Reklama

2021-06-01 12:15:30

Murzasichle

Czy górale potrafią jeszcze tak przyjmować gości?

Mleko musiało być prosto od krowy, ciasto z sabaśnika, a na stole słoik z opieńkami z pobliskiego lasu. Bywało, że jak nadciągała burza, gość chwytał za grabie i razem z gazdami leciał do siana.

Turyści przyjeżdżali do Murzasichla, kiedy jeszcze do wsi prowadziła kamienista droga, a wychodki były na zewnątrz domu. Woda była ze studni. Nietrudno było też letnika spotkać z grabiami w polu. - Goście byli jak bliska rodzina - podkreśla Zofia Łukaszczyk.
Pokoje wynajmowali letnikom najpierw jej teściowie, byli jednymi z pierwszych, którzy przyjmowali gości. Potem ona przejęła opiekę nad turystami. - Na początku mieliśmy dla gości tylko 3 pokoje na górze naszego domu. Schody były z zewnątrz domu - wspomina. Wychodek był na zewnątrz. Zamiast łazienki były w pokojach umywalki. Wodę w wiadrach przynosił ze studni mąż  Zofii, wiadro z wodą stało w każdym pokoju. Zadaniem gazdy było też zapalenie co rano pieca w każdym pokoju. - Był czas, że mąż miał asystenta. Był taki Piotruś, który nazywał męża Panem Ogniem i bardzo lubił mu asystować przy rozpalaniu pieców w pokojach - opowiada Zofia.

Stołówki w budynku nie było, jedzenie roznosiło się po pokojach, a to z kolei było zadaniem dzieci - Ani i Wiktora,  a później także najmłodszej Alicji. - Pamiętam, jak kiedyś przed tym wychodkiem zrobiła się kolejka, stało już chyba z 10 osób. Zaczęli mnie wołać, że chyba komuś się słabo zrobiło albo co, bo bardzo długo siedzi w toalecie. Zaglądam, a tam nikogo nie ma. Taki żart zrobił jeden z letników, że zamknął się w środku, ale wyszedł z wychodka od drugiej strony - wspomina Zofia jeden z wielu kawałów, do których goście byli skorzy.

Posiady w kuchni


 Co wieczór goście schodzili się do kuchni i zaczynały się posiady do późnych godzin nocnych. - Podziwiałam mamę, bo cały czas krzątała się koło gości, gotowała im, zajmowała się z tatą gazdówką, rano bardzo wcześnie wstawała, a miała jeszcze siłę siedzieć z nimi po nocy - podkreśla Anna Studniowska. - Goście mamę uwielbiali, to były prawdziwie rodzinne relacje - podkreśla. Dzieci gazdów korzystały na tym. Dzięki temu Anna zwiedziła Warszawę, zaproszona przez jednych z gości. - Często brali mnie w góry, do Zakopanego, na różne wycieczki - wymienia. Na dowód pokazuje wspólne zdjęcie z Grzegorzem Turnauem przebranym w strój góralski, z legendarnym misiem na Gubałówce.

Rodzice Turnaua gościli w domu Łukaszczyków kilka razy, stałymi bywalcami było wujostwo barda, które miało nawet swój stały pokój w domu Łukaszczyków. - Wuj Grzegorza, pan Wiesław Czyż był znanym fizykiem, jeździł na konferencje naukowe do USA i za każdym razem przywoził nam fajne prezenty, w latach 60.-70. to było coś - wspomina Anna. - Grześ bazgrał po ścianach ołówkiem jakieś teksty piosenek, a tata się denerwował. Cały czas śpiewał "Do zakochania jeden rok" - wspomina Anna. - To było takie "żywe srebro" - dorzuca Zofia. - Kto by pomyślał, że wyrośnie z niego taki artysta - mówi.

Pyszności z sabaśnika


Z czasem koło starego domu wyrósł nowy drewniany budynek, już z łazienkami na piętrze. Jeden z pokoi został przerobiony na stołówkę. Pani Zofia gotowała obiady, piekła ciasta, robiła własne przetwory, kisiła kapustę w beczkach, robiła sery, masło. - Pamiętam, jak tata przynosił z lasu niesamowite ilości opieniek, które mama potem marynowała. Nie jestem w stanie pojąć do dziś, jak ona z tym wszystkim dawała sobie radę - podkreśla Anna.

Wśród gości byli też miłośnicy mleka prosto od krowy, którzy czekali z garnuszkami, aż mama wydoi krowy.

- Ciasta nie można było piec, jak był obiad na piecu, bo by się spaliło. Dopiero jak ogień był mniejszy, można było wsadzać ciasta do sabaśnika - opowiada Zofia. Dlatego najczęściej gospodyni piekła ciasta w nocy. Postęp i duże ułatwienie było, kiedy sabaśnik w piecu został zastąpiony elektrycznym prodiżem.

Gość z telewizji


- Mieliśmy rodziny, które przyjeżdżały do nas przez lata. To były kolejne pokolenia. Tak jest do dziś z państwem Dudzińskimi z Warszawy. Teraz mają już po 90 lat. Jeszcze niedawno przyjeżdżali do nas camperem. Zjeżdżali na nartach, byli najstarsi na stoku, cieszyli się z darmowych karnetów dla osób po osiemdziesiątce na stacji w Białce Tatrzańskiej - opowiada Zofia. - Jak nie przyjeżdżają długo, to dzwonimy do siebie, telefonujemy z życzeniami na święta, żeby zapytać, co słychać - dodaje.

Do Łukaszczyków przyjeżdżał na wczasy Olgierd Łukasiewicz. - Był wtedy początkującym aktorem, właśnie w telewizji był jakiś film z nim, próbował tacie powiedzieć, że w telewizji to on, ale tata go do głosu  nie dopuścił, a my wszyscy mieliśmy ubaw - wspomina Anna. Kiedyś aktor spędzał w Murzasichlu sylwestra, było trochę nerwowo, bo w wiejskim wodociągu we wsi brakło wody. 

Dzięki kontaktom z gośćmi dzieci Łukaszczyków nie tylko miały zapewnione atrakcyjne wakacje i ferie, ale też szybko nauczyły się mówić "po pańsku". One z kolei uczyły zaprzyjaźnionych ceprów gwary. - Imponowaliśmy im też, bo umieliśmy bardzo dobrze jeździć z bratem na nartach - wspomina Anna. - Oni przyjeżdżali z wypasionym sprzętem, a my mieliśmy drewniane narty przypinane na rzemykach, wyglądaliśmy jak się siedem nieszczęść, ale przy zjazdach nie mieliśmy równych sobie - podkreśla.

Inny świat, inni turyści


Do Łukaszczyków w Murzasichlu goście nadal przyjeżdżają, ale opiekę nad nimi przejął wnuk Zofii - Igor. Anna prowadzi pensjonat "Pokoje u Anny" w Nowym Targu. - Wiele się od mamy nauczyłam, jak ona piekę gościom ciasta, staram się, by czuli się jak w domu, ale to nie jest już to samo, co w Murzasichlu, nie mam tyle czasu dla nich, co mama - podkreśla. - Bo teraz są już inne czasy, goście też nie szukają już takich kontaktów jak dawniej, nie ma już posiadów wieczornych, spotkania zastąpił telewizor w każdym pokoju. Dziś jest ważniejszy niż łazienka - mówi Zofia. - Tamten świat już nie wróci - dodaje.

Fotografie (z arch. rodzinnego):

1. U Zofii i Józefa Łukaszczyków goście zawsze czuli się bardzo dobrze, byli jak rodzina.

2. Zofia Łukaszczyk potrafiła pogodzić obowiązki w domu z pracą na roli i gotowaniem gościom. Na zdj. z dziećmi - Anną i Wiktorem.

3. Po wspólnych wypadach z Grzesiem Turnauem - Annie Studniowskiej zostało między innymi zdjęcie wykonane na Gubałówce.

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Reklama
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ POMOC KUCHENNĄ - Zakopane Jaszczurówka - 601 50 44 86
 • PRACA | dam
  Firma z Nowego Targu zatrudni krojczego do skór owczych - mile widziane doświadczenie. Umowa na pełny etat. Proszę dzwonić od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.00.
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW. 501 425 013.
 • PRACA | dam
  WITOWIANKA RESTAURACJA zatrudni KELNERA/KELNERKĘ, KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ. Tel. 608 405 145.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Dom w Ostrowsku na pieknej działce 7000m2 sprzedam tel 660797241 b12.pl. 660797241marekg@b12.pl
  Tel.: 660797241
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  SZAFLARY - DZIAŁKA ok. 2200 m2 (nr. 6264), cena 50.000 zł. DZIAŁKA 1614 m2 (nr.6058) cena 60.000 zł. DZIAŁKI dwie przylegające 392 m2 i 375 m2 (nr. 6287/3 i 6287/4) - przylegające do Zakopianki - cena 40.000 zł. 517 625 354.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PANIĄ do pracy w pensjonacie w Zakopanem. tel. 601 45 33 91
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni KUCHARKĘ ŚNIADANIOWĄ lub OSOBĘ DO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ W FORMIE BUFETU. 666378357
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię w pełni funkcjonujący pensjonat lub budynek z apartamentami lokalizacja Zakopane, Kościelisko. 600404554grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 600404554
 • PRACA | dam
  Przyjmę KIEROWCĘ z kat. B, może być rencista, Nowy Targ. 728 129 499.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI 3 HA - k/Białki. 182856454.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA DOMINIUM NA KRUPÓWKACH zatrudni KELNERÓW/-KI. 668 404 790, 664 023 298.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Szukam lokalu do wynajęcia o powierzchni około 150 m w Ludźmierzu lub najbliższej okolicy pod działalność handlową . Może też być wydzielona część większego pomieszczenia. Wynajem długoterminowy. Parter . Tel 880630496. 880630496marzbroz@poczta.onet.pl
  Tel.: 880630496
 • PRACA | dam
  FIRMA TRACKTECH W MANIOWACH zatrudni pracownika na stanowisku MECHANIK SERWISU SAMOCHODOWEGO. Wymagane doświadczenie z zakresu diagnozy i naprawy pojazdów osobowych, znajomość elektromechaniki i obsługi elektronicznych systemów diagnostycznych, prawo jazdy kat.B. Oferujemy atrakcyjne i terminowe wynagrodzenie, możliwość rozwoju i zdobycia nowych kwalifikacji, stabilne warunki zatrudnienia oraz szkolenia. Miejsce pracy: Maniowy Więcej informacji pod numerem telefonu: +48572728209. CV prosimy składać w siedzibie firmy TRACKTECH ul. Ks. A. Siudy 11, 34-436 Maniowy lub mailowo na adres: boguslaw.pokrywka@tracktech.pl
 • NAUKA
  Korepetycje stacjonarnie, online i dojazd Angielski,Niemiecki kazdy poziom. Native Speaker,konwersacje Doświadczenie wieloletnie Zapraszam do kontaktu Malwina. 694213200malka1234@yahoo.de
  Tel.: 694213200
 • PRACA | dam
  MFIRMA TRACKTECH W MANIOWACH zatrudni pracownika na stanowisku MECHANIK SERWISU SAMOCHODOWEGO. Wymagane doświadczenie z zakresu diagnozy i naprawy pojazdów osobowych, znajomość elektromechaniki i obsługi elektronicznych systemów diagnostycznych, prawo jazdy kat.B. Oferujemy atrakcyjne i terminowe wynagrodzenie, możliwość rozwoju i zdobycia nowych kwalifikacji, stabilne warunki zatrudnienia oraz szkolenia. Miejsce pracy: Maniowy Więcej informacji pod numerem telefonu: +48572728209. CV prosimy składać w siedzibie firmy TRACKTECH ul. Ks. A. Siudy 11, 34-436 Maniowy lub mailowo na adres: boguslaw.pokrywka@tracktech.pl
  Tel.: +48572728209
  E-mail: boguslaw.pokrywka@tracktech.pl
 • BIZNES
  Stoisko handlowe Pod Gubałówką w atrakcyjnym miejscu! (Do wynajęcia). 604614132
  Tel.: 604614132
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DOBRY POKÓJ DLA NIEPALĄCEJ, BARDZO SPOKOJNEJ, POWAŻNEJ DZIEWCZYNY - Zakopane, 501 514 962.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - dla młodych i ambitnych. Oczekiwane otwarcie granicy norweskiej dla nowych pracowników nastąpiło (wjazdy bez kwarantanny, szczepienia nie są wymagane). F. NORWESKA ZATRUDNI W OSLO NA WARUNKACH NORWESKICH - młodych, początkujących pracowników do przyuczenia w zawodzie: TYNKARZ, MALARZ, MONTER RUSZTOWAŃ, STOLARZ, BLACHARZ/DEKARZ ORAZ DOŚWIADCZONYCH FACHOWCÓW W ZAWODZIE. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca na stałe/całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 13 do 23 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-08-02 22:16 Niedźwiedź na ulicy w Zakopanem. Policja apeluje o ostrożność 1 2021-08-02 21:11 Potrącenie na zakopiance. Stan rannego 60-latka poważny (AKTUALIZACJA) 1 2021-08-02 20:30 Zbiór prawdziwków zajmuje pół stolika, to okazy z Kościeliska 2021-08-02 19:44 Ciemne chmury i burza nad Zakopanem 2021-08-02 18:59 Białka Tatrzańska zimą wygrywa z Zakopanem, a latem? 2 2021-08-02 18:40 Bądź sexy i nie daj się zamordować. Rady na różne okazje. Książka dla czytelników 2021-08-02 18:16 Apelujemy o wymianę tych koszy. To jadłodajnie dla zwierząt 1 2021-08-02 17:30 Co dalej z budową oczyszczalni w Piekielniku? 1 2021-08-02 17:05 Czy umowa pożyczki musi być na piśmie? 2021-08-02 16:45 Dużo więcej pasażerów na lotnisku w Balicach 2021-08-02 15:59 Zakopane w szczycie sezonu: w kolejce do restauracji 3 2021-08-02 15:15 Koncert inauguracyjny - koncertem finałowym międzynarodowego festiwalu 2021-08-02 14:31 Kolejny dzień stoimy w korkach na zakopiance 2 2021-08-02 13:45 Nad Białką zapomnieli o śmieciach 2 2021-08-02 13:00 Strażnicy miejscy spisywali numery samochodów na parkingu. Dlaczego? 4 2021-08-02 12:15 Co oni w tej Białce wyrabiają? (ZDJĘCIA) 2021-08-02 11:31 Piesek znaleziony w Bukowinie. Gdzie jest właściciel? 2021-08-02 11:30 Wielkie korki na nowym rondzie w Zakopanem (WIDEO) 9 2021-08-02 10:45 Szykuje się nie lada gratka dla melomanów i to gdzie? 2021-08-02 10:00 Tragedia Sokoła (WIDEO) 1 2021-08-02 09:12 Koniec upalnego lata? Nie uwierzycie, ile stopni jest w Zakopanem 1 2021-08-02 08:31 Góralska kacka dziwacka... do zjedzenia 2021-08-02 08:00 Matka Boża Ludźmierska, Gaździna... powiatu nowotarskiego 6 2021-08-01 22:30 Lirycznie i ludowo 2021-08-01 22:00 1000 km na rowerze w 8 dni 2021-08-01 21:30 Albinosy w Zakopanem (WIDEO) 2021-08-01 21:15 Koncert Dawida Kwiatkowskiego w Białce Tatrzańskiej (ZDJĘCIA) 2 2021-08-01 21:00 Indianina w Kacwinie nie spotkasz 1 2021-08-01 20:21 Samochód wjechał w latarnię na Rondzie Chramca w Zakopanem 3 2021-08-01 19:50 Nowy Targ dla Warszawy. Chwała bohaterom! (WIDEO) 2021-08-01 19:10 Konfederacja, Młodzież Wszechpolska i Sebastian Pitoń przemawiają dziś w centrum Zakopanego do przemoczonych turystów 13 2021-08-01 18:45 Duńczyka i Polkę połączyła miłość do Zakopanego 2021-08-01 18:00 Komu Śląskie Centrum, komu... 1 2021-08-01 17:15 Godzina zero. Uczcili pamięć o powstaniu 1 2021-08-01 17:00 Niebezpieczny Dunajec (WIDEO) 2 2021-08-01 16:18 Tłumy pod Gubałówką 2021-08-01 16:15 Potężny korek w stronę Zakopanego 5 2021-08-01 16:00 Gazowy alarm na ulicy Grunwaldzkiej, strażackie detektory w akcji 1 2021-08-01 15:15 Potrącenie w Kacwinie 1 2021-08-01 15:00 Korki nawet na torach, czyli długa podróż do Zakopanego 2021-08-01 14:30 Wielki tłum na dworcu PKP 1 2021-08-01 13:45 Podwójny wypadek w Trybszu, są poszkodowani (aktualizacja) 4 2021-08-01 13:00 Pechowe boisko 1 2021-08-01 12:15 Chcę być, chcę śnić, chcę latać... 2021-08-01 11:30 Jeden nowy przypadek zakażenia koronawirusem na Podhalu 2021-08-01 11:30 Zakusy na parki 2021-08-01 10:45 Zmiany we władzach Śląskiego Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego w Rabce 3 2021-08-01 10:00 Z powstańcem warszawskim szczerze o szaleńczym zrywie i godzinie "W" (WIDEO) 2021-08-01 09:00 Z południa nadciągają burze. Ostrzeżenie trzeciego stopnia, może spaść grad 3 2021-08-01 08:00 Rekreacja przy Ośrodku Zdrowia. Nowa inwestycja w Piekielniku 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-08-02 23:02 1. Musi iść na Krupówki zarobi na zdjęciach 2021-08-02 22:33 2. Bardzo lubie jeździć do Białki, najlepsza miejscówka w górach :) 2021-08-02 22:00 3. A grupa seed działa na terenie nowotarskim to efekt tego. 2021-08-02 21:45 4. ja tam ronda nie widzę ja widzę "always" chyba muszę zacząć więcej pić :D 2021-08-02 21:37 5. tak sie dzieje gdy urzedasy biora sie za projektowanie 2021-08-02 21:21 6. Zamiast rząd wyrzucać pieniądze w błoto: elektronia "Ostrołęka" za 1 300 000 000 zł.- teraz wyburzana, 2 mld zł na TVP ( pensje niektórych dziennikarzy 40-50 tyś zł.), na odkupienie przez " Orlen" regionalnych gazet i licznych loklnych portali, fanberie Rydzyka i wiele innych niepotrzebnych inwestycji mógłbyby wybudować dziesiątki takich oczyszczalni, ośrodków zdrowia, obiektów sportowo-rekreacyjnych i.t.d. Dzielny szeryf z Piekielnika, kierujący Najwyższą Izbą Kontroli wie dobrze, gdzie znikają poza budżetem pieniądze na które daremnie czekają na Podhalu i w całej Polsce. Ale czy Morawieckiemu i jego ferajnie zależy na nas ?? 2021-08-02 20:53 7. Nie ma się co dziwić super restauracja to ludzie się ustawiają w kolejce bo wiedzą że warto!!! A ja potwierdzam że w Zochylinie Niznej jest super jedzenie i rewelacyjna obsługa jakiej w innych knajpach brakuje. Atmosfera przyciąga klientów. 2021-08-02 20:42 8. Dystans... :-))))))))))) Chyba se jaja robisz! :-)))))) 2021-08-02 20:02 9. Na pewno wygrywa Białka , wygrywa w smrodzie puszczanych do Czerwonki i Białki szamb. Czasem przejadę tam na rowerze, trzeba jechać na bezdechu,abo siy zadusić Białcańskim powietrzem. Dziwne że mają czelność się reklamować 2021-08-02 19:36 10. @ Babcia - no tak rząd dostaje kasę od kosmitów - nie rozumiesz babo że rząd jest tylko dysponentem naszych pieniędzy ? i to my płacimy z nawiązką za wszystko ? Jeżeli komuś się coś popierniczyło to własnie tobie Babciu homo sovieticus
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Bojcorka

Pożegnania

Album TP