2021-04-17 20:00:27

Podhale

Czy fabularny film o Goralenvolku może zaszkodzić góralom?

Związek Podhalan nie zgodził się na współpracę z Marcinem Koszałką przy filmie o Goralenvolku. Znanym reżyser zaprzecza temu, aby prosił o współudział członków ZP przy tworzeniu obrazu.

Dotyczy to nieskończonego filmu pn. "Biała odwaga". Ma on opowiadać o kolaboracji górali z nazistami. Goralenvolk to nazwa niemieckiej akcji germanizacyjnej w czasie II wojny światowej na terenie przedwojennego powiatu nowotarskiego w latach 1939-1944.

- Na początku tego roku reżyser Marcin Koszałka zwrócił się do naszego biura Związku Podhalan z prośbą o udostepnienie kontaktów z prezesami niektórych oddziałów. Otrzymał do nich adresy e-mailowe, ale mu to nie wystarczyło, bo w kolejnym liście napisał, że nie było zbyt dużego odzewu, a jemu zależy na oczyszczeniu górali z tej historii - opowiada Julian Kowalczyk, prezes ZP. - Równocześnie zostaliśmy poinformowani, że przedsięwzięcie to zyskało poparcie Piotra Glińskiego, wicepremiera i ministra kultury, dlatego wystosowaliśmy dwa pisma do wicepremiera, że Związek Podhalan nie godzi się na współpracę przy tym filmie - tłumaczy prezes. Problem ten poruszany był na posiedzeniu Prezydium Zarządu Głównego ZP. - Członkowie prezydium jednogłośnie stwierdzili, że nie będziemy się angażować przy tworzeniu filmu - informuje Julian Kowalczyk. Takie samo zdanie mają członkowie Prezydium Rady Naukowej ZP.

W jednym z pism do Piotra Glińskiego czytamy: "(...) stanowisko Związku Podhalan nie jest opinią jedynie dwóch osób, ale całego Związku Podhalan w Polsce, który reprezentuje ponad 5.000 osób z całego Podhala". Julian Kowalczyk dodaje, że Związek Podhalan wielokrotnie był proszony o podjęcie dyskusji na temat zjawiska Goralenvolku, temat został zamknięty poprzez podjęcie przez Radę Naukową ZP i Zarząd Główny ZP dwóch uchwał. Było to 15 lat temu. Prezes przekonuje, że film może bardziej zaszkodzić niż pomoc góralom na Podhalu, zwłaszcza, że będzie miał charakter fabularyzowany z fikcyjnymi wątkami. - W takiej decyzji utwierdziła nas opinia dra Dawida Golika z IPN, który recenzował scenariusze filmu, a było ich kilka. Z jego opinii wynika, że należy być ostrożnym w tym temacie - zaznacza Julian Kowalczyk.

Zarząd Główny ZP wystosował w tej sprawie pisma do prezesów wszystkich oddziałów ZP. Czytamy w nim m.in. "Stanowisko nasze jest wyrazem troski stowarzyszenia o odpowiedzialne reprezentowanie społeczności Podhala i zachowanie z nią spójności. Wartości te łatwo może naruszyć nawet zupełnie nie zamierzony jakikolwiek brak rzetelności i obiektywizmu w przedstawieniu bardzo drażliwej i trudnej do jednoznacznej oceny historii Goralenvolku". I dalej: "Jesteśmy zdania, że planowana i ostateczna treść filmu, nieznana Związkowi Podhalan, może bardziej zaszkodzić niż pomoc góralom na Podhalu i nie tylko". W piśmie czytamy też, że członkowie Prezydium ZG ZP mają uzasadnione obawy, ponieważ autor filmu może nie sprostać trudnemu zadaniu ukazania rzetelnej prawdy, a film fabularny rządzi się swoimi prawami.

W piśmie do ministra Piotra Glińskiego Zarząd Główny ZP przekonuje, że nie odcina się od niechlubnej przeszłości części mieszkańców Podhala. Uważa, że historia Goralenvolku została już dobrze udokumentowana. Przypomina też, że ruch ten został stłumiony przez samych Podhalan. - Z okresu okupacji mamy wiele przykładów patriotycznych postaw górali, choćby kurierów tatrzańskich, bohaterów Konfederacji Tatrzańskiej na czele z Augustynem Suskim czy partyzanckie oddziały zbrojne. Wydaje nam się, że właśnie te rzeczy należałoby przypomnieć - kończy Julian Kowalczyk.

Marcin Koszałka zaprzecza temu, aby zwrócił się do Związku Podhalan o jakąkolwiek współpracę. - Prosiłem o spotkanie z prezesami, członkami zarządów i działaczami oddziałów, aby ich poinformować o tym, że pracuję nad filmem, którego tematem jest Goralenvolk. Zamierzałem przedstawić koncepcję filmu. Nie oczekiwałem żadnej współpracy, tylko ewentualnie chciałem na tym spotkaniu podyskutować o tej problematyce - tłumaczy reżyser. Przekonuje, że jego film dotyczy obszaru Skalnego Podhala od Chochołowa do Zakopanego. Chciał się skontaktować z działaczami Związku Podhalan, którzy pracują na tym terenie. - Okazało się, że bardzo dużo osób było zdziwionych, bo nie dotarła do nich informacja o proponowanym spotkaniu. Nie odbyło się zebranie Zarządu Głównego Związku Podhalan, do którego należą prezesi oddziałów, tylko spotkali się górale w swoim wąskim gronie na czele z prezesem Julianem Kowalczykiem - mówi Marcin Koszałka. Reżyser wyjaśnia, że zamiast proszonego spotkania była interwencja u wicepremiera Piotra Glińskiego. - Nie znając scenariusza planowanego filmu apelują do ministra kultury o wstrzymanie prac nad tym projektem. To jest dziwny atak Związku Podhalan, ale mimo to nadal mamy poparcie ministra Piotra Glińskiego - jest przekonany reżyser. - Pismo do ministra kultury podpisali prezes Julian Kowalczyk pochodzący z Łapsz Niżnich czyli ze Spiszu, i sekretarz Kazimierz Bielak ze Spytkowic. Żaden z nich nie jest związany z Podhalem. Film dotyczy Skalnego Podhala. Panowie nie mają żadnego tytułu do występowania - jak napisali - w imieniu "ludu Podhala" - zaznacza.

Marcin Koszałka podkreśla, że film nie jest finansowany z publicznych pieniędzy i jest w pełni fabularnym obrazem. - Tu nie ma autentycznych postaci, tylko wykreowane na podstawie różnych sylwetek, które uczestniczyły w akcji germanizacyjnej. Biogram głównej postaci jest odległy od biografii Wacka Krzeptowskiego. Tłem są autentyczne wydarzenia, chociażby hołd wawelski. To, co opowiada film, mogłoby się wydarzyć w każdych innych górach - przekonuje reżyser. Wyjaśnia też, że scenariusz wielokrotnie był konsultowany przez fachowców, w tym historyków z Instytutu Pamięci Narodowej. - To daje szansę na stworzenie ciekawego i atrakcyjnego filmu - nie ma wątpliwości Marcin Koszałka.

Dawid Golik z IPN tak kończy swoją opinię na temat scenariusza filmu: "W mojej opinii scenariusz filmu "Biała odwaga" broni się w obecnym kształcie jako uniwersalna opowieść osadzona w realiach II wojny światowej. Mimo fikcyjności poszczególnych postaci i scen, zdecydowaną większość z nich można wytłumaczyć przy pomocy źródeł historycznych i zestawić z wydarzeniami, które rzeczywiście miały miejsce w latach okupacji na Podhalu".

jof

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Mariola 2022-01-29 13:31:10
Fakt -jest to haniebny okres dla wielu góralskich rodów...o tym nalezy mowić przyszłym pokoleniom,bo dzisiaj też co niektórzy lgną do niemieckiego buta...historia zatacza koło...
zza płota 2021-04-19 17:16:15
@Tadeusz Morawa z FB, "Czy Górale odrobili lekcję historii?"

Bardzo dziękuję za te dwa cytaty, świetnie ilustrujące góralską mentalność, kulturę i tradycje.
ceper 2021-04-19 14:25:17
Taka prawda, że górale za zeta, a za euro daliby się wiadomo co.
Obecnie jest pandemia, a kiwają policmajstrów i sanepid na całego, a to przyjechali znajomym myć okna, malować garaż, bawić dzieci, wieszać firanki i np. malować garaż. To, że o siebie nie dbają, ale czemu o innych nie, porażka. Liczy się mamona /MAMONA/, jak za czasów vel. Krzeptowski Wacuś i inne pokroje. Witał Hansa Franka jak by przyjechał vel. Don Stanislao.
Mieszkam na Podhalu ponad 40 lat wiedzę co się dzieje, sąsiedzi górale, ale to PORAŻKA.
tak jak ktoś już wcześniej napisał NIKT WAM TEGO NIE ZABIERZE, ZE WASZE RODZINY KOLABOROWALI Z III RZESZĄ.
Możecie zakłamywać historię, ale prawda jest taka, że Goralen Volk to domena i hańba GÓRALI.
Czemu do końca lat 50 górale bali się jeździć z oscypkami i kapciami po góralsku w PKS, bo było wiele razy w pysk i w pole.
piotr 2021-04-19 09:29:48
@vilk
"grupki bałwanów wykorzystanych przez hitlerowców nazwanych zdrajcami"
Nie wygląda to fajnie. W przedwojennym powiecie nowotarskim wydano około 150 tys kenkart, z czego 27 do 30 tysięcy z literka G.
Wychodzi na to, że 20% górali z tamtych czasów to bałwany i zdrajcy. Ja bym tak o sąsiadach i rodzinie nie napisał.
obserwator 2021-04-19 08:50:05
Do nick POP(pełniący obow. polaka) i nick Stryk
Miejmy miare porównując kolaborację z niemieckimim okupantem, mordującym systemowo POLAKÓW a kolaboracje z komunistami
W mojej filozofii kolaboracja z obcym najeźdżcą to największy typ zdrady.
Bo za chwile przy takim mysleniu bedziecie jeszcze chcieli stawiać pomniki twórcom Goralenvolku.
Czemu na Podhalu byli niezłomni nie dający się złamać?
I przypominajmy ich sylwetki.
#zza płota 2021-04-19 08:19:43
Nic dodać, nic ująć. W punkt
POP(pełniący obow. polaka) 2021-04-19 06:35:02
Dwa ostatnie wpisy @Stryk oddają całą prawdę, o co w tym wszystkim chodzi. Nie dajmy się sprowokować.
Truteń 2021-04-18 23:52:17
@galerianka

To taki żarcik z tym katolickim ludem, wiadomo że to tylko na pokaz, jak zresztą w całej Polsce. :)
Stryk 2021-04-18 23:29:26
Zakopiańczycy powinni poznać listę członków PZPR, ORMO, SB, UB i TW tych pokrzywdzonych też - dla pełni jasności na kogo głosują w wyborach i kto nimi manipuluje. Powinni wiedzieć ilu komuna tutaj umieściła po to żeby zniszczyć tradycję i kulturę oraz dorobek wielu wieków i pokoleń.
zza płota 2021-04-18 22:32:55
@vilk, czy Twoje wypowiedzi są inspirowane przez ZP czy może Twoi krewni zostali siłą wcieleni do tej "grupki bałwanów wykorzystanych przez hitlerowców nazwanych zdrajcami"...? W samym Zakopcu było oficjalnie 3802 członków, więc grupka niczego sobie i szanse są spore... Prawda Cię wyzwoli. Będziesz spał spokojny o swoich górali, bo dalsze zamiatanie sprawy pod dywan "przenosi odpowiedzialność na wszystkich Górali cierpiących we wojnę od faszystów".
vilk 2021-04-18 21:28:39
@ zza płota nie strzelaj i nie generalizuj... Mów za siebie. i za film. Widzę, że jesteś w szeregu tych szemranych persun, które światu chcą Górali polskich zohydzić... Z grupki bałwanów wykorzystanych przez hitlerowców nazwanych zdrajcami przenieść odpowiedzialność na wszystkich Górali cierpiących we wojnę od faszystów, Zas**ć im opinię i teraz, aby poszedł przekaz że to wyższa rasa, sprytniejsza i przystosowująca się jak te porosty... Zaszkodzić im jak we wojnę, żeby Warszawiacy na oscypki pluli, a polskich gór nie odwiedzali...O to chodzi... Chcesz zarobić, to pracuj i się przystosuj... Chcesz nakręcić film o zbrodniach to udaj się do gór na bliskim nam wszystkim wschodzie.
zza płota 2021-04-18 18:50:56
Górale nigdy nie przyznają że zdrada goralenvolku była błędem, ponieważ do dzisiaj nie uważają jej za błąd. To tak jakby oczekiwać od małego dziecka żeby przyznało że słodycze są niezdrowe. Koniunkturalność górali jest silniejsza od patriotyzmu, wiary, sumienia, honoru, pamięci przodków... Zawsze składali wiernopoddańcze hołdy aktualnej władzy, czapkowali, gościli, szukali okazji łatwego i szybkiego wzbogacenia, łapali "pana boga" za nogi. Nawet obecnie jest to doskonale widoczne i kłuje w oczy. Wystarczy pomieszkać tu parę lat, by obserwować niebywałe zdolności adaptacyjne, ewoluowanie poglądów i zapatrywań, przeskakiwanie "z kwiatka na kwiatek" w zależności od nastrojów politycznych. Nie szukając daleko obecny sekretarz stanu w ministerstwie rozwoju. Gotowi na pakt z samym diabłem byle ugrać na tym coś dla siebie. Stąd ostentacyjne obnoszenie się z wiarą i zawłaszczenie autorytetów dla wybielenia swoich słabości. Kto śmie oskarżyć o cokolwiek świętoszkowatego górala co tydzień paradnie wyzdajanego do kościoła i otwarcie potępiającego wszelkich zboczeńców...? Nikt, tak samo jak rzadko kto oskarży księdza o pedofilię. Często rodzice poszkodowanego w tej sytuacji biorą stronę plebana żeby nie było wstydu we wsi.
Kolaboracja to po prostu instynkt przetrwania. Pazerność tylko przypieczętowała upadek wartości. Tak było zawsze, jest i będzie. Przynajmniej wiadomo czego się spodziewać w godzinie próby.
Stryk 2021-04-18 18:08:25
Czerwoni zdrajcy plują na brunatnych zdrajców ciśnie się na usta powiedzenie jednej z pań, która nosi znak hitlerjugent - cytat " zamknij ryj czerwony psie" koniec cytatu.
obserwator 2021-04-18 13:16:42
Dp nick Vilk
Kilka rzeczy
1. Nikt nie ciągnął na wpisanie sie na listę Goralenvolku.
Ci co sie wpisywali podejmowali świadomy wybór z róznych powodów.(politycznych, ekonomicznych , innych)
Nic ich nie usprawiedliwia
2. Dla mnie jest to najgorszy rodzaj kolaboracji
3. A byli na Podhalu ludzie którzy stracili życie za wolną POLSKĘ, członkowie Konfederacji Tatrzańskiej, więźniowei obozów koncentarcyjnych.
4. Jest wiele materiałów(na youtube), dobra książka Pana Wojciecha Szatkowskigo ,,Goralenvolk. Historia zdrady" opisująca w dokładny sposób cały mechanizm.
Andyq 2021-04-18 11:48:34
Goralen Volk Goralen Volkiem, ale jaką komedią było werbowanie górali do Goralische Waffen SS, jestem góralem i uważam że taki film powinien powstać ale żeby nie był zakłamany tylko była podana prawda. A co żydzi nie kolaborowali? A taki stopień jak KAPO, Ober KAPO ktoś kojarzy?
Vilk 2021-04-18 11:39:01
do @ Janek z powały spadłeś ? Janek ! Po filmie fabularnych nastanie spokój i sława górala ? Ludzie na świecie zapamiętają dwie rzeczy ukłon w góralskim stroju namiestnikowi Hitlera na Waweli i Góry Tatry z Krzyżem na Giewoncie... A prowdy i spokoju po filmie będzie tyle co w oglądanych Westernach na Dzikim Zachodzie... A napatrzysz sie jak okrutni Indianie zabijali wędrujących sprawiedliwych Amerykanów... Jak oni biydoki pragnyli tej niezagospodarowanej indiańskiej Ziemi, ale nikt nie opowie, że kradli i gwałcili...Prawowitym właścicielom fikcyjne umowy podstawiali i nigdy krzywdy nie wynagrodzili... Ale niech zrobi Koszałka ten film, może nie będzie całkiem nazistowski rezerwat na Podhalu, może pokaże paru sprawiedliwych, a przede wszystkim siatkę szpiegowską i inicjatorów tej prowokacji W, Wiedera i H. Szatkowskiego, o których roli (bądź co bądź głównodowodzocych) cicho...sza...
tadek 2021-04-18 11:21:11
A może pod tą okupacją niemiecką nie było by tak żle , no i okupant watykański by nie grabił tego biednego kraju.
galerianka 2021-04-18 10:12:17
"Lud góralski przecież katolicki jest, a powiada Pismo "stań w prawdzie"

Trutniu jesteś tego pewien? Czy ten katolicyzm górali to czasem nie taka proteza sumienia, którego im brakuje?
Gdyby chociaż co 10-ty przeczytał pismo święte ze zrozumieniem i wziął go sobie do serca...
tak na marginesie 2021-04-18 10:09:52
Historyczne pochodzenie tych jak oni się sami nazywają " prawdziwych górali" tatrzańskich i okolic to Bałkany plus kilka wiosek do których byli sprowadzeni kiedyś osadnicy niemieccy. Więc przenoszona w genach powiedzmy inna mentalność niż górali polskich, może była jedną z przyczyn wstępowania do goralenvolk..
Cyklista 2021-04-18 10:02:51
Dlatego zawsze z przymrużeniem oka traktuję wszelakie opinie o tradycyjnym góralskim honorze.
kurr 2021-04-18 09:40:07
z tymi hołdami rzeczywiście wypadałoby się trochę powstrzymać. przecież niedawno klękano, polecano swe usługi i oddawano hołd głowie obcego państwa, czyli Watykanowi.
Janek 2021-04-18 09:18:12
Jak to się mówiło że Bóg wszystkim wynagrodzi krzywdy i nie prawości. Najwyższy czas opisać wszytkich zdrajców i niech nastanie prawdziwy spokój! Ileż można znosić mydlenia oczu! Każdy kto dostał się do stanowiska z ludzi zdradzieckich z dawnych czasów próbuje zakrzywiać rzeczywistość. Najwyższy czas by ludzie uciśnieni i prawdziwi Patrioci mogli odzyskać Honor i należny Szacunek !!!
Don Stanislao 2021-04-18 09:15:38
A co do GV ma ZP w pole i tyle.
Było jak było vel Wacek KRZEPTOWSKI - SABAŁA z tzw. ZACNEGO GÓRALSKIEGO RODU był kolaborantem, tak mu było wygodnie żyć, etc.
Miał doradców bo sam był nieuk językowy /Widera, Szadkowski i in/.
Tego już NIKT podkreślam NIKT nie zmaże, że GÓRALEN VOLK - to kolaboranci z PODHALA, amen tyle i aż tyle.
Teraz góralom jest w niesmak, bo jako my zacne rody, ale taka prawda KOLABORANCVI Z PODHALA byli itd. przyjmowali niebieskie karty od III Rzeszy.
NIKT wam tego górale już nie zabierze, że wasi dziadowie byli KOLABORANTAMI !!!! /AMEN/.
czopek 2021-04-18 09:11:07
80 lat po wojnie wszystko wygląda inaczej. Historia zamienia się w legendę.
Truteń 2021-04-18 08:51:10
Czy dobrze zrobiony film zaszkodzi współczesnym Góralom? Wątpię...

Ale gdy się coś uparcie zamiata pod dywan mówiąc że to tylko Krzeptowski i paru innych, to taki temat zawsze wraca. I szkodzi dużo bardziej, bo obrasta w różne brednie.

Lud góralski przecież katolicki jest, a powiada Pismo "stań w prawdzie".
Podszerstek 2021-04-18 06:43:32
Film fabularny jak najbardziej może zaszkodzić.
Rzetelnie i uczciwie zrobiony film historyczny nie powinien.
obserwator 2021-04-18 06:16:36
Goralenvolk to była kolaboracja systemowa która wciagała ludzi z róznych powodów.
A najgorsze to że to była kolaboracja z obcym najeźdżca, odwiecznym wrogiem POLSKI, eksterminującym Polaków.
Bardzo dobra książka Pana Szatkowskiego opisala ten problem.
Bardzo sie dziwię głosom że należy to przemilczać.
Historia składa się z ciemnych i jasnych plam.
Byli bohaterzy ale byli i zdrajcy Polski.
Własnie takim stanowiskiem ZP sprawa staje sie medialna.
vilk 2021-04-17 23:09:57
Pan Reżyser Koszłałka niech powie na czyje zlecenie, za czyje piniądze, robi ten film ? Chce na tle paru idiotów wykreowanych przez niemiecką agenturę zrobić z górali zdrajców i na tym zarabiać... Tak jak Niemcy zaplanowali "akcję goralenvolk" rozbijania i dobijania Narodu Polskiego, tak i teraz dzieje się na naszych oczach - kolejna antypolska prowokacja, bo co pójdzie w świat ?, - Tylko to że w polskich górach, polscy katolicy u stóp Krzyża pod Giewontem Hitlera wspierali...A to G = prowda - Ino kogo to na świecie bedzie obchodzić, Fto prowdy zefce dochodzić ???
poronin35 2021-04-17 22:57:17
Wojna to trudny czas. Można wygrać, a można przegrać. Ale warto być człowiekiem. A czy ten Wacek to był z Kościeliska?
stachu 2021-04-17 22:25:51
Prawda w oczy kole nieprawdaż
Polak nie góral 2021-04-17 22:23:27
A jakbyście tak prześwietni górale wzięli to po prostu z honorem (którego macie pełne gęby) na tzw. klatę? Przestali kluczyć i mącić? I powiedzili z honorem (którego macie pełne gęby) : a kręć ten film, chętnie pomożemy a potem chętnie obejrzymy?...
Kic 2021-04-17 21:29:39
Niech się dowiedzą o zdrajcach podhal tylko nie się zaputajom ludzi stary a nie związku Podhalan bo tam też tacy pracujom co ich dziadki wujkowie i rodziny współpracowali z Niemca. A Szatkowsiki robił o tym reportaż nie z tymi ludzi porazmawiaj a nie mówię zleo górala.Pamietajcie pieniądze to górali zepsulo
babcia 2021-04-17 21:01:00
Tak absolutnie uważam, że zaszkodzi góralom takim jak Wider i Szatkowski, a może następny film o zdrajcach polski spod znaku SB i ich TW i ciekawe komu to zaszkodzi czy góralom ?
Konserwatywny 2021-04-17 21:00:24
Juz minelo 18 dni od kiedy ktos cos wspomnial o goralenvolku. Troche sie martwilem.
Najwyzszy czas cos napisac zeby podraznic lokalnych, bo przeciez wedlug przyjezdnych to wszyscy znienawidzoni gorale sa dla nich goralenvolk.
bijący w rury 2021-04-17 20:54:22
Nie zdziwię się jak obecnie rządzący stwierdzą, że organizatorzy GV to "wyklęci" i zaczną im stawiać pomniki.
N71 2021-04-17 20:48:06
Goralenvolk to mentalnosc do dzisiaj obecna w umyslach wielu ludzi. Takze ten no
fatamorgana 2021-04-17 20:35:40
Więcej niż pazerność już nic im nie zaszkodzi.
Wiktor 2021-04-17 20:22:32
Niestety jest to część naszej historii i tego niestety nie można przemilczeć.

Reklama
 • SPRZEDAŻ | różne
  OKAZYJNIE - KOMPLET WYPOCZYNKOWY - NOWY - popielaty - 664 980 967.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA POD BUDOWĘ BACÓWKI W GORCACH. 503 868 728.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MIŃSK 125, stan b. dobry. 18 28 514 00.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA DWA LOKALE I piętro, w sumie ok. 140 m2. Możliwość dostosowania do klienta. Waksmund. 603 656 796.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KIEROWCĘ KAT. T (TRAKTOR + SZAMBIARKA) - WAKSMUND. 603 656 796.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy: KUCHARZ/- RKA A`LA CARTE / POMOC KUCHENNA w małym hotelu 4*. Umowa o pracę, spokojny tryb pracy. Tel. 792276261
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy KUCHARZA, POMOCE KUCHENNE i KELNERKI. Tel. 600 035 355, 600 035 080.
 • PRACA | dam
  PRACOWNIK NA STACJĘ PALIW. Wymagane: obsługa komputera, dyspozycyjność. Tel. 603 078 775
 • PRACA | dam
  Restauracja na Krupówkach zatrudni KELNERKĘ/-A oraz PANIĄ NA ZMYWAK - POMOC KUCHENNĄ. 668 404 790
 • PRACA | dam
  Restauracja DOMINOS zatrudni PIZZERA oraz DOSTAWCĘ. 668 404 790
 • PRACA | dam
  Przyjmę pracownika znającego się na pracy do zakładu garbarskiego. 888267329
  Tel.: 888267329
 • PRACA | dam
  Poszukujemy osoby na stanowisko : Recepcjonistki/ Recepcjonisty do niewielkiego nowo powstałego Aparthotelu House Friends & Spa Zakopane. Oferujemy: elastyczny grafik, wysokie wynagrodzenie, pracę w doświadczonym zespole. Zapraszamy do kontaktu. 698108109 www.hardahouse.pl mng.hoteloffice@gmail.com
  Tel.: 698108109
 • PRACA | dam
  Do nowo powstałej restauracji w Aparthotel Harda House Friends & Spa w Zakopanem. Poszukujemy osoby na stanowisko : Kucharz śniadaniowy. Bardzo dobre warunki pracy, wysokie wynagrodzenie, umowa o pracę, elastyczny grafik Zapraszamy do kontaktu ! tel. 608506785 www.hardahouse.pl ewelinabaran1994@gmail.com
  Tel.: 608506785
 • PRACA | dam
  MŁODĄ KOBIETĘ (niepalącą) DO SPRZĄTANIA W DOMU JEDNORODZINNYM obok Zakopanego, 2 razy w tygodniu. Warunki do ustalenia. 698 506 913
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni KIEROWCĘ. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211
 • USŁUGI | budowlane
  OKUCIA BALKONÓW, RYNNY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 600 998 377.
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie pracowników budowlanych do montażu altan i budowy domów drewnianych. 692 193 449.
 • USŁUGI | inne
  SERWIS OGRODOWY, MYCIE TARASÓW I KOSTKI POD CIŚNIENIEM, SPRZĘTANIE BIUR I MIESZKAŃ. 664 603 415.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBĘ NA STANOWISKO: ZMYWAK/OBIERAK. Praca stała lub sezonowa. Wynagrodzenie 17-18zł netto/godz.. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI POMOC KUCHENNĄ. Praca stała lub sezonowa. Wynagrodzenie od 18zł netto plus premia. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  OSOBĘ DO POMOCY W GABINECIE KOSMETYCZNYM w Zakopanem (porządki, pakowanie narzędzi, rejestracja ) - na okres wakacji. może być uczennica. Tel. 600801308
 • PRACA | dam
  DO WYNAJĘCIA STANOWISKO MANICURE W DZIAŁAJĄCYM GABINECIE KOSMETYCZNYM w Zakopanem. Tel. 600801308
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni KUCHARKĘ, lub KUCHARKĘ ŚNIADANIOWĄ na co drugi dzień. 666378357.
 • PRACA | dam
  Poszukiwana OSOBA DO PRAC OGÓLNOBUDOLANYCH.I WYKOŃCZENIOWYCH. 789 321 805.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy KUCHARZY, BARMANÓW, KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - PRACA STAŁA LUB SEZONOWA - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Z. R. GŁOWACCY ZATRUDNI PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH DO ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH W ZAKOPANEM. 608 813 506
 • PRACA | dam
  Przyjmę DO ZAKŁADU KUSNIERSKIEGO. Praca cały rok. Przyjmę KRAWCOWĄ. Szycie na miejscu lub chałupniczo. 601 789 299.
 • PRACA | dam
  PIZZERIA Da Grasso w Nowym Targu zatrudni od zaraz KELNERA/KĘ. Praca stała, dobre wynagrodzenie. 508256350.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
 • USŁUGI | budowlane
  WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie. 18 26 550 39, 503 532 680.
 • PRACA | dam
  Przyjmę TYNKARZY LUB BRYGADY TYNKARZY. 503 532 680.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE DACHÓW, OBRÓBKI KOMINÓW, ATTYK, GZYMSÓW. PRACE NA RĄBEK STOJĄCY, RĘCZNY I MASZYNOWY. DACHÓWKA. 534 428 571.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE - Andrzej Kasperek. PRZEKRYCIE I KRYCIE DACHÓW, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 889 388 484.
 • PRACA | dam
  PIZZERIA Da Grasso w Nowym Targu zatrudni KELNERA/KĘ. Praca zmianowa. Dobre warunki, umowa o pracę. 508256350.
 • PRACA | dam
  Dom Opieki dla osób starszych w Zakopanem zatrudni pracownika na etacie pokojowej. Umowa o prace, pełen etat. 698673260
  Tel.: 698673260
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  KAMERALNE APARTAMENTY ZE STREFĄ SPA, ul. Królewska 27b Kościelisko, w cenie pobytu parking, grill, bilard, pełna strefa spa, w okresie letnim rowery. Widok na całe Tatry Zachodnie. WWW. APARTAMENTYSPAZAKOPANE.PL, rezerwacja@czteryporyroku.pl, tel. +48 662 658 425, +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  APARTAMENTY Z WIDOKIEM NA CAŁE TATRY, ul. Mocarni Boczna 3 Kościelisko, w cenie pobytu wliczony parking, grill, sala bilardowa, w okresie letnim rowery. Widok centralnie na 30km Tatr. WWW. ZAKOPANEAPARTAMENTY.ORG, apartamenty@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207, +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  POKOJE Z WYŻYWIENIEM, KARCZMA, IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE, ul. Królewska 41 Kościelisko, na zielonym szlaku turystycznym z Doliny Kościeliskiej na Gubałówkę, centralny widok na Tatry Zachodnie, w cenie wliczony parking, grill, sala bilardowa, w okresie letnim rowery. WWW. CZTERYPORYROKU.PL [3], willa@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207 lub +48 608 401 704
 • PRACA | dam
  Dobrze płatna praca dla kierowcy 3,5T Zakopane ID: 753914776 Opis stanowiska spółka transportowa zatrudni 2 kierowców Bus w ruchu międzynarodowym. (pojazdy dostawcze (kat. B ) DMC 3,5 T Oferujemy: terminowe wynagrodzenie - stawka 250 zł dzień. 505994377 biuro@magdevelopment.pl
  Tel.: 505994377
  E-mail: biuro@magdevelopment.pl
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Gronkowie przyjmie od zaraz PIEKARZA. Praca stała w dzień. 18 26 560 90.
 • PRACA | dam
  Hotel w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni osobę do przygotowywania śniadań oraz kucharza kuchni polskiej. Hotel kameralny, na 100 osób. Posiłki pracownicze itp.. 507645428
  Tel.: 507645428
 • PRACA | dam
  Przyjme pracownika na dachy. 889002580 Biuro@dachy.podhale.pl
  Tel.: 889002580
 • PRACA | dam
  Delikatesy "Centrum" w Poroninie zatrudni SPRZEDAWCZYNIĘ. 665 00 34 35.
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni PANIĄ DO SPRZĄTANIA. Pełen etat. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Pełen etat. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  Praca na budowie; budowy od podstaw, kamieniarka, docieplenia. Zakopane i okolice. 500160574
  Tel.: 500160574
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/KA, PIZZER/KA, KELNER/KA, POMOC KUCHENNA z doświadczeniem, do karczmy w Bukowinie Tatrzańskiej. Możliwość zamieszkania. 602755354,
 • USŁUGI | budowlane
  PROFESJONALNE MALOWANIE DACHÓW. Długoletnia praktyka, niskie ceny. 604 120 874.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA, POSADZKI, KOMINKI, PARAPETY, STOPNIE, BLATY, ŁUPANKA GRANITOWA I PIASKOWA. 18 265 06 58, 607 57 23 12.
 • PRACA | dam
  Przyjmę PIEKARZA. 607 44 55 66.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • ANTYKI
  ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ - Zakopane, Kościuszki 3 (Granit, III p.). Tel. 601 464 133
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2022-06-29 11:00 To historyczna chwila dla Nowego Targu 2022-06-29 10:30 Przejechał na rowerze przez tunel na nowej zakopiance (WIDEO) 2022-06-29 10:30 Jakie słuchawki z mikrofonem wybrać? 2022-06-29 09:38 Na Hotelu Hertza obejrzymy dziś film 1 2022-06-29 09:36 Śmierć znanego zakopiańskiego adwokata 2022-06-29 08:59 Słońce wyszło zza chmur, ale zapowiadane są burze z gradem 2022-06-29 08:00 Filmowa wycieczka do gorczańskiej puszczy (wideo) 2022-06-29 00:00 Zaangażowanie uratowało życie 2022-06-28 22:10 Grzegorz Hajnos trenerem pierwszej drużyny NKP Podhala Nowy Targ 2022-06-28 21:35 Burmistrz podliczony - generalnie na plus 2022-06-28 21:00 Powstaje ścianka wspinaczkowa w Ochotnicy 2022-06-28 20:36 Opieka dla chorych 3 2022-06-28 20:02 Jednogłośne absolutorium dla wójta Ochotnicy 2022-06-28 19:50 Fantasmagoryczny świat zdrady i spisków. Konkurs dla czytelników 2022-06-28 18:59 Quady na celowniku, służby przeprowadziły kolejną kontrolę, czterokołowiec na lawecie 2022-06-28 18:10 Marek wyszedł z domu w piątek i nie ma z nim kontaktu, może być w Zakopanem 1 2022-06-28 18:00 Wójt Czarnego Dunajca bez wotum zaufania 5 2022-06-28 17:42 Czytelnicy proszą o pomoc, zgubili telefon, uczciwy znalazca dostanie nagrodę 2022-06-28 17:00 Tatrzański Park Narodowy ma konkurencję w Dolinie Małej Łąki 5 2022-06-28 16:32 Krupówki, Morskie Oko - trwa akcja reanimacyjna 8 2022-06-28 16:15 Nie żyje Stanisław Bar 2022-06-28 16:03 Szkoła Kenara pięknieje 2022-06-28 15:00 Kolej na Solinę - ośrodek PKL zostanie otwarty w lipcu, znamy ceny nowych atrakcji (WIDEO) 4 2022-06-28 14:31 Lekkość i wygoda - sukienka tiulowa na wesele 2022-06-28 14:00 Apartamenty Zakopane - komfort nie tylko wakacyjnego wypoczynku 2022-06-28 13:54 Jan Kanty Pawluśkiewicz maluje żel-art 12 2022-06-28 13:28 Nowy hit sezonu 2022. Czarny żyrandol do salonu 2022-06-28 13:01 Jelenie szukają ochłody na płacie śniegu 1 2022-06-28 12:34 Ostatnia droga Andrzeja Masnego 2022-06-28 11:46 Nie żyje Maciej Krawczyński, były architekt miejski Zakopanego 3 2022-06-28 11:30 Rabkoland otwiera nową strefę tematyczną i zaprasza na huczne urodziny 2022-06-28 11:00 Rok temu z tatrzańskich szlaków zniesiono ponad dwieście kubików śmieci 1 2022-06-28 10:30 Masa turystów na szlakach, kolejka na Giewont i remont szlaku na Kozi Wierch 2 2022-06-28 10:00 Przygarnij przyjaciela - psy z nowotarskiego schroniska czekają 2022-06-28 08:58 Duszno, parno, linia szkwałów buduje się nad górami, uważajcie na szlakach 2022-06-28 08:00 Po dwóch latach pandemicznych obostrzeń wózki z biblijną literaturą wróciły pod Giewont 10 2022-06-28 08:00 Co jaki okres płaci się ubezpieczenie samochodu? 2022-06-28 07:26 Koncert pieśni z towarzyszeniem altówki: W kręgu modernizmu 2022-06-28 00:28 Pożar lasu na Słowacji (ZDJĘCIA) 2022-06-27 21:20 Takie wianki wiszą na domostwach 2022-06-27 20:30 Oscypki nad Bałtykiem? 7 2022-06-27 19:53 Motocyklista wjechał w fiata sedici. Poszukiwani świadkowie 2 2022-06-27 19:45 W jednym miejscu leje, a kilkaset metrów dalej sucho 5 2022-06-27 19:38 Spotkanie profilaktyczne w ramach OnkoRejs Granicami Polski 2022-06-27 19:00 Największe kąpielisko pod Tatrami już działa (ZDJĘCIA) 3 2022-06-27 18:45 Siłownia przy szkole w Ochotnicy Dolnej 2022-06-27 18:29 Zmarł zasłużony strażak z Kościeliska 2022-06-27 17:59 Znana piosenkarka dostała w prezencie działkę w Bukowinie Tatrzańskiej 3 2022-06-27 17:58 Poważny wypadek w Białce. Trwa akcja po zderzeniu motocykla z samochodem 2022-06-27 17:30 Ostatnie pożegnanie byłego prezesa Tatrzańskiego Związku Narciarskiego
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-06-29 10:33 1. No i dobrze - lepiej tak niż na dziko wzdłuż drogi. Oby tylko kasujący tam pan był milszy od tego który pobierał w tej okolicy kilka lat temu za stanie w rowie (ba! ździerca chciał kasę za samo wjechanie na tą boczną drogę!!!). Cena trochę wysoka ale rozumiem - każdy chce odzyskać zainwestowane pieniążki. TPN-owi żal bo się będzie musiał dzielić kasą a oni tego nie lubią :P 2022-06-29 10:15 2. "pisuarku ! z wymienionych tylko jeden jest politykiem :)" Który, gerardku, Tusk, Czy Sterczewski? (I znowu zrobiłeś z siebie idiotę). Bo jest ich dwóch! 2022-06-29 09:51 3. Dlaczego nie na tym ekranie po przeciwnej stronie rynku? Przecież jak go montowano to opowiadano, że będzie można na nim filmy oglądać. W 2013 roku pisano na P24, że kosztował 140 tys. zł. 2022-06-29 09:34 4. a ścierzka dla pedalistów tesz tam bedzie? 2022-06-29 09:02 5. pisuarku ! z wymienionych tylko jeden jest politykiem :) 2022-06-29 08:47 6. Nie możemy zapomnieć także o tym, że Maciej był oddanym pasji motocyklistą... majsterkowiczem... serce pęka.. :( 2022-06-29 08:26 7. Może to da coś do myślenia wójtowi. Wójt nie ma rządzić jak dyktator. Może warto posłuchać mieszkańców gminy czy Czarnego Dunajca, co zwykle nie ma miejsca. Piar Pan Wójt ma dobry ale nic poza tym. Często zdarza się, że podpisuje się pod kogoś pomysłami, gra nie czysto z inwestorami i z mieszkańcami gminy. 2022-06-29 08:18 8. Pleban buduje galerię handlową a miasto siedzibę dla Hospicjum Jezusa Miłosiernego. Czyli wszystko w normie, po katolicku... 2022-06-29 08:15 9. @piszący, wy platfusy macie styl... jazdy . Jak nie Durczok, to tusk, jak nie tusk to kraśko, jak nie kraśko, to wielomymiarowy franek od komisji bezpieczeństwa transportu.... Styliści się PO znajdowali! 2022-06-29 08:08 10. "Szkoda ze jeszcze nie przyjechał SOP,BOR,Straz Parku,Sraz Miejska i Egzorcysta..." No, Franek właśnie jechał, ale..... zatrzymali go a on nie chciał wypluć gumy i dmuchać. I klops, nie dojechał....
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Bojcorka

Pożegnania

FILMY TP