POMOC KUCHENNA, - PRACOWNIK OBSŁUGI SPRZATAJĄCEJ do Aqua Park Zakopane. Tel. 1820 63730, e-mail: kadry@polskietatry.pl. Szczegółowe informacje na stronie
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Firma Elmal przyjmie na praktyczną naukę zawodu uczniów ponad podstawowych w zawodach: SPRZEDAWCA W SKLEPIE TECHNICZNYM, ELEKTROMONTER, ELEKTROMECHANIK, MONTER ZABUDOWY WNĘTRZ, MURARZ, TYNKARZ. Praktyka na terenie Zakopanego i Bukowiny Tatrzańskiej. 600 38 38 52
 • KOMUNIKATY
  Zakopiańskie Centrum Kultury ogłasza PRZETARG NA DZIERŻAWĘ STOISK położonych przy ul. Krupówki, ul. Na Gubałówkę oraz na Placu Pod Gubałówką w Zakopanem. Szczegółowe Informacje na stronie BIP Zakopiańskiego Centrum Kultury
  WWW: https://bip.zakopane.eu/lista/bip-zakopianskiego-centrum-kultury
 • USŁUGI | budowlane
  POKRYCIA DACHOWE, RYNNY, OBRÓBKI, PODBITKI, MALOWANIE DACHÓW, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FASADY, ELEWACJE, OCIEPLENIA, KOMINY, MONTAŻ OKIEN DACHOWYCH. 531 001 608.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  LOKAL DO WYNAJĘCIA, Zakopane centrum, 27 m2 -
  Tel.: 694 266 522
 • PRACA | dam
  FIRMA BUDOWLANA ZATRUDNI: CIEŚLI DACHOWYCH, DEKARZY, STOLARZY, POMOCNIKÓW BUDOWLANYCH i HYDRAULIKA. PRACA STAŁA. 600 38 38 52
 • PRACA | dam
  PRACA W KUCHNI, W SCHRONISKU NA TRASIE DO MORSKIEGO OKA - OD ZARAZ. DLA PANI DO 45 LAT. Z zakwaterowaniem. Dobre zarobki. Stała lub sezonowa.
  Tel.: 502 367 534.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ENERGICZNĄ KOBIETĘ do pracy w kuchni na stanowisko KUCHARKA, POMOC KUCHENNA.Praca stała. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ENERGICZNĄ KOBIETĘ DO PRACY W KUCHNI na stanowisko ZMYWAK i OBIERAK. Praca stała 601 533 566, 18 20 64 305
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  TRAKTOR C-330, stan b. dobry. PRZYCZEPA SAMOZBIERAJĄCA. 605 378 277.
 • PRACA | dam
  MAŁY PENSJONAT W PORONINIE szuka PANI DO ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA, tel. 607 863 893
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 5, serwisowane, zadbane, garażowane, r. 2008, diesel, stan bdb, oryginalna nawigacja z dotykowym ekranem, 2 komplety felg aluminiowych z oponami lato/zima, full opcja, 16.000 ZŁ -
  Tel.: 888 223 761.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  ATRAKCYJNY DOM Z PŁAZÓW W GLICZAROWIE GÓRNYM -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku - DWA OBIEKTY -
  Tel.: 607 506 428
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI. 601 958 378
 • RÓŻNE
  PRZYJMĘ GRUZ, ZIEMIĘ. 691 434 133.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Firma Norweska zatrudni w Oslo pomocników tynkarzy, stolarzy, malarzy, monterów rusztowań, blacharzy oraz młodych do przyuczenia w zawodzie. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 1-3 tygodni. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742
2020-06-06 22:00 Ludzie, nie liczby 2020-06-06 21:00 Uśmiech i ciepło dyrektora wciąż wszyscy pamiętają 2020-06-06 20:55 Nabór do szkółki Sepak Takraw 2020-06-06 20:15 Kolejna osoba zarażona koronawirusem 2 2020-06-06 19:35 Kandydat na prezydenta spędził dziś kilka godzin na Podhalu (WIDEO) 7 2020-06-06 18:50 Piana w potoku 1 2020-06-06 18:05 Miliard z pandemicznej pomocy 2020-06-06 17:20 Bywał tutaj, bo kochał góry jak nikt 1 2020-06-06 16:35 Nad morzem turyści dopisują. Do Gdańska lecimy samolotem 2020-06-06 16:15 Koty polują na gady 1 2020-06-06 15:30 W sklepach nie wszyscy noszą maseczki 8 2020-06-06 14:45 Hala Gąsienicowa oblegana przez turystów (WIDEO) 3 2020-06-06 14:00 Koronawirus nie śpi 2 2020-06-06 13:30 Trzecia prawda Tischnera 12 2020-06-06 12:52 Wypadek na ulicy Orkana 2020-06-06 12:31 Kolejka do kolejki na Kasprowy Wierch 2020-06-06 12:20 Samochód potrącił łanię 2 2020-06-06 11:50 Już pół roku jeździmy drogą, choć nie ma zgody na jej