POLECAMY
Jak "Tygodnik Podhalański kłamie" ? Książka dostępna jest też w redakcjach w Zakopanem i w Nowym Targu.

Reklama

2021-04-07 19:57:13

Reklama

g.Łapsze Niżne

Fotowoltaiczne farmy kuszą górali

Reklama

"Jeśli jesteś nastawiony na zysk bez wysiłku, ta oferta jest dla Ciebie" - tak zazwyczaj namawiają rolników do dzierżawy nieużytków firmy inwestujące w farmy fotowoltaiczne. Chętnych do skorzystania z ofert nie brakuje. Pod obstrzałem inwestujących w instalacje znaleźli się ostatnio mieszkańcy gminy Łapsze Niżne.

- Dostajemy sygnały od mieszkańców, że na terenie gminy pojawiają się przedstawiciele firm i namawiają do podpisania umowy dzierżawy gruntu na potrzeby instalacji farmy elektrowni fotowoltaicznych - zaczął na jednej z ostatnich sesji Jakub Jamróz. - Gmina nie uczestniczy w tym procederze w żadnym stopniu. To jest poza nami - podkreślił. 

Wójt, odnosząc się do boomu firm zainteresowanych farmami, podkreślił, że biznesmenom jest łatwo namawiać konkretnych mieszkańców, bo gmina jest jedną z  tych, która w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wyznaczyła miejsca pod tego typu inwestycje. Ujęto je m.in. w Łapszach Niżnych, Trybszu, Frydmanie i Niedzicy, a także w  Łapszach Wyżnych, Falsztynie i Niedzicy - Zamek.

Stąd też wysyłanie do właścicieli działek umów, a w niektórych wsiach organizowanie spotkań z potencjalnie zainteresowanymi dzierżawą. - Trafiła do nas umowa od jednej czy dwóch różnych firm, gdzie w  naszej ocenie znalazło się sporo niekorzystnych zapisów - stwierdził wójt. Stąd też pomysł, by na stronie internetowej gminy zamieścić specjalny poradnik, opracowany razem z radcą prawnym gminy, dla podpisujących umowę.

To jak sprzedać śnieg Eskimosowi

To nie wszystko. Włodarz gminy zaapelował także do sołtysów, by w miejscowościach, gdzie firmy fotowoltaiczne organizowały spotkania, uczulić mieszkańców, by nie podejmowali pochopnych decyzji. - To wszystko musi być bardziej skoordynowane. Jeśli pojawiają się 2-3 firmy, które podpiszą z ludźmi umowy, to w efekcie jedna z tych firm będzie miała szachownicę, druga będzie miała szachownicę, trzecia też i prawdopodobnie nic z tego nie wyjdzie. Proponowane umowy nie są zbyt korzystne. Wszyscy mamy doświadczenia z akwizytorami, którzy potrafią, kolokwialnie mówiąc, Eskimosowi sprzedać śnieg - ostrzegał na sesji wójt.

Pewnym rozwiązaniem jak zasugerował Jakub Jamróz byłoby powołanie specjalnego zespołu, który podczas zebrań z biznesmenami będzie reprezentował mieszkańców, a także wysonduje konkurencję, jaką ta da cenę i jakie warunki zagwarantuje. O jaką konkurencję chodzi? O Tauron, Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica czy inne podmioty zajmujące się wytwarzaniem energii, które według wójta mogłyby zaproponować dzierżawcom lepsze warunki. - Przestrzegam przed podpisywaniem umów tak po prostu, bez refleksji, pośpiech jest niewskazany w tym momencie - dodał włodarz gminy. - Ja tego nie mówię, żeby kogoś straszyć, ale warto mówić jednym głosem, bo jak każdy indywidualnie będzie podpisywał, to jeden wynegocjuje lepsze warunki, a drugi nie i zrobi się galimatias - dodał.

Co się znalazło w przygotowanym przez gminę 9-stronicowym poradniku? Między innymi to, że umowa jest zazwyczaj wieloletnia i może przynieść korzyści mieszkańcom, ale pod pewnymi warunkami. Należy rozpocząć od weryfikacji firmy. Zainteresowany podpisaniem takiej dzierżawy musi wiedzieć, że umowę podpisaną na czas dłuższy niż 30 lat po upływie tego okresu uznaje się za zawartą na czas nieoznaczony. Warto sprawdzić, kto i jakim karom podlega za niespełnienie określonych warunków umowy. "Czasem niedopełnienie przez wydzierżawiającego nawet nieistotnych obowiązków wynikających z umowy skutkować może obowiązkiem zapłaty kary umownej w wysokości kilkakrotności wartości czynszu dzierżawnego" - czytamy w poradniku.

