Ogłoszenia drobne w Tygodniku Podhalańskim i na portalu 24tp.pl Szybko, wygodnie, tanio i blisko Twojego domu. Kliknij w ten pasek, a przekonasz się, że to działa.

Reklama

2021-05-15 11:29:45

Zakopane

Nowe fakty w sprawie wesela w Księżówce. To wielka obłuda

Mimo pandemii w zakopiańskiej Księżówce zorganizowano huczne wesele, a przykrywką były trzydniowe rekolekcje.

- Prosiłem syna, żeby to przełożyć na czerwiec, ale on nie słucha ojca - mówi, nie kryjąc zdenerwowania, Arkadiusz z Pęcic pod Pruszkowem, który przedstawia się nam jako ojciec pana młodego.

Sobotni wieczór w poprzedni weekend. Policjanci wzywani są do Księżówki kilkakrotnie. Zgłaszający alarmują o weselu na 200 osób. Zza ogrodzenia słychać głośną muzykę. W nowo dobudowanej części okna przysłonięto grubymi kotarami. Jednak wprawne oko może dojrzeć pulsujące niczym w dyskotece światła. Od frontu na parkingu zaparkowanych kilka samochodów. Policyjne patrole są jednak bezradne. Nikt z budynku nie wychodzi, nikt nie reaguje na wciskany dzwonek domofonu. Brama zamknięta na cztery spusty. W oknach ciemno. Policja odjeżdża.

Na miejscu zostaje nasz fotoreporter. Jego obecność najwyraźniej drażni weselników. Z domu rekolekcyjnego wychodzi do dziennikarza dwóch postawnych mężczyzn. Grożą pobiciem, jeśli nie odda karty pamięci z aparatu. Na szczęście od strony Kuźnic schodzi para turystów. Obecność postronnych świadków ratuje reportera przed agresją "rekolekcjonistów". Po chwili aleją Przewodników Tatrzańskich nadjeżdża kolejny policyjny patrol.

Gra w kotka i myszkę

Gdy tylko policja podjeżdżała przed budynek, muzyka była przyciszana. Kolejna policyjna ekipa pod domem rekolekcyjnym Konferencji Episkopatu Polski zjawia się po północy.

Niedziela rano. Policja znów sprawdza obiekt. My również dzwonimy do Księżówki. Nikt nie odbiera telefonu. Nikt nie zgłasza się do domofonu przy zamkniętych bramach.

Policja przyznaje, że mieli w sobotnią noc kilka zgłoszeń o imprezie w Domu Konferencji Episkopatu Polski. - Na miejsce wysłany został nasz patrol, który nie potwierdził doniesień - wyjaśnia aspirant sztabowy Roman Wieczorek. - W oknach nie świeciło się światło, było cicho, nie było słychać żadnej muzyki, nikt nie otwierał, obiekt był zamknięty. Na parkingu stało 6 aut na tatrzańskich numerach rejestracyjnych.

Księżówka jest miejscem wyjątkowym. Z jednej strony działa niczym hotel - oferując gościom z zewnątrz 100 pokoi 1- 2- i 3-osobowych. Do tego apartamenty z aneksem kuchennym, do dyspozycji gości jest sala gimnastyczna, sala kominkowa, sala telewizyjna i biblioteka. "Dom rekolekcyjny Konferencji Episkopatu Polski zaprasza na rekolekcje kapłańskie oraz indywidualny wypoczynek duchowy w atmosferze modlitewnej ciszy. Spotykają się tu cisza potrzebna do kontemplacji i spokój niezbędny do wypoczynku. Klimat domu sprzyja oderwaniu się od codziennych spraw, a piękny ogród zimą i latem jest idealny do modlitwy i kontemplacji" - czytamy w ofercie dla klientów. Prowadzący obiekt podkreślają, że to miejsce uświęcone pobytem Ojca Świętego Jana Pawła II, który w największej z kaplic celebrował Mszę Świętą.

Tyle że hotele w okresie pandemii mają być nieczynne. Rząd wydłużył lockdown na długi majowy weekend.
Na nasze zapytanie o wesele zorganizowane mimo pandemicznych obostrzeń w domu wypoczynkowym, który powinien być zamknięty, dostajemy lakoniczną odpowiedź. Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski wyjaśnia nam, co jest prawdą.

Drona prawda

Biuro podkreśla, że ks. Lesław Mirek, dyrektor Centrum Formacyjno-Szkoleniowego "Księżówka", zaprzeczył, jakoby w sobotę  odbywała się w obiekcie "zabawa weselna na kilkaset osób". Ksiądz dyrektor przyznał, że na miejsce przybył patrol policji, który nie potwierdził takich doniesień. - Jest natomiast prawdą, że w kaplicy domu rekolekcyjnego miał miejsce ślub jednej z pracownic tego domu. Brało w nim udział kilkanaście osób, w tym pracownicy zatrudnieni w placówce. Dom jest nieczynny, stąd też trudno się dziwić, że nikt nie odbierał telefonu lub domofonu - wyjaśnia biuro prasowe episkopatu. 

Nikt w biurze ani tym bardziej w "Księżówce" nie spodziewa się, że do naszej redakcji zgłosi się ojciec pana młodego, prezentując m.in. zdjęcia wykonane z drona. Na zdjęciu widać parking na tyłach "Księżówki". Na nim 22 auta, w tym kilka wyglądających jak mikrobusy.

- To wielka obłuda, hotel działa - mówi Arkadiusz, ojciec pana młodego - Zorganizowali synowi wesele pod przykrywką katolickiego spotkania rekolekcyjnego. Czekali do ostatniego momentu, że zniosą lockdown. To kpina z przepisów. To miała być 3-dniowa impreza.
Mężczyzna podkreśla, że był przeciwny zabawie weselnej w lockdownie. Prosił syna, żeby przesunąć imprezę na czerwiec. - Mam nagrania, jak panna młoda wchodzi do "Księżówki". Wszystko zaczęło się ok. godz. 18-19 zaczęli. Potem była balanga - twierdzi Arkadiusz. Denerwuje się, że policja nie weszła od razu do obiektu i nie przerwała wesela. - Dopiero około 1 w nocy weszli, po interwencji komendy głównej policji, wtedy też ktoś stał na czatach, jak przyjechali. Ludziom się wmawia, że nie wolno imprezować, policja łapie ludzi bez maseczek na pustej ulicy, a tu spisali tylko dwie jakieś osoby. Skandal - złości się ojciec pana młodego. Zapowiada, że nie odpuści. O hucznym weselu w "Księżówce" zamierza poinformować nuncjusza papieskiego w Warszawie.

***

Tego tekstu by nie było. Wystarczyło o tydzień przesunąć imprezę weselną. Żeby nie łamać lockdownu. No, chyba że konferencyjny, rekolekcyjny i weselny grafik w "Księżówce" jest zbyt mocno napięty i ślubu pracownicy nie dało się wcisnąć w inny termin. Tego tekstu by nie było, gdyby nie dwaj weselnicy czy może pracownicy "Księżówki", którzy czują się tak pewnie, że groźbami próbują zastraszać naszego fotoreportera. Ich atak zniweczył misterny plan księdza dyrektora i jego oficjalną wersję, że obiekt jest zamknięty i nie działa. A pozostali goście weselni z pewnością długo wspominać będą swe trzydniowe "rekolekcje" w pełnej mistycznego czaru "Księżówce".

