Reklama

2021-04-17 20:00:27

Podhale

Czy fabularny film o Goralenvolku może zaszkodzić góralom?

Związek Podhalan nie zgodził się na współpracę z Marcinem Koszałką przy filmie o Goralenvolku. Znanym reżyser zaprzecza temu, aby prosił o współudział członków ZP przy tworzeniu obrazu.

Dotyczy to nieskończonego filmu pn. "Biała odwaga". Ma on opowiadać o kolaboracji górali z nazistami. Goralenvolk to nazwa niemieckiej akcji germanizacyjnej w czasie II wojny światowej na terenie przedwojennego powiatu nowotarskiego w latach 1939-1944.

- Na początku tego roku reżyser Marcin Koszałka zwrócił się do naszego biura Związku Podhalan z prośbą o udostepnienie kontaktów z prezesami niektórych oddziałów. Otrzymał do nich adresy e-mailowe, ale mu to nie wystarczyło, bo w kolejnym liście napisał, że nie było zbyt dużego odzewu, a jemu zależy na oczyszczeniu górali z tej historii - opowiada Julian Kowalczyk, prezes ZP. - Równocześnie zostaliśmy poinformowani, że przedsięwzięcie to zyskało poparcie Piotra Glińskiego, wicepremiera i ministra kultury, dlatego wystosowaliśmy dwa pisma do wicepremiera, że Związek Podhalan nie godzi się na współpracę przy tym filmie - tłumaczy prezes. Problem ten poruszany był na posiedzeniu Prezydium Zarządu Głównego ZP. - Członkowie prezydium jednogłośnie stwierdzili, że nie będziemy się angażować przy tworzeniu filmu - informuje Julian Kowalczyk. Takie samo zdanie mają członkowie Prezydium Rady Naukowej ZP.

W jednym z pism do Piotra Glińskiego czytamy: "(...) stanowisko Związku Podhalan nie jest opinią jedynie dwóch osób, ale całego Związku Podhalan w Polsce, który reprezentuje ponad 5.000 osób z całego Podhala". Julian Kowalczyk dodaje, że Związek Podhalan wielokrotnie był proszony o podjęcie dyskusji na temat zjawiska Goralenvolku, temat został zamknięty poprzez podjęcie przez Radę Naukową ZP i Zarząd Główny ZP dwóch uchwał. Było to 15 lat temu. Prezes przekonuje, że film może bardziej zaszkodzić niż pomoc góralom na Podhalu, zwłaszcza, że będzie miał charakter fabularyzowany z fikcyjnymi wątkami. - W takiej decyzji utwierdziła nas opinia dra Dawida Golika z IPN, który recenzował scenariusze filmu, a było ich kilka. Z jego opinii wynika, że należy być ostrożnym w tym temacie - zaznacza Julian Kowalczyk.

Zarząd Główny ZP wystosował w tej sprawie pisma do prezesów wszystkich oddziałów ZP. Czytamy w nim m.in. "Stanowisko nasze jest wyrazem troski stowarzyszenia o odpowiedzialne reprezentowanie społeczności Podhala i zachowanie z nią spójności. Wartości te łatwo może naruszyć nawet zupełnie nie zamierzony jakikolwiek brak rzetelności i obiektywizmu w przedstawieniu bardzo drażliwej i trudnej do jednoznacznej oceny historii Goralenvolku". I dalej: "Jesteśmy zdania, że planowana i ostateczna treść filmu, nieznana Związkowi Podhalan, może bardziej zaszkodzić niż pomoc góralom na Podhalu i nie tylko". W piśmie czytamy też, że członkowie Prezydium ZG ZP mają uzasadnione obawy, ponieważ autor filmu może nie sprostać trudnemu zadaniu ukazania rzetelnej prawdy, a film fabularny rządzi się swoimi prawami.

W piśmie do ministra Piotra Glińskiego Zarząd Główny ZP przekonuje, że nie odcina się od niechlubnej przeszłości części mieszkańców Podhala. Uważa, że historia Goralenvolku została już dobrze udokumentowana. Przypomina też, że ruch ten został stłumiony przez samych Podhalan. - Z okresu okupacji mamy wiele przykładów patriotycznych postaw górali, choćby kurierów tatrzańskich, bohaterów Konfederacji Tatrzańskiej na czele z Augustynem Suskim czy partyzanckie oddziały zbrojne. Wydaje nam się, że właśnie te rzeczy należałoby przypomnieć - kończy Julian Kowalczyk.

Marcin Koszałka zaprzecza temu, aby zwrócił się do Związku Podhalan o jakąkolwiek współpracę. - Prosiłem o spotkanie z prezesami, członkami zarządów i działaczami oddziałów, aby ich poinformować o tym, że pracuję nad filmem, którego tematem jest Goralenvolk. Zamierzałem przedstawić koncepcję filmu. Nie oczekiwałem żadnej współpracy, tylko ewentualnie chciałem na tym spotkaniu podyskutować o tej problematyce - tłumaczy reżyser. Przekonuje, że jego film dotyczy obszaru Skalnego Podhala od Chochołowa do Zakopanego. Chciał się skontaktować z działaczami Związku Podhalan, którzy pracują na tym terenie. - Okazało się, że bardzo dużo osób było zdziwionych, bo nie dotarła do nich informacja o proponowanym spotkaniu. Nie odbyło się zebranie Zarządu Głównego Związku Podhalan, do którego należą prezesi oddziałów, tylko spotkali się górale w swoim wąskim gronie na czele z prezesem Julianem Kowalczykiem - mówi Marcin Koszałka. Reżyser wyjaśnia, że zamiast proszonego spotkania była interwencja u wicepremiera Piotra Glińskiego. - Nie znając scenariusza planowanego filmu apelują do ministra kultury o wstrzymanie prac nad tym projektem. To jest dziwny atak Związku Podhalan, ale mimo to nadal mamy poparcie ministra Piotra Glińskiego - jest przekonany reżyser. - Pismo do ministra kultury podpisali prezes Julian Kowalczyk pochodzący z Łapsz Niżnich czyli ze Spiszu, i sekretarz Kazimierz Bielak ze Spytkowic. Żaden z nich nie jest związany z Podhalem. Film dotyczy Skalnego Podhala. Panowie nie mają żadnego tytułu do występowania - jak napisali - w imieniu "ludu Podhala" - zaznacza.

Marcin Koszałka podkreśla, że film nie jest finansowany z publicznych pieniędzy i jest w pełni fabularnym obrazem. - Tu nie ma autentycznych postaci, tylko wykreowane na podstawie różnych sylwetek, które uczestniczyły w akcji germanizacyjnej. Biogram głównej postaci jest odległy od biografii Wacka Krzeptowskiego. Tłem są autentyczne wydarzenia, chociażby hołd wawelski. To, co opowiada film, mogłoby się wydarzyć w każdych innych górach - przekonuje reżyser. Wyjaśnia też, że scenariusz wielokrotnie był konsultowany przez fachowców, w tym historyków z Instytutu Pamięci Narodowej. - To daje szansę na stworzenie ciekawego i atrakcyjnego filmu - nie ma wątpliwości Marcin Koszałka.

Dawid Golik z IPN tak kończy swoją opinię na temat scenariusza filmu: "W mojej opinii scenariusz filmu "Biała odwaga" broni się w obecnym kształcie jako uniwersalna opowieść osadzona w realiach II wojny światowej. Mimo fikcyjności poszczególnych postaci i scen, zdecydowaną większość z nich można wytłumaczyć przy pomocy źródeł historycznych i zestawić z wydarzeniami, które rzeczywiście miały miejsce w latach okupacji na Podhalu".

jof

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
zza płota 2021-04-19 17:16:15
@Tadeusz Morawa z FB, "Czy Górale odrobili lekcję historii?"

Bardzo dziękuję za te dwa cytaty, świetnie ilustrujące góralską mentalność, kulturę i tradycje.
ceper 2021-04-19 14:25:17
Taka prawda, że górale za zeta, a za euro daliby się wiadomo co.
Obecnie jest pandemia, a kiwają policmajstrów i sanepid na całego, a to przyjechali znajomym myć okna, malować garaż, bawić dzieci, wieszać firanki i np. malować garaż. To, że o siebie nie dbają, ale czemu o innych nie, porażka. Liczy się mamona /MAMONA/, jak za czasów vel. Krzeptowski Wacuś i inne pokroje. Witał Hansa Franka jak by przyjechał vel. Don Stanislao.
Mieszkam na Podhalu ponad 40 lat wiedzę co się dzieje, sąsiedzi górale, ale to PORAŻKA.
tak jak ktoś już wcześniej napisał NIKT WAM TEGO NIE ZABIERZE, ZE WASZE RODZINY KOLABOROWALI Z III RZESZĄ.
Możecie zakłamywać historię, ale prawda jest taka, że Goralen Volk to domena i hańba GÓRALI.
Czemu do końca lat 50 górale bali się jeździć z oscypkami i kapciami po góralsku w PKS, bo było wiele razy w pysk i w pole.
piotr 2021-04-19 09:29:48
@vilk
"grupki bałwanów wykorzystanych przez hitlerowców nazwanych zdrajcami"
Nie wygląda to fajnie. W przedwojennym powiecie nowotarskim wydano około 150 tys kenkart, z czego 27 do 30 tysięcy z literka G.
Wychodzi na to, że 20% górali z tamtych czasów to bałwany i zdrajcy. Ja bym tak o sąsiadach i rodzinie nie napisał.
obserwator 2021-04-19 08:50:05
Do nick POP(pełniący obow. polaka) i nick Stryk
Miejmy miare porównując kolaborację z niemieckimim okupantem, mordującym systemowo POLAKÓW a kolaboracje z komunistami
W mojej filozofii kolaboracja z obcym najeźdżcą to największy typ zdrady.
Bo za chwile przy takim mysleniu bedziecie jeszcze chcieli stawiać pomniki twórcom Goralenvolku.
Czemu na Podhalu byli niezłomni nie dający się złamać?
I przypominajmy ich sylwetki.
#zza płota 2021-04-19 08:19:43
Nic dodać, nic ująć. W punkt
POP(pełniący obow. polaka) 2021-04-19 06:35:02
Dwa ostatnie wpisy @Stryk oddają całą prawdę, o co w tym wszystkim chodzi. Nie dajmy się sprowokować.
Truteń 2021-04-18 23:52:17
@galerianka

To taki żarcik z tym katolickim ludem, wiadomo że to tylko na pokaz, jak zresztą w całej Polsce. :)
Stryk 2021-04-18 23:29:26
Zakopiańczycy powinni poznać listę członków PZPR, ORMO, SB, UB i TW tych pokrzywdzonych też - dla pełni jasności na kogo głosują w wyborach i kto nimi manipuluje. Powinni wiedzieć ilu komuna tutaj umieściła po to żeby zniszczyć tradycję i kulturę oraz dorobek wielu wieków i pokoleń.
zza płota 2021-04-18 22:32:55
@vilk, czy Twoje wypowiedzi są inspirowane przez ZP czy może Twoi krewni zostali siłą wcieleni do tej "grupki bałwanów wykorzystanych przez hitlerowców nazwanych zdrajcami"...? W samym Zakopcu było oficjalnie 3802 członków, więc grupka niczego sobie i szanse są spore... Prawda Cię wyzwoli. Będziesz spał spokojny o swoich górali, bo dalsze zamiatanie sprawy pod dywan "przenosi odpowiedzialność na wszystkich Górali cierpiących we wojnę od faszystów".
vilk 2021-04-18 21:28:39
@ zza płota nie strzelaj i nie generalizuj... Mów za siebie. i za film. Widzę, że jesteś w szeregu tych szemranych persun, które światu chcą Górali polskich zohydzić... Z grupki bałwanów wykorzystanych przez hitlerowców nazwanych zdrajcami przenieść odpowiedzialność na wszystkich Górali cierpiących we wojnę od faszystów, Zas**ć im opinię i teraz, aby poszedł przekaz że to wyższa rasa, sprytniejsza i przystosowująca się jak te porosty... Zaszkodzić im jak we wojnę, żeby Warszawiacy na oscypki pluli, a polskich gór nie odwiedzali...O to chodzi... Chcesz zarobić, to pracuj i się przystosuj... Chcesz nakręcić film o zbrodniach to udaj się do gór na bliskim nam wszystkim wschodzie.
zza płota 2021-04-18 18:50:56
Górale nigdy nie przyznają że zdrada goralenvolku była błędem, ponieważ do dzisiaj nie uważają jej za błąd. To tak jakby oczekiwać od małego dziecka żeby przyznało że słodycze są niezdrowe. Koniunkturalność górali jest silniejsza od patriotyzmu, wiary, sumienia, honoru, pamięci przodków... Zawsze składali wiernopoddańcze hołdy aktualnej władzy, czapkowali, gościli, szukali okazji łatwego i szybkiego wzbogacenia, łapali "pana boga" za nogi. Nawet obecnie jest to doskonale widoczne i kłuje w oczy. Wystarczy pomieszkać tu parę lat, by obserwować niebywałe zdolności adaptacyjne, ewoluowanie poglądów i zapatrywań, przeskakiwanie "z kwiatka na kwiatek" w zależności od nastrojów politycznych. Nie szukając daleko obecny sekretarz stanu w ministerstwie rozwoju. Gotowi na pakt z samym diabłem byle ugrać na tym coś dla siebie. Stąd ostentacyjne obnoszenie się z wiarą i zawłaszczenie autorytetów dla wybielenia swoich słabości. Kto śmie oskarżyć o cokolwiek świętoszkowatego górala co tydzień paradnie wyzdajanego do kościoła i otwarcie potępiającego wszelkich zboczeńców...? Nikt, tak samo jak rzadko kto oskarży księdza o pedofilię. Często rodzice poszkodowanego w tej sytuacji biorą stronę plebana żeby nie było wstydu we wsi.
Kolaboracja to po prostu instynkt przetrwania. Pazerność tylko przypieczętowała upadek wartości. Tak było zawsze, jest i będzie. Przynajmniej wiadomo czego się spodziewać w godzinie próby.
Stryk 2021-04-18 18:08:25
Czerwoni zdrajcy plują na brunatnych zdrajców ciśnie się na usta powiedzenie jednej z pań, która nosi znak hitlerjugent - cytat " zamknij ryj czerwony psie" koniec cytatu.
obserwator 2021-04-18 13:16:42
Dp nick Vilk
Kilka rzeczy
1. Nikt nie ciągnął na wpisanie sie na listę Goralenvolku.
Ci co sie wpisywali podejmowali świadomy wybór z róznych powodów.(politycznych, ekonomicznych , innych)
Nic ich nie usprawiedliwia
2. Dla mnie jest to najgorszy rodzaj kolaboracji
3. A byli na Podhalu ludzie którzy stracili życie za wolną POLSKĘ, członkowie Konfederacji Tatrzańskiej, więźniowei obozów koncentarcyjnych.
4. Jest wiele materiałów(na youtube), dobra książka Pana Wojciecha Szatkowskigo ,,Goralenvolk. Historia zdrady" opisująca w dokładny sposób cały mechanizm.
Andyq 2021-04-18 11:48:34
Goralen Volk Goralen Volkiem, ale jaką komedią było werbowanie górali do Goralische Waffen SS, jestem góralem i uważam że taki film powinien powstać ale żeby nie był zakłamany tylko była podana prawda. A co żydzi nie kolaborowali? A taki stopień jak KAPO, Ober KAPO ktoś kojarzy?
Vilk 2021-04-18 11:39:01
do @ Janek z powały spadłeś ? Janek ! Po filmie fabularnych nastanie spokój i sława górala ? Ludzie na świecie zapamiętają dwie rzeczy ukłon w góralskim stroju namiestnikowi Hitlera na Waweli i Góry Tatry z Krzyżem na Giewoncie... A prowdy i spokoju po filmie będzie tyle co w oglądanych Westernach na Dzikim Zachodzie... A napatrzysz sie jak okrutni Indianie zabijali wędrujących sprawiedliwych Amerykanów... Jak oni biydoki pragnyli tej niezagospodarowanej indiańskiej Ziemi, ale nikt nie opowie, że kradli i gwałcili...Prawowitym właścicielom fikcyjne umowy podstawiali i nigdy krzywdy nie wynagrodzili... Ale niech zrobi Koszałka ten film, może nie będzie całkiem nazistowski rezerwat na Podhalu, może pokaże paru sprawiedliwych, a przede wszystkim siatkę szpiegowską i inicjatorów tej prowokacji W, Wiedera i H. Szatkowskiego, o których roli (bądź co bądź głównodowodzocych) cicho...sza...
tadek 2021-04-18 11:21:11
A może pod tą okupacją niemiecką nie było by tak żle , no i okupant watykański by nie grabił tego biednego kraju.
galerianka 2021-04-18 10:12:17
"Lud góralski przecież katolicki jest, a powiada Pismo "stań w prawdzie"

Trutniu jesteś tego pewien? Czy ten katolicyzm górali to czasem nie taka proteza sumienia, którego im brakuje?
Gdyby chociaż co 10-ty przeczytał pismo święte ze zrozumieniem i wziął go sobie do serca...
tak na marginesie 2021-04-18 10:09:52
Historyczne pochodzenie tych jak oni się sami nazywają " prawdziwych górali" tatrzańskich i okolic to Bałkany plus kilka wiosek do których byli sprowadzeni kiedyś osadnicy niemieccy. Więc przenoszona w genach powiedzmy inna mentalność niż górali polskich, może była jedną z przyczyn wstępowania do goralenvolk..
Cyklista 2021-04-18 10:02:51
Dlatego zawsze z przymrużeniem oka traktuję wszelakie opinie o tradycyjnym góralskim honorze.
kurr 2021-04-18 09:40:07
z tymi hołdami rzeczywiście wypadałoby się trochę powstrzymać. przecież niedawno klękano, polecano swe usługi i oddawano hołd głowie obcego państwa, czyli Watykanowi.
Janek 2021-04-18 09:18:12
Jak to się mówiło że Bóg wszystkim wynagrodzi krzywdy i nie prawości. Najwyższy czas opisać wszytkich zdrajców i niech nastanie prawdziwy spokój! Ileż można znosić mydlenia oczu! Każdy kto dostał się do stanowiska z ludzi zdradzieckich z dawnych czasów próbuje zakrzywiać rzeczywistość. Najwyższy czas by ludzie uciśnieni i prawdziwi Patrioci mogli odzyskać Honor i należny Szacunek !!!
Don Stanislao 2021-04-18 09:15:38
A co do GV ma ZP w pole i tyle.
Było jak było vel Wacek KRZEPTOWSKI - SABAŁA z tzw. ZACNEGO GÓRALSKIEGO RODU był kolaborantem, tak mu było wygodnie żyć, etc.
Miał doradców bo sam był nieuk językowy /Widera, Szadkowski i in/.
Tego już NIKT podkreślam NIKT nie zmaże, że GÓRALEN VOLK - to kolaboranci z PODHALA, amen tyle i aż tyle.
Teraz góralom jest w niesmak, bo jako my zacne rody, ale taka prawda KOLABORANCVI Z PODHALA byli itd. przyjmowali niebieskie karty od III Rzeszy.
NIKT wam tego górale już nie zabierze, że wasi dziadowie byli KOLABORANTAMI !!!! /AMEN/.
czopek 2021-04-18 09:11:07
80 lat po wojnie wszystko wygląda inaczej. Historia zamienia się w legendę.
Truteń 2021-04-18 08:51:10
Czy dobrze zrobiony film zaszkodzi współczesnym Góralom? Wątpię...

Ale gdy się coś uparcie zamiata pod dywan mówiąc że to tylko Krzeptowski i paru innych, to taki temat zawsze wraca. I szkodzi dużo bardziej, bo obrasta w różne brednie.

Lud góralski przecież katolicki jest, a powiada Pismo "stań w prawdzie".
Podszerstek 2021-04-18 06:43:32
Film fabularny jak najbardziej może zaszkodzić.
Rzetelnie i uczciwie zrobiony film historyczny nie powinien.
obserwator 2021-04-18 06:16:36
Goralenvolk to była kolaboracja systemowa która wciagała ludzi z róznych powodów.
A najgorsze to że to była kolaboracja z obcym najeźdżca, odwiecznym wrogiem POLSKI, eksterminującym Polaków.
Bardzo dobra książka Pana Szatkowskiego opisala ten problem.
Bardzo sie dziwię głosom że należy to przemilczać.
Historia składa się z ciemnych i jasnych plam.
Byli bohaterzy ale byli i zdrajcy Polski.
Własnie takim stanowiskiem ZP sprawa staje sie medialna.
vilk 2021-04-17 23:09:57
Pan Reżyser Koszłałka niech powie na czyje zlecenie, za czyje piniądze, robi ten film ? Chce na tle paru idiotów wykreowanych przez niemiecką agenturę zrobić z górali zdrajców i na tym zarabiać... Tak jak Niemcy zaplanowali "akcję goralenvolk" rozbijania i dobijania Narodu Polskiego, tak i teraz dzieje się na naszych oczach - kolejna antypolska prowokacja, bo co pójdzie w świat ?, - Tylko to że w polskich górach, polscy katolicy u stóp Krzyża pod Giewontem Hitlera wspierali...A to G = prowda - Ino kogo to na świecie bedzie obchodzić, Fto prowdy zefce dochodzić ???
poronin35 2021-04-17 22:57:17
Wojna to trudny czas. Można wygrać, a można przegrać. Ale warto być człowiekiem. A czy ten Wacek to był z Kościeliska?
stachu 2021-04-17 22:25:51
Prawda w oczy kole nieprawdaż
Polak nie góral 2021-04-17 22:23:27
A jakbyście tak prześwietni górale wzięli to po prostu z honorem (którego macie pełne gęby) na tzw. klatę? Przestali kluczyć i mącić? I powiedzili z honorem (którego macie pełne gęby) : a kręć ten film, chętnie pomożemy a potem chętnie obejrzymy?...
Kic 2021-04-17 21:29:39
Niech się dowiedzą o zdrajcach podhal tylko nie się zaputajom ludzi stary a nie związku Podhalan bo tam też tacy pracujom co ich dziadki wujkowie i rodziny współpracowali z Niemca. A Szatkowsiki robił o tym reportaż nie z tymi ludzi porazmawiaj a nie mówię zleo górala.Pamietajcie pieniądze to górali zepsulo
babcia 2021-04-17 21:01:00
Tak absolutnie uważam, że zaszkodzi góralom takim jak Wider i Szatkowski, a może następny film o zdrajcach polski spod znaku SB i ich TW i ciekawe komu to zaszkodzi czy góralom ?
Konserwatywny 2021-04-17 21:00:24
Juz minelo 18 dni od kiedy ktos cos wspomnial o goralenvolku. Troche sie martwilem.
Najwyzszy czas cos napisac zeby podraznic lokalnych, bo przeciez wedlug przyjezdnych to wszyscy znienawidzoni gorale sa dla nich goralenvolk.
bijący w rury 2021-04-17 20:54:22
Nie zdziwię się jak obecnie rządzący stwierdzą, że organizatorzy GV to "wyklęci" i zaczną im stawiać pomniki.
N71 2021-04-17 20:48:06
Goralenvolk to mentalnosc do dzisiaj obecna w umyslach wielu ludzi. Takze ten no
fatamorgana 2021-04-17 20:35:40
Więcej niż pazerność już nic im nie zaszkodzi.
Wiktor 2021-04-17 20:22:32
Niestety jest to część naszej historii i tego niestety nie można przemilczeć.
 • PRACA | dam
  Firma Sport Moda zatrudni na umowę o pracę panią na stanowisko sprzedawca - asystent klienta. Mile widziana znajomość języka angielskiego i obsługi komputera. Wykształcenie średnie. Praca w sklepie firmowym Sportalm i EA7 Emporio Armani Zakopane. E-mail: sportmoda@sportmoda.pl
 • PRACA | dam
  Przyjmę STOLARZA do pracy - Ostrowsko. 502 564 044.
 • PRACA | dam
  Grupa Kapitałowa PKL S.A. Spółka PKL Horeca Sp. z o.o. zatrudni na stanowisko: OBSŁUGA TOALET. Miejsce pracy: Zakopane, Gubałówka. WYMAGANIA: - Wysoka kultura osobista, - Komunikatywność i łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Optymizm, sumienność i zaangażowanie, - Umiejętność pracy w zespole, - Dyspozycyjność oraz gotowość do pracy w systemie zmianowym, - Aktualna książeczka zdrowia dla celów sanitarno-epidemiologicznych. OFERUJEMY: - Umowa zlecenie, - Atrakcyjne warunki zatrudnienia, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. OSOBY ZAINTERESOWANE PROSZONE SĄ O PRZESŁANIE APLIKACJI zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem stanowiska (np. "OBSŁUGA TOALET"). Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  Grupa Kapitałowa PKL S.A. Spółka PKL Horeca Sp. z o.o. zatrudni na stanowiska: KUCHARZ, BARMAN, KELNER, POMOC KUCHENNA. Miejsce pracy: Zakopane, Gubałówka. WYMAGANIA: - Wysoka kultura osobista, - Komunikatywność i łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Optymizm, sumienność i zaangażowanie, - Umiejętność pracy w zespole, - Dyspozycyjność oraz gotowość do pracy w systemie zmianowym, - Mile widziane doświadczenie zawodowe lub chęć nauki, - Aktualna książeczka zdrowia dla celów sanitarno-epidemiologicznych. OFERUJEMY: - Umowa o pracę lub umowa zlecenie, - Atrakcyjne warunki zatrudnienia, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. OSOBY ZAINTERESOWANE PROSZONE SĄ O PRZESŁANIE APLIKACJI zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem stanowiska (np. "Kelner"). Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  Grupa Kapitałowa PKL S.A. Spółka PKL Horeca Sp. z o.o. zatrudni na stanowiska: KUCHARZ, BARMAN, KELNER, POMOC KUCHENNA. Miejsce pracy: SZCZAWNICA. Spółka PKL Horeca Sp. z o.o., rozwijając działalność gastronomiczną, poszukuje osób do pracy w kuchni, obsługi klienta oraz sprzedaży w nowo otwieranym obiekcie gastronomicznym. WYMAGANIA: - Wysoka kultura osobista, - Komunikatywność i łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Optymizm, sumienność i zaangażowanie, - Umiejętność pracy w zespole, - Dyspozycyjność oraz gotowość do pracy w systemie zmianowym, - Mile widziane doświadczenie zawodowe lub chęć nauki, - Aktualna książeczka zdrowia dla celów sanitarno-epidemiologicznych. OFERUJEMY: - Umowa o pracę lub umowa zlecenie, - Atrakcyjne warunki zatrudnienia, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. OSOBY ZAINTERESOWANE PROSZONE SĄ O PRZESŁANIE APLIKACJI zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem stanowiska (np. "Kucharz"). Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  PKL Horeca Sp. z o.o. jest Spółką wchodzącą w skład Grupy PKL. Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną. Jest jednym z największych pracodawców na Podhalu, zatrudniającym ponad 300 osób. Jeżeli: - Chcesz pracować z najlepszymi specjalistami w turystyce; - Szukasz zatrudnienia u renomowanego pracodawcy i lidera branży; Dołącz do nas! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: KIEROWNIK RESTAURACJI - MIEJSCE PRACY: SZCZAWNICA. Opis stanowiska: - Organizacja pracy w restauracji i punktach gastronomicznych, - Nadzór nad jakością wydawanych dań, - Kontrola zamówień i kosztów, - Kontakty z kontrahentami, dostawcami i podwykonawcami, - Proponowanie i wdrażanie nowych rozwiązań, raportowanie, - Organizacja pracy własnej i zespołu, - Zapewnienie najwyższej jakości obsługi gości, - Dbanie o pozytywny wizerunek Grupy Kapitałowej. WYMAGANIA: - Doświadczenie zawodowe na podobnym stanowisku, preferowane w dużych obiektach gastronomicznych, - Znajomość systemów operacyjnych w dziale gastronomii będzie dodatkowym atutem, - Umiejętność zarządzania zespołem oraz ich czasem pracy - tworzenie grafików, - Umiejętność pracy pod presją czasu, - Znajomość zagadnień gastronomicznych, - Dyspozycyjność, - Innowacyjność, kreatywność i pomysłowość. OFERUJEMY: - Pracę w rozwijającej się Firmie, - Możliwość zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub umowy o współpracę, - Stabilne warunki zatrudnienia, - Atrakcyjne wynagrodzenie plus system premiowy. APLIKACJE ZAWIERAJĄCE CV prosimy przesyłać na adres: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "KIEROWNIK RESTAURACJI". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ DO PRACY NA STANOWISKA: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, BARMANKI - Zakopane - 600 035 355.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  OWCZARKI PODHALAŃSKIE TEL. 788-552-449
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERKĘ, POMOC KELNERSKĄ. Praca stała. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERKĘ, POMOC KELNERSKĄ na sezon letni. 601 533 566, 18 20 64 305
 • USŁUGI | budowlane
  ŁAZIENKI kompleksowo. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  CENTRALNY OŚRODEK SPORTU - OŚRODEK PRZYGOTOWAŃ OLIMPIJSKICH w Zakopanem zatrudni KELNERKĘ (KELNERA) oraz POMOC KUCHENNĄ. Tel.: 725300095. E-mail: sekretariat.zakopane@cos.pl
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni KUCHARKĘ. Praca co drugi dzień. 666378357
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Zakopane, Krupówki - WYNAJEM DŁUGOTERMINOWY: MIESZKANIE 2-pokojowe - 507 406 516
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Zakopane, Krupówki - WYNAJEM DŁUGOTERMINOWY: POKOJE 1 i 2-OSOBOWE Z ŁAZIENKAMI - 507406516
 • PRACA | dam
  Zatrudnię piekarza lub osobę do przyuczenia. Piekarnia Raba Wyżna. 602151357 881933550marcin.talaga@gmail.com
  Tel.: 602151357
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DOM - JABŁONKA CENTRUM. 605 306 294.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KIEROWCĘ KAT. C. 603 656 796.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KIEROWCĘ KAT. T ( NA BECZKOWÓZ). 603 656 796.
 • PRACA | dam
  Księstwo Góralskie poszukuje pracowników na stanowiska: manager, kucharz, cukiernik, kelner, barman, sushi man. Szukamy ludzi młodych, pozytywnie nastawionych do pracy i życia. Oferujemy stałą prace oraz pewne wynagrodzenie. 602111144 rekrutacja@ksiestwogoralskie.pl
  Tel.: 602111144
 • PRACA | dam
  Restauracja Giewont w Kościelisku zatrudni na stanowisko: POMOC KUCHENNA, PANI SPRZĄTAJĄCA oraz KELNERZY. CV proszę przesyłać na adres: biuro@restaurantgiewont.com informacje pod nr 506161252.
 • PRACA | dam
  Restauracja w Kościelisku zatrudni na umowę o pracę KELNERKĘ lub KELNERA. Warunki do omówienia na miejscu. Telefon kontaktowy 605 277 662.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ ARCHITEKTA, niezbędna znajomość Archicada i dyspozycyjność. Tel. 601 544 244
 • PRACA | dam
  Kierowca CE w ruchu międzynarodowym, wysokie wynagrodzenie , wiecej informacji telefonicznie 603 792 895.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-05-14 22:01 Zwiedzanie wystaw, spotkania w Muzeum Tatrzańskim. Po remoncie rusza Galeria Hasiora 2021-05-14 21:08 Orkiestra Dęta Echo Gór z Kasinki Małej zagrała na Skałce 2021-05-14 21:00 Wiemy, ile zebrano dla chorego Wiktora w czasie aukcji w Tatrzańskim Parku Narodowym 2021-05-14 20:29 Nowe fakty w sprawie wesela w Księżówce. To wielka obłuda 13 2021-05-14 19:57 Teraz większy ruch na zakopiance 2021-05-14 19:50 Nie żyje ofiara porannego wypadku w Łapszach 3 2021-05-14 19:43 Na poboczu głównej drogi w Rabce nadal zalegają zwały gnijącego drewna 2021-05-14 19:32 Ukradł znak drogowy, przerobił go i zmylił kierowców ciężarówek 8 2021-05-14 19:31 Pani Marysia wie, co się stało z turystami. A jakie oscypki sprzedaje! (WIDEO) 2021-05-14 19:00 Tak znika stare Zakopane. Będą nowe pensjonaty (WIDEO) 11 2021-05-14 18:38 Wypadek na skrzyżowaniu w Gronkowie. Młodzi ludzie nie zauważyli znaku STOP 6 2021-05-14 18:05 Zderzenie trzech aut w Zubrzycy Dolnej 2021-05-14 17:59 Wolni przedsiębiorcy i skoczkowie dla Wiktorka. Chłopiec walczy z guzem mózgu (WIDEO) 2021-05-14 17:15 W Charytatywnym Rajdzie Koguta wyruszą znad jezior do Zakopanego 2021-05-14 16:59 Noc Muzeów w willi Atma 2021-05-14 16:15 Piątek, a zakopianka prawie pusta. Co się dzieje? 6 2021-05-14 15:33 Auto uderzyło w betonowy przepust w Łapszach. Śmigłowiec ratunkowy na miejscu 1 2021-05-14 15:30 Dariusz Popiela namówił mieszkańców do sprzątania żydowskiego cmentarza. Tym razem w Nowym Targu (WIDEO) 2021-05-14 14:30 Andrzej Bargiel wraca do domu. Szczęśliwie zakończyła się wyprawa w wysokich górach (WIDEO) 2021-05-14 13:42 Sprzęt do nauki zdalnej dla podtatrzańskich szkół 1 2021-05-14 13:00 Baryton w miejsce tancerza. Kto będzie nowym dyrektorem MOK? 1 2021-05-14 12:15 Będzie 130 nowych lokali - Mieszkanie Plus już powstaje w Mieście 2 2021-05-14 11:28 Na ten dzień restauratorzy czekali 7 długich miesięcy. Niektórzy i tak szykują pozew 6 2021-05-14 11:26 Łączą nas zabytki techniki 2021-05-14 10:45 Zanim będzie za późno. Czy chronisz dziecko przed samobójstwem? 1 2021-05-14 09:59 Zmarł Marian Rogoziński. Był doskonałym kierowcą rajdowym, mistrzem brydża 2021-05-14 08:00 Warsztaty dla lokalnych biznesmenów 2021-05-13 22:00 Wiosenne odloty z Centrum Edukacji Lotniczej 2021-05-13 21:15 Już jutro - wielkie porządki na żydowskim cmentarzu 4 2021-05-13 20:30 Biały Marsz - mała cegiełka naszego redakcyjnego kolegi 1 2021-05-13 19:45 Auto wjechało w dom przy zakopiance 1 2021-05-13 19:30 Nastolatek nie miał właściwego prawa jazdy, ale stracił i to, które miał 2 2021-05-13 19:00 Metoda czarnej skrzynki. Konkurs dla czytelników 2021-05-13 18:31 5 krajów, których obywatele najczęściej pracują w naszym regionie 2021-05-13 18:02 Po torfowiskach wokół Tatr 2021-05-13 17:45 Gaz staje się faktem 3 2021-05-13 17:20 Poznaj Babią Górę 2021-05-13 17:00 Jak zostać miastem 3 2021-05-13 16:15 Korki nadal paraliżują centrum Zakopanego. Czy to już ostatni dzień? 4 2021-05-13 15:30 Tajemnice rękodzieła 2021-05-13 14:38 Nawałnica przechodzi nad Orawą i Rabą Wyżną (WIDEO) 2021-05-13 14:20 Wspomnienia z minionych czasów 2021-05-13 13:44 W Zakopanem burzą dom (WIDEO) 16 2021-05-13 13:00 Nikt bezbłędnie nie napisał 3 2021-05-13 12:15 Jak wygląda strój orawski (WIDEO) 1 2021-05-13 11:30 Widokowa droga krzyżowa. Przejażdżka po pięknych miejscach Podhala (WIDEO) 1 2021-05-13 10:46 Zranione serce Turnioków (WIDEO) 3 2021-05-13 10:00 Agresywna słaba płeć. Mamo nie bij mnie 1 2021-05-13 09:00 Komunikacyjne miasteczko coraz bliżej ukończenia 2 2021-05-13 08:00 Z wieży kościelnej pieśń się niesie 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-05-14 22:41 1. Pewnie naczytali się tych "zapraszających serdecznie" komentarzy tubylców na tym Forum... :)) :)) A tak na serio - Ci co lubią zabawę pewnie i tak przyjadą, dla nich wszystko przygotowane - wesołe miasteczko, diabelski młyn, małpie gaje (nawet na Siwej Polanie) , betonowe koszmarne hotele , wielkie pensjonaty itp . oraz zastępy policji do utrzymania jakiego takiego porządku. No i oczywiście Sylwester Marzeń TVP . Gorzej z prawdziwymi turystami dla których miejsca ani atmosfery już nie ma i nie będzie . 2021-05-14 22:34 2. Nauka płynie z Torunia. Ubogi redemptorysta ledwo przędzie i ciągle prosi staruszków o wsparcie dzieła Maryi. No to co się dziwić ,że w każdym zakątku Polski każdy księżulo " orze jak może". 2021-05-14 22:32 3. Polski Kościół to dno. 2021-05-14 22:22 4. @Dr.Edke. Piernicys, piesi i rowerzyści też, dzisiaj miałem sytuację na dwóch przejściach w Łącku i Krościenku, idzie i nic nie myśli bez zastanowienia tak lelum polelum. Jakby była dziura w przejściu, to by wpadł po uszy a lało. Gdyby zagrzmiało to by go nie ruszyło. Taki, który chciałby popełnić samobuja byłby energiczniejszy i z życiem. 2021-05-14 22:22 5. Tatusiowi pewnie synowa nie pasi co ma bul dopy i go nie zaprosili to zakapował młodych. Co do imprez,typu urodziny,chrzciny wesela i inne.. były całą pandemie i będą... tego nikt nam nie zabroni. 2021-05-14 22:13 6. Cały lockdown wesela są organizowane na Podhalu, Beskidzie Wyspowym itp - tylko głupcy na nie chodzą ale cierpimy niestety my wszyscy 2021-05-14 22:12 7. Szkoda słów. Obłuda i fałsz. 2021-05-14 22:12 8. Pytanie, dlaczego milicja weszła do obiektu dopiero po telefonie z komendy głównej? Może mieli cynka i dobrze wiedzieli co się tam odjaniepawla i był prikaz nie wadzić. Wygląda na to że weselnicy zawsze mieli cynk że jedzie patrol. Dlaczego tylko 2 osoby z 200 zostały spisane? Gdzie sanepid, mandaty, glebowanie, teleskopy, ... A potem się dziwią że nikt nie ma dla nich szacunku. Hańbicie mundur, który nosicie! A dla ojca pana młodego wyrazy szacunku się należą a nie obelgi. Gdyby więcej osób przestrzegało prawa i postępowało uczciwie to do takich sytuacji by nie dochodziło. Zakłamany ciemny ludzie. Robactwo. 2021-05-14 21:46 9. Mają rozmach ....... Im wolno! 2021-05-14 21:40 10. Wszyscy kierowcy powinni przechodzić badania co kilka lat.Jezdza alkoholicy,cukrzyki czy tacy co mają padaczkę.Potem się szuka przyczyny...
2021-05-06 10:16 1. Czy wszystkie 3 budynki zapaliły się w tym samym czasie ? 2021-05-05 11:09 2. Chwała osobom, które dokonały tego dzieła. Kulturę narodu poznajemy również po tym, jak obchodzi się on z przeszłymi pokoleniami dawnych mieszkańców, w tym wypadku polskich Żydów, stanowiących niegdyś jedną z najliczniejszych mniejszości narodowych w zarówno I jak i II Rzeczypospolitej. Inicjatywa ta świadczy o ludzkiej wrażliwości i humanizmie, sprzyja pojednaniu między narodami i umacnia ekumenizm, przełamuje niedobre stereotypy i opinie. Należy tą inicjatywę wesprzeć! 2021-05-04 18:21 3. znowu przypadkowo się zapaliło.......taki fajny plac.... 2021-04-28 11:38 4. wiktoria o którym spośród tysięcy wymyślonych przez homo sapiens...?! chyba że nie jesteś homo sapiens..... 2021-04-26 07:38 5. Napisałem to, żeby zwrócić uwagę na niepoważne zachowanie rządzących. To do nich skieruj swoje zalecenia żeby dziękowali swojemu Bogu za zdrowie, albo raczej żeby prosili go o rozum. 2021-04-24 12:58 6. Po co te teatrzyki za nasze pieniądze? Przyjechał autem za nasze, kierowca i ochrona za nasze, budowa za nasze... Przyjeżdża i mówi, że jest fajnie i będzie lepiej kiedyś tam. Jak chce odwiedzać to za swoje i prywatnie. Każdy polityk to prostytutka... Zrobi i powie wszystko za pieniądze. 2021-04-22 13:31 7. @Yhm ty człowieku słyszysz się , dziękuj swojemu Bogu że ci nic nie dolega że jesteś zdrowe 2021-04-20 14:16 8. W sumie to jak powstanie hala lodowa to może się okazać przydatna, w końcu stadiony przerabiają na szpitale to z takiej hali będzie można zrobić kostnicę. Inwestycja na czasie w wykonaniu PiS. 2021-04-19 19:41 9. A nie podał kiedy otworzą muzea ? 2021-04-19 09:50 10. Po co tyle zdjęć? Ktoś nie wie jak wygląda Tablet w masce?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania

Album TP

Bojcorka