Przygotowania do sprzedaży nowotarskiej mleczarni trwają od ponad roku. Zakład w Radomsku, z którym połączyła się ona w 2005 roku, zdecydował o pozbyciu się majątku w stolicy Podhala. Wszystko z powodu rosnącego zadłużenia i zobowiązań, jakie miał generować zakład na Podhalu. Pracownicy zostali zwolnieni od 1 stycznia, a w grudniu zakład wstrzymał produkcję. OSM Radomsko sprzedała też część maszyn. I to mimo protestu spółdzielców, którzy w listopadzie blokowali nawet wywiezienia sprzętu przez kupca.
Uchwałę o likwidacji Zakładu Produkcji Mleczarskiej w Nowym Targu Rada Nadzorcza OSM Radomsko podjęła w styczniu 2020 r. W odpowiedzi przedstawiciele spółdzielców z Podhala złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa niegospodarności. Oprócz tego w lutym wystąpili do sądu o podział spółdzielni na dwa zakłady. Dzięki temu, przekonują, nowotarski zakład mógłby wrócić do stanu sprzed 2005 roku i samodzielnie prowadzić skup i przetwórstwo mleka.
Władze OSM Radomsko sprzedaż nowotarskiego zakładu przedstawiały wręcz jako zaprzepaszczoną szansę. Winą za to, że nie udało się zakładu sprzedać w całości innej mleczarni - obarczają nowotarską grupę członków i dostawców mleka.
Nowotarska Spółdzielnia Mleczarska powstała w 1978 roku. W 2000 r. nowotarski zakład zaczął być zauważalny w kraju dzięki wprowadzeniu marki Hej i efektywnej kampanii reklamowej. 5 lat później nowotarska OSM została przejęta przez czterokrotnie większą OSM Radomsko. Jeszcze na początku ubiegłego roku zakład zatrudniał 160 osób, a 430 rolników dostarczało tu mleko.
Bufor
2021-06-09 22:03:49
OSM Radomsko dawno temu powinno się połączyć z silniejszym podmiotem. Dziś nie byłoby takich problemów, chłopy mieliby godną cenę za mleko, pracownicy stabilna dobrze płatna pracę, nikt by nie wyprzedawał majątku chłopów, były by inwestycje na zakładach ale to trzeba było słuchać poprzedniego prezesa a nie liczyć na cud. Dziś ta spoldzielnia skazana jest na jedno co mądrzejsi uciekli więc i sama spółdzielnia ma mniej surowca. Niech rada i chłopy dalej cicho siedzą i nie myślą a konsolidacji to za chwilę będą doic poniżej 1zl.
Janko
2021-06-07 14:14:10
do komentujących: to nie jest tak, ze mleczarnia pada bo była nierentowna. OSM Radomsko sprawiło, żeby była nierentowna. Przecież marka Hej! jest znana w całym kraju! Kiedy OSM Radomsko przejmowało mleczarnie w Nowym Targu, to właśnie w teorii, miało rozwinąć zakład, ze znaną marką! Bo OSM Radomsko to był pasztet marketingowy. W prokuraturze jest przecież wszczęta sprawa o niegospodarność! Ten zakład miał upaść! OSM Radomsko skorzystało na marce i marketingu a teraz pozbywa się zakładu, który jest mu już nie potrzebny. Przecież zamiast inwestować w maszyny czy produkcje, kupowano zbędne rzeczy! Wiedzą o tym pracownicy, wie o tym prokuratura!
tadek
2021-06-07 13:59:01
@Tuff twoje pokolenie będzie w śmietniskach grzebać po tym jak my wymrzemy.
Kumoska
2021-06-07 13:28:45
Pole za grosze było zabierane a dziś Radomsko sprzeda za miliony.Doprowadzili do tego panowie radni Forwarski Baran Machaj zachciało się im marnych stoleckow w Radomskuu nawet nie zabezpieczyli loga które powstało za naszej prezeski Naszym radnym lepiej się rządzili z panami niż że swoją baba.Nas ROLNIKOW to dopiero wyryktowali kary pieniężne zabrali udziałów nie wypłacili.Nasymi pieniądzmi za to wypłacili odprawy pracownikom.Statut w 2017 to taki uchwalili że rolnik wobec spółdzielni ma same obowiązki a praw żadnych.
piańczyk
2021-06-07 12:12:45
świnto prowda "stary komuchu", z drugiej strony spółdzielnie nie przetrwają drapieżnej gospodarki rynkowej, zarządzają nimi ludy po 80 lat mające z myśleniem z tamtych czasów, za duże wpływy rady nadzorczej, to musiało się nie udać
Tuff_
2021-06-07 09:56:25
To kupcie sobie krowy i będziecie mieli mleko jak za tamtych czasów. Za komuny to było a teroz to nima ... A nie czekaj, to teraz jest a wtedy nie było. Pozostaje tylko czekać, aż wymrą miłośnicy komuny.
tadek
2021-06-07 08:28:02
Macie panowie tu komentujący rację, zniszczyli rozkradli tą Polskę a nabudowali biedronek , lidli i serwują nam jakieś g...o ładnie zapakowane.
komuszysko
2021-06-06 22:19:44
Teraz każdy kradnie jak może. Im większy prezes tym więcej.
Robotnicy i spółdzielcy wydymani przez solidaruchów. Niczego się nie nauczą.
Władek
2021-06-06 22:05:18
Żebyś wiedział stary komuchu, że napiłbym sie takiej herbaty jaką babka za Gomułki robiła jak szliśmy do pola.
stary komuch
2021-06-06 21:28:50
Szkoda tej mleczarnik. Podziękujcie solidarności ale to było do przewidzenia. Chcieliście kapitalizmu to go macie. Dzisiejsze zachodnie towary to tylko opakowaniem przypominają te z Pewexu. W środku gorsza jakość niż tych z PRLu.
-
USŁUGI | inne
SZEWC - KALETNIK - ZAKOPANE - ul. Staszica 3 - 666 120 662.
-
PRACA | dam
Praca w Zakładzie Kuśnierskim wymagane doświadczenie oraz Prawo jazdy Kategoria B. 888267329
Tel.: 888267329
-
PRACA | dam
Praca Kucharz Z Doświadczeniem Bukowina Tatrzańska Gotowanie Dla Grup w Dużym Ośrodku Z Noclegiem.
Tel.: 601 453 970
-
PRACA | dam
KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę przesyłać na adres: kantorzakopanepraca@gmail.com
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Nowy Targ -sprzedam działkę usługowa 8235 m2 z uregulowanym dojazdem okolice stacji paliw przy drodze na Białkę Tatrzańska. 660797241 www.b12.pl
Tel.: 660797241
-
SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
PRZYCZEPKA JEDNOOSIOWA WYWROTKA. URSUS C-360. 692 180 309.
-
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
DO WYNAJĘCIA LOKALE USŁUGOWE/BIUROWE - ul. Kościeliska (I p.), obok przejścia podziemnego. 509 25 44 55.
-
USŁUGI | inne
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
-
PRACA | dam
Biuro księgowe AUDITPLUS zatrudni: głównego księgowego, specjalistów ds. księgowości i referentów. Praca w Zakopanem, 8-16, pełen etat. Zapraszamy. Zgłoszenia: praca@auditplus.pl.
-
PRACA | dam
Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
-
SPRZEDAŻ | zwierzęta
ŚWINIE WŁASNEGO CHOWU. 788 679 465.
-
PRACA | dam
Poszukuję osoby do sezonowego, prowadzenia gospodarstwa domowego w Zakopanem. Życiorys zawodowy proszę przesyłać na adres e-mail. rozanob@interia.pl
-
USŁUGI | budowlane
MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
-
KUPNO
KUPIĘ STARY POROZBIÓRKOWY SOSRĘB. Proszę wysłać zdjęcie na numer 605 306 244.
-
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
DO WYNAJĘCIA DOM W WITOWIE, w którym do roku 2025 znajdował się Ośrodek Zdrowia. 698 508 796.
-
ANTYKI
Do sprzedania ZABYTKOWY PRZEDWOJENNY KREDENS GÓRALSKI ZAKOPIAŃSKIEJ SZKOŁY PRZEMYSŁU DRZEWNEGO w idealnym stanie, z lat trzydziestych, sprawdzony przez kustosza Muzeum Tatrzańskiego. Również CZĘŚĆ KOLEKCJI PRZEDWOJENNEGO MALARSTWA o tematyce góralskiej, znanych polskich malarzy aukcyjnych, takich jak Gąsienica Szostak, Augustynowicz, Jarocki, Moszyński, Gałek, Ćwikliński, Dzieliński, Skowroński. Tel. 601 51 35 33
-
USŁUGI | inne
ODŚNIEŻANIE DACHÓW. TECHNIKI LINOWE. TEL: 695 092 678
-
USŁUGI | budowlane
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
-
SPRZEDAŻ | różne
DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.