Reklama

2021-06-12 10:00:00

Modne buty to podstawa

Pomysł na weekend w szpilkach też

Zakopane to nie tylko Krupówki. Warto pomyszkować nieco dalej - po Spiszu czy Orawie. A jeśli w góry, to po mniej uczęszczanych szlakach i koniecznie w odpowiednim stroju. Co robić w weekend majowy, by spędzić go ciekawie i nie zginąć w tłumie?

Na samotne podziwianie przyrody nie ma co liczyć w Dolinie Kościeliskiej czy na Hali Gąsienicowej. Na pewno tłumnie będzie w Pieninach, na szlaku prowadzącym na Trzy Korony czy na Sokolicę. Są jednak miejsca urokliwe, gdzie unikniemy tłumów. W samym Zakopanem też warto zejść z Krupówek. Jerzy Tawłowicz, zakopiański przewodnik, poeta i publicysta, zachęca choćby do kilkugodzinnego spaceru po mieście, zaczynając od Kozińca, na którym znajduje się Dom pod Jedlami, potem – idąc w stronę Antałówki – radzi zatrzymać się przy Witkiewiczówce (gdzie mieściła się legendarna firma portretowa Witkacego), przy Willi Śmigło (budynek PAN-u). Dalej namawia do spaceru grzbietem Antałówki w stronę Bachledzkiego Wierchu, by nacieszyć oczy widokami i zakończyć wyprawę na Harendzie, w muzeum, w którym ostatnie lata życia spędził Jan Kasprowicz.

Artystyczna Kościeliska
Koneserom sztuki na pewno spodoba się pomysł spaceru po ul. Kościeliskiej, która – jak podkreśla Tawłowicz – jest dzielnicą zakopiańskich artystów. Spacer radzi rozpocząć od Koliby, w której można zobaczyć między innymi meble zaprojektowane przez Stanisława Witkiewicza czy Wojciecha Brzegę. Potem radzi odwiedzić galerię w Liceum Kenara. Gdy dojdziemy do ul. Za Strugiem, nie zbaczając zbytnio, można na początku tej ulicy zahaczyć o kuźnię artystyczną rodziny Biernacików. Po powrocie na ul. Kościeliską warta odwiedzenia jest pracownia artystyczna Walczaków, a zaraz za nią dom Kłosowskich, gdzie tworzą 3 pokolenia artystów. Za ich posesją z kolei – pracownia słynnych lutników Mardułów. Przy prywatnych obiektach nie ma wprawdzie szyldów, można jednak umówić się z artystami telefonicznie lub liczyć na łut szczęścia. Do spacerów po bocznych uliczkach Zakopanego na stronie 18 namawia też Maciej Pinkwart w artykule („Warto zejść z Krupówek”).

Zaciszna Lejowa
W pobliżu Zakopanego, zamiast na Kościeliską czy Chochołowską, lepiej wybrać się do mniej uczęszczanej Doliny Lejowej na 2– 3-godzinny spacer. Reglowa dolina, przylegająca do Polany Biały Potok w rejonie Witowa, łatwo dostępna jest od strony Zajazdu „U Józefa” (u którego łysi otrzymywali kiedyś rabat na posiłki, być może jest tak dalej). Drogą pod Reglami po 20 minutach docieramy do potoku Lejowego, a dalej możemy kontemplować przyrodę, idąc ocienionym dnem doliny, wzdłuż szumiącego potoku.

Tam, gdzie wypoczywał Wyszyński
Zmotoryzowanym turystom nasz redakcyjny kolega Apoloniusz Rajwa poleca wycieczkę na Bachledówkę (Czerwienne), oddaloną od Zakopanego tylko o mniej więcej 10 km. Dociera się tam, zjeżdżając w Poroninie z zakopianki w lewo, w kierunku Zębu, a następnie w Zębie w prawo, w kierunku Czerwiennego. – Kopulasty wierzchołek na wys. 946 metrów to jedna z większych kulminacji w północnej części Pogórza Gubałowskiego. Z wierzchołka roztacza się widok na całe Tatry, a także na Babią Górę, Gorce i Dolinę Podhala. Na samej Bachledówce jest piękny, ciekawy architektonicznie kościół, gdzie w niedzielę można trafić na mszę regionalną, podziwiać piękne stroje górali i ich śpiew – zachęca Apoloniusz Rajwa. Na Bachledówce odpoczywał prymas Wyszyński, gościł tu także Karol Wojtyła w czasach, kiedy był biskupem.

