2009-12-08 00:35:51

55 lat Horskej služby w Rohaczach

Reklama

Działalność słowackich ratowników górskich w tej części Tatr rozpoczęła się w 1954 roku. W ciągu tych 55 lat ratownicy z Rohaczy uczestniczyli w wielu akcjach ratunkowych i interweniowali w setkach wypadków narciarskich. W Tatrach Orawskich zginęło w tym czasie 81 osób. To im poświęcono „Pietne miesto” na Zwierówce, którego uroczyste otwarcie nastąpiło w drugą niedzielę listopada.

Rohacze to grupa Tatr, która łączy w sobie zarówno elementy rzeźby Tatr Zachodnich, jak i Wysokich. Krajobraz polodowcowy Rohackich Stawów i kulminujących nad nimi skalistych szczytów bardzo przypomina Tatry Wysokie. Największą walną doliną Rohaczy jest Dolina Rohacka z kilkoma jej górnymi piętrami, pozostały obszar ma charakter krajobrazu typowego dla Tatr Zachodnich.

Trochę historii

Pierwsze dwie znane akcję poszukiwacze w tym rejonie zostały przeprowadzone pod koniec XIX wieku. W rejonie Szyndlowca i Grzesia poszukiwano pasterza wypasającego owce, ale nie wiadomo, czy został odnaleziony. Pięć lat później również zaginął pasterz, którego odnaleziono dopiero po dwóch dniach, ze złamaną nogą. Pierwszy tragiczny w skutkach wypadek taternicki wydarzył się w czerwcu 1911 roku na północnej ścianie Rohacza Ostrego. Spadli ze ściany i ponieśli śmierć na miejscu 42-letni Ludwik Kozicziński i 32-letni Karol Jenne, obaj z Zabrza. Poszukiwania zaginionych prowadzili wówczas ratownicy TOPR pod kierownictwem Mariusza Zaruskiego. Ciało Koziczyńskiego odnaleźli pod ścianą, a dopiero po tygodniu, w czasie następnej akcji, przez lornetkę wypatrzono w ścianie zwłoki Karola Jenne. W znanej z wielu publikacji akcji ratunkowej po rannych partyzantów z polowego szpitalika pod Brestową w lutym 1945 roku uczestniczyli również ratownicy TOPR. Po słowackiej stronie nie było wtedy zorganizowanego ratownictwa górskiego, które dopiero w latach 50. zostało ujęte w ramy organizacyjne. Najpierw służba ratunkowa powstała w Tatrach Wysokich, a następnie na Zwierówce, pod nazwą Horska služba Zapadne Tatry.

Za datę rozpoczęcia jej działalności przyjmuje się 15 maja 1954 roku, kiedy zostało zatrudnionych na etacie dwóch pracowników: Karol Doboš jako naczelnik i Michał Daňo jako pracownik terenowy. Pod koniec tego samego roku 15 osób założyło Dobrovolny Zbor HS – ratowników ochotników, a jego pierwszym przewodniczącym został štefan šroba, chatar schroniska na Zwierówce.

W pierwszych latach działalności ratownicy z Rohaczów mieli do dyspozycji tylko dwa małe pomieszczenia – jedno na sprzęt na Zwierówce, a drugie to pokoik na piętrze w Tatliakowej chacie, skąd wyruszali na wyprawy ratunkowe. Wyposażenie było bardzo skromne: sanie, polski tobogan, osiem par raków, cztery czekany, kilka uprzęży piersiowych, cztery lampy naftowe i kilka łopat. Rok później powstała stacja HS po południowej stronie Tatr Zachodnich z inicjatywy działaczy turystycznych z Liptowskiego Hradku. W 1959 roku Karol Koza zaprojektował budynek dla HS na Zwierówce, którego budowa została ukończona po trzech latach. Drugi mały drewniany domek dla potrzeb ratowników stanął przy Niżnim Rohackim Stawie.

Od 1957 roku THS podlegała dyrekcji TANAP. W latach 1983 do 2003 HS Tatry Zachodnie została podzielona na dwie samodzielne grupy: Zachodnie Tatry – Północ z siedzibą na Zwierówce, gdzie naczelnikiem został Július šiška, a od 1987 roku przez 16 lat Jan Jurina, oraz Zachodnie Tatry – Południe z siedzibą w Dolinie Żarskiej. Jej naczelnikiem został Jan Džuroška, który pełnił tę funkcję do 2000 roku, aż do przejścia na emeryturę. Po nim przez 3 lata funkcję tę pełnił Karol Chvála.

Od 1 stycznia 2003 roku Horska zachránna služba przeszła pod Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, co spowodowało jej reorganizację. Od tego dnia HZS na Zwierówce podlega HZS Tatry Zachodnie – Dolina Żarska, gdzie przez rok funkcję naczelnika pełnił Eduard Dzuroška, a od 2004 roku naczelnikiem jest Ján Kostka.

W Rohaczach jest tylko kilku ratowników na etacie, a pozostali to ratownicy ochotnicy. W latach 90. powstał na Zwierówce Klub Seniorów HS, którego pierwszym przewodniczącym był Július šiška, następnie František Pavčo, potem krótko Peter Volnar, a obecnie jest nim Stanislav Jandura. Seniorzy HS z Zuberca utrzymują od wielu lat przyjacielskie kontakty z Klubem Seniora TOPR, a ratownicy czynni nieraz uczestniczą we wspólnych szkoleniach po słowackiej i polskiej stronie Tatr.

Nowe „Pietne miesto” w Tatrach

Rohacze są piękne, ale również niebezpieczne. Od wypadku taternickiego w 1911 roku na Rohaczu Ostrym zginęło w tej grupie Tatr 81 osób. Największa tragedia miała miejsce 31 grudnia 2005 roku, kiedy to w Spalonym Żlebie, w lawinie śnieżnej poniosło śmierć 7 czeskich turystów biwakujących w namiotach ustawionych w żlebie. Poza lawinami i upadkami ze stromych oblodzonych stoków były też przypadki śmiertelnego porażenia piorunem, wychłodzenia, wyczerpania i zamarznięcia oraz zawałów serca. – Rodziny osób, które zginęły w Rohaczach, niejednokrotnie chciały umieścić w miejscach tragedii upamiętniające ich tabliczki, ale jest to przecież park narodowy – myśl, by utworzyć na tym terenie „Pietne miesto”, nurtowała mnie już od 20 lat – wyjaśnia Jan Jurina, były wieloletni naczelnik HS w Rohaczach. – Wreszcie w tym roku, przy okazji 55-lecia naszego jubileuszu, udało się ten pomysł zrealizować. Lokalizacji było więcej, ale wybraliśmy miejsce na Zwierówce, w pobliżu naszej siedziby.

Projekt tego miejsca opracowała Lucia Marušicová z Bratysławy, za wzór biorąc starą ludową architekturę orawską. Centralnym miejscem jest kapliczka z rzeźbą Panny Marii, a pod gontowym daszkiem umieszczony jest dzwon. Do kapliczki prowadzi chodnik wiodący poprzez dwie bramy, również nakryte gontowymi daszkami. Na kamiennym filarze bramy wstępnej znajduje się tablica z nazwiskami ofiar Tatr oraz datami i miejscami tragedii. W tej części polany są też pojedyncze głazy, na których będą umieszczane tabliczki upamiętniające zmarłych, którzy zasłużyli się dla rozwoju turystyki, a także ochrony przyrody w tej części Tatr. Powstanie tego osobliwego miejsca pamięci jest zasługą przede wszystkim ratowników ZHS i Seniorów HS z Rohaczy, a także władz miejscowości Zuberzec oraz miejscowych sponsorów.

W niedzielę 8 listopada na Zwierówce zgromadziło się kilkaset osób, by uczestniczyć w oficjalnym otwarciu i poświęceniu tego „Pietnego miesta”. Przybyli przedstawiciele władz lokalnych, zespoły regionalne, w tym również kapela góralska z Zakopanego, delegacja ratowników i poczet sztandarowy TOPR. Mszę św. przy polowym ołtarzu odprawił w koncelebrze ks. biskup František Rábek.

Przybyło nowe miejsce upamiętniające ofiary Tatr. Dotychczas najbardziej znany jest Symboliczny Cmentarz pod Osterwą w Tatrach Wysokich, powstały przed 70 laty, oraz drugi w Dolinie Żarskiej w Tatrach Zachodnich, utworzony w 1995 roku.

