Reklama

2021-07-17 10:00:00

Sport i promocja

Zimowa Olimpiada Zakopane 2028

Minęło wiele lat od momentu, gdy w Seulu okazało się, że Zakopane nie ma szans na organizację Zimowych Igrzysk w 2006 r. Czy przez ostatnie dekady przybliżyliśmy się do organizacji sportowego święta? Wróćmy do tekstu z 2009 roku, gdy znowu zaczęło nas ciągnąć do organizacji olimpiady. Oto jakie były wówczas nastroje w Zakopanem. Miłej lektury. A może znowu warto powalczyć o zimową olimpiadę w Tatrach?

Dziesięć lat temu w Zakopanem nie mówiło się o niczym innym, jak tylko o staraniach Zakopanego o organizację Igrzysk Olimpijskich w 2006 r. Dziś mało kto pamięta gorączkę tamtych dni, a jest co wspominać. Do Seulu, gdzie obradował Międzynarodowy Komitet Olimpijski i spośród sześciu kandydatów wybierał jedno olimpijskie miasto, pojechała wielka, stuosobowa delegacja. Głównym sponsorem wyjazdu i pobytu w pięciogwiazdkowym hotelu Hilton był koreański koncern Daewoo.

Nasz rząd w Korei reprezentował ówczesny minister, szef Centrum Studiów Strategicznych, Jerzy Kropiwnicki. Pojechali też m.in. zakopiańscy radni, dziennikarze. Sternikiem zakopiańskiej kandydatury, obiecującym, że dzięki olimpijskiej promocji Zakopane wypłynie na sportowe oceany, był ówczesny burmistrz Adam Bachleda Curuś. Dzięki olimpijskim staraniom o burmistrzu drugi raz usłyszała cała Polska. Wcześniej zasłynął złożeniem Hołdu Górali przed Janem Pawłem II.

O tym, jak gorąca atmosfera panowała 10 lat temu w Zakopanem, świadczył chociażby początek sesji Rady Miasta na kilka dni przed głosowaniem w Seulu. Na samym początku obrad na mównicę wyszedł ówczesny radny SLD Maciej Pawlikowski i zaczął czytać z kartki: „Zegar – czas nieubłaganie tyka, nie chce przyspieszyć, nie chce zwolnić, dla nas, mieszkańców Zakopanego, już za osiemnaście dni wybije godzina 12 – to będzie sesja komitetu olimpijskiego w Seulu” – przemawiał do radnych Pawlikowski.

Wydawało się więc, że gdy wybije dwunasta, pod Tatrami rozpocznie się nowa epoka. Adam Bachleda Curuś utwierdzał wszystkich, że w Seulu będziemy czarnym koniem. Niestety, już prezentacja naszej kandydatury odbiegała od tej przedstawionej chociażby przez szwajcarski Sion, czy włoski Turyn. Zamiast wyciągów, stoków narciarskich, skoczni, hal czy hoteli członkowie Komisji MKOl oglądali obrazki z obrad Okrągłego Stołu, Lecha Wałęsę, sukcesy polskich reżyserów, muzyków.

Najbardziej dziwacznym momentem prezentacji był występ satyryka Tomasza Brodki, który z pomocą skarpetki, bułek, modeliny i balonu pokazał, jak zrobić sylwetkę ówczesnego szefa MKOl Juana Antonio Samarancha. Po wszystkim szef Polskiego Komitetu Olimpijskiego, nieżyjący już Stefan Paszczyk, skomentował, że równie mocny efekt wywołałoby ściągnięcie spodni.

W rezultacie Zakopane przegrało z kretesem, chociaż Adam Bachleda Curuś twierdził, iż opłacało się wydać 1,3 mln dolarów na wzięcie udziału w olimpijskim wyścigu, bo o Zakopanem usłyszała cała kula ziemska. Porażka ta była jednak tak dotkliwa, że zwolennicy organizacji tej imprezy zeszli w Zakopanem do podziemia i zapadli w trwający 10 lat sen. Teraz powoli zaczynają się z niego budzić.

