Reklama

2021-03-17 10:00:00

Reklama

Z archiwum

Jak spędzić weekend majowy bez tłumów

Reklama

Są takie miejsca na Podhalu, gdzie nawet w weekend majowy nie ma tłumów.

Nie ma co liczyć na samotne podziwianie przyrody w Dolinie Kościeliskiej czy na Hali Gąsienicowej. Kolejki nie można ominąć wspinając się też na Trzy Korony w Pieninach czy na Sokolicę. W Zakopanem w majowy weekend czeka się w kolejce do ubikacji, na miejsce w restauracji, a spacer po Krupówkach to jak udział w pochodzie. Są na szczęście jeszcze miejsca, gdzie nawet w takie dni można zaszyć się i kontemplować przyrodę bez towarzystwa. Blisko Zakopanego takim miejscem jest Dolina Lejowa oraz Wielki Kopieniec. Reglowa dolina, przylegająca do Polany Biały Potok (rejon Witowa), łatwo dostępna jest od strony Zajazdu „U Józefa” (w którym łysi otrzymują rabat na posiłki), gdzie po 20-minutowym spacerze Drogą pod Reglami dochodzimy do potoku Lejowego oraz pnącej się nad nim pionowej skałki (często okupowanej przez amatorów wspinaczki skalnej). Wędrówka ocienionym dnem doliny wzdłuż górskiego potoku może być świetną propozycją na 2-3-godzinny spacer w upalny dzień. Dla bardziej ambitnych uroki wędrowania górskim szlakiem otwiera Wielki Kopieniec (1328 m n.p.m.), stanowiący idealny punkt widokowy do obejrzenia zachodu słońca, a także przyjrzenia się przepięknej panoramie Orlej Perci – najtrudniejszego tatrzańskiego szlaku. Najdogodniejsze dojście na Wielki Kopieniec jest z Cyrhli, która oprócz widoków na Tatry i Podhale oferuje „coś na ząb” w słynnej karczmie „7 kotów”. Orientacyjny czas spaceru: 4 godz.

Bumerang z Obłazowej
Zmotoryzowanym polecamy wyprawę nieco dalej – na ciągle niedoceniany Spisz. Po drodze koniecznie trzeba zahaczyć o malowniczy przełom Białki w okolicach Nowej Białej (z Zakopanego droga przez Bukowinę i Białkę Tatrzańską). Nad brzegiem lodowatego potoku, pomiędzy urokliwymi wapiennymi skałami Obłazowej i Kramnicy, lubią wypoczywać głównie mieszkańcy Podhala. W pobliskiej jaskini Obłazowa archeolodzy dokonali odkryć o randze międzynarodowej. Badania wykazały, że 30 tys. lat temu znajdowało się tam prehistoryczne miejsce kultu. Z tego okresu pochodzą znalezione tam przedmioty – najstarszy na świecie bumerang wykonany z ciosu mamuta, narzędzia górnicze i wiele innych cennych przedmiotów, a także szczątki ludzkie – najstarsze, jakie znaleziono w Polsce.

