Reklama

2021-07-16 13:15:25

Muzyka

Rozłam w InoRos. Jedna nazwa, dwa zespoły

Dwa zespoły, jedna nazwa, nigdy nie wiesz, na który InoRos trafisz.

O podhalańskim zespole InoRos, który działa od 15 lat, zrobiło się głośno w 2011 r., gdy zwyciężył w telewizyjnym show "Must be the music". Dużą popularność muzykom przyniósł nagrany rok później wspólnie z raperem "Liberem" przebój "Czyste szaleństwo", który zajął drugie miejsce w konkursie na oficjalny przebój Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Grupa łączy muzykę pop z folklorem, porywa publiczność na koncertach. Teraz, po okresie pandemii, InoRos wrócił na scenę. Okazuje się jednak, że tak naprawdę pod nazwą InoRos występują dwa zupełnie różne, skonfliktowane ze sobą składy. Trwa spór o używanie nazwy zespołu. Nie jest wykluczone, że sprawa będzie miała finał w sądzie.    

- W 2015 roku z Piotrkiem Skrzypkiem (skrzypce, śpiew) wyjechaliśmy do Norwegii - mówi Kamil Kowalcze, wokalista i jeden z założycieli InoRos. - Pobyt przedłużył się do 2 lat. W tym okresie zastępowali nas muzycy sesyjni. Wtedy przeszedł do zespołu wokalista Tomasz Pluta, który mnie zastępował.

Kowalcze dodaje, że z pierwotnego składu, który odnosił sukcesy, został tylko perkusista. Jak twierdzi, przed wyjazdem członkowie grupy zawarli umowę, że po powrocie w każdej chwili razem ze Skrzypkiem wracają do zespołu. - W 2018 r. wróciłem, Piotr Skrzypek został za granicą. W międzyczasie w zespole doszło do rozłamu. Z oryginalnego składu został tylko perkusista Paweł Kowara. Zawłaszczył sobie nazwę i próbuje koncertować pod nazwą InoRos. Tymczasem nazwa zespołu i logo zostały przeze mnie zastrzeżona w Urzędzie Patentowym już 2 lata temu i mam wyłączne prawo do ich używania - przekonuje Kamil Kowalcze.

Jego zdaniem  muzycy z drugiego zespołu próbują tłumaczyć, że grają utwory stworzone przez Pawła Kowarę. - Rzeczywiście, był on autorem kilku piosenek, ale razem stworzyliśmy 5 płyt i żaden z  pozostałych muzyków, którzy z nim grają, nie tworzył tamtych nagrań. Efekt jest taki, że w zespole grającym muzykę związaną z folklorem góralskim występują muzycy z całej Polski. Pozostaje wielki niesmak, a fani są wprowadzani w błąd - podsumowuje Kowalcze.
Niedawno ten drugi InoRos wystąpił w Białce Tatrzańskiej. - To chora sytuacja. Podejmuję już kroki prawne w tej sprawie - dodaje Kamil Kowalcze.

Sprawę zupełnie inaczej przedstawia Paweł Kowara, perkusista i lider drugiego zespołu InoRos. Jego zdaniem w Urzędzie Patentowym zarejestrowano logotypy dwóch zespołów InoRos. Każda z grup posiada swój własny znak słowno- graficzny. Równolegle działają więc dwa zespoły. - Każdy może wejść na stronę Urzędu Patentowego i to sprawdzić, przy obu zespołach zastrzeżone są znaki słowno-graficzne. Kilka lat temu nasze drogi się rozeszły. Trzech członków zespołu zrezygnowało ze wspólnego grania. Postanowili zająć się czymś innym. W 2018 r. przyjęli nasze zaproszenie, aby wystąpić jednorazowo na 55. Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu - tłumaczy Paweł Kowara. Jak twierdzi, po tym spotkaniu postanowili założyć drugi zespół o tej samej nazwie, a bardziej projekt pod nazwą Liber i Inoros. - Nie było nigdy żadnej umowy o zespole zastępczym. Kilka lat temu zamieszczałem informacje dotyczące tej sytuacji w internecie. Zajmijmy się muzyką, a nie tworzeniem iluzorycznych opowieści - podsumowuje Kowara. Na zdjęciu występ zespołu InoRos z liderem Pawłem Kowarą w Białce Tatrzańskiej.
p

