2021-05-15 11:29:45

Reklama

Zakopane

Nowe fakty w sprawie wesela w Księżówce. To wielka obłuda

Reklama

Mimo pandemii w zakopiańskiej Księżówce zorganizowano huczne wesele, a przykrywką były trzydniowe rekolekcje.

- Prosiłem syna, żeby to przełożyć na czerwiec, ale on nie słucha ojca - mówi, nie kryjąc zdenerwowania, Arkadiusz z Pęcic pod Pruszkowem, który przedstawia się nam jako ojciec pana młodego.

Sobotni wieczór w poprzedni weekend. Policjanci wzywani są do Księżówki kilkakrotnie. Zgłaszający alarmują o weselu na 200 osób. Zza ogrodzenia słychać głośną muzykę. W nowo dobudowanej części okna przysłonięto grubymi kotarami. Jednak wprawne oko może dojrzeć pulsujące niczym w dyskotece światła. Od frontu na parkingu zaparkowanych kilka samochodów. Policyjne patrole są jednak bezradne. Nikt z budynku nie wychodzi, nikt nie reaguje na wciskany dzwonek domofonu. Brama zamknięta na cztery spusty. W oknach ciemno. Policja odjeżdża.

Na miejscu zostaje nasz fotoreporter. Jego obecność najwyraźniej drażni weselników. Z domu rekolekcyjnego wychodzi do dziennikarza dwóch postawnych mężczyzn. Grożą pobiciem, jeśli nie odda karty pamięci z aparatu. Na szczęście od strony Kuźnic schodzi para turystów. Obecność postronnych świadków ratuje reportera przed agresją "rekolekcjonistów". Po chwili aleją Przewodników Tatrzańskich nadjeżdża kolejny policyjny patrol.

Gra w kotka i myszkę

Gdy tylko policja podjeżdżała przed budynek, muzyka była przyciszana. Kolejna policyjna ekipa pod domem rekolekcyjnym Konferencji Episkopatu Polski zjawia się po północy.

Niedziela rano. Policja znów sprawdza obiekt. My również dzwonimy do Księżówki. Nikt nie odbiera telefonu. Nikt nie zgłasza się do domofonu przy zamkniętych bramach.

Policja przyznaje, że mieli w sobotnią noc kilka zgłoszeń o imprezie w Domu Konferencji Episkopatu Polski. - Na miejsce wysłany został nasz patrol, który nie potwierdził doniesień - wyjaśnia aspirant sztabowy Roman Wieczorek. - W oknach nie świeciło się światło, było cicho, nie było słychać żadnej muzyki, nikt nie otwierał, obiekt był zamknięty. Na parkingu stało 6 aut na tatrzańskich numerach rejestracyjnych.

Księżówka jest miejscem wyjątkowym. Z jednej strony działa niczym hotel - oferując gościom z zewnątrz 100 pokoi 1- 2- i 3-osobowych. Do tego apartamenty z aneksem kuchennym, do dyspozycji gości jest sala gimnastyczna, sala kominkowa, sala telewizyjna i biblioteka. "Dom rekolekcyjny Konferencji Episkopatu Polski zaprasza na rekolekcje kapłańskie oraz indywidualny wypoczynek duchowy w atmosferze modlitewnej ciszy. Spotykają się tu cisza potrzebna do kontemplacji i spokój niezbędny do wypoczynku. Klimat domu sprzyja oderwaniu się od codziennych spraw, a piękny ogród zimą i latem jest idealny do modlitwy i kontemplacji" - czytamy w ofercie dla klientów. Prowadzący obiekt podkreślają, że to miejsce uświęcone pobytem Ojca Świętego Jana Pawła II, który w największej z kaplic celebrował Mszę Świętą.

Tyle że hotele w okresie pandemii mają być nieczynne. Rząd wydłużył lockdown na długi majowy weekend.
Na nasze zapytanie o wesele zorganizowane mimo pandemicznych obostrzeń w domu wypoczynkowym, który powinien być zamknięty, dostajemy lakoniczną odpowiedź. Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski wyjaśnia nam, co jest prawdą.

Drona prawda

Biuro podkreśla, że ks. Lesław Mirek, dyrektor Centrum Formacyjno-Szkoleniowego "Księżówka", zaprzeczył, jakoby w sobotę  odbywała się w obiekcie "zabawa weselna na kilkaset osób". Ksiądz dyrektor przyznał, że na miejsce przybył patrol policji, który nie potwierdził takich doniesień. - Jest natomiast prawdą, że w kaplicy domu rekolekcyjnego miał miejsce ślub jednej z pracownic tego domu. Brało w nim udział kilkanaście osób, w tym pracownicy zatrudnieni w placówce. Dom jest nieczynny, stąd też trudno się dziwić, że nikt nie odbierał telefonu lub domofonu - wyjaśnia biuro prasowe episkopatu. 

Nikt w biurze ani tym bardziej w "Księżówce" nie spodziewa się, że do naszej redakcji zgłosi się ojciec pana młodego, prezentując m.in. zdjęcia wykonane z drona. Na zdjęciu widać parking na tyłach "Księżówki". Na nim 22 auta, w tym kilka wyglądających jak mikrobusy.

- To wielka obłuda, hotel działa - mówi Arkadiusz, ojciec pana młodego - Zorganizowali synowi wesele pod przykrywką katolickiego spotkania rekolekcyjnego. Czekali do ostatniego momentu, że zniosą lockdown. To kpina z przepisów. To miała być 3-dniowa impreza.
Mężczyzna podkreśla, że był przeciwny zabawie weselnej w lockdownie. Prosił syna, żeby przesunąć imprezę na czerwiec. - Mam nagrania, jak panna młoda wchodzi do "Księżówki". Wszystko zaczęło się ok. godz. 18-19 zaczęli. Potem była balanga - twierdzi Arkadiusz. Denerwuje się, że policja nie weszła od razu do obiektu i nie przerwała wesela. - Dopiero około 1 w nocy weszli, po interwencji komendy głównej policji, wtedy też ktoś stał na czatach, jak przyjechali. Ludziom się wmawia, że nie wolno imprezować, policja łapie ludzi bez maseczek na pustej ulicy, a tu spisali tylko dwie jakieś osoby. Skandal - złości się ojciec pana młodego. Zapowiada, że nie odpuści. O hucznym weselu w "Księżówce" zamierza poinformować nuncjusza papieskiego w Warszawie.

***

Tego tekstu by nie było. Wystarczyło o tydzień przesunąć imprezę weselną. Żeby nie łamać lockdownu. No, chyba że konferencyjny, rekolekcyjny i weselny grafik w "Księżówce" jest zbyt mocno napięty i ślubu pracownicy nie dało się wcisnąć w inny termin. Tego tekstu by nie było, gdyby nie dwaj weselnicy czy może pracownicy "Księżówki", którzy czują się tak pewnie, że groźbami próbują zastraszać naszego fotoreportera. Ich atak zniweczył misterny plan księdza dyrektora i jego oficjalną wersję, że obiekt jest zamknięty i nie działa. A pozostali goście weselni z pewnością długo wspominać będą swe trzydniowe "rekolekcje" w pełnej mistycznego czaru "Księżówce".

Rafał Gratkowski, pp

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

1
To zdjęcia z drona pokazujące, ile samochodów parkowało w weselną sobotę z tyłu Księżówki
2
To zdjęcia z drona pokazujące, ile samochodów parkowało w weselną sobotę z tyłu Księżówki
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
galerianka 2021-05-17 12:12:35
@kierowca123, zobaczysz co się będzie działo jak ameryce południowej uda się podważyć kanonizację... oj będzie kwik
kierowca123 2021-05-17 07:52:36
to jest ksiądz i kościół? sami pracujecie żeby kościoły były puste bo kasa i kłamstwa sama wyrzuca z nich wiernych. Nie ma żadnej "walki z katolicyzmem" w Polsce są pazerni księża, kłamiący w żywe oczy
kppiotrus 2021-05-17 06:10:55
Pytanie zasadnicze: kto jest głupszy; ja czy moja banda??? W końcu jaki kram taki pan...wyzbyłem się już prawie wszystkich myślących teraz zostały takie gamonie jak ja to efekty sa-skandal za skadlame afera goni aferę a my tylko zajmujemy się zamiataniem wszytskiego pod dywanik
...dlatego w tym wszytsim brakuje profesjonalizmu i prawdziwej pracy policyjne....no ale cóż przyzwolenie jest odgórne
odstające_uszy 2021-05-16 17:40:12
A czasami to nie komenda wojewódzka uruchomiła zakopiańskiego dyżurnego? Chłop mówi, że impreza była a mister romano, że nie potwierdza doniesień. Wierzę chłopu oczywiście, bo komedja uwielbia przykrywać różne nieprawidłowości. A jak tam nagie fotki dzielnicowego? Sprawa już zamieciona pod dywan przez pjotera i dżonego?
qaz 2021-05-16 15:12:47
@zenzz - młode pokolenie podepnie się pod to. Po co się męczyć ? Socjalizm europejski i lokalny się rozrasta, odpowiedzialności nie ma. Myślę zapisać się do klubu gejowskiego - zawsze będę mógł powiedzieć, że jestem prześladowany :) Co mi kto zrobi ?
StellazTela 2021-05-16 11:26:33
K P I N A
Wielki mi halo-larum podniesione bo impreza w Ksiezowce- ale gdy na Olczy co tydzień odbywają się wesela, to tłum milczy;
gdy w innej części Podhala przedsiębiorca wydaje z mąż core i impreza na całą wieś- tłum milczy...
A tu prawilny tatuś przynosi do redakcji zdj- czy tylko ja widzę tu ogrom obłudy?
Zluzujcie gacie, serio....
zenzz 2021-05-16 11:18:52
@Fuku i inni mu podobni, to znaczy, że akceptujesz zakłamanie kościoła i konsekwencje z tego wynikające? O policji wspominać pewnie nie muszę. No cóż, takie postawy są typowe dla ubogich duchem egoistów z wysokim mniemaniem o sobie.
zakopian 2021-05-16 10:28:52
JAK SE JUŻ POPISZECIE TO POTEM NA SUME 100ZŁ NA TACE I TYLE.
Fuku 2021-05-16 08:54:36
Czy za okupacji niemieckiej też byli tacy tatusiowie? A może to tylko osobnik podający się za ojca? Ten "tatuś" równo pod sufitem chyba nie ma.
CHOmikusPopraniec 2021-05-16 08:36:02
Ja to bym tam zyobil porządek zayaz nikogo się nie boje.....ale wolę yobic wyniki w komendzie tu można się wyzywać na niewiernych sluguskach hia hia hia i uścisk piotyka jest najwazniejszy
zenzz 2021-05-16 07:36:03
I tak to się kręci.
Od stuleci.
Kiedyś pan, wójt i pleban.
Dzisiaj biznesmen, polityk i proboszcz.
Zasady te same.
Kłamstwa w tej sprawie kościoła i policji pokazują stopień bezczelności i poczucia bezkarności wyżej wymienionych.
Mam nadzieję, że młode pokolenie to widzi i wyciągnie wnioski na przyszłość.
Truteń 2021-05-15 11:01:50
Wielebnym zawsze wolno więcej.
"Wszystkie zwierzęta są równe, ale świnie są równiejsze" - Orwell pisał to z myślą o komunizmie, ale religie też tu pasują wręcz idealne.
Góralka 2021-05-15 10:30:23
Ja naliczyłam drugie tyle samochodów bo 45.
tadek 2021-05-15 08:11:28
Może spojrzyj trzeżwiej Polko, Polaku na tą katolicką obłudę i fałsz jaką serwuje ci, a jak że świątobliwy kler.
druh Marek 2021-05-14 22:34:32
Nauka płynie z Torunia. Ubogi redemptorysta ledwo przędzie i ciągle prosi staruszków o wsparcie dzieła Maryi. No to co się dziwić ,że w każdym zakątku Polski każdy księżulo " orze jak może".
raid 2021-05-14 22:32:51
Polski Kościół to dno.
To ja 2021-05-14 22:22:25
Tatusiowi pewnie synowa nie pasi co ma bul dopy i go nie zaprosili to zakapował młodych.
Co do imprez,typu urodziny,chrzciny wesela i inne.. były całą pandemie i będą... tego nikt nam nie zabroni.
Sabatinka 2021-05-14 22:13:43
Cały lockdown wesela są organizowane na Podhalu, Beskidzie Wyspowym itp - tylko głupcy na nie chodzą ale cierpimy niestety my wszyscy
stasek 2021-05-14 22:12:36
Szkoda słów.
Obłuda i fałsz.
smrodek 2021-05-14 22:12:31
Pytanie, dlaczego milicja weszła do obiektu dopiero po telefonie z komendy głównej? Może mieli cynka i dobrze wiedzieli co się tam odjaniepawla i był prikaz nie wadzić. Wygląda na to że weselnicy zawsze mieli cynk że jedzie patrol. Dlaczego tylko 2 osoby z 200 zostały spisane? Gdzie sanepid, mandaty, glebowanie, teleskopy, ...
A potem się dziwią że nikt nie ma dla nich szacunku. Hańbicie mundur, który nosicie!

A dla ojca pana młodego wyrazy szacunku się należą a nie obelgi. Gdyby więcej osób przestrzegało prawa i postępowało uczciwie to do takich sytuacji by nie dochodziło. Zakłamany ciemny ludzie. Robactwo.
Piotr 2021-05-14 21:46:01
Mają rozmach ....... Im wolno!
Konicek 2021-05-14 21:32:27
Tatuś kapuś
Alek 2021-05-14 21:14:50
Czy ten kraj osiągną dno, czy jeszcze trochę mułu zostało? I czego chcemy uczyć Rosjan oraz Białorusinów. To co dzieje się w tym kraju to chyba 3 Tajemnica Fatimska.
polityk i aktor 2021-05-14 20:55:03
To że duchowni ściemniają to wiadomo nie od dziś, więc po co było 40 lat temu organizować "biały marsz".
Bobowniok spod łopatu 2021-05-14 20:41:40
Dwieście osób, co to jest jak w Starem Bystrym było 500 i nic się nikomu nie stało tylko tort weselny był poszkodowany.
OOObłuda 2021-05-14 20:40:30
Prawdziwe po chrześcijańsku. Wstyd!
Antti 2021-05-14 20:38:05
Ładnie kler daliscie popis brawo . To przez takich jak wy to wszystko walnie predzej czy pozniej bo nienazarci jestescie uwazacie sie za panow to sie zle skonczy dla was. Sługi boże
2021-06-18 10:50 Rozpoczęła się uroczysta sesja zakopiańskiej rady miasta (WIDEO) 2021-06-18 10:45 Trzy nowe zakażenia koronawirusem na Podhalu 2021-06-18 10:44 Turystka wyszła ze schroniska w Tatrach i zniknęła. Odnalazła się w areszcie 2021-06-18 10:14 Zaszczep się przeciw COVID - 19 w Krościenku 2021-06-18 10:00 Zakopane w tanecznym, góralskim korowodzie, występy bez festiwalowego namiotu 2021-06-18 09:00 Sto lat dla rodziców 2021-06-18 08:01 Blisko Krupówek ruszy Kamiland - historia Kamila Stocha - sklep to czy muzeum? 2021-06-17 22:20 Czytelnicy alarmują. Skażona woda w Białym Dunajcu Górnym 3 2021-06-17 21:15 Fotogawęda. Dawne zdjęcia górali 1 2021-06-17 20:35 Na odchodne załatwił Zenka. Dyrektor nie czekał długo na pracę 2021-06-17 20:21 Zakopane przywraca honorowe obywatelstwo Wojciechowi Korfantemu 1 2021-06-17 19:44 Kiedy w Zakopanem pomalują pasy? 7 2021-06-17 19:00 Znaleźć wolnego budowlańca to cud! Łapcie okazję - nadchodzą targi! 2021-06-17 18:15 Przed sądem w Zakopanem brakuje miejsc postojowych, ale takie parkowanie to przesada 7 2021-06-17 17:55 Nadanie Honorowego Obywatelstwa Zakopanego i doroczne nagrody burmistrza 3 2021-06-17 17:30 Od piątku nowe rondo w Zakopanem. Blisko centrum 10 2021-06-17 16:45 Koło zgubić można 3 2021-06-17 15:59 Wypadek motocyklisty w Ludźmierzu 1 2021-06-17 15:15 Ogrodowe inspiracje pani Zofii 2021-06-17 14:15 Dzieci w Białym Dunajcu nie mają placu zabaw, one na nas liczą (WIDEO) 3 2021-06-17 13:30 Do tej pory było to miejsce bez reklam. Niestety teraz stanęła pierwsza 4 2021-06-17 12:45 Drugi dzień z rzędu bez nowego zakażenia na Podhalu 2021-06-17 12:26 Postaw na pozycjonowanie stron i osiągnij lepsze miejsce w wynikach wyszukiwania 2021-06-17 12:03 Motocyklista w rejonie przejścia dla pieszych jechał 154 km na godz! 12 2021-06-17 11:15 Chętni na serek, chętni na małe kaczuszki 1 2021-06-17 10:30 Wiem, że jestem dobry 2021-06-17 09:22 Ludzi na jarmarku przybywa, więc i w mieście korki większe 2 2021-06-17 09:00 Dali mi na imię Karol. To zobowiązuje (WIDEO) 2021-06-17 08:00 W 160. rocznicę objawień maryjnych na Wiktorówkach młodzi objawili swe talenty (FOTO) 2021-06-17 07:00 Won, nauczycielu 4 2021-06-16 23:04 Pożar w bloku w Nowym Targu. Jedna osoba poszkodowana 1 2021-06-16 21:55 Kruche, tortowe czy drożdżowe? Jak zjeść bez zdejmowania maseczki? 2021-06-16 21:29 Książki uwalniamy - czytamy 2021-06-16 20:44 Ta niebezpieczna roślina znowu pojawiła się w Poroninie 2 2021-06-16 20:00 Zjazd druhów z Czarnego Dunajca. ZDJĘCIA wyróżnionych strażaków 2021-06-16 19:51 Halo, to ja? ...dodzwoniłeś się pod właściwy numer 2021-06-16 18:50 Zapaść. Zakopiańskie kluby narciarskie dogorywają 7 2021-06-16 18:04 Wchodzimy nowym, darmowym szlakiem na Gubałówkę. Chodźcie z nami! (WIDEO) 2021-06-16 17:30 Komisja przed sesją absolutoryjną. Będą burzliwe obrady? 3 2021-06-16 17:13 Ktoś wjechał w zaparkowany samochód. Może kierowca sam się zgłosi 2021-06-16 17:05 Może ktoś rozpoznaje tego psa? Widziano go na drodze z Nowego Targu do Ochotnicy 2021-06-16 16:50 Zakopane - moc zaplanowanych na lato imprez, czy czeka nas komunikacyjny paraliż? 3 2021-06-16 16:21 Kryptowaluty - okazja, która kosztowała go niemal 100 tys. zł 2 2021-06-16 16:00 Co z tymi parkingami? Jaki jest pomysł władz Zakopanego na rozwiązanie komunikacyjnych problemów? (WIDEO) 4 2021-06-16 15:29 Muzyczne tchnienie lata 2021-06-16 15:15 Przy kościele w Pyzówce powstanie parking 2021-06-16 14:31 Dla segregujących - darmowy odbiór, dla śmiecących - pułapki i represje 1 2021-06-16 13:44 Wybieracie się na wakacje do Chorwacji? Na granicy kolejka, trzeba pokazać certyfikat 6 2021-06-16 13:00 Idealna pogoda w Zakopanem. Jak długo potrwa taka sielanka 2021-06-16 12:15 W Zakopanem powstanie parking zaporowy. Jak podoba się wam ten plan? 9
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-06-18 10:00 1. @kierowca123. Z klucza to powinna być sprawa w sądzie dla rządzących bo nie powstają nowe szlaki komunikacyjne a remontuje sie stare przez 2 lata kadencji. 2021-06-18 09:52 2. @kierowca123 , ty tak na poważnie, czy tylko zabrać głos na forum bo kierowcą nie jesteś. 2021-06-18 09:41 3. Drogie Panie ! Chwała Wam za dzielną postawę w Warszawie ! Dla starego dziada z Żoliborza , ważniejszy jest interes partii i jego służalczych działaczy -a przy okazji ich krewnych- niż dobre i skuteczne funkcjonowanie całej służby zdrowia. Dla PiS-u jesteście wtedy ważne ,gdy zbliżają sie wybory. Poza nimi to -Drogie Pielęgniarki i Położne- jesteście jak każdy z nas, rolowane na każdym kroku. Kasa strumieniami płynie na TVP, na dodatkowe nagrody dla ministerialnych urzędasów, na ochronę strachliwego prezesa, na wypasione fury dla ministrów i wiceministrów , na różne fundacje propisowskie, na szachrajskie interesy redemptorysty z Torunia i wiele innych, o których zwykli zajadacze chleba na Podhalu nie mają nawet zielonego pojęcia. Trzymam za Was, bo walczycie w słusznej sprawie, mimo obojętności NSZZ Solidarność i całego kleru. 2021-06-18 09:08 4. To Audi często tam staje, nawet wtedy, gdy kawałek dalej pod sądem są wolne miejsca parkingowe, ale nikt nie reaguje. Teraz nie można już zwalić na sraż miejską, ponieważ ich przenieśli w rejon dworca, co i tak nie tłumaczy, bo jak jeszcze byli na Gimnazjalnej to równie rzadko reagowali - no a teraz to już w ogóle nic nie będą robić. Policja również bardzo często tamtędy jeździ, jak i do samego sądu - prawie codziennie w jakiejś sprawie przyjeżdżają i też nic z tym nie robią, ponieważ kierowca tego Audi to nie jedyny, który tak staje. Chyba naklejki z hasłem: "Stop Cham" wrócą do łask i trzeba takim kierowcom oklejać przednie szyby stosownymi naklejkami w ramach przysłowia: "Jak Bóg Kubie, tak Kuba Bogu" czy jakoś na odwrót, już nie pamiętam. 2021-06-18 08:48 5. Mamo, mamo! Nasikałem do herbaty i teraz smakuje jak siki... Dlaczego?! 2021-06-18 08:11 6. Brawo. Przyda sie jeszcze na złotym rogu takie rondo tam tez jest bardzo niebezpiecznie. 2021-06-18 08:08 7. Nareszcie! Ktos pomyślał i zrobil cos z tym skrzyżowaniem. Nic nie widac kierowcy stoja jak chca policji nie ma. Napewno bedzie lepiej niż było. 2021-06-18 07:42 8. za takie przekroczenie jak ten na motorku powinna być z klucza sprawa w sądzie 2021-06-18 07:06 9. Bezpańskie ,bezkarne ludziki na niewidzialnych pasach. A ty kierowco teraz winny jesteś Jak udowodnisz że było wtargniecie na pasach które ledwie widać xxxxx xxx 2021-06-18 06:14 10. Nasi bezradni totalnie nie mają czym się zajmować...??? Tylko ssą nasze pieniądze i twierdzą że im się należy... Niektórzy chodzą jak baronowie po Zakopanem a w całej kadencji głosu nie zabrali... ( Nie każdy)
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Pożegnania

FILMY TP

Album TP

Dołącz do nas - facebook
Advertisement