Apoloniusz Rajwa

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DZIAŁKA BUDOWLANA 8.5 ARA. 505 429 375.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam trzy DZIAŁKI BUDOWLANE, Z WIDOKIEM NA TATRY, graniczące ze sobą, łącznie ok. 40 arów oraz DZAŁKĘ ROLNĄ 17 arów - DURSZTYN. 793 008 357.
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIĘ DORYWCZO OPERATORA KOPARKI. 608 806 408
  • PRACA | dam
    ZLECĘ WYKONANIE FASAD I ODWODNIEŃ NA 3 BUDYNKACH W ZAKOPANEM. 608 806 408
  • PRACA | dam
    Przyjmę murarza, cieśle. 604 131 899
    Tel.: 604
  • PRACA | dam
    ZLECĘ PRACE OGÓLNOBUDOWLANE W KOŚCIELISKU. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 38 m2 i 50 m2 W CENTRUM NOWEGO TARGU, UL. KRZYWA, STANDARD DO ZAMIESZKANIA, NOWE, ŚWIEŻE. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    ZAKOPANE - KOŚCIELISKO DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, WYPOSAŻONE MIESZKANIA 35-38m2. 608 806 408
  • USŁUGI | budowlane
    TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
  • SPRZEDAŻ | różne
    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. Tel. 793 887 893
  • SPRZEDAŻ | różne
    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
  • PRACA | dam
    Zatrudnię pracowników budowlanych ekipy. 601 508 736.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    NIEMCY: brygadzista do 5000 Euro, kranista do 4000 Euro, murarz cieśla do 3600 Euro, malarz ocieplenia elektryk spawacz do 2700 Euro. Umowa na warunkach niemieckich. 0048 575-001-116
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    Szczenięta OWCZARKI PODHALAŃSKIE. 788 679 465.
  • PRACA | dam
    Praca na budowie, elewacje, budowa od podstaw, wykończenia, Zakopane i okolice. 500160574
    Tel.: 500160574
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA KUCHNI ZIMNEJ ORAZ GORĄCEJ. Praca na stałe lub dorywczo. CV na: rabka@siwydym.pl Informacje pod numerem 887 080 004
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DZIAŁKA UZBROJONA W ŁOPUSZNEJ. 506 525 884.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    ZAKOPANE - STYLOWY DOM (zadbany, urządzony), na działce 3000 m, widok na góry - 607 506 428.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-04-14 18:22 Policjanci w przytulisku 2026-04-14 18:00 Od Głosy zabrzmią w Zakopanem. Koncert duetu Jarząbek-Jurkiewicz w Stacji Kultura 2026-04-14 17:31 Dziś rozpoczął się remont nawierzchni na rynku w Nowym Targu 2026-04-14 17:00 Redyk Wiosenny w Szczawnicy i Jaworkach - największe pasterskie święto tej wiosny 2026-04-14 16:15 Samorządy przeciw takiej ochronie przyrody, to hamulec rozwoju regionów (WIDEO) 2026-04-14 16:00 Młodzież z Kościeliska bliżej parlamentu. Podpisano porozumienie o współpracy 2026-04-14 15:00 Kontrowersje wokół Pucharu Zakopanego. Mieszkanka: dzieci dostają misie, dorośli vouchery za tysiące 3 2026-04-14 14:02 Ruszyły zapisy na 11. Bieg po Oddech. Sportowa pomoc dla chorych na mukowiscydozę 2026-04-14 13:30 Spór o boisko API. Czy to będzie salomonowe rozwiązanie? 