2021-04-07 08:00:46
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Tego dnia ubierz się na niebiesko
Kwiecień to Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, a rokrocznie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
W związku z pandemią organizatorzy nowotarskich obchodów, zaplanowanych na piątek 9 kwietnia, postawili przede wszystkim na informacje przekazywane za pośrednictwem znaków wyrażających świadomość i solidarność z osobami z ASD i ich rodzinami. Zachęcają zwłaszcza, by tego dnia ubrać się na niebiesko.
W Nowym Targu Światowy Dzień Świadomości Autyzmu odbędzie się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych, gdzie przygotowano wewnątrzszkolne atrakcje z zachowaniem zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią. W programie:
godz. 8.30-12.30 wewnątrzszkolne atrakcje dla dzieci i młodzieży: fotobudka, akcja zbiórki niebieskich nakrętek "Serce dla autyzmu";
godz. 14.00 rozstrzygnięcie konkursu plastyczno-fotograficznego "TAK JA TO WIDZĘ" na stronie internetowej: https://zpswo.nowotarski.edu.pl/;
godz. 20.00 rozświetlenie nowotarskiego Ratusza oraz kładki na niebiesko.
Dodatkowo w dwa kolejne piątki - 9 i 16 kwietnia - odbędzie się konferencja online "Autyzm od teorii do praktyki" - szkolenie wewnętrzne Placówki. Będą to wykłady oraz panel dyskusyjny dotyczący doświadczeń osób z ASD w odnajdywaniu się we współczesnej rzeczywistości.
Szczegółowy program:
9 kwietnia (piątek) godz. 16.00-17.30 Rozwój zaburzony czy odmienny - zaburzenia ze spektrum autyzmu w perspektywie współczesnych badań; prowadzący: dr Krzysztof Gerc, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie; szkolenie wewnętrzne
16 kwietnia (piątek) godz. 16.00-17.00 Jak oswoić autyzm? Prowadzący: dr hab. Danuta Wolska, prof. UP, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie; szkolenie wewnętrzne i godz. 17.00-18.00 Objawy autyzmu - atutem czy przeszkodą w rozwoju ucznia? Prowadzący: dr Andrzej Wolski, Effatha. Poradnia dla dzieci z Autyzmem i innymi Zaburzeniami Rozwoju w Krakowie; szkolenie wewnętrzne.
Ale to jeszcze nie koniec. Nowotarscy specjaliści zapraszają na bezpłatne diagnozy i konsultacje, a ZPSWO na wystawę prac.
Bezpłatne diagnozy i konsultacje:
- Olga Wielińska-Jachymiak (terapeuta SI, fizjoterapeuta, neurologopeda) Specjalistyczny Gabinet Rehabilitacji Dzieci Nowy Targ, tel. 504 100 176;
- Joanna Piotrowska-Ancew (neurologopeda) Gabinet Neurologopedyczny Joanna Piotrowska-Ancew Nowy Targ, tel. 600 990 005;
- Barbara Król (neurologopeda, surdopedagog, balbutolog) Communicatio- gabinet terapeutyczny Nowy Targ, tel. 787 274 700;
Wystawa "Tak ja to widzę" prezentowana będzie w dniach 12-30 kwietnia w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych w Nowym Targu.
Ale i tak to olejesz, więcej prezentacji w Power Poincie, więcej rolek na TikToku i więcej gadania. Z mojej strony: nie da się dogadać co do zmiany czasu, a chce się rządzić gospodarką ? Odkrycia na ukazy ? 2026-03-28 14:08 9. @Janek - Jaki zakaz ruchu? Taksówki, busy autobusy itp jeżdżą tam normalnie. 2026-03-28 14:00 10. "wystarczy windy porządnie zabudować i zadaszyć a windy tak jak producent zaleca konserwować"
No co ty powiesz, filozofie, idź powiedzieć burmistrzowi bo chyba nie wie.
"a nie wymyślać i filozofować"
Widziałeś na jakiejś wsi aspirującej do miana kurortu górskiego przejście podziemne? Może w Cortina Dampezo?