Olimpiada w Mszanie
Pomysł odgrzebał z lamusa senator PiS Tadeusz Skorupa, który kilka miesięcy temu skierował do ministra sportu oświadczenie w sprawie organizacji razem ze Słowakami największej zimowej imprezy sportowej. „Bo zimowa olimpiada „Tatry” to nie tylko Zakopane i Poprad, ale i Wysokie Tatry, Jasna, Bańska Bystrzyca, Kościelisko, Poronin, Bukowina, Nowy Targ, Krynica czy nawet Mszana Dolna. Wszystko w promieniu około 70 km, a nie jak było choćby w wypadku Turynu czy jak będzie w wypadku nadmorskiego Vancouver albo nadmorskiego Soczi, 150 km.”

Niestety, do tej pory nigdy nie zdarzyło się, żeby Olimpiada dzielona była pomiędzy dwa państwa. W historii 20 zimowych olimpiad najczęściej – cztery razy – organizowały je Stany Zjednoczone. To najlepiej pokazuje, jak dużym potencjałem ekonomicznym musi dysponować państwo, które weźmie na siebie organizację olimpijskich zmagań. Koszty przeprowadzenia igrzysk w Turynie wyniosły 14 miliardów złotych. Dla porównania wydatki polskiego budżetu w tym roku na kulturę fizyczną i sport to ledwie 300 milionów złotych. Z drugiej strony wpływy z organizacji Igrzysk, płynące od sponsorów, z transmisji telewizyjnych, czy te, które trudno obliczyć (promocja), idą również w miliardy złotych. Tak więc olimpiadę opłaca się organizować, chociaż w czasie kryzysu ekonomicznego jest to bardzo trudne. Przekona się o tym niebawem rosyjskie Soczi. Ta miejscowość, położona nad Morzem Czarnym, niedaleko Kaukazu, niespodziewanie wygrała wyścig z Austriakami i Koreańczykami o organizację Olimpiady w 2014 r. Rosjanie także nie mają infrastruktury sportowej, a jak mówią złośliwi, walkę o igrzyska wygrali dzięki informacjom, że rosyjski gigant naftowy Gazprom ma zostać głównym sponsorem MKOl.

W Zakopanem Olimpiada na razie ma tylu zwolenników, co przeciwników. – Oczywiście, powinniśmy startować w walce o igrzyska – mówi Jan Gąsienica Walczak, wiceburmistrz Zakopanego odpowiedzialny za sport. – Ta impreza przynosi regionowi niewyobrażalną promocję i prestiż na całym świecie. Karta olimpijska pozwala na organizację Igrzysk przez dwa państwa. Razem ze Słowacją dalibyśmy radę. Myślę, że to pomysł realny, chociaż najpierw powinniśmy zorganizować Mistrzostwa Świata w narciarskich konkurencjach klasycznych. Nie ma się też co martwić o koszty organizacji Igrzysk, bo zawsze przynoszą one zysk.

Wielkim optymistą jest Franciszek Bachleda Księdzularz, dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu. Zrealizowane już w ostatnim czasie inwestycje sportowe ocenia na 80 milionów złotych. – Mamy nadzieję, że w sumie wydamy na nie 180 milionów. Trzeba się starać o olimpiadę, nie możemy dziadować i mówić, że nic się nam nie uda. Ks. Tischner twierdził, że w Polsce marnujemy czas, ludzi i pieniądze. Jeśli uda się zrealizować nasze inwestycje będziemy w stanie zorganizować olimpiadę. Trzeba jednak też położyć nacisk na modernizację linii kolejowej z Warszawy do Zakopanego, tak aby trasę tę pokonać w 4 godz. i 15 minut – twierdzi dyrektor COS. Rzeczywiście za czasów Franciszka Księdzularza COS zaczął przeżywać inwestycyjny boom. Nowy stadion, tor lodowy, basen, planowana przebudowa hotelu Zakopane, to już bardzo wiele.

Na narciarskich peryferiach
Pojawiają się jednak i zupełnie inne opinie. Andrzej Kozak, szef Tatrzańskiego Związku Narciarskiego, o wiele bardziej sceptycznie patrzy na olimpijską przyszłość Zakopanego. – Po staraniach o Olimpiadę w 2006 r. mówiło się, że realne szanse na Igrzyska będziemy mieć w 3006 r. Od tego czasu niewiele się zmieniło. Jesteśmy na narciarskich peryferiach, nie mamy tras zjazdowych, Park Tatrzański nie pozwala na żadne inwestycje, a jest na nie miejsce. Ostatnio przeszedłem się na Goryczkową na stokach Kasprowego. W tym miejscu można byłoby rozegrać nawet bieg zjazdowy, ale w dwóch przejazdach, na co pozwalają olimpijskie przepisy. Jako działacz biorę udział w różnego rodzaju międzynarodowych zebraniach i myślę, że Olimpiada w Zakopanem na razie nie jest realna. To tylko pojawiające się od czasu do czasu polityczne hasło. Realne są tylko Mistrzostwa Świata w konkurencjach klasycznych i na tym skupiajmy swoje siły. Na Olimpiadę poczekamy do 3006 roku.

Pozostaje pytanie, czy przez 10 lat od momentu, gdy olimpijskie marzenia rozbiły się o tatrzańskie skały, poprawił się stan sportowych obiektów, na których ewentualnie odbywałyby się zawody. Gdyby Igrzyska w lutym przyszłego roku nie rozpoczynały się w Vancouver, a w Zakopanem, żaden ze sportowych obiektów nie spełniałby olimpijskich wymagań. Najbardziej przez ostatnie 10 lat, głównie dzięki sukcesom Adama Małysza, zmieniła się Wielka Krokiew. Nowy zeskok, sztuczne oświetlenie, wyciąg, częściowo nowe trybuny i powstający właśnie pawilon odmieniły jej oblicze. Skoczni już niebawem niedużo brakować będzie do olimpijskiego blasku.

Mamy więc Wielką Skocznię i długo, długo nic. Już Średnia Skocznia wymaga gruntownej przebudowy (zeskok, wyciąg, wieża sędziowska), aby mogły się na niej odbywać zawody Pucharu Świata. Dyrektor COS zapewnia, że rozpocznie się ona w przyszłym roku. Trasy biegowe wokół skoczni, chociaż rozbudowywane, ze sztucznym śnieżeniem, wciąż są za krótkie, a ich powiększenie na razie pozostaje na etapie planów. Pierwszy etap ich modernizacji ma się zakończyć za kilkanaście dni. Ośrodek biathlonowy w Kirach również nie spełnia parametrów, aby rozgrywać międzynarodowe zawody na najwyższym poziomie.

Stok slalomowy na Nosalu, na skutek sporów, w tym roku może zostać w ogóle zamknięty. Harenda nadaje się najwyżej do rozgrywania Pucharów Europy. Nie mamy w ogóle tras do giganta czy biegu zjazdowego – te konkurencje teoretycznie mogłyby odbyć się na Słowacji. Przestarzałe są także hale lodowe. W Zakopanem powstał co prawda nowoczesny tor lodowy, ale nie można sobie nawet wyobrazić, aby wielkie zawody mogły zostać rozegrane na otwartym torze, i to bez trybun.

Pozostaje jeszcze cała infrastruktura towarzysząca zawodom – drogi, hotele. Zakopianka została częściowo przebudowana, ale kwestia modernizacji szosy z Nowego Targu do Zakopanego została zablokowana na długie lata. Stolica Tatr najlepiej prezentuje się pod względem hoteli. Przez 10 lat pod Giewontem pojawiło się kilka cztero- pięciogwiazdkowych hoteli, jednak – jak na Igrzyska – to wciąż za mało.W ciągu ostatniej dekady Zakopane nie wykonało tygrysiego skoku, a nawet kroku na drodze do Igrzysk, a trzeba pamiętać, że pokazywanie obrazków z obrad Okrągłego Stołu w czasie narciarskich prezentacji będzie teraz jeszcze mniej skuteczne, niż 10 lat temu.
Paweł Pełka
Tygodnik Podhalański 50-51/2009

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
aha 2021-07-18 01:01:27
@tadek - chlopie dej se juz spokoj z tymi twoimi zas....ra...nymi dopisami .
Tobie nikt nie wypisujy w co wierzys abo w kogo wierzys jak ci ''nie pasi''
nasko wiara I religia to zawse mozes zmiynic kraj , pojechac tam ka lepiyj .
Podpowiem ci co mozes zrobic : Miec szacunek do ludzi niezaleznie jakiej sa WIARY .
Kozdy clek jest clekiem stworzonym przez Boga !
wiktoria 2021-07-17 17:36:47
@tadek kiedyś beknie bo wiadomo że to katolikofob ale i islamofob a taki tolerancyjny
tadek 2021-07-17 17:05:55
@Wujek Przy tej dominacji klerykałów i to co Czarnek chce zrobić to nie wiele nam brakuje do Iranu, kobietom założą pasy cnoty i na głowy burki i będzie pozamiatane.
Wujek 2021-07-17 14:45:40
Do #tadek
A w turcji może być ?? Tam też wyznaniowy islam. No tylko tam za obrażanie religii pan tadek by uciekał :)
Karol 2021-07-17 14:42:21
Dobre . 1 kwietnia ?? Jest???
tadek 2021-07-17 14:33:14
No i na każdym obiekcie sportowym trzeba pobudować obiekty sakralne bo kraj wyznaniowy.
Pytający 2021-07-17 11:23:06
Olimpiada była tylko pretekstem do przyjęcia miejscowych zmian w planie zabudowy i zamiany terenów zielonych na apartamentowce. Dobrze ze już jest po rządach Po, bo byśmy w Zakopanem mieli beton na betonie.
stachu 2021-07-17 11:20:59
dajcie już spokój z tą olimpiadą znowu pojadą na prezentacje i się zbłaznią

Reklama
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW. 501 425 013.
 • PRACA | dam
  WITOWIANKA RESTAURACJA zatrudni KELNERA/KELNERKĘ, KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ. Tel. 608 405 145.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Dom w Ostrowsku na pieknej działce 7000m2 sprzedam tel 660797241 b12.pl. 660797241marekg@b12.pl
  Tel.: 660797241
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  SZAFLARY - DZIAŁKA ok. 2200 m2 (nr. 6264), cena 50.000 zł. DZIAŁKA 1614 m2 (nr.6058) cena 60.000 zł. DZIAŁKI dwie przylegające 392 m2 i 375 m2 (nr. 6287/3 i 6287/4) - przylegające do Zakopianki - cena 40.000 zł. 517 625 354.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PANIĄ do pracy w pensjonacie w Zakopanem. tel. 601 45 33 91
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni KUCHARKĘ ŚNIADANIOWĄ lub OSOBĘ DO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ W FORMIE BUFETU. 666378357
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię w pełni funkcjonujący pensjonat lub budynek z apartamentami lokalizacja Zakopane, Kościelisko. 600404554grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 600404554
 • PRACA | dam
  Przyjmę KIEROWCĘ z kat. B, może być rencista, Nowy Targ. 728 129 499.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI 3 HA - k/Białki. 182856454.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA DOMINIUM NA KRUPÓWKACH zatrudni KELNERÓW/-KI. 668 404 790, 664 023 298.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Szukam lokalu do wynajęcia o powierzchni około 150 m w Ludźmierzu lub najbliższej okolicy pod działalność handlową . Może też być wydzielona część większego pomieszczenia. Wynajem długoterminowy. Parter . Tel 880630496. 880630496marzbroz@poczta.onet.pl
  Tel.: 880630496
 • PRACA | dam
  Restauracja Hato Sushi Rabka zatrudni osoby na stanowisko - kucharz - pomoc kuchenna - sushi master Osoby z doświadczeniem w branży mile widziane, jeśli nie posiadasz doświadczenia to również nie jest problem, wszystkiego nauczymy :). tel: 530650664 hatosushirabka@gmail.com www.hatosushirabka.pl
 • PRACA | dam
  FIRMA TRACKTECH W MANIOWACH zatrudni pracownika na stanowisku MECHANIK SERWISU SAMOCHODOWEGO. Wymagane doświadczenie z zakresu diagnozy i naprawy pojazdów osobowych, znajomość elektromechaniki i obsługi elektronicznych systemów diagnostycznych, prawo jazdy kat.B. Oferujemy atrakcyjne i terminowe wynagrodzenie, możliwość rozwoju i zdobycia nowych kwalifikacji, stabilne warunki zatrudnienia oraz szkolenia. Miejsce pracy: Maniowy Więcej informacji pod numerem telefonu: +48572728209. CV prosimy składać w siedzibie firmy TRACKTECH ul. Ks. A. Siudy 11, 34-436 Maniowy lub mailowo na adres: boguslaw.pokrywka@tracktech.pl
 • NAUKA
  Korepetycje stacjonarnie, online i dojazd Angielski,Niemiecki kazdy poziom. Native Speaker,konwersacje Doświadczenie wieloletnie Zapraszam do kontaktu Malwina. 694213200malka1234@yahoo.de
  Tel.: 694213200
 • PRACA | dam
  MFIRMA TRACKTECH W MANIOWACH zatrudni pracownika na stanowisku MECHANIK SERWISU SAMOCHODOWEGO. Wymagane doświadczenie z zakresu diagnozy i naprawy pojazdów osobowych, znajomość elektromechaniki i obsługi elektronicznych systemów diagnostycznych, prawo jazdy kat.B. Oferujemy atrakcyjne i terminowe wynagrodzenie, możliwość rozwoju i zdobycia nowych kwalifikacji, stabilne warunki zatrudnienia oraz szkolenia. Miejsce pracy: Maniowy Więcej informacji pod numerem telefonu: +48572728209. CV prosimy składać w siedzibie firmy TRACKTECH ul. Ks. A. Siudy 11, 34-436 Maniowy lub mailowo na adres: boguslaw.pokrywka@tracktech.pl
  Tel.: +48572728209
  E-mail: boguslaw.pokrywka@tracktech.pl
 • BIZNES
  Stoisko handlowe Pod Gubałówką w atrakcyjnym miejscu! (Do wynajęcia). 604614132
  Tel.: 604614132
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI PRACOWNIKA DO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ ORAZ SPRZĄTANIA POKOI. Kontakt: 509170212
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DOBRY POKÓJ DLA NIEPALĄCEJ, BARDZO SPOKOJNEJ, POWAŻNEJ DZIEWCZYNY - Zakopane, 501 514 962.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - dla młodych i ambitnych. Oczekiwane otwarcie granicy norweskiej dla nowych pracowników nastąpiło (wjazdy bez kwarantanny, szczepienia nie są wymagane). F. NORWESKA ZATRUDNI W OSLO NA WARUNKACH NORWESKICH - młodych, początkujących pracowników do przyuczenia w zawodzie: TYNKARZ, MALARZ, MONTER RUSZTOWAŃ, STOLARZ, BLACHARZ/DEKARZ ORAZ DOŚWIADCZONYCH FACHOWCÓW W ZAWODZIE. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca na stałe/całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 13 do 23 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-07-30 22:00 Dursztyn - wioska z widokami 1 2021-07-30 21:34 Natalia Karciarz Nojśwarniyjsą Górolecką 2021-07-30 21:28 Rapowe rytmy na Rynku w Nowym Targu (WIDEO) 2021-07-30 21:15 W niedzielę w gminie Czarny Dunajec zawyją syreny 2021-07-30 20:40 Piękny zachód słońca nad Jeziorem Rożnowskim 2021-07-30 20:30 Podwyżka cen biletów na trasie Zakopane Kraków 2021-07-30 19:45 Góralka zaśpiewała w Kościelisku i jedzie na festiwal w Opolu 2021-07-30 19:35 Zakopiańska Liga Tenisa Ziemnego 2021-07-30 19:02 Agnieszka Banaś znów na nowotarskiej scenie. Koncert w Altanie 2021-07-30 19:01 Pijany turysta, którego uratowali ratownicy TOPR nie zapłaci za akcję. Dlaczego? 3 2021-07-30 18:16 Zmian nie będzie. Tak zdecydowała rada w Szczawnicy 2021-07-30 18:07 Ukłon w stronę fanów Bonda. Konkurs dla czytelników 2021-07-30 17:25 Zmiana turnusów, naganiacze i tłumy gości pod Giewontem 2021-07-30 16:48 Sport&Fun Festiwal na Kotelnicy Białczańskiej 2021-07-30 16:46 W czwartek rozpoczynają się Sabałowe Bajania 1 2021-07-30 16:05 Pod Tatrami z nieba leje się żar, każdy szuka skrawka cienia 2021-07-30 15:15 I po hazardzie 2021-07-30 14:54 Rozpoczynają się wybory Nojśwarniyjsyj Górolecki (WIDEO, ZDJĘCIA) 3 2021-07-30 14:30 Ulica Długa z opóźnieniem. Gdy pojawi się nowa nawierzchnia będzie za późno 1 2021-07-30 14:21 Filmowe piątki. Kino plenerowe w Szaflarach 2021-07-30 14:18 Kwietna pani zaprasza na koncert w Nowym Targu 2021-07-30 14:12 Górale - lud raczej dekoracyjny. Spotkanie w Nowym Targu 2 2021-07-30 13:45 Nocne śpiewy na Krupówkach. Sześć policyjnych interwencji (WIDEO) 16 2021-07-30 13:42 Wybory Króla i Królowej Bobu. Kabaret Góralski Truteń. W niedzielę Święto Bobu 1 2021-07-30 13:37 Trzy akcje ratowników TOPR 2021-07-30 13:31 Regaty na jeziorze. Yacht Club Vito zaprasza w sobotę 2021-07-30 13:09 Sympatyczny piesek odnalazł się w Bukowinie. Gdzie jest właściciel 2021-07-30 12:50 Żołnierze maszerują po moście w Białym Dunajcu. Dlaczego? (WIDEO) 2021-07-30 12:25 Bach, Mozart i Haendel zabrzmią w Krościenku 2021-07-30 12:15 Krzysztof Majerczak nie awansował do olimpijskiego finału 1 2021-07-30 12:14 We wtorek utrudnienia przed dworcem PKP w Zakopanem 2021-07-30 11:30 Dziś piękny dzień. Burze raczej nas ominą 2021-07-30 10:48 Straże pożarne wjechały na Krupówki 1 2021-07-30 10:45 Zerwał się z poprawczaka 2021-07-30 10:36 Muzyka przez pokolenia. Contra-Bass-Quartett i Lex-Family Ensemble 2021-07-30 10:00 Królowa Tatr 2021-07-30 09:29 W Czarnym Dunajcu rozpoczęła się sesja rady gminy 2021-07-30 09:10 Policjant na wakacjach reanimował 14-latka 2021-07-30 09:09 Podhale się szczepi. Kolejna akcja propagująca szczepienia 2 2021-07-30 09:01 Chorał gregoriański z okazji XX. edycji festiwalu organowego w Zakopanem 2021-07-30 08:01 Największe hity Elvisa Presleya i koncert zespołu Beltaine 2021-07-29 21:50 Dobrończyca Tatrzańskiego Parku Narodowego 6 2021-07-29 21:37 Premier przekonywał nieprzekonanych (WIDEO) 21 2021-07-29 21:10 Głowa przy głowie 3 2021-07-29 20:30 Najpierw poświęcenie mostu, potem wybory góralskich piękności (WIDEO) 3 2021-07-29 19:55 Wakacyjna zgroza - u nas znowu płyną ścieki w kranach! 7 2021-07-29 19:30 Zamknięty szlak od Zmarzłego Stawu na Kozią Przełęcz 2021-07-29 19:00 Jak pozyskać pieniądze z Unii. Jutro konsultacje dla mieszkańców 1 2021-07-29 18:15 Prawie 50 interwencji ratowników TOPR w niespełna tydzień 2021-07-29 17:49 Wypadek na Kasprusiach. Utrudnienia na drodze, ruch wahadłowy 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-07-30 22:33 1. Dajmy im chwilę. Niebawem i oni zaczną stawiać budy :-) Bo domki pod wynajem już mają. I zapewne cieszą się z postępu i rozwoju. 2021-07-30 21:20 2. @ Między innymi twój guru "Kuraś" ich pomordował. oni sie przyznają do tego ty nigdy tego nie zrobisz tylko zprzeczysz. 2021-07-30 21:15 3. Inna- nie chcę nikogo obrażać, ale proste, to jest chyba twoje wykształcenie. Nie ważne, kto co napisał, ale ciągłość. A jeżeli ci się wydaje,cze u mnie, na wsi, nie ma internetu, to się mylisz. Ja w sieci znalazłem pięć kawałków.. Inny- ty pisz za siebie, bo wydaje mi się, ze nie jesteś fanem InoRos, a jesteś fanem Kamila kowalcze. Albo nawet nim samym. Gdybyś był prawdziwym fanem, to byś wiedział, że zespół się nie rozpadł, i wiedziałbyś co się stało. Poza tym, z tego co ja ogarniam, to ciekawe, że muzyka Kowary do ciebie nie trafia, gdy większość starych utworów, poza ludowymi, i Piotrka, to właśnie Kowara pisał. A teraz trafia do ciebie Liber. I kto tu jest fałszywy? Zastanów się. I to ma być oryginalne? Ludzie, pomyślcie, co piszecie. Traktujecie ludzi, jak debili. A jak to ktoś wcześniej pisał, w sieci nic nie ginie... 2021-07-30 20:31 4. Brooklyn Słowacy marzą o systemie jaki jest w TOPR !!!! poczytaj, posłuchaj i pomyśl a nie pitol farmazonów!!! 2021-07-30 20:07 5. No właśnie. Tak zwana "poprawność polityczna" niektórym zaciemnia fakty i odbiera trzeźwe myślenie. 2021-07-30 19:50 6. Dyspozytor mógł posłać słowacką horską sluzbę, to gość dowiedziałby się ile kosztuje taka akcja. 2021-07-30 19:48 7. Karygodne. Najwyzszy czas i pora skonczyc to pajacowanie pseudo turystow. Najwyzszy tez czas zaczac ich karac i obciazac za takie akcje ratunkowe. W Polsce wszystko jest naopak. Slowacy moga u Nas sie nieda. 2021-07-30 19:41 8. U nas w Szczawnicy Niżnej zawsze śpiewajency wracało sie do domu. Niektórzy mieli tak charakterystyczne głosy jak Michoł, że bez niczego można ich było rozpoznać. Przede wszystkim nie przeszkadzało to komuś, wystarczyło idąc z gospody tylko minąć komisariat milicji a w Parku rozlegały się góralskie arie. %*} 2021-07-30 18:19 9. PiSmak, bardziej trafiłoby do pamięci i wyobraźni czytelników wymienienie takich rządowych uroczystości gdzie pani poseł z Krościenka nie była obecna. 2021-07-30 17:41 10. W bajaniach to najlepszą instytucją jest; - no ... lata siedzi na słowiańskich włościach.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Bojcorka

Album TP

FILMY TP