2 2026-04-14 12:47 W Herbach pod Częstochową żegnamy naszą redakcyjną koleżankę 1 2026-04-14 12:04 Wypadek przy McDonaldzie 1 2026-04-14 11:00 Taksówkarz ukarany mandatem 2 2026-04-14 10:22 Drogowy recydywista stracił prawo jazdy. Jechał o setkę za dużo 2026-04-14 10:00 Ruszyła akcja ratowania żab w Tatrzańskim Parku Narodowym 2 2026-04-14 09:00 XVIII Spotkanie Przyjaciół na Kasprowym Wierchu. Mszę odprawi kardynał Ryś 5 2026-04-14 08:00 Kościelisko wraca do tradycji. Ruszają przygotowania do kursu tkackiego 2 2026-04-13 22:22 Zakopiańska Budowlanka świętuje swe 150 urodziny 1 2026-04-13 22:00 Spotkania Doroty Bąk w Zakopanem. Wernisaż pełen emocji i refleksji 2026-04-13 21:26 Prace budowlane przy nowej przychodni zdrowia idą pełną parą 2026-04-13 21:00 Przed wyjazdem do Malagi. Uczniowie poznają realia życia w Hiszpanii 2026-04-13 20:47 Policyjna akcja Operation Speed na drogach w całej Europie. Kontrole potrwają do 19 kwietnia 4 2026-04-13 20:36 Zosia Marchalewicz z Zakopanego w programie The Voice Kids. Można głosować 2026-04-13 20:00 Koniec remontu drogi w Hubie 2026-04-13 19:29 Zmarła dyrektor szkoły w Sierockiem 2026-04-13 19:24 Zmarł Michał Gąsienica Szostak. Artysta rzeźbiarz, przewodniczący Rady Miasta 2026-04-13 19:01 Stanisław Cięciel z Krościenka został zamordowany w lesie katyńskim 4 2026-04-13 18:29 Krokusy na Podhalu zachwycają, ale mogą być groźne dla psów 2026-04-13 17:59 90 lat temu urodził się Tadeusz Kramarz. Legenda nowotarskiego hokeja 2026-04-13 17:33 Uwaga kierowcy, zmiana organizacji ruchu, przy wjeździe do rabczańskiego szpitala 1 2026-04-13 16:58 Zderzenie dwóch aut na ul. Sienkiewicza 2026-04-13 16:46 Jechał z narkotykami w aucie i przekroczył prędkość 1 2026-04-13 16:35 Czujki pożarowe zawyły w zabytkowym kościele w Orawce 2026-04-13 16:30 Przebudowa drogi Spytkowice - Jordanów ruszyła po zimowej przerwie 2026-04-13 16:16 Na Orawie znów płonęły trawy 2026-04-13 16:00 Tatry bez ograniczeń najlepszym start-upem młodzieży. Sukces uczennic z Zakopanego 2026-04-13 15:30 Idzie dysc. Prace Mirosława Karkuli w Galerii Pod Aniołem 2026-04-13 14:59 Poronin pamięta o Katyniu. Uroczystości, spektakl i debata historyczna 2026-04-13 14:46 Utrudnienia na Rynku w Nowym Targu. Rusza remont nawierzchni 1 2026-04-13 12:21 Samochód uderzył w słup 6 2026-04-13 11:44 Biblioteki są naszym oczkiem w głowie. Biblioteka Pedagogiczna w Zakopanem otwarta po remoncie (WIDEO) 1 2026-04-13 11:43 Nowotarscy kryminalni zatrzymali narkotykowego dilera 2026-04-13 11:41 E-busy łączą centra edukacji w Tatrach. TPN testuje nową usługę dla turystów 2026-04-13 11:40 Zapraszamy do udziału w XI Nowotarskim Światowym Dniu Świadomości Autyzmu 2026-04-13 11:32 Nietrzeźwy mężczyzna na torach w Poroninie. Szybka interwencja policji 2026-04-13 11:29 Utrudnienia na pienińskich szlakach 2026-04-13 11:01 Przegląd Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Ludźmierzu (ZDJĘCIA) 2026-04-13 10:00 Nowe przedszkole i żłobek w Poroninie a korki na Zakopiance. Mieszkańcy alarmują o zagrożeniach 4 2026-04-13 09:00 Tradycja i kultura Pienin 3 2026-04-13 08:59 Dziś chmury, ale cieplej. W środę możliwe burze. Mniejsze zagrożenie lawinami 2026-04-13 08:00 Dom marzeń dla osób z niepełnosprawnością powstaje w Zakopanem. Trwa zbiórka na dokończenie budowy 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-04-14 16:24 1. Świeć Panie nad Jej duszą! Zapamiętam panią Małgorzatę jako szlachetną osobę bardzo przejętą losami naszego kraju, oddaną sprawom kultury Podtatrza i Zakopanego, a także ochrony przyrody całych Tatr. Droga na Koziniec jakby opustoszała.... 2026-04-14 15:59 2. Ursula zaczyna grilować Węgry. Szybciutko 2026-04-14 15:33 3. Nie wiem dlaczego boisko na Orkana nie może służyć dla wszystkich? Przecież można by na nim śniło organizować trudniej, treningi itp 2026-04-14 15:32 4. "przejazd blokuje kierowca taksówki" A ile trzeba dzwonić żeby odblokować zatoczkę przed siedzibą straży miejskiej przy dworcu? 