Reklama

2021-04-07 19:57:13

Reklama

g.Łapsze Niżne

Fotowoltaiczne farmy kuszą górali

"Jeśli jesteś nastawiony na zysk bez wysiłku, ta oferta jest dla Ciebie" - tak zazwyczaj namawiają rolników do dzierżawy nieużytków firmy inwestujące w farmy fotowoltaiczne. Chętnych do skorzystania z ofert nie brakuje. Pod obstrzałem inwestujących w instalacje znaleźli się ostatnio mieszkańcy gminy Łapsze Niżne.

- Dostajemy sygnały od mieszkańców, że na terenie gminy pojawiają się przedstawiciele firm i namawiają do podpisania umowy dzierżawy gruntu na potrzeby instalacji farmy elektrowni fotowoltaicznych - zaczął na jednej z ostatnich sesji Jakub Jamróz. - Gmina nie uczestniczy w tym procederze w żadnym stopniu. To jest poza nami - podkreślił. 

Wójt, odnosząc się do boomu firm zainteresowanych farmami, podkreślił, że biznesmenom jest łatwo namawiać konkretnych mieszkańców, bo gmina jest jedną z  tych, która w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wyznaczyła miejsca pod tego typu inwestycje. Ujęto je m.in. w Łapszach Niżnych, Trybszu, Frydmanie i Niedzicy, a także w  Łapszach Wyżnych, Falsztynie i Niedzicy - Zamek.

Stąd też wysyłanie do właścicieli działek umów, a w niektórych wsiach organizowanie spotkań z potencjalnie zainteresowanymi dzierżawą. - Trafiła do nas umowa od jednej czy dwóch różnych firm, gdzie w  naszej ocenie znalazło się sporo niekorzystnych zapisów - stwierdził wójt. Stąd też pomysł, by na stronie internetowej gminy zamieścić specjalny poradnik, opracowany razem z radcą prawnym gminy, dla podpisujących umowę.

To jak sprzedać śnieg Eskimosowi

To nie wszystko. Włodarz gminy zaapelował także do sołtysów, by w miejscowościach, gdzie firmy fotowoltaiczne organizowały spotkania, uczulić mieszkańców, by nie podejmowali pochopnych decyzji. - To wszystko musi być bardziej skoordynowane. Jeśli pojawiają się 2-3 firmy, które podpiszą z ludźmi umowy, to w efekcie jedna z tych firm będzie miała szachownicę, druga będzie miała szachownicę, trzecia też i prawdopodobnie nic z tego nie wyjdzie. Proponowane umowy nie są zbyt korzystne. Wszyscy mamy doświadczenia z akwizytorami, którzy potrafią, kolokwialnie mówiąc, Eskimosowi sprzedać śnieg - ostrzegał na sesji wójt.

Pewnym rozwiązaniem jak zasugerował Jakub Jamróz byłoby powołanie specjalnego zespołu, który podczas zebrań z biznesmenami będzie reprezentował mieszkańców, a także wysonduje konkurencję, jaką ta da cenę i jakie warunki zagwarantuje. O jaką konkurencję chodzi? O Tauron, Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica czy inne podmioty zajmujące się wytwarzaniem energii, które według wójta mogłyby zaproponować dzierżawcom lepsze warunki. - Przestrzegam przed podpisywaniem umów tak po prostu, bez refleksji, pośpiech jest niewskazany w tym momencie - dodał włodarz gminy. - Ja tego nie mówię, żeby kogoś straszyć, ale warto mówić jednym głosem, bo jak każdy indywidualnie będzie podpisywał, to jeden wynegocjuje lepsze warunki, a drugi nie i zrobi się galimatias - dodał.

Co się znalazło w przygotowanym przez gminę 9-stronicowym poradniku? Między innymi to, że umowa jest zazwyczaj wieloletnia i może przynieść korzyści mieszkańcom, ale pod pewnymi warunkami. Należy rozpocząć od weryfikacji firmy. Zainteresowany podpisaniem takiej dzierżawy musi wiedzieć, że umowę podpisaną na czas dłuższy niż 30 lat po upływie tego okresu uznaje się za zawartą na czas nieoznaczony. Warto sprawdzić, kto i jakim karom podlega za niespełnienie określonych warunków umowy. "Czasem niedopełnienie przez wydzierżawiającego nawet nieistotnych obowiązków wynikających z umowy skutkować może obowiązkiem zapłaty kary umownej w wysokości kilkakrotności wartości czynszu dzierżawnego" - czytamy w poradniku.

Dzierżawca powinien także przeanalizować, kto ma dokonać usunięcia urządzeń po wygaśnięciu lub wcześniejszym rozwiązaniu umowy, bo ich utylizacja może okazać się bardzo kosztowna. Warto też  ustalić, czy dzierżawca ma obowiązek przywrócenia nieruchomości do stanu pierwotnego, a jeśli tak, to w jakim terminie i czy w tym czasie przysługuje wydzierżawiającemu z tego tytułu wynagrodzenie.

To Kowalski musi chcieć

Czy ZEW Niedzica była zainteresowana budowaniem farmy na dzierżawionym gruncie? Prezes spółki przyznaje, że wójt Łapsz Niżnych zwrócił się do niego z propozycją, by rozeznać temat i zachęcić mieszkańców do współpracy. - Czekamy na inicjatywę ze strony mieszkańców. Na razie nikt się do nas w tej sprawie nie zwrócił - mówi Leszek Bajorek, prezes ZEW Niedzica.

Spółka z Niedzicy - jak zapewnia prezes - ma w tym zakresie pewne doświadczenia, bo zakończyła mikroprojekt budowy kilku stanowisk farm do 200 kW, a obecnie czeka na decyzję w sprawie lokalizacji większych farm - do 0,5 MW. Te miałyby powstać w Niedzicy, na terenie dawnej budowy zapory, w okolicy stacji transformatorowej przy potoku Niedziczanka oraz na owałowaniu miejscowości Frydman. - Wiadomo, że inwestycja na własnym gruncie jest korzystniejsza niż na dzierżawionym - zaznacza Leszek Bajorek. - Myślę, że opłacalność tego typu inwestycji rośnie ze względu na wzrost jakości paneli i spadek ich ceny. Wiadomo, obecnie ceny paneli w związku z dużym zainteresowaniem wyhamowały, ale za jakiś czas to się zmieni - przekonuje.

Kto może zyskać

Działka, którą chcemy wydzierżawić pod instalację fotowoltaiczną, musi spełnić kilka warunków - powinna mieć co najmniej 2 ha i być gruntem rolnym klasy IV, V lub VI. Za  hektar wydzierżawionego gruntu można otrzymać od 8 do 10 tys. zł rocznie. Firmom łatwiej inwestować w gminach, gdzie wyznaczono w MPZP obszary pod takowe farmy, lub w miejscach, w których nie ma takiego dokumentu. 

ad

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Swagier 2021-04-09 09:41:05
Najgorsze w tym wszystko jest to że ludzi nikt nie uświadamia bo firmy od fotowoltaniki mają teraz żniwa, że wraz z zamantowaniem paneli na domu czy w innych miejscach podnośi sie napięcie prądu z 230 V do nawet ponadt 250 V . Co bedzie powodowało przegrzanie. A to daje wyższe rachunki za prąd do 20% nawet plus wszystkie urządzenia elektryczne np agd są raczej przystosowane do 230 V co skróci ich czas działania plus wszystkie falowniki montowane razem z panelami mają ograniczniki i jak się zwieksza moc w sieci do 250 V to się bedą wyłaczać lub restartować i to wtedy jak pownny produkować najwięcej energi w ciągu dnia. Także ogólnie polska sieć nie jest przystosowana jeszcze do takich obciążeń . I się okaże że mimo zę powiniśmy płacić mniejsze rachunki to wcąle tak nie bedzie do końca. Plus czekała bedzie nas szybsza wymiana lodówek, tv itp. Najlepsza sytuacja taka że jeżeli masz dom na którym nie ma fotowoltaniki a sąsiedzi mają to tobie też skoczą rachunki do góry poprzez ich produkcję energi i podnoszenie napięcia do 250 V. A polecam sobie sprawdzić rachunki jeżeli mieszkasz w okolicy ze już parę domów ma a ty jeszcze nie to napewno się ci zwiększyły rachunki.
ff 2021-04-08 10:00:48
@edzio
Tyś widział kiedyś panel fotowolticzny? To ja wyjaśnię z czego jest zrobiony i jak to utylizować. Aluminium i szkło dość łatwo oddzielić i przetopić ponownie. Wafle krzemowe, jeśli nie są uszkodzone wytrawia się kwasem i ponownie wzbogaca do pierwotnych właściwości, te uszkodzone mieli się, przetapia i wykorzystuje przy budowie nowych. Resztę śmieci neutralizuje się w wysokiej temperaturze i zostaje ich mniej niż szklanka.
Zatem ten węgiel z Mozambiku, którym palisz też mocno żre.
edzio 2021-04-07 22:03:27
@ff To że ktoś się nie daje nabrać na nową eko propagandę koncernów które mają zamiar zarobić kokosy na przymusowej wymianie pieców liczników etc nie znaczy że pali plastikiem a to co kto ma na dachu mnie też dotyczy bo za ok 20 lat (bo to max okres wytrzymałości tego szrotu) mnie też będą truły chemikalia z tych paneli bo nie ma technologi ich utylizacji a tym bardziej takiej która nie zagraża środowisku poprostu pojawią się wysypiska tego dziadostwa z których toksyny będą sobie spokojnie uchodzić do gleby i atmosfery trując środdowisko na potęgę ta całą fotowoltaika to przekręt na miarę niegdysiejszych świetlówek
ff 2021-04-07 21:03:58
@edzio
Pal nadal plastikowymi butelkami, może w końcu Ci mózg zeżre, i nie wtrącaj się co kto ma na dachu.
edzio 2021-04-07 20:18:49
Podpisujcie podpisujcie XD potem już ich z tych swoich działek nie wykurzycie tak samo panele które zakładacie sobie na dachach niesą wasze tylko elektrowi dobrze że rynek wtórny w Polsce prawie nieistnieje (choc ten kryzys mozę to zmienić) i niebędziecie mogli swobodnie sprzedać domu przez panele na dachu tak jak się to dzieje na zachodzie - fotowoltaika i cała ta pseudo ekologia to największy ekonomiczny szwindel 21 wieku zakłądajcie toksyczne panele a gminy wycinają wszystkie drzewa jakie tylko im się nawiną (patrz Zakopane i gmina Poronin)

Reklama
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy wykwalifikowanego REHABILITANTA z umiejętnością masażu leczniczego. 605 079 054.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT W PIENINACH, 150 m2 + DZIAŁKA REKREACYJNA ogrodzona, GARAŻ w budynku w podpiwniczeniu. Atrakcyjna cena! 507 148 019.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę LOKAL w miejscowości Harkabuz, pod Sklep lub inną działalność. 100 m2. W Centrum miejscowości. Kotłownia + TOALETA. KONTAKT: 508614172
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy dziewczynę z Zakopanego lub okolic, na stanowisko kasjer-sprzedawca, w sklepie zabawkowym na Krupówkach, praca na stałe. 609097999
  Tel.: 609097999
 • PRACA | dam
  Zatrudnię montażystę stolarki okiennej i drzwiowej z doświadczeniem. 502 712 588.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej zatrudni kelnerkę ala carte praca w godzinach 13.00-21.00 lub obsługa bufetu śniadaniowego 7.00-13.00 Zapewniamy atrakcyjne wynagrodzenie. Zapraszam do kontaktu. 608506785 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 608506785
 • PRACA | dam
  Poszukujemy uśmiechniętych oraz komunikatywnych osób do roznoszenia ulotek na Krupówkach i zapisywania na KULIGI zimowe. Atrakcyjne wynagrodzenie. 574-255-794
  Tel.: 574
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/KA, PIZZER/KA, KELNER/KA, POMOC KUCHENNA z doświadczeniem, do karczmy w Bukowinie Tatrzańskiej. Możliwość zamieszkania. 602755354, 888457083.
 • NIERUCHOMOŚCI | zamiana
  Zamienię DOM W CENTRUM KIELC NA DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ W ZAKOPANEM - 603 093 547.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | inne
  PRACOWNIA KRAWIECKA/SZWALNIA - PRZYJMIE ZLECENIA - KRAWIECTWO LEKKIE - odzież sportowa z dzianin, tkanin bawełnianych i dresowych. ODZIEŻ DO ZAKŁADÓW PRACY, DO HOTELI/PENSJONATÓW - pościele, poduszki dekoracyjne, ręczniki, itp. - Z WŁASNĄ GRAFIKĄ/LOGO (druk, sublimacja, haft). ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY - Pracownia Krawiecka, tel. 665 048 392, malgorzata.surmanska@o2.pl
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA REKREACJĘ HOTELOWĄ. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11, tel. 18 20 150 92 lub mailowy na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • PRACA | dam
  Hotel Sabała w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA RECEPCJĘ. Praca na cały etat, wymagana znajomość języka angielskiego. Prosimy o składanie CV w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub przesyłanie mailem na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • USŁUGI | budowlane
  ŁAZIENKI, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/RKA ŚNIADANIOWI / POMOC KUCHENNA w małym hotelu 4*. Umowa, spokojny tryb pracy. Tel. 792276261.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię skrupulatną KSIĘGOWĄ DO PROWADZENIA PEŁNEJ KSIĘGOWOŚCI (od1/4 - 1/2 etatu). Nowy Targ. 606 123 437.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ PANIĄ DO SPRZĄTANIA POKOI W ZAKOPANEM TEL.665889365. 665889365calvados@willacalvados.pl
  Tel.: 665889365
 • PRACA | dam
  RECEPCJONISTĘ/KĘ zatrudni HOTEL PATRIA*** ZAKOPANE, email: hotel@hotelpatria.pl, tel. 608081090
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIE 72m2, 4 pokoje, Nowy Targ Podtatrzańska. 781 672 979.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  SZAFLARY DZIAŁKA WIDOKOWA nr.6058, 16 arów, 75.000 zł. 517 625 354.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  SZAFLARY DZIAŁKI WIDOKOWE: 6200/7 i 6198/2 o łącznej powierzchni 823 m2 za cenę 45.000 zł. 517 625 354.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - SPRZEDAŻ GOFRÓW I WINA GRZANEGO - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • PRACA | dam
  Dom Opieki zatrudni opiekunkę na pełen etat. Pewna i stała praca. 698673260 swiatkowska.w@wp.pl
  Tel.: 698673260
  E-mail: swiatkowska.w@wp.pl
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni MAGAZYNIERA/-KĘ (praca na noc) i PANIĄ DO SPRZĄTANIA. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  CUKIERNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Tel. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | szukam
  Podejmę pracę jako pracownik biurowy. Wyłącznie na zastępstwo. Wystawiam fakturę VAT. Znam: word, excel, programy graficzne, podstawy księgowości , prawa pracy, kadry, zus. Tel. 508 380 383.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Korale naturalne-sznury różnej długości i wielkości,atrakcyjne ceny. 601966713
  Tel.: 601966713
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ LUB ROLNĄ - ZAKOPANE, OKOLICE - 503 070 650.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
2022-01-17 21:32 Leśnik na farmie. Pracownik TPN w reality show 1 2022-01-17 21:15 Grafiki dzieci i młodzieży 2022-01-17 20:45 Góry pojawiły się w Tatrach całkiem niedawno 2022-01-17 19:59 TOPR ogłosił trzeci stopień zagrożenia lawinowego 2022-01-17 19:30 Zobaczcie, jak pięknie zrobiło się na Krupówkach 2022-01-17 18:52 Drogi nadal śliskie. Zatory na trasie do Białki Tatrzańskiej 1 2022-01-17 18:15 O skokach, miłości i skandalach. Rozmawiamy z Walterem Hoferem (WIDEO) 1 2022-01-17 17:40 Przygarnij przyjaciela - te psy tylko czekają na adopcję 2022-01-17 16:40 Obejrzyj, dlaczego buty z Demaru dla wojska były oszustwem (WIDEO) 4 2022-01-17 16:24 Na ul. Za Strugiem wymieniają słupy energetyczne. Od rana bez prądu 1 2022-01-17 16:15 Po dziennikarskim śledztwie Tygodnika. Prezes nowotarskiej firmy zatrzymany 8 2022-01-17 16:10 Tatrzański Orzeł. Jak podobał się wam film o Stanisławie Marusarzu 26 2022-01-17 16:07 Burza z piorunami przechodzi nad Zakopanem. Problemy z prądem (WIDEO) 2 2022-01-17 16:01 Na drodze z Nowego Targu do Czarnego Dunajca wyciągają auta z rowu (WIDEO) 2022-01-17 15:39 Zderzenie na zakopiance w Myślenicach. Utrudnienia dla kierowców 4 2022-01-17 14:31 Ciężki dzień 2022-01-17 14:29 Przerwano akcję poszukiwaczą turysty w rejonie Tatr Zachodnich 2022-01-17 14:11 Miesiąc po planowanym otwarciu - parking nadal zamknięty 1 2022-01-17 14:06 Ucieczkę przed policją zakończył na kiosku. Charakterystyczny zapach marihuany 1 2022-01-17 13:40 Krupówki już zasypane śniegiem, a burze dopiero nadciągają (ZDJĘCIA, WIDEO) 2022-01-17 12:58 Właściciel konia potrąconego przez pociąg ukarany mandatem 2 2022-01-17 12:28 Nawet po weekendzie prawie sto zakażeń na Podhalu 2022-01-17 12:15 Nad Podhale i Tatry nadciągają burze śnieżne. Wracajcie z gór! 2022-01-17 12:05 Książki na śnieżne dni. Konkurs dla czytelników 2022-01-17 11:58 Rządzi Zięba, a nie Dzioboń 2022-01-17 11:51 Nocna akcja TOPR. Tym razem pomocy potrzebowali taternicy 2 2022-01-17 11:29 Warunki na drogach będą się pogarszać. Uważajcie! 2022-01-17 11:13 Zaginął kotek inwalida, może ktoś widział biedaka 1 2022-01-17 10:54 Piękna i Bestia w Rabciu 2022-01-17 10:45 Minister dał pieniądze na mammograf, a NFZ obciął kasę na badania 6 2022-01-17 10:31 Zimowe zajęcia w bibliotece 2022-01-17 10:00 Moja córka ma depresję 7 2022-01-17 08:59 Wiatr już daje się we znaki. W Tatrach ponad 110 km na godz. 2022-01-17 08:17 Samochodowe kluczyki znalezione w Zakopanem 2022-01-16 23:20 Potrącony koń przy torach na zakopiance 1 2022-01-16 22:35 Tatry jak na dłoni 1 2022-01-16 22:00 Sześciometrowej wysokości jeleń rozbłysnął dziś w magicznej krainie 2 2022-01-16 21:20 Emilia Kukuczka mistrzynią Polski w sepak takraw 2022-01-16 21:15 Ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Do tego będzie sypać śnieg 2022-01-16 20:32 Pożar W Borze 2022-01-16 19:50 Ratownicy nie odnaleźli w Tatrach poszukiwanego od czwartku turysty 2022-01-16 19:44 Nadciąga zima, prawdziwa zima. Czy te prognozy się sprawdzą? 2022-01-16 19:30 Raport covidowy, 35 osób nie żyje i 14 tysięcy nowych zakażeń 1 2022-01-16 19:01 Co wróży czerwone niebo nad Podhalem? 9 2022-01-16 18:35 Tysiące kibiców opuszcza arenę Pucharu Świata 2022-01-16 18:15 Jak pięknie zaśpiewali kolędy i pastorałki na Harendzie (WIDEO, ZDJĘCIA) 2022-01-16 17:48 Marius Lindvik z Norwegii tryumfuje na Wielkiej Krokwi 2022-01-16 17:24 Kibice mocno ściskają kciuki, ładny skok Piotra Żyły 2022-01-16 16:44 Zaginęła Layla, widziano ją w okolicach Łapszanki 1 2022-01-16 16:00 Nie uwierzycie! Platforma widokowa na Babiej Górze 6
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-01-17 23:29 1. Pomnik Pomnik trzeba Kurierom Tatrzanskim Postawic Upamietnic i Uhonorowac Bohaterow Podhala Polski i Polakow. Ponoc w Kuznicach ma stanac? 2022-01-17 22:10 2. Do @Gvgv Byłem w tym autobusie. Kierowca autobusu nie jest winny. Kierujący osobówką wymusił pierwszeństwo zjeżdżając gwałtownie z prawego pasa na lewy wjeżdżając przed autobus. Odległość i prędkość szwagier miał okey tylko jak osobówką się wepchał nagle w tą dziurę między autobus a inne auto to już było za mało miejsca, a warunki były jakie były i nie dało się w tej sytuacji wyhamować i do tego autobusem żeby nie uderzyć. Auto za które wjechał sprawca też oberwało. 2022-01-17 22:07 3. I zakablowali.... 2022-01-17 22:04 4. Poczekajcie na wyrok to teraz to nagonka medialna służb wiadomych 2022-01-17 22:02 5. Rzadko się zdarza żeby taki front z północy na południe przez całą Polskę przeszedł. Około 6 rano był nad Bałtykiem. Niezłe tempo swoją drogą 2022-01-17 21:58 6. @wiktoria Daj spokój, ten niby film to gniot, po łebkach zrobiony. I żadne zaklęcia tego nie zmienią. Taka postać jak Stanisław Marusarz zasługuje na porządny film, z dobrym scenariuszem i reżyserią. A tu takie żałosne nie wiadomo co. I bezczelnie uśmiechnięty Kurski. 2022-01-17 21:46 7. Oglądałam. Ale fajny facet. Trzymam kciuki i życzę wytrwania do końca. 2022-01-17 21:42 8. O Stanisławie Marusarzu wie chyba cała Polska. I bardzo dobrze. Warto pielęgnować pamięć o Nim. Warto też dodać, że takich kurierów jak on, było na Podhalu niemało. I pielęgnować pamięć też o Nich. 2022-01-17 21:26 9. Bodej ta bodej! Jak kto nie zna historii "dziadkq" to ten gniot nic mu nie powie. A najciekawsze to jak na koniec wchodzi sobie p.Staszek jak by nigdy nic do do domu i wszyscy są zadowoleni i żyją długo w szczęśliwości. Pamiętam jak początkiem lat sześćdziesiątych p.Staszek malował nam mieszkanie. Jakoś trzeba było żyć, ówczesna władza takim jak p.Staszek przywilejów nie dawała. Z moim tatą przy flasince sobie wspominali czasy wojny. A ja jako mały pyrdek z otwartą papą słuchałem. Ten gniot nie oddaje ani ciutciut okropności tamtych czasów. Mnie po tym temacie ostał jeno obraz zadowolonego i uśmiechniętego p.Kurskiego. 2022-01-17 21:25 10. dziennik wschodni 17.01.2022 "66-letni pacjent z nowotworem już trzy razy miał przekładaną operację urologiczną w szpitalu wojskowym w Lublinie. W piątek, tuż przed zabiegiem okazało się, że nie ma anestezjologa. - Tata nie ma już do tego nerwów. Nie dość, że sama świadomość choroby nowotworowej to ogromny stres, zwłaszcza dla osoby, która ma wiele innych schorzeń, to operacja jest ciagle przekładana - denerwuje się pan Tomasz, syn pacjenta. O konieczności usunięcia złośliwego guza, 66-latek dowiedział się od urologa w listopadzie ubiegłego roku. Od tego czasu miał już trzy terminy operacji. - Dwa pierwsze były przesunięte pewnie przez Covid-19. Mieliśmy nadzieję, że w piątek w końcu go zoperują, przecież to złośliwy nowotwór - podkreśla pan Tomasz. - Tata zgłosił się do szpitala dzień wcześniej. Zrobiono mu wszystkie badania, był przygotowany do operacji, nastawił się też psychicznie, co nie jest łatwe. W piątek rano, okazało się, że nie ma anestezjologa i zabiegu znowu nie będzie. To nie do uwierzenia - irytuje się syn pacjenta. - Musieliśmy wrócić do domu i znowu nerwy, czekanie na kolejny termin. Dla niektórych pacjentów dodatkowym utrudnieniem jest dojazd do szpitala. My mieszkamy niedaleko Lublina, ale obok taty leżał pacjent, który mieszka 300 kilometrów stąd - dodaje."
2022-01-15 12:44 1. Swietne, piekne zdjecie no13. I dziewczyna i piekna i swietna. Oddaje idealnie i sport, i wysilek, rywalizacje. I kobiecosc. Foto roku nie tylko TP. 2022-01-02 18:11 2. Przepiykniy ! Glosno godome - Dziynkujyme ! ''Kolynde barz piyknom spiywome dzis przeciy Niek siy nom weseli Betlejymskiy Dzieciy '' . 2021-12-19 16:49 3. Skansen to kiedyś naprawdę żył za czasów"Wolowatej" były tam noclegi, dobre jedzenie, pełno turystów.Na drodze stało po kilkanaście autokarów a teraz... co widać na zdjęciach... 2021-12-15 04:39 4. Na zdjęciu 42 możemy zobaczyć, że podobnie jak prawo budowlane oraz prawo o ruchu drogowym, na Podhalu nie przyjął się również obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych, w tym wypadku w kościele. 2021-12-10 12:42 5. Dobrze, że czarodziej z Krainy KK poświęcił. Inaczej mogłaby odpaść od ściany. Uff. 2021-12-10 11:57 6. to nie święty Mikołaj tylko Mikołaj. A różnica jest ogromna św. Mikołaj był biskupem, a ten w Tylmanowej to amerykański krasnal 2021-12-05 00:39 7. Teksty Pana Szpilki zawsze były dla mnie ciekawe, regularnie czytam je w "Tatrach". Przy czym ciekawe to za mało powiedziane ! Przede wszystkim wskazujące nowe kierunki myślenia, a więc inspirujące, motywujące do głębokiej refleksji. Zamierzam kupić tę książkę. Dzięki Bogu za takich ludzi :)) 2021-11-16 19:26 8. I bardzo dobrze ,że odbyło się bez rac, wrzasków Bąkiewicza i jego nacjonajistów. Święto Odzyskania Niepodległości, to święto wszystkich, którzy mieszkają w granicach naszego kraju i czują się Polakami. Nie ważne jakiego jesteś wyznania, jakiego koloru skóry i na którą partię głosujesz. Oglądasz skoki narciarskie i alpejski Puchar Świata, hokej, koszykówkę ( w której wielu kolorowych graczy), czy telewizyjne seriale. Polska to nasz wspólny dom. Nie dajmy się dzielić nieodpowiedzialnym politykom. 2021-11-14 23:27 9. Nic tylko siedzieć, opalać się i podziwiać. 2021-11-08 09:59 10. Jeden z górali ze zdjęć prowadzi też busa. Kiedyś jechałem z nim, przed busem zatrzymało się taxi na przystanku, gdzie nie wolno taksówkom stawać. On mało nie doszło do rękoczynów. Pan "piękny góral z obrazka" rzucał kur... i innymi. Po czym po kilkuset metrach sam się zatrzymał w miejscu niedozwolonym, by zabrać turystę. Na moje pytanie czemu to zrobił, mając na względzie sytuację z taxi, powiedział: wie pan, no czasem trzeba. Piękne typy o podwójnej moralności w zależności od sytuacji. W zasadzie mentalność nie zmieniła się wcale od czasów, które opisał J. Kurek w "Księdze Tatry". W jakimś sensie, to takie "krokodyle" człowieka. Potrzeba przynajmniej kilkunastu pokoleń.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Album TP

FILMY TP

Bojcorka