Dzierżawca powinien także przeanalizować, kto ma dokonać usunięcia urządzeń po wygaśnięciu lub wcześniejszym rozwiązaniu umowy, bo ich utylizacja może okazać się bardzo kosztowna. Warto też  ustalić, czy dzierżawca ma obowiązek przywrócenia nieruchomości do stanu pierwotnego, a jeśli tak, to w jakim terminie i czy w tym czasie przysługuje wydzierżawiającemu z tego tytułu wynagrodzenie.

To Kowalski musi chcieć

Czy ZEW Niedzica była zainteresowana budowaniem farmy na dzierżawionym gruncie? Prezes spółki przyznaje, że wójt Łapsz Niżnych zwrócił się do niego z propozycją, by rozeznać temat i zachęcić mieszkańców do współpracy. - Czekamy na inicjatywę ze strony mieszkańców. Na razie nikt się do nas w tej sprawie nie zwrócił - mówi Leszek Bajorek, prezes ZEW Niedzica.

Spółka z Niedzicy - jak zapewnia prezes - ma w tym zakresie pewne doświadczenia, bo zakończyła mikroprojekt budowy kilku stanowisk farm do 200 kW, a obecnie czeka na decyzję w sprawie lokalizacji większych farm - do 0,5 MW. Te miałyby powstać w Niedzicy, na terenie dawnej budowy zapory, w okolicy stacji transformatorowej przy potoku Niedziczanka oraz na owałowaniu miejscowości Frydman. - Wiadomo, że inwestycja na własnym gruncie jest korzystniejsza niż na dzierżawionym - zaznacza Leszek Bajorek. - Myślę, że opłacalność tego typu inwestycji rośnie ze względu na wzrost jakości paneli i spadek ich ceny. Wiadomo, obecnie ceny paneli w związku z dużym zainteresowaniem wyhamowały, ale za jakiś czas to się zmieni - przekonuje.

Kto może zyskać

Działka, którą chcemy wydzierżawić pod instalację fotowoltaiczną, musi spełnić kilka warunków - powinna mieć co najmniej 2 ha i być gruntem rolnym klasy IV, V lub VI. Za  hektar wydzierżawionego gruntu można otrzymać od 8 do 10 tys. zł rocznie. Firmom łatwiej inwestować w gminach, gdzie wyznaczono w MPZP obszary pod takowe farmy, lub w miejscach, w których nie ma takiego dokumentu. 

