Reklama

2021-06-29 10:00:00

Reklama

Ślub w plenerze

Żono, przyjmij tę obrączkę w Tatrach

- Gdzie jest to Morskie Oko? - pyta przez telefon zrozpaczona pani młoda tuż przed wyznaczoną porą ślubu. - To tam nie można dojechać samochodem? - dziwi się.

Są tacy, którzy chcieliby na Kasprowym Wierchu rozbić namiot dla gości albo uczcić uroczystość obrzucaniem młodych groszówkami, confetti czy ryżem. Fajerwerki też nie wchodzą w grę. I szpilki trzeba zamienić na toporne buty trekkingowe. Błotnisty szlak, oberwanie chmury, gromy z nieba czy zamieć, choć na dole  wiosna w pełni, też bywają w pakiecie.


Bukowina Tatrzańska to gmina, w której najprawdopodobniej udziela się najwięcej w Polsce ślubów w plenerze. Wszelkie rekordy padają w czerwcu, tylko 19 czerwca pracownicy tutejszego Urzędu Stanu Cywilnego przyjmą w Tatrach 6 przyrzeczeń małżeńskich. Grażyna Tybor, szefowa USC, będzie czekała na młode pary nad Morskim Okiem, jej zastępca Sylwester Pytel - na Rusinowej Polanie. Kandydatów na małżonków nie odstraszają opłaty. Oprócz tej standardowej za sporządzenie aktu małżeństwa w wysokości 84 zł za każdy ślub poza urzędem trzeba zapłacić 1 tys. zł. Jeśli ceremonia jest na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, ten żąda jeszcze opłaty w wysokości 2 tys. zł.

- Na terenie naszej gminy jest najciekawsza część gór - Tatry Wysokie. To u nas jest Morskie Oko, Rusinowa Polana, Dolina Roztoki czy Pięciu Stawów - mówi z dumą Sylwester Pytel.

Przy kapliczce, dzwonie lub ławostołach

Na terenie Tatr są jednak ściśle określone miejsca wyznaczone przez TPN, w których przed urzędnikiem USC można złożyć małżeńską przysięgę. Jest ich siedem: na Kasprowym Wierchu przy dzwonie (obok budynku stacji meteorologicznej), w Dolinie Chochołowskiej obok schroniska PTTK, w Dolinie Kościelskiej nad Smreczyńskim Stawem, w Dolinie Strążyskiej na polanie przy ławostołach, na Polanie Kalatówki-  na morenie przy schronisku (Dolina Bystrej), nad Morskim Okiem przy kapliczce Matki Boskiej od Szczęśliwych Powrotów oraz na Polanie Rusinowej przy ławostołach. Tak więc okazję do wycieczek w Tatry w czasie pracy mają także urzędnicy USC z zakopiańskiego magistratu i gminy Kościelisko. 
  
Mimo wysokich opłat dla młodożeńców sami urzędnicy USC są skromnie opłacani za pracę w terenie, nierzadko w ekstremalnych warunkach. - Ja po prostu lubię chodzić w Tatry, po ceremonii zazwyczaj idę wyżej - podkreśla Sylwester Pytel, który togę nosi w plecaku, a na szlaku wygląda jak turysta. Dodaje jednak, że kiedy przychodzi sezon i co sobotę są śluby w górach, bywa, że czasem jest zmęczony albo chętnie wybrałby się na inny szlak.

Pani Grażyna Tybor pod schronisko nad Morskim Okiem - dzięki przepustce - dojeżdża samochodem, ale i to bywa niełatwe. Czasem nawet samochód z napędem na cztery koła sobie nie radzi. - Kiedyś we wrześniu była taka zamieć, że nie dało się wychylić nosa ze schroniska. O dotarciu do wyznaczonego przez TPN miejsca nad Morskim Okiem nie było mowy. Kierowniczka schroniska udostępniła nam największą wolną salę i tak pomiędzy piętrowymi łóżkami przyjęłam przysięgę małżeńską - wspomina Grażyna Tybor.