Rafał Gratkowski, pp

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

1
To zdjęcia z drona pokazujące, ile samochodów parkowało w weselną sobotę z tyłu Księżówki
2
To zdjęcia z drona pokazujące, ile samochodów parkowało w weselną sobotę z tyłu Księżówki
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
galerianka 2021-05-17 12:12:35
@kierowca123, zobaczysz co się będzie działo jak ameryce południowej uda się podważyć kanonizację... oj będzie kwik
kierowca123 2021-05-17 07:52:36
to jest ksiądz i kościół? sami pracujecie żeby kościoły były puste bo kasa i kłamstwa sama wyrzuca z nich wiernych. Nie ma żadnej "walki z katolicyzmem" w Polsce są pazerni księża, kłamiący w żywe oczy
kppiotrus 2021-05-17 06:10:55
Pytanie zasadnicze: kto jest głupszy; ja czy moja banda??? W końcu jaki kram taki pan...wyzbyłem się już prawie wszystkich myślących teraz zostały takie gamonie jak ja to efekty sa-skandal za skadlame afera goni aferę a my tylko zajmujemy się zamiataniem wszytskiego pod dywanik
...dlatego w tym wszytsim brakuje profesjonalizmu i prawdziwej pracy policyjne....no ale cóż przyzwolenie jest odgórne
odstające_uszy 2021-05-16 17:40:12
A czasami to nie komenda wojewódzka uruchomiła zakopiańskiego dyżurnego? Chłop mówi, że impreza była a mister romano, że nie potwierdza doniesień. Wierzę chłopu oczywiście, bo komedja uwielbia przykrywać różne nieprawidłowości. A jak tam nagie fotki dzielnicowego? Sprawa już zamieciona pod dywan przez pjotera i dżonego?
qaz 2021-05-16 15:12:47
@zenzz - młode pokolenie podepnie się pod to. Po co się męczyć ? Socjalizm europejski i lokalny się rozrasta, odpowiedzialności nie ma. Myślę zapisać się do klubu gejowskiego - zawsze będę mógł powiedzieć, że jestem prześladowany :) Co mi kto zrobi ?
StellazTela 2021-05-16 11:26:33
K P I N A
Wielki mi halo-larum podniesione bo impreza w Ksiezowce- ale gdy na Olczy co tydzień odbywają się wesela, to tłum milczy;
gdy w innej części Podhala przedsiębiorca wydaje z mąż core i impreza na całą wieś- tłum milczy...
A tu prawilny tatuś przynosi do redakcji zdj- czy tylko ja widzę tu ogrom obłudy?
Zluzujcie gacie, serio....
zenzz 2021-05-16 11:18:52
@Fuku i inni mu podobni, to znaczy, że akceptujesz zakłamanie kościoła i konsekwencje z tego wynikające? O policji wspominać pewnie nie muszę. No cóż, takie postawy są typowe dla ubogich duchem egoistów z wysokim mniemaniem o sobie.
zakopian 2021-05-16 10:28:52
JAK SE JUŻ POPISZECIE TO POTEM NA SUME 100ZŁ NA TACE I TYLE.
Fuku 2021-05-16 08:54:36
Czy za okupacji niemieckiej też byli tacy tatusiowie? A może to tylko osobnik podający się za ojca? Ten "tatuś" równo pod sufitem chyba nie ma.
CHOmikusPopraniec 2021-05-16 08:36:02
Ja to bym tam zyobil porządek zayaz nikogo się nie boje.....ale wolę yobic wyniki w komendzie tu można się wyzywać na niewiernych sluguskach hia hia hia i uścisk piotyka jest najwazniejszy
zenzz 2021-05-16 07:36:03
I tak to się kręci.
Od stuleci.
Kiedyś pan, wójt i pleban.
Dzisiaj biznesmen, polityk i proboszcz.
Zasady te same.
Kłamstwa w tej sprawie kościoła i policji pokazują stopień bezczelności i poczucia bezkarności wyżej wymienionych.
Mam nadzieję, że młode pokolenie to widzi i wyciągnie wnioski na przyszłość.
Truteń 2021-05-15 11:01:50
Wielebnym zawsze wolno więcej.
"Wszystkie zwierzęta są równe, ale świnie są równiejsze" - Orwell pisał to z myślą o komunizmie, ale religie też tu pasują wręcz idealne.
Góralka 2021-05-15 10:30:23
Ja naliczyłam drugie tyle samochodów bo 45.
tadek 2021-05-15 08:11:28
Może spojrzyj trzeżwiej Polko, Polaku na tą katolicką obłudę i fałsz jaką serwuje ci, a jak że świątobliwy kler.
druh Marek 2021-05-14 22:34:32
Nauka płynie z Torunia. Ubogi redemptorysta ledwo przędzie i ciągle prosi staruszków o wsparcie dzieła Maryi. No to co się dziwić ,że w każdym zakątku Polski każdy księżulo " orze jak może".
raid 2021-05-14 22:32:51
Polski Kościół to dno.
To ja 2021-05-14 22:22:25
Tatusiowi pewnie synowa nie pasi co ma bul dopy i go nie zaprosili to zakapował młodych.
Co do imprez,typu urodziny,chrzciny wesela i inne.. były całą pandemie i będą... tego nikt nam nie zabroni.
Sabatinka 2021-05-14 22:13:43
Cały lockdown wesela są organizowane na Podhalu, Beskidzie Wyspowym itp - tylko głupcy na nie chodzą ale cierpimy niestety my wszyscy
stasek 2021-05-14 22:12:36
Szkoda słów.
Obłuda i fałsz.
smrodek 2021-05-14 22:12:31
Pytanie, dlaczego milicja weszła do obiektu dopiero po telefonie z komendy głównej? Może mieli cynka i dobrze wiedzieli co się tam odjaniepawla i był prikaz nie wadzić. Wygląda na to że weselnicy zawsze mieli cynk że jedzie patrol. Dlaczego tylko 2 osoby z 200 zostały spisane? Gdzie sanepid, mandaty, glebowanie, teleskopy, ...
A potem się dziwią że nikt nie ma dla nich szacunku. Hańbicie mundur, który nosicie!

A dla ojca pana młodego wyrazy szacunku się należą a nie obelgi. Gdyby więcej osób przestrzegało prawa i postępowało uczciwie to do takich sytuacji by nie dochodziło. Zakłamany ciemny ludzie. Robactwo.
Piotr 2021-05-14 21:46:01
Mają rozmach ....... Im wolno!
Konicek 2021-05-14 21:32:27
Tatuś kapuś
Alek 2021-05-14 21:14:50
Czy ten kraj osiągną dno, czy jeszcze trochę mułu zostało? I czego chcemy uczyć Rosjan oraz Białorusinów. To co dzieje się w tym kraju to chyba 3 Tajemnica Fatimska.
polityk i aktor 2021-05-14 20:55:03
To że duchowni ściemniają to wiadomo nie od dziś, więc po co było 40 lat temu organizować "biały marsz".
Bobowniok spod łopatu 2021-05-14 20:41:40
Dwieście osób, co to jest jak w Starem Bystrym było 500 i nic się nikomu nie stało tylko tort weselny był poszkodowany.
OOObłuda 2021-05-14 20:40:30
Prawdziwe po chrześcijańsku. Wstyd!
Antti 2021-05-14 20:38:05
Ładnie kler daliscie popis brawo . To przez takich jak wy to wszystko walnie predzej czy pozniej bo nienazarci jestescie uwazacie sie za panow to sie zle skonczy dla was. Sługi boże

Reklama
2023-09-27 20:24 Przemytnicy z... książką 2023-09-27 19:40 Rabka na starej fotografii 2023-09-27 18:58 Turyści mieli trudności z pokonaniem tatrzańskich szlaków 2023-09-27 18:57 Zjazd Podhalan. Będą wybierane nowe władze Związku Podhalan 2023-09-27 18:30 Jakie szalone przygody czekają chłopców wessanych do świata gry? Konkurs dla czytelników 2023-09-27 18:14 Katrzyna Lassak nominowana do Nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 1 2023-09-27 17:39 Termy Bukovina w jesienne popołudnie (WIDEO) 2 2023-09-27 16:59 Bezpartyjni samorządowcy zaprezentowali się w Rabce 3 2023-09-27 16:30 Muzeum Tatrzańskie w weekend zaprasza seniorów 2023-09-27 16:21 Zawracał na prywatnej posesji. Był pijany 2 2023-09-27 15:57 Stylizacje na jesień 2023-09-27 15:44 Kolizja przy wjeździe do tunelu 2023-09-27 15:39 Kampanii wyborczej nie można prowadzić w szkołach. Taki plakat kandydata PiS w Zakopanem 8 2023-09-27 15:00 Rusza nowotarska Chemioterapia 1 2023-09-27 14:01 Sekrety młodzieńczego piękna. Jak aktywować młodość dzięki serum do twarzy? 2023-09-27 13:59 Zapowiedź starań o letnią olimpiadę storpeduje plany Zakopanego? 17 2023-09-27 13:30 Chcecie poznać Rabcia? Wybierzcie się na premierę 2023-09-27 13:00 Od czwartku czeka nas pierwsza jazda nowym odcinkiem zakopianki 1 2023-09-27 12:30 O ekologii przy zabawie i w trakcie warsztatów. Piknk w Szczawnicy 2023-09-27 12:06 Prezydent w Zakopanem: Polska będzie się starać o organizację letniej olimpiady 15 2023-09-27 11:30 Artyści nowotarscy na urodziny Jatek 2023-09-27 11:28 Premier w Zakopanem: Mistrzostwa Świata w 2027 roku odbędą się w Polsce 9 2023-09-27 11:16 Polacy wybierają skład nowego parlamentu - wszystko o wyborach w Polsce 2023-09-27 11:15 Most zamknięty - zmienione autobusowe trasy. Zobaczcie które! 2023-09-27 11:05 Jak obniżyć rachunki za prąd 2023-09-27 11:00 3 tys. zł i 28 punktów - tyle kosztowała jazda kierowcę mercedesa! 2 2023-09-27 10:20 Fabryka Biżuterii: Ekskluzywna Męska Biżuteria ze Złota na Zamówienie 2023-09-27 10:05 Jesień w górach! Pomysły na aktywny wypoczynek 2023-09-27 09:59 Mandat i 10 punktów karnych dla kierowcy volvo 7 2023-09-27 09:30 Gombrowicz wiecznie aktualny, przekonajcie się sami 2023-09-27 09:00 Nie żyje Stanisław Łukaszczyk Cibiorz. Twórca ludowy z Białego Dunajca 1 2023-09-27 08:30 Walerian Ostrowski. Nowotarski mistrz sztuki drukarskiej 2023-09-27 08:00 Dlaczego nie otwierają gotowej obwodnicy? (WIDEO) 8 2023-09-27 07:30 Poranek u stóp Tatr 2023-09-26 21:30 Żeński hokej przedwyborczo (nie)doceniony 10 2023-09-26 21:00 Mistrz Świata w biegach narciarskich Wicemistrzem Polski w parakolarstwie szosowym 2023-09-26 20:37 Górale i jazz na Kalatówkach (WIDEO) 2023-09-26 20:00 Stefaniakowe Nuty zabrzmiały w Walusiówce 2023-09-26 19:00 Budowa ronda przy wjeździe do centrum Zakopanego z lotu ptaka (WIDEO) 8 2023-09-26 18:00 Przystanki do remontu 4 2023-09-26 17:37 Pessoa na nowotarskim salonie 2023-09-26 17:00 Brudna kampania - ruszył z procą i farbami na wyborcze plakaty PiS-u 10 2023-09-26 16:33 Uwaga, utrudnienia drogowe w Pyzówce 2023-09-26 16:07 Karuzela trenerska w III lidze rozkręciła się na dobre - co dalej? 2023-09-26 16:00 Dzieci się bawią, uczą i segregują w parku podczas ekologicznego piniku 2023-09-26 14:51 Certyfikowane place zabaw - jakie wymogi powinien spełniać plac zabaw 2023-09-26 14:50 Sporty walki dla młodzieży, aktywność seniorów i maraton solidarności z Ukrainą (WIDEO) 4 2023-09-26 14:35 Szmaragdowa kraina w słonecznej Grecji. Spotkanie w MCK 2023-09-26 14:00 Kongres z rozmachem z lotu ptaka (WIDEO) 9 2023-09-26 13:00 Piękna pogoda w Tatrach. Tak rano było na Nosalu (WIDEO)
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-09-27 20:06 1. @Lodziak. To taka sama nacja jak ukraińska. Spiker kanadyjskiej Izby Gmin Anthony Rota zapowiedział we wtorek, że w środę ustąpi ze stanowiska w związku z uhonorowaniem w parlamencie ukraińskiego weterana dywizji SS Galizien Jarosława Hunki. Rota składa dymisję pod naciskami polityków kanadyjskich oraz międzynarodowej opinii publicznej. 2023-09-27 20:02 2. No rzeczywiście: na pierwszym widać jakieś glony. To dowód, jak mocno życiodajna ta woda termalna :) 2023-09-27 19:56 3. Brawo! Gratulacje! Heliosi jadom.... 2023-09-27 19:56 4. Slaba reklama: spójrzcie na te brązowe "kwiaty" w basenie. :)))) Byłem w niedziele: pasowałoby to wyczyścić. 2023-09-27 19:38 5. Jak traktowani w PiS są lokalni politycy, w tym przypadku Ci, którzy zapowiadali organizację zimowej olimpiady w Polsce ! Nawet nie wiedzieli co będzie ogłoszone przez Pana Prezydenta. 2023-09-27 19:38 6. @histeryk, PO 15X zobaczysz pełne ławy pisiorków, na ławie oskarżonych :) 2023-09-27 19:34 7. Tak to jest ta właśnie partia która pochlebia pisiorkom, a sama partia azywa się,,,apolityczna,,, głosujmy na fałszywych. 2023-09-27 19:14 8. @xxx spadaj leszczu! 2023-09-27 19:03 9. Wypadałoby się również postarać o relikwie z Dąbrowy Górniczej. 2023-09-27 18:57 10. @x.tadafil, jesteś najlepszym przykładem, że idiotów i debili nie należy o niczym informować, bo do idiotów i debili nic nie dotrze. W Zakopanem miałaby być zorganizowana zimowa Olimpiada, i to przy współudziale Słowacji. Letnie igrzyska w Warszawie.... Nawet nie pytam, czy dotarło to do ciebie.... Chyba wiesz czemu.
2023-09-21 22:45 1. Niestety. Dla dzieci niepełnosprawnych niedowidzących jaskinie w polskich Tatrach się skończyły. Dzięki Bogu że jest Słowacja 2023-09-18 15:10 2. Dajcie znizke dla platfusow. Po 15 pazdiernika beda tam tlumnie walic . 2023-09-14 10:39 3. A to chyba Ministerstwo MSWiA jest od tego, żeby dawać sprzęt. No chyba, że Terlecki narkoman z Krakowa dał z własnej inicjatywy i kieszeni. Skoro jest jedynką wśród šlebodnych. Z mojej kieszeni i podatków wolę dać na biedne psy w Nowym Targu. 2023-09-03 06:18 4. Jak zwykle ksiadz po danine. 2023-08-31 19:14 5. Zdjęcie 13 i 14, jesteś piękna. Mój typ. 2023-08-29 14:16 6. No nie ma komentarzy chyba dlatego napiszę, że Pani ze zdjęcia 14 i 15 jest w moim typie. Panie redaktorze znasz Pan mój gust. 2023-08-17 13:12 7. Po rozpoczęciu roku szkolnego będą dzieci przymusowo oglądać takie se obrazki kosztem matematyki. Minister od nauki już się o to postara. Minister od kultury zawnioskuje jakieś odznaczenie dla "artysty".Natomiast Małgorzata Ziętkiewicz w Wydarzeniach Polsatu będzie pół godziny gęgać na ten temat. Wojtyła wiecznie żywy! 2023-08-15 07:46 8. Czy był jakis wernisaż na ktorym był ktos wiecej niz rodzina artysty i urzednicy? Przeciez to sie w glowie nie miesci, tyle publicznych pieniędzy to kosztuje a nikt tego nie oglada. Komu to i po co? 2023-08-03 22:21 9. Co na to ksiądz proboszcz z NT? Ekskomunika? Może panowie z NT teraz? 2023-07-25 11:17 10. Nie wojsko tylko terytorialsi. Różnica jest taka, jak wyścigi gokartów od F1
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP


REKLAMA


Pożegnania

Dołącz do nas - facebook