budowę 1 2020-06-06 11:05 Turyści jadą pod Tatry 1 2020-06-06 10:20 Kandydat na prezydenta na Krupówkach 26 2020-06-06 10:00 Wybacz - usłyszałem od skruszonego agenta SB 2 2020-06-06 09:30 Rafał Trzaskowski z wizytą na Podhalu 24 2020-06-06 09:22 Pielgrzymka Sursum Corda bardziej on-line 2020-06-06 09:00 Najwyższy i jeden z najpiękniejszych 2 2020-06-06 08:42 Aquapark otwarty już o północy 2020-06-06 08:10 Ojcowie z Tuchowa wypoczywali w Kościelisku 3 2020-06-06 08:00 Czekasz na emeryturę? Zapytaj co zmieniła tarcza antykryzysowa 2020-06-05 22:48 Jedz lody - zbieraj lodowe pieczątki! 2020-06-05 21:57 Koronawirus dopadł go 3 dni po święceniach kapłańskich 5 2020-06-05 21:00 Podróże w maseczkach, spod Giewontu nad Bałtyk 1 2020-06-05 20:00 Drapieżniki rozpoczęły krwawy sezon 2 2020-06-05 19:30 Rondo? Jakie rondo i pojechał na wprost 4 2020-06-05 19:00 Szpitalne podziękowania za pomoc w czasie pandemii 2020-06-05 18:00 Góralskie wesela w epidemii (WIDEO) 2 2020-06-05 17:00 Przejedźcie z nami nową zakopianką - na razie wirtualnie (WIDEO) 3 2020-06-05 16:30 Zmiana na stanowisku szefa rabczańskiej policji 7 2020-06-05 16:00 Pirat na kontrolowanym 2 2020-06-05 15:10 Nadzór sanitarny w szkole. Pracownik mógł mieć kontakt z chorym na Covid-19 6 2020-06-05 15:00 Porozmawiajmy o fotowoltaice. Gmina zaprasza na spotkanie 2020-06-05 14:30 Materac do łóżka małżeńskiego. Jaki rodzaj i szerokość wybrać? 2020-06-05 14:00 Pomalują rdzewiejącą konstrukcję 2020-06-05 13:53 NIE LEKCEWAŻMY OBOSTRZEŃ ZWIĄZANYCH Z KORONAWIRUSEM 1 2020-06-05 13:30 Dziurawa Kasprusie 6 2020-06-05 13:00 Plac budowy na Stylchynie 8 2020-06-05 12:30 Życie spisane patyczkiem 2020-06-05 12:00 Pod Giewontem jeden zarażony i 108 w kwarantannie 3 2020-06-05 11:30 Natenczas 2020-06-05 11:00 Uciekał przed policją bez prawa jazdy (WIDEO) 5 2020-06-05 10:30 Trzaskowski - kandydat na kandydata na prezydenta pod Tatrami 57 2020-06-05 10:00 W Sapporo zostałem oszukany 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-06-06 23:37 1. Żenujaca maskarada ! Pani redaktor proszę nie obrażać górali. Pan Trzaskowski choćby nie wiem jak się napinał nie ma żadnych szans na zostanie prezydentem, ot taki chłopek roztropek . 2020-06-06 23:33 2. @ Zakopiańczyk - chodziło o to, że mają dość, więcej nie potrzebują i mogą się podzielić z innymi. I w tym kandydat może im pomóc. 2020-06-06 22:49 3. Można by się wykąpać 2020-06-06 22:46 4. Chodźmy do Kościoła , Hej Ho Hey hooo po opłatek by się szło... 2020-06-06 22:36 5. Skandowano "mamy dość". Czego? Korków na zakopiance, zatłoczonych parkingów, smogu, tłumów na Krupówkach a może gości i koronawirusa. Kandydat na kandydata, mimo braku czasu, zapewne już rozwiąże te problemy. A Lipki trzeba omijać z daleka. 2020-06-06 22:34 6. 27:1 Suma wszystkich Strachów Duda = Sołtys 2020-06-06 21:25 7. @ Zbooj - W wyższych partiach gór zawsze panuje niezwykła atmosfera . Tam docierają w większości prawdziwi turyści, kochający góry, wiedzący po co się tam chodzi i jakim kosztem ogląda się te przepiękne widoki :) . 2020-06-06 21:24 8. no to mamy pozamiatane setki osób przyjechało do zakopanego zaraz długi weekend i miej nas Panie Boże w opiece 2020-06-06 21:11 9. Mamy 317 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia, zmarło 10 osób. Rano MZ poinformowało o 259 nowych zakażeniach. Oznacza to, że dziś przybyło 576 zakażonych COVID-19 osób w Polsce. To najwięcej nowych przypadków zakażeń w Polsce od początku pandemii. 2020-06-06 21:02 10. Mam pytanie. Jak można być za tradycyjnymi wartościami skoro przyjmuje się patronat honorowy nad paradą równości (lgbt) ?. W tradycyjnych wartościach nie na na to miejsca I dlaczego Śpiący Rycerz nie obudził się kiedy sprzedana została kolej na Kasprowy wierch? Obluda
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

FILMY TP

Bojcorka

Pożegnania