Reklama

2020-12-04 21:15:00

List do redakcji

Drogi księże profesorze

„Jak zawse stajemy przed Tobom Kie nie wiemy co pocąć ze sobom Jak zawse pedzieć Ci kcemy To co nos boli, to co cujemy…”

...A ostatnie czasy bardzo nas bolą! Szczególnie to, jak Twoje dobre Imię jest przez wielu szargane. Jak bardzo poniżana jest Twoja Rodzina, zawsze skromna i wszystkim przyjazna. Czym sobie na te wszystkie niesprawiedliwości zasłużyliście? Zarówno Ty, Profesorze, jak i Twoi bliscy, którzy nigdy nikomu nie ubliżyliście, nikogo nie obraziliście, nikogo nie potępiliście, nigdy nie odmówiliście nikomu pomocy, porady i wsparcia.

Zespół im. Ludwika Łojasa z Łopusznej miał ogromne szczęście, że poznał Ciebie, Księże Profesorze, i całą Twoją Rodzinę osobiście. Spędziliśmy z Wami przeróżne chwile - i te radosne, i te smutne pod koniec Twojego życia. Wraz z członkami Związku Podhalan z Łopusznej często uczestniczyliśmy w polowych Mszach św. na naszych gorczańskich polanach - na Zarębku, Koszarach, Srokówkach czy też Sumolowej Polanie. Nigdy nie zapomnimy wspólnych z Tobą i Twoją Rodziną Mszy pod Turbaczem, gdzie nawet w stanie wojennym graliśmy i śpiewaliśmy pieśni o ślebodzie, a echo niosło je po całym Podhalu. Tam czuliśmy się jak jedna wielka rodzina, chociaż nie każdy miał na sobie góralskie portki. No bo tu nie o „portki idzie”, Panie Motyko - Honorowy członku Związku Podhalan - nie o portki idzie!

Ważne jest, co się czuje w sercu i co się ma w głowie! Tego właśnie uczyłeś nas przy różnych okazjach; wspólnych wyprawach, występach, posiadach.

Kiedyś przeprowadziłeś z nami rozmowę na temat honoru i pychy. Była to dla nas wspaniała lekcja, którą zapamiętamy zapewne do końca życia. Nasze uwagi z tego spotkania zawarte zostały częściowo w filmie „7 grzechów głównych”. 

Wielu z nas pamięta, jak wracając z jednej z Mszy pod Turbaczem, powiedziałeś do nas: „Myślę, że powrócimy do naszych Mszy na polanach, jak było na początku. Tam w górze zrobiło się już bardzo jarmarcznie”. Spokojnie, kameralnie, bez pompy i rozgłosu - to były Twoje i nasze klimaty.

Niestety życie przyniosło inny scenariusz. Twoja choroba spowodowała, że nie spotkaliśmy się już razem na naszych polanach. Tradycję tę kontynuowali kolejni proboszczowie łopuszańskiej parafii - ks. Raźny, ks. Potoczny oraz obecny proboszcz ks. Kazimierz.

Dzięki Twojej, Profesorze, inicjatywie wielokrotnie Łopuszną odwiedzali ludzie przeróżnych profesji - lekarze, dziennikarze, reżyserzy, artyści, aktorzy. Przywiozłeś do nas także zespoły artystyczne z różnych krajów. Mogliśmy poznać ich kulturę, zwyczaje, muzykę, tańce, śpiewy. Budziłeś w nas chęć poznania świata, poszerzania naszych horyzontów. Dałeś nam także sposobność pokazania naszej rodzimej kultury, folkloru wszystkim tym, którzy do nas przyjeżdżali. Rozsławiałeś swoją Łopuszną i jej góralskość po całym świecie.

I chociaż „nasi” jurorzy podczas jednej z edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Gorskich w Zakopanem nie uważali nas za górali, Ty nauczyłeś nas pokory i przebaczania. Pomni na Twe nauki, staliśmy tam na scenie z podniesioną głową i czuliśmy się z dziada pradziada góralami.

Docenieni zostaliśmy natomiast przez wielu innych znawców folkloru, a nagrodą był dla nas udział w festiwalu w Gannat we Francji. Czuwałeś nad nami i czuliśmy Twoją obecność, zwłaszcza przy dźwiękach Twojego ulubionego „Krywania”. Jakże musiały Cię cieszyć słowa organizatora i szefa festiwalu Jeana Rocha, skierowane do kierownictwa łopuśniańskiego zespołu na spotkaniu grup: „Cieszę się niezmiernie, że po tylu latach możemy gościć zespół, który ma prawdziwie góralską duszę”. „Rośliśmy” wtedy w tej Francji tak, jak „rośliśmy” z Tobą nieraz pod Turbaczem!

Łopuszna zawsze była otwarta i gościnna dla wszystkich tych, którzy tu przyjeżdżali. Odczuli to Twoi znajomi i przyjaciele, którzy zwiedzali tutejsze okolice. Znamienici profesorowie z Niemiec, Austrii, czy Kardynał z Belgii znaleźli tu coś i dla ciała, i dla ducha. Mieli okazję posłuchać najpierw Łojasowych, potem przekazanych małemu Leszkowi nutek góralskich, które były tak bliskie Twemu sercu!

Zawsze mogliśmy na siebie liczyć. Dlatego też, kiedy otrzymaliśmy od Ciebie informację o przyjeździe do Łopusznej Zespołu Polonijnego „Mazowsze” z Saint Dizier z Francji, nie było żadnego problemu ze znalezieniem miejsc zakwaterowania dla 96 osób. Niemal cała wieś zgodnie współpracowała ze sobąv- Związek Podhalan, Koło Gospodyń Wiejskich, Zespół. To Ty, nasz drogi Józiku, wszystkich nas mobilizowałeś do wspólnych działań. W dzień Twoich imienin spotykaliśmy się przy muzyce góralskiej w gościnnych progach domu Tischnerów w Łopusznej, gdzie Pani Basia zawsze częstowała nas swymi wypiekami. Przejeżdżając przez Stary Sącz, obowiązkowo musieliśmy wstąpić do Twojej Mamy - Pani Weroniki, gdzie czekały na nas pachnące rogaliczki i jabłuszka z przydomowego ogrodu. Podczas naszych wizyt Pani Tischnerowa otwierała okna starosądeckego domu na oścież, aby wszyscy sąsiedzi mogli „zakosztować muzycznej, góralskiej uczty”.

Wielkim wydarzeniem dla naszego zespołu był wspólny wyjazd z Tobą, Księże Profesorze, na Koncert Bożonarodzeniowy do Płocka. Zima była wtedy siarczysta! Prawie trzydzieści stopni mrozu. Nie bacząc na wszelkie niewygody, z trawiącą Cię gorączką, jechałeś z nami autobusem, trzęsąc się z zimna na pierwszym siedzeniu. No i jakby tego było mało, nasz autobus się zwyczajnie popsuł. Jednak nasi chłopcy - zuchy wraz z kierowcą poradzili sobie z usterką i na czas pojawiliśmy się w Katedrze Płockiej. Do dziś w naszej pamięci pozostaje przepiękny koncert z Twoim głoszonym słowem i naszą muzyką.

Kolejny obraz z Twoim udziałem w naszej miejscowości - Wielkanocny pobyt dzieci z Czarnobyla, które przebywały na wypoczynku w Rabce-Zdroju. Dla nich także znalazłeś czas, nie przeszedłeś obok nich obojętnie, bo widziałeś w każdym z nich Człowieka! Małego Witalika zabrałeś na wycieczkę do Zakopanego, pokazałeś mu piękne Tatry, krajobrazy Podhala i Spisza. Bardzo przeżywałeś chorobę chłopca, którą spowodował wybuch w Czarnobylu.

Wielkim przeżyciem dla nas, członków zespołu był czas wspólnie przeżyty z Tobą podczas nagrań programów telewizyjnych - „Podróże Wielkanocne” i „Zwyczaje Bożonarodzeniowe” czy płyty „Nuta o ślebodzie”. Mogliśmy doświadczyć czegoś nowego, a to, co przekazałeś nam w trakcie naszych spotkań, na zawsze będzie dla nas swoistym drogowskazem.

Bardzo nam Ciebie brakuje, Księże Profesorze! Dziś możemy Cię tylko odwiedzać na naszym łopuśniańskim cmentarzu. Tutaj możemy spotkać różnych ludzi, którzy jak my o Tobie pamiętają. Kiedyś spotkałam młode małżeństwo, które przy Twoim grobie czytało Twoją książkę. Powiedzieli: „Czytamy tutaj, aby utrwalić sobie w pamięci mądre słowa Ks. Profesora”. Jakże cieszy fakt, że powstały szkoły noszące Twoje Imię, których „ojcem” i opiekunem jest Twój młodszy brat Kazimierz. Żal, że zabrakło już obok Niego żony Jasi, która tymże szkołom „matkowała”.