2026-04-14 15:28 5. Niech się mieszkanka cieszy że jeszcze nie zlikwidowali zawodów dla dzieci tak jak miejskich mikołajków. Hasła "przyjazne Zakopane" czy "Mieszkańcy gospodarzami" zobowiązują. Nie można rozdawać kasy byle komu. Tym bardziej rozwalać na dzieci mieszkańców. Poza tym jest akcja wręczania misiów każdemu nowo narodzonemu i tego się trzymajmy. Nie narzekać! Płacić! Płacić podatki! 2026-04-14 15:24 6. Potrzebujemy takiej opozycji, konstruktywnej jaka jest w radzie miasta Czarny Dunajec. 2026-04-14 15:23 7. ten stary dziad powiela fejki kremlowskie :) teraz słyszałem jego opowieść o tym że Peter Magyar upiekł szczeniaka :) :) :) biedak twierdzi że to opisała jego była żona w książce a prawda jest taka że ona żadnej książki nie napisała a nawet tą sytuację zdementowała on zamiast przeprosić za popieranie tego gostka to jeszcze głębiej brnie jest takie powiedzenie PRZYJACIEL MOJEGO PRZYJACIELA JEST MOIM PRZYJACIELEM 2026-04-14 15:17 8. "miasto pomoże w przeprowadzeniu zmian w planie, które pozwolą zalegalizować inny obiekt tego samego właściciela" Tak! To po jaką cholerę pchacie się do tego koryta jak wystarczy was zlikwidować i niech każdy se robi co chce i gdzie chce. Pierdistołki z wozu, podatnikom lżej! Ja też mam samowolę do zalegalizowania. Komu mam wręczyć łapówkę? Czyją kampanię sponsorować? Dlaczego Zakopane ma być przyjazne tylko znajomym koleżkom a nie wszystkim przekrętom po równo? 2026-04-14 14:35 9. Tam 60% posiadaczy praw jazdy nie potrafi sprawnie włączyć się do ruchu, wybrać odpowiedni pas i poprawnie go opuścić. Tylko separatory takie jak były na Nowotarskiej nauczą ich odpowiedniego zachowania. 2026-04-14 13:23 10. Tylko nie bierzcie do prowadzenia imprezy Kaski. Bo to porażka była. Wszędzie się pcha i plecie bzdury.
2026-03-23 10:43 1. Pan Z. i koledzy.... i potem powiecie ze to prostest w sprawie mostu a nie wiec polityczny. hehe. kogo chcecie nabrac? 2026-03-11 08:14 2. Strategia rozwoju... Stawiać jak najwięcej deweloperki, reszta to ch... 2026-03-06 08:53 3. moze zamiast organizować te rozchwytywane i konsultacje miasta uruchomi druga zmiane u w urzedzie dla pracujacych obywateli petentów? 2026-03-06 08:25 4. Chętnie bym się dowiedział jakie studia i na jakich poważnych uczelniach mają ukończone uczestnicy dyskusji. Wprawdzie obowiązuje zasada, że wystarczy chęć szczera ale oni chcą zmarnować nasze pieniądze. Oj tam, oj tam. 2026-02-16 21:51 5. "Na spotkaniu zjawił się burmistrz Łukasz Filipowicz, radni Tymoteusz Mróz, Mateusz Łękawski i mieszkańcy. Ci ostatni niezbyt licznie." A kto miałby się tam pojawić jak spotkanie zorganizowane w godzinach gdzie normalni ludzie pracują a miejsca tam w tej "stacji kultura" było może jeszcze na jakieś 20 osób. Przecież to klita na poddaszu gdzie jest miejsce dla dzieci na zabawy a nie dla 100 czy więcej dorosłych. Przecież to była jawna kpina. Dlaczego spotkanie nie było bardziej komunikowane i nie zapewniono odpowiednio dużej sali? I przede wszystkim dlaczego w godzinach pracy a nie w weekend??? Wywalić miliona na sylwestra potrafią a zmobilizować mieszkańców "nie da się". Widać zależy im żeby przyszło jak najmniej mieszkańców. Boją się usłyszeć to i owo. 2026-02-08 13:18 6. Fajne eksponaty :) 2026-02-04 21:19 7. Nie moje klimaty ani dla uszu ani dla oczu 2026-01-29 15:43 8. Kasia Rysy 2026-01-03 13:15 9. Ładne góalki. 2025-12-29 19:33 10. Znakomity poMYSł panie @jarząbek
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama