Reklama

2021-04-17 20:00:27

Podhale

Czy fabularny film o Goralenvolku może zaszkodzić góralom?

Związek Podhalan nie zgodził się na współpracę z Marcinem Koszałką przy filmie o Goralenvolku. Znanym reżyser zaprzecza temu, aby prosił o współudział członków ZP przy tworzeniu obrazu.

Dotyczy to nieskończonego filmu pn. "Biała odwaga". Ma on opowiadać o kolaboracji górali z nazistami. Goralenvolk to nazwa niemieckiej akcji germanizacyjnej w czasie II wojny światowej na terenie przedwojennego powiatu nowotarskiego w latach 1939-1944.

- Na początku tego roku reżyser Marcin Koszałka zwrócił się do naszego biura Związku Podhalan z prośbą o udostepnienie kontaktów z prezesami niektórych oddziałów. Otrzymał do nich adresy e-mailowe, ale mu to nie wystarczyło, bo w kolejnym liście napisał, że nie było zbyt dużego odzewu, a jemu zależy na oczyszczeniu górali z tej historii - opowiada Julian Kowalczyk, prezes ZP. - Równocześnie zostaliśmy poinformowani, że przedsięwzięcie to zyskało poparcie Piotra Glińskiego, wicepremiera i ministra kultury, dlatego wystosowaliśmy dwa pisma do wicepremiera, że Związek Podhalan nie godzi się na współpracę przy tym filmie - tłumaczy prezes. Problem ten poruszany był na posiedzeniu Prezydium Zarządu Głównego ZP. - Członkowie prezydium jednogłośnie stwierdzili, że nie będziemy się angażować przy tworzeniu filmu - informuje Julian Kowalczyk. Takie samo zdanie mają członkowie Prezydium Rady Naukowej ZP.

W jednym z pism do Piotra Glińskiego czytamy: "(...) stanowisko Związku Podhalan nie jest opinią jedynie dwóch osób, ale całego Związku Podhalan w Polsce, który reprezentuje ponad 5.000 osób z całego Podhala". Julian Kowalczyk dodaje, że Związek Podhalan wielokrotnie był proszony o podjęcie dyskusji na temat zjawiska Goralenvolku, temat został zamknięty poprzez podjęcie przez Radę Naukową ZP i Zarząd Główny ZP dwóch uchwał. Było to 15 lat temu. Prezes przekonuje, że film może bardziej zaszkodzić niż pomoc góralom na Podhalu, zwłaszcza, że będzie miał charakter fabularyzowany z fikcyjnymi wątkami. - W takiej decyzji utwierdziła nas opinia dra Dawida Golika z IPN, który recenzował scenariusze filmu, a było ich kilka. Z jego opinii wynika, że należy być ostrożnym w tym temacie - zaznacza Julian Kowalczyk.

Zarząd Główny ZP wystosował w tej sprawie pisma do prezesów wszystkich oddziałów ZP. Czytamy w nim m.in. "Stanowisko nasze jest wyrazem troski stowarzyszenia o odpowiedzialne reprezentowanie społeczności Podhala i zachowanie z nią spójności. Wartości te łatwo może naruszyć nawet zupełnie nie zamierzony jakikolwiek brak rzetelności i obiektywizmu w przedstawieniu bardzo drażliwej i trudnej do jednoznacznej oceny historii Goralenvolku". I dalej: "Jesteśmy zdania, że planowana i ostateczna treść filmu, nieznana Związkowi Podhalan, może bardziej zaszkodzić niż pomoc góralom na Podhalu i nie tylko". W piśmie czytamy też, że członkowie Prezydium ZG ZP mają uzasadnione obawy, ponieważ autor filmu może nie sprostać trudnemu zadaniu ukazania rzetelnej prawdy, a film fabularny rządzi się swoimi prawami.

W piśmie do ministra Piotra Glińskiego Zarząd Główny ZP przekonuje, że nie odcina się od niechlubnej przeszłości części mieszkańców Podhala. Uważa, że historia Goralenvolku została już dobrze udokumentowana. Przypomina też, że ruch ten został stłumiony przez samych Podhalan. - Z okresu okupacji mamy wiele przykładów patriotycznych postaw górali, choćby kurierów tatrzańskich, bohaterów Konfederacji Tatrzańskiej na czele z Augustynem Suskim czy partyzanckie oddziały zbrojne. Wydaje nam się, że właśnie te rzeczy należałoby przypomnieć - kończy Julian Kowalczyk.

Marcin Koszałka zaprzecza temu, aby zwrócił się do Związku Podhalan o jakąkolwiek współpracę. - Prosiłem o spotkanie z prezesami, członkami zarządów i działaczami oddziałów, aby ich poinformować o tym, że pracuję nad filmem, którego tematem jest Goralenvolk. Zamierzałem przedstawić koncepcję filmu. Nie oczekiwałem żadnej współpracy, tylko ewentualnie chciałem na tym spotkaniu podyskutować o tej problematyce - tłumaczy reżyser. Przekonuje, że jego film dotyczy obszaru Skalnego Podhala od Chochołowa do Zakopanego. Chciał się skontaktować z działaczami Związku Podhalan, którzy pracują na tym terenie. - Okazało się, że bardzo dużo osób było zdziwionych, bo nie dotarła do nich informacja o proponowanym spotkaniu. Nie odbyło się zebranie Zarządu Głównego Związku Podhalan, do którego należą prezesi oddziałów, tylko spotkali się górale w swoim wąskim gronie na czele z prezesem Julianem Kowalczykiem - mówi Marcin Koszałka. Reżyser wyjaśnia, że zamiast proszonego spotkania była interwencja u wicepremiera Piotra Glińskiego. - Nie znając scenariusza planowanego filmu apelują do ministra kultury o wstrzymanie prac nad tym projektem. To jest dziwny atak Związku Podhalan, ale mimo to nadal mamy poparcie ministra Piotra Glińskiego - jest przekonany reżyser. - Pismo do ministra kultury podpisali prezes Julian Kowalczyk pochodzący z Łapsz Niżnich czyli ze Spiszu, i sekretarz Kazimierz Bielak ze Spytkowic. Żaden z nich nie jest związany z Podhalem. Film dotyczy Skalnego Podhala. Panowie nie mają żadnego tytułu do występowania - jak napisali - w imieniu "ludu Podhala" - zaznacza.

Marcin Koszałka podkreśla, że film nie jest finansowany z publicznych pieniędzy i jest w pełni fabularnym obrazem. - Tu nie ma autentycznych postaci, tylko wykreowane na podstawie różnych sylwetek, które uczestniczyły w akcji germanizacyjnej. Biogram głównej postaci jest odległy od biografii Wacka Krzeptowskiego. Tłem są autentyczne wydarzenia, chociażby hołd wawelski. To, co opowiada film, mogłoby się wydarzyć w każdych innych górach - przekonuje reżyser. Wyjaśnia też, że scenariusz wielokrotnie był konsultowany przez fachowców, w tym historyków z Instytutu Pamięci Narodowej. - To daje szansę na stworzenie ciekawego i atrakcyjnego filmu - nie ma wątpliwości Marcin Koszałka.

Dawid Golik z IPN tak kończy swoją opinię na temat scenariusza filmu: "W mojej opinii scenariusz filmu "Biała odwaga" broni się w obecnym kształcie jako uniwersalna opowieść osadzona w realiach II wojny światowej. Mimo fikcyjności poszczególnych postaci i scen, zdecydowaną większość z nich można wytłumaczyć przy pomocy źródeł historycznych i zestawić z wydarzeniami, które rzeczywiście miały miejsce w latach okupacji na Podhalu".

jof

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Mariola 2022-01-29 13:31:10
Fakt -jest to haniebny okres dla wielu góralskich rodów...o tym nalezy mowić przyszłym pokoleniom,bo dzisiaj też co niektórzy lgną do niemieckiego buta...historia zatacza koło...
zza płota 2021-04-19 17:16:15
@Tadeusz Morawa z FB, "Czy Górale odrobili lekcję historii?"

Bardzo dziękuję za te dwa cytaty, świetnie ilustrujące góralską mentalność, kulturę i tradycje.
ceper 2021-04-19 14:25:17
Taka prawda, że górale za zeta, a za euro daliby się wiadomo co.
Obecnie jest pandemia, a kiwają policmajstrów i sanepid na całego, a to przyjechali znajomym myć okna, malować garaż, bawić dzieci, wieszać firanki i np. malować garaż. To, że o siebie nie dbają, ale czemu o innych nie, porażka. Liczy się mamona /MAMONA/, jak za czasów vel. Krzeptowski Wacuś i inne pokroje. Witał Hansa Franka jak by przyjechał vel. Don Stanislao.
Mieszkam na Podhalu ponad 40 lat wiedzę co się dzieje, sąsiedzi górale, ale to PORAŻKA.
tak jak ktoś już wcześniej napisał NIKT WAM TEGO NIE ZABIERZE, ZE WASZE RODZINY KOLABOROWALI Z III RZESZĄ.
Możecie zakłamywać historię, ale prawda jest taka, że Goralen Volk to domena i hańba GÓRALI.
Czemu do końca lat 50 górale bali się jeździć z oscypkami i kapciami po góralsku w PKS, bo było wiele razy w pysk i w pole.
piotr 2021-04-19 09:29:48
@vilk
"grupki bałwanów wykorzystanych przez hitlerowców nazwanych zdrajcami"
Nie wygląda to fajnie. W przedwojennym powiecie nowotarskim wydano około 150 tys kenkart, z czego 27 do 30 tysięcy z literka G.
Wychodzi na to, że 20% górali z tamtych czasów to bałwany i zdrajcy. Ja bym tak o sąsiadach i rodzinie nie napisał.
obserwator 2021-04-19 08:50:05
Do nick POP(pełniący obow. polaka) i nick Stryk
Miejmy miare porównując kolaborację z niemieckimim okupantem, mordującym systemowo POLAKÓW a kolaboracje z komunistami
W mojej filozofii kolaboracja z obcym najeźdżcą to największy typ zdrady.
Bo za chwile przy takim mysleniu bedziecie jeszcze chcieli stawiać pomniki twórcom Goralenvolku.
Czemu na Podhalu byli niezłomni nie dający się złamać?
I przypominajmy ich sylwetki.
#zza płota 2021-04-19 08:19:43
Nic dodać, nic ująć. W punkt
POP(pełniący obow. polaka) 2021-04-19 06:35:02
Dwa ostatnie wpisy @Stryk oddają całą prawdę, o co w tym wszystkim chodzi. Nie dajmy się sprowokować.
Truteń 2021-04-18 23:52:17
@galerianka

To taki żarcik z tym katolickim ludem, wiadomo że to tylko na pokaz, jak zresztą w całej Polsce. :)
Stryk 2021-04-18 23:29:26
Zakopiańczycy powinni poznać listę członków PZPR, ORMO, SB, UB i TW tych pokrzywdzonych też - dla pełni jasności na kogo głosują w wyborach i kto nimi manipuluje. Powinni wiedzieć ilu komuna tutaj umieściła po to żeby zniszczyć tradycję i kulturę oraz dorobek wielu wieków i pokoleń.
zza płota 2021-04-18 22:32:55
@vilk, czy Twoje wypowiedzi są inspirowane przez ZP czy może Twoi krewni zostali siłą wcieleni do tej "grupki bałwanów wykorzystanych przez hitlerowców nazwanych zdrajcami"...? W samym Zakopcu było oficjalnie 3802 członków, więc grupka niczego sobie i szanse są spore... Prawda Cię wyzwoli. Będziesz spał spokojny o swoich górali, bo dalsze zamiatanie sprawy pod dywan "przenosi odpowiedzialność na wszystkich Górali cierpiących we wojnę od faszystów".
vilk 2021-04-18 21:28:39
@ zza płota nie strzelaj i nie generalizuj... Mów za siebie. i za film. Widzę, że jesteś w szeregu tych szemranych persun, które światu chcą Górali polskich zohydzić... Z grupki bałwanów wykorzystanych przez hitlerowców nazwanych zdrajcami przenieść odpowiedzialność na wszystkich Górali cierpiących we wojnę od faszystów, Zas**ć im opinię i teraz, aby poszedł przekaz że to wyższa rasa, sprytniejsza i przystosowująca się jak te porosty... Zaszkodzić im jak we wojnę, żeby Warszawiacy na oscypki pluli, a polskich gór nie odwiedzali...O to chodzi... Chcesz zarobić, to pracuj i się przystosuj... Chcesz nakręcić film o zbrodniach to udaj się do gór na bliskim nam wszystkim wschodzie.
zza płota 2021-04-18 18:50:56
Górale nigdy nie przyznają że zdrada goralenvolku była błędem, ponieważ do dzisiaj nie uważają jej za błąd. To tak jakby oczekiwać od małego dziecka żeby przyznało że słodycze są niezdrowe. Koniunkturalność górali jest silniejsza od patriotyzmu, wiary, sumienia, honoru, pamięci przodków... Zawsze składali wiernopoddańcze hołdy aktualnej władzy, czapkowali, gościli, szukali okazji łatwego i szybkiego wzbogacenia, łapali "pana boga" za nogi. Nawet obecnie jest to doskonale widoczne i kłuje w oczy. Wystarczy pomieszkać tu parę lat, by obserwować niebywałe zdolności adaptacyjne, ewoluowanie poglądów i zapatrywań, przeskakiwanie "z kwiatka na kwiatek" w zależności od nastrojów politycznych. Nie szukając daleko obecny sekretarz stanu w ministerstwie rozwoju. Gotowi na pakt z samym diabłem byle ugrać na tym coś dla siebie. Stąd ostentacyjne obnoszenie się z wiarą i zawłaszczenie autorytetów dla wybielenia swoich słabości. Kto śmie oskarżyć o cokolwiek świętoszkowatego górala co tydzień paradnie wyzdajanego do kościoła i otwarcie potępiającego wszelkich zboczeńców...? Nikt, tak samo jak rzadko kto oskarży księdza o pedofilię. Często rodzice poszkodowanego w tej sytuacji biorą stronę plebana żeby nie było wstydu we wsi.
Kolaboracja to po prostu instynkt przetrwania. Pazerność tylko przypieczętowała upadek wartości. Tak było zawsze, jest i będzie. Przynajmniej wiadomo czego się spodziewać w godzinie próby.
Stryk 2021-04-18 18:08:25
Czerwoni zdrajcy plują na brunatnych zdrajców ciśnie się na usta powiedzenie jednej z pań, która nosi znak hitlerjugent - cytat " zamknij ryj czerwony psie" koniec cytatu.
obserwator 2021-04-18 13:16:42
Dp nick Vilk
Kilka rzeczy
1. Nikt nie ciągnął na wpisanie sie na listę Goralenvolku.
Ci co sie wpisywali podejmowali świadomy wybór z róznych powodów.(politycznych, ekonomicznych , innych)
Nic ich nie usprawiedliwia
2. Dla mnie jest to najgorszy rodzaj kolaboracji
3. A byli na Podhalu ludzie którzy stracili życie za wolną POLSKĘ, członkowie Konfederacji Tatrzańskiej, więźniowei obozów koncentarcyjnych.
4. Jest wiele materiałów(na youtube), dobra książka Pana Wojciecha Szatkowskigo ,,Goralenvolk. Historia zdrady" opisująca w dokładny sposób cały mechanizm.
Andyq 2021-04-18 11:48:34
Goralen Volk Goralen Volkiem, ale jaką komedią było werbowanie górali do Goralische Waffen SS, jestem góralem i uważam że taki film powinien powstać ale żeby nie był zakłamany tylko była podana prawda. A co żydzi nie kolaborowali? A taki stopień jak KAPO, Ober KAPO ktoś kojarzy?
Vilk 2021-04-18 11:39:01
do @ Janek z powały spadłeś ? Janek ! Po filmie fabularnych nastanie spokój i sława górala ? Ludzie na świecie zapamiętają dwie rzeczy ukłon w góralskim stroju namiestnikowi Hitlera na Waweli i Góry Tatry z Krzyżem na Giewoncie... A prowdy i spokoju po filmie będzie tyle co w oglądanych Westernach na Dzikim Zachodzie... A napatrzysz sie jak okrutni Indianie zabijali wędrujących sprawiedliwych Amerykanów... Jak oni biydoki pragnyli tej niezagospodarowanej indiańskiej Ziemi, ale nikt nie opowie, że kradli i gwałcili...Prawowitym właścicielom fikcyjne umowy podstawiali i nigdy krzywdy nie wynagrodzili... Ale niech zrobi Koszałka ten film, może nie będzie całkiem nazistowski rezerwat na Podhalu, może pokaże paru sprawiedliwych, a przede wszystkim siatkę szpiegowską i inicjatorów tej prowokacji W, Wiedera i H. Szatkowskiego, o których roli (bądź co bądź głównodowodzocych) cicho...sza...
tadek 2021-04-18 11:21:11
A może pod tą okupacją niemiecką nie było by tak żle , no i okupant watykański by nie grabił tego biednego kraju.
galerianka 2021-04-18 10:12:17
"Lud góralski przecież katolicki jest, a powiada Pismo "stań w prawdzie"

Trutniu jesteś tego pewien? Czy ten katolicyzm górali to czasem nie taka proteza sumienia, którego im brakuje?
Gdyby chociaż co 10-ty przeczytał pismo święte ze zrozumieniem i wziął go sobie do serca...
tak na marginesie 2021-04-18 10:09:52
Historyczne pochodzenie tych jak oni się sami nazywają " prawdziwych górali" tatrzańskich i okolic to Bałkany plus kilka wiosek do których byli sprowadzeni kiedyś osadnicy niemieccy. Więc przenoszona w genach powiedzmy inna mentalność niż górali polskich, może była jedną z przyczyn wstępowania do goralenvolk..
Cyklista 2021-04-18 10:02:51
Dlatego zawsze z przymrużeniem oka traktuję wszelakie opinie o tradycyjnym góralskim honorze.
kurr 2021-04-18 09:40:07
z tymi hołdami rzeczywiście wypadałoby się trochę powstrzymać. przecież niedawno klękano, polecano swe usługi i oddawano hołd głowie obcego państwa, czyli Watykanowi.
Janek 2021-04-18 09:18:12
Jak to się mówiło że Bóg wszystkim wynagrodzi krzywdy i nie prawości. Najwyższy czas opisać wszytkich zdrajców i niech nastanie prawdziwy spokój! Ileż można znosić mydlenia oczu! Każdy kto dostał się do stanowiska z ludzi zdradzieckich z dawnych czasów próbuje zakrzywiać rzeczywistość. Najwyższy czas by ludzie uciśnieni i prawdziwi Patrioci mogli odzyskać Honor i należny Szacunek !!!
Don Stanislao 2021-04-18 09:15:38
A co do GV ma ZP w pole i tyle.
Było jak było vel Wacek KRZEPTOWSKI - SABAŁA z tzw. ZACNEGO GÓRALSKIEGO RODU był kolaborantem, tak mu było wygodnie żyć, etc.
Miał doradców bo sam był nieuk językowy /Widera, Szadkowski i in/.
Tego już NIKT podkreślam NIKT nie zmaże, że GÓRALEN VOLK - to kolaboranci z PODHALA, amen tyle i aż tyle.
Teraz góralom jest w niesmak, bo jako my zacne rody, ale taka prawda KOLABORANCVI Z PODHALA byli itd. przyjmowali niebieskie karty od III Rzeszy.
NIKT wam tego górale już nie zabierze, że wasi dziadowie byli KOLABORANTAMI !!!! /AMEN/.
czopek 2021-04-18 09:11:07
80 lat po wojnie wszystko wygląda inaczej. Historia zamienia się w legendę.
Truteń 2021-04-18 08:51:10
Czy dobrze zrobiony film zaszkodzi współczesnym Góralom? Wątpię...

Ale gdy się coś uparcie zamiata pod dywan mówiąc że to tylko Krzeptowski i paru innych, to taki temat zawsze wraca. I szkodzi dużo bardziej, bo obrasta w różne brednie.

Lud góralski przecież katolicki jest, a powiada Pismo "stań w prawdzie".
Podszerstek 2021-04-18 06:43:32
Film fabularny jak najbardziej może zaszkodzić.
Rzetelnie i uczciwie zrobiony film historyczny nie powinien.
obserwator 2021-04-18 06:16:36
Goralenvolk to była kolaboracja systemowa która wciagała ludzi z róznych powodów.
A najgorsze to że to była kolaboracja z obcym najeźdżca, odwiecznym wrogiem POLSKI, eksterminującym Polaków.
Bardzo dobra książka Pana Szatkowskiego opisala ten problem.
Bardzo sie dziwię głosom że należy to przemilczać.
Historia składa się z ciemnych i jasnych plam.
Byli bohaterzy ale byli i zdrajcy Polski.
Własnie takim stanowiskiem ZP sprawa staje sie medialna.
vilk 2021-04-17 23:09:57
Pan Reżyser Koszłałka niech powie na czyje zlecenie, za czyje piniądze, robi ten film ? Chce na tle paru idiotów wykreowanych przez niemiecką agenturę zrobić z górali zdrajców i na tym zarabiać... Tak jak Niemcy zaplanowali "akcję goralenvolk" rozbijania i dobijania Narodu Polskiego, tak i teraz dzieje się na naszych oczach - kolejna antypolska prowokacja, bo co pójdzie w świat ?, - Tylko to że w polskich górach, polscy katolicy u stóp Krzyża pod Giewontem Hitlera wspierali...A to G = prowda - Ino kogo to na świecie bedzie obchodzić, Fto prowdy zefce dochodzić ???
poronin35 2021-04-17 22:57:17
Wojna to trudny czas. Można wygrać, a można przegrać. Ale warto być człowiekiem. A czy ten Wacek to był z Kościeliska?
stachu 2021-04-17 22:25:51
Prawda w oczy kole nieprawdaż
Polak nie góral 2021-04-17 22:23:27
A jakbyście tak prześwietni górale wzięli to po prostu z honorem (którego macie pełne gęby) na tzw. klatę? Przestali kluczyć i mącić? I powiedzili z honorem (którego macie pełne gęby) : a kręć ten film, chętnie pomożemy a potem chętnie obejrzymy?...
Kic 2021-04-17 21:29:39
Niech się dowiedzą o zdrajcach podhal tylko nie się zaputajom ludzi stary a nie związku Podhalan bo tam też tacy pracujom co ich dziadki wujkowie i rodziny współpracowali z Niemca. A Szatkowsiki robił o tym reportaż nie z tymi ludzi porazmawiaj a nie mówię zleo górala.Pamietajcie pieniądze to górali zepsulo
babcia 2021-04-17 21:01:00
Tak absolutnie uważam, że zaszkodzi góralom takim jak Wider i Szatkowski, a może następny film o zdrajcach polski spod znaku SB i ich TW i ciekawe komu to zaszkodzi czy góralom ?
Konserwatywny 2021-04-17 21:00:24
Juz minelo 18 dni od kiedy ktos cos wspomnial o goralenvolku. Troche sie martwilem.
Najwyzszy czas cos napisac zeby podraznic lokalnych, bo przeciez wedlug przyjezdnych to wszyscy znienawidzoni gorale sa dla nich goralenvolk.
bijący w rury 2021-04-17 20:54:22
Nie zdziwię się jak obecnie rządzący stwierdzą, że organizatorzy GV to "wyklęci" i zaczną im stawiać pomniki.
N71 2021-04-17 20:48:06
Goralenvolk to mentalnosc do dzisiaj obecna w umyslach wielu ludzi. Takze ten no
fatamorgana 2021-04-17 20:35:40
Więcej niż pazerność już nic im nie zaszkodzi.
Wiktor 2021-04-17 20:22:32
Niestety jest to część naszej historii i tego niestety nie można przemilczeć.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  SPRZEDAM W CENTRUM BIAŁKI TATRZAŃSKIEJ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ, PRZYNOSZĄCĄ DOCHÓD, ZABUDOWANĄ STOISKAMI HANDLOWYMI. 608 806 408
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  CENTRUM BIAŁKI TATRZAŃSKIEJ - STOISKA HANDLOWE. 608 806 408
 • PRACA | dam
  PENSJONAT W KOŚCIELISKU ZATRUDNI: RECEPCJA, MARKETING, KUCHNIA, SALA, POKOJE. 608 806 408
 • PRACA | dam
  Witam. Sklep monopolowy poszukuję pracowników na stanowisko kasjer/sprzedawca do sklepu w centrum Zakopanego. Umowa o pracę + stawka za godzinę. Szczegóły do uzgodnienia. Zapraszam do kontaktu.. 793775400 lokumkr@gmail.com
  Tel.: 793775400
 • PRACA | dam
  Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lipnicy Wielkiej poszukuje do współpracy LEKARZA GINEKOLOGA chętnego do pracy w ramach kontraktu z NFZ. Dobre warunki finansowe, możliwość zakupu USG zgodnie z preferencjami lekarza. Kontakt: 601 409 624.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię SZWACZKĘ do zakładu w Poroninie.tel. 602 393 185
  Tel.: 602
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KRAWCOWE, KRAWCÓW, Nowy Targ. 501 67 25 98.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PRACOWNIKA BUDOWLANEGO. Tel. 601 50 87 36.
 • PRACA | dam
  Praca na sezon zimowy: OBSŁUGA wypożyczalni nart i SERWISANT / SPRZEDAWCA w sklepie sportowym, z możliwością przyuczenia. Białka / Bukowina Tatrzańska. 735 044 055 rhsport@rhsport.pl
  Tel.: 735
 • PRACA | dam
  Kucharz śniadaniowy- Restauracja w Białce Tatrzańskiej Poszukuję osoby na stanowisko kucharz śniadaniowy do restauracji hotelowej w Białce Tatrzańskiej. Praca na pełen etat, wysokie wynagrodzenie. Więcej informacji pod numerem. 518 259 536
  Tel.: 518
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia POKÓJ Z ANEKSEM KUCHENNYM I ŁAZIENKĄ, N. Targ. 787 466 608.
 • PRACA | dam
  Ogólnopolska spółka AMW Rewita przyjmie osoby do pracy w gastronomii w swoim ośrodku w Kościelisku. W chwili obecnej szukamy osób chętnych do pracy na następujące stanowiska: SZEF KUCHNI, ZASTĘPCA SZEFA KUCHNI, KUCHARZ. Oferujemy stałą współpracę, terminową wypłatę wynagrodzenia, a także zakwaterowanie. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 785 925 567. Prosimy o telefony od poniedziałku do piątku w godzinach 8-14.
 • PRACA | dam
  Ogólnopolska spółka AMW Rewita przyjmie OSOBY DO PRACY W RECEPCJI w swoim ośrodku w Kościelisku. Praca w trybie zmianowym w godzinach 7-19 i 19-7. Oferujemy stałą współpracę, terminową wypłatę wynagrodzenia, a także zakwaterowanie. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 601 953 385. Prosimy o telefony od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI, GROBOWCE. KRÓTKIE TERMINY. 601 958 378
 • PRACA | dam
  MAŁY DREWNIANY PENSJONAT w Zakopanem zatrudni na umowę o pracę PANIĄ DO SPRZĄTANIA I PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ. Praca zazwyczaj od 7 do 15. Bez zakwaterowania. 608 353 045.
 • USŁUGI | budowlane
  HYDRAULIK + USŁUGI MINIKOPARKĄ. 516 796 321.
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: KUCHARZA/-kę, KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną,całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  Karczma w Kościelisku zatrudni POMOC KUCHENNĄ, PANIĄ DO ŚNIADAŃ - 608 301 105.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Pełen etat. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  CUKIERNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA POLANA SZYMOSZKOWA zatrudni na sezon zimowy: PIZZERIA. Informacje: 693 319 707
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA SZYMOSZKOWA zatrudni na sezon zimowy: pracowników obsługi i kontroli bramek wejściowych, pracowników obsługi stoku i naśnieżania, obsługę parkingu. Więcej informacji pod nr tel.: 601 628 584
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA SZYMOSZKOWA zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: BARMANKI I BUFETOWE, POMOCE KUCHENNE,OSOBY NA ZMYWAK I DO ZBIERANIA NACZYŃ. Więcej informacji pod nr tel.: 693 319 707
  Tel.: 693 319 707
 • PRACA | dam
  Przyjmę BRYGADY LUB POJEDYNCZE OSOBY NA TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE. 503 532 680.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA, POSADZKI, KOMINKI, PARAPETY, STOPNIE, BLATY, ŁUPANKA GRANITOWA I PIASKOWA. 18 265 06 58, 607 572 312.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  SKUPUJEMY NIERUCHOMOŚCI ZA GOTÓWKĘ, PODHALE; DOMY, DZIAŁKI MIESZKANIA . 600 404 554.
 • PRACA | dam
  Potrzebny młody PRACOWNIK NA ŻELBETY (możliwość przyuczenia). Praca dobrze płatna. 791 669 932.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • KUPNO
  Kupię STARE DESKI, BELKI KRZESANE, DRZEWO Z ROZBIÓREK I DRZEWO NA PNIU W LESIE oraz LAS. 695 941 783.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ PRACOWNIKA DO ZAKŁADU KUŚNIERSKIEGO - GARBARSKIEGO NOWY TARG. PRACA CAŁY ROK. ZATRUDNIĘ KRAWCOWĄ - SZYCIE NA MIEJSCU LUB CHAŁUPNICZO. 601 789 299, 536 740 251.
 • PRACA | dam
  PRACA NIEMCY - dla fachowców z Polski i Ukrainy (MURARZY, TYNKARZY, OGÓLNOBUDOWLANYCH). 0049 176 601 54 957.
 • USŁUGI | budowlane
  WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, MALOWANIE. 787 479 002.
 • USŁUGI | budowlane
  OCIEPLANIE DOMÓW. 787 479 002.
 • USŁUGI | inne
  BEZPŁATNA ZBIÓRKA ZŁOMU. 880 321 013.
 • USŁUGI | budowlane
  RYNNY - DEMONTAŻ, MONTAŻ, OKUCIA BALKONÓW BLACHĄ. 600 998 377.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  MIESZKANIE kupię. 791 236 577.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  ATRANS TRANSPORT. Poszukujemy KIEROWCY kategorii C+E, z doświadczeniem lub bez. Transport krajowy i międzynarodowy, głównie Rumunia. Jazda pojazdami wyłącznie EURO VI. Współpraca ze spedytorami będącymi dyplomantami jednej z najlepszych uczelni w Polsce. Więcej informacji pod numerem telefonu: 723 555 111.
 • ANTYKI
  ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ - Zakopane, Kościuszki 3 (Granit, III p.). Tel. 601 464 133
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2022-11-30 10:10 Dziś ostatni dzień na złożenie deklaracji. W Tauronie w Zakopanem pustki 2022-11-30 09:37 Potęga Informatyki. Dziś jesteśmy w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu 2022-11-30 09:00 BADANIE OSTEOPOROZY - 9 grudnia - Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II 2022-11-30 08:59 Polska czy Argentyna? Lewandowski czy Messi? Typujemy wynik meczu 2 2022-11-30 08:00 Masowe, ciche odejścia z pracy. Robota to głupota. Czy plaga z USA zawita na Podhale? 2 2022-11-29 22:00 Ograniczenia w schronisku na Hali Ornak 2022-11-29 21:30 Nowotarski front walki ze smogiem. Kto górą? 1 2022-11-29 20:30 Policjanci pomogli bezdomnym, to nie pozostało bez echa 1 2022-11-29 20:28 Rośnie górka na dolnej Równi Krupowej 5 2022-11-29 19:30 Kultowa rubryka Financial Times po raz pierwszy po polsku. Konkurs dla czytelników 2022-11-29 19:18 Kolizja osobówki z dostawczakiem 2 2022-11-29 19:00 Kiedy będzie koniec świata? 3 2022-11-29 18:29 3 umiejętności, które musi posiadać Twoje dziecko w XXI wieku! 2022-11-29 18:00 Przepust odebrany. Są nowe środki na inwestycje 3 2022-11-29 17:05 Awaria prądu na Kamieńcu w Zakopanem 5 2022-11-29 17:00 ZUS w urzędzie czeka na przedsiębiorców. Pomogą założyć konto 2022-11-29 16:30 Beaty Zalot podróże niespokojne. Spotkanie w Jatkach 2022-11-29 16:18 Czym się kierować podczas zakupu nowej pościeli? 2022-11-29 16:00 Prokuratura umorzyła sprawę organizacji Sylwestra Marzeń 4 2022-11-29 15:30 Lekcje biblioteczne dla najmłodszych czytelników 2022-11-29 15:30 Czy ktoś poznaje swojego pieska? 2022-11-29 15:15 Groźny wypadek na chyżniance w Spytkowicach 2022-11-29 15:00 Armatki śnieżne pracują pełną parą, mróz ściska od rana 1 2022-11-29 14:00 Bezchmurne niebo nad Tatrami. Na szlakach pustki (ZDJĘCIA, WIDEO) 2022-11-29 13:00 30 zł za śmieci - podwyżka już zatwierdzona. Ale czy to wystarczy? 1 2022-11-29 12:00 Pierwszy gminny węgiel dotarł na Podhale 11 2022-11-29 12:00 Kobiecy gen biznesu. Trwa Tatrzańskie Forum Gospodarcze 2022-11-29 11:49 Czy ktoś poznaje swojego psa? 2022-11-29 11:00 Na Krupówkach wyszło słońce, ruch na razie niezbyt duży (ZDJĘCIA, WIDEO) 2022-11-29 10:29 Co warto wiedzieć o ofercie Orange Energia? 2022-11-29 10:13 Rodzaje filtrów samochodowych i ich zastosowanie 2022-11-29 10:00 54 nowe mieszkania dla młodych ludzi z Rabki - jedno z nich wciąż może być twoje 2 2022-11-29 09:13 Wypadkowy poranek na drogach powiatu nowotarskiego w Klikuszowej autobus zderzył się z osobówką 5 2022-11-29 08:55 Wisi smog nad Podhalem. Jest ostrzeżenie 2 2022-11-29 08:00 Mundury i radiostacje dla jednostek OSP 5 2022-11-28 22:00 Kamera nagrała wandala, który uszkodził ciągnik 2 2022-11-28 21:15 Jak ten czas leci. Termy Bukovina to już czternastolatek 1 2022-11-28 20:30 Koziołek Matołek ma już 90 lat, ciągle jest młody i szuka drogi do Pacanowa 2022-11-28 19:30 Pojawiła się konstrukacja bramy przed remontowanym dworcem w Zakopanem 1 2022-11-28 18:34 Młody zakopiańczyk pędził przez Olczę 131 km na godz. Wysoki mandat i 30 punktów karnych 11 2022-11-28 18:23 Pamiętnik z Pienin 3 2022-11-28 18:03 Zbawienne światła 3 2022-11-28 17:00 Zakopane najbardziej popularne na świąteczny wypoczynek 3 2022-11-28 16:51 Akcesoria do obuwia - pasta, krem czy tłuszcz do butów - co wybrać? 2022-11-28 16:13 Szykuje się jarmark bożonarodzeniowy pod Giewontem 1 2022-11-28 16:00 Już przyciągnęli właścicieli autobusów - teraz podnoszą stawki 2022-11-28 15:01 Pijany kierowca uciekał na widok radiowozu, zatrzymano go po pościgu 2 2022-11-28 14:37 Wystarczyły mikołajowe czapeczki i już trudno tego sklepu nie zauważyć 2022-11-28 13:59 Białe szczyty, błękit nieba i kłębiaste obłoki, czyli rzut oka na Tatry z Głodówki (WIDEO) 2 2022-11-28 12:59 Na nowych torach w Szaflarach trwają już próby obciążeniowe 5
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Bojcorka

Album TP

FILMY TP