Niedoceniany Spisz
Kilka kilometrów dalej – we Frydmanie zachowały się unikatowe piwnice po madziarskich winach, o których często nie wiedzą nawet mieszkańcy pobliskich wsi. Powstały na początku XIX wieku. Magazynowano w nich węgierskie wino. Sześć podziemnych stumetrowych korytarzy na 2 poziomach robi wrażenie. Niestety, znajdują się na prywatnej posesji, więc o możliwość obejrzenia z bliska trzeba poprosić właściciela. We Frydmanie warto obejrzeć kościółek z przełomu XIII i XIV wieku, do którego w drodze z Wiednia miał wstępować Jan III Sobieski, a także kasztel, również należący do prywatnych osób. Niedaleko stąd do Kacwina, wsi trochę na uboczu. Warto tu pojechać ze względu na największe w okolicy wodospady i jedyne w Polsce „sypańce”, których jednak trzeba się trochę naszukać. Takie spichlerze o unikalnej konstrukcji dawniej były przy każdym domostwie, dziś zachowało się już tylko kilka. Wewnątrz ściany były – podobnie jak w chałupach – drewniane, a z wierzchu obsypywane grubą warstwą gliny. A że do Kacwina zbacza się z Niedzicy, to można także zahaczyć o urokliwy zamek niedzicki, gdzie jednak w taki weekend jak ten trzeba liczyć się z tłumami. Wracając, można ochłodzić się nad Jeziorem Czorsztyńskim, obejrzeć słynny kościółek w Dębnie, a może jadąc drogą na Nowy Targ dołożyć kilka kilometrów i odbić w bok, by zachwycić się mało popularnym, a równie pięknym kościółkiem drewnianym w Harklowej. Zresztą na wycieczkę szlakiem drewnianej architektury sakralnej warto poświęcić oddzielny dzień (bo są jeszcze warte obejrzenia zabytkowe kościółki w Grywałdzie, Łopusznej, Nowym Targu czy w Trybszu z najstarszą namalowaną panoramą Tatr).

Gorce prawie bezludne
Ci, którzy w czasie długiego weekendu szukają oddechu od zgiełku wielkiego miasta, powinni szukać wygodnego zjazdu z „zakopianki” prowadzącego do Rabki lub Mszany Dolnej, a dalej do którejś z urokliwych wiosek na północnych skłonach Gorców. Upragniony spokój można znaleźć bez trudu w wyżej położonych przysiółkach Poręby Wielkiej, w Koninie, Koninkach, Jasionowie. W góry prowadzi stamtąd mnóstwo ciekawych szlaków i ścieżek edukacyjnych. Wiele z nich można przemierzać konno i na rowerze. Co najważniejsze – mamy sporą szansę, by górską wycieczkę kontemplować w samotności. W Gorce zawitała już wiosna, tylko w wyższych położeniach można jeszcze napotkać resztki rozmiękłego śniegu. Samotności warto poszukiwać też na górującym nad Rabką ogromnym masywie Lubonia Wielkiego. Z zakwaterowaniem w którymś z uzdrowiskowych pensjonatów nie powinno być kłopotów. Na wierzchołek Lubonia prowadzi mnóstwo oficjalnych i tych nieoznakowanych ścieżek. Każdy znajdzie tu coś dla ciebie. Zajadli „ekstremiści” mogą pokonać urwistą Perć Borkowskiego. Niedzielni turyści powinni spróbować swych sił na „spacerowym” zielnym szlaku prowadzącym od Zarytego. Wysiłek się opłaci. Na szczycie wzniesienia czekają na strudzonych wędrowców tajemnicze kręgi i drewniane rzeźby słowiańskich bożków, wzniesione przez prawdziwych wyznawców pradawnej rodzimej wiary.

Pieniny z dreszczykiem
By wejść na szczyt Trzech Koron lub Sokolicy, w sezonie trzeba odstać w kolejce, ale już wyprawa Pasmem Radziejowej na Dzwonkówkę gwarantuje nie tylko piękne widoki, ale i błogi spokój. Po drodze mija się cmentarz samobójców. Na niewielkim wzniesieniu ukrytym w lesie przed laty górale porzucali „potępionych”. Dlatego inna nazwa Dzwonkówki to Wisielce. Wyprawę na Dzwonkówkę trzeba rozpocząć w Jaworkach. Pod Przełęczą Obidza najlepiej zrezygnować z dotychczasowego szlaku i skierować się w stronę Wielkiego Rogacza. Po pokonaniu stromego podejścia wyłania się niezwykła panorama Pienin, Tatr i Gorców. Stamtąd już na Radziejową, a później Złomisty Wierch. W schronisku PTTK na Prehybie można zatrzymać się na krótki odpoczynek – warto tam spróbować pysznej szarlotki. Po odpoczynku - wierzchołek Skałki, Przysłop i Dzwonkówka, a stamtąd żółtym szlakiem powrót do Szczawnicy. Wyprawa Pasmem Radziejowej zajmuje praktycznie cały dzień. Krótsza opcja: Szczawnica Centrum – Bryjarka – Bereśnik – Dzwonkówka – to trasa na ponad dwie godziny marszu.