ad

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Swagier 2021-04-09 09:41:05
Najgorsze w tym wszystko jest to że ludzi nikt nie uświadamia bo firmy od fotowoltaniki mają teraz żniwa, że wraz z zamantowaniem paneli na domu czy w innych miejscach podnośi sie napięcie prądu z 230 V do nawet ponadt 250 V . Co bedzie powodowało przegrzanie. A to daje wyższe rachunki za prąd do 20% nawet plus wszystkie urządzenia elektryczne np agd są raczej przystosowane do 230 V co skróci ich czas działania plus wszystkie falowniki montowane razem z panelami mają ograniczniki i jak się zwieksza moc w sieci do 250 V to się bedą wyłaczać lub restartować i to wtedy jak pownny produkować najwięcej energi w ciągu dnia. Także ogólnie polska sieć nie jest przystosowana jeszcze do takich obciążeń . I się okaże że mimo zę powiniśmy płacić mniejsze rachunki to wcąle tak nie bedzie do końca. Plus czekała bedzie nas szybsza wymiana lodówek, tv itp. Najlepsza sytuacja taka że jeżeli masz dom na którym nie ma fotowoltaniki a sąsiedzi mają to tobie też skoczą rachunki do góry poprzez ich produkcję energi i podnoszenie napięcia do 250 V. A polecam sobie sprawdzić rachunki jeżeli mieszkasz w okolicy ze już parę domów ma a ty jeszcze nie to napewno się ci zwiększyły rachunki.
ff 2021-04-08 10:00:48
@edzio
Tyś widział kiedyś panel fotowolticzny? To ja wyjaśnię z czego jest zrobiony i jak to utylizować. Aluminium i szkło dość łatwo oddzielić i przetopić ponownie. Wafle krzemowe, jeśli nie są uszkodzone wytrawia się kwasem i ponownie wzbogaca do pierwotnych właściwości, te uszkodzone mieli się, przetapia i wykorzystuje przy budowie nowych. Resztę śmieci neutralizuje się w wysokiej temperaturze i zostaje ich mniej niż szklanka.
Zatem ten węgiel z Mozambiku, którym palisz też mocno żre.
edzio 2021-04-07 22:03:27
@ff To że ktoś się nie daje nabrać na nową eko propagandę koncernów które mają zamiar zarobić kokosy na przymusowej wymianie pieców liczników etc nie znaczy że pali plastikiem a to co kto ma na dachu mnie też dotyczy bo za ok 20 lat (bo to max okres wytrzymałości tego szrotu) mnie też będą truły chemikalia z tych paneli bo nie ma technologi ich utylizacji a tym bardziej takiej która nie zagraża środowisku poprostu pojawią się wysypiska tego dziadostwa z których toksyny będą sobie spokojnie uchodzić do gleby i atmosfery trując środdowisko na potęgę ta całą fotowoltaika to przekręt na miarę niegdysiejszych świetlówek
ff 2021-04-07 21:03:58
@edzio
Pal nadal plastikowymi butelkami, może w końcu Ci mózg zeżre, i nie wtrącaj się co kto ma na dachu.
edzio 2021-04-07 20:18:49
Podpisujcie podpisujcie XD potem już ich z tych swoich działek nie wykurzycie tak samo panele które zakładacie sobie na dachach niesą wasze tylko elektrowi dobrze że rynek wtórny w Polsce prawie nieistnieje (choc ten kryzys mozę to zmienić) i niebędziecie mogli swobodnie sprzedać domu przez panele na dachu tak jak się to dzieje na zachodzie - fotowoltaika i cała ta pseudo ekologia to największy ekonomiczny szwindel 21 wieku zakłądajcie toksyczne panele a gminy wycinają wszystkie drzewa jakie tylko im się nawiną (patrz Zakopane i gmina Poronin)