Nie tylko ci, co Tatry kochają

Na ślub w górach decydują się zazwyczaj ludzie, którzy chodzą po Tatrach, wspinają się, mają z tym miejscem jakieś wspomnienia. Zdarza się jednak, że przyszli małżonkowie nie mają pojęcia, gdzie tak naprawdę jest wybrane przez nich miejsce na ceremonię. Bywają też dziwne pytania i prośby.  Dziwią się, że nie można dojechać samochodem na miejsce. Pytają, gdzie będą mogli się przebrać - opowiada Beata Kulawiak z TPN-u.
W tym roku park wydał już 28 zezwoleń na ceremonię ślubną, największą popularnością cieszy się Kasprowy Wierch, Morskie Oko i Rusinowa Polana.     

Patent na suknię

Niektórzy niosą strój ślubny w plecaku i przebierają się na miejscu. Są tacy, którzy decydują się na strój sportowy. Zdarzają się też młodzi, którzy docierają do wyznaczonego miejsca "na galowo". Tylko buty mają trekkingowe. - Żeby nie ubrudzić sukni ślubnej, jest kilka patentów. Niektórzy obszywają dół sukni specjalną taśmą, która podnosi całą suknię do góry, inni zwijają suknie w kłębuszek i przywiązują sznurkiem, który pani młoda zaczepia sobie na ramieniu - opowiada urzędnik z Bukowiny Tatrzańskiej. - W górach jednak trzeba być przygotowanym na wszystko - podkreśla. Bywa, że na dole wiosna, a w górach śnieg. Pogoda płata  figle i zmienia się z minuty na minutę.

"Tak" w okienku pogodowym

Wyznaczone wcześniej godziny ceremonii bywają zazwyczaj umowne. - Ja siedzę w radarze, dzięki któremu można w danym dniu z dużą dokładnością przewidzieć pogodę - Sylwester Pytel mówi o aplikacji windy.com. Trzeba jednak umieć z niej korzystać - dodaje. - Dostosowujemy się do pogody, można z dokładnością do kilku minut przewidzieć, kiedy przestanie padać i na chwilę się przejaśni - tłumaczy.

Martyna i Paweł Krawczykowie ze Szczecina brali ślub na Rusinowej Polanie 15 maja tego roku. - Lubimy góry, jesteśmy w Tatrach lub Karkonoszach kilka razy w roku - opowiada Paweł. - Rusinowa Polana to dla nas wyjątkowe miejsce, to był pierwszy szlak w Tatrach, na który zabrałem narzeczoną - tłumaczy. Za miejscem tym przemawiały też walory krajobrazowe i logistyka - teren łatwo dostępny, co pozwoliło na miejsce dotrzeć gościom z wózkami dziecięcymi. - Opłaty też jakoś przełknęliśmy, choć nie są małe. Ale rozumiem TPN, że wyznacza ceny zaporowe, żeby nie było wielu chętnych - dodaje.

- Przyjechaliśmy już w środę, żeby wszystko ogarnąć. Padało codziennie aż do soboty. Jakimś cudem udało nam się dotrzeć na miejsce w sobotę bez deszczu, choć błoto było duże - relacjonuje. Gdy już byli na górze, rozpętała się taka ulewa, że wszyscy musieli się schronić w bacówce i przeczekać. Gdy na chwilę się przejaśniło, ceremonia się odbyła, potem znowu  padało. - Ale nie żałowaliśmy ani przez moment. Lepszego miejsca nie mogliśmy sobie wymarzyć. Będziemy tu zawsze wracać z dużym sentymentem - podkreśla Paweł Krawczyk. - A pan Sylwester z USC w Bukowinie Tatrzańskiej jest przesympatyczny, bardzo nam pomagał. Podtrzymywał nas na duchu, a gdy padało - z dużą dokładnością przewidział, kiedy się przejaśni - podkreśla pan młody ze Szczecina. 
 
Taka pogoda podczas ceremonii ślubnych dla Sylwestra Pytla żadna nowość. - Były już zamiecie, burze, oberwania chmury. Bywało, że musiałem uciekać tuż po ślubie, żeby ratować protokół przed zalaniem - opowiada.

