Reklama

2021-04-17 20:00:27

Reklama

Podhale

Czy fabularny film o Goralenvolku może zaszkodzić góralom?

Związek Podhalan nie zgodził się na współpracę z Marcinem Koszałką przy filmie o Goralenvolku. Znanym reżyser zaprzecza temu, aby prosił o współudział członków ZP przy tworzeniu obrazu.

Dotyczy to nieskończonego filmu pn. "Biała odwaga". Ma on opowiadać o kolaboracji górali z nazistami. Goralenvolk to nazwa niemieckiej akcji germanizacyjnej w czasie II wojny światowej na terenie przedwojennego powiatu nowotarskiego w latach 1939-1944.

- Na początku tego roku reżyser Marcin Koszałka zwrócił się do naszego biura Związku Podhalan z prośbą o udostepnienie kontaktów z prezesami niektórych oddziałów. Otrzymał do nich adresy e-mailowe, ale mu to nie wystarczyło, bo w kolejnym liście napisał, że nie było zbyt dużego odzewu, a jemu zależy na oczyszczeniu górali z tej historii - opowiada Julian Kowalczyk, prezes ZP. - Równocześnie zostaliśmy poinformowani, że przedsięwzięcie to zyskało poparcie Piotra Glińskiego, wicepremiera i ministra kultury, dlatego wystosowaliśmy dwa pisma do wicepremiera, że Związek Podhalan nie godzi się na współpracę przy tym filmie - tłumaczy prezes. Problem ten poruszany był na posiedzeniu Prezydium Zarządu Głównego ZP. - Członkowie prezydium jednogłośnie stwierdzili, że nie będziemy się angażować przy tworzeniu filmu - informuje Julian Kowalczyk. Takie samo zdanie mają członkowie Prezydium Rady Naukowej ZP.

W jednym z pism do Piotra Glińskiego czytamy: "(...) stanowisko Związku Podhalan nie jest opinią jedynie dwóch osób, ale całego Związku Podhalan w Polsce, który reprezentuje ponad 5.000 osób z całego Podhala". Julian Kowalczyk dodaje, że Związek Podhalan wielokrotnie był proszony o podjęcie dyskusji na temat zjawiska Goralenvolku, temat został zamknięty poprzez podjęcie przez Radę Naukową ZP i Zarząd Główny ZP dwóch uchwał. Było to 15 lat temu. Prezes przekonuje, że film może bardziej zaszkodzić niż pomoc góralom na Podhalu, zwłaszcza, że będzie miał charakter fabularyzowany z fikcyjnymi wątkami. - W takiej decyzji utwierdziła nas opinia dra Dawida Golika z IPN, który recenzował scenariusze filmu, a było ich kilka. Z jego opinii wynika, że należy być ostrożnym w tym temacie - zaznacza Julian Kowalczyk.

Zarząd Główny ZP wystosował w tej sprawie pisma do prezesów wszystkich oddziałów ZP. Czytamy w nim m.in. "Stanowisko nasze jest wyrazem troski stowarzyszenia o odpowiedzialne reprezentowanie społeczności Podhala i zachowanie z nią spójności. Wartości te łatwo może naruszyć nawet zupełnie nie zamierzony jakikolwiek brak rzetelności i obiektywizmu w przedstawieniu bardzo drażliwej i trudnej do jednoznacznej oceny historii Goralenvolku". I dalej: "Jesteśmy zdania, że planowana i ostateczna treść filmu, nieznana Związkowi Podhalan, może bardziej zaszkodzić niż pomoc góralom na Podhalu i nie tylko". W piśmie czytamy też, że członkowie Prezydium ZG ZP mają uzasadnione obawy, ponieważ autor filmu może nie sprostać trudnemu zadaniu ukazania rzetelnej prawdy, a film fabularny rządzi się swoimi prawami.

W piśmie do ministra Piotra Glińskiego Zarząd Główny ZP przekonuje, że nie odcina się od niechlubnej przeszłości części mieszkańców Podhala. Uważa, że historia Goralenvolku została już dobrze udokumentowana. Przypomina też, że ruch ten został stłumiony przez samych Podhalan. - Z okresu okupacji mamy wiele przykładów patriotycznych postaw górali, choćby kurierów tatrzańskich, bohaterów Konfederacji Tatrzańskiej na czele z Augustynem Suskim czy partyzanckie oddziały zbrojne. Wydaje nam się, że właśnie te rzeczy należałoby przypomnieć - kończy Julian Kowalczyk.

Marcin Koszałka zaprzecza temu, aby zwrócił się do Związku Podhalan o jakąkolwiek współpracę. - Prosiłem o spotkanie z prezesami, członkami zarządów i działaczami oddziałów, aby ich poinformować o tym, że pracuję nad filmem, którego tematem jest Goralenvolk. Zamierzałem przedstawić koncepcję filmu. Nie oczekiwałem żadnej współpracy, tylko ewentualnie chciałem na tym spotkaniu podyskutować o tej problematyce - tłumaczy reżyser. Przekonuje, że jego film dotyczy obszaru Skalnego Podhala od Chochołowa do Zakopanego. Chciał się skontaktować z działaczami Związku Podhalan, którzy pracują na tym terenie. - Okazało się, że bardzo dużo osób było zdziwionych, bo nie dotarła do nich informacja o proponowanym spotkaniu. Nie odbyło się zebranie Zarządu Głównego Związku Podhalan, do którego należą prezesi oddziałów, tylko spotkali się górale w swoim wąskim gronie na czele z prezesem Julianem Kowalczykiem - mówi Marcin Koszałka. Reżyser wyjaśnia, że zamiast proszonego spotkania była interwencja u wicepremiera Piotra Glińskiego. - Nie znając scenariusza planowanego filmu apelują do ministra kultury o wstrzymanie prac nad tym projektem. To jest dziwny atak Związku Podhalan, ale mimo to nadal mamy poparcie ministra Piotra Glińskiego - jest przekonany reżyser. - Pismo do ministra kultury podpisali prezes Julian Kowalczyk pochodzący z Łapsz Niżnich czyli ze Spiszu, i sekretarz Kazimierz Bielak ze Spytkowic. Żaden z nich nie jest związany z Podhalem. Film dotyczy Skalnego Podhala. Panowie nie mają żadnego tytułu do występowania - jak napisali - w imieniu "ludu Podhala" - zaznacza.

Marcin Koszałka podkreśla, że film nie jest finansowany z publicznych pieniędzy i jest w pełni fabularnym obrazem. - Tu nie ma autentycznych postaci, tylko wykreowane na podstawie różnych sylwetek, które uczestniczyły w akcji germanizacyjnej. Biogram głównej postaci jest odległy od biografii Wacka Krzeptowskiego. Tłem są autentyczne wydarzenia, chociażby hołd wawelski. To, co opowiada film, mogłoby się wydarzyć w każdych innych górach - przekonuje reżyser. Wyjaśnia też, że scenariusz wielokrotnie był konsultowany przez fachowców, w tym historyków z Instytutu Pamięci Narodowej. - To daje szansę na stworzenie ciekawego i atrakcyjnego filmu - nie ma wątpliwości Marcin Koszałka.

Dawid Golik z IPN tak kończy swoją opinię na temat scenariusza filmu: "W mojej opinii scenariusz filmu "Biała odwaga" broni się w obecnym kształcie jako uniwersalna opowieść osadzona w realiach II wojny światowej. Mimo fikcyjności poszczególnych postaci i scen, zdecydowaną większość z nich można wytłumaczyć przy pomocy źródeł historycznych i zestawić z wydarzeniami, które rzeczywiście miały miejsce w latach okupacji na Podhalu".

jof

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Mariola 2022-01-29 13:31:10
Fakt -jest to haniebny okres dla wielu góralskich rodów...o tym nalezy mowić przyszłym pokoleniom,bo dzisiaj też co niektórzy lgną do niemieckiego buta...historia zatacza koło...
zza płota 2021-04-19 17:16:15
@Tadeusz Morawa z FB, "Czy Górale odrobili lekcję historii?"

Bardzo dziękuję za te dwa cytaty, świetnie ilustrujące góralską mentalność, kulturę i tradycje.
ceper 2021-04-19 14:25:17
Taka prawda, że górale za zeta, a za euro daliby się wiadomo co.
Obecnie jest pandemia, a kiwają policmajstrów i sanepid na całego, a to przyjechali znajomym myć okna, malować garaż, bawić dzieci, wieszać firanki i np. malować garaż. To, że o siebie nie dbają, ale czemu o innych nie, porażka. Liczy się mamona /MAMONA/, jak za czasów vel. Krzeptowski Wacuś i inne pokroje. Witał Hansa Franka jak by przyjechał vel. Don Stanislao.
Mieszkam na Podhalu ponad 40 lat wiedzę co się dzieje, sąsiedzi górale, ale to PORAŻKA.
tak jak ktoś już wcześniej napisał NIKT WAM TEGO NIE ZABIERZE, ZE WASZE RODZINY KOLABOROWALI Z III RZESZĄ.
Możecie zakłamywać historię, ale prawda jest taka, że Goralen Volk to domena i hańba GÓRALI.
Czemu do końca lat 50 górale bali się jeździć z oscypkami i kapciami po góralsku w PKS, bo było wiele razy w pysk i w pole.
piotr 2021-04-19 09:29:48
@vilk
"grupki bałwanów wykorzystanych przez hitlerowców nazwanych zdrajcami"
Nie wygląda to fajnie. W przedwojennym powiecie nowotarskim wydano około 150 tys kenkart, z czego 27 do 30 tysięcy z literka G.
Wychodzi na to, że 20% górali z tamtych czasów to bałwany i zdrajcy. Ja bym tak o sąsiadach i rodzinie nie napisał.
obserwator 2021-04-19 08:50:05
Do nick POP(pełniący obow. polaka) i nick Stryk
Miejmy miare porównując kolaborację z niemieckimim okupantem, mordującym systemowo POLAKÓW a kolaboracje z komunistami
W mojej filozofii kolaboracja z obcym najeźdżcą to największy typ zdrady.
Bo za chwile przy takim mysleniu bedziecie jeszcze chcieli stawiać pomniki twórcom Goralenvolku.
Czemu na Podhalu byli niezłomni nie dający się złamać?
I przypominajmy ich sylwetki.
#zza płota 2021-04-19 08:19:43
Nic dodać, nic ująć. W punkt
POP(pełniący obow. polaka) 2021-04-19 06:35:02
Dwa ostatnie wpisy @Stryk oddają całą prawdę, o co w tym wszystkim chodzi. Nie dajmy się sprowokować.
Truteń 2021-04-18 23:52:17
@galerianka

To taki żarcik z tym katolickim ludem, wiadomo że to tylko na pokaz, jak zresztą w całej Polsce. :)
Stryk 2021-04-18 23:29:26
Zakopiańczycy powinni poznać listę członków PZPR, ORMO, SB, UB i TW tych pokrzywdzonych też - dla pełni jasności na kogo głosują w wyborach i kto nimi manipuluje. Powinni wiedzieć ilu komuna tutaj umieściła po to żeby zniszczyć tradycję i kulturę oraz dorobek wielu wieków i pokoleń.
zza płota 2021-04-18 22:32:55
@vilk, czy Twoje wypowiedzi są inspirowane przez ZP czy może Twoi krewni zostali siłą wcieleni do tej "grupki bałwanów wykorzystanych przez hitlerowców nazwanych zdrajcami"...? W samym Zakopcu było oficjalnie 3802 członków, więc grupka niczego sobie i szanse są spore... Prawda Cię wyzwoli. Będziesz spał spokojny o swoich górali, bo dalsze zamiatanie sprawy pod dywan "przenosi odpowiedzialność na wszystkich Górali cierpiących we wojnę od faszystów".
vilk 2021-04-18 21:28:39
@ zza płota nie strzelaj i nie generalizuj... Mów za siebie. i za film. Widzę, że jesteś w szeregu tych szemranych persun, które światu chcą Górali polskich zohydzić... Z grupki bałwanów wykorzystanych przez hitlerowców nazwanych zdrajcami przenieść odpowiedzialność na wszystkich Górali cierpiących we wojnę od faszystów, Zas**ć im opinię i teraz, aby poszedł przekaz że to wyższa rasa, sprytniejsza i przystosowująca się jak te porosty... Zaszkodzić im jak we wojnę, żeby Warszawiacy na oscypki pluli, a polskich gór nie odwiedzali...O to chodzi... Chcesz zarobić, to pracuj i się przystosuj... Chcesz nakręcić film o zbrodniach to udaj się do gór na bliskim nam wszystkim wschodzie.
zza płota 2021-04-18 18:50:56
Górale nigdy nie przyznają że zdrada goralenvolku była błędem, ponieważ do dzisiaj nie uważają jej za błąd. To tak jakby oczekiwać od małego dziecka żeby przyznało że słodycze są niezdrowe. Koniunkturalność górali jest silniejsza od patriotyzmu, wiary, sumienia, honoru, pamięci przodków... Zawsze składali wiernopoddańcze hołdy aktualnej władzy, czapkowali, gościli, szukali okazji łatwego i szybkiego wzbogacenia, łapali "pana boga" za nogi. Nawet obecnie jest to doskonale widoczne i kłuje w oczy. Wystarczy pomieszkać tu parę lat, by obserwować niebywałe zdolności adaptacyjne, ewoluowanie poglądów i zapatrywań, przeskakiwanie "z kwiatka na kwiatek" w zależności od nastrojów politycznych. Nie szukając daleko obecny sekretarz stanu w ministerstwie rozwoju. Gotowi na pakt z samym diabłem byle ugrać na tym coś dla siebie. Stąd ostentacyjne obnoszenie się z wiarą i zawłaszczenie autorytetów dla wybielenia swoich słabości. Kto śmie oskarżyć o cokolwiek świętoszkowatego górala co tydzień paradnie wyzdajanego do kościoła i otwarcie potępiającego wszelkich zboczeńców...? Nikt, tak samo jak rzadko kto oskarży księdza o pedofilię. Często rodzice poszkodowanego w tej sytuacji biorą stronę plebana żeby nie było wstydu we wsi.
Kolaboracja to po prostu instynkt przetrwania. Pazerność tylko przypieczętowała upadek wartości. Tak było zawsze, jest i będzie. Przynajmniej wiadomo czego się spodziewać w godzinie próby.
Stryk 2021-04-18 18:08:25
Czerwoni zdrajcy plują na brunatnych zdrajców ciśnie się na usta powiedzenie jednej z pań, która nosi znak hitlerjugent - cytat " zamknij ryj czerwony psie" koniec cytatu.
obserwator 2021-04-18 13:16:42
Dp nick Vilk
Kilka rzeczy
1. Nikt nie ciągnął na wpisanie sie na listę Goralenvolku.
Ci co sie wpisywali podejmowali świadomy wybór z róznych powodów.(politycznych, ekonomicznych , innych)
Nic ich nie usprawiedliwia
2. Dla mnie jest to najgorszy rodzaj kolaboracji
3. A byli na Podhalu ludzie którzy stracili życie za wolną POLSKĘ, członkowie Konfederacji Tatrzańskiej, więźniowei obozów koncentarcyjnych.
4. Jest wiele materiałów(na youtube), dobra książka Pana Wojciecha Szatkowskigo ,,Goralenvolk. Historia zdrady" opisująca w dokładny sposób cały mechanizm.
Andyq 2021-04-18 11:48:34
Goralen Volk Goralen Volkiem, ale jaką komedią było werbowanie górali do Goralische Waffen SS, jestem góralem i uważam że taki film powinien powstać ale żeby nie był zakłamany tylko była podana prawda. A co żydzi nie kolaborowali? A taki stopień jak KAPO, Ober KAPO ktoś kojarzy?
Vilk 2021-04-18 11:39:01
do @ Janek z powały spadłeś ? Janek ! Po filmie fabularnych nastanie spokój i sława górala ? Ludzie na świecie zapamiętają dwie rzeczy ukłon w góralskim stroju namiestnikowi Hitlera na Waweli i Góry Tatry z Krzyżem na Giewoncie... A prowdy i spokoju po filmie będzie tyle co w oglądanych Westernach na Dzikim Zachodzie... A napatrzysz sie jak okrutni Indianie zabijali wędrujących sprawiedliwych Amerykanów... Jak oni biydoki pragnyli tej niezagospodarowanej indiańskiej Ziemi, ale nikt nie opowie, że kradli i gwałcili...Prawowitym właścicielom fikcyjne umowy podstawiali i nigdy krzywdy nie wynagrodzili... Ale niech zrobi Koszałka ten film, może nie będzie całkiem nazistowski rezerwat na Podhalu, może pokaże paru sprawiedliwych, a przede wszystkim siatkę szpiegowską i inicjatorów tej prowokacji W, Wiedera i H. Szatkowskiego, o których roli (bądź co bądź głównodowodzocych) cicho...sza...
tadek 2021-04-18 11:21:11
A może pod tą okupacją niemiecką nie było by tak żle , no i okupant watykański by nie grabił tego biednego kraju.
galerianka 2021-04-18 10:12:17
"Lud góralski przecież katolicki jest, a powiada Pismo "stań w prawdzie"

Trutniu jesteś tego pewien? Czy ten katolicyzm górali to czasem nie taka proteza sumienia, którego im brakuje?
Gdyby chociaż co 10-ty przeczytał pismo święte ze zrozumieniem i wziął go sobie do serca...
tak na marginesie 2021-04-18 10:09:52
Historyczne pochodzenie tych jak oni się sami nazywają " prawdziwych górali" tatrzańskich i okolic to Bałkany plus kilka wiosek do których byli sprowadzeni kiedyś osadnicy niemieccy. Więc przenoszona w genach powiedzmy inna mentalność niż górali polskich, może była jedną z przyczyn wstępowania do goralenvolk..
Cyklista 2021-04-18 10:02:51
Dlatego zawsze z przymrużeniem oka traktuję wszelakie opinie o tradycyjnym góralskim honorze.
kurr 2021-04-18 09:40:07
z tymi hołdami rzeczywiście wypadałoby się trochę powstrzymać. przecież niedawno klękano, polecano swe usługi i oddawano hołd głowie obcego państwa, czyli Watykanowi.
Janek 2021-04-18 09:18:12
Jak to się mówiło że Bóg wszystkim wynagrodzi krzywdy i nie prawości. Najwyższy czas opisać wszytkich zdrajców i niech nastanie prawdziwy spokój! Ileż można znosić mydlenia oczu! Każdy kto dostał się do stanowiska z ludzi zdradzieckich z dawnych czasów próbuje zakrzywiać rzeczywistość. Najwyższy czas by ludzie uciśnieni i prawdziwi Patrioci mogli odzyskać Honor i należny Szacunek !!!
Don Stanislao 2021-04-18 09:15:38
A co do GV ma ZP w pole i tyle.
Było jak było vel Wacek KRZEPTOWSKI - SABAŁA z tzw. ZACNEGO GÓRALSKIEGO RODU był kolaborantem, tak mu było wygodnie żyć, etc.
Miał doradców bo sam był nieuk językowy /Widera, Szadkowski i in/.
Tego już NIKT podkreślam NIKT nie zmaże, że GÓRALEN VOLK - to kolaboranci z PODHALA, amen tyle i aż tyle.
Teraz góralom jest w niesmak, bo jako my zacne rody, ale taka prawda KOLABORANCVI Z PODHALA byli itd. przyjmowali niebieskie karty od III Rzeszy.
NIKT wam tego górale już nie zabierze, że wasi dziadowie byli KOLABORANTAMI !!!! /AMEN/.
czopek 2021-04-18 09:11:07
80 lat po wojnie wszystko wygląda inaczej. Historia zamienia się w legendę.
Truteń 2021-04-18 08:51:10
Czy dobrze zrobiony film zaszkodzi współczesnym Góralom? Wątpię...

Ale gdy się coś uparcie zamiata pod dywan mówiąc że to tylko Krzeptowski i paru innych, to taki temat zawsze wraca. I szkodzi dużo bardziej, bo obrasta w różne brednie.

Lud góralski przecież katolicki jest, a powiada Pismo "stań w prawdzie".
Podszerstek 2021-04-18 06:43:32
Film fabularny jak najbardziej może zaszkodzić.
Rzetelnie i uczciwie zrobiony film historyczny nie powinien.
obserwator 2021-04-18 06:16:36
Goralenvolk to była kolaboracja systemowa która wciagała ludzi z róznych powodów.
A najgorsze to że to była kolaboracja z obcym najeźdżca, odwiecznym wrogiem POLSKI, eksterminującym Polaków.
Bardzo dobra książka Pana Szatkowskiego opisala ten problem.
Bardzo sie dziwię głosom że należy to przemilczać.
Historia składa się z ciemnych i jasnych plam.
Byli bohaterzy ale byli i zdrajcy Polski.
Własnie takim stanowiskiem ZP sprawa staje sie medialna.
vilk 2021-04-17 23:09:57
Pan Reżyser Koszłałka niech powie na czyje zlecenie, za czyje piniądze, robi ten film ? Chce na tle paru idiotów wykreowanych przez niemiecką agenturę zrobić z górali zdrajców i na tym zarabiać... Tak jak Niemcy zaplanowali "akcję goralenvolk" rozbijania i dobijania Narodu Polskiego, tak i teraz dzieje się na naszych oczach - kolejna antypolska prowokacja, bo co pójdzie w świat ?, - Tylko to że w polskich górach, polscy katolicy u stóp Krzyża pod Giewontem Hitlera wspierali...A to G = prowda - Ino kogo to na świecie bedzie obchodzić, Fto prowdy zefce dochodzić ???
poronin35 2021-04-17 22:57:17
Wojna to trudny czas. Można wygrać, a można przegrać. Ale warto być człowiekiem. A czy ten Wacek to był z Kościeliska?
stachu 2021-04-17 22:25:51
Prawda w oczy kole nieprawdaż
Polak nie góral 2021-04-17 22:23:27
A jakbyście tak prześwietni górale wzięli to po prostu z honorem (którego macie pełne gęby) na tzw. klatę? Przestali kluczyć i mącić? I powiedzili z honorem (którego macie pełne gęby) : a kręć ten film, chętnie pomożemy a potem chętnie obejrzymy?...
Kic 2021-04-17 21:29:39
Niech się dowiedzą o zdrajcach podhal tylko nie się zaputajom ludzi stary a nie związku Podhalan bo tam też tacy pracujom co ich dziadki wujkowie i rodziny współpracowali z Niemca. A Szatkowsiki robił o tym reportaż nie z tymi ludzi porazmawiaj a nie mówię zleo górala.Pamietajcie pieniądze to górali zepsulo
babcia 2021-04-17 21:01:00
Tak absolutnie uważam, że zaszkodzi góralom takim jak Wider i Szatkowski, a może następny film o zdrajcach polski spod znaku SB i ich TW i ciekawe komu to zaszkodzi czy góralom ?
Konserwatywny 2021-04-17 21:00:24
Juz minelo 18 dni od kiedy ktos cos wspomnial o goralenvolku. Troche sie martwilem.
Najwyzszy czas cos napisac zeby podraznic lokalnych, bo przeciez wedlug przyjezdnych to wszyscy znienawidzoni gorale sa dla nich goralenvolk.
bijący w rury 2021-04-17 20:54:22
Nie zdziwię się jak obecnie rządzący stwierdzą, że organizatorzy GV to "wyklęci" i zaczną im stawiać pomniki.
N71 2021-04-17 20:48:06
Goralenvolk to mentalnosc do dzisiaj obecna w umyslach wielu ludzi. Takze ten no
fatamorgana 2021-04-17 20:35:40
Więcej niż pazerność już nic im nie zaszkodzi.
Wiktor 2021-04-17 20:22:32
Niestety jest to część naszej historii i tego niestety nie można przemilczeć.

Reklama
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Spokojna kobieta szuka KAWALERKI w Zakopanem. Na dłuższy okres. 692 340 991.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
 • PRACA | dam
  PAPI SERVICE SP. Z O.O. ZATRUDNI KIEROWCÓW. WYMAGANE KAT. C+E ORAZ UPRAWNIENIA ADR . TEL.182074845
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ KIEROWCĘ NA WYWROTKĘ , Kat.C+E, tel. 609098655.
 • USŁUGI | inne
  PRALNIA ZAWRAT - PRANIE, MAGLOWANIE - pościele, obrusy, ręczniki itp. 501 788 640
 • RÓŻNE
  PAPI SERVICE - OLEJ OPAŁOWY i OLEJ NAPĘDOWY. BIURO: PORONIN, KASPROWICZA 28 PON.-PIĄT. 08.-17.00 Tel./fax 18 20 74 845, 18 20 74 224 STACJE PALIW: ZAKOPANE, SPYRKÓWKA 4 NOWY TARG, SKŁADOWA 11 CENY HURTOWE. ZAPRASZAMY.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę HALĘ: MAGAZYN/ PRODUKCJA - 250m. Nowy Targ, ul. Składowa. Tel. 602 290 555
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA 27 arów - Skawa. 607 52 84 76.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia MIESZKANIE z 2 sypialniami w nowym apartamentowcu na Szymonach, www.nzakopane.pl tel. 603 88 44 71
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
 • SPRZEDAŻ | różne
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, szer. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 58 i 55 m2, oraz PIWNICE 23 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
 • USŁUGI | budowlane
  ŁAZIENKI, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni PANIĄ DO PRZYGOTOWYWANIA POSIŁKÓW, co drugi dzień. 666378357.
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni PRACOWNIKÓW RECEPCJI. Praca stała w systemie dziennym oraz nocnym, na pełny etat lub pół etatu. CV proszę wysyłać na adres: recepcja.rekrutacja@wp.pl lub kontakt telefoniczny: 666 37 83 57.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  POLE ORNE. 505 429 375.
 • PRACA | dam
  Doświadczony deweloper zatrudni na stanowisko KIEROWNIK BUDOWY m. Kluszkowce - instalacje elektryczne oraz niskoprądowe, hydrauliczne, tynki oraz docieplenia, wykończeniowe oraz instalacyjne.
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy na budowie okolice Bukowiny Tatrzańskiej. 601912296
  Tel.: 601912296
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI KIEROWNIKA RECEPCJI/RECEPCJONISTĘ ORAZ POMOC DO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA POKOI. 509 170 212
  Tel.: 509 170 212
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  POSZUKUJĘ DOMU W STYLU GÓRALSKIM, ok. 100 m2, Zakopane, bliskie Kościelisko - 607 506 428.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIE DOM LUB PENSJONAT POWYŻEJ 200 M2 W ZAKOPANEM ZA GOTÓWKĘ NR KONTAKTOWY 517 340 125 ŁUKASZ luklis86@gmail.com.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI - 788 344 233.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ NIERUCHOMOŚCI ZA GOTÓKĘ! PODHALE! DZIAŁKA, DOM, MIESZKANIE. +48600404554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 48600404554
 • PRACA | dam
  POMOC KUCHENNĄ (kobietę) do pensjonatu w centrum Zakopanego. Na pełny etat, praca zmianowa 7-19, co drugi dzień. Brak zakwaterowania. Dobre warunki finansowe, benefity. 502 716 694
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DWUPOZIOMOWE MIESZKANIE na Pardałówce - 607 506 428.
 • BIZNES
  Sprzedam WPOŻYCZALNIĘ NART I SNOWBORDU. 662 370 510.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-03-04 11:44 Zniszczone żeremia bobrów w Chochołowie 2024-03-04 11:00 Tego mogliśmy się spodziewać - jest oficjalny komunikat dotyczący Biegu Podhalańskiego 2024-03-04 09:59 Zapalili ognisko przy plebanii. Ktoś wezwał Straż Pożarną 2024-03-04 09:30 Tu mi dobrze, tu mój świat... Zakopianki wtopione w krajobraz 2024-03-04 09:00 Działali z rotmistrzem Pileckim, ich historia to gotowy scenariusz filmu niczym "Szeregowiec Ryan" 1 2024-03-04 08:30 Zapraszamy do Nowego Targu i Zakopanego na nasze debaty z kandydatami na burmistrzów 2024-03-04 08:00 Bojownicy Niepodległości - promocja książki o legionistach (ZDJĘCIA i WIDEO) 2024-03-03 21:35 Zimowe Europejskie Igrzyska Virtus Zakopane 2024 otwarte (ZDJĘCIA) 2024-03-03 20:30 Kosze zabrali, ale worki z odpadami podrzucane są nadal, miasto przegrywa ze śmieciami 9 2024-03-03 20:06 Aleksander Zniszczoł po raz pierwszy w karierze na podium 1 2024-03-03 20:00 Chodzi o to, by człowiek pozwolił sobie na radość. Konkurs dla czytelników 2024-03-03 19:30 Za mundurem... czyli promocja w powiecie suskim 2024-03-03 18:30 Góry Beaty Zuby mocno przeżywane (WIDEO) 2024-03-03 17:30 Tak się szkolą ratownicy GOPR 2024-03-03 16:50 Podróż do gwiazd 2024-03-03 15:59 Motocykl zderzył się z samochodem osobowym. Motocyklista był pijany 2 2024-03-03 15:30 Narciarskie szlaki na Babiej Górze już zamknięte 2024-03-03 14:21 Wypadek motocyklisty na zakopiance 11 2024-03-03 14:00 Bór bez drzew (WIDEO) 2024-03-03 13:00 Zobaczcie jak przy okazji zakupu lampy kradnie akumulatory (WIDEO) 9 2024-03-03 11:58 Groźna kolizja na zakopiance 1 2024-03-03 11:03 W Kościeliskiej coraz więcej turystów 2024-03-03 10:59 Zagrali dla Michałka (ZDJĘCIA) 2024-03-03 10:00 O piątej nad ranem 27-latek pomylil gaz z hamulcem 3 2024-03-03 08:59 Strażnicy miejscy zatrzymali mężczyznę, który zabrał telefon komórkowy 12 2024-03-03 08:00 Dlaczego w Tatrach nie można chodzić po szlakach nocą 8 2024-03-02 22:00 Raz na cztery lata Zuch się staje pępkiem świata (ZDJĘCIA) 1 2024-03-02 21:00 Podwyżki cen biletów do TPN. Ile kosztuje wejście w Tatry? 15 2024-03-02 20:00 Jak złapać seryjnego mordercę gdy przeszkodą jest szef socjopata 2024-03-02 19:00 Węgierskie media piszą o akcji Tygodnika Podhalańskiego 20 2024-03-02 18:00 Ok. 40 drzew wycięto w lesie na Antałówce w Zakopanem (WIDEO) 16 2024-03-02 17:30 Na nartach dla Marysi Białońskiej 2024-03-02 17:00 Marcowa korekta rozkładu jazdy i szybsza podróż do Zakopanego 1 2024-03-02 16:00 Mężczyzna, który przebiera się za misia na Krupówkach ukarany mandatem 28 2024-03-02 15:30 Beze mnie jesteś nikim. Spotkanie z Jackiem Hołubem 2024-03-02 14:59 Deszczowa sobota, Krupówkami w górę i w dół 3 2024-03-02 14:00 Złodzieje ukradli z warsztatu samochodowego dwa cenne auta 2024-03-02 13:00 Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zakopanem (WIDEO) 1 2024-03-02 12:00 Dziś pierwsza biała sobota w szpitalu na Ciągłówce 2 2024-03-02 11:30 O "Ujku" w Czerwonym Dworze 1 2024-03-02 11:24 Zagrają dla Zuzanki 2024-03-02 11:00 Jedna sowa zarekwirowana. Na Krupówkach i Gubałówce można spotkać kolejną 2 2024-03-02 10:00 Górale w Chicago mowy ojców nie zapomnieli 2024-03-02 09:00 Malował Tatry, a koledzy po fachu go nie lubili, bo jego dzieła były w cenie i szły jak ciepłe bułeczki 2024-03-02 08:30 To ostatnia okazja, by wytropić tatrzańskie yeti 2024-03-02 08:18 W nocnym pożarze w Suchem ucierpiała jedna osoba 2024-03-02 02:49 Wielki pożar w Suchem 2024-03-01 22:00 Bóbr rozrabia nad Morskim Okiem (WIDEO) 4 2024-03-01 21:12 Dachowanie pomiędzy Nową Białą i Łopuszną 2024-03-01 21:11 Zacięty mecz Podhala w Tychach. Zdecydował złoty gol
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-03-04 09:50 1. jak wszystkim wiadomo NICK w internecie ! oznacza użytkownika, który pod tą nazwą występuje PANIMAJESZ @ miernota jarek :) :) :) imienniku sfilcowanego dziada :) 2024-03-04 09:38 2. i to są bohaterowie, a nie wynoszeni bez mała na ołtarze niektórzy wyklęci, którzy strzelali do rodaków. kto strzelał do Polaków, nie zasługuje na nic. czy to nie jest prosta definicja i reguła ? 2024-03-04 09:16 3. @ fotograf, raczej ty chlejesz, jeżeli uważasz, że to już kwiecień :) 2024-03-04 09:04 4. Wy Polacy, myślcie o sobie. Jest stare powiedzenie, jak na mydle lub przed i po głupi. @zenzz, nie trzeba tyć rusofilem trzeba być normalnym i myśleć po gospodarsku. 2024-03-04 09:02 5. to serdecznie Panu Aleksandrowi gratulujemy :)))) 2024-03-04 08:28 6. No! Głupio teraz będzie jak się skończą super pomysły i zacznie się robić normalnie. Będę się czuł nieswojo we własnym mieście :-) 2024-03-04 08:23 7. czego nie? ro zumiecie pisowskie miernoty :) :) :)!! wgóle ?do te goby ? nie doszło gdy by ! ! nie pis !!!! 2024-03-04 08:22 8. @ plan rudego, aby było w miarę dobrze, to zaboli ! np. ceny prądu, a to wszystko robota i zaniedbania pisu, który wszystko robił pod dyktando kremla :) 2024-03-04 08:20 9. @Adwokat, chcesz go zobaczyć? Już niebawem, jak będziesz z racji swojego zawodu się do niego zwracał słowami "wysoki sądzie" @jarek nie chlaj tyle. PiS juz nie rządzi cztery miesiące !!!! :) :) :) 2024-03-04 07:54 10. kurde ! a taki super pomysł był z tymi koszami :)
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy


REKLAMA


Pożegnania

FILMY TP