Reklama
 • KUPNO
  KUPIĘ STARE SANIE GÓRALSKIE MOGĄ BYĆ DO MAŁEJ RENOWACJI. Tel. 691 523 433, paula.9@interia.pl
 • SPRZEDAŻ | różne
  LIKWIDACJA OBIEKTU W KOŚCIELISKU - WYPRZEDAŻ w dniach 27-29.09 - drewnianych mebli (łóżka, fotele i inne) odbiór osobisty. Tel.694180903
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM zatrudni POMOC KUCHENNĄ. Warunki pracy i płacy bardzo dobre. Kontakt tel. 602 186 987.
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA W ZAKOPANEM zatrudni DZIEWCZYNĘ LUB CHŁOPAKA DO KROJENIA CHLEBA. Praca na noc. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni PANIĄ DO SPRZĄTANIA i MAGAZYNIERA/-KĘ (praca na noc). 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia PÓŁ DOMU (3 pokoje) - Białka Tatrzańska. 695 505 776.
 • PRACA | dam
  "TESKO" Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa Spółka z o.o. w Zakopanem zatrudni KIEROWCĘ CIĄGNIKA oraz PRACOWNIKA FIZYCZNEGO do Zakładu Utrzymania Dróg na okres zimy, na pełen etat. Nr tel. 18 20 25 629, e-mail: tesko@tesko.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 6, 2004, kombi, diesel. 660 275 561.
 • PRACA | dam
  Zatrudnie Kierowców C+E NA trasy krajowe Wyjazdy z Nowego Targu na Śląsk powrót Nowy Targ Wysokie zarobki dobre warunki pracy. 601852059luczkowskitrans@gmail.com
  Tel.: 601852059
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni na stałe POKOJOWĄ. 666378357.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKĘ ZABUDOWANĄ LUB NIEZABUDOWANĄ w Zakopanem lub najbliższych okolicach, tel.786119886
 • KOMUNIKATY
  W NIEDZIELĘ W BIAŁYM DUNAJCU - OKOLICE GMINY - ZAGINĘŁY 2 KROWY CZERWONO-BIAŁE.NAGRODA DLA ZNALAZCY. 600 771 479.
 • PRACA | dam
  Karczma Tatrzański Bór w Małem Cichem zatrudni kelnerkę oraz pomoc kuchenną (garmażerka) mile widziane doświadczenie. Możliwość zakwaterowania.
 • PRACA | dam
  Praca opiekunki w Domu Opieki dla osób starszych w Zakopanem, Struga 4. 698-673-260swiatkowska.w@wp.pl
  Tel.: 698
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - SPRZEDAŻ GOFRÓW I WINA GRZANEGO - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  PENSJONAT W KOŚCIELISKU ZATRUDNI OSOBĘ DO SPRZĄTANIA I KELNERKĘ. 608 806 408
 • PRACA | dam
  PENSJONAT W KOŚCIELISKU ZATRUDNI OSOBĘ DO RECEPCJI I PRAC MARKETINGOWYCH. 608 806 408
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO-USŁUGOWY, W CENTRUM NOWEGO TARGU ul. Krzywa. 608 806 408
 • PRACA | dam
  Włoska restauracja PER AMORE poszukuje osób do pracy na stanowisko: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, ZMYWAK. Tel. 511 711 711.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI 2 HA - k/Białki. 182856454.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  ZAKOPANE, KOTELNICA DZIAŁKA ROLNA BEZ DOJAZDU 1625mkw, c. 45 000zł. 501 614 182, www.suchodol.com
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA DOMINIUM na Krupówkach ZATRUDNI KELNERKĘ, PIZZERA, DOSTAWCĘ - NA STAŁE. 668 404 790, 664 023 298.
 • PRACA | dam
  POKOJOWA w hotelu 4* w centrum Zakopanego. Kameralny obiekt, spokojna praca. Pełny etat, umowa o pracę. Tel. 889 949 381.
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/RKA śniadaniowi oraz a\'la carte - w hotelu 4* w centrum Zakopanego. Pełny etat, umowa o pracę. Tel. 792 276 261.
  Tel.: 792 276 261
 • PRACA | dam
  POKOJOWA Praca od zaraz. Zatrudnimy osobę do sprzątania apartamentów w Białce Tatrzańskiej, z możliwością zakwaterowania. Możliwa umowa o pracę,stabilne warunki zatrudnienia, dobre wynagrodzenie, miła atmosfera. kontakt pod numerem tel. 668 850 500.
 • PRACA | dam
  KARCZMA SZAŁAS KURNIAWA ZATRUDNI POMOC KUCHENNĄ - Zakopane Jaszczurówka - 608 842 830.
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ DO SPRZĄTANIA POKOI. Oferujemy umowę o pracę. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub tel. 18 20 150 92.
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA REKREACJĘ HOTELOWĄ. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub tel. 18 20 150 92
 • PRACA | dam
  Hotel w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni: - Kucharzy/ młodszych kucharzy - Panie do przygotowywania śniadań - Kelnerów/ kelnerki - Recepcjonistki/ Recepcjoniści Praca stała bądź dorywcza, elastyczny grafik pracy, stabilne warunki zatrudnienia. 507645428natalia25-92@o2.pl
  Tel.: 507645428
 • PRACA | dam
  Restauracja Adamo przyjmie do pracy kucharza, pizzera, kelnera, pomoc kuchenna.. 606951331
  Tel.: 606951331
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni PRACOWNIKÓW RECEPCJI. CV proszę wysyłać na adres: recepcja.rekrutacja@wp.pl lub kontakt telefoniczny: 666378357.
 • PRACA | dam
  Restauracja "Tunel" zatrudni pizzera na stałe. Umowa o pracę, wysokie wynagrodzenie. 600356497
  Tel.: 600356497
 • PRACA | dam
  Praca całoroczne Pensjonat Kościelisko najlepiej osoba wielofunkcyjna Kelnerka Pokojowa Kucharka możliwe zakwaterowanie i wyżywienie. 600 011 905 info@gorskipalacyk.pl
  Tel.: 600
 • PRACA | dam
  PRACA OD ZARAZ! Wynagrodzenie do 9 000 zł netto! Serwis sprzątający: Vorarlberg Austria. Chcesz być częścią naszego zespołu? Dołącz do nas! Prześlij nam swoje CV na adres: office.cowa@gmail.com.office.cowa@gmail.com
 • PRACA | dam
  POSZUKUJĘ ASYSTENTKI STOMATOLOGICZNEJ lub OSOBY CHĘTNEJ NA TO STANOWISKO (po maturze, DO PRZESZKOLENIA) - Zakopane. 793 333 072 (po godz. 19)
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
 • USŁUGI | budowlane
  PŁYTKI, PANELE, SZPACHLOWANIE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-09-23 17:00 Zderzenie na Olczy, były utrudnienia 2021-09-23 16:46 Ulica Sienkiewicza już dwukierunkowa 2021-09-23 16:34 Zakopiańczyk, który bez powodu zaatakował przechodnia młotkiem aresztowany 2021-09-23 16:32 Trzymamy kciuki za "Sonatę" Bartosza Blaschke 2021-09-23 16:13 Wnuczka, wnuczek edukuje - babcia, dziadek się stosuje. Policja ogłasza konkurs 2021-09-23 16:00 Obiad na środku Równi Krupowej (WIDEO) 2021-09-23 15:39 Wydawcy gazet lokalnych: polskie władze mają narzędzia by zmusić reżim do wypuszczenia dziennikarza 2021-09-23 15:15 Plac Radeformvald? Adres raczej będzie trudny do wymówienia 1 2021-09-23 14:30 Kilka słonecznych chwil na Podhalu i w Tatrach. Nadciąga wichura (WIDEO) 2021-09-23 14:13 Po wypadku na rowerze. Uraz głowy i zaburzenia pamięci 2021-09-23 13:45 Liczę na dobre wieści z Bratysławy - pisze ze szpitala Mateusz Polaczyk 2021-09-23 13:14 Obwodnica na razie donikąd (WIDEO) 2021-09-23 12:45 3 promile we krwi i jeszcze był w stanie jechać samochodem 2021-09-23 12:15 Ten, który słyszy światło księżyca 2021-09-23 12:00 Kwiaty za elektrograty - pozbądź się śmieci, a dostaniesz wrzozsa 3 2021-09-23 11:28 Kolejny wzrost zakażeń koronawirusem na Podhalu 4 2021-09-23 11:13 Zderzenie auta osobowego z maszyną drogową w Jabłone 2 2021-09-23 11:00 Wydawcy niezależnych gazet lokalnych wspierają Andrzeja Poczobuta 2021-09-23 10:48 Tak będzie wyglądał kryty tor lodowy w Zakopanem 2 2021-09-23 10:00 Ile śniegu spadło na Kasprowym, ile na Łomnicy? Nadciąga wichura 2021-09-23 09:16 Wielkimi krokami zbliża się Jazz Camping na Kalatówkach! Wejściówki w sprzedaży 2 2021-09-23 09:00 Abstynencja pomaga zapobiegać nowotworom 2021-09-23 08:59 Zmiana organizacji ruchu w Zakopanem opóźnia się. Dlaczego? 1 2021-09-23 08:00 Tak się budzi dzień w Mieście 2021-09-23 07:00 Lipnica opłakuje Mateusza 2021-09-22 22:30 Seniorzy pamiętają o Wyszyńskim 2021-09-22 21:55 Rozbity gang narkotykowy - w tle towar warty 6 mln zł (WIDEO) 2021-09-22 21:20 W piątek pogrzeb hokeisty Podhala, który zmarł nagle w młodym wieku 1 2021-09-22 21:00 Czas wyruszyć na muzyczny szlak. W piątek startuje Music Trail Festival 2021-09-22 20:33 Madzia mieszka w Białym Dunajcu. Rodzice zbierają dla niej pieniądze na sprzęt rehabilitacyjny 2021-09-22 20:19 Podyskutujmy o książkach 2021-09-22 20:00 Łapy, łapy, cztery łapy w Lądku-Zdroju 2021-09-22 20:00 Wodociąg na Piaskach? Wykonawca poszukiwany 1 2021-09-22 19:52 Miłośnicy gier i kolei będą się mogli wykazać 2021-09-22 19:15 Strzelali do niedźwiedzi, teraz odławiają łanie 1 2021-09-22 17:45 Transhumanizm, chipy pod skórą i humanoidy w teatrze 2021-09-22 17:00 Bieg Hasiora w realu 2021-09-22 16:53 Dawne rzemiosło. Warsztaty tradycyjnego rękodzieła 2021-09-22 16:15 Nagrody dla zakopiańczyków 2021-09-22 14:45 Zmarła honorowa obywatelka Zakopanego 2021-09-22 14:15 W Tatrach od 1500 metrów pada śnieg (WIDEO) 2 2021-09-22 14:00 Szczawnica pożegnała znanego olimpijczyka 2021-09-22 13:30 Co zabrać ze sobą w góry (WIDEO) 2021-09-22 13:15 Samochód wjechał w barierki na moście 1 2021-09-22 13:03 Zakopane, którego już nie ma. Posłuchajmy Agaty Nowakowskiej-Wolak 3 2021-09-22 12:30 Od jutra zmiany komunikacyjne w Zakopanem. Zamknięta Jagiellońska, Sienkiewicza dwukierunkowa 2021-09-22 11:45 Koronawirus nie odpuszcza, ani w Polsce, ani na Podhalu 7 2021-09-22 11:00 Wpadł sprawca włamań do samochodów w Suchej Beskidzkiej 2021-09-22 09:40 Nie marnuj, nie wyrzucaj. Daj rzeczom drugie życie 2021-09-22 09:30 Pijany kierowca zza wschodniej granicy zatrzymany przez policje
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-09-23 16:37 1. I nie musi się odwdzięczać w taki sposób. Może plac łoscypka? 2021-09-23 15:55 2. Super, mam nadzieję, że już bezpowrotnie minęła era impossibilistów z PO i ich sztandarowego hasła "nie ma pieniędzy i nie będzie" 2021-09-23 14:34 3. @Ojciec Castorama też ? :) 2021-09-23 14:21 4. Jagna i tak POwie że to dzięki peło a myślący inaczej uwierza 2021-09-23 13:49 5. Dobra OK, jest covid ale czy lekarze nie zauważają tez innych chorób? Szkoda gadać, wszyscy już przepadli w sidła tego pożeracza.. Nie ma grypy, nie ma anginy, nie ma przeziębień- jest po prostu jeden jedyny w swoim rodzaju. Czy jakby 10 lat ktoś nazwał jakiś wirus to tez by robili każdemu testy? Jakoś życie się toczyło.... 2021-09-23 13:46 6. To musiało się stać... Mam nadzieję że ktoś (policja / zarząd dróg) zainteresuje się w końcu tematem oznakowania i zabezpieczenia miejsca robót drogowych bo to co drogowcy wyprawiają woła o pomstę do nieba!!! Znaki ostrzegawcze umieszczone bezpośrednio na aucie w miejscu wykonywania robót, w przeważającej części przypadków zero znaków ostrzegawczych umieszczonych chociaż 100 m wcześniej żeby kierowcy mieli jakąkolwiek szanse reakcji, a pulsujących żółtych znakach świetlnych to już w ogóle można pomarzyć...! Po prostu dziki zachód... 2021-09-23 13:21 7. Gdyby ktoś się zastanawiał dlaczego do szpitali trafiają tylko niezaszczepieni chorzy z kowidem. Z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2021 r., poz. 861 z późn. zm.) "§ 17. Osobie zaszczepionej przeciwko COVID-19 będącej świadczeniobiorcą w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych udziela się świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych innych niż określone w § 11 (rehabilitacja lecznicza w trybie stacjonarnym), § 15 (zakład opiekuńczo-leczniczy, zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy) i § 16 (hospicjum stacjonarne, oddział medycyny paliatywnej), BEZ KONIECZNOŚCI WYKONANIA TESTU diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2." Zaszczepieni po prostu są zwolnieni z obowiązku testowania przy przyjęciu do szpitala, wizycie lekarskiej czy innych świadczeniach. Mogą mieć zarazę i zarażać innych ale system nie będzie ich weryfikował i nie trafią do żadnej statystyki :-) Uwaga! Nowa narracja! Kończy się pandemia covid-19, rozpoczyna się pandemia NIEZASZCZEPIONYCH! Powodzenia. 2021-09-23 13:11 8. Raczej chodzi o to żeby tam jechać i przy okazji coś kupić nie wracając na pusto. 2021-09-23 12:57 9. Malują linie, ale to byle jak. Jak są to linie tymczasowe to chyba powinny być żółte, są białe. Skręcając z Witkiewicza w lewo na Sienkiewicza chcąc nie chcąc trzeba przeciąć podwójną ciągłą przed pasami dla pieszych na Sienkiewicza. Linia przerywana jest powyżej, ale to dla tych co potrafią skręcić pod kątem prostym, w miejscu. Świetne miejsce do kasowania mandatów. Rozmawiałem z tymi co malują i strażnikami, ale "nic się nie da, bo tak jest narysowane". 2021-09-23 12:48 10. W sobotę impreza dudy w merkury / rozsianie zarazy :) A potem wlelki wzrost covida tak dla ciekawskich .
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Bojcorka

Album TP

FILMY TP