POLECAMY
Jak "Tygodnik Podhalański kłamie" ? Książka dostępna jest też w redakcjach w Zakopanem i w Nowym Targu.

Reklama

2021-07-30 10:00:00

Reklama

Nasza siostra

Królowa Tatr

Reklama

- Kocham dzieci, kocham Zakopane, kocham ludzi! To moje hobby! - mówi zakopiańska legenda, siostra Helena Warszawska. Dla najbardziej znanej i lubianej pielęgniarki całe życie to sport i jej podopieczni. Siostry nie ma już między nami, ale warto o niej pamiętać. Przypominamy nasz tekst z 2010 roku.

Rozdała dzieciom najwięcej cukierków pod słońcem, do Księgi Rekordów Guinnessa mogłaby też trafić za liczbę całusów, jakimi obdarowała sportowców. I za promienny uśmiech. Jest niczym maskotka Zakopanego. Cały świat zna jej bajecznie kolorowe stroje, w których występuje przy okazji największych zakopiańskich imprez sportowych i kulturalnych. Górale porównują ją do Giewontu. Bo czym byłyby Tatry bez tego szczytu? Tym samym, czym Zakopane bez siostry Heleny Warszawskiej. Dlatego drugiego marca, w jej imieniny, cały hotel Zakopane rozbrzmiewał góralską muzyką. – Kocham was! – stwierdziła wzruszona siostra Helenka Warszawska. Kapeli i wszystkim gościom zaśpiewała góralską śpiewkę.

Wiecznotrwały cud
Nikt dokładnie nie wie, od ilu lat siostra Helena Warszawska pracuje w Zakopanem. Gdy ją o to pytam, prosi, żeby nie pisać o niej, tylko o dzieciach. Albo o znanych sportowcach. Bo sport jest najważniejszy. Pokazuje masę zdjęć ze swojego przepastnego archiwum. – Mam tu tego całe szafy – macha ręką. Oprócz wycinków prasowych, kolekcji barwnych strojów, są nagrody. W tym te najważniejsze: Order Uśmiechu przyznany przez dzieci i Order Odrodzenia Polski otrzymany z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. W 2004 roku, w przerwie między dwoma seriami skoków Pucharu Świata, na oczach kilkudziesięciu tysięcy kibiców i w świetle kamer prezydent odznaczył siostrę Helenę Warszawską Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest też mniej znany medal z lat 80. od przedstawicieli amerykańskiej administracji. Wybito na nim autografy wszystkich prezydentów USA. W archiwum jest też to, co ceni sobie bardzo – honorowe obywatelstwo hiszpańskiego miasta Ciudad Real. A w styczniu 2010 przybyła kolejna nagroda. Piotr Nurowski, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, wręczył jej jubileuszowy medal 90-lecia PKOl dla zasłużonych dla sportu. Na swe marcowe imieniny otrzymuje kartki z życzeniami z całego świata. Gdy żył, ciepłe słowa przysyłał nawet Ojciec Święty Jan Paweł II. I własnoręcznie pisane życzenia na Boże Narodzenie. W pamiątkowej księdze wpisy znanych postaci. Nie tylko sportowców i polityków, którzy wpadali do COS-u z okazji przeróżnych zawodów i uroczystości. „Helenko! Słodka! Najlepsza! Niebywała! Jesteś cudem, który oby wiecznie trwał. Dziękuję Ci za wszystko i obiecuję nigdy nie zapomnieć. Trzymaj się, kochana. Janek Nowicki” – znany aktor wpisał się 24.03.1981 roku. I zgodnie z jego życzeniem cud trwa. Lata mijają, a niezmożona Helena Warszawska z kieszeniami wypełnionymi cukierkami pociesza najmłodszych sportowców podczas zawodów Koziołka Matołka, ściska Ahonenna, Petersena i Hannawalda na kolejnym Pucharze Świata w skokach narciarskich, robi sobie po raz setny wspólne zdjęcie z Adamem Małyszem. Król Nart i Królowa Tatr – jak o niej piszemy my, dziennikarze.