Panorama z auta
Tym, którzy lubią podziwiać panoramę Tatr, ale nie bardzo lubią chodzić, oprócz Bachledówki można polecić inne miejsca na Podhalu, gdzie „z asfaltu” roztaczają się piękne widoki. Dla nich warto zahaczyć o Furmanową czy Płazówkę blisko Zakopanego, Gliczarów Górny nieco dalej, Głodówkę w Bukowinie Tatrzańskiej (przy drodze do przejścia granicznego w Łysej Polanie) czy drogę wierchową pomiędzy Rzepiskami a Łapszanką. Jak się jest już w Łapszance, to prowadzi stąd kilkukilometrowa ścieżka do malowniczej łemkowskiej wioski na Słowacji – Osturni.

Tajemnice Spisza
Moim ulubionym regionem jest Spisz, ciągle niedoceniany przez turystów. Jadąc tam, koniecznie trzeba się zatrzymać nad malowniczym Przełomem Białki koło Nowej Białej (jadąc z Zakopanego, najkrótsza droga prowadzi przez Bukowinę i Białkę Tatrzańską). Przy urokliwych, wapiennych skałkach Obłazowej i Kramnicy wypoczywają głównie mieszkańcy Podhala. W pobliskiej jaskini Obłazowa archeolodzy dokonali odkryć o randze międzynarodowej. Badania wykazały, że 30 tys. lat temu znajdowało się tam prehistoryczne miejsce kultu. Z tego okresu pochodzą znalezione tam przedmioty – najstarszy na świecie bumerang, wykonany z ciosu mamuta, narzędzia górnicze i wiele innych cennych przedmiotów. Nad Białką, oddalając się nieco od skałek, można znaleźć miejsce na wygrzanie się w słońcu czy biesiadowanie przy grillu. Można pojechać w kierunku Trybsza, by tam zobaczyć w starym, drewnianym kościółku (jeśli proboszcz otworzy drzwi) najstarszą panoramę Tatr lub jechać w odwrotnym kierunku, do Frydmana, by w zaułkach wsi odnaleźć unikatowe XIX-wieczne piwnice po madziarskich winach, które znajdują się na prywatnym terenie. O zgodę na spacer po nich trzeba poprosić właściciela. Sześć podziemnych stumetrowych korytarzy na 2 poziomach robi wrażenie. We wsi warto też obejrzeć kościółek z przełomu XIII i XIV wieku, do którego w drodze z Wiednia miał wstępować Jan III Sobieski, a także kasztel. Niedaleko stąd do Niedzicy z urokliwym zamkiem, jednak w weekend trzeba się tu liczyć z tłumami. Wracając, można zahaczyć o Jezioro Czorsztyńskie, a przy okazji obejrzeć słynny kościółek w Dębnie.

Orawskie tartaki i folusze
Jerzy Tawłowicz z kolei namawia do wycieczki na Orawę i koniecznie do wizyty w skansenie w Zubrzycy Górnej (od Zakopanego ok. 60 km), gdzie czas cofa się o 100, a nawet 200 lat. – Już tylko tam można oglądać stare tartaki z drewnianymi kołami, młyny, olejarnię, folusz i dużo różnych urządzeń technicznych. Jest tam specyficzny klimat – zachęca. Wcześniej namawia do zatrzymania się przy drewnianym kościółku w Jabłonce dla znajdujących się wewnątrz polichromii. – A jak już się jest w Zubrzycy to rzut beretem do Przełęczy Krowiarki, skąd zaczyna się szlak na Babią Górę – wejście ambitne, ale w nagrodę są rewelacyjne widoki – zachęca. Będąc na Orawie, blisko też do granicy słowackiej, a tuż za nią Jezioro Orawskie i czekający na nim statek spacerowy. Warto zobaczyć pięknie usytuowany na pionowej skale (o wysokości 112 m) Zamek Orawski nad lustrem rzeki albo wbić się jeszcze dalej w Słowację, by zatrzymać się w Podbieli (takim słowackim Chochołowie).

Szlak oscypkowy
Tym, którzy cenią sobie przyjemności podniebienia, a w szczególności smak oscypka, bryndzy czy żętycy – polecam szlak oscypkowy, który w ubiegłym roku opracowało starostwo tatrzańskie. Na szlaku tym znajduje się 15 wybranych bacówek na terenie powiatu tatrzańskiego i nowotarskiego. Dokładną mapkę można znaleźć na stronie www.tatry.pl lub w folderze, który można dostać w Centrum Informacji Turystycznej w Zakopanem, a także w hotelach i biurach podróży.

Beata Zalot
Tygodnik Podhalański 17/2009

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Reklama
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem prowadzi nabór na stanowisko ADMINISTRATOR SYSTEMÓW INFORMATYCZNYCH Szczegóły: https://bip.cos.pl/1509/zakopane
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI PRACOWNIKA DO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ ORAZ SPRZĄTANIA POKOI. Kontakt: 509170212
 • PRACA | dam
  Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Zakopanem poszukuje kandydatów do pracy na trzy wolne stanowiska pracy. Szczegółowe informacje: https://bip.malopolska.pl/pssezakopane w zakładce oferty pracy, lub telefonicznie 18 20 68 697
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DOBRY POKÓJ dla niepalącej, bardzo spokojnej, poważnej dziewczyny - Zakopane, 501 514 962.
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy W SKLEPIE OGÓLNOSPOŻYWCZYM w Zakopanem, NA STANOWISKA: SPRZEDAWCA, MAGAZYNIER. Z doświadczeniem. Pełny etat, praca co drugi dzień. Tel. 721180381.
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni osobę na stanowisko POMOC KUCHENNA Tel.: 725300095
 • PRACA | dam
  Zatrudnię mechanika, spawacza lub montażystę ewentualnie pomocnika do pracy przy montowaniu kotłowni parowej. Praca wyjazdowa od poniedziałku do piątku. Wynagrodzenie do ustalenia indywidualnie. Szczegóły i warunki pracy pod nr tel. 606817400.. 606817400marcinkucia@wp.pl
  Tel.: 606817400
 • PRACA | dam
  Zatrudnię dziewczynę z Zakopanego lub okolic jako sprzedawca w sklepie zabawkowym.. 609097999
  Tel.: 609097999
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ POMOC KUCHENNĄ - Zakopane Jaszczurówka - 601 50 44 86
 • PRACA | dam
  Firma z Nowego Targu zatrudni krojczego do skór owczych - mile widziane doświadczenie. Umowa na pełny etat. Proszę dzwonić od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.00.
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW. 501 425 013.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PANIĄ do pracy w pensjonacie w Zakopanem. tel. 601 45 33 91
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni KUCHARKĘ ŚNIADANIOWĄ lub OSOBĘ DO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ W FORMIE BUFETU. 666378357
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię w pełni funkcjonujący pensjonat lub budynek z apartamentami lokalizacja Zakopane, Kościelisko. 600404554grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 600404554
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI 3 HA - k/Białki. 182856454.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA DOMINIUM NA KRUPÓWKACH zatrudni KELNERÓW/-KI. 668 404 790, 664 023 298.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Szukam lokalu do wynajęcia o powierzchni około 150 m w Ludźmierzu lub najbliższej okolicy pod działalność handlową . Może też być wydzielona część większego pomieszczenia. Wynajem długoterminowy. Parter . Tel 880630496. 880630496marzbroz@poczta.onet.pl
  Tel.: 880630496
 • PRACA | dam
  MFIRMA TRACKTECH W MANIOWACH zatrudni pracownika na stanowisku MECHANIK SERWISU SAMOCHODOWEGO. Wymagane doświadczenie z zakresu diagnozy i naprawy pojazdów osobowych, znajomość elektromechaniki i obsługi elektronicznych systemów diagnostycznych, prawo jazdy kat.B. Oferujemy atrakcyjne i terminowe wynagrodzenie, możliwość rozwoju i zdobycia nowych kwalifikacji, stabilne warunki zatrudnienia oraz szkolenia. Miejsce pracy: Maniowy Więcej informacji pod numerem telefonu: +48572728209. CV prosimy składać w siedzibie firmy TRACKTECH ul. Ks. A. Siudy 11, 34-436 Maniowy lub mailowo na adres: boguslaw.pokrywka@tracktech.pl
  Tel.: +48572728209
  E-mail: boguslaw.pokrywka@tracktech.pl
 • BIZNES
  Stoisko handlowe Pod Gubałówką w atrakcyjnym miejscu! (Do wynajęcia). 604614132
  Tel.: 604614132
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - dla młodych i ambitnych. Oczekiwane otwarcie granicy norweskiej dla nowych pracowników nastąpiło (wjazdy bez kwarantanny, szczepienia nie są wymagane). F. NORWESKA ZATRUDNI W OSLO NA WARUNKACH NORWESKICH - młodych, początkujących pracowników do przyuczenia w zawodzie: TYNKARZ, MALARZ, MONTER RUSZTOWAŃ, STOLARZ, BLACHARZ/DEKARZ ORAZ DOŚWIADCZONYCH FACHOWCÓW W ZAWODZIE. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca na stałe/całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 13 do 23 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-08-05 16:01 To nie iluzja. To kolejka do parku iluzji w Dworcu Tatrzańskim przy Krupówkach 2021-08-05 15:30 Kramy zamiast zieleni 2021-08-05 15:15 Tak wyglądało rozpoczęcie Sabałowych Bajań. Zobaczcie, kto na nie przyjechał (WIDEO) 2021-08-05 14:45 Korki w rejonie chochołowskich term. Tak wygląda to z lotu ptaka (WIDEO) 2021-08-05 14:10 Kolejna dziś groźna kolizja, tym razem w Jabłonce 2021-08-05 13:20 Dziś na remontowanym rondzie w Zakopanem spokojniej. Ruch puszczony przez przystnek 2021-08-05 13:00 Muzyka i śpiew w Bukowinie Tatrzańskiej (WIDEO) 2021-08-05 12:40 Nietrzeźwy motocyklista spowodował groźny wypadek w Nowym Targu 2021-08-05 12:01 Uwaga na ulewy i burze 2021-08-05 11:29 Wzrasta liczba zakażeń koronawirusem w Polsce. Dziś najwięcej nowych infekcji w Małopolsce 2021-08-05 11:23 Koncertowe lato w Białce Tatrzańskiej. Co czeka nas w najbliższy weekend? 2021-08-05 10:51 Korki i zamknięta droga w Bukowinie Tatrzańskiej 2021-08-05 10:15 Piękna i pusta Jaworowa 4 2021-08-05 09:45 Nocna kolizja pomiędzy Chochołowem a Cichem 1 2021-08-05 09:01 Uwaga! Śliskie szlaki w Tatrach. Dziś może być niebezpiecznie 2021-08-05 09:01 Kryzysowa bomba z opóźnionym zapłonem - sprawdź ile straci twoja gmina 18 2021-08-05 08:00 Dziś rozpoczynają się Sabałowe Bajania. Będą utrudnienia w ruchu 2021-08-05 07:00 Paraliż Zakopanego 2 2021-08-04 22:09 Tajemnicze krajobrazy i światło (ZDJĘCIA) 2021-08-04 21:32 Wycinka w Falsztynie. Szkoda tych drzew 6 2021-08-04 21:14 Strażacy z Kościeliska uratowali psa 2 2021-08-04 21:01 Turystka zaparkowała auto na Łysej Polanie. Gdy wróciła nie mogła uwierzyć w to co się stało 6 2021-08-04 20:59 Podhale na szlaku turystycznym żydowskich wycieczek 2 2021-08-04 20:36 Parkowanie w tym miejscu to już mała zakopiańska tradycja 10 2021-08-04 19:57 Zakopianka w Nowym Targu rośnie w oczach. Kiedy nią pojedziemy? 7 2021-08-04 18:30 Szaflary - termalne serce Podhala. Zobaczcie, jak wygląda z lotu ptaka (WIDEO) 1 2021-08-04 17:50 Jeden market znika, drugi w remoncie 2021-08-04 17:44 Nie dość, że korki to jeszcze kolizje 2021-08-04 17:14 Nawet ulica Makuszyńskiego zakorkowana. My chcemy żyć 10 2021-08-04 16:29 Tłumy turystów w Białce Tatrzańskiej. Duży ruch na drodze 1 2021-08-04 16:05 Mistrzowski Trial 2021-08-04 15:45 Gdyby każdy deweloper musiał wybudować kilometr ścieżki rowerowej, Zakopane byłoby stolicą rowerową 6 2021-08-04 15:27 Tropikalne atrakcje na nowotarskim Rynku (WIDEO) 2021-08-04 14:45 Te chmury nie wróżą nic dobrego 2021-08-04 14:44 Małe miasteczka wszystko mają małe - poza pamięcią. Konkurs dla czytelników 2021-08-04 14:16 Jarmark artystyczny, gawędy i pienińskie przyśpiewki. Sobota u stóp Trzech Koron 2021-08-04 14:14 Na Krupówkach jeszcze dość luźno, ale z każdą godziną tłum będzie gęstniał 2021-08-04 14:10 Wakacyjna Strefa Letnia tym razem na mokro 2021-08-04 13:48 Pomagamy małej Milence 1 2021-08-04 13:30 Nagminne parkowanie po mistrzowsku 3 2021-08-04 13:00 Trebunie-Tutki, Miroslav Rajt i Kapela Góralska Śleboda. Koncert w plenerze 2021-08-04 12:45 Słona rywalizacja znów w Rabce 2021-08-04 11:50 Dziś stoimy w korku na ulicy Broniewskiego (WIDEO) 6 2021-08-04 11:15 Nie będzie natychmiastowego zakazu palenia węglem 2021-08-04 11:09 W rytmie tanga i muzyki bałkańskiej w Kmicicu 2021-08-04 10:25 Groźny wypadek na Chyżniance. Auto wjechało w ścianę domu 2021-08-04 10:00 Moja Zwyrtówka na Łazach 2021-08-04 09:18 Cztery wieże, cztery dni. W czwartek startuje wyścig górski MTB 4 Towers 1 2021-08-04 09:00 Kierowca z Ukrainy nie powinien kierować autem. Stracił prawo jazdy 3 2021-08-04 08:00 Dość tej natury - mówią władze Jabłonki 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-08-05 15:27 1. Straszna tragedia. :( Niech spoczywa w pokoju [*] [*] [*] 2021-08-05 15:20 2. "udzial w podatkuod osob fizycznych stanowi dla jednostek samorzadu terytorialnego najwieksze zrodlo dochodow wlasnych". To cytat z dokumentu Uni Miast Polskich datowany 19 Maj 2021.. W miedzyczasie zmianom podlegly podatki milionom o bywateli dajac im duzo wiecej wolnej przestrzeni finansowej do wykorzyatania . Kto chce niech placi swoje podatki fiskusowi, rowniez temu lokalnemu, w stary sposob. Rybka albo akwarium , sam wydam swoje zapracowane pieniadze lepiej niz ciagle sklocony czy niegospodarny samorzad. O korupcji na wyzszym szczeblu juz nie wspomne. 2021-08-05 14:44 3. Do nick wiktoria Ciese sie ze jeszcze wierzysz w PiSy Chyba robisz na jakims etacie bo nie wiesz o czym piszesz albo nie masz zielonego pojęcia o ekonomii. Za chwile poczujesz Nowy ŁAD w swojej kieszeni Obejrzyj TVPPiS to Ci wytlumaczą jak to Ci sie polepszy PiSy za chwile zaczną dyskusje o LGTB i Aborcji żeby przykryć zlodziejstwo i okradanie POLAKÓW Ale dyskusja z tobą to sama przyjemność 2021-08-05 13:23 4. trzeba znieść kwoty wolne od podatków dla wszystkich , podatki podnieść do 20 % dla wszystkich bez wyjątku także emeryci ,w biznesie niczego nie odliczać wtedy wpływy z PIT będą o wiele wyższe to samorządy będą mieć nie milion mniej a więcej milion i nie będzie kwiku @stasku ty nigdy nie byłeś wyborcą PISu nie lej wody ty z okolic Palikota 2021-08-05 13:03 5. Polski ład, czyli jak najwięcej dla swoich z tych mitycznych 700 miliardów. Dlatego pisowcy tak boją się Tuska. Póki są u wladzy czują się bezkarni. 2021-08-05 12:58 6. na Krupówkach stosy trupów - tesko sie nie wyrabia 2021-08-05 12:56 7. Czoki świat o Tobiy wiy... 2021-08-05 12:50 8. Podhalanie przecież kochają PiS, więc powinni być zadowoleni. 2021-08-05 12:42 9. Bida przejechać przez białkę ciągle jakieś korki do tego trzeba mieć oczy dokoła głowy bo cepry wyskakują na pasy nie zważając na samochody a najgorsi są rowerzyści którzy utrudniają jazdę ja nie rozumiem jak w tak bogatej gminie nie ma żadnej ścieżki rowerowe ( to jest dramat ) j ??? 2021-08-05 12:30 10. pisolubcy, wasze dzieci poczują jak gryzie inflacja, oj poczują
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP

Bojcorka

Album TP