POLECAMY
Jak "Tygodnik Podhalański kłamie" ? Książka dostępna jest też w redakcjach w Zakopanem i w Nowym Targu.

Reklama

2021-07-06 16:45:03

Reklama

Biznes i ekologia

Przełęcz nad Łapszanką, kapliczka już nie jest osamotniona, ma budę z fast foodem pod bokiem

Reklama

Stąd roztaczają się piękne widoki na Tatry, tędy przebiegają turystyczne szlaki piesze, rowerowe a nawet konne - jak Transbeskidzki Szlak Konny.

Nic dziwnego, że w końcu ktoś wpadł na szatański pomysł: ustawmy tu budkę z szybkim żarciem, przygotujmy parking dla zmotoryzowanych czy innych rowerzystów i serwujmy jedzonko. Chętnych nie braknie. A wam, jak się podoba pomysł na taki biznes? Za swoje i na swoim, a że buda z fast foodem pasuje do tego miejsca jak kwiatek do kożucha? A kto nam zabroni?

Kto nie był, niech poczyta, o czym mowa. Jak podaje wikipedia: "Przełęcz nad Łapszanką (943 m) – przełęcz na Pogórzu Spiskim w grzbiecie ciągnącym się od Bryjowego Wierchu poprzez Holowiec (1035 m), Petrelovkę (940 m) i Malorówkę do Zubrovki. Znajduje się w tym grzbiecie pomiędzy Holowcem a nienazwanym wzgórzem o wysokości 980 m (po wschodniej stronie należącego do miejscowości Rzepiska przysiółka Grocholów Potok. Grzbietem tym i przez Przełęcz nad Łapszanką prowadzi droga z Łapsz Wyżnych przez Łapszankę i Rzepiska do Jurgowa. W pobliżu Przełęczy nad Łapszanką prowadzi granica polsko-słowacka, nie biegnie ona jednak wierzchołkiem grzbietu, lecz nieco poniżej, jego południowymi stokami.

Śmierć od pioruna

Spod przełęczy, z obydwu jej stoków spływają dwa potoki. Na północną stronę spływa potok Łapszanka, w dolinie którego znajduje się polska miejscowość Łapszanka. Tuż przy przełęczy i poniżej niej znajduje się przysiółek Łapszanki zwany Wyżnim Końcem. Na południową stronę spływa spod przełęczy Osturniański Potok, w dolinie którego znajduje się słowacka miejscowość Osturnia.

Dokładnie na Przełęczy nad Łapszanką stoi wymurowana w 1928 kapliczka z dzwonem ufundowanym przez mieszkańców Łapszanki. Za pomocą tego dzwonu ostrzegano ludzi przed zbliżającą się burzą. Wierzono również, ze ma on zdolności odpędzania burzy. 17 lipca 1967 podczas jednego z takich alarmów piorun zabił dzwoniącego w kapliczce młodego mieszkańca Łapszanki. W 2000 r. we wnętrzu kapliczki umieszczono kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Rejon przełęczy i bezleśny grzbiet ciągnący się po obydwu jej stronach jest dobrym punktem widokowym. Szczególnie okazale prezentują się stąd pobliskie Tatry Bielskie i Tatry Wysokie" - tyle opis. Zdjęcia nadesłane przez czytelnika mówią same za siebie. 

rav


Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
vika 2021-07-07 22:04:57
Co tam jakaś buda...
Trzeba postawić jeszcze "Małpi Gaj" jak na Siwej Polanie, Diabelski Młyn z głośną muzyką, wielką sztuczną palmę , i taką pięęękną żyrafę jak w Zakopanem. No oczywiście ogromny parking , jak na Palenicy bo z pewnością przy takich atrakcjach frekwencja "nowoczesnych" turystów murowana. Powodzenia.
smrodek 2021-07-07 18:05:50
@Romano, nie bądź naiwny. Przecież to tamtejszy mieszkaniec, właściciel tego pola postawił tą budę lub wynajął komuś za psie pieniądze. Oni zazdroszczą Gubałówce tego "bangladeszu". Bardzo im zależy właśnie na rozkręceniu większego "bangladeszu", bo większy "bangladesz" to większe psie pieniądze. Założę się że jeszcze w tym sezonie stanie następna bo sąsiad pozazdrości "biznesu".
Niebawem posprzedają pola na samochody. A jak nie będzie za co kupić następnej bryki to będą biadolić że obcy odebrali im ojcowiznę :-)
Romano 2021-07-07 15:31:18
Nie dajcie tam sobie zrobić drugiej Gubałówki (albo tego bangladeszu spod skoczni)!!!
Pucok 2021-07-07 10:17:42
Zjazd z drogi zgłoszony do PZD, plan na parking oczywiście niepotrzebny, czyli jak zwykle Nadzór Budowlany do likwidacji.
Józef 2021-07-07 08:24:11
"więc łoddupcie sie i róbice swoje, spróbuj ty otworzyć biznes!"

No to pojechałeś wszystkim po ambicji. Patrzeć tylko jak pojawi się tam las bud, ku uciesze gawiedzi.
"Przydupce sie" i zapytam nieśmiało jak wygląda sytuacja pod kątem zgodności z przepisami, odprowadzanymi podatkami, pracą na czarno, deklaracją śmieciową, odbiorem sanepidu, i innymi przyziemnymi wymaganiami?

Raczej nie nazwałbym tego "biznesem" tylko "puceniem dutków" wbrew wszystkim obowiązującym przepisom i przyzwoitości. Może, gdybyście chodzili do szkoły i uważali na lekcjach, postawienie budy nie byłoby szczytem waszych możliwości, jak w krajach trzeciego świata. Zero szacunku do czegokolwiek, słoma z butów i buta.
wiechum 2021-07-06 20:16:05
Jak śpiewał Artysta:
"Nikt mi nigdy tego nie da, co mi moja buda da.
Buda moja! Buda moja! Buda moja! Buda ma!"
Francisek Śwjyrkbukowyjodła 2021-07-06 19:25:54
Tylko zazdrość ludzka...bylem osobiście i naprawde rewelacyjny pomysł z bardzo dobrym jedzeniem. Mozna coś zjeść, położyć sie na leżaku i wtedy popatrzec na góry. Dla tych co im to nie odpowiada to niech jadą 100 200 300 500 1000 metrow dalej i niech tam sobie patrzą bo ten widok nie jest tylko z tego miejsca tylko ciągnie sie przez dobre 1.5 km tak więc łoddupcie sie i róbice swoje, spróbuj ty otworzyć biznes! Zobaczymy na co wpadniesz i czy nie zamkniesz po 2 dniach

Pozdrawiam z pjyknego Śpisa
Francisek
Wojtek z potoka 2021-07-06 18:10:27
Dla mnie super pomysł. Ktoś w końcu pomyślał.
stasek 2021-07-06 17:14:08
Przeciez tam nie ma wody.
Nigdy nie jem w takich budkach po potem cięzko można odchorować.
smrodek 2021-07-06 16:56:19
To tak jak z tymczasowymi kaplicami polowymi w parku. Prowizorka trzyma się najdłużej.
Każdy orze co może :-)

Reklama
 • PRACA | dam
  KARCZMA SZAŁAS KURNIAWA ZATRUDNI POMOC KUCHENNĄ - Zakopane Jaszczurówka - 608 842 830.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupie działke za gotówke w okolicy Jeziora Czorsztynskiego-Czorsztyn Kluszkowce okolica. tel 660797241 b12.pl.
 • USŁUGI | budowlane
  ROBOTY W KAMIENIU, ADAPTACJA PODDASZY, REMONTY itp. 732 996 358.
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ DO SPRZĄTANIA POKOI. Oferujemy umowę o pracę. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub tel. 18 20 150 92.
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA REKREACJĘ HOTELOWĄ. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub tel. 18 20 150 92
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam działka budowlana w Witowie o powierzchni 1571m2 blisko wyciągu tel. 660797241 b12.pl
 • PRACA | dam
  Hotel w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni: - Kucharzy/ młodszych kucharzy - Panie do przygotowywania śniadań - Kelnerów/ kelnerki - Recepcjonistki/ Recepcjoniści Praca stała bądź dorywcza, elastyczny grafik pracy, stabilne warunki zatrudnienia. 507645428natalia25-92@o2.pl
  Tel.: 507645428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Nowe domy w zabudowie bliźniaczej z garażem Nowy Targ atrakcyjne osiedle tel 660797241 b12.pl. 660797241marekg@b12.pl
  Tel.: 660797241
 • PRACA | dam
  PKL Horeca Sp. z o.o. jest Spółką wchodzącą w skład Grupy PKL, jednego z największych pracodawców na Podhalu. Poszukujemy osób na stanowisko: SPECJALISTA DS. KONTROLI I GOSPODARKI MAGAZYNOWEJ. Miejsce pracy: Zakopane. OPIS STANOWISKA: - Weryfikacja zgodności i poprawności dostarczonych dokumentów, - Wprowadzanie dokumentów do systemu, - Kontrola procesów magazynowych i prawidłowego obiegu dokumentacji, - Uczestnictwo w rozliczaniu inwentaryzacji w tym identyfikacja niedoborów i nadwyżek, - Sporządzanie raportów pokontrolnych i poinwentaryzacyjnych, - Poszukiwanie możliwości optymalizacji przepływu danych i proponowanie zmian usprawniających, - Uczestnictwo w opracowywaniu nowych procedur i instrukcji dla pracowników. WYMAGANIA: - Wykształcenie średnie lub wyższe - preferowane kierunki: ekonomia, finanse, administracja, zarządzanie, - Skrupulatność, rzetelność i zaangażowanie w wykonywanie obowiązków, - Umiejętność analitycznego myślenia i wyciągania wniosków, - Sprawne posługiwanie się pakietem Microsoft Office, - Kreatywne podejście do realizowanych tematów, - Wielozadaniowość i dobra organizacja pracy własnej, - Mile widziana znajomość gospodarki magazynowej (program LSI), wiedza z zakresu procesów magazynowych i obiegu dokumentacji, doświadczenie w pracy z analizą danych. OFERUJEMY: - Możliwość zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, - Pracę w rozwijającej się firmie, - Stabilne warunki zatrudnienia, - Atrakcyjne wynagrodzenie + system premiowy. APLIKACJE zawierające CV prosimy przesyłać na: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "Specjalista ds. kontroli i gospodarki magazynowej". Skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  POLSKIE KOLEJE LINOWE S.A. są liderem wśród operatorów kolei linowych w Polsce. Jednym z największych pracodawców na Podhalu, zatrudniającym ponad 300 osób. DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: PRACOWNIK W DZIALE KSIĘGOWOŚCI. MIEJSCE PRACY: Zakopane. OD KANDYDATÓW OCZEKUJEMY: - Wykształcenia min. średniego; - Mile widziane doświadczenie w Dziale Księgowości, - Znajomość zagadnień z zakresu księgowości i podatków; - Bardzo dobrej umiejętności planowania i organizacji pracy; - Zdolności analitycznych; - Skrupulatności i rzetelności w wykonywaniu zadań; - Komunikatywności; - Umiejętności pracy w zespole; - Znajomości pakietu MS Office w szczególności MS Excel. OFERUJEMY: - Stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Bogaty pakiet socjalny w tym m.in. ubezpieczenie na życie finansowane przez pracodawcę, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. APLIKACJE PROSIMY PRZESYŁAĆ NA ADRES: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "PKL KSG". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  Zakopane. Przyjmę na stałe DO PRACY W PENSJONACIE - ŚNIADANIA, SPRZĄTANIE. 604 501 801.
 • PRACA | dam
  Restauracja Adamo przyjmie do pracy kucharza, pizzera, kelnera, pomoc kuchenna.. 606951331
  Tel.: 606951331
 • PRACA | dam
  KIEROWCĘ z prawem jazdy kat B do hurtowni spożywczej w Zakopanem. 602 74 31 38
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni na stałe POKOJOWĄ. 666378357.
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni PRACOWNIKÓW RECEPCJI. CV proszę wysyłać na adres: recepcja.rekrutacja@wp.pl lub kontakt telefoniczny: 666378357.
 • PRACA | dam
  Hotel Toporów w Białce Tatrzańskiej zatrudni kelnera/ kelnerkę- praca stała lub sezonowa, możliwość zamieszkania. 698763582topor@toporow.pl www.toporow.pl
  Tel.: 698763582
 • PRACA | dam
  Restauracja "Tunel" zatrudni pizzera na stałe. Umowa o pracę, wysokie wynagrodzenie. 600356497
  Tel.: 600356497
 • PRACA | dam
  Praca całoroczne Pensjonat Kościelisko najlepiej osoba wielofunkcyjna Kelnerka Pokojowa Kucharka możliwe zakwaterowanie i wyżywienie. 600 011 905 info@gorskipalacyk.pl
  Tel.: 600
 • PRACA | dam
  PRACA OD ZARAZ! Wynagrodzenie do 9 000 zł netto! Serwis sprzątający: Vorarlberg Austria. Chcesz być częścią naszego zespołu? Dołącz do nas! Prześlij nam swoje CV na adres: office.cowa@gmail.com.office.cowa@gmail.com
 • PRACA | dam
  Centrum Medyczne w Zakopanem poszukuje kandydatów na stanowisko rejestratorka medyczna/ recepcjonistka. Osoby zainteresowane proszę o przesyłanie CV na adres e-mail: centrummedycznesm@onet.pl.
 • PRACA | dam
  AMW Rewita w Kościelisku przyjmie do pracy na stanowisko: -Kucharz/Kucharka możliwość zakwaterowania. Informacje pod numerem telefonu: 785 925 567 pn-pt 8-15, E-mail: j.slodyczka@rewita.pl
 • PRACA | dam
  POSZUKUJĘ ASYSTENTKI STOMATOLOGICZNEJ lub OSOBY CHĘTNEJ NA TO STANOWISKO (po maturze, DO PRZESZKOLENIA) - Zakopane. 793 333 072 (po godz. 19)
 • PRACA | dam
  Hotel Skalny*** w Zakopanem zatrudni na pełny etat lub umowę zlecenie Recepcjonistkę/Recepcjonistę. Kontakt: 182019100 praca@wo-ma.events.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ENERGICZNĄ OSOBĘ DO KUCHNI. 601 533 566, 18 20 64 305
  Tel.: 601 533 566
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBY DO PRACY W WEEKENDY, ŚWIĘTA. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERKĘ - PRACA STAŁA. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBĘ DO PRACY ZA BAREM. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  Restauracja w Białce Tatrzańskiej zatrudni osobę stanowisko kelnerka/kelner Oferujemy atrakcyjne wynagrodzenie, elastyczny grafik. Zapraszam do kontaktu. 608506785 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 608506785
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni PANIĄ DO SPRZĄTANIA i MAGAZYNIERA/-KĘ (praca na noc). 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIMY POKOJOWĄ Z DOŚWIADCZENIEM. Kontakt: 660 710 400.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
 • USŁUGI | budowlane
  PŁYTKI, PANELE, SZPACHLOWANIE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  LAS Z GRUNTEM ROLNYM, 8000 m, obrzeża Zakopanego. 607 506 428.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
Przepraszamy, brak aktualności do wyświetlenia
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-09-16 18:17 1. ...nadzieja umiera ostatnia. Ręce opadają patrząc na to wszystko. 2021-09-16 18:16 2. @lodożerca. Powinna być informacja w TP: "Dzisiaj woda zdatna do picia" i na UG biała flaga odpowiednio jak na plaży. 2021-09-16 17:03 3. A jak tam ścieżki w Zakopanem .... a jest jedna pod skocznią :) 2021-09-16 16:53 4. dzien bez tv Pi.... i telewizji Ojca dniem straconym powinni wyciągnąc surowe konsekwencje z całej tej sytuacji 2021-09-16 16:30 5. Szkoda że na wideo nie widać pana postępowego z jego grupą wsparcia. zwał jak zwał w Zakopanem na części ulic dziury łata się kamieniami a są uprzywilejowani którym zmienia się asfalt raz na dwa lata. 2021-09-16 16:21 6. Niech się cieszą. O tyle będą zdrowsi co tej telewizji nie będzie. Może na spacer wyjdą? 2021-09-16 15:57 7. Proponuję zmienić sposób informowania o stanie wody pitnej w Białym Dunajcu. Zamiast co chwilę informować o nieprzydatności do spożycia, należy poinformować gdy będzie zdatna do picia. Czyli nigdy. 2021-09-16 15:41 8. Jakoś cicho o wspomnianej przez mamę przedszkolaka propozycji finansowania przez vice pobytu przedszkolakow, które odejdą z "budy". Podobno sprawa dot. korupcji jest w prokuraturze. Coś więcej wiadomo na ten temat? 2021-09-16 15:37 9. To samo jak w przypadku ostatniego listu otwartego mieszkańca do władz które zdaniem tego mieszkańca powinny służyć mieszkańcom. Z kontekstu wiadomo, że jest jakiś spór w Zakopanem, ale z artykułu nie wiadomo co jest przedmiotem tego sporu. Tak samo dzisiaj, z artykułu nie wiadomo o jaki pomnik chodzi. 2021-09-16 13:44 10. I zaś ta straż miejska czy włodarze nie widza że ta grupa się nie sprawdza. W N targu jakoś funkcjonują bez nich urzędnicy tez mogą kierować sprawy do sądu i straż nie jest tu do niczego potrzebna. Chyba ze wierza w bajki.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Pożegnania

Bojcorka

FILMY TP

Advertisement