Pani młoda na skraju wyczerpania

Urzędnik z bukowiańskiego USC wspomina, jak kiedyś czekał na parę nad Morskim Okiem. - A tu pani młoda dzwoni do mnie z ronda w Bukowinie Tatrzańskiej i pyta, gdzie jest to Morskie Oko. Okazało się, że para nie miała pojęcia ani gdzie to jest, ani jak się tu dociera - opowiada. Młodzi dotarli na Palenicę Białczańską własnym samochodem, tam przesiedli się do furmanki. Gdy jednak na Włosienicy okazało się, że dalej muszą iść na piechotę, pani młoda była w rozpaczy. Na nogach miała szpilki a na zmianę buty na wysokim koturnie. Na miejsce ceremonii dotarli z kilkugodzinnym opóźnieniem, a pani młoda była tak zmęczona, że żal było na nią patrzeć.

Yes, mam męża

Takim okrzykiem zakończyła się kiedyś inna ceremonia nad Morskim Okiem. - Ślub w terenie nie zawsze sprzyja powadze. Zdarza się, że młodzi i goście śmieją się, żartują, wygłupiają - opowiada Grażyna Tybor. Jej zastępca z kolei pamięta, jak kiedyś zapomniał długopisu i trzeba było zaczepiać turystów na szlaku, bo nie było czym podpisać protokołu. Doskonale pamięta też inny ślub z udziałem dużej liczby gości z Anglii. - To też był ślub nad Morskim Okiem, panowie kawalerzy dotarli dużo wcześniej na miejsce ceremonii, zaczęli mocno imprezować. Podczas ślubu trzeźwi byli już tylko państwo młodzi - wspomina.

Pani młoda rodzi

Ceremonie ślubne odbywają się w każdy dzień z wyjątkiem niedzieli. Zgodnie z przepisami zarezerwować termin trzeba co najmniej miesiąc wcześniej. Zazwyczaj umówienie terminu ślubu w Tatrach odbywa się pół roku wcześniej. Bywają jednak wyjątki. - Kiedyś wyznaczyliśmy datę za cztery dni. Pan młody błagał, żeby znaleźć jak najszybszy termin, bo pani młoda była w bardzo zaawansowanej ciąży i miała niedługo termin - opowiada Sylwester Pytel. - Gdyby dziś ktoś taki się pojawił, też znaleźlibyśmy termin w przyszłym tygodniu - dodaje.

W sezonie bywa w Tatrach tłoczno. Ludzie upierają się czasem na ślub w weekend majowy czy w okolicach 15 sierpnia. - Odradzamy, bo problem jest nawet z dotarciem na miejsce. Są ogromne korki. Nie mówiąc już o tym, że co to za frajda, brać  ślub w takich tłumach - twierdzi Grażyna Tybor.  

Nie tylko Tatry

Na terenie gminy Bukowina Tatrzańska ceremonie ślubne plenerowe odbywają się często także poza TPN-en. Modnym miejscem od kilku lat jest Stodoła u Jojo w Rzepiskach, śluby odbywają się też na bukowiańskiej Szymkówce czy w schronisku na Głodówce. Grażyna Tybor wspomina  ceremonię przed jednym z białczańskich hoteli. - To był ślub w stylu amerykańskim, taki jak oglądamy na filmach. Przed hotelem był dywan, były  girlandy, ustawione krzesła  - opowiada. A że pan młody był Szkotem, wystąpił w spódnicy, zresztą podobnie jak kilkunastu innych panów na tej uroczystości - wspomina szefowa bukowiańskiego USC

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
worek na śmieci 2021-06-29 16:01:49
@Truteń, zabiłeś mnie tym pytaniem :-)
To opłata na "ochronę przyrody" i nowe tymczasowe kapliczki przy szlakach.
A park nie jest od "dawania czegoś od siebie" tylko od inkasowania. Chciałbyś żeby poszli z torbami?
Chyba że jesteś plebanem...? To dostaniesz zgodę na wszystko.
Truteń 2021-06-29 11:09:24
A TPN jakim prawem pobiera te 2000 opłaty? Bo tak?
Przecież nic od siebie park nie daje nowożeńcom.
krzysiekzG. 2021-06-29 10:36:47
Najlepiej to wybudujcie palac ślubów na sztucznej wyspie na środku MO z pomostem ubranym w girlandy kwiatów .. I metro do MO .
Karol 2021-06-29 10:34:21
Rozwód i uzgodnienia polecam nad "Maszynką do mięsa".

Reklama
 • KUPNO
  KUPIĘ STARE SANIE GÓRALSKIE MOGĄ BYĆ DO MAŁEJ RENOWACJI. Tel. 691 523 433, paula.9@interia.pl
 • SPRZEDAŻ | różne
  LIKWIDACJA OBIEKTU W KOŚCIELISKU - WYPRZEDAŻ w dniach 27-29.09 - drewnianych mebli (łóżka, fotele i inne) odbiór osobisty. Tel.694180903
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM zatrudni POMOC KUCHENNĄ. Warunki pracy i płacy bardzo dobre. Kontakt tel. 602 186 987.
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA W ZAKOPANEM zatrudni DZIEWCZYNĘ LUB CHŁOPAKA DO KROJENIA CHLEBA. Praca na noc. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni PANIĄ DO SPRZĄTANIA i MAGAZYNIERA/-KĘ (praca na noc). 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia PÓŁ DOMU (3 pokoje) - Białka Tatrzańska. 695 505 776.
 • PRACA | dam
  "TESKO" Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa Spółka z o.o. w Zakopanem zatrudni KIEROWCĘ CIĄGNIKA oraz PRACOWNIKA FIZYCZNEGO do Zakładu Utrzymania Dróg na okres zimy, na pełen etat. Nr tel. 18 20 25 629, e-mail: tesko@tesko.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 6, 2004, kombi, diesel. 660 275 561.
 • PRACA | dam
  Zatrudnie Kierowców C+E NA trasy krajowe Wyjazdy z Nowego Targu na Śląsk powrót Nowy Targ Wysokie zarobki dobre warunki pracy. 601852059luczkowskitrans@gmail.com
  Tel.: 601852059
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni na stałe POKOJOWĄ. 666378357.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKĘ ZABUDOWANĄ LUB NIEZABUDOWANĄ w Zakopanem lub najbliższych okolicach, tel.786119886
 • KOMUNIKATY
  W NIEDZIELĘ W BIAŁYM DUNAJCU - OKOLICE GMINY - ZAGINĘŁY 2 KROWY CZERWONO-BIAŁE.NAGRODA DLA ZNALAZCY. 600 771 479.
 • PRACA | dam
  Karczma Tatrzański Bór w Małem Cichem zatrudni kelnerkę oraz pomoc kuchenną (garmażerka) mile widziane doświadczenie. Możliwość zakwaterowania.
 • PRACA | dam
  Praca opiekunki w Domu Opieki dla osób starszych w Zakopanem, Struga 4. 698-673-260swiatkowska.w@wp.pl
  Tel.: 698
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - SPRZEDAŻ GOFRÓW I WINA GRZANEGO - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  PENSJONAT W KOŚCIELISKU ZATRUDNI OSOBĘ DO SPRZĄTANIA I KELNERKĘ. 608 806 408
 • PRACA | dam
  PENSJONAT W KOŚCIELISKU ZATRUDNI OSOBĘ DO RECEPCJI I PRAC MARKETINGOWYCH. 608 806 408
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO-USŁUGOWY, W CENTRUM NOWEGO TARGU ul. Krzywa. 608 806 408
 • PRACA | dam
  Włoska restauracja PER AMORE poszukuje osób do pracy na stanowisko: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, ZMYWAK. Tel. 511 711 711.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI 2 HA - k/Białki. 182856454.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  ZAKOPANE, KOTELNICA DZIAŁKA ROLNA BEZ DOJAZDU 1625mkw, c. 45 000zł. 501 614 182, www.suchodol.com
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA DOMINIUM na Krupówkach ZATRUDNI KELNERKĘ, PIZZERA, DOSTAWCĘ - NA STAŁE. 668 404 790, 664 023 298.
 • PRACA | dam
  POKOJOWA w hotelu 4* w centrum Zakopanego. Kameralny obiekt, spokojna praca. Pełny etat, umowa o pracę. Tel. 889 949 381.
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/RKA śniadaniowi oraz a\'la carte - w hotelu 4* w centrum Zakopanego. Pełny etat, umowa o pracę. Tel. 792 276 261.
  Tel.: 792 276 261
 • PRACA | dam
  KARCZMA SZAŁAS KURNIAWA ZATRUDNI POMOC KUCHENNĄ - Zakopane Jaszczurówka - 608 842 830.
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ DO SPRZĄTANIA POKOI. Oferujemy umowę o pracę. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub tel. 18 20 150 92.
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA REKREACJĘ HOTELOWĄ. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub tel. 18 20 150 92
 • PRACA | dam
  Hotel w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni: - Kucharzy/ młodszych kucharzy - Panie do przygotowywania śniadań - Kelnerów/ kelnerki - Recepcjonistki/ Recepcjoniści Praca stała bądź dorywcza, elastyczny grafik pracy, stabilne warunki zatrudnienia. 507645428natalia25-92@o2.pl
  Tel.: 507645428
 • PRACA | dam
  Restauracja Adamo przyjmie do pracy kucharza, pizzera, kelnera, pomoc kuchenna.. 606951331
  Tel.: 606951331
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni PRACOWNIKÓW RECEPCJI. CV proszę wysyłać na adres: recepcja.rekrutacja@wp.pl lub kontakt telefoniczny: 666378357.
 • PRACA | dam
  Restauracja "Tunel" zatrudni pizzera na stałe. Umowa o pracę, wysokie wynagrodzenie. 600356497
  Tel.: 600356497
 • PRACA | dam
  Praca całoroczne Pensjonat Kościelisko najlepiej osoba wielofunkcyjna Kelnerka Pokojowa Kucharka możliwe zakwaterowanie i wyżywienie. 600 011 905 info@gorskipalacyk.pl
  Tel.: 600
 • PRACA | dam
  PRACA OD ZARAZ! Wynagrodzenie do 9 000 zł netto! Serwis sprzątający: Vorarlberg Austria. Chcesz być częścią naszego zespołu? Dołącz do nas! Prześlij nam swoje CV na adres: office.cowa@gmail.com.office.cowa@gmail.com
 • PRACA | dam
  POSZUKUJĘ ASYSTENTKI STOMATOLOGICZNEJ lub OSOBY CHĘTNEJ NA TO STANOWISKO (po maturze, DO PRZESZKOLENIA) - Zakopane. 793 333 072 (po godz. 19)
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
 • USŁUGI | budowlane
  PŁYTKI, PANELE, SZPACHLOWANIE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-09-25 22:37 Mamy góralki karmią dzieci w pięknych okolicznościach przyrody 2021-09-25 21:36 Połączenie tańca, sztuki walki i akrobatyki. Brazylijskie klimaty w Zakopanem (ZDJĘCIA) 2021-09-25 20:33 Smakołyki ze Sromowiec na PGE Narodowym 1 2021-09-25 20:12 Pożar na brzegu Jeziora Czorsztyńskiego 2021-09-25 19:30 Reanimacja rowerzysty w Tatrach 2021-09-25 19:20 Nastrojowy wieczór w Nowym Targu. Rynek świeci pustkami 2021-09-25 18:50 Nie jeździmy na pamięć! Niebezpiecznie na skrzyżowaniu w centrum Zakopanego 1 2021-09-25 18:32 Tak zachodziło słońce. Widok ze Snozki 2021-09-25 18:15 Na Krupówkach coraz tłoczniej, piękny zachód słońca na Równi Krupowej (WIDEO) 2021-09-25 17:29 Discozaury w Ibisie. Nowy Targ przeniósł się do komuny 2021-09-25 17:12 Puchar Nordic Walking w Sercu Podhala 2021-09-25 16:46 Najpiękniejsza pora roku żeby odwiedzić Pieniny i popłynąć Dunajcem (WIDEO) 2021-09-25 16:32 Wielki sukces pochodzącej z Ochotnicy Kasi Niewiadomej 2 2021-09-25 15:59 Strażacy z Poronina obchodzą swoje 120-lecie (ZDJĘCIA) 2021-09-25 15:20 Pięknie jak w Krościenku (WIDEO) 1 2021-09-25 14:49 Muzyczny jubileusz. 25. Dni Muzyki na Zamku 2021-09-25 14:47 Ponad półtora miliona wydatków w Szaflarach. Na co gmina przeznaczyła pieniądze? 1 2021-09-25 13:59 W poniedziałek sesja rady gminy. Zapowiadają się długie obrady 2021-09-25 13:16 Wokół straconych zabytków (WIDEO) 1 2021-09-25 12:31 Ile tym razem zakażeń koronawirusem na Podhalu? 2 2021-09-25 11:45 Pobiegli na Kasprowy. Wśród biegaczy najszybsza babcia świata 2021-09-25 11:06 Kolej na Palenicę ma dziś urodziny (WIDEO NA ŻYWO) 2021-09-25 10:44 Śnieg powyżej 2200 metrów. Nie ma miejsca na parkingach przed Morskim Okiem 2021-09-25 09:59 Policjanci z Zakopanego rozbili grupę przestępczą wyłudzającą pieniądze na materiały budowlane 1 2021-09-25 09:00 Tragiczne grzybobranie, nie żyje 72-letnia kobieta 2021-09-25 08:00 #Uwolnić Poczobuta (WIDEO) 1 2021-09-24 21:45 Jestem wójtem niezależnym 1 2021-09-24 21:00 Kulawy koń ciągnął turystów do Morskiego Oka - twierdzą przedstawiciele Fundacji Viva (WIDEO) 5 2021-09-24 20:36 Fisz Emade w Kościelisku 2021-09-24 20:15 Strażacy z Hałuszowej mają powód do radości 2021-09-24 20:15 Oscarowe role i owacje na stojąco dla "Sonaty" Bartosza Blaschke (WIDEO) 2021-09-24 19:30 Zrobili syf i odjechali 2 2021-09-24 18:56 Zaplanuj jesienny odpoczynek i atrakcje na wyjazd w góry! 2021-09-24 18:50 Śmigłowiec TOPR poleciał z pomocą 5 2021-09-24 18:45 Pies zagryziony na oczach dzieci. Uważajcie na Jaszczurówce w Zakopanem 2 2021-09-24 17:15 Polaczyk, Popiela, Pacierpnik, Zwolińska nadal w grze. Trwają MŚ w Bratysławie 2021-09-24 16:30 Uważajcie na SMS-y informujące o nałożeniu kwarantanny to mogą być oszuści 2021-09-24 15:45 Nowa organizacja ruchu i korki na ul. Sienkiewicza. Dzieci ze szkoły muzycznej bez przejścia dla pieszych 7 2021-09-24 14:55 Ulica Parkowa w Nowym Targu kompletnie zablokowana 4 2021-09-24 14:15 Klimatyczny protest w Zakopanem. Dyrektorzy szkół nie chcieli nas puścić 20 2021-09-24 13:30 Spalarnia w zawieszeniu 4 2021-09-24 13:10 Memoriał Zdzisława Soliwody i Edwarda Kordasa 2021-09-24 12:52 Aga Banaś muzycznie odlatuje 2021-09-24 12:45 Cmentarz zostanie powiększony 2021-09-24 12:42 Discozaury ciągną do Ibisa 2021-09-24 12:15 Rekreacja na cmentarzu 1 2021-09-24 12:00 Spójrz na śmieci z innej perspektywy (WIDEO) 2021-09-24 11:31 Tym razem nie online, a na żywo. Poezja w Ratuszu 2021-09-24 11:15 Codzienny raport covidowy. Ile zakażeń na Podhalu? 2021-09-24 10:30 A dziura rośnie, rośnie, rośnie 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP

Bojcorka

Album TP