Reklama

2021-04-07 19:57:13

Reklama

g.Łapsze Niżne

Fotowoltaiczne farmy kuszą górali

Reklama

"Jeśli jesteś nastawiony na zysk bez wysiłku, ta oferta jest dla Ciebie" - tak zazwyczaj namawiają rolników do dzierżawy nieużytków firmy inwestujące w farmy fotowoltaiczne. Chętnych do skorzystania z ofert nie brakuje. Pod obstrzałem inwestujących w instalacje znaleźli się ostatnio mieszkańcy gminy Łapsze Niżne.

- Dostajemy sygnały od mieszkańców, że na terenie gminy pojawiają się przedstawiciele firm i namawiają do podpisania umowy dzierżawy gruntu na potrzeby instalacji farmy elektrowni fotowoltaicznych - zaczął na jednej z ostatnich sesji Jakub Jamróz. - Gmina nie uczestniczy w tym procederze w żadnym stopniu. To jest poza nami - podkreślił. 

Wójt, odnosząc się do boomu firm zainteresowanych farmami, podkreślił, że biznesmenom jest łatwo namawiać konkretnych mieszkańców, bo gmina jest jedną z  tych, która w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wyznaczyła miejsca pod tego typu inwestycje. Ujęto je m.in. w Łapszach Niżnych, Trybszu, Frydmanie i Niedzicy, a także w  Łapszach Wyżnych, Falsztynie i Niedzicy - Zamek.

Stąd też wysyłanie do właścicieli działek umów, a w niektórych wsiach organizowanie spotkań z potencjalnie zainteresowanymi dzierżawą. - Trafiła do nas umowa od jednej czy dwóch różnych firm, gdzie w  naszej ocenie znalazło się sporo niekorzystnych zapisów - stwierdził wójt. Stąd też pomysł, by na stronie internetowej gminy zamieścić specjalny poradnik, opracowany razem z radcą prawnym gminy, dla podpisujących umowę.

To jak sprzedać śnieg Eskimosowi

To nie wszystko. Włodarz gminy zaapelował także do sołtysów, by w miejscowościach, gdzie firmy fotowoltaiczne organizowały spotkania, uczulić mieszkańców, by nie podejmowali pochopnych decyzji. - To wszystko musi być bardziej skoordynowane. Jeśli pojawiają się 2-3 firmy, które podpiszą z ludźmi umowy, to w efekcie jedna z tych firm będzie miała szachownicę, druga będzie miała szachownicę, trzecia też i prawdopodobnie nic z tego nie wyjdzie. Proponowane umowy nie są zbyt korzystne. Wszyscy mamy doświadczenia z akwizytorami, którzy potrafią, kolokwialnie mówiąc, Eskimosowi sprzedać śnieg - ostrzegał na sesji wójt.

Pewnym rozwiązaniem jak zasugerował Jakub Jamróz byłoby powołanie specjalnego zespołu, który podczas zebrań z biznesmenami będzie reprezentował mieszkańców, a także wysonduje konkurencję, jaką ta da cenę i jakie warunki zagwarantuje. O jaką konkurencję chodzi? O Tauron, Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica czy inne podmioty zajmujące się wytwarzaniem energii, które według wójta mogłyby zaproponować dzierżawcom lepsze warunki. - Przestrzegam przed podpisywaniem umów tak po prostu, bez refleksji, pośpiech jest niewskazany w tym momencie - dodał włodarz gminy. - Ja tego nie mówię, żeby kogoś straszyć, ale warto mówić jednym głosem, bo jak każdy indywidualnie będzie podpisywał, to jeden wynegocjuje lepsze warunki, a drugi nie i zrobi się galimatias - dodał.

Co się znalazło w przygotowanym przez gminę 9-stronicowym poradniku? Między innymi to, że umowa jest zazwyczaj wieloletnia i może przynieść korzyści mieszkańcom, ale pod pewnymi warunkami. Należy rozpocząć od weryfikacji firmy. Zainteresowany podpisaniem takiej dzierżawy musi wiedzieć, że umowę podpisaną na czas dłuższy niż 30 lat po upływie tego okresu uznaje się za zawartą na czas nieoznaczony. Warto sprawdzić, kto i jakim karom podlega za niespełnienie określonych warunków umowy. "Czasem niedopełnienie przez wydzierżawiającego nawet nieistotnych obowiązków wynikających z umowy skutkować może obowiązkiem zapłaty kary umownej w wysokości kilkakrotności wartości czynszu dzierżawnego" - czytamy w poradniku.

Dzierżawca powinien także przeanalizować, kto ma dokonać usunięcia urządzeń po wygaśnięciu lub wcześniejszym rozwiązaniu umowy, bo ich utylizacja może okazać się bardzo kosztowna. Warto też  ustalić, czy dzierżawca ma obowiązek przywrócenia nieruchomości do stanu pierwotnego, a jeśli tak, to w jakim terminie i czy w tym czasie przysługuje wydzierżawiającemu z tego tytułu wynagrodzenie.

To Kowalski musi chcieć

Czy ZEW Niedzica była zainteresowana budowaniem farmy na dzierżawionym gruncie? Prezes spółki przyznaje, że wójt Łapsz Niżnych zwrócił się do niego z propozycją, by rozeznać temat i zachęcić mieszkańców do współpracy. - Czekamy na inicjatywę ze strony mieszkańców. Na razie nikt się do nas w tej sprawie nie zwrócił - mówi Leszek Bajorek, prezes ZEW Niedzica.

Spółka z Niedzicy - jak zapewnia prezes - ma w tym zakresie pewne doświadczenia, bo zakończyła mikroprojekt budowy kilku stanowisk farm do 200 kW, a obecnie czeka na decyzję w sprawie lokalizacji większych farm - do 0,5 MW. Te miałyby powstać w Niedzicy, na terenie dawnej budowy zapory, w okolicy stacji transformatorowej przy potoku Niedziczanka oraz na owałowaniu miejscowości Frydman. - Wiadomo, że inwestycja na własnym gruncie jest korzystniejsza niż na dzierżawionym - zaznacza Leszek Bajorek. - Myślę, że opłacalność tego typu inwestycji rośnie ze względu na wzrost jakości paneli i spadek ich ceny. Wiadomo, obecnie ceny paneli w związku z dużym zainteresowaniem wyhamowały, ale za jakiś czas to się zmieni - przekonuje.

Kto może zyskać

Działka, którą chcemy wydzierżawić pod instalację fotowoltaiczną, musi spełnić kilka warunków - powinna mieć co najmniej 2 ha i być gruntem rolnym klasy IV, V lub VI. Za  hektar wydzierżawionego gruntu można otrzymać od 8 do 10 tys. zł rocznie. Firmom łatwiej inwestować w gminach, gdzie wyznaczono w MPZP obszary pod takowe farmy, lub w miejscach, w których nie ma takiego dokumentu. 

ad

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Swagier 2021-04-09 09:41:05
Najgorsze w tym wszystko jest to że ludzi nikt nie uświadamia bo firmy od fotowoltaniki mają teraz żniwa, że wraz z zamantowaniem paneli na domu czy w innych miejscach podnośi sie napięcie prądu z 230 V do nawet ponadt 250 V . Co bedzie powodowało przegrzanie. A to daje wyższe rachunki za prąd do 20% nawet plus wszystkie urządzenia elektryczne np agd są raczej przystosowane do 230 V co skróci ich czas działania plus wszystkie falowniki montowane razem z panelami mają ograniczniki i jak się zwieksza moc w sieci do 250 V to się bedą wyłaczać lub restartować i to wtedy jak pownny produkować najwięcej energi w ciągu dnia. Także ogólnie polska sieć nie jest przystosowana jeszcze do takich obciążeń . I się okaże że mimo zę powiniśmy płacić mniejsze rachunki to wcąle tak nie bedzie do końca. Plus czekała bedzie nas szybsza wymiana lodówek, tv itp. Najlepsza sytuacja taka że jeżeli masz dom na którym nie ma fotowoltaniki a sąsiedzi mają to tobie też skoczą rachunki do góry poprzez ich produkcję energi i podnoszenie napięcia do 250 V. A polecam sobie sprawdzić rachunki jeżeli mieszkasz w okolicy ze już parę domów ma a ty jeszcze nie to napewno się ci zwiększyły rachunki.
ff 2021-04-08 10:00:48
@edzio
Tyś widział kiedyś panel fotowolticzny? To ja wyjaśnię z czego jest zrobiony i jak to utylizować. Aluminium i szkło dość łatwo oddzielić i przetopić ponownie. Wafle krzemowe, jeśli nie są uszkodzone wytrawia się kwasem i ponownie wzbogaca do pierwotnych właściwości, te uszkodzone mieli się, przetapia i wykorzystuje przy budowie nowych. Resztę śmieci neutralizuje się w wysokiej temperaturze i zostaje ich mniej niż szklanka.
Zatem ten węgiel z Mozambiku, którym palisz też mocno żre.
edzio 2021-04-07 22:03:27
@ff To że ktoś się nie daje nabrać na nową eko propagandę koncernów które mają zamiar zarobić kokosy na przymusowej wymianie pieców liczników etc nie znaczy że pali plastikiem a to co kto ma na dachu mnie też dotyczy bo za ok 20 lat (bo to max okres wytrzymałości tego szrotu) mnie też będą truły chemikalia z tych paneli bo nie ma technologi ich utylizacji a tym bardziej takiej która nie zagraża środowisku poprostu pojawią się wysypiska tego dziadostwa z których toksyny będą sobie spokojnie uchodzić do gleby i atmosfery trując środdowisko na potęgę ta całą fotowoltaika to przekręt na miarę niegdysiejszych świetlówek
ff 2021-04-07 21:03:58
@edzio
Pal nadal plastikowymi butelkami, może w końcu Ci mózg zeżre, i nie wtrącaj się co kto ma na dachu.
edzio 2021-04-07 20:18:49
Podpisujcie podpisujcie XD potem już ich z tych swoich działek nie wykurzycie tak samo panele które zakładacie sobie na dachach niesą wasze tylko elektrowi dobrze że rynek wtórny w Polsce prawie nieistnieje (choc ten kryzys mozę to zmienić) i niebędziecie mogli swobodnie sprzedać domu przez panele na dachu tak jak się to dzieje na zachodzie - fotowoltaika i cała ta pseudo ekologia to największy ekonomiczny szwindel 21 wieku zakłądajcie toksyczne panele a gminy wycinają wszystkie drzewa jakie tylko im się nawiną (patrz Zakopane i gmina Poronin)
 • PRACA | dam
  PRACA W AUSTRII: murarz, cieśla, operator żurawia. Austriackie warunki. BauPersonal, (nr cert. 4726), info@baupersonal.pl, www.baupersonal.pl - 513106189, 668835085.
 • PRACA | dam
  Kierowca CE w ruchu międzynarodowym, wysokie wynagrodzenie , wiecej informacji telefonicznie 603 792 895.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  Firma budowlana AND-BUD zatrudni pracowników: ZBROJARZ, CIEŚLA, MURARZ oraz PRACOWNIKÓW DO WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. Praca cały rok. 502 225 707.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI 2.5 HA - k/Białki. 18 28 564 54.
 • PRACA | dam
  Grupa Kapitałowa PKL S.A. Spółka PKL Horeca Sp. z o.o, zatrudni na stanowisko: KIEROWNIK PUNKTÓW GASTRONOMICZNYCH. Miejsce pracy: Zakopane. OPIS STANOWISKA: - Organizacja pracy w punktach gastronomicznych, - Nadzór nad jakością wydawanych dań, - Kontrola zamówień i kosztów, - Kontakty z kontrahentami, dostawcami i podwykonawcami, - Proponowanie i wdrażanie nowych rozwiązań, - Raportowanie, - Organizacja pracy własnej i zespołu, - Zapewnienie najwyższej jakości obsługi gości. WYMAGANIA: - Doświadczenie zawodowe na podobnym stanowisku, - Znajomość systemów operacyjnych w dziale gastronomii będzie dodatkowym atutem, - Umiejętność zarządzania zespołem, - Umiejętność pracy pod presją czasu, - Znajomość zagadnień gastronomicznych, - Umiejętność zarządzania czasem pracy- tworzenie grafików, - Dyspozycyjność, - Innowacyjność, kreatywność i pomysłowość. OFERUJEMY: - Pracę w rozwijającej się Firmie, - Możliwość zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub umowy o współpracę, - Stabilne warunki zatrudnienia, - Atrakcyjne wynagrodzenie plus system premiowy. Aplikacje prosimy przesyłać na adres: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: KIEROWNIK GASTRONOMII. Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie następującego oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych: Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez PKL HORECA Sp. z o.o. dobrowolnie udostępnionych moich danych osobowych, zawartych w przekazanych dokumentach, w celu i zakresie niezbędnym do przeprowadzenia naboru na wolne stanowisko pracy.
 • PRACA | dam
  Restauracja Giewont w Kościelisku zatrudni na stanowisko Pomoc Kuchenna. CV proszę przesyłać na adres: biuro@restaurantgiewont.com informacje pod nr 506161252.
 • PRACA | dam
  Potrzebny MŁODY PRACOWNIK NA ŻELBETY lub do przyuczenia. 791 669 932.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYPOŻYCZ ODKURZACZ PIORĄCY :pranie sofy, tapicerki i dywanów Wypierz tapicerkę i pozbądź się plam oraz przykrych zapachów. Umyj i odśwież wersalki, fotele, kanapy, materace oraz dywany! Zarezerwuj termin! Koszt wynajęcia wraz z chemią: 60pln/24h. 533-533-333
  Tel.: 533
 • PRACA | dam
  SPRZEDAWCA w serwisie samochodowym, etat, Czarny Dunajec. tel508314117,biuro@fudala.com.pl
 • PRACA | dam
  Zatrudnię mechanika samochodowego, etat, Czarny Dunajec. 508314117,biuro@fudala.com.pl
  Tel.: 508314117
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-04-17 13:15 Górska Odyseja, czyli na ratunek zaśmieconym górom i lasom (WIDEO) 2021-04-17 12:30 Wzrosło zagrożenie lawinowe w Tatrach 2021-04-17 11:45 Prawie 16 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 616 osób 2 2021-04-17 11:00 Dziś pod Giewontem gościć będzie wicepremier Piotr Gliński 3 2021-04-17 10:30 To zdjęcie pokazuje jakie pustki są w Zakopanem 5 2021-04-17 10:00 Psi smalec sprzedam 2021-04-17 09:40 Znamy szczegóły wczorajszej akcji ratunkowej GOPR na Babiej Górze 1 2021-04-17 08:57 Pożar w Lipnicy Wielkiej 2021-04-17 08:00 Galeria dla wszystkich artystów zakopiańskich 3 2021-04-16 22:46 Lotniskowe targi dla uczniów 2021-04-16 21:38 Senior przed komputerem 2021-04-16 20:31 Samochód najechał na tył radiowozu 5 2021-04-16 20:25 Akcja ratunkowa na Babiej Górze. Turysta jest sprowadzany na Krowiarki 2021-04-16 19:56 Zakopianka wicemistrzynią świata w trójboju siłowym 1 2021-04-16 19:30 Stłuczka w Skomielnej Białej 2021-04-16 19:16 Śledztwo bez końca 8 2021-04-16 18:33 Pijak pełzł drogą 3 2021-04-16 18:02 Wyniósł kobietę z pożaru. Mamy nagranie z