Urodziny
Nikt też nie wie, ile Siostra ma lat. Ona sama radzi o to nie pytać, bo rozmowa skończy się szybko. Jeden z żurnalistów, który o to zapytał, został wyproszony z gabinetu. Toteż nie pytam. Zaglądam do źródeł. „Kiedy skakał mój dziadek, siostra Warszawska stała na skoczni; kiedy skakał mój ojciec – siostra stała na skoczni. Była tu, kiedy ja skakałem i jest teraz, kiedy skaczą moi synowie. Sportowcy kochają ją jak własną matkę” – Apoloniusz Tajner tak opisuje ciągłą obecność Heleny Warszawskiej. W Urzędzie Miasta trwa debata. – Są dwie opinie w kwestii urodzin Siostry. Jedni podają rok 1910, inni 1924. Nie wiadomo. Wszystkie jej dokumenty spłonęły w Powstaniu Warszawskim – mówi wiceburmistrz Jan Gąsienica Walczak. I uchyla rąbka tajemnicy – magistrat chce zorganizować wielkie urodziny siostry w tym roku. Siostra niechętnie opowiada o swojej przeszłości. Rodzinne strony to Zagłębie Dąbrowskie, ziemia na pograniczu zachodniej Małopolski i Górnego Śląska. Urodziła się w Będzinie, w żydowskiej familii Strochliców. I większość źródeł podaje rok 1924. Wszyscy bliscy zginęli w Oświęcimiu. Ona była więźniem w niemieckim obozie pracy przymusowej w Kletendorf (1943-1945). Po wyzwoleniu tułała się po całej Polsce. Szukała swojego miejsca. Uprawiała siatkówkę, koszykówkę, lekkoatletykę i narciarstwo. W końcu w 1950 roku z dyplomem pielęgniarki w walizce trafiła do Zakopanego. Na początku pracowała w SZRODiM (Specjalistyczny Zespół Rehabilitacyjno-Ortopedyczny Dzieci i Młodzieży, słynna KBK) na Bystrem. Chorym dzieciom przynosiła słodycze, piekła ciasta, organizowała spotkania ze sportowcami. Później przeniosła się do Przychodni Sportowo-Lekarskiej w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich COS. Tu doskonale połączyła dwie pasje: umiłowanie sportu i pracę z dziećmi.

Syneczek Wojtyła
Lata całe przepracowała w Poradni Sportowo-Lekarskiej Centralnego Ośrodka Sportowego w Zakopanem. Dziś też co rano zjawia się w pracy. Pomimo wieku, pomimo tego, że przychodni już nie ma. Ale COS jest jej domem, a rodziną – wszyscy sportowcy i dzieci. Dlatego nie dziwi wpis, jaki w grudniu 1972 roku zostawili jej piłkarze z reprezentacji Polski. „Cudownej Siostrze Warszawskiej za stworzenie rodzinnej atmosfery i matczyną opiekę dziękują oddani piłkarze” – napisały Orły Kazimierza Górskiego. Na karty wielu wspomnień trafiło jej pierwsze spotkanie z Karolem Wojtyłą. Miało to miejsce oczywiście podczas skoków narciarskich na Wielkiej Krokwi. Gdy jako biskup Karol Wojtyła przyjeżdżał kibicować skoczkom, nigdy nie siedział na trybunach, lecz stał z boku. Lubił obserwować lot skoczka z profilu. – Był pieroński mróz. Ja rozdaję herbatę podchodzącym skoczkom i dostrzegam przy barierce jakiegoś kibica narciarskiego w skafanderku, w czapeczce „marusarce” na głowie. Zmarzł, bo przytupywał. Do kubka nalałam gorącej herbaty, podchodzę i mówię: – Napij się, synku, bo mróz po dupkach szczypie – zaproponowała. – Uśmiechnął się, powiedział, że z przyjemnością się napije, i podziękował. Dopiero Stanisław Bobak odciągnął ją na bok i uświadomił, że z biskupem gada. Odpowiedziała skoczkowi, że gdyby ten biskup był nawet papieżem, też na mrozie w dupki by marzł i od Warszawskiej herbatkę pił. – Widziałam kątem oka, że biskup Wojtyła słyszał rozmowę. Nie zrażona zapytałam, czy chce drugą herbatkę. Kiwnął głową i się uśmiechnął. Wcale się nie pogniewał – dodaje siostra Helena. Podkreśla, że gdy kogoś lubi, to bez względu na jego rangę, stanowisko i funkcję nazywa go „syneczkiem” lub „laleńką”. – Kiedyś do ministra zdrowia, co przyjechał oglądać przychodnię, powiedziałam „Nałóż kapcie, laleńko” i posłuchał. Nie miał żalu. Podobnie jak piękna dziewczyna, która pewnego razu weszła do COS-u. – Ależ z ciebie sex bomba, córeczko! – krzyknęła siostra Warszawska. – Ja też byłam sex bomba. Sex mi odszedł, ale bomba została! – zebrani pokładali się ze śmiechu. Za to nie do śmiechu było kontrolerowi, który pewnego dnia zawitał do Zakopanego z Warszawy. Zszedł do Siostry i poprosił o karty wszystkich podopiecznych. To, co usłyszał na swój temat, i gdzie został odesłany przez Siostrę broniącą swoich dzieci, nie nadaje się do opisania. Wycofał się jak niepyszny.

Grosik szczęścia
Jest wszędzie tam, gdzie odbywają się imprezy charytatywne i sportowe. Częstuje herbatą, rozdaje słodkości i słowa pocieszenia. Każdego lata opiekuje się uczestnikami Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Jej oczkiem w głowie są Hiszpanie. Tam też jest jej wielka miłość. Wielu twierdzi, że Siostra przynosi szczęście. Zaczęło się od tego, że Wojtkowi Fortunie przed wyjazdem do Sapporo podarowała grosik z zapewnieniem, że na igrzyskach olimpijskich pieniążek przyniesie mu szczęście. Wojciech Fortuna skoczył 111 metrów, czym zapewnił sobie złoty medal olimpijski. Od tamtej pory sportowcy odwiedzają ją przed każdą ważniejszą imprezą. Dostają grosik na szczęście. A wybrańcy także rymowane strofy.

Rymowanki
Bo Siostra nie tylko sama dobiera i projektuje swoje fantazyjne stroje. Układa wierszyki okolicznościowe. Oczywiście na tematy sportowe. Dla mistrzów i dla najmłodszych adeptów wielorakich konkurencji.
Walcz Tygrysie, walcz Tygrysie!!!
Że ty wygrasz śniło mi się.
Wroga Tygrys wnet wytrzaska
Gwarantuje to Warszawska!!!
Cała Polska kciuki trzyma
Tygrys wygra strachu ni ma!
Pozostanie Mistrzem Świata
Na Tygrysa nie ma bata!
U nas w COS-ie miejsce miłe
Tutaj Tygrys złapał siłę,
Przy Tygrysie reszta pieski
Bo najlepszy Michalczewski!!!
Taki wiersz, wysłany telegramem w 2002 r., otrzymał od Siostry Dariusz Michalczewski, przygotowujący się w Gdańsku do kolejnej walki i obrony tytułu Mistrza Świata.
Jesteście solą polskiej ziemi
jesteście słońcem naszych Tatr.
Z całego serca życzymy wam, dzieci,
byście zawojowały cały świat.
Niech każdy rywal przed wami klęka.
Tego wam życzy zawsze
kochająca siostra
Warszawska Helenka.

Ten wiersz napisała na igrzyska olimpijskie w 2006 r.
A przy okazji nadania jej Orderu Uśmiechu tak dziękowała dzieciom:
Najmilsi moi, kochane Dzieci!
Z oczu wzruszenia łza już mi leci,
Bo wybór Dzieci każdego wzrusza,
Bije mi serce, skacze mi dusza
Order Uśmiechu to wyróżnienie,
Z którego serca biją promienie,
Powód najgłębszy mojej radości
Zawsze niech uśmiech u Was zagości!
Za to, że siostra Warszawska, pomimo przeciwności i trudności losu, zawsze jest gotowa nieść pomoc, uśmiech, radość swoim dzieciom, należą jej się nieustające najlepsze życzenia. Bez względu na to, kiedy ma urodziny. Bo gdy kiedyś jej w Zakopanem zabraknie, to będzie tak, jakby z Tatr wymazać Giewont.
Rafał Gratkowski
Tygodnik Podhalański 13-14/2010