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Gnom 2021-07-30 21:15:02
Inna- nie chcę nikogo obrażać, ale proste, to jest chyba twoje wykształcenie. Nie ważne, kto co napisał, ale ciągłość. A jeżeli ci się wydaje,cze u mnie, na wsi, nie ma internetu, to się mylisz. Ja w sieci znalazłem pięć kawałków.. Inny- ty pisz za siebie, bo wydaje mi się, ze nie jesteś fanem InoRos, a jesteś fanem Kamila kowalcze. Albo nawet nim samym. Gdybyś był prawdziwym fanem, to byś wiedział, że zespół się nie rozpadł, i wiedziałbyś co się stało. Poza tym, z tego co ja ogarniam, to ciekawe, że muzyka Kowary do ciebie nie trafia, gdy większość starych utworów, poza ludowymi, i Piotrka, to właśnie Kowara pisał. A teraz trafia do ciebie Liber. I kto tu jest fałszywy? Zastanów się. I to ma być oryginalne? Ludzie, pomyślcie, co piszecie. Traktujecie ludzi, jak debili. A jak to ktoś wcześniej pisał, w sieci nic nie ginie...
inny 2021-07-28 22:16:53
Paweł Kowara,dla dobra fanów to zakończcie już działalność pod nazwą "Inoros" bo to wy jesteście fałszywi i nie macie nic wspólnego z dawnym zespołem i jego muzyka. Dla najwierniejszych fanów to tamci z Kamilem Kowalcze są prawdziwym "Inorosem"...i wreszcie wrócili!!! Ten głos Kamila, brzmienie instrumentów, ten klimat...to jest to za czym tęsknili fani... Wiem że moje konto jest anonimowe i zaraz powiecie że piszę na zlecenie tamtych itp. Otóż nie! Nie mam z nimi osobiście nic wspólnego poza tym, że kilkanaście lat temu graliście u mnie na weselu jeszcze jako PRYM. I od tego momentu jestem waszym fanem (zresztą Zbyrcokow też). Uwielbiam takie kilmaty jakie tworzyliście potem jako Inoros...to pierwsze Inoros...to z programu MBTM. To co potem się stało jest niezrozumiałe dla nas fanów. Przestalem was słuchać bo dla mnie z chwilą odejścia większości muzyków a przede wszystkim głosu Kamila przestaliście być Inorosem a wasza muzyka kompletnie do mnie nie trafiała. Ja nie wiem z jakiego powodu doszło wtedy do rozpadu zespołu i kto do tego doprowadzil. Ale niedawno jak zobaczyłem nowy klip Liber&Inoros to ucieszyłem się że wreszcie są! Tacy jak dawniej... oryginalni! I że wreszcie ty na czele z muzykami którzy są fałszywi nie będą psuć marki... Ale niedługo trwała moja radość. Aż do wczoraj kiedy trafiłem na ten post i się załamałem.
Inna 2021-07-28 18:42:08
Czy Paweł Kowara i jego InoRos stworzył i wydał przez ostatnie lata nowe utwory? Nie.
Czy Kamil Kowalcze i jego InoRos stworzył i wydał przez ostatnie lata nowe utwory? Tak, mają kilkanaście milionów wyświetleń w sieci.

Odpowiedź jest prosta.
Inny 2021-07-22 20:54:09
Taaa... Kamilku, dlaczego tak kłamiesz? Kasa? Pamiętaj, to co wrzuciłeś do sieci, nigdy nie ginie. Twoje oświadczenie również . Nie zawiesiłeś, a zakończyłeś swój udział w zespole, podobnie jak Łukasz i Piotrek. (Jak ktoś chce, to podeślę scrimy). Zostawiliście z dnia na dzień Pawła samego z tym wszystkim. A teraz robicie z siebie pokrzywdzonych... O menago nie wspomnę. Najbardziej honorowo zachował się Piotrek. Najgorzej ... Nawet mi się nie chce gadać. Kiedyś pisałem do redaktorka, ale niestety... No nie odpowiada. I dlatego cała Polska ma nas za chamów. Zero honoru . Przykro...
kurr 2021-07-16 17:30:17
w sieci wrze !
Ggg 2021-07-16 15:02:47
Z tego co wiem to na skrzypcach grał w Ino Ros Piotrek Moskała i już dawno go nie widziałem ani w jednej ani w drugiej ekipie, więc żaden z tych zespołów to nie jest oryginalny Ino Ros.
tisa dajep 2021-07-16 14:03:15
Uczą się od "miszczów". Ot, chociażby Kombi(i), Lombard, Perfect, Budka Suflera.....
Abeto 2021-07-16 13:53:52
Identik jak z zespołem Kombi, długo nie wiedziałem co pozostała reszta zrobiła, że sobie dołożyli jedno "i " by grać jakgdyby nigdy nic.
  • PRACA | dam
    Poszukuję osoby do sezonowego, prowadzenia gospodarstwa domowego w Zakopanem. Życiorys zawodowy proszę przesyłać na adres e-mail. rozanob@interia.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupie pilnie działki budowlane w Kościelisku , Zakopane mogą być z budynkami tel 660797241.
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KIEROWCĘ. Mile widziane doświadczenie. Praca na stałe. 602 759 709
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • KUPNO
    KUPIĘ STARY POROZBIÓRKOWY SOSRĘB. Proszę wysłać zdjęcie na numer 605 306 244.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    MERCEDES. 698 572 263.
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupię DOM do remontu. 789 321 805.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o powierzchni ok. 50 m2. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia DOM - okolice Nowego Targu. 791 931 320.
  • PRACA | dam
    Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
  • PRACA | dam
    WIZY USA, WYJAZDY, ZIELONA KARTA. 501 809 644
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA DOM W WITOWIE, w którym do roku 2025 znajdował się Ośrodek Zdrowia. 698 508 796.
  • PRACA | dam
    Przyjmę do pracy kucharza/pomoc kuchenną w restauracji w Dolinie Kościeliskiej.. 723 997 045 harnas@harnas.eu
    Tel.: 723
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI PIEKARZA. Na stałe, umowa. 602 759 709
  • ANTYKI
    Do sprzedania ZABYTKOWY PRZEDWOJENNY KREDENS GÓRALSKI ZAKOPIAŃSKIEJ SZKOŁY PRZEMYSŁU DRZEWNEGO w idealnym stanie, z lat trzydziestych, sprawdzony przez kustosza Muzeum Tatrzańskiego. Również CZĘŚĆ KOLEKCJI PRZEDWOJENNEGO MALARSTWA o tematyce góralskiej, znanych polskich malarzy aukcyjnych, takich jak Gąsienica Szostak, Augustynowicz, Jarocki, Moszyński, Gałek, Ćwikliński, Dzieliński, Skowroński. Tel. 601 51 35 33
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI DO KROJENIA I PAKOWANIA PIECZYWA. 602 759 709
  • USŁUGI | inne
    ODŚNIEŻANIE DACHÓW. TECHNIKI LINOWE. TEL: 695 092 678
  • PRACA | dam
    Praca na krojeniu - pakowaniu pieczywa Piekarnia Łapsze N. 601-086-310
    Tel.: 601
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA, KUCHARZA WYDAWKOWEGO, BARMANA, PRACOWNIKA GOSPODARCZEGO. Praca na stałe lub dorywczo, CV na: rabka@siwydym.pl, informacje pod numerem: 887 080 004
