Reklama

2021-04-24 18:54:47

Ratułów

Budzę się codziennie z poczuciem winy

W marcu minęły dwa lata od tragicznej śmierci 9-letniego Kuby. W Ratułowie chłopiec wjechał na quadzie wprost pod nadjeżdżające auto.

Nie przyniesie mi kwiatków na Dzień Matki, to już raczej ja zaniosę je na jego grób. Minęły już dwa lata, a ja codziennie budzę się z poczuciem winy. Nie jest łatwo tak żyć - mówi Paulina Truchoń, mama Kuby, który w marcu 2019 roku wyjechał quadem na jezdnię, wprost pod jadące tamtędy auto. Mimo podjętej na miejscu akcji reanimacyjnej, która przywróciła mu funkcje życiowe, i błyskawicznym transporcie lotniczym do szpitala, zmarł na drugi dzień po wypadku.

Rezolutny pomocny i ostrożny
Kuba jeździł do szkoły na rowerze. Tysiąc razy wyjeżdżał z bocznej drogi na gminną. Zawsze był bardzo ostrożny. Wiedział, że najpierw trzeba przepuścić auta - twierdzi jego mama. Dziadek nie może nachwalić się roztropności chłopca. - Potrafił już podpiąć maszyny do traktora, kiedy wyjeżdżałem do pola. Jak szedł z babką do sklepu, to nie było mowy o tym, żeby przeszli ulicę w innymi miejscu niż po przejściu dla pieszych - wspomina Kazimierz Truchoń. Do dziś nie może uwierzyć, że to chłopiec popełnił błąd. To on na spółkę z synem kupił Kubie quada i wcale nie na komunię, jak mówiono, tylko jeszcze w marcu, na jakieś dwa tygodnie przed wypadkiem.

16 marca 2019 roku Kuba najpierw chciał rozpalić ognisko, ale po tym, jak mama mu na to nie pozwoliła, zadecydował, że pójdzie do sklepu kupić dwóm młodszym braciom zabawki. - Zdążyłam tylko krzyknąć, żeby kupił jeszcze bułki - relacjonuje Paulina Truchoń. Z domu wywabił ją huk. Od razu pomyślała o Kubie. Wybiegła na drogę. Nad Kubą pochylała się kobieta i krzyczała: "Ja nie chciałam go zabić" - wspomina Paulina Truchoń. Samochód, którym  jechała kobieta z dwójką dzieci, uderzył w quad. Chłopiec odbił się od szyby samochodu. Na głowie nie miał kasku.

Chcę odzyskać spokój
Paulina Truchoń po raz  kolejny przegląda zdjęcia zrobione po wypadku i analizę, jaką przeprowadził biegły sądowy. Wyjazd z drogi, którą jechał Kuba, prowadzi ostro pod górę. Zasłaniają go drzewa, ale w marcu jeszcze nie ma na nich liści. Poza tym informują o niej znaki ustawione na drodze głównej. Chłopiec po wyjeździe na gminny trakt chciał skręcić w lewo i dostać się na przeciwległy pas ruchu - Nie mogę zrozumieć, dlaczego na drodze nie widać śladów hamowania auta. Kuba wyjechał przecież z prawej strony. Dlaczego więc pojazd ma uszkodzoną lewą część przodu. Tak sobie myślę, że gdyby ta kobieta jechała zgodnie z przepisami 50 km/h, to zdążyłaby wyhamować i nawet gdyby uderzyła w quada, to nie z taką siłą i może moje dziecko teraz by żyło. A może w ogóle nie widziała, co dzieje się na drodze. Wystarczyło, że na ułamek sekundy odwróciła się do swoich dzieci - snuje przypuszczenia matka. Jest rozczarowana postępowaniem prokuratury. Przyznaje, że na rozprawie zachowała się wobec kobiety kierującej audi agresywnie, oskarżała ją o śmierć syna, padły wulgarne słowa. - To jest oczywiste, że temu, że Kuba wyjechał na quadzie na ulicę, na której w ogóle nie powinno go być, jesteśmy winni przede wszystkim my, rodzice. On nie powinien się na tej drodze znaleźć. Ale myślę, że gdyby nie błędy, które popełniła również kierująca audi, Kuba być może dziś by żył. Najłatwiej w tej sytuacji było oskarżyć dziecko - komentuje to, co wydarzyło się dwa lata temu w sądzie.

- Postępowanie w sprawie wypadku, które prowadziła nowotarska prokuratura, zostało umorzone. Biegły stwierdził, że prowadząca samochód nie popełniła żadnego wykroczenia drogowego. Na to umorzenie wpłynęło do sądu zażalenie, ale sąd podtrzymał decyzję prokuratury - mówi Krzysztof Bryniarski, prokurator rejonowy w Nowym Targu.

W marcu 2021 roku do sądu cywilnego wpłynął pozew przeciwko ubezpieczycielowi kierowcy audi. Pełnomocnik występujący w imieniu Pauliny Truchoń domaga się przeanalizowania wypadku przez innego biegłego sugerując, że poprzedni między innymi źle obliczył prędkość, z jaką jechało audi.  Czy kierująca audi podjęła jakiekolwiek działania w celu uniknięcia wypadku? Jeśli tak, to jakie, i czy kierująca audi w jakikolwiek sposób doprowadziła do powstania przedmiotowego wypadku? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań domaga się adwokat reprezentujący matkę 9-letniego Kuby. - To nie tylko Kuba jest winien w tym wypadku. Ja chcę sprawiedliwości. Tylko wtedy odzyskam spokój - mówi Paulina Truchoń.

W tym roku wiosna przyjdzie na Podhale nieco później. Już jednak na drodze pojawili się rowerzyści. Przybędzie quadów, skuterów i motocykli kupionych zbyt wcześnie zbyt młodym kierowcom. Ten artykuł jest przestrogą zarówno dla rodziców, jak i użytkowników dróg.

Beata Denis-Jastrzębska

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Pawel 7878 2021-04-26 20:29:42
Czytając wasze komentarze ,trzeba jeszcze dodać ,że to wina gminy, bo wybudowała tam drogę.
thomms 2021-04-26 17:11:06
patrze w kalendarz, ale to nie 1 kwietnia.. To jakiś żart?! Kobieto ogarnij się! Ktoś zapewne naobiecywał kasy z odszkodowania, takich firm jest wiele.. Poszkodowana Pani z Audi ma przekichane bo ktoś dziecku dał quada.. dodatkowo jakby tego było mało to jeszcze po sądach ją będą ciągać! Gdzie my żyjemy? Jak działają sądy? DRAMAT!
obserwator 2021-04-26 16:49:09
Do nick Kkr
Bardzo trafnie to podsumowałeś.
Kkr 2021-04-26 14:10:37
Prosta sprawa:
1. Prokuratura powinna rozpocząć śledztwo w sprawie zaniedbania obowiązków rodziców.
2. Kobieta kierująca samochód powinna w tym momencie wytoczyć proces o zniesławienie i nękanie. Oczywista wygrana i raz na zawsze zamknąć sprawę.
Cyklista 2021-04-26 11:43:10
Tu nie ma co szukać winy u innych. Należy samemu uderzyć się w piersi i powiedzieć: to jest tylko i wyłącznie moja wina.
stasek 2021-04-26 09:12:19
Do nick Kocur
Wielka tragedia
Twój cytat ,,Jak i kierowca tak i matka dziecka winna kierowca za nieuwagę na drodze i prędkość a matka za niedopilnowanie
Nie chcę sie wymądrzać bo wszystko tu już było opisane w komentarzach.
Ale nie zgodzę się z winą kierowcy.
Jeżdżąc przez wioski widać często jak wzdłuż drogi jeżdżą małe dzieci, na quadach, na minicrosach, na rowerkach.
Te dzieci dostają przyzwolenie, dostają sprzęt.
I niestety potem czesto dochodzi do tragedii.
Kocur 2021-04-26 06:36:01
Jak i kierowca tak i matka dziecka winna kierowca za nieuwagę na drodze i prędkość a matka za niedopilnowanie. Niekometowac racz tragedij ino rozpaczyc bo mała nieuwaga każdego dotknąć może w taki czy inny sposób w życiu.
Kasa 2021-04-26 06:08:55
Przecież to tylko chodzi o wyciągnięcie kasy o ubezpieczyciela samochodu
dziadeek 2021-04-25 16:18:25
Ja widzę szkopół w czym innym.
"Czy kierująca audi podjęła jakiekolwiek działania w celu uniknięcia wypadku?".
Nie podjęła, mogła np. włączyć wsteczny.
"czy kierująca audi w jakikolwiek sposób doprowadziła do powstania przedmiotowego wypadku?"
Doprowadziła, jechała tą drogą i o tym czasie.
I tu się zaczynają schody. Żyjemy w kraju, gdzie są niezawisłe i wolne sądy.
Oskarżony o korupcję wychodzi z ciupy za poręczeniem miliona zł. , czyli dość poważna sprawa.
Za kilka dni czytam, że tego poręczenia nie musi wpłacać???
"Kilka samochodów doszczętnie zniszczonych, ogromne straty finansowe. To efekt wypadku, który spowodowała kobieta lecząca się psychiatrycznie. Nie spotkała jej za to żadna kara. Sąd nawet nie odebrał jej prawa jazdy, tłumacząc, że z powodu choroby nie może odpowiadać za swoje czyny."
(dzisiaj "Państwo w Państwie")
Malwina 2021-04-25 10:58:23
No tak, "budzę się codziennie z poczuciem winy", będę się budzić bez, jeśli swoją winę przerzucę na kogoś. Kobieto idź do psychologa, a nie rujnuj życia komuś, kto przez Twoją bezmyślność i tak ma je zniszczone.
Ona 2021-04-25 10:35:18
Czy matka poniosła konsekwencje za niedopilnowanie dziecka? Wysłała dziecko quadem do sklepu po zabawki i jeszcze bułki kazała kupić. Rozumiem, ze spotkała ją największa tragedia ale niestety nie zwalnia jej to z odpowiedzialności za dziecko skoro pozwoliła na wyjazd do sklepu quadem.
lewy migacz 2021-04-25 10:00:44
@qaz - nie chodziło mi o roztrząsanie wypadku i dochodzenie kto był winny, bo to już zrobiła prokuratura. Choć fakty są takie jak piszesz. Chłopak mógł tam być legalnie jako pieszy i wtedy winna kierująca. Tylko czy byłby w stanie tak szybko przebiec z jednej strony jezdni na drugą? Jako pieszy na pewno zachowałby ostrożność i sprawdził czy coś nie nadjeżdża. Może nawet wcześniej usłyszałby odgłos nadjeżdżającego samochodu gdyby nie ryk kłada na którym jechał. Te wszystkie okoliczności tylko potwierdzają że chłopaka na kładzie nie powinno tam być. A za taki stan rzeczy odpowiadają tylko rodzice jako opiekunowie, którzy najpierw kupili "zabawkę" dziecku, następnie posyłali go na tej "zabawce" na zakupy do sklepu.

"Tak sobie myślę, że gdyby ta kobieta jechała zgodnie z przepisami 50 km/h, to zdążyłaby wyhamować"

A ja "tak sobie myślę, że gdyby ta matka myślała zgodnie z rozsądkiem, to nie wysłała by dziecka kładem po bułki"

Oczywiście rozsądek już przy kupnie kłada dzieciakowi wyparował.
qaz 2021-04-25 09:17:18
@lewy migacz - "Tak sobie myślę, że gdyby ta kobieta jechała zgodnie z przepisami 50 km/h, to zdążyłaby wyhamować i nawet gdyby uderzyła w quada, to nie z taką siłą i może moje dziecko teraz by żyło. A może w ogóle nie widziała, co dzieje się na drodze." Obowiązująca narracja. Tylko dlatego, że chłopak jechał quadem to się komuś smyrło. Bo gdyby szedł z buta to byłoby obligatoryjnie inaczej.
Truteń 2021-04-25 09:10:24
Jeśli wyjechał nagle, tuż przed samochód, myśląc że zdąży, to nic dziwnego że nie było śladów hamowania. Druga sprawa że przy sprawnym abs koła praktycznie się nie blokują i o ślady trudno. To już nie te czasy gdy każdy hamujący gwałtownie pojazd zostawiał czarne krechy na drodze.

Inna sprawa że nawet nastolatkowi quada bym nie kupił, a co dopiero dziecku które ledwo szkołę zaczęło.

Stało się i się nie odstanie, nie widzę sensu ciągania po sądach tamtej kobiety, przez to tylko trauma u matki się utrwala.
Mała 2021-04-24 22:04:27
Quada kupili a kask? O tym zapomnieli a po drugie quad nie powinnien być kierowany przez dziecko po drodze a tym bardziej bez nadzoru rodzica! Szukania winny w kimś gdzie wina leży po stronie rodziców jest śmieszne.
lewy migacz 2021-04-24 22:01:21
Pytanie, dlaczego prokuratura z urzędu nie wszczęła postępowania przeciwko rodzicom? To raczej kierująca audi powinna pozwać cywilnie rodzców chłopaka za szkody psychiczne swoje i rodziny. Trauma do końca życia tej Pani, jej dzieci i rodziny. Bo ktoś bardzo nieodpowiedzialny najpierw kupił z pełną premedytacją dziecku niebezpieczny pojazd a później kazał mu na nim jeździć do sklepu. Jeśli ci rodzice mają jeszcze inne dzieci to powinna im zostać ograniczona władza rodzicielska i powinni mieć kuratora żeby pilnował czy rodzice nie kupią czasem dzieciom jakiejś broni, łuku czy kuszy albo czego tam jeszcze.
W każdym razie zadośćuczynienie za przebyte piekło dla kierującej i rodziny powinno iść w setki tysięcy. I gdyby państwo funkcjonowało normalnie i była jakąkolwiek sprawiedliwość to ci rodzice powinni być surowo ukarani.
Andyq9 2021-04-24 21:09:48
9-letnie dziecko nie ma prawa wyjechać na droge quadem. Straszna tragedia ale winni są rodzice którzy na to pozwalali
Dunajcanka 2021-04-24 21:01:42
Paulina dobrze wie kto ponosi winę za tą tragedię Kuba był wspaniałym chłopcem brakowało mu po prostu miłości i poświęcenia uwagi którą skupiała na czym innym zamiast zająć się dziećmi. Niestety czasu nie cofnie ale miałam nadzieję że ta tragedia ją zmieni i wyciągnie jakieś wnioski szkoda brnie dalej i traci czas na niepotrzebne rzeczy.
Stanley Staywsiok 2021-04-24 19:59:57
Pytanie: czy 9-latek powinien wyjeżdżać quadem na drogę?
Odpowiedź: nie.
Szukanie winnych wszędzie indziej poskutkuje niestety kolejną tragedią w przyszłości.
Rara 2021-04-24 19:57:18
Przecież dziecko mogło jej wjechać w ostatniej chwili, stąd brak śladów hamowania. Oskarżenia w stronę kierującej są niedorzeczne. Winę ponoszą jedynie rodzice, to straszne, że gnębią bogu ducha winną kobietę, taki manewr dzieciaka stanowił zagrożenie też dla niej i jej dzieci .
Popieram Kierowcę 2021-04-24 19:45:02
Takich bredni do aż ciężko się słucha. Mamuśka się na kasę nastawiła i przypomina biednej kobiecie o zdarzeniu które również dla niej było albo nawet nadal jest traumatyczne. Znalazł się jakiś adwokat który będzie kasował pieniądze mimo że wie jaki będzie koniec tzn. że kierująca kobieta nie jest winna. Dziecka miało nie być na drodze! Jaką prędkością by nie jechała to gdy ktoś wpada zaraz przed pojazd to nie jesteś w stanie zareagować i zatrzymać zaraz pojazd. Matka Świadomie puściła chłopca po bułki, dziadek chodził z wnukiem po przejściu dla pieszych, którym w Ratułowie? Uszkodzona nie ta strona pojazdu... takiego nielogicznego i wyłącznie medialnego myślenia w tym tekście jest więcej. Darujcie sobie...
Śwarno 2021-04-24 19:43:55
Nie widzę tu żadnej winy. Winni są tylko i wyłącznie rodzice, że pozwolili 9 latkowi na jazdę kładem po ruchliwej drodze. Koniec i kropka. Kobieta powinna zostać uniewinniona, wystarczy, że do końca życia będzie się obwiniać i wyrzucać , że mogła wyjechać dwie minuty wcześniej, albo później...
void null 2021-04-24 19:34:30
Jedyne kto powinien iść "siedzieć" to rodzice dziecka które wyjechało quadem z podporządkowanej na główną drogę.

Odpowiedzialni rodzice ?

Prokuratura powinna zając się rodzicami dziecka a nie kobieta kierującą samochód !
Też matka 2021-04-24 19:29:14
Winni tutaj są tylko i wyłącznie rodzice chłopca. Jak można takim dzieciom dawać motory lub quady? Przecież w tym wieku dziecko ma pstro w głowie. Jeszcze próbuje zrzucać winę na kierującą samochodem, nie dość, że tamta kobieta ma traumę do końca życia to jeszcze matka chłopca od nowa jątrzy.
Kierowca 2021-04-24 19:13:03
Winna jest tylko i wyłącznie matka że dzieciak 9lat jezdził po głównej drodze mimo że nie powinno go tam nigdy być bo to dzieciak a asfalt to nie miejsce dla quadów . Robią tylko problemy biednej kobiecie wiadomo po co. Od kiedy pieniądze nazywają się "sumieniem"??? Paranoja że jeszcze kobieta niczemu nie winna ma problemy za bezmyślność rodziców tego dziecka. Prokuratura to powinna się zająć ale matką że jej dzieci jeżdzą na samopas po wsi
Q 2021-04-24 19:07:14
Matka straciła dziecko, rozumiem że jest jej ciężko ale teraz chce pozbawić matki dwójkę dzieci pakując ją za kratki. Chore!! Opanuj się kobieto i weź się w garść bo co się stało to się nie odstanie.
 • PRACA | dam
  Firma Sport Moda zatrudni na umowę o pracę panią na stanowisko sprzedawca - asystent klienta. Mile widziana znajomość języka angielskiego i obsługi komputera. Wykształcenie średnie. Praca w sklepie firmowym Sportalm i EA7 Emporio Armani Zakopane. E-mail: sportmoda@sportmoda.pl
 • PRACA | dam
  Przyjmę STOLARZA do pracy - Ostrowsko. 502 564 044.
 • PRACA | dam
  Grupa Kapitałowa PKL S.A. Spółka PKL Horeca Sp. z o.o. zatrudni na stanowisko: OBSŁUGA TOALET. Miejsce pracy: Zakopane, Gubałówka. WYMAGANIA: - Wysoka kultura osobista, - Komunikatywność i łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Optymizm, sumienność i zaangażowanie, - Umiejętność pracy w zespole, - Dyspozycyjność oraz gotowość do pracy w systemie zmianowym, - Aktualna książeczka zdrowia dla celów sanitarno-epidemiologicznych. OFERUJEMY: - Umowa zlecenie, - Atrakcyjne warunki zatrudnienia, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. OSOBY ZAINTERESOWANE PROSZONE SĄ O PRZESŁANIE APLIKACJI zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem stanowiska (np. "OBSŁUGA TOALET"). Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  Grupa Kapitałowa PKL S.A. Spółka PKL Horeca Sp. z o.o. zatrudni na stanowiska: KUCHARZ, BARMAN, KELNER, POMOC KUCHENNA. Miejsce pracy: Zakopane, Gubałówka. WYMAGANIA: - Wysoka kultura osobista, - Komunikatywność i łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Optymizm, sumienność i zaangażowanie, - Umiejętność pracy w zespole, - Dyspozycyjność oraz gotowość do pracy w systemie zmianowym, - Mile widziane doświadczenie zawodowe lub chęć nauki, - Aktualna książeczka zdrowia dla celów sanitarno-epidemiologicznych. OFERUJEMY: - Umowa o pracę lub umowa zlecenie, - Atrakcyjne warunki zatrudnienia, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. OSOBY ZAINTERESOWANE PROSZONE SĄ O PRZESŁANIE APLIKACJI zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem stanowiska (np. "Kelner"). Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  Grupa Kapitałowa PKL S.A. Spółka PKL Horeca Sp. z o.o. zatrudni na stanowiska: KUCHARZ, BARMAN, KELNER, POMOC KUCHENNA. Miejsce pracy: SZCZAWNICA. Spółka PKL Horeca Sp. z o.o., rozwijając działalność gastronomiczną, poszukuje osób do pracy w kuchni, obsługi klienta oraz sprzedaży w nowo otwieranym obiekcie gastronomicznym. WYMAGANIA: - Wysoka kultura osobista, - Komunikatywność i łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Optymizm, sumienność i zaangażowanie, - Umiejętność pracy w zespole, - Dyspozycyjność oraz gotowość do pracy w systemie zmianowym, - Mile widziane doświadczenie zawodowe lub chęć nauki, - Aktualna książeczka zdrowia dla celów sanitarno-epidemiologicznych. OFERUJEMY: - Umowa o pracę lub umowa zlecenie, - Atrakcyjne warunki zatrudnienia, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. OSOBY ZAINTERESOWANE PROSZONE SĄ O PRZESŁANIE APLIKACJI zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem stanowiska (np. "Kucharz"). Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  PKL Horeca Sp. z o.o. jest Spółką wchodzącą w skład Grupy PKL. Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną. Jest jednym z największych pracodawców na Podhalu, zatrudniającym ponad 300 osób. Jeżeli: - Chcesz pracować z najlepszymi specjalistami w turystyce; - Szukasz zatrudnienia u renomowanego pracodawcy i lidera branży; Dołącz do nas! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: KIEROWNIK RESTAURACJI - MIEJSCE PRACY: SZCZAWNICA. Opis stanowiska: - Organizacja pracy w restauracji i punktach gastronomicznych, - Nadzór nad jakością wydawanych dań, - Kontrola zamówień i kosztów, - Kontakty z kontrahentami, dostawcami i podwykonawcami, - Proponowanie i wdrażanie nowych rozwiązań, raportowanie, - Organizacja pracy własnej i zespołu, - Zapewnienie najwyższej jakości obsługi gości, - Dbanie o pozytywny wizerunek Grupy Kapitałowej. WYMAGANIA: - Doświadczenie zawodowe na podobnym stanowisku, preferowane w dużych obiektach gastronomicznych, - Znajomość systemów operacyjnych w dziale gastronomii będzie dodatkowym atutem, - Umiejętność zarządzania zespołem oraz ich czasem pracy - tworzenie grafików, - Umiejętność pracy pod presją czasu, - Znajomość zagadnień gastronomicznych, - Dyspozycyjność, - Innowacyjność, kreatywność i pomysłowość. OFERUJEMY: - Pracę w rozwijającej się Firmie, - Możliwość zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub umowy o współpracę, - Stabilne warunki zatrudnienia, - Atrakcyjne wynagrodzenie plus system premiowy. APLIKACJE ZAWIERAJĄCE CV prosimy przesyłać na adres: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "KIEROWNIK RESTAURACJI". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ DO PRACY NA STANOWISKA: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, BARMANKI - Zakopane - 600 035 355.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  OWCZARKI PODHALAŃSKIE TEL. 788-552-449
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERKĘ, POMOC KELNERSKĄ. Praca stała. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERKĘ, POMOC KELNERSKĄ na sezon letni. 601 533 566, 18 20 64 305
 • USŁUGI | budowlane
  ŁAZIENKI kompleksowo. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  CENTRALNY OŚRODEK SPORTU - OŚRODEK PRZYGOTOWAŃ OLIMPIJSKICH w Zakopanem zatrudni KELNERKĘ (KELNERA) oraz POMOC KUCHENNĄ. Tel.: 725300095. E-mail: sekretariat.zakopane@cos.pl
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni KUCHARKĘ. Praca co drugi dzień. 666378357
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Zakopane, Krupówki - WYNAJEM DŁUGOTERMINOWY: MIESZKANIE 2-pokojowe - 507 406 516
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Zakopane, Krupówki - WYNAJEM DŁUGOTERMINOWY: POKOJE 1 i 2-OSOBOWE Z ŁAZIENKAMI - 507406516
 • PRACA | dam
  Zatrudnię piekarza lub osobę do przyuczenia. Piekarnia Raba Wyżna. 602151357 881933550marcin.talaga@gmail.com
  Tel.: 602151357
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DOM - JABŁONKA CENTRUM. 605 306 294.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KIEROWCĘ KAT. C. 603 656 796.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KIEROWCĘ KAT. T ( NA BECZKOWÓZ). 603 656 796.
 • PRACA | dam
  Księstwo Góralskie poszukuje pracowników na stanowiska: manager, kucharz, cukiernik, kelner, barman, sushi man. Szukamy ludzi młodych, pozytywnie nastawionych do pracy i życia. Oferujemy stałą prace oraz pewne wynagrodzenie. 602111144 rekrutacja@ksiestwogoralskie.pl
  Tel.: 602111144
 • PRACA | dam
  Restauracja Giewont w Kościelisku zatrudni na stanowisko: POMOC KUCHENNA, PANI SPRZĄTAJĄCA oraz KELNERZY. CV proszę przesyłać na adres: biuro@restaurantgiewont.com informacje pod nr 506161252.
 • PRACA | dam
  Restauracja w Kościelisku zatrudni na umowę o pracę KELNERKĘ lub KELNERA. Warunki do omówienia na miejscu. Telefon kontaktowy 605 277 662.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ ARCHITEKTA, niezbędna znajomość Archicada i dyspozycyjność. Tel. 601 544 244
 • PRACA | dam
  Kierowca CE w ruchu międzynarodowym, wysokie wynagrodzenie , wiecej informacji telefonicznie 603 792 895.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-05-14 22:01 Zwiedzanie wystaw, spotkania w Muzeum Tatrzańskim. Po remoncie rusza Galeria Hasiora 2021-05-14 21:08 Orkiestra Dęta Echo Gór z Kasinki Małej zagrała na Skałce 2021-05-14 21:00 Wiemy, ile zebrano dla chorego Wiktora w czasie aukcji w Tatrzańskim Parku Narodowym 2021-05-14 20:29 Nowe fakty w sprawie wesela w Księżówce. To wielka obłuda 13 2021-05-14 19:57 Teraz większy ruch na zakopiance 2021-05-14 19:50 Nie żyje ofiara porannego wypadku w Łapszach 3 2021-05-14 19:43 Na poboczu głównej drogi w Rabce nadal zalegają zwały gnijącego drewna 2021-05-14 19:32 Ukradł znak drogowy, przerobił go i zmylił kierowców ciężarówek 8 2021-05-14 19:31 Pani Marysia wie, co się stało z turystami. A jakie oscypki sprzedaje! (WIDEO) 2021-05-14 19:00 Tak znika stare Zakopane. Będą nowe pensjonaty (WIDEO) 11 2021-05-14 18:38 Wypadek na skrzyżowaniu w Gronkowie. Młodzi ludzie nie zauważyli znaku STOP 6 2021-05-14 18:05 Zderzenie trzech aut w Zubrzycy Dolnej 2021-05-14 17:59 Wolni przedsiębiorcy i skoczkowie dla Wiktorka. Chłopiec walczy z guzem mózgu (WIDEO) 2021-05-14 17:15 W Charytatywnym Rajdzie Koguta wyruszą znad jezior do Zakopanego 2021-05-14 16:59 Noc Muzeów w willi Atma 2021-05-14 16:15 Piątek, a zakopianka prawie pusta. Co się dzieje? 6 2021-05-14 15:33 Auto uderzyło w betonowy przepust w Łapszach. Śmigłowiec ratunkowy na miejscu 1 2021-05-14 15:30 Dariusz Popiela namówił mieszkańców do sprzątania żydowskiego cmentarza. Tym razem w Nowym Targu (WIDEO) 2021-05-14 14:30 Andrzej Bargiel wraca do domu. Szczęśliwie zakończyła się wyprawa w wysokich górach (WIDEO) 2021-05-14 13:42 Sprzęt do nauki zdalnej dla podtatrzańskich szkół 1 2021-05-14 13:00 Baryton w miejsce tancerza. Kto będzie nowym dyrektorem MOK? 1 2021-05-14 12:15 Będzie 130 nowych lokali - Mieszkanie Plus już powstaje w Mieście 2 2021-05-14 11:28 Na ten dzień restauratorzy czekali 7 długich miesięcy. Niektórzy i tak szykują pozew 6 2021-05-14 11:26 Łączą nas zabytki techniki 2021-05-14 10:45 Zanim będzie za późno. Czy chronisz dziecko przed samobójstwem? 1 2021-05-14 09:59 Zmarł Marian Rogoziński. Był doskonałym kierowcą rajdowym, mistrzem brydża 2021-05-14 08:00 Warsztaty dla lokalnych biznesmenów 2021-05-13 22:00 Wiosenne odloty z Centrum Edukacji Lotniczej 2021-05-13 21:15 Już jutro - wielkie porządki na żydowskim cmentarzu 4 2021-05-13 20:30 Biały Marsz - mała cegiełka naszego redakcyjnego kolegi 1 2021-05-13 19:45 Auto wjechało w dom przy zakopiance 1 2021-05-13 19:30 Nastolatek nie miał właściwego prawa jazdy, ale stracił i to, które miał 2 2021-05-13 19:00 Metoda czarnej skrzynki. Konkurs dla czytelników 2021-05-13 18:31 5 krajów, których obywatele najczęściej pracują w naszym regionie 2021-05-13 18:02 Po torfowiskach wokół Tatr 2021-05-13 17:45 Gaz staje się faktem 3 2021-05-13 17:20 Poznaj Babią Górę 2021-05-13 17:00 Jak zostać miastem 3 2021-05-13 16:15 Korki nadal paraliżują centrum Zakopanego. Czy to już ostatni dzień? 4 2021-05-13 15:30 Tajemnice rękodzieła 2021-05-13 14:38 Nawałnica przechodzi nad Orawą i Rabą Wyżną (WIDEO) 2021-05-13 14:20 Wspomnienia z minionych czasów 2021-05-13 13:44 W Zakopanem burzą dom (WIDEO) 16 2021-05-13 13:00 Nikt bezbłędnie nie napisał 3 2021-05-13 12:15 Jak wygląda strój orawski (WIDEO) 1 2021-05-13 11:30 Widokowa droga krzyżowa. Przejażdżka po pięknych miejscach Podhala (WIDEO) 1 2021-05-13 10:46 Zranione serce Turnioków (WIDEO) 3 2021-05-13 10:00 Agresywna słaba płeć. Mamo nie bij mnie 1 2021-05-13 09:00 Komunikacyjne miasteczko coraz bliżej ukończenia 2 2021-05-13 08:00 Z wieży kościelnej pieśń się niesie 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-05-14 22:41 1. Pewnie naczytali się tych "zapraszających serdecznie" komentarzy tubylców na tym Forum... :)) :)) A tak na serio - Ci co lubią zabawę pewnie i tak przyjadą, dla nich wszystko przygotowane - wesołe miasteczko, diabelski młyn, małpie gaje (nawet na Siwej Polanie) , betonowe koszmarne hotele , wielkie pensjonaty itp . oraz zastępy policji do utrzymania jakiego takiego porządku. No i oczywiście Sylwester Marzeń TVP . Gorzej z prawdziwymi turystami dla których miejsca ani atmosfery już nie ma i nie będzie . 2021-05-14 22:34 2. Nauka płynie z Torunia. Ubogi redemptorysta ledwo przędzie i ciągle prosi staruszków o wsparcie dzieła Maryi. No to co się dziwić ,że w każdym zakątku Polski każdy księżulo " orze jak może". 2021-05-14 22:32 3. Polski Kościół to dno. 2021-05-14 22:22 4. @Dr.Edke. Piernicys, piesi i rowerzyści też, dzisiaj miałem sytuację na dwóch przejściach w Łącku i Krościenku, idzie i nic nie myśli bez zastanowienia tak lelum polelum. Jakby była dziura w przejściu, to by wpadł po uszy a lało. Gdyby zagrzmiało to by go nie ruszyło. Taki, który chciałby popełnić samobuja byłby energiczniejszy i z życiem. 2021-05-14 22:22 5. Tatusiowi pewnie synowa nie pasi co ma bul dopy i go nie zaprosili to zakapował młodych. Co do imprez,typu urodziny,chrzciny wesela i inne.. były całą pandemie i będą... tego nikt nam nie zabroni. 2021-05-14 22:13 6. Cały lockdown wesela są organizowane na Podhalu, Beskidzie Wyspowym itp - tylko głupcy na nie chodzą ale cierpimy niestety my wszyscy 2021-05-14 22:12 7. Szkoda słów. Obłuda i fałsz. 2021-05-14 22:12 8. Pytanie, dlaczego milicja weszła do obiektu dopiero po telefonie z komendy głównej? Może mieli cynka i dobrze wiedzieli co się tam odjaniepawla i był prikaz nie wadzić. Wygląda na to że weselnicy zawsze mieli cynk że jedzie patrol. Dlaczego tylko 2 osoby z 200 zostały spisane? Gdzie sanepid, mandaty, glebowanie, teleskopy, ... A potem się dziwią że nikt nie ma dla nich szacunku. Hańbicie mundur, który nosicie! A dla ojca pana młodego wyrazy szacunku się należą a nie obelgi. Gdyby więcej osób przestrzegało prawa i postępowało uczciwie to do takich sytuacji by nie dochodziło. Zakłamany ciemny ludzie. Robactwo. 2021-05-14 21:46 9. Mają rozmach ....... Im wolno! 2021-05-14 21:40 10. Wszyscy kierowcy powinni przechodzić badania co kilka lat.Jezdza alkoholicy,cukrzyki czy tacy co mają padaczkę.Potem się szuka przyczyny...
2021-05-06 10:16 1. Czy wszystkie 3 budynki zapaliły się w tym samym czasie ? 2021-05-05 11:09 2. Chwała osobom, które dokonały tego dzieła. Kulturę narodu poznajemy również po tym, jak obchodzi się on z przeszłymi pokoleniami dawnych mieszkańców, w tym wypadku polskich Żydów, stanowiących niegdyś jedną z najliczniejszych mniejszości narodowych w zarówno I jak i II Rzeczypospolitej. Inicjatywa ta świadczy o ludzkiej wrażliwości i humanizmie, sprzyja pojednaniu między narodami i umacnia ekumenizm, przełamuje niedobre stereotypy i opinie. Należy tą inicjatywę wesprzeć! 2021-05-04 18:21 3. znowu przypadkowo się zapaliło.......taki fajny plac.... 2021-04-28 11:38 4. wiktoria o którym spośród tysięcy wymyślonych przez homo sapiens...?! chyba że nie jesteś homo sapiens..... 2021-04-26 07:38 5. Napisałem to, żeby zwrócić uwagę na niepoważne zachowanie rządzących. To do nich skieruj swoje zalecenia żeby dziękowali swojemu Bogu za zdrowie, albo raczej żeby prosili go o rozum. 2021-04-24 12:58 6. Po co te teatrzyki za nasze pieniądze? Przyjechał autem za nasze, kierowca i ochrona za nasze, budowa za nasze... Przyjeżdża i mówi, że jest fajnie i będzie lepiej kiedyś tam. Jak chce odwiedzać to za swoje i prywatnie. Każdy polityk to prostytutka... Zrobi i powie wszystko za pieniądze. 2021-04-22 13:31 7. @Yhm ty człowieku słyszysz się , dziękuj swojemu Bogu że ci nic nie dolega że jesteś zdrowe 2021-04-20 14:16 8. W sumie to jak powstanie hala lodowa to może się okazać przydatna, w końcu stadiony przerabiają na szpitale to z takiej hali będzie można zrobić kostnicę. Inwestycja na czasie w wykonaniu PiS. 2021-04-19 19:41 9. A nie podał kiedy otworzą muzea ? 2021-04-19 09:50 10. Po co tyle zdjęć? Ktoś nie wie jak wygląda Tablet w masce?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Pożegnania

Album TP

FILMY TP