monitoringu (WIDEO) 7 2021-04-16 17:59 Policja rozbiła grupę oszustów, którzy wyłudzili 1,5 miliona. Zatrzymania także w Zakopanem 4 2021-04-16 17:30 W środę pogrzeb braci, którzy zmarli w Szaflarach 2021-04-16 16:59 Biały potok wyratrakowany (WIDEO) 1 2021-04-16 16:47 W świecie książek, filmów i bajek 2021-04-16 16:24 Zaprojektuj halę. Wyzwanie dla uczniów 2021-04-16 16:15 Dla tych co stęsknili się za Tatrami Słowackimi (ZDJĘCIA) 1 2021-04-16 15:30 Jurek to był wojownik, a nie urzędnik 1 2021-04-16 15:28 Sopot składa kondolencje po śmierci wicestarosty tatrzańskiego 2021-04-16 14:50 Solidarność pod Giewontem, wystawa IPN 12 2021-04-16 13:51 Tu rodziła się Solidarność Rolników 1 2021-04-16 13:49 Muzykowanie na Duchową Nutę 2021-04-16 13:45 Słowacy przygotowują się do wznowienia sezonu narciarskiego 6 2021-04-16 12:15 Mandat za tonaż na kontrowersyjnej budowie 5 2021-04-16 11:45 Artysta w magazynie 2021-04-16 11:45 Zakręcone serca także w Mieście 2021-04-16 11:30 Pożar samochodu na granicy Skomielnej Białej i Naprawy 2021-04-16 10:44 Prawie 10 tysięcy mniej zakażeń niż tydzień temu 4 2021-04-16 10:00 Kopnięcie Boga 2 2021-04-16 09:15 Monitoring wzywa 2021-04-16 08:59 Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne? To oszustwo! 2 2021-04-16 08:00 Oddaj stare opony 2 2021-04-15 21:45 Zdrój w kąpieli 2 2021-04-15 21:04 Zaszczepiłeś się? Możesz jechać na Słowację 7 2021-04-15 21:00 To jeszcze nie koniec sezonu 2021-04-15 20:15 Zimowy Spływ Dunajcem 5 2021-04-15 20:00 Justyna Kowalczyk i wiosna 1 2021-04-15 19:45 W Rabce ruszy Oddział Rehabilitacji Pocovidowej 3 2021-04-15 18:57 Czołówka na zakopiance (ZDJĘCIA) 3 2021-04-15 18:44 W innych miastach nie płacą, w Zakopanem będą musieli? 12 2021-04-15 18:00 Mama na 5. Konkurs dla czytelników 2021-04-15 18:00 Utrudnienia w ruchu z powodu remontu 2021-04-15 18:00 Miasto bez skarbnika 5
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-04-06 21:15 1. Przepiękne zdjęcia... 2021-03-20 03:15 2. Popieram. 2021-03-18 01:33 3. to sa kpiny w ktorym kraju prezydend jezdzi na nartach gdzy wirus szaleje jaki przyklad daje usunac ze stanowiska 2021-03-17 13:29 4. Czego można się po nim więcej spodziewać...???? 2019-08-25 20:39 5. Byłam pare lat temu . Co prawda nie spotkałam takich towarzyszek jak Pan ale polecam serdecznie. 2019-08-23 02:19 6. Brawo brawo prawdziwi herosi ktorych mialem okazje spotkac I dopingowac w drodze z giewontu na kasprowy. Niewiarygodny wysilek wielki szacun dla wszystkich a w szczegolnosci dla pan .Jestem pelen podziwu pozdrawiam. 2019-08-20 00:42 7. Gratulacje !!! - to sa PRAWDZIWI SPORTOWCY walcza i wygrywaja . Dziekujemy i cieszymy sie wami . JESTESCIE WIELCY ! 2019-08-10 15:56 8. Panowie kolarze wspaniali ale kobiety były cudne 2019-08-06 18:18 9. Nie do wiary a gdzie Pani Poseł Paluch ? zawsze jest na pierwszym planie ! Konia z rzędem temu kto się umówi z Posłanką w jej biurze w nowym targu, próbowaliśmy cztery razy, niestety Pani Poseł jest zawsze bardzo zajęta lub wykonuje obowiązki etc... nawet po umówieniu z pracownikiem biura Pani Poseł nie ma czasu ... Może jest ktoś komu się udało spotkać z Panią poseł ? jeśli tak to gratuluję ! 2019-08-06 01:16 10. Mamy WSPANIALEGO PREZYDENTA ! Dziekujemy Panie Prezydencie ze przyjechal Pan do nas aby swoja obecnoscia zaszczycic nasze tak WIELKIE wydarzenie My zas ostomiyli ciesmy siy ze dalyj dzierzyme naskiy Korzyniy przekozane nom z Chlebem . Dejciy Paniy Boze dalyj tom naskom tradycyjy przekazowac nasym dzieciom zas Pani Ludzmiyrsko niech zawse mo nos w swojyj opiece .
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Album TP

Bojcorka

Pożegnania

Advertisement