Reklama

Materiał sponsorowany, 2020-07-02 10:41:40

Reklama

Materiał sponsorowany

Zwrot podatku po pracy za granicą – pieniądze, o których często się zapomina

Reklama

Nieważne, w jakim kraju się pracuje, wszędzie trzeba płacić podatki. Jednak możliwy jest też ruch pieniędzy w drugą stronę – podatnicy mają możliwość zwrotu, ponieważ często powstaje nadpłata, którą można odzyskać po powrocie do ojczyzny. Zwrot podatku zwykle jest określany różnymi terminami i zasadami, dlatego po zakończeniu pracy nie należy zwlekać, bo należące się pieniądze można odzyskać tylko przez określony czas. W tym artykule wyjaśniamy, co to jest zwrot podatku, jak powstaje nadpłata i najważniejsze – jak ją odzyskać.

Różne kraje – różne możliwości

Najpierw trzeba się dowiedzieć, czy kraj, w którym się pracowało, ma podpisaną z Polską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, ponieważ jest to warunek konieczny do ubiegania się o zwrot. Polska ma podpisane takie umowy z większością europejskich krajów, z USA, Chinami i innymi. Jeśli dopiero planuje się wyjazd za granicę w celach zarobkowych, to warto sprawdzić, czy potem będzie możliwość zwrotu nadpłaconych podatków po powrocie do ojczyzny.

Aby lepiej zrozumieć proces zwrotu podatku, przyjrzymy się mu na przykładzie. Oto jak przebiega rozliczenie podatku z Holandii. Trzeba zwrócić uwagę na to, że każde państwo posiada własne regulacje prawne, dotyczące procesu zwrotu podatku, dlatego co jest niezbędne, aby uzyskać zwrot z Niemiec, nie będzie tym samym, jeśli zwrot ma być z Holandii. Odzyskać nadpłacony podatek można samemu, zagłębiając się w niuanse procedury podatkowej obowiązującej w danym kraju lub zwrócić się do wyspecjalizowanej firmy i zlecić jej pośrednictwo oraz odpowiedzialność za całość procesu. W pierwszym przypadku samemu trzeba zatroszczyć się o zdobycie wszystkich wymaganych dokumentów, wypełnienie ich w danym języku, przekazanie do odpowiedniej instytucji podatkowej oraz pozostawanie w kontakcie z jej pracownikami. Natomiast w drugim przypadku, wystarczy tylko wybrać pośrednika i czekać na szczęśliwe zakończenie procesu.   

Jak powstaje nadpłata podatku przy pracy w Holandii

W Holandii obowiązuje progresywny system podatkowy, który zależy od wysokości dochodów – im wyższe dochody, tym wyższe podatki. Ten wzrost jest proporcjonalny i można odzyskać nadpłatę, jeśli spełnia się określone kryteria, na przykład: jeśli pracowało się tylko część roku, zmieniało się pracę, mieszkało w Holandii z małżonkiem i dziećmi lub pracodawca zapewnił zwolnienie z podatku w wysokości do 30% wynagrodzenia. Każdy warunek kwalifikacyjny zwiększa kwotę, którą można odzyskać. Aby otrzymać maksymalną możliwą sumę, ważne jest, aby poznać wszystkie kryteria, które dotyczą konkretnego przypadku.

Te warunki obowiązują, jeśli pracowało się w Holandii w 2014 roku. Od roku 2015, procedura zwrotu podatku w tym kraju trochę się zmieniła. Chcąc skorzystać z tej możliwości, cały rok podatkowy (od 1 stycznia do 31 grudnia) trzeba mieszkać w Holandii lub innym kraju Unii Europejskiej, w Norwegii, Lichtensteinie, Szwajcarii, Islandii, wyspie Bonaire, Sint Eustatius lub Saba. Ponadto, nie mniej niż 90 % dochodów musi pochodzić z Holandii. Potrzebne jest też zaświadczenie o dochodach osoby fizycznej z urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania. W innych krajach występują inne kryteria zwrotu podatku, dlatego chcąc odzyskać pieniądze należące się ze skarbówki, należy dokładnie zapoznać się z przepisami i zasadami procesu zwrotu obowiązującymi w danym kraju. Aby dowiedzieć się więcej o procesach odzyskiwania podatków, zawsze możecie skontaktować się z holenderską administracją podatkową - Belastingdienst, która dostarczy wszystkie istotne informacje.

Potrzebne dokumenty i proces zwrotu podatku

Zwrot podatku to taki proces, który oparty jest na konkretnych dokumentach, które musi przedstawić każdy ubiegający się o zwrot podatków. Dokumenty potrzebne do zwrotu podatku z Holandii od 2014 roku niewiele różnią się od tych w innych krajach. Potrzebna jest kopia paszportu lub innego dowodu tożsamości oraz numer ubezpieczenia społecznego, który w Holandii nazywa się BSN/SoFi. Potrzebny jest też formularz Jaaropgave, w którym zawarte są informacje o osiągniętych dochodach i zapłaconych podatkach. Jeśli nie ma się tego dokumentu, mogą być odcinki wypłat. Jeżeli nie posiada się żadnego z tych dokumentów, wtedy trzeba będzie zwrócić się po nie do byłego pracodawcy i po wypełnieniu deklaracji, dostarczyć wszystko do urzędu skarbowego danego kraju.

Jeśli nie chce się samemu zajmować procesem zwrotu, można jego przeprowadzenie zlecić specjalistom, którzy zatroszczą się o potrzebne dokumenty i w ciągu 4 - 6 miesięcy zwrócą należące się podatki. Średnia suma zwrotu wynosi około 800 Eur. Największą zaletą tego sposobu jest to, że profesjonaliści zatroszczą się nie tylko o rozwiązanie wszystkich problemów, które mogą pojawić się w trakcie procesu, ale także o to, aby zwrócona była najwyższa możliwa suma. Warto jeszcze wspomnieć, że zwrot podatku z Holandii można otrzymać, jeśli pracowało się tam w ciągu ostatnich pięciu lat. Jeśli pracowało się tam ponad pięć lat wstecz, to nieodebrane nadpłaty podatku zasiliły już państwowy budżet Holandii i nawet profesjonaliści już tu nie pomogą. 

Przed rozpoczęciem zwrotu podatku trzeba dobrze zapoznać się z regułami i procedurami tego procesu, obowiązującymi w danym kraju. Będzie to przydatne, kiedy przyjdzie czas składania deklaracji. Jeśli zdecyduje się samemu przejść przez ten proces, to na pewno dostarczy on wielu nowych doświadczeń. Natomiast jeśli nie ma się czasu lub ochoty, zawsze można zwrócić się do firm pośredniczących, które profesjonalnie podejdą do sprawy i postarają się o zwrot maksymalnej, możliwej sumy. Nieważne, którą opcję się wybierze, nie należy zwlekać, bo kiedy minie określony okres czasu, należące się pieniądze staną się niedostępne.

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Dodaj komentarz
Komentowanie tego artukułu zostało zablokowane. Przepraszamy
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • USŁUGI | inne
  DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ, CERTYFIKOWANA, METODĄ FUMIGACJI. TANIO! 500 086003
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam cieliczkę rasy Jersey. 880145487
  Tel.: 880145487
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, TAPETOWANIE, GŁADZIE, FARBY STRUKTURALNE I TYNKI DEKORACYJNE - Tel. 601 793 866, www.FABRYKASTRUKTURY.pl
  WWW: www.FABRYKASTRUKTURY.pl
 • PRACA | dam
  Restauracja Schronisko Smaków Magda Gessler w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni kucharza z doświadczeniem..kontakt@schroniskosmakow.pl 509825332
  Tel.: 509825332
  E-mail: kontakt@schroniskosmakow.pl
 • PRACA | dam
  Biuro Księgowe AUDITPLUS zatrudni do biura w Zakopanem: - SAMODZIELNYCH KSIĘGOWYCH - pełna księgowość i KPiR - wymagane doświadczenie; - SPECJALISTÓW ds. kadr i płac - wymagane doświadczenie; Zadaniem zatrudnionych osób będzie obsługa księgowa prestiżowych klientów firmy przy współpracy z pozostałymi członkami zespołu i pracownikami klientów a także z doradcą podatkowym i biegłym rewidentem. Oferujemy: umowę o pracę w pełnym wymiarze, atrakcyjne zarobki, pracę od poniedziałku do piątku w firmie księgowej działającej na rynku ogólnopolskim i dobrą atmosferę w młodym, dynamicznym, kilkunastoosobowym zespole, szkolenia i wyjątkową szansę rozwoju osobistego. Wymagamy: zaangażowania w zlecone obowiązki i absolutnej dyskrecji Zgłoszenia proszę składać przesyłać na: praca@auditplus.pl
  E-mail: praca@auditplus.pl
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ POMOC KUCHENNĄ/SPRZĄTANIE POKOI na wakacje - Zakopane, Jaszczurówka - 601504486
 • PRACA | dam
  FIRMA NAWIĄŻE WSPÓŁPRACĘ W NOWYM TARGU Z: FRYZJERAMI, KOSMETYCZKAMI, MANICURZYSTKAMI, MASAŻYSTAMI I REHABILITANTAMI - DO OTWARCIA WSPÓLNEGO SALONU. 608806408
 • PRACA | dam
  PENSJONAT W KOŚCIELISKU zatrudni OSOBĘ DO RECEPCJI. Możliwość zamieszkania. 608806408
 • PRACA | dam
  PENSJONAT W KOŚCIELISKU zatrudni OSOBĘ DO SPRZĄTANIA, sezonowo lub na stałe, możliwość zamieszkania. 608806408
 • PRACA | dam
  PENSJONAT W KOŚCIELISKU zatrudni OSOBĘ DO KUCHNI, UMIEJĄCĄ SAMODZIELNIE GOTOWAĆ. Możliwość zamieszkania. 608806408
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni POKOJOWE. Kontakt 666378357
 • PRACA | dam
  Restauracja Schronisko Smaków Magda Gessler w Bukowinie Tatrzańskiej poszukuje kelnerów z doświadczeniem. Oferujemy: prace stałą, wysokie zarobki (podstawa + premia od obrotu - nawet do 6%), elastyczny grafik, możliwość rozwoju, szkolenia..kontakt@schroniskosmakow.pl 668414988
  Tel.: 668414988
  E-mail: kontakt@schroniskosmakow.pl
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo - wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy w Zakopanem KUCHARKI, POMOC KUCHENNĄ, BUFETOWE. Atrakcyjna płaca. Tel. 502271486.
 • PRACA | dam
  PRACA W AUSTRII: murarz, cieśla, operator żurawia. Austriackie warunki. BauPersonal, (nr cert. 4726), info@baupersonal.pl,www.baubersonal.pl 513106189, 668835085
  Tel.: 513106189, 668835085
  E-mail: info@baupersonal.pl,
  WWW: www.baubersonal.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA KIOSK HANDLOWY pow. 25m2, ZAKOPANE, NOWOTARSKA 3A. 602300070
 • PRACA | dam
  Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę SKIDATA AG, zatrudni osobę na stanowisko: SERWISANT Oferujemy: umowę o pracę, niezbędne szkolenia, możliwość rozwoju zawodowego. Wymagania: znajomość rozwiązań IT, wykształcenie techniczne, znajomość języka angielskiego, czynne prawo jazdy kat.B. Główne obowiązki: instalacja i serwis systemów kontroli dostępu; utrzymanie sieci teleinformatycznych Klienta; prowadzenie dokumentacji technicznej i serwisowej. CV prosimy przesyłać na adres praca@skicontrol.pl Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Skicontrol H.Martinczak S.K.A. z siedzibą w Białce Tatrzańskiej przy ul. Środkowa 178 a. Pełną informację dot. RODO administrator prześle na e-mail.
 • PRACA | dam
  KELNERKI/-ÓW - 668115397
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  DREWNIANE GÓRALSKIE DOMKI - DO PRZENIESIENIA - 668115397
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  ATRAKCYJNY DOM Z PŁAZÓW W GLICZAROWIE GÓRNYM - tel. 607506428
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  VIDEO - TRANSMISJA NA ŻYWO IMPREZ OKOLICZNOŚCIOWYCH (ŚLUBÓW, KOMUNII, POGRZEBÓW, itp.) - Tel. 605 670 650
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-08-09 20:00 Wirtualny festiwal 2020-08-09 19:27 Potrącenie rowerzysty w centrum Zakopanego 2020-08-09 18:55 Potrącenie rowerzysty na moście w Poroninie 2020-08-09 18:00 Bernardyni z sanktuarium 1 2020-08-09 17:27 Toprowski Sokół znów w akcji 2020-08-09 17:08 Nad Morzem nie ma tłumów 2020-08-09 17:00 Krościenko chce być miastem 1 2020-08-09 16:57 Sokół poleciał na Kopę 1 2020-08-09 16:00 Górale góralowi w potrzebie 2020-08-09 15:02 Pośród chałup Tour de Pologne 2020-08-09 15:00 Rocznicowe wejście na Rysy 2 2020-08-09 14:52 Kolarze już na trasie 2020-08-09 14:50 Śmiertelny wypadek w Dolinie za Bramką. Znamy szczegóły 2020-08-09 14:42 Śmierć w Tatrach 1 2020-08-09 14:00 Pod Tatrami ciepło ale nie upalnie 1 2020-08-09 13:00 Kolejka do kolejki na Kasprowy niewielka 6 2020-08-09 12:00 Dziś kolarze z Zakopanego jadą do Krakowa. Utrudnienia w ruchu 2020-08-09 11:28 Rondo z patronatem 18 2020-08-09 10:41 Kolejne zachorowania na koronawirusa na Podhalu 2020-08-09 10:34 Rondo do święcenia 4 2020-08-09 10:01 Turysta źle się poczuł na szlaku 2020-08-09 10:00 Zaloty i wzloty… zakochana kozica, niedźwiedź na diecie 2020-08-09 09:00 Wirtualna Parowozjada 2020-08-09 08:00 W Dolinie Pięciu Stawów Spiskich (WIDEO) 2 2020-08-08 21:30 Szlakiem krościeńskich galerii 2020-08-08 20:31 Trasa biegu liczy 60 kilometrów, 5000 metrów pod górę 4 2020-08-08 19:46 Przejeżdżają tędy setki aut, a tu taka pułapka 7 2020-08-08 19:01 Ten świstak mieszka na Siwej Przełęczy (WIDEO) 3 2020-08-08 18:21 Belg wygrywa w Bukowinie. Majka na czwartym miejscu! IV etap Tour de Pologne (relacja na żywo) 3 2020-08-08 18:15 Mebel do sprzątnięcia - zapewne nie o taką reklamę chodziło 3 2020-08-08 17:31 Parking na środku łąki 22 2020-08-08 16:36 Burza nad Tatrami i Zakopanem 1 2020-08-08 16:31 Psy błąkają się nad Zmarzłym Stawem w Tatrach (WIDEO) 7 2020-08-08 16:01 Ostatnie dni starego szpitala (ZDJĘCIA) 1 2020-08-08 15:22 Wojewoda małopolski odwołany 4 2020-08-08 15:10 Znów wypadek ciągnika rolniczego 2 2020-08-08 14:30 Jazda prawie jak po omacku 1 2020-08-08 13:40 Dwa wypadki i zasłabnięcie w Tatrach 2 2020-08-08 13:09 Ostatnie przygotowania do TdP. Rondo na Klinie zamknięte 2020-08-08 12:14 Dzień pięknie się rozpoczął. Turyści szukają ochłody na Szymoszkowej 2020-08-08 12:14 Mamy film z zarejestrowaną kradzieżą auta ministra (WIDEO) 8 2020-08-08 11:24 Kolejny dzień z dużą liczbą zakażeń na Podhalu 9 2020-08-08 11:00 Odwołane pasterskie spotkanie 2020-08-08 10:47 Zderzenie i dachowanie (ZDJĘCIA) 2 2020-08-08 10:45 Za kulisami Tygodnika Podhalańskiego pół żartem pół serio 2020-08-08 09:56 Awaria sieci wodociągowej. Część Zakopanego bez wody 1 2020-08-08 09:03 Dziś Tour de Pologne. Utrudnienia w ruchu 2 2020-08-08 08:01 Oświata rośnie 2020-08-07 22:55 W sobotę jedna linia do Morskiego Oka zawieszona 1 2020-08-07 21:38 Krystyna Prońko zaśpiewała w Kmicicu (WIDEO, ZDJĘCIA) 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-08-09 19:31 1. @Cyklista, dziękuję za informację. Nie znam żadnej Patrycji, nie wiem o kogo chodzi, ale jeśli jest tak, jak piszesz -nie mam powodów aby Ci nie wierzyć- to pozostaje tylko współczuć takim "laureatką" czy "polonistką". Cóż, widać w dzisiejszej dobie wystarczy, że coś jest napisane poprawnie.... ideologicznie i światopoglądowo i już można spodziewać się nagrody. 2020-08-09 19:01 2. tenisoweczki? 2020-08-09 18:46 3. Które to z kolei sanktuarium w Zakopanem bo już sie pogubiłam. Co to daje dla dobra ludzkości oprócz życia w biedzie i chorobie a po śmierci ...... jesteś tylko prochem. W takie obietnice to nawet w Afryce nie wierzą. 2020-08-09 18:12 4. Czyżby chore ambicje wójta, żeby zostać burmistrzem. Ciekawe jakie argumenty są za tą zmianą. Na wsi można wynajmować kwatery turystom bez płacenia podatku, a w mieście trzeba za to płacić podatek do skarbówki. W mieście płaci się wyższe podatki nawet za psa trzeba płacić, a na wsi nie. Poza tym są większe możliwości uzyskania dofinansowania z projektów UE na obszary wiejskie, tylko trzeba, aby tym zajęła się jakaś kompetentna osoba. W poprzedniej kadencji wójt zbierał deklaracje od mieszkańców w celu pozyskania funduszy z programu UE na instalację fotowoltaiczne i co? Gmina Ochotnica już dawno to zrobiła. Ostatnio gmina Nowy Targ, gmina Czorsztyn, gmina Łapsze uzyskały dofinansowanie, a Krościenko co? Zupełnie Nic. Szczyt możliwości i kompetencji to dofinansowanie z UE na próg zwalniający w Hałuszowej na drodze z wybojami prowadzącej na Majerz (gdzie sens i logika). Kiepskie programy dofinansowania na wymianę kotłów co, a poza tym utrata części przyznanego dofinansowania na przebudowę Rynku. Rządzić to trzeba umieć i mieć do tego kompetentnych ludzi. Ciekawe ilu mieszkańców będzie za zmianą statusu miejscowości będąc świadomymi znacznego podniesienia podatków. 2020-08-09 17:57 5. Zaścianek i wstecznictwo, za nasze pieniądze. 2020-08-09 17:52 6. Komentarze mówią wszystko. Dodać można tylko, że władza już tak głęboko wlazła k... do du..szy, że zgubiła drogę powrotną. Aż żal to pisać. 2020-08-09 17:19 7. Dawno tam nie byłem, a to takie piękne miejsce. Może we wrześniu się uda. 2020-08-09 17:08 8. Teraz trzeba poświęcić nielegalny parking na łące!!!! 2020-08-09 17:02 9. @k jak, przecież cytowany przez Ciebie komentarz napisała Patrycja, ceniona w zakopiańskim środowisku polonistka, laureatka wielu nagród i konkursów języka polskiego. 2020-08-09 16:43 10. Stroje piękne, a i Koliba śliczna. Czuć tego ducha. Gratulacje.
2020-08-02 11:10 1. Rekonstrukcja nieco zafałszowana. W godzinie W ledwie co 20 powstaniec miał jakąkolwiek broń. 2020-07-29 14:50 2. Piękne miejsce i coraz bardziej popularne. A jeszcze 10-15 lat temu zwykle było tam pustawo nawet przy pięknej pogodzie. 2020-07-04 14:02 3. Jest i nasz Zacharko! Parcie ma chłopina na szkło nieopisane; lata 70 - 80 PZPR; później Solidarność; Loża Masońska Zamoyskiego i teraz PiS... 2020-07-04 13:24 4. Czemu on tego pedofila ułaskawił? Czemu tak opieszale działają z pedofilia kościelną? Czy mają w tym jakiś interes? 2020-07-03 23:52 5. to głosuj na tego,co go ta od olimpiady do JPIi porównała,będziesz miała i ośmiorniczki i ..... 2020-06-30 22:12 6. jakos tak nie widze ani dystansu, ani maseczek - jak to tak naprawde z tym wirusem jest? ja musze utrzymywac dystans spoleczny, kaganiec na ryj zakladac, a wladza nic nie musi... pad w towarzystwie zupelnie obcych osob na wyciagniecie reki, bez maski - jemu wolno, a normalnemu czlowiekowi nie??? no chyba ze ci ludzie to jego rodzina razem z nim mieszkajaca. 2020-06-24 23:02 7. Zakopane wita patriotę i wielkiego człowieka. U nas w Zakopanym wartości religijne są na pierwszym miejscu.Wspaniały człowiek. 2020-06-24 00:18 8. Z Poronina..... Gdyby to Lenin przyjechał to przyjabys go z szacunkiem ???????? 2020-06-23 22:53 9. Nie chcę takiego prezydenta na kolejnych 5 lat. Jestem zażenowana gdy oglądam jego wystąpienia na forum europejskim. Miał szansę jak nikt inny przez te lata zrobić coś pożytecznego dla Polski. Miał cały rząd partyjnych koleżków! Został pan- panie Duda jednostronnie wykorzystany przez Jarosława. Zdaje pan sobie z tego sprawę? Użył pana do swych celów! Za miesiąc po II turze nawet panu ręki nie poda- co i teraz robi z dużą niechęcią! Szymon Hołownia ma mój głos!!!! 2020-06-23 21:19 10. ????????????????????????????????
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Album TP

FILMY TP

Pożegnania