Brakuje Cię na co dzień!  Brakuje w wielkich sprawach, brakuje i w tych małych, zwykłych!

Świat jest tak bardzo skłócony, pogubiony. Wszyscy chcą naprawiać świat, ale najlepiej zacząć go naprawiać od sąsiada, kolegi, znajomego. Byle nie od siebie! Zło widzą tylko u innych! Ty, Profesorze, uczyłeś, by najpierw naprawiać siebie, potem cały świat. Służyć mogą ku temu rekolekcje. Uczą, by w drugim człowieku dostrzegać brata i siostrę, nikogo nie negować, nie poniżać, służyć pomocą. Takie powinno być przesłanie każdych rekolekcji. I takie klimaty dało się odczuć na Rekolekcjach Góralskich w Rzymie, które swego czasu organizował Ks. Władysław Zarębczan, a w których mogłam wielokrotnie osobiście uczestniczyć wraz z muzyką i członkami Zespołu.

W myśl nauki Ks. Profesora Tischnera życzę wszystkim, by zapanowały między nami pokój, zgoda i śleboda, a Rekolekcje Góralskie były oparte na wskazaniach wielkich ludzi Podhala.

W imieniu Zespołu im. Ludwika Łojasa z Łopusznej i w swoim własnym Stanisława Szewczyk  