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Reklama
 • KUPNO
  KUPIĘ STARE SANIE GÓRALSKIE MOGĄ BYĆ DO MAŁEJ RENOWACJI. Tel. 691 523 433, paula.9@interia.pl
 • SPRZEDAŻ | różne
  LIKWIDACJA OBIEKTU W KOŚCIELISKU - WYPRZEDAŻ w dniach 27-29.09 - drewnianych mebli (łóżka, fotele i inne) odbiór osobisty. Tel.694180903
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM zatrudni POMOC KUCHENNĄ. Warunki pracy i płacy bardzo dobre. Kontakt tel. 602 186 987.
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA W ZAKOPANEM zatrudni DZIEWCZYNĘ LUB CHŁOPAKA DO KROJENIA CHLEBA. Praca na noc. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni PANIĄ DO SPRZĄTANIA i MAGAZYNIERA/-KĘ (praca na noc). 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia PÓŁ DOMU (3 pokoje) - Białka Tatrzańska. 695 505 776.
 • PRACA | dam
  "TESKO" Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa Spółka z o.o. w Zakopanem zatrudni KIEROWCĘ CIĄGNIKA oraz PRACOWNIKA FIZYCZNEGO do Zakładu Utrzymania Dróg na okres zimy, na pełen etat. Nr tel. 18 20 25 629, e-mail: tesko@tesko.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 6, 2004, kombi, diesel. 660 275 561.
 • PRACA | dam
  Zatrudnie Kierowców C+E NA trasy krajowe Wyjazdy z Nowego Targu na Śląsk powrót Nowy Targ Wysokie zarobki dobre warunki pracy. 601852059luczkowskitrans@gmail.com
  Tel.: 601852059
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni na stałe POKOJOWĄ. 666378357.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKĘ ZABUDOWANĄ LUB NIEZABUDOWANĄ w Zakopanem lub najbliższych okolicach, tel.786119886
 • KOMUNIKATY
  W NIEDZIELĘ W BIAŁYM DUNAJCU - OKOLICE GMINY - ZAGINĘŁY 2 KROWY CZERWONO-BIAŁE.NAGRODA DLA ZNALAZCY. 600 771 479.
 • PRACA | dam
  Karczma Tatrzański Bór w Małem Cichem zatrudni kelnerkę oraz pomoc kuchenną (garmażerka) mile widziane doświadczenie. Możliwość zakwaterowania.
 • PRACA | dam
  Praca opiekunki w Domu Opieki dla osób starszych w Zakopanem, Struga 4. 698-673-260swiatkowska.w@wp.pl
  Tel.: 698
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - SPRZEDAŻ GOFRÓW I WINA GRZANEGO - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  PENSJONAT W KOŚCIELISKU ZATRUDNI OSOBĘ DO SPRZĄTANIA I KELNERKĘ. 608 806 408
 • PRACA | dam
  PENSJONAT W KOŚCIELISKU ZATRUDNI OSOBĘ DO RECEPCJI I PRAC MARKETINGOWYCH. 608 806 408
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO-USŁUGOWY, W CENTRUM NOWEGO TARGU ul. Krzywa. 608 806 408
 • PRACA | dam
  Włoska restauracja PER AMORE poszukuje osób do pracy na stanowisko: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, ZMYWAK. Tel. 511 711 711.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI 2 HA - k/Białki. 182856454.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  ZAKOPANE, KOTELNICA DZIAŁKA ROLNA BEZ DOJAZDU 1625mkw, c. 45 000zł. 501 614 182, www.suchodol.com
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA DOMINIUM na Krupówkach ZATRUDNI KELNERKĘ, PIZZERA, DOSTAWCĘ - NA STAŁE. 668 404 790, 664 023 298.
 • PRACA | dam
  POKOJOWA w hotelu 4* w centrum Zakopanego. Kameralny obiekt, spokojna praca. Pełny etat, umowa o pracę. Tel. 889 949 381.
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/RKA śniadaniowi oraz a\'la carte - w hotelu 4* w centrum Zakopanego. Pełny etat, umowa o pracę. Tel. 792 276 261.
  Tel.: 792 276 261
 • PRACA | dam
  POKOJOWA Praca od zaraz. Zatrudnimy osobę do sprzątania apartamentów w Białce Tatrzańskiej, z możliwością zakwaterowania. Możliwa umowa o pracę,stabilne warunki zatrudnienia, dobre wynagrodzenie, miła atmosfera. kontakt pod numerem tel. 668 850 500.
 • PRACA | dam
  KARCZMA SZAŁAS KURNIAWA ZATRUDNI POMOC KUCHENNĄ - Zakopane Jaszczurówka - 608 842 830.
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ DO SPRZĄTANIA POKOI. Oferujemy umowę o pracę. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub tel. 18 20 150 92.
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA REKREACJĘ HOTELOWĄ. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub tel. 18 20 150 92
 • PRACA | dam
  Hotel w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni: - Kucharzy/ młodszych kucharzy - Panie do przygotowywania śniadań - Kelnerów/ kelnerki - Recepcjonistki/ Recepcjoniści Praca stała bądź dorywcza, elastyczny grafik pracy, stabilne warunki zatrudnienia. 507645428natalia25-92@o2.pl
  Tel.: 507645428
 • PRACA | dam
  Restauracja Adamo przyjmie do pracy kucharza, pizzera, kelnera, pomoc kuchenna.. 606951331
  Tel.: 606951331
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni PRACOWNIKÓW RECEPCJI. CV proszę wysyłać na adres: recepcja.rekrutacja@wp.pl lub kontakt telefoniczny: 666378357.
 • PRACA | dam
  Restauracja "Tunel" zatrudni pizzera na stałe. Umowa o pracę, wysokie wynagrodzenie. 600356497
  Tel.: 600356497
 • PRACA | dam
  Praca całoroczne Pensjonat Kościelisko najlepiej osoba wielofunkcyjna Kelnerka Pokojowa Kucharka możliwe zakwaterowanie i wyżywienie. 600 011 905 info@gorskipalacyk.pl
  Tel.: 600
 • PRACA | dam
  PRACA OD ZARAZ! Wynagrodzenie do 9 000 zł netto! Serwis sprzątający: Vorarlberg Austria. Chcesz być częścią naszego zespołu? Dołącz do nas! Prześlij nam swoje CV na adres: office.cowa@gmail.com.office.cowa@gmail.com
 • PRACA | dam
  POSZUKUJĘ ASYSTENTKI STOMATOLOGICZNEJ lub OSOBY CHĘTNEJ NA TO STANOWISKO (po maturze, DO PRZESZKOLENIA) - Zakopane. 793 333 072 (po godz. 19)
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
 • USŁUGI | budowlane
  PŁYTKI, PANELE, SZPACHLOWANIE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-09-23 21:40 Rabuś kradnie komputerem 2021-09-23 21:15 Mieszkańcy Spytkowic ostro sprzeciwiają się rozbudowie Chyżnianki 2021-09-23 21:10 Speedem w pirata 2021-09-23 20:36 W końcu powstanie projekt długo wyczekiwanego chodnika 2021-09-23 19:47 Dobre torby Biedronki wspierają Bank Żywności 2021-09-23 19:45 Zapomniany. Był, a jakby go nie było 2021-09-23 19:15 W Szaflarach rozpoczęło się zebranie wiejskie 2021-09-23 18:59 Gdy na Podhalu kończy się sezon, z dróg momentalnie znikają busy 4 2021-09-23 18:30 Ociepliło się i w Zakopanem od razu więcej turystów 2 2021-09-23 18:00 Personalizowane szkolenia z pierwszej pomocy dla firm. Jak stworzyć odpowiedni program szkolenia? 2021-09-23 17:54 Ratownicy pomagali polskiemu turyście pod Łomnicą 2021-09-23 17:45 Gabaryty na śmietnik. Czas na jesienne porządki 2021-09-23 17:30 Sybilla dla Muzeum Tatrzańskiego 2021-09-23 17:00 Zderzenie na Olczy, były utrudnienia 2021-09-23 16:46 Ulica Sienkiewicza już dwukierunkowa 2 2021-09-23 16:34 Zakopiańczyk, który bez powodu zaatakował przechodnia młotkiem aresztowany 4 2021-09-23 16:32 Trzymamy kciuki za "Sonatę" Bartosza Blaschke 2021-09-23 16:00 Obiad na środku Równi Krupowej (WIDEO) 2021-09-23 15:39 Wydawcy gazet lokalnych: polskie władze mają narzędzia by zmusić reżim do wypuszczenia dziennikarza 3 2021-09-23 15:15 Plac Radeformvald? Adres raczej będzie trudny do wymówienia 5 2021-09-23 14:41 Uwaga utrudnienia drogowe w Lasku 2021-09-23 14:30 Kilka słonecznych chwil na Podhalu i w Tatrach. Nadciąga wichura (WIDEO) 2021-09-23 14:13 Po wypadku na rowerze. Uraz głowy i zaburzenia pamięci 2021-09-23 13:45 Liczę na dobre wieści z Bratysławy - pisze ze szpitala Mateusz Polaczyk 2021-09-23 13:14 Obwodnica na razie donikąd (WIDEO) 2021-09-23 12:45 3 promile we krwi i jeszcze był w stanie jechać samochodem 2021-09-23 12:15 Ten, który słyszy światło księżyca 2021-09-23 12:13 Wnuczka, wnuczek edukuje - babcia, dziadek się stosuje. Policja ogłasza konkurs 2021-09-23 12:00 Kwiaty za elektrograty - pozbądź się śmieci, a dostaniesz wrzozsa 3 2021-09-23 11:28 Kolejny wzrost zakażeń koronawirusem na Podhalu 4 2021-09-23 11:13 Zderzenie auta osobowego z maszyną drogową w Jabłone 2 2021-09-23 11:00 Wydawcy niezależnych gazet lokalnych wspierają Andrzeja Poczobuta 2021-09-23 10:48 Tak będzie wyglądał kryty tor lodowy w Zakopanem 2 2021-09-23 10:00 Ile śniegu spadło na Kasprowym, ile na Łomnicy? Nadciąga wichura 2021-09-23 09:16 Wielkimi krokami zbliża się Jazz Camping na Kalatówkach! Wejściówki w sprzedaży 2 2