Reklama

2021-05-06 17:10:23

Reklama

Zakopane

Kłótnia nad trumną

Godzinę czekała rodzina zmarłego na wydanie zwłok z prosektorium w Zakopanem. Interweniowała policja. Wszystko przez spór zakładów pogrzebowych o pobieranie opłat.

- Już wcześniej uprzedzono nas, że może być o to awantura. W prosektorium wydadzą zwłoki bez problemów, jeśli zostanie uiszczona opłata w wysokości 450 zł. Śmierć bliskiej osoby to bolesne wydarzenie, a tu spotkało nas jeszcze coś takiego - mówi córka zmarłego. 

Rodzina zmarłego mężczyzny pojechała z zakładem pogrzebowym Całun do prosektorium w szpitalu w Zakopanem. Zmarły był zakażony koronawirusem, więc wydawanie ciała podlega specjalnym procedurom. Prosektorium po wygranym przetargu prowadzi Maciejka, druga z zakopiańskich firm pogrzebowych.

Na miejscu okazało się, że przy wydawaniu ciała zmarłego ma być pobrana opłata w wysokości 450 zł. - Przed prosektorium był też zakład pogrzebowy ze Śląska, którego przedstawiciel twierdził, że tam o takiej opłacie nie ma mowy.

Kobieta dodaje, że obie z siostrą czuły się fatalnie, bo liczyły na inne traktowanie po stracie bliskiej osoby, a spotkały je przepychanki o pieniądze.   

Szef zakładu pogrzebowego Całun twierdzi, że konkurencyjna Maciejka żąda opłaty za wydanie zwłok bezprawnie. - Mam na to dowody i opinie prawne. Ta sytuacja ma miejsce od początku pandemii. Za przechowywanie przez 72 godziny zwłok i ich wydanie nie można pobierać żadnych opłat, a my w sumie w czasie pandemii koronawirusa musieliśmy zapłacić 25 tys. zł. Teraz za pośrednictwem adwokata będziemy domagać się od Maciejki zwrotu pieniędzy - tłumaczy szef firmy Całun.

Dodaje, że gdy nie chce zapłacić 450 zł, firma Maciejka odmawia wydania zwłok. - Taka właśnie sytuacja miała miejsce w poniedziałek w obecności rodziny zmarłego. Musiałem wezwać policję i dopiero po spisaniu oświadczenia zwłoki zostały wydane. Najgorsze, że ciepią na tym rodziny, które i tak znajdują się przecież w trudnej sytuacji - mówi szef firmy Całun. Jego zdaniem to praktyka godna potępienia, szczególnie gdy dzieje się na oczach rodziny zmarłego.   

 W sprawie pobierania opłat za zwłoki osób zakażonych koronawirusem interweniowała Polska Izba Branży Pogrzebowej. Jej członkiem jest Całun. - Wysłaliśmy pytania w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Obie te instytucje odpowiedziały, że pobieranie tych opłat jest niezgodne z prawem. Wynika to bezpośrednio z art. 28 Ustawy o działalności leczniczej, która nakłada na szpital obowiązek nieodpłatnego okrycia, przechowania przez 72 godziny i wydania zwłok osoby zmarłej bez względu na to, jaka była przyczyna zgonu - tłumaczy Dariusz Dutkiewicz, dyrektor izby.

To złamanie prawa

Dodaje, że mimo iż szpital przekazuje w ramach przetargu obsługę prosektorium zewnętrznemu podmiotowi, w tym wypadku zakładowi pogrzebowemu, to odpowiada za wydanie zwłok. - Jeśli ktoś pobiera za to jakąkolwiek opłatę, czy 1 czy 450 zł, to nie można tego nazwać inaczej niż złamaniem prawa - twierdzi dyrektor Dutkiewicz.

30 marca Izba wysłała w tej sprawie pismo do Szpitala Powiatowego w Zakopanem. - Nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi, dlatego skierowaliśmy pismo w tej sprawie do organu założycielskiego szpitala, czyli starostwa powiatowego - mówi dyrektor Izby.

Dodaje, że w większości szpitali w Polsce zwłoki covidowe wydawane są bez opłat. Jeśli jest inaczej, po interwencjach Izby opłaty zwykle przestają być pobierane. - Są jednak przypadki, że na tym strasznym nieszczęściu, jakim jest śmierć bliskiej osoby, ktoś żeruje i traktuje zwłoki wręcz jak zastaw, a rodzina to przecież nie zakładnicy.  Nikt nie może odmawiać rodzinie odbioru zwłok ze szpitala. 

Opłata jest legalna

Przedstawiciele zakładu pogrzebowego Maciejka tłumaczą, że opłatę pobierają całkowicie legalnie. Nie jest to bowiem w żadnym razie opłata za wydanie ciała, a za "przygotowanie do transportu zwłok z Covid-19". - Nasi pracownicy muszą używać jednorazowych strojów ochronnych, z których każdy kosztuje 50 zł. Musimy umieścić w trumnie odpowiednią matę, spryskać zapakowane wcześniej na oddziale szpitalnym zwłoki środkami dezynfekcyjnymi. Musimy także zdezynfekować pomieszczenia, w których ciało się znajdowało. Musieliśmy kupić również ozonator. To wszystko kosztuje - tłumaczy szef Maciejki. Wskazuje, że czynności te są dokładnie opisane w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie postępowania ze zwłokami. - Czynności te musi wykonać firma prowadząca prosektorium, czyli w tym wypadku my. Nie możemy udostępnić komuś pomieszczeń prosektorium czy wydać zwłok bez przeprowadzenia tych czynności - dodaje szef Maciejki.

Jak zapewnia, dysponuje pismem od dyrekcji szpitala powiatowego w Zakopanem, który po skardze na pobieranie tej opłaty stwierdził, iż jest to kwota zgodna z obowiązującymi przepisami. - Mieliśmy również kilka kontroli sanepidu, ostatnią 16 kwietnia, i nie stwierdzono jakichkolwiek nieprawidłowości. Jeśli chodzi o sytuację z poniedziałku, nie my wzywaliśmy policję, a wręcz poszliśmy drugiej stronie na rękę, bo wydaliśmy zwłoki bez pobrania opłaty - mówi szef Maciejki. Dodaje, że sprawa powinna być dokładnie uregulowana ustawowo, wtedy nie byłoby żadnych wątpliwości. - Do tej pory przedstawiciele drugiego zakładu pogrzebowego przekazywali te opłaty, my wystawialiśmy faktury i nie było żadnych problemów. Nie rozumiem, dlaczego teraz wywołana została ta sprawa i jeszcze angażowana jest do tego policja, która ma wiele innych ważniejszych spraw na głowie. Rodzina zmarłej osoby, która pozostaje w żałobie, też nie powinna być wciągana w takie sprawy. Jeżeli ktoś nie godzi się na opłaty, może dochodzić swoich praw w sądzie. 

Oba zakłady pogrzebowe są skonfliktowane, bo wcześniej prosektorium prowadził Całun, ale ostatni przetarg organizowany przez szpital wygrała Maciejka.     

Policja po raz trzeci

Poniedziałkową interwencję w szpitalu potwierdza zakopiańska policji. - Rzeczywiście, nasz patrol został wezwany do prosektorium w szpitalu. Na miejscu okazało się, że zakład pogrzebowy prowadzący prosektorium domaga się uiszczenia opłaty, której nie chce zapłacić drugi przedsiębiorca. W końcu w obecności funkcjonariuszy i po spisaniu notatki zwłoki zostały wydane - mówi Krzysztof Waksmundzki z zakopiańskiej policji. Dodaje, że to trzeci w ostatnich miesiącach przypadek, gdy do prosektorium wzywana była policja. Poprzednie dwa miały miejsce w październiku i wyglądały podobnie.

Dyrektor szpitala Regina Tokarz w rozmowie z Tygodnikiem oświadczyła, że nie zajmuje się bezpośrednio sprawą. Nie dotarły też do niej informacje o poniedziałkowej interwencji policji ani o pobieraniu przez dzierżawcę prosektorium opłat. Jak stwierdziła, za przechowywanie zwłok przez 72 godziny oraz ich wydawanie nie mogą być pobierane opłaty. Zdziwiła się też faktem, iż szpital miał nie odpowiedzieć na pismo Polskiej Izby Branży Pogrzebowej. Przekonywała, że szpital zawsze stara się dotrzymywać wszystkich terminów korespondencyjnych. Zapewniła, że zajmie się sprawą, ale po szczegóły odesłała nas Joanny Rataj, kierownika działu organizacyjno-administracyjnego. 

Przed rokiem 2019 przetargi na dzierżawę pomieszczeń prosektorium wygrywała firma Całun. W 2019 najkorzystniejszą ofertę złożyła firmy Maciejka. Szpital w umowie zawarł, jakie czynności na rzecz placówki wobec osób zmarłych ma wykonywać dzierżawca. 

Joanna Rataj podkreśla, że sytuacja, do jakiej doszło w poniedziałek na oczach rodziny, nie powinna mieć miejsca. - Szpital nie akceptuje uzależnienia wydawania zwłok od uiszczenia przez rodzinę czy drugi zakład pogrzebowy jakichkolwiek opłat - stwierdza Joanna Rataj. - Sprawę określa ustawa o działalności leczniczej i rozporządzenie ministra zdrowia. Za czynności związane z wydaniem zwłok dzierżawca nie może pobierać opłat. Ponieważ były wątpliwości, informowaliśmy o tym w październiku ubiegłego roku firmę, która wygrała przetarg.

Według niej zakład pogrzebowy może jednak naliczać opłaty za to, co nie jest sprzeczne z ustawą i rozporządzeniem. - Moim zdaniem jednak powinien być wywieszony cennik takich usług - zaznacza Joanna Rataj.
Paweł Pełka   

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Maks 2021-05-08 21:50:12
Urzekła mnie Pana historia:) To co Pan piszesz nie trzyma się kupy
Jasiek 2021-05-08 18:36:47
Zasmucona! Wyrazy współczucia z powodu straty bliskich, ja też straciłem kogoś bliskiego i idąc po pracy wstapilem do tego całun aby dowiedzieć się co i jak więc już miałem to załatwić ale zadzwoniła żona i musiałem udac się do domu przechodząc obok tej maciejki pomyślałem wstapie co mi tam i zapytam. Byłem rozczarowany nie dość że 1000zl było taniej to ta Pani wszędzie ze mną jeździła po urzędach i pomogła mi załatwić wszystko. Pozdrawiam i każdemu polecam!
Zasmucona 2021-05-08 13:32:05
Może mój komentarz nie dotyczy konkretnie tej sprawy ale tego zakladu pogrzebowego. Na przełomie kilkunastu lat zlecalam dwa razy organizację pogrzebu bliskich osób zakladowi Całun i bylam zadowolona z obslugi jak i też z kosztów. Kilka miesięcy temu zostałam " zwabiona podstępem" przez ten nowy zaklad. Były to dla mnie trudne chwile wiec zdecydowałam się na uslugi tego zakładu. Ceny bardzo wysokie w stosunku do innych zakładów a Pani ,która tam była powinna się wstydzić tego co mówiła na konkurencję. To nie czas, miejsce ani też dobra reklama.
Wrr 2021-05-08 12:26:26
Prosektorium zakopiańskie to przedpotopowy obiekt, z którego dyrektor szpitala czerpie ogromne zyski nie dając nic wiele w zamian. Ktoś zobowiązał się płacić ogromne pieniądze i pewnie sobie nie radzi. A ci poprzedni to się pozbyli strupa na d.... i nie sądze żeby mieli czego żałować
@^&#^&*($%^(%#~ 2021-05-08 08:24:22
Czyli kiedy jeden zakład pogrzebowy wygrywa przetarg i bierze za coś pieniądze to jest w porządku i nie trzeba żadnej izby i Policji a jak wygra drugi to wtedy jest żal? Czy to nie jest dziecinne i takie...
...Polskie?
czytelnik 2021-05-07 17:11:31
Moim skromnym zdaniem - najlepsza to ta firma niewymieniona tutaj - trzecia... wspaniali, skromni ludzie ją prowadzą i dziękuje, że w trudnych chwilach mogłam doświadczyć od nich takiej życzliwości, a resztę cóż tylko p.Bóg wie jak to jest naprawdę
Oburzona 2021-05-07 13:52:58
Przecież nie płacą za te wszystkie środki ze swoich prywatnych pieniędzy. To wszystko są koszty, które odliczają od podatku. A jeżeli zmarły nie miał covida to bez opłat wydają? Ciekawe....
etnograf 2021-05-07 12:21:12
widac ze calun chce wykosic konkurencje
Zako 2021-05-07 10:59:44
Ale Całun nie ma prosektorium i nie pobiera opłat i tu jest wielka różnica. Jak się Maciejka przeinwestowala to niech spija piwo, które nawarzyła i nie wykorzystuje trudnej sytuacji w której znajdują się rodziny osób zmarłych.
Zimnt 2021-05-07 08:30:23
Gdyby Całun miał prosektorium też by ciała nie wydał gdyby nie była uregulowana opłata Za to się płaci
CHOmikusPopraniec 2021-05-07 07:58:07
A ja pytam dlaczego moje sługusy nie ukayały mandatem kaynym zgłaszających...a przy okazji mogli jeszcze ukayac zmayłego... Wyniki wyniki wyniki!!! Kuyyyyde! Do yoboty-taka okazja ehhhh
Aga 2021-05-06 23:45:19
Ale zdziercy są u was. W Lublinie nie ma takich opłat. Dzisiaj pochowałam Tatę, który też był pacjentem Covidowym.
wypad 2021-05-06 22:13:49
I po co nam to na Białorusi? Jeszcze jest normalnie.
trytytka 2021-05-06 21:51:36
Najlepsze biznesy są na ludzkim nieszczęściu. To jest prawo dżungli.
Gazda 2021-05-06 19:39:21
Ale to nie tylko ta Maciejka to praktykuje! Ja za ojca w Nowym Targu zapłaciłem 500zl ale jegomość powiedział że jak bez faktury to 400zl a za kremacje zapłaciłem 200zl więcej bo tata miał covid i powiedział też że w całej Polsce są opłaty bo nikt im nie zwraca za płyny kombinezony itd a wogole to i tak idzie z zasiłku pogrzebowego więc nie wiem o co ta wojna!! A może im weszli w rynek! Ps. A ten Pan w czarnym to widzę że covida ma gdzieś!!!!! Dobrze że ten zakopiański sanepid nie był wtedy:)
Xct 2021-05-06 18:53:50
To sobie całun wychowal na swoim garbie konkurencję...
A kozak z tego maciejka...
Kiej 2021-05-06 18:00:59
Jak będą pobierać opłaty, to dojdzie do sytuacji jak w Szwecji, nie ma komu odebrać zwłok.
felczer 2021-05-06 17:43:17
Gospodarka rynkowa iście w stylu amerykańskim i nie ma nic wspólnego z demokracją europejską. Proponuję olej do głowy; - w czopkach. Jest to niezrozumiałe dla postkomunistów.

Reklama
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI POMOC KELNERSKĄ od zaraz, 15 zł /na godzinę netto, PRAKTYKA NIE WYMAGANA. 601 533 566, 18 20 64 305
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Zakopane ul. Krupówki POKÓJ 1-osobowy z łazienką, wynajem długoterminowy. Tel. 516037813
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Zakopane ul. Krupówki MIESZKANIE 2-POKOJOWE dla max 4 osób, wynajem długoterminowy. Tel. 516037813
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni osobę na stanowisko PRACOWNIK KAWIARNI. Oferujemy stabilne zatrudnienie na umowę o pracę. Tel.: 725300377
 • PRACA | dam
  Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zakopanem zatrudni OSOBĘ DO PROWADZENIA SEKRETARIATU. Wymagane doświadczenie. Umowa o pracę, pełny etat. CV proszę wysłać na adres: dyrektor@cechzakopane.pl. Kontakt telefoniczny: 501 682 696.
 • PRACA | dam
  Praca w Szwecji- Sztokholm od sierpnia dla kobiety przy sprzątaniu domów jednorodzinnych jak i mieszkań, klatek schodowych. Język angielski komunikatywny wymagany, praca na minimum rok czasu z możliwością przedłużenia kontraktu.. 0046736379047maja8751@gmail.com
 • PRACA | dam
  Polskie Koleje Linowe S.A. są liderem wśród operatorów kolei linowych w Polsce i jednym z największych pracodawców na Podhalu, zatrudniającym ponad 300 osób. JEŻELI: - Chcesz pracować z najlepszymi specjalistami w turystyce; - Szukasz zatrudnienia u renomowanego pracodawcy i lidera branży; DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: PRACOWNIK DZIAŁU OBSŁUGI KLIENTA. Miejsce pracy: Zakopane. TWOJA PRACA BĘDZIE POLEGAĆ NA: - Kompleksowej obsłudze klientów, - Udzielaniu informacji dotyczących usług PKL SA, - Rozwiązywaniu sytuacji nietypowych, - Dbaniu o najwyższy poziom satysfakcji klientów, - Prowadzeniu sprzedaży, dbaniu o poprawności dokumentów sprzedażowych, - Przygotowywaniu raportów i rozliczeń. OCZEKUJEMY: - Pozytywnego nastawienia do pracy i klientów, - Wysokiego poziomu komunikacji werbalnej i niewerbalnej, - Świetnej obsługi komputera, - Dyspozycyjności także w weekendy, - Zainteresowania górami, - Znajomości języka angielskiego. OFERUJEMY: - Stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole, - Dobre wynagrodzenie i pakiet socjalny, - Szereg zniżek dla pracowników, - Elastyczny grafik. APLIKACJE prosimy przesyłać na adres: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "PKL Biuro Obsługi Klienta". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ KELNERKĘ DO KARCZMY na okres wakacji - Zakopane - 601 50 44 86
 • PRACA | dam
  Grupa Kapitałowa PKL S.A. Spółka PKL Horeca Sp. z o.o. zatrudni na stanowisko: POKOJOWA. Miejsce pracy: Szczawnica. OPIS: Spółka PKL Horeca Sp. z o.o. rozwijając działalność hotelarską poszukuje osób do pracy na stanowisku pokojowa w nowo otwieranym obiekcie hotelarskim. WYMAGANIA: - Wysoka kultura osobista, - Komunikatywność i łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Umiejętność pracy w zespole, - Sumienność, odpowiedzialność, samodzielność i bardzo dobra organizacja pracy, - Doświadczenie w na podobnym stanowisku, - Wysoka kultura osobista. OFERUJEMY: - Umowa o pracę lub umowa zlecenie, - Zatrudnienie w nowym i nowoczesnym obiekcie hotelarskim w centrum Szczawnicy w wysokim standardzie 28 pokoi, - Atrakcyjne warunki zatrudnienia, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. OSOBY ZAINTERESOWANE proszone są o kontakt tel.: 502 704 242 lub przesłanie aplikacji zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem "Pokojowa-Szczawnica". Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  PKL Horeca Sp. z o.o. jest Spółką wchodzącą w skład Grupy PKL. Jednym z największych pracodawców na Podhalu zatrudniającym ponad 300 osób. JEŻELI: - Chcesz pracować z najlepszymi specjalistami w turystyce; - Szukasz zatrudnienia u renomowanego pracodawcy i lidera branży; DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: RECEPCJONISTA. Miejsce pracy: Szczawnica. OPIS STANOWISKA: - Meldowanie, wymeldowanie, rozliczanie gości oraz dokonywanie rezerwacji, - Dbałość o wysoki standard obsługi gości, - Ścisła współpraca z innymi działami obiektu oraz współpraca w ramach Grupy Hoteli PKL. WYMAGANIA: - Odpowiedzialność, samodzielność i dobra organizacja pracy, - Doświadczenie w sprzedaży bezpośredniej usług hotelarskich, - Doświadczenie w obsłudze klienta oraz znajomość systemu rezerwacji hotelowej, - Wysoka kultura osobista, - Dobra znajomość okolicy oraz dostępnych atrakcji, - Dobra znajomości pakietu MS Office. OFERUJEMY: - Zatrudnienie w nowym i nowoczesnym obiekcie hotelarskim w centrum Szczawnicy w wysokim standardzie, - Pracę zmianową 12 h (bez zmian nocnych), - Dobrą atmosferę w pracy, - Możliwość samorealizacji i doskonalenia zawodowego, - Umowę o prace lub umowę zlecenia. OSOBY ZAINTERESOWANE proszone są o przesłanie aplikacji zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem "Recepcjonista-Szczawnica". Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  Grupa Kapitałowa PKL S.A. Spółka PKL Horeca Sp. z o.o. zatrudni na stanowisko: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA. Miejsce pracy: Szczawnica. OPIS: Spółka PKL Horeca Sp. z o.o. rozwijając działalność gastronomiczną poszukuje osób do pracy w kuchni w nowo otwieranym obiekcie gastronomicznym. WYMAGANIA: - Wysoka kultura osobista, - Komunikatywność i łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Optymizm, sumienność i zaangażowanie, - Umiejętność pracy w zespole, - Dyspozycyjność oraz gotowość do pracy w systemie zmianowym, - Mile widziane doświadczenie zawodowe lub chęć nauki, - Aktualna książeczka zdrowia dla celów sanitarno-epidemiologicznych. OFERUJEMY: - Umowa o pracę lub umowa zlecenie, - Atrakcyjne warunki zatrudnienia, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. OSOBY ZAINTERESOWANE proszone są o kontakt tel.: 502 704 242 lub przesłanie aplikacji zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem (np. "Kucharz - Szczawnica"). Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  Grupa Kapitałowa PKL S.A. Spółka PKL Horeca Sp. z o.o. zatrudni na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA. Miejsce pracy: Zakopane, Gubałówka. WYMAGANIA: - Wysoka kultura osobista, - Komunikatywność i łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Optymizm, sumienność i zaangażowanie, - Umiejętność pracy w zespole, - Dyspozycyjność oraz gotowość do pracy w systemie zmianowym, - Mile widziane doświadczenie zawodowe lub chęć nauki, - Aktualna książeczka zdrowia dla celów sanitarno-epidemiologicznych. OFERUJEMY: - Umowa o pracę lub umowa zlecenie, - Atrakcyjne warunki zatrudnienia, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. OSOBY ZAINTERESOWANE proszone są o kontakt tel.: 693 816 748 lub przesłanie aplikacji zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem stanowiska (np. "Kucharz"). Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  TAXI TURBACZ zatrudni KIEROWCÓW. Dobre wynagrodzenie, czas pracy do uzgodnienia. 664 091 388.
 • PRACA | dam
  "TESKO" Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa Spółka z o.o. w Zakopanem zatrudni KIEROWCĘ kat. C oraz ŁADOWACZA do Zakładu Transportu Odpadów, praca stała, na pełen etat. nr tel. 18 20 25 633, e-mail: tesko@tesko.pl
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: POMOC KUCHENNĄ/ŚNIADANIOWĄ, KUCHARZA/KUCHARKĘ. Zapewniamy stabilną, spokojną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI POMOC KUCHENNĄ. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM POMOC KELNERSKĄ. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KIEROWCĘ kat. C+E (po kraju). 519 146 988.
 • PRACA | dam
  Top-Brand Wraz z rozwojem firmy i otwieraniem nowego conceptu poszukujemy pracowników na stanowisko: doradca klienta, do nowego punktu sprzedaży marki Premium. CV ze zdjęciem wyślij na email lukasz.topbrand@gmail.com. 602337723lukasz.topbrand@gmail.com www.top-brand.pl
  Tel.: 602337723
 • PRACA | dam
  Zatrudnię osobę na stanowisko barman/barmanka do nowo powstałej kawiarenki w Aparthotelu Góralskim 2 w Białce Tatrzańskiej. Oferujemy pracę sezonową/stałą, atrakcyjne wynagrodzenie, elastyczny grafik. Doświadczenie mile widziane. Więcej informacji. 608 506 785 email: rest.gorska@gmail.com www.aparthotelgoralski.com
  Tel.: 608
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy dziewczynę z Zakopanego lub okolic, jako sprzedawca w sklepie zabawkowym na Krupówkach. Praca na stałe. 609097999
  Tel.: 609097999
 • PRACA | dam
  Przyjmę DO ZAKŁADU GARBARSKIEGO. Wymagane doświadczenie. 888267329biuro@wyprawa-skor.pl
  Tel.: 888267329
 • PRACA | dam
  Poszukujemy kandydatów na stanowisko: Sprzedawca w sklepie firmowym i galerii trofeów Kamila Stocha - Kamiland w Zakopanem Osoby zainteresowane prosimy o przesyłanie CV wraz ze zdjęciem.rekrutacja@kamiland.pl
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PANIĄ do pracy w pensjonacie w Zakopanem. 601 45 33 91
 • PRACA | dam
  AUSTRIA praca dla murarzy, cieśli, elektryków, monterów fasad i stolarzy min. 2200 eur na rękę. Brygady w Podhala. Zadzwoń 664468573. 664468573praca@csopole.pl www.clubsilesius.pl
  Tel.: 664468573
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie do montażu i budowy domów drewnianych. 692 193 449.
 • USŁUGI | budowlane
  ŁAZIENKI, PŁYTKI, WYKOŃCZENIA. 796 544 016.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  APARTHOTEL GÓRALSKI W BIAŁCE TATRZAŃSKIEJ ZATRUDNI: RECEPCJONISTKĘ/-TĘ. Tel. 696 112 266.
 • SPRZEDAŻ | różne
  OSCYPKI białe i wędzone - małe i duże. 531357698.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI 3 HA - k/Białki. 182856454.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 5, serwisowane, zadbane, garażowane, r. 2008, diesel, stan bdb, oryginalna nawigacja z dotykowym ekranem, 2 komplety felg aluminiowych z oponami lato/zima, full opcja - 888 223 761.
 • PRACA | dam
  Kierowca CE w ruchu międzynarodowym, wysokie wynagrodzenie , wiecej informacji telefonicznie 603 792 895.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-06-20 18:45 Brama w Gorce nabiera docelowych kształtów 2021-06-20 18:11 Przedstawiciele towarzystwa ubezpieczeniowego zapewniają, że są dostępni dla pogorzelców 2021-06-20 17:44 Wodne atrakcje na rabczańskich bulwarach nad Poniczanką się sypią 2021-06-20 17:15 Czy budynek dawnego gimnazjum będzie dla szkoły Kenara? 2021-06-20 16:30 Nowa Biała - do tej pory znana głównie z Przełomu Białki 2021-06-20 15:59 Meble już nie są potrzebne! Pogorzelcy czekają na wsparcie finansowe 2 2021-06-20 15:29 Z lotu ptaka Nowa Biała wygląda jak po bombardowaniu (ZDJĘCIE) 2021-06-20 15:28 Tego jeszcze nie było! 2021-06-20 15:25 Marszałek Witold Kozłowski obiecuje pieniądze dla pogorzelców (WIDEO) 3 2021-06-20 14:59 Na Grzesiu spotkali się Polacy ze Słowakami (ZDJĘCIA) 2021-06-20 14:35 Jak się nie ma rąk to trzeba pomagać nogami. Wzruszające sceny w Nowej Białej 2021-06-20 14:13 Szkoła w Nowej Białej zapełnia się darami dla pogorzelców 2021-06-20 13:51 Strażacy z Suchego też zbierają dary dla pogorzelców 2021-06-20 13:28 Schronisko Bukowina też pomaga pogorzelcom i strażakom 2021-06-20 13:25 Dziś bicie rekordu w śpiewaniu piosenek kolejowych 2021-06-20 13:14 Mieszkańcy Nowego Targu zorganizowali w Nowej Białej stołówkę dla pogorzelców 2021-06-20 12:53 Kolejny wypadek w Tatrach 1 2021-06-20 12:44 Restauratorzy z Podhala organizują pomoc dla pogorzelców 2021-06-20 12:00 Do szkoły w Nowej Białej można przywozić dary dla pogorzelców 2021-06-20 11:36 Strażacy ze Stasikówki też włączają sie w pomoc dla pogorzleców 2021-06-20 11:15 Oficjalna zbiórka internetowa dla pogorzelców w Nowej Białej 2021-06-20 10:46 Rzecznik małopolskiej policji o akcji ratunkowej w Nowej Białej. 20 śledczych bada przyczyny pożaru 2021-06-20 10:41 Pandemia w odwrocie. Tylko 7 przypadków w Małopolsce, 0 na Podhalu 2 2021-06-20 10:38 Krośnica pomaga pogorzelcom - akcję organizują strażacy 2021-06-20 10:24 Jesteśmy w Nowej Białej dzień po katastrofalnym pożarze (WIDEO) 2021-06-20 10:00 Premier Morawiecki w Nowej Białej. Państwo pomoże w odbudowie budynków (WIDEO) 8 2021-06-20 09:17 Wypadek na Wrotach Chałubińskiego 1 2021-06-20 09:09 Tak wygląda Nowa Biała dzień po gigantycznym pożarze (ZDJĘCIA) 2021-06-20 08:15 Ponad 40 spalonych budynków. Pożar objął 1 hektar. Tragiczne dane po pożarze w Nowej Białej (WIDEO) 2021-06-20 08:00 Ochłódź się w parku. Na upały najlepsze jest wodne zraszanie 2021-06-19 23:38 Jednoczymy się w modlitwie i wspólnocie - pisze metropolita krakowski 17 2021-06-19 23:04 Pożar ugaszony, trwa szacowanie strat. Wsparcie konsula (WIDEO LIVE) 3 2021-06-19 21:45 Wielka feta w Czorsztynie, zamiast wysłużonego Jelcza nowa czerwona Scania 2021-06-19 21:28 Ruszają zbiórki na pomoc pogorzelcom 2 2021-06-19 20:40 Jesteśmy w Nowej Białej. Oglądaj relacje wideo z miejsca tragedii (WIDEO LIVE) 5 2021-06-19 20:30 Wernisaż w Walusiówce. Dom Ludowy pękał w szwach (ZDJĘCIA) 2021-06-19 19:01 Wielki pożar w Nowej Białej (ZDJĘCIA, WIDEO) 5 2021-06-19 18:50 Wielki pożar w Nowej Białej (WIDEO) 2021-06-19 18:30 W górach upał. Ratownicy górscy ostrzegają 1 2021-06-19 18:00 Dlaczego górale się nie szczepią? Czekamy na Wasze opinie! 28 2021-06-19 18:00 NIEZALEŻNY ASSISTANCE AUTA W PODRÓŻY w Polsce i w Europie 2021-06-19 17:15 Czego słucha młodzież? Tego, co zagra: Straussa, Mozarta, Chaczaturiana 2021-06-19 16:30 Chcesz odbyć podróż w Czasie? Przyjedź do Rabki 2021-06-19 15:55 Wypadek motocyklisty w Spytkowicach. Nastolatek w szpitalu 1 2021-06-19 15:46 Pod Gubałówką wielkich tłumów jeszcze nie ma 2021-06-19 15:34 Konkurs na najlepszy strój kibica 2021-06-19 15:00 Nad Giewontem zbierają się czarne chmury. Będzie burza? 2021-06-19 14:44 Góry fioletowe, niebo różowe 2021-06-19 14:15 Spływ Dunajcem w taką pogodę to prawdziwa przyjemność (WIDEO) 1 2021-06-19 13:30 Na nowotarskim rynku znów weekend z kulinarnymi zapachami 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-06-20 17:48 1. @wiktoria Żadna fundacja nie jest tak prześwietlona na wszelkie sposoby jak WOŚP. 2021-06-20 17:42 2. Nikt Wam tyle nie da co obieca POSOWIEC, amen. 2021-06-20 17:33 3. Od siebie dali tyle samo co i Owsiak daje na WOŚP, wystarczy? 2021-06-20 17:28 4. To był osobisty koordynator morawieckiego, taki trener personalny. Dlatego zawinął się jak morawiecki odjechał. 2021-06-20 16:17 5. Pomagajmy. Mam pytanie do tych panów ile dali od siebie prywatnie, my ich utrzymujemy, chwalą się że dadzą z naszych wspólnych, a co konkretnie od siebie? 2021-06-20 16:12 6. Koordynator od Morawieckiego pokazał się przed kamerami i do widzenia. Pewnie bardziej był potrzebny w innym miejscu. Taki koordynator to ma ciężkie życie. 2021-06-20 14:39 7. @wiktoria. Polska płaciła świętopietrze do 1564 roku, najdłużej w Europie. Nie mogła przerwać tej grabieży, ciągle procesując się z zakonem krzyżackim o Pomorze, bo procesy te toczyły się przed sadami papieskimi. Zaprzestanie płacenia groziło przegraniem procesu. Szantaż był oczywisty. Potem Kościół nie uznawał pokoju toruńskiego(1411), który przywracał Polsce Pomorze i Warmię(do dzisiaj nie uznał!);- i wszystko, co chciano załatwić w Rzymie, zależało od płacenia świętopietrza. Grabież przerwała szlachta ewangelicka, która po prostu odmówiła płacenia od swych poddanych. Papież Mikołaj V dla częstszych spotkań z bożkiem o imieniu KASA postanowił, że Rok Jubileuszowy będzie się odbywał co 25 lat, począwszy od 1450 r., Ale to nie koniec: w roku 1933 papież Pius XI ogłosił Rok Odkupienia(chyba od słowa kupić), bo nijak nie wychodziło mu dzielenie przez 25, ani jakoś i przez 33 nie wychodzi. Tym razem Rok trwał cały rok. Jan Paweł II też się nie ociągał i ogłosił Rok Jubileuszowy w ... 1983 r.(też nie dzieli się przez 33 ani 25). O roku 2000 też nie zapomniał. 2021-06-20 14:20 8. Jestem członkiem jednego z najstarszych rodów góralskich. Nie ma u nas w rodzinie NIKOGO kto byłby niezaszczepiony co najmniej jedną dawką szczepionki, oczywiście prócz dzieci. Po prostu doszliśmy wszyscy do wniosku, że nie będziemy się bać szczepionki bardziej niż choroby. Wypraszam sobie jakoby górale nie chcieli się szczepić. Górale może i mają swój rozum ale instynkt samozachowawczy też mają. Poza tym, na Podhalu jest tyle górali co w redakcji Tygodnika. 2021-06-20 14:17 9. Wszędzie dzikie tłumy, nawet tam gdzie zwykle spotykało się parę osób przez godzinę. I jak na takie tłumy to wypadków jest malutko. 2021-06-20 13:52 10. Przede wszystkim należy zmienić formę zabudowy tej miejscowości z szeregowej na zagrodową z zachowaniem odległości wymaganych w prawie ! Tutaj urzędnicy z nadzoru budowlanego i planiści powinni się wykazać. Jeżeli te budynki zostaną odbudowane w tej samej formie to kolejna tragedia jest kwestią czasu !
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania

Album TP

Bojcorka