Kopalnia srebra w Szczawnicy
A jak już Szczawnica, to może odwiedziny w kopalni srebra? Powyżej ujścia Palkowskiego Potoku do Grajcarka znajduje się Wodna Bania – pozostałość po dawnej sztolni, z którą wiąże się wiele legend. Sztolnia w Małych Pieninach ma dwa chodniki; górny o długości ok. 11 m i dolny o długości ok. 50 m. Na dnie dolnego chodnika znajdują się dwie studnie wypełnione wodą. Bezpieczniej jest nie zwiedzać ich samotnie.) Ze Szczawnicy warto wybrać się spacerem na Słowację. Najpopularniejsze jest przejście rowerowo-piesze Drogą Pienińską do Leśnicy, a stamtąd np. do Czerwonego Klasztoru. Mniej popularna jest trasa z Jaworek do Litmanowej lub Stráňany czy ze Szlachtowej na Velký Lipnik.

W słowackie Tatry
Oddzielny temat to słowackie Tatry Zachodnie, ciągle jeszcze obfitujące w miejsca dzikie i bezludne. Jedną ze spokojniejszych słowackich dolin jest Dolina Juraniowa. Szlak prowadzący z Oravic – często odwiedzanych przez Polaków ze względu na baseny z gorącymi źródłami, wiedzie przez malowniczy wąwóz skalny Cieśniawy. W XVIII wieku w dolinie tej wypas owiec prowadzili górale z Witowa. Sama nazwa pochodzi od słowackiego nazwiska Juran, które występowało w pobliskiej wsi Liesek. Dla urozmaicenia wędrówki można wejść na Umarłą Przełęcz i zejść do Doliny Bobrowieckiej, która wyprowadza z powrotem do Oravic. Po takiej eskapadzie z pewnością będzie smakował przysmak słowackiej kuchni – vyprażany syr popity znakomitym Złotym Bażantem.

Panorama dla leniwych
Ci, którzy lubią zachwycać się pięknem gór, ale nie lubią wysiłku – polecamy samochodową przejażdżkę szlakiem ciekawych panoram na Tatry. Takie wspaniałe miejsca widokowe znajdziemy w Gliczarowie, na Głodówce w Bukowinie Tatrzańskiej (przy drodze do przejścia granicznego w Łysej Polanie), na Furmanowej, Płazówce czy przy drodze pomiędzy Rzepiskami a Łapszanką. A jak już Łapszanka, to może spacer stamtąd do Osturni, malowniczej łemkowskiej wioski po słowackiej stronie, z interesującą starą zabudową. Naprawdę jest w czym wybierać, nie warto weekendu spędzać na Krupówkach.

Beata Zalot, współpraca: AnD, Q, mk
Tygodnik Podhalanski 18/2007 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • PRACA | dam
  PRACA W AUSTRII: murarz, cieśla, operator żurawia. Austriackie warunki. BauPersonal, (nr cert. 4726), info@baupersonal.pl, www.baupersonal.pl - 513106189, 668835085.
 • PRACA | dam
  Kierowca CE w ruchu międzynarodowym, wysokie wynagrodzenie , wiecej informacji telefonicznie 603 792 895.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  Firma budowlana AND-BUD zatrudni pracowników: ZBROJARZ, CIEŚLA, MURARZ oraz PRACOWNIKÓW DO WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. Praca cały rok. 502 225 707.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI 2.5 HA - k/Białki. 18 28 564 54.
 • PRACA | dam
  Grupa Kapitałowa PKL S.A. Spółka PKL Horeca Sp. z o.o, zatrudni na stanowisko: KIEROWNIK PUNKTÓW GASTRONOMICZNYCH. Miejsce pracy: Zakopane. OPIS STANOWISKA: - Organizacja pracy w punktach gastronomicznych, - Nadzór nad jakością wydawanych dań, - Kontrola zamówień i kosztów, - Kontakty z kontrahentami, dostawcami i podwykonawcami, - Proponowanie i wdrażanie nowych rozwiązań, - Raportowanie, - Organizacja pracy własnej i zespołu, - Zapewnienie najwyższej jakości obsługi gości. WYMAGANIA: - Doświadczenie zawodowe na podobnym stanowisku, - Znajomość systemów operacyjnych w dziale gastronomii będzie dodatkowym atutem, - Umiejętność zarządzania zespołem, - Umiejętność pracy pod presją czasu, - Znajomość zagadnień gastronomicznych, - Umiejętność zarządzania czasem pracy- tworzenie grafików, - Dyspozycyjność, - Innowacyjność, kreatywność i pomysłowość. OFERUJEMY: - Pracę w rozwijającej się Firmie, - Możliwość zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub umowy o współpracę, - Stabilne warunki zatrudnienia, - Atrakcyjne wynagrodzenie plus system premiowy. Aplikacje prosimy przesyłać na adres: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: KIEROWNIK GASTRONOMII. Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie następującego oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych: Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez PKL HORECA Sp. z o.o. dobrowolnie udostępnionych moich danych osobowych, zawartych w przekazanych dokumentach, w celu i zakresie niezbędnym do przeprowadzenia naboru na wolne stanowisko pracy.
 • PRACA | dam
  Restauracja Giewont w Kościelisku zatrudni na stanowisko Pomoc Kuchenna. CV proszę przesyłać na adres: biuro@restaurantgiewont.com informacje pod nr 506161252.
 • PRACA | dam
  Potrzebny MŁODY PRACOWNIK NA ŻELBETY lub do przyuczenia. 791 669 932.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYPOŻYCZ ODKURZACZ PIORĄCY :pranie sofy, tapicerki i dywanów Wypierz tapicerkę i pozbądź się plam oraz przykrych zapachów. Umyj i odśwież wersalki, fotele, kanapy, materace oraz dywany! Zarezerwuj termin! Koszt wynajęcia wraz z chemią: 60pln/24h. 533-533-333
  Tel.: 533
 • PRACA | dam
  SPRZEDAWCA w serwisie samochodowym, etat, Czarny Dunajec. tel508314117,biuro@fudala.com.pl
 • PRACA | dam
  Zatrudnię mechanika samochodowego, etat, Czarny Dunajec. 508314117,biuro@fudala.com.pl
  Tel.: 508314117
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-04-17 14:01 Pamiętamy o jubileuszu Związku Polskich Artystów Plastyków. Dyrektorka ZCK odpowiada zakopiańskim artystom 2021-04-17 13:15 Górska Odyseja, czyli na ratunek zaśmieconym górom i lasom (WIDEO) 1 2021-04-17 12:30 Wzrosło zagrożenie lawinowe w Tatrach 2021-04-17 11:45 Prawie 16 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 616 osób 2 2021-04-17 11:00 Dziś pod Giewontem gościć będzie wicepremier Piotr Gliński 6 2021-04-17 10:30 To zdjęcie pokazuje jakie pustki są w Zakopanem 6 2021-04-17 10:00 Psi smalec sprzedam 2021-04-17 09:40 Znamy szczegóły wczorajszej akcji ratunkowej GOPR na Babiej Górze 1 2021-04-17 08:57 Pożar w Lipnicy Wielkiej 2021-04-17 08:00 Galeria dla wszystkich artystów zakopiańskich 3 2021-04-16 22:46 Lotniskowe targi dla uczniów 2021-04-16 21:38 Senior przed komputerem 2021-04-16 20:31 Samochód najechał na tył radiowozu 6 2021-04-16 20:25 Akcja ratunkowa na Babiej Górze. Turysta jest sprowadzany na Krowiarki 2021-04-16 19:56 Zakopianka wicemistrzynią świata w trójboju siłowym 1 2021-04-16 19:30 Stłuczka w Skomielnej Białej 2021-04-16 19:16 Śledztwo bez końca 8 2021-04-16 18:33 Pijak pełzł drogą 3 2021-04-16 18:02 Wyniósł kobietę z pożaru. Mamy nagranie z monitoringu (WIDEO) 7 2021-04-16 17:59 Policja rozbiła grupę oszustów, którzy wyłudzili 1,5 miliona. Zatrzymania także w Zakopanem 4 2021-04-16 17:30 W środę pogrzeb braci, którzy zmarli w Szaflarach 2021-04-16 16:59 Biały potok wyratrakowany (WIDEO) 1 2021-04-16 16:47 W świecie książek, filmów i bajek 2021-04-16 16:24 Zaprojektuj halę. Wyzwanie dla uczniów 2021-04-16 16:15 Dla tych co stęsknili się za Tatrami Słowackimi (ZDJĘCIA) 1 2021-04-16 15:30 Jurek to był wojownik, a nie urzędnik 1 2021-04-16 15:28 Sopot składa kondolencje po śmierci wicestarosty tatrzańskiego 2021-04-16 14:50 Solidarność pod Giewontem, wystawa IPN 12 2021-04-16 13:51 Tu rodziła się Solidarność Rolników 1 2021-04-16 13:49 Muzykowanie na Duchową Nutę 2021-04-16 13:45 Słowacy przygotowują się do wznowienia sezonu narciarskiego 6 2021-04-16 12:15 Mandat za tonaż na kontrowersyjnej budowie 5 2021-04-16 11:45 Artysta w magazynie 2021-04-16 11:45 Zakręcone serca także w Mieście 2021-04-16 11:30 Pożar samochodu na granicy Skomielnej Białej i Naprawy 2021-04-16 10:44 Prawie 10 tysięcy mniej zakażeń niż tydzień temu 4 2021-04-16 10:00 Kopnięcie Boga 2 2021-04-16 09:15 Monitoring wzywa 2021-04-16 08:59 Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne? To oszustwo! 2 2021-04-16 08:00 Oddaj stare opony 2 2021-04-15 21:45 Zdrój w kąpieli 2 2021-04-15 21:04 Zaszczepiłeś się? Możesz jechać na Słowację 7 2021-04-15 21:00 To jeszcze nie koniec sezonu 2021-04-15 20:15 Zimowy Spływ Dunajcem 5 2021-04-15 20:00 Justyna Kowalczyk i wiosna 1 2021-04-15 19:45 W Rabce ruszy Oddział Rehabilitacji Pocovidowej 3 2021-04-15 18:57 Czołówka na zakopiance (ZDJĘCIA) 3 2021-04-15 18:44 W innych miastach nie płacą, w Zakopanem będą musieli? 12 2021-04-15 18:00 Mama na 5. Konkurs dla czytelników 2021-04-15 18:00 Utrudnienia w ruchu z powodu remontu
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-04-17 13:32 1. Najgorszy minister od kultury po II WŚ. 2021-04-17 13:31 2. "#GórskaOdyseja to akcja edukacyjno-ekologiczna" Takie akcje niewiele dają bo zazwyczaj trafiają do ludzi inteligentnych, którzy nie mają problemu w zabraniu ze sobą swoich śmieci. A cała reszta to bezmyślne barany których rozumu nauczy tylko wysoka kara finansowa. I takie kary powinny być nakładane na śmieciarzy, gdyby urzędnicy byli rekrutowani z ludzi myślących. Ale ponieważ konkursy na poszczególne stanowiska organizuje się pod konkretnego znajomego, pociotka, protegowanego, ... to jest jak jest... i się nie zmieni. 2021-04-17 13:24 3. Po co ten Pan tam przyjedzie - na sporcie raczej się mało zna. Chyba po to żeby pomieszać w głowach góralom, ze jest super i wszystko pod kontrolą. Naobiecuje gruszek na wierzbie i niektórzy złapią się na ten lep i powie, że jest dobrze lepiej niż kilka lat temu pod rządami złej partii. 2021-04-17 13:22 4. Czyli co z tego wynika, że frekwencję teraz mierzymy po ilości aut pod Biedronką to bardzo źle świadczy o tym "kurorcie" 2021-04-17 13:16 5. @Styropian - wybrańcy narodu byli najpierw wybrani przez jaśnie panującego na jego listę a naród wolał głosować na nich łudząc się że przy burmistrzu więcej zyskają. Skoro jaśnie pan niezgoda ich powołał to winni są mu wdzięczność i trzymać język za zębami przytakując na wszystko. To trzeba w końcu zmienić bo dalej będzie coraz gorzej 2021-04-17 13:15 6. Ehh... wszedzie Ci drifciarze w beach. 2021-04-17 12:53 7. Nie boi się? Wstydu nie ma? Honoru? Czy będzie kupował głosy z naszych podatków? 2021-04-17 12:41 8. Brawa dla tego pana. Nie wiem czy potrafiłbym tak się zachować w razie pożaru. 2021-04-17 12:39 9. Kolejna szczęśliwie zakończona akcja. I bardzo dobrze. 2021-04-17 12:37 10. Kultury, dziedzictwa narodowego i sportu ... wszechstronny gość :D
2021-04-06 21:15 1. Przepiękne zdjęcia... 2021-03-20 03:15 2. Popieram. 2021-03-18 01:33 3. to sa kpiny w ktorym kraju prezydend jezdzi na nartach gdzy wirus szaleje jaki przyklad daje usunac ze stanowiska 2021-03-17 13:29 4. Czego można się po nim więcej spodziewać...???? 2019-08-25 20:39 5. Byłam pare lat temu . Co prawda nie spotkałam takich towarzyszek jak Pan ale polecam serdecznie. 2019-08-23 02:19 6. Brawo brawo prawdziwi herosi ktorych mialem okazje spotkac I dopingowac w drodze z giewontu na kasprowy. Niewiarygodny wysilek wielki szacun dla wszystkich a w szczegolnosci dla pan .Jestem pelen podziwu pozdrawiam. 2019-08-20 00:42 7. Gratulacje !!! - to sa PRAWDZIWI SPORTOWCY walcza i wygrywaja . Dziekujemy i cieszymy sie wami . JESTESCIE WIELCY ! 2019-08-10 15:56 8. Panowie kolarze wspaniali ale kobiety były cudne 2019-08-06 18:18 9. Nie do wiary a gdzie Pani Poseł Paluch ? zawsze jest na pierwszym planie ! Konia z rzędem temu kto się umówi z Posłanką w jej biurze w nowym targu, próbowaliśmy cztery razy, niestety Pani Poseł jest zawsze bardzo zajęta lub wykonuje obowiązki etc... nawet po umówieniu z pracownikiem biura Pani Poseł nie ma czasu ... Może jest ktoś komu się udało spotkać z Panią poseł ? jeśli tak to gratuluję ! 2019-08-06 01:16 10. Mamy WSPANIALEGO PREZYDENTA ! Dziekujemy Panie Prezydencie ze przyjechal Pan do nas aby swoja obecnoscia zaszczycic nasze tak WIELKIE wydarzenie My zas ostomiyli ciesmy siy ze dalyj dzierzyme naskiy Korzyniy przekozane nom z Chlebem . Dejciy Paniy Boze dalyj tom naskom tradycyjy przekazowac nasym dzieciom zas Pani Ludzmiyrsko niech zawse mo nos w swojyj opiece .
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Bojcorka

Album TP

Pożegnania

Advertisement