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
wiyrchowy 2020-12-05 20:36:38
Brawo Pani Stasiu!!!!
Bardzo ważne, prawdziwe i potrzebne teraz słowa.
Bo jakoś głośno ostatnio o Łopusznej, rekolekcjach, księdzu profesorze i jego rodzinie, a głosu z Łopusznej nie słychać.
Łopuśnianinem nie byłem i nie jestem, ale kilka pięknych młodych lat spędziłem z Zespołem im. Ludwika Łojasa. Dane mi było także znać ks. profesora. Jego rodzinę też. Dlatego zadziwiają mnie i wręcz brzydzą te dziwne ataki na nich. Zwłaszcza ze strony Związku Podhalan. Nigdy nie byłem członkiem ZP, choć wiele razy mnie namawiano. Teraz wiem, że nigdy nie będę. ZP niech zajmie się tym, do czego go stworzono. Niech przestanie zajmować się polityką i sprawami światopoglądowymi, bo nie jest od tego! Niech krzewi, kultywuje i uczy szacunku do naszej wspólnej góralskiej kultury, tradycji i historii.
w 2020-12-05 18:42:58
Izydor@" W żaden sposób nie można akceptować związków homo czy partnerskich." ,a jaka jest różnica między tymi związkami?piszesz o czymś czego nie znasz,coś gdzieś słyszałeś.Czy tolerowanie pedofili przez biskupów i homoseksualizm jest zgodne z ewangelią i nauczaniem JP II ?
Lepiej nie pisz takich bzdur.
Karol 2020-12-05 17:24:54
"Byli chłopcy, byli" Ale nie minyli .Bogzapłać Wom za prowde.
Izydor 2020-12-05 10:33:19
Naucza nie o wolności nie może zawierać faktu tolerowanie grzechu i deptania Bożych Przykazań. W żaden sposób nie można akceptować związków homo czy partnerskich. Jedyna droga do zbawienia jest DEKALOG. A nauczaniu ks Prof Tischnera nie było mowy o grzechu pokucie nawrócenia do godności dzieci Bożych czyli prawdziwej wolności. Uważa że nauczanie na Tischnera było bardzo liberalne i odbierali mocno od Ewangelii i nauczania JPII. Gdyby był tak prawym w nauczaniu-zostalby biskupem ks Tischner.
Cyklista 2020-12-05 10:11:15
Cytuje "I chociaż ?nasi? jurorzy podczas jednej z edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Gorskich w Zakopanem nie uważali nas za górali"
kurr 2020-12-05 09:51:21
szkoda, że ci co nadskakiwali księdzu za życia, dziś siedzą cicho żeby się nie narazić hołocie. na szczęście są widać wyjątki.
vika 2020-12-05 09:39:11
Z ogromnym wzruszeniem przeczytałam to wspomnienie o Ks.Profesorze J.Tischnerze.
Bardzo niewielu z tego grona zasługuje na tak piękne słowa oraz szczerą i ciepłą pamięć.
Dla mnie jak na razie - On jeden.
Dziękuję.
greg 2020-12-05 09:19:00
Coś pięknego...i tyle w temacie.
Toja 2020-12-05 06:05:47
Dziękuje Pani i całemu zespołowi za wspaniałe wspomnienia ks. Profesora Józefa Tischnera. To był w Polsce i jest
w Niebie najwspanialszy autorytet polskiego Kościoła.
w 2020-12-04 22:05:27
Pięknie i prawdziwie napisane o Księdzu Profesorze przez prawdziwych górali miłujących prawdę i ślebodę.
Dziękuję.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Fundacja Szczęśliwe Jutro zatrudni na stanowisko: DYREKTOR / WYCHOWAWCA Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej we Wróblówce k/Czarnego Dunajca. Wymagania: wykształcenie wyższe: pedagogiczne, pedagogika specjalna, psychologia, praca socjalna, nauki o rodzinie, resocjalizacja, pedagogika opiekuńczo-wychowawczą, lub podyplomowe (psychologia, pedagogika, nauki o rodzinie, resocjalizacja); min.3-letni staż pracy z dziećmi lub rodziną. Wynagrodzenie: 4500zł brutto. Kontakt: biuro@szczesliwe-jutro.pl
 • KANCELARIE PRAWNE
  KANCELARIA PRAWNA "REALNOŚĆ" - 30 lat praktyki, biegła obsługa w języku angielskim: prawo rodzinne, spadkowe, uzyskiwanie i potwierdzanie polskiego obywatelstwa, inny zakres wg uzgodnień, telefon: +48601488071 (whatsapp),realnosc@kki.pl www.realnosc.eu
  E-mail: realnosc@kki.pl
  WWW: www.realnosc.eu
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupie dom na widokwej działce w Zakopanym lub Kościelisku. 660797241 b12.pl
  Tel.: 660797241 b12.pl
 • PRACA | dam
  ELEKTRONIKA I MONTAŻ: Firma szuka osoby ze znajomością podłączeń urządzeń elektrycznych i elektronicznych i montażu oczyszczalni ścieków i basenów. Informacje pod nr tel. 601 073 700
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. Może być do remontu. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni kierownika robót budowlanych, majstra budowlanego. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni pracowników w zawodzie: malarz, murarz, cieśla, zbrojarz, pracownik budowlany. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, FLIZY, PANELE itp. DACHY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  Stacja Narciarska Szymoszkowa poszukuje, na sezon zimowy, pracowników na następujące stanowiska: - obsługa bramek - utrzymanie stoku - parkingowy - segregowanie odpadów komunalnych Więcej informacji pod nr tel.: 601 628 584
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | inne
  STUDNIE - WIERCENIE STUDNI GŁĘBINOWYCH, PROJEKTOWANIE, DOKUMENTOWANIE, POZWOLENIA WODNOPRAWNE, GEOLOGIA INŻYNIERSKA, GEOTECHNIKA, NADZORY GEOLOGICZNE, GEOLOGIA W PROCESIE INWESTYCYJNYM. 606/6057 ; 12biuro@mhgeo.plmhgeo.pl. 606605712biuro@mhgeo.plwww.mhgeo.pl
  Tel.: 606605712
  E-mail: biuro@mhgeo.pl
  WWW: www.mhgeo.pl
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE, CEMENTOWO-WAPIENNE, GIPSOWE. Zapewniamy własny materiał. Wysoka jakość i doświadczenie. Szybkie terminy realizacji. 572 090 568.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
2021-01-18 22:00 Aplikacja RATUNEK może uratować życie 2021-01-18 21:30 Metr śniegu w Tatrach. Tak dziś było w Dolinie Jaworzynki (WIDEO) 2021-01-18 20:45 Burmistrz znów szuka pomocy u ministra w sporze z konserwatorem 2021-01-18 20:01 Krościenko miastem? 7 2021-01-18 19:30 Nowotarski rynek wieczorową porą 2021-01-18 18:47 Zimowy i oświetlony czarnodunajecki rynek 1 2021-01-18 18:15 Jechaliśmy nowym tunelem (WIDEO) 2 2021-01-18 18:03 Zakopiańska kawiarnia Jaga otwarta. Interweniowała policja (WIDEO) 13 2021-01-18 17:45 Udana mimo mrozu akcja krwiodawstwa 2 2021-01-18 17:02 Biegówki wokół Jeziora 2021-01-18 16:30 Zakopane puste i piękne (ZDJĘCIA) 4 2021-01-18 15:56 Pod Pieninami lokale gastronomiczne są zamknięte 4 2021-01-18 15:53 Zła jakość powietrza 3 2021-01-18 15:30 Przedsiębiorcy zwolnieni z podatku 2 2021-01-18 15:01 Tunel na ostatniej prostej (WIDEO) 4 2021-01-18 14:45 Pełni obaw otwierają swe biznesy - by przeżyć 14 2021-01-18 14:05 Na Kasprowym metr śniegu, tęskno za nartami 4 2021-01-18 13:35 Kreatywnie dla babci i dziadka 1 2021-01-18 13:15 Kluczyki samochodowe ze świnką 1 2021-01-18 12:35 W sprawie chodzenia w górach "na morsa" 3 2021-01-18 12:02 Rekordowe minus 33 stopnie Celsjusza 2 2021-01-18 11:33 Mniej nowych zakażeń koronawirusem, mniej zgonów na Covid-19, mało testów 1 2021-01-18 11:01 Nałożonych 56 mandatów karnych i 9 wniosków do sądu 4 2021-01-18 10:00 Widok z okna Amerykana 2021-01-18 09:00 Wytęskniony pierwszy dzień w szkole (ZDJĘCIA) 5 2021-01-18 08:00 Rysica Filomena (WIDEO) 2021-01-18 07:21 Wielki mróz 2021-01-17 23:00 W lutym znów powitamy skoczków na Wielkiej Krokwi 2 2021-01-17 22:34 Zachód słońca i cudna zima na Turbaczu 2021-01-17 22:00 Zdobyliśmy Tarnicę, Turbacz i Babią Górę, nikt z nas nie ucierpiał 12 2021-01-17 21:25 Lekarz apeluje do górskich morsów 1 2021-01-17 20:45 Zakopiańscy przedsiębiorcy pytają o otwarcie biznesów. Stworzyli ankietę 9 2021-01-17 20:20 Skoki na pustej Wielkiej Krokwi (GALERIA) 2021-01-17 20:04 Kto widział żbika ze świecącymi oczami? (WIDEO) 1 2021-01-17 20:00 Dolina Olczyska zasypana śniegiem (ZDJĘCIA, WIDEO) 2021-01-17 19:14 Po Almanach na Rynek 2021-01-17 18:41 Kibicowanie wokół Wielkiej Krokwi 3 2021-01-17 18:36 Przybywa otwartych lokali, Sanepid wzmaga kontrole 12 2021-01-17 17:59 Nasi skoczkowie poza podium 2021-01-17 17:17 Pusto i romantycznie 2021-01-17 16:20 Konkurs indywidualny, policja sprawdza kibiców 2 2021-01-17 16:10 Jezioro w zimowej szacie 2021-01-17 15:45 Trybuny pełne śniegu, garstka kibiców przy straganach 4 2021-01-17 15:15 Lepiej późno niż wcale 2021-01-17 14:48 Puchar Świata w skokach - Wielka Krokiew gotowa 2021-01-17 14:44 Mroźny Dzień Śniegu pod Giewontem 2021-01-17 14:20 Tylko dziewięciu zarażonych na Podhalu 2021-01-17 13:44 Trasy na Chotarzu gotowe 1 2021-01-17 13:00 Zbiórka na pogorzelców z Zubrzycy 2021-01-17 12:10 Krwiobus na Równi Krupowej
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-01-18 22:32 1. To nie jest prawda jeśli chodzi o podatki. W miastach do 5 tys mieszkańców stosuje się te same rozwiązania podatkowe co na wsi. A jeśli chodzi o agroturystykę to w gminie miejsko-wiejskiej agroturystyka pozostaje na terenie wiejskim, a wymogów dotyczących agroturystyki w samym Krościenku już dawno nikt faktycznie nie spełnia. 2021-01-18 22:25 2. Uwaga na umowy z elektrownią. Czytać, czytać, czytać. Zwłaszcza ludzie starci bo umowy jak opłaty, dublujące się. Mni kosztowna jest herbatka z prądem niż prąd z elektrykiem. 2021-01-18 22:02 3. I komu na tym zależy. Nie przypadek że sprawa wypływa po tylu latach właśnie teraz. I dobrze. Nawet jeśli nie opłaci się. Opłaci się zawsze. 2021-01-18 21:47 4. Szkoda że ankiety dotarły do wybranych osób (lub tylko do tych którzy byli pozytywnie nastawieni do miasta) dlaczego decydują za nas mieszkańcy np krosnicy czy Grywaldu albo sołectw które nie znajdą się na terenie miasta? Nie chcemy być miastem. Jako teren wiejski można wynająć kilka pokoi bez rejestracji w mieście to niemożliwe kilkadziesiąt osób straci możliwość podreperowania budżetu. 2021-01-18 21:42 5. @jankop, w artykule wyraźnie jest napisane: "zdecyduje rada gminy, opinia mieszkańców, chociaż pomocna, nie jest dla radnych wiążąca". Mieszkańcy nie mają nic do gadania. Decyduje ego włodarzy szansa na wyższe, miejskie apanaże. 2021-01-18 21:35 6. Atrakcją Nowego Targu jest trucie całego Podhala,wielkie miasto...Niech jeszcze sobie postawią witacze na na wjeździe do największej wsi na Podhalu. 2021-01-18 21:33 7. Podatki będą takie same. Jankop nie pisz głupot!!! 2021-01-18 21:21 8. Czy na glowe upadliscie miasto to wyzsze podatki i brak agroturystyki stracicie na tym finansowo. 2021-01-18 21:14 9. Popieram. Otwierać i działać. Oczywiście przestrzegać reżimu sanitarnego. Reżim pisowsko-bolszewicki olewać. 2021-01-18 21:10 10. Znów te same głupie argumenty... PiS wybraliście, to macie - czy na zachodzie Europy, w USA i gdzie indziej też PiS rządzi????????????????
2020-12-24 22:33 1. A poprawność noszenia maseczek w miejscach publicznych i w czasie zgromadzeń??? Kilka osób z tych fotek kwalifikuje się do nałożenia mandatu .... 2020-12-24 22:29 2. Fajny przegląd kto ma głęboko w poszanowaniu zasłanianie ust i nosa .... 2020-12-23 20:08 3. @druh Marek. Puknij się, ciężkie czasy dla młodych. W tamtych czasach mieli więcej możliwości. 2020-12-17 22:28 4. Oooo....To są moje widoki, dzięki Zośka, ale Tobie za dobrze, nej, dobrze ześ nie chytro i dajes nom sie napatrzeć. Wesołych Świąt i Pomyślności w Nowym Roku! Ale sie porobiyło na świecie, cy to sie kiedy skońcy? , Cy s nami, ludziskami fcom zrobić koniec, he? Żałosne są te komentarze. A cemu Lempart nie strajkuje? Nie dziwota , ze po tyk strajkach w całej Polsce wirus Covid-19 szaleje. Ze mnie on jesce nie dopod, to sie dziwuje.... Zdrowio do chuściny i tego, tamtego, hawtego syćkim zyce. Hej! 2020-12-16 13:35 5. Nie kuś mnie piękna. 2020-12-15 20:05 6. @druch Marek pewnie myślał o Frasyniuku poniżanym i żyjącym w nędzy 2020-12-14 17:23 7. Druh Marek... Pożyteczny druh Marek. Myśl, młody myśl... bądź jak pożyteczny druh Marek! 2020-12-13 21:55 8. Gdyby nie dojrzałość polityczna i odwaga ówczesnego przywództwa NSZZ Solidarność, Episkopatu Polski, KOR,organizacji pozarządowych a przede wszystkim klasy robotniczej wielkich zakładów dalej siedzieliśmy w PRL-u. Również po stronie rządowej znaleźli się ludzie ,dla których spokój społeczny i losy Polski były ważniejsze od partyjnych sztandarów. Stan wojenny pochłonął wiele ofiar, ale ich śmierć nie poszła na marne.Nie jesteśmy w RWPG,w Układzie Warszawskim, nie czekamy na paszporty i godzinami na granicach. Możemy rozwijać kraj dzięki pomocy z Unii Europejskiej i kształcić młodzież na zagranicznych uniwersytetach. Chętni do pracy za granicą przywożą twardą walutę i inwestują w lokalne rodzinne firmy. To wszystko dzięki tym ,którzy 13.grudnia 1981 r siedzieli w wiezieniach poniżani i pałowani. Dzisiaj wielu z nich jest zapomnianych, żyją skromnie a często są poniżani przez tych ,którzy trzęśli portkami i siedzieli cicho . Ci co 13.grudnia spali do południa dzisiaj rządzą i spijają miody jakie daje władza. Niestety, dawna bojowa Solidarność stała się przybudówką PiS-u. Oto jak jest ironia losu! 2020-12-11 20:14 9. Ładnie ale wolę wiosnę/lato/jesień. Nie lubię zimy, bardzo. 2020-12-07 11:10 10. Precz z komuną
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Pożegnania

FILMY TP

Bojcorka