Reklama

2021-05-06 17:10:23

Reklama

Zakopane

Kłótnia nad trumną

Reklama

Godzinę czekała rodzina zmarłego na wydanie zwłok z prosektorium w Zakopanem. Interweniowała policja. Wszystko przez spór zakładów pogrzebowych o pobieranie opłat.

- Już wcześniej uprzedzono nas, że może być o to awantura. W prosektorium wydadzą zwłoki bez problemów, jeśli zostanie uiszczona opłata w wysokości 450 zł. Śmierć bliskiej osoby to bolesne wydarzenie, a tu spotkało nas jeszcze coś takiego - mówi córka zmarłego. 

Rodzina zmarłego mężczyzny pojechała z zakładem pogrzebowym Całun do prosektorium w szpitalu w Zakopanem. Zmarły był zakażony koronawirusem, więc wydawanie ciała podlega specjalnym procedurom. Prosektorium po wygranym przetargu prowadzi Maciejka, druga z zakopiańskich firm pogrzebowych.

Na miejscu okazało się, że przy wydawaniu ciała zmarłego ma być pobrana opłata w wysokości 450 zł. - Przed prosektorium był też zakład pogrzebowy ze Śląska, którego przedstawiciel twierdził, że tam o takiej opłacie nie ma mowy.

Kobieta dodaje, że obie z siostrą czuły się fatalnie, bo liczyły na inne traktowanie po stracie bliskiej osoby, a spotkały je przepychanki o pieniądze.   

Szef zakładu pogrzebowego Całun twierdzi, że konkurencyjna Maciejka żąda opłaty za wydanie zwłok bezprawnie. - Mam na to dowody i opinie prawne. Ta sytuacja ma miejsce od początku pandemii. Za przechowywanie przez 72 godziny zwłok i ich wydanie nie można pobierać żadnych opłat, a my w sumie w czasie pandemii koronawirusa musieliśmy zapłacić 25 tys. zł. Teraz za pośrednictwem adwokata będziemy domagać się od Maciejki zwrotu pieniędzy - tłumaczy szef firmy Całun.

Dodaje, że gdy nie chce zapłacić 450 zł, firma Maciejka odmawia wydania zwłok. - Taka właśnie sytuacja miała miejsce w poniedziałek w obecności rodziny zmarłego. Musiałem wezwać policję i dopiero po spisaniu oświadczenia zwłoki zostały wydane. Najgorsze, że ciepią na tym rodziny, które i tak znajdują się przecież w trudnej sytuacji - mówi szef firmy Całun. Jego zdaniem to praktyka godna potępienia, szczególnie gdy dzieje się na oczach rodziny zmarłego.   

 W sprawie pobierania opłat za zwłoki osób zakażonych koronawirusem interweniowała Polska Izba Branży Pogrzebowej. Jej członkiem jest Całun. - Wysłaliśmy pytania w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Obie te instytucje odpowiedziały, że pobieranie tych opłat jest niezgodne z prawem. Wynika to bezpośrednio z art. 28 Ustawy o działalności leczniczej, która nakłada na szpital obowiązek nieodpłatnego okrycia, przechowania przez 72 godziny i wydania zwłok osoby zmarłej bez względu na to, jaka była przyczyna zgonu - tłumaczy Dariusz Dutkiewicz, dyrektor izby.

To złamanie prawa

Dodaje, że mimo iż szpital przekazuje w ramach przetargu obsługę prosektorium zewnętrznemu podmiotowi, w tym wypadku zakładowi pogrzebowemu, to odpowiada za wydanie zwłok. - Jeśli ktoś pobiera za to jakąkolwiek opłatę, czy 1 czy 450 zł, to nie można tego nazwać inaczej niż złamaniem prawa - twierdzi dyrektor Dutkiewicz.

30 marca Izba wysłała w tej sprawie pismo do Szpitala Powiatowego w Zakopanem. - Nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi, dlatego skierowaliśmy pismo w tej sprawie do organu założycielskiego szpitala, czyli starostwa powiatowego - mówi dyrektor Izby.

Dodaje, że w większości szpitali w Polsce zwłoki covidowe wydawane są bez opłat. Jeśli jest inaczej, po interwencjach Izby opłaty zwykle przestają być pobierane. - Są jednak przypadki, że na tym strasznym nieszczęściu, jakim jest śmierć bliskiej osoby, ktoś żeruje i traktuje zwłoki wręcz jak zastaw, a rodzina to przecież nie zakładnicy.  Nikt nie może odmawiać rodzinie odbioru zwłok ze szpitala. 

Opłata jest legalna

Przedstawiciele zakładu pogrzebowego Maciejka tłumaczą, że opłatę pobierają całkowicie legalnie. Nie jest to bowiem w żadnym razie opłata za wydanie ciała, a za "przygotowanie do transportu zwłok z Covid-19". - Nasi pracownicy muszą używać jednorazowych strojów ochronnych, z których każdy kosztuje 50 zł. Musimy umieścić w trumnie odpowiednią matę, spryskać zapakowane wcześniej na oddziale szpitalnym zwłoki środkami dezynfekcyjnymi. Musimy także zdezynfekować pomieszczenia, w których ciało się znajdowało. Musieliśmy kupić również ozonator. To wszystko kosztuje - tłumaczy szef Maciejki. Wskazuje, że czynności te są dokładnie opisane w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie postępowania ze zwłokami. - Czynności te musi wykonać firma prowadząca prosektorium, czyli w tym wypadku my. Nie możemy udostępnić komuś pomieszczeń prosektorium czy wydać zwłok bez przeprowadzenia tych czynności - dodaje szef Maciejki.

Jak zapewnia, dysponuje pismem od dyrekcji szpitala powiatowego w Zakopanem, który po skardze na pobieranie tej opłaty stwierdził, iż jest to kwota zgodna z obowiązującymi przepisami. - Mieliśmy również kilka kontroli sanepidu, ostatnią 16 kwietnia, i nie stwierdzono jakichkolwiek nieprawidłowości. Jeśli chodzi o sytuację z poniedziałku, nie my wzywaliśmy policję, a wręcz poszliśmy drugiej stronie na rękę, bo wydaliśmy zwłoki bez pobrania opłaty - mówi szef Maciejki. Dodaje, że sprawa powinna być dokładnie uregulowana ustawowo, wtedy nie byłoby żadnych wątpliwości. - Do tej pory przedstawiciele drugiego zakładu pogrzebowego przekazywali te opłaty, my wystawialiśmy faktury i nie było żadnych problemów. Nie rozumiem, dlaczego teraz wywołana została ta sprawa i jeszcze angażowana jest do tego policja, która ma wiele innych ważniejszych spraw na głowie. Rodzina zmarłej osoby, która pozostaje w żałobie, też nie powinna być wciągana w takie sprawy. Jeżeli ktoś nie godzi się na opłaty, może dochodzić swoich praw w sądzie. 

Oba zakłady pogrzebowe są skonfliktowane, bo wcześniej prosektorium prowadził Całun, ale ostatni przetarg organizowany przez szpital wygrała Maciejka.     

Policja po raz trzeci

Poniedziałkową interwencję w szpitalu potwierdza zakopiańska policji. - Rzeczywiście, nasz patrol został wezwany do prosektorium w szpitalu. Na miejscu okazało się, że zakład pogrzebowy prowadzący prosektorium domaga się uiszczenia opłaty, której nie chce zapłacić drugi przedsiębiorca. W końcu w obecności funkcjonariuszy i po spisaniu notatki zwłoki zostały wydane - mówi Krzysztof Waksmundzki z zakopiańskiej policji. Dodaje, że to trzeci w ostatnich miesiącach przypadek, gdy do prosektorium wzywana była policja. Poprzednie dwa miały miejsce w październiku i wyglądały podobnie.

Dyrektor szpitala Regina Tokarz w rozmowie z Tygodnikiem oświadczyła, że nie zajmuje się bezpośrednio sprawą. Nie dotarły też do niej informacje o poniedziałkowej interwencji policji ani o pobieraniu przez dzierżawcę prosektorium opłat. Jak stwierdziła, za przechowywanie zwłok przez 72 godziny oraz ich wydawanie nie mogą być pobierane opłaty. Zdziwiła się też faktem, iż szpital miał nie odpowiedzieć na pismo Polskiej Izby Branży Pogrzebowej. Przekonywała, że szpital zawsze stara się dotrzymywać wszystkich terminów korespondencyjnych. Zapewniła, że zajmie się sprawą, ale po szczegóły odesłała nas Joanny Rataj, kierownika działu organizacyjno-administracyjnego. 

Przed rokiem 2019 przetargi na dzierżawę pomieszczeń prosektorium wygrywała firma Całun. W 2019 najkorzystniejszą ofertę złożyła firmy Maciejka. Szpital w umowie zawarł, jakie czynności na rzecz placówki wobec osób zmarłych ma wykonywać dzierżawca. 

Joanna Rataj podkreśla, że sytuacja, do jakiej doszło w poniedziałek na oczach rodziny, nie powinna mieć miejsca. - Szpital nie akceptuje uzależnienia wydawania zwłok od uiszczenia przez rodzinę czy drugi zakład pogrzebowy jakichkolwiek opłat - stwierdza Joanna Rataj. - Sprawę określa ustawa o działalności leczniczej i rozporządzenie ministra zdrowia. Za czynności związane z wydaniem zwłok dzierżawca nie może pobierać opłat. Ponieważ były wątpliwości, informowaliśmy o tym w październiku ubiegłego roku firmę, która wygrała przetarg.

Według niej zakład pogrzebowy może jednak naliczać opłaty za to, co nie jest sprzeczne z ustawą i rozporządzeniem. - Moim zdaniem jednak powinien być wywieszony cennik takich usług - zaznacza Joanna Rataj.
Paweł Pełka   

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Maks 2021-05-08 21:50:12
Urzekła mnie Pana historia:) To co Pan piszesz nie trzyma się kupy
Jasiek 2021-05-08 18:36:47
Zasmucona! Wyrazy współczucia z powodu straty bliskich, ja też straciłem kogoś bliskiego i idąc po pracy wstapilem do tego całun aby dowiedzieć się co i jak więc już miałem to załatwić ale zadzwoniła żona i musiałem udac się do domu przechodząc obok tej maciejki pomyślałem wstapie co mi tam i zapytam. Byłem rozczarowany nie dość że 1000zl było taniej to ta Pani wszędzie ze mną jeździła po urzędach i pomogła mi załatwić wszystko. Pozdrawiam i każdemu polecam!
Zasmucona 2021-05-08 13:32:05
Może mój komentarz nie dotyczy konkretnie tej sprawy ale tego zakladu pogrzebowego. Na przełomie kilkunastu lat zlecalam dwa razy organizację pogrzebu bliskich osób zakladowi Całun i bylam zadowolona z obslugi jak i też z kosztów. Kilka miesięcy temu zostałam " zwabiona podstępem" przez ten nowy zaklad. Były to dla mnie trudne chwile wiec zdecydowałam się na uslugi tego zakładu. Ceny bardzo wysokie w stosunku do innych zakładów a Pani ,która tam była powinna się wstydzić tego co mówiła na konkurencję. To nie czas, miejsce ani też dobra reklama.
Wrr 2021-05-08 12:26:26
Prosektorium zakopiańskie to przedpotopowy obiekt, z którego dyrektor szpitala czerpie ogromne zyski nie dając nic wiele w zamian. Ktoś zobowiązał się płacić ogromne pieniądze i pewnie sobie nie radzi. A ci poprzedni to się pozbyli strupa na d.... i nie sądze żeby mieli czego żałować
@^&#^&*($%^(%#~ 2021-05-08 08:24:22
Czyli kiedy jeden zakład pogrzebowy wygrywa przetarg i bierze za coś pieniądze to jest w porządku i nie trzeba żadnej izby i Policji a jak wygra drugi to wtedy jest żal? Czy to nie jest dziecinne i takie...
...Polskie?
czytelnik 2021-05-07 17:11:31
Moim skromnym zdaniem - najlepsza to ta firma niewymieniona tutaj - trzecia... wspaniali, skromni ludzie ją prowadzą i dziękuje, że w trudnych chwilach mogłam doświadczyć od nich takiej życzliwości, a resztę cóż tylko p.Bóg wie jak to jest naprawdę
Oburzona 2021-05-07 13:52:58
Przecież nie płacą za te wszystkie środki ze swoich prywatnych pieniędzy. To wszystko są koszty, które odliczają od podatku. A jeżeli zmarły nie miał covida to bez opłat wydają? Ciekawe....
etnograf 2021-05-07 12:21:12
widac ze calun chce wykosic konkurencje
Zako 2021-05-07 10:59:44
Ale Całun nie ma prosektorium i nie pobiera opłat i tu jest wielka różnica. Jak się Maciejka przeinwestowala to niech spija piwo, które nawarzyła i nie wykorzystuje trudnej sytuacji w której znajdują się rodziny osób zmarłych.
Zimnt 2021-05-07 08:30:23
Gdyby Całun miał prosektorium też by ciała nie wydał gdyby nie była uregulowana opłata Za to się płaci
CHOmikusPopraniec 2021-05-07 07:58:07
A ja pytam dlaczego moje sługusy nie ukayały mandatem kaynym zgłaszających...a przy okazji mogli jeszcze ukayac zmayłego... Wyniki wyniki wyniki!!! Kuyyyyde! Do yoboty-taka okazja ehhhh
Aga 2021-05-06 23:45:19
Ale zdziercy są u was. W Lublinie nie ma takich opłat. Dzisiaj pochowałam Tatę, który też był pacjentem Covidowym.
wypad 2021-05-06 22:13:49
I po co nam to na Białorusi? Jeszcze jest normalnie.
trytytka 2021-05-06 21:51:36
Najlepsze biznesy są na ludzkim nieszczęściu. To jest prawo dżungli.
Gazda 2021-05-06 19:39:21
Ale to nie tylko ta Maciejka to praktykuje! Ja za ojca w Nowym Targu zapłaciłem 500zl ale jegomość powiedział że jak bez faktury to 400zl a za kremacje zapłaciłem 200zl więcej bo tata miał covid i powiedział też że w całej Polsce są opłaty bo nikt im nie zwraca za płyny kombinezony itd a wogole to i tak idzie z zasiłku pogrzebowego więc nie wiem o co ta wojna!! A może im weszli w rynek! Ps. A ten Pan w czarnym to widzę że covida ma gdzieś!!!!! Dobrze że ten zakopiański sanepid nie był wtedy:)
Xct 2021-05-06 18:53:50
To sobie całun wychowal na swoim garbie konkurencję...
A kozak z tego maciejka...
Kiej 2021-05-06 18:00:59
Jak będą pobierać opłaty, to dojdzie do sytuacji jak w Szwecji, nie ma komu odebrać zwłok.
felczer 2021-05-06 17:43:17
Gospodarka rynkowa iście w stylu amerykańskim i nie ma nic wspólnego z demokracją europejską. Proponuję olej do głowy; - w czopkach. Jest to niezrozumiałe dla postkomunistów.

Reklama
 • PRACA | dam
  Zatrudnię kierowcę kat. C +E. w transporcie międzynarodowym. Elastyczny system pracy. Płacą na dniówki. 722396535jasiontransport@interia.eu Zakopiańska, 18
  Tel.: 722396535
 • PRACA | dam
  Przyjmę NA WYLEWKI MASZYNOWE. 503 532 680.
 • PRACA | dam
  Przyjmę BRYGADY NA TYNKI MASZYNOWE. 503 532 680.
 • PRACA | dam
  TECHNICZNY w małym hotelu 4* w centrum Zakopanego. Nie wymagamy doświadczenia. Tel. 665 678 182
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/RKA ŚNIADANIOWI / POMOC KUCHENNA w małym hotelu 4*. Umowa, spokojny tryb pracy. Tel. 792276261.
 • PRACA | dam
  POKOJOWA w hotelu 4* w centrum Zakopanego, umowę o pracę. Mały hotel, spokojna praca. Tel.665 678 182
 • USŁUGI | budowlane
  Remonty łazienek kompleksowe i profesjonalne wykańczanie wnętrz Firma Tellla Robert Łukasz Tel. 505 966 625
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
 • PRACA | dam
  Praca w Austrii najwyższe zarobki dla murarzy, cieśli szalunkowych, stolarzy, elektryków. Zjazdy co tydzień, brygady z Podhala. ClubSilesius Tel. 664468573.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy wykwalifikowanego REHABILITANTA z umiejętnością masażu leczniczego. 605 079 054.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT W PIENINACH, 150 m2 + DZIAŁKA REKREACYJNA ogrodzona, GARAŻ w budynku w podpiwniczeniu. Atrakcyjna cena! 507 148 019.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię montażystę stolarki okiennej i drzwiowej z doświadczeniem. 502 712 588.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej zatrudni kelnerkę ala carte praca w godzinach 13.00-21.00 lub obsługa bufetu śniadaniowego 7.00-13.00 Zapewniamy atrakcyjne wynagrodzenie. Zapraszam do kontaktu. 608506785 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 608506785
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/KA, PIZZER/KA, KELNER/KA, POMOC KUCHENNA z doświadczeniem, do karczmy w Bukowinie Tatrzańskiej. Możliwość zamieszkania. 602755354, 888457083.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | inne
  PRACOWNIA KRAWIECKA/SZWALNIA - PRZYJMIE ZLECENIA - KRAWIECTWO LEKKIE - odzież sportowa z dzianin, tkanin bawełnianych i dresowych. ODZIEŻ DO ZAKŁADÓW PRACY, DO HOTELI/PENSJONATÓW - pościele, poduszki dekoracyjne, ręczniki, itp. - Z WŁASNĄ GRAFIKĄ/LOGO (druk, sublimacja, haft). ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY - Pracownia Krawiecka, tel. 665 048 392, malgorzata.surmanska@o2.pl
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA REKREACJĘ HOTELOWĄ. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11, tel. 18 20 150 92 lub mailowy na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • PRACA | dam
  Hotel Sabała w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA RECEPCJĘ. Praca na cały etat, wymagana znajomość języka angielskiego. Prosimy o składanie CV w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub przesyłanie mailem na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • USŁUGI | budowlane
  ŁAZIENKI, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - SPRZEDAŻ GOFRÓW I WINA GRZANEGO - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • PRACA | dam
  Dom Opieki zatrudni opiekunkę na pełen etat. Pewna i stała praca. 698673260 swiatkowska.w@wp.pl
  Tel.: 698673260
  E-mail: swiatkowska.w@wp.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Korale naturalne-sznury różnej długości i wielkości,atrakcyjne ceny. 601966713
  Tel.: 601966713
2022-01-27 10:00 Wygraj z bólem kręgosłupa 2022-01-27 09:32 Silny wiatr i opady śniegu. Od piątku kapryśna pogoda 2022-01-27 09:00 Kubki dla zdobywców czterech wież 2022-01-27 08:00 Zamiast szuflowania ścinają... palmy 2022-01-27 07:00 Od cinkciarza do ministra 8 2022-01-26 22:08 Strażacy wezwani na Małe Żywczańskie w Zakopanem 2022-01-26 22:06 Nie żyje zasłużony ratownik GOPR 2022-01-26 21:40 Te małżeństwa z Poronina są ze sobą od 50 lat 2022-01-26 21:29 Pożar stolarni w Podwilku 2022-01-26 20:59 Chodniki w Zakopanem przypominają piaszczystą plażę 7 2022-01-26 20:15 Jest okazja! Możesz spędzić dzień z ratownikami TOPR 2022-01-26 19:48 Wybierz się do Galerii Jatki 2022-01-26 19:30 Na Krupówkach turystów nie brakuje, a niebawem rozpoczną się warszawskie ferie 2022-01-26 18:45 Ograniczenia w urzędzie w Szczawnicy 2 2022-01-26 18:00 Staranowana przez narciarza dziewczyna poszukuje świadków zdarzenia (WIDEO) 34 2022-01-26 17:59 Na biegówkach po parku 2022-01-26 17:59 Samochód ratowniczo-gaśniczy dla druhów z Kiczor 2022-01-26 17:45 Od Columbo do Karpiela. Spotkanie z Mariuszem Koperskim i konkurs dla czytelników 2022-01-26 17:13 Zmiana terminu zawodów balonowych 2022-01-26 16:30 Dlaczego nie wpuścili jej na trasę? Warszawiance odpowiada PKL 2 2022-01-26 16:27 Wieczór flamenco w Teatrze Witkacego 2022-01-26 15:45 Urząd jest otwarty, ale proszę nas nie odwiedzać bez ważnych powodów 1 2022-01-26 14:54 Utrudnienia w Tylmanowej 2022-01-26 14:15 W Tatrach padł rekord. Czy góry to wytrzymają? 10 2022-01-26 13:28 Zarzuty w sprawie śmiertelnego pobicia w Nowym Targu 2022-01-26 13:05 Kossowskiego świat nitek i barw 2022-01-26 12:59 Uwaga! Zmiany w organizacji ruchu na granicy w Chyżnem 2022-01-26 12:15 Amatorzy do sztalug! Wraca popularny konkurs 2022-01-26 11:30 Dodatkowe karetki. Jedna z nich na Podhalu 2 2022-01-26 11:20 Na co zwrócić uwagę wybierając pakiet medyczny? 2022-01-26 10:40 W całej Polsce ponad 52 tysiące zakażeń. Na Podhalu 178 4 2022-01-26 10:00 Dzieci rodzą dzieci 7 2022-01-26 09:00 Z dużej chmury żaden śnieg. Opady dopiero od piątku 2 2022-01-26 08:00 Co można zostawić w PSZOK-u? 2 2022-01-25 22:15 Spowodował kolizję i pojechał dalej - wpadł po sygnale kierowcy 2 2022-01-25 21:30 Jak powinno wyglądać skrzyżowanie ul. Ludźmierskiej z torami? 2022-01-25 20:45 40 lat Związku Podhalan w Ochotnicy Górnej 2022-01-25 20:00 Trasy biegowe jak marzenie - tylko zapiąć narty 2022-01-25 19:30 Wraca nauka zdalna do szkół! Minister podał na jak długo 16 2022-01-25 19:15 Koronawirus wśród personelu nowotarskiej pediatrii 3 2022-01-25 18:30 Stoch i Kubacki wracają do skakania w Pucharze Świata 2022-01-25 17:45 Prawników jest troje a miasto płaci kary za bezczynność burmistrza 2 2022-01-25 17:00 Popsuł się śmigłowiec TOPR 6 2022-01-25 16:30 Biały Dunajec zaprasza na Paradę Gazdowską 2022-01-25 16:15 Turysta utknął na Jaworzynie Kamienieckiej w Gorcach 2 2022-01-25 15:30 Najpierw opady śniegu, a później silny wiatr. Ostrzeżenia meteo 1 2022-01-25 14:45 Wiemy, co się stało z dzwonem na Kasprowym Wierchu 4 2022-01-25 14:29 Doskonały pierwszy przejazd Maryny Gąsienicy Daniel. W drugim było gorzej 2 2022-01-25 14:15 Jak tu się przebić, skoro parkujący zastawili pół ulicy 9 2022-01-25 14:00 Frajda dla dzieci pod Nosalem (WIDEO)
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-01-27 09:52 1. A czemu na filmiku nie widać jak Pani zjeżdża po wszystkim na desce sama na dół ?? Przecież policja powinna zabezpieczyć całość nagrania czy została zabrana i w jaki sposób więc jakie zarzuty 2022-01-27 09:36 2. Od cinkciarza do zera. 2022-01-27 09:31 3. Góry raczej wytrzymają , i ten rekord pewnie już ostatni zwarzywszy że dzietność w Polsce jest coraz mniejsza społeczeństwa raczej będzie ubywało chyba że opozycja dojdzie do władzy i zrealizuje swoje obietnice zapraszając milion uchodźców , ci napewno zwiększą dzietność i chętnie przygarną 500+, po górach raczej nie będą chodzić bo to nie ich hobby , mają inne 2022-01-27 09:31 4. Widać że to jechała szkółka/instruktor z podopiecznymi?/ - początkowo jadą 3-4 osoby jedna za drugą wspólnym śladem, potem się lekko mieszają z innymi narciarzami (5s nagrania) i rozjeżdżają, potem jest bum, widząc to postronny narciarz sprawdza czy mały jest ok, potem podjeżdża do pani i odpina jej buty. W tym czasie kolejna osoba ze szkółki podjeżdża sprawdzając czy jest w porządku. Skoro panią już się ktoś zajął to szkółkowcy zjeżdżają w dół (może powiadomić instruktora/ratowników? - widać że dzieciak trzyma się za ramie więc też pewnie ucierpiał). Rozmawialiśmy o tym z kolegami i nie tylko ja to widzę, że pani waliła wprost na narciarzy - jednemu przejechała prawie po końcach nart równocześnie zajeżdżając drogę młodemu. Dodam jeszcze że to że młody uderzył panią w plecy nie znaczy że był z tylu - na filmie widać że jadą na podobnej wysokości więc nie ma odgórnego pierwszeństwa - mądrzejszy ustępuje. Współczuję bólu i traumy, ale nie ma co szukać winnych: gdy się wskakuje na maskę samochodu egzekwując swoje pierwszeństwo na pasach to później ponosi się konsekwencje na sobie. 2022-01-27 09:27 5. Miś = tak Osiedle Topolowe to te ekskluzywne bloki tylko bez ochrony w środku osiedla stoi mały sklepik spożywczy 2022-01-27 09:25 6. Nektóre teczky same sem znyszczylym... 2022-01-27 09:11 7. Nikt nie zniszczył dokumentów mówiących o współpracy tego Pana,mają je na Nowogrodzkiej.... 2022-01-27 09:04 8. przypomnijcie sobie państwo kto obalił rząd Jana Olszewskiego i między innymi dlaczego, to pan minister Macierewicz miał ujawnić liste tajnych współpracowników , skoro pan Gut ma nie jasną przeszłość to by już dawno było wiadomo a ilu takich dziś dzierży wysokie stanowiska w telewizjach w prasie różnych organizacjach , fundacjach .Dzisiaj to już trzecie pokolenie tajnych współpracowników ma wpływ na opinie społeczną . Film ''Nocna zmiana ''na you tube świetnie pokazuje zdrajców Polskiej wolności i demokracji 2022-01-27 08:46 9. Dokumenty dobrze popierających zostały zniszczone aby nikt się nie czepiał.Nie tylko dokumenty tego pana,takich wielu na szczytach władzy. 2022-01-27 08:42 10. Zniszczył ? Jesteście pewni że zniszczył ? Fakt że są dla was niedostępne nie oznacza że nie istnieją . A może aktualny posiadacz teczki gdzieś sobie spokojnie siedzi i popija herbatkę . Np na Nowogrodzkiej ?
2022-01-26 15:58 1. WYSZEDŁ MU PRZYPADKIEM JEDEN SKOK W ŻYCIU A ROBIĄ Z NIEGO BOHATERA NA WIEKI ..,ŻENADA... 2022-01-23 09:13 2. Korzystniejsza byłaby nauka angielskiego a nie pajacowanie na nartach za moje pieniądze. 2022-01-15 12:44 3. Swietne, piekne zdjecie no13. I dziewczyna i piekna i swietna. Oddaje idealnie i sport, i wysilek, rywalizacje. I kobiecosc. Foto roku nie tylko TP. 2022-01-02 18:11 4. Przepiykniy ! Glosno godome - Dziynkujyme ! ''Kolynde barz piyknom spiywome dzis przeciy Niek siy nom weseli Betlejymskiy Dzieciy '' . 2021-12-19 16:49 5. Skansen to kiedyś naprawdę żył za czasów"Wolowatej" były tam noclegi, dobre jedzenie, pełno turystów.Na drodze stało po kilkanaście autokarów a teraz... co widać na zdjęciach... 2021-12-15 04:39 6. Na zdjęciu 42 możemy zobaczyć, że podobnie jak prawo budowlane oraz prawo o ruchu drogowym, na Podhalu nie przyjął się również obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych, w tym wypadku w kościele. 2021-12-10 12:42 7. Dobrze, że czarodziej z Krainy KK poświęcił. Inaczej mogłaby odpaść od ściany. Uff. 2021-12-10 11:57 8. to nie święty Mikołaj tylko Mikołaj. A różnica jest ogromna św. Mikołaj był biskupem, a ten w Tylmanowej to amerykański krasnal 2021-12-05 00:39 9. Teksty Pana Szpilki zawsze były dla mnie ciekawe, regularnie czytam je w "Tatrach". Przy czym ciekawe to za mało powiedziane ! Przede wszystkim wskazujące nowe kierunki myślenia, a więc inspirujące, motywujące do głębokiej refleksji. Zamierzam kupić tę książkę. Dzięki Bogu za takich ludzi :)) 2021-11-16 19:26 10. I bardzo dobrze ,że odbyło się bez rac, wrzasków Bąkiewicza i jego nacjonajistów. Święto Odzyskania Niepodległości, to święto wszystkich, którzy mieszkają w granicach naszego kraju i czują się Polakami. Nie ważne jakiego jesteś wyznania, jakiego koloru skóry i na którą partię głosujesz. Oglądasz skoki narciarskie i alpejski Puchar Świata, hokej, koszykówkę ( w której wielu kolorowych graczy), czy telewizyjne seriale. Polska to nasz wspólny dom. Nie dajmy się dzielić nieodpowiedzialnym politykom.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Bojcorka

FILMY TP

Pożegnania