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni CUKIERNIKA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • BIZNES
    DO WYNAJĘCIA DZIAŁKA W ZAKOPANEM (w pobliżu "Szymonka") - 886 145 908.
  • PRACA | dam
    PRACOWNIKA BIUROWEGO na hali sprzedaży (faktury, itp.), DO BUDKI GASTRONOMICZNEJ (sprzedaż). Praca stała. Zakopane. 602 74 31 38, gobo10@wp.pl
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA/-KĘ, DOŚWIADCZONĄ POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU MLECZNEGO, KELNERA/-KĘ. Kontakt: 600 035 355, 600 035 080 lub osobiście: Zakopane, Droga na Bystre 2A (9-13).
  • PRACA | dam
    Pracownia Projektowa SŁOWIK ARCHITEKTURA z siedzibą w Zakopanem, poszukuje ARCHITEKTA.. 668 309 058 https://slowikarchitektura.pl/ biuro@slowikarchitektura.pl
    Tel.: 668
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    SPRZEDAM MIESZKANIE KRAKÓW - KURDWANÓW - ŚWIETNA LOKALIZACJA. Oferujemy na sprzedaż jasne i przestronne mieszkanie położone w zadbanym budynku na osiedlu Kurdwanów. Powierzchnia 28,12 m kw. Budynek wyposażony jest w trzy windy, w tym jedną towarową. UKŁAD MIESZKANIA: - duży pokój z wnęką (nyżą), - jasna kuchnia z oknem, - duża, oszklona loggia, - piwnica przynależna do mieszkania. Mieszkanie jest słoneczne i ustawne, IDEALNE DLA SINGLA, PARY lub JAKO INWESTYCJA POD WYNAJEM. Lokalizacja zapewnia szybki dojazd do centrum oraz dostęp do pełnej infrastruktury - sklepy, przystanki komunikacji miejskiej, szkoły i tereny zielone w zasięgu kilku minut spacerem. SPRZEDAŻ BEZ POŚREDNIKÓW. Cena 450 tys zł - do negocjacji. Kontakt: 604 08 16 43
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-01-26 10:00 Parking podziemny na Równi Krupowej? Mieszkańcy i radni mówią nie 2026-01-26 09:00 Ostatnie takty kolędowe z Rodziną Lassaków (ZDJĘCIA, WIDEO) 2026-01-26 08:25 Groźny pożar w Waksmundzie - trzy osoby poszkodowane 2026-01-26 08:00 W nas jest siła! 100-lecie ZP w Dzianiszu (ZDJĘCIA) 2026-01-25 21:00 Nauka strzyżenia owiec pod okiem fachowca 1 2026-01-25 20:00 Miołek se piscołke... 2026-01-25 19:00 Bezpłatny kurs narciarstwa biegowego dla dorosłych w Nowym Targu 2026-01-25 17:59 W Tatrach halny. Na Kasprowym już ponad 90 km na godz. (WIDEO) 2026-01-25 16:59 Parada Gazdowska w Zębie (ZDJĘCIA, WIDEO) 2 2026-01-25 15:59 Policjanci dbają o bezpieczeństwo uczestników WOŚP 4 2026-01-25 15:03 Budowa apartamentowca w Dolinie Białego ruszy znów pełną parą 14 2026-01-25 14:42 Burza wokół kadry alpejek. Komorowska wycofuje się z występu na IO 2026 2026-01-25 13:59 Odwiedzamy zakopiański sztab WOŚP (WIDEO) 8 2026-01-25 13:40 Rabka z Orkiestrą 2026-01-25 13:23 Burmistrz Zakopanego wspiera WOŚP i zaprasza na finał do SP nr 5 (WIDEO) 7 2026-01-25 13:00 Góralskie restauracje z włoską duszą. Tadeusz Stopka i jego Kryjówki 3 2026-01-25 12:30 Szalone emocje na Chochołowskiej. Kuba przeszedł sam siebie (Wideo) 3 2026-01-25 12:00 "Pastorałka". Historie przetworzone 2026-01-25 11:00 Trzask łamanej kości (WIDEO) 9 2026-01-25 10:00 Czy dziś mamy niedzielę handlową? 2 2026-01-25 08:59 Kolędowanie z Hanką Rybką (ZDJĘCIA, WIDEO) 5 2026-01-25 08:00 Początek "wielkiego grania". Dziś finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WIDEO) 17 2026-01-24 21:00 Zmiana dowódcy w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich 2026-01-24 20:00 Sebastian Bryja z Pyzówki z kwalifikacją olimpijską 2026-01-24 19:00 Dopłacają za owce na hali. Małopolska wyda 2 mln zł na wypas kulturowy 2 2026-01-24 18:35 Rozpoczyna się licytacja WOŚP w schronisku PTTK na Polanie Chochołowskiej (WIDEO) 5 2026-01-24 18:28 Startuje 2. edycja konkursu Jazzowe Talenty 2026. Zagraj na Wiośnie Jazzowej 2026-01-24 18:00 Zimą zakochaj się w Gorcach! VIII edycja Gorce Ultra-Trail WINTER już tej zimy 2026-01-24 17:00 Przemyt maszyn budowlanych 8 2026-01-24 16:00 Maryna Gąsienica Daniel nie ukończyła drugiego przejazdu 1 2026-01-24 15:31 Poznajcie Mediatekę w Zakopanem (WIDEO) 5 2026-01-24 15:00 Kaplica Szalayowska, ważny zabytek Szczawnicy, odzyskała dawny blask 2026-01-24 14:00 Nowa trasa do narciarstwa biegowego 1 2026-01-24 13:01 To na tym wyciągu wielu zakopiańczyków uczyło się jeździć na nartach (WIDEO) 7 2026-01-24 12:40 Korki na zakopiance 2026-01-24 12:01 W Tatrach opady śniegu i wiatr. Pierwszy stopień zagrożenia (WIDEO) 2026-01-24 11:00 Zdjęcia, które żyją 2026-01-24 10:29 Orawski skansen w zimowej odsłonie 2026-01-24 10:00 Taksówkarze chcą wjeżdżać na dworzec. Co na to burmistrz? 15 2026-01-24 09:30 Mnóstwo "orkiestrowych" atrakcji w Mszanie Dolnej 2026-01-24 09:00 Paliły się sadze 2026-01-24 08:00 "Stajenka na Włosienicy". Dodatkowy pokaz widowiska 2026-01-23 21:30 Kolędowo z WOŚP w Jordanowie 4 2026-01-23 21:00 Światło serca Janiny Maślanki w pośmiertnej wystawie w Czerwonym Dworze (WIDEO) 2026-01-23 20:30 Rockowe Serce dla WOŚP w Suchej Beskidzkiej 2026-01-23 20:00 Zakopane jednym z najcieplejszych miejsc w Polsce 1 2026-01-23 19:30 Tydzień ciężkiej pracy i trasy biegowe na Równi Krupowej otwarte dla narciarzy 2 2026-01-23 19:14 Zawoja dołącza do wielkiej orkiestry 2026-01-23 19:00 Karta turysty coraz bliżej. Zakopane celuje w maj 6 2026-01-23 18:26 Fatalny start Polaków na Mistrzostwach Świata. Tylko weteran skacze dalej 6
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-01-26 09:08 1. Kurs strzyżenia i dojenia turystów cieszyłby się większym zainteresowaniem. 2026-01-26 08:57 2. Pomagajmy Ukrainie, bo tam cierpią ludzie bombardowani przez putinowski reżim. Kiedy pali się dom obok, to nie można mówić, że to nie nasz pożar. Sława Ukrainie! 2026-01-26 08:55 3. Jesteś zdeformowany, prawaku, bardzo uczciwy nick sobie wybrałeś Uśmiechnij się do ludzi i kochaj ich, tak uczył nas JP2. Porzuć tę nienawiść i złość bo to ciężki grzech. Nie jesteś za mądry, to bądź chociaż dobry. 2026-01-26 08:50 4. Ależ wysyp nienawiści u frustratów budzi ta zbiórka! A my wpłacamy, naklejamy serduszka i cieszymy się z owoców tego dzieła ludzkich serc. Ludzi dobrej woli i dobrego serca. A wy się skrecajcie ze złości dalej i plujcie, nic innego nie potraficie 2026-01-26 08:48 5. Podziwiam model biznesowy. 2026-01-26 08:45 6. @prawak zdeformowany: a jakież to ty podatki płacisz z tej cienkiej emeryturki? Wpłać lepiej grzybowi toruńskiemu, on on ostatnio ledwo ciągnie oderwany od publicznego żłoba 2026-01-26 08:42 7. 3 osoby zbierają, 3 Funkcjonariusz, 3 pojazdy, Nie no świetnie!! Tak trzymać dalej, państwo z Kartonu i Dykty. 2026-01-26 08:16 8. Nie zapomnijcie w następną niedziele o zabraniu portfela do kościoła." Metropolita krakowski, kardynał Grzegorz Ryś, zapowiedział przekazanie datków zebranych w niedzielę 1 lutego na pomoc dla Ukrainy. To odpowiedź na apel Kijowa, w którym duża część mieszkańców jest odcięta od prądu i ogrzewania w wyniku ataków Rosji. "Nie możemy pozostać obojętni" - podkreślił kardynał Ryś." 2026-01-26 07:23 9. Psy szczekają, karawana idzie dalej. 2026-01-26 05:16 10. @zdeformowany..- dzieki za milosne wyznanie. Powiem ci tylko ze ta niby prawica pochodzi prosto od putina, dlatego jej nie toleruje, a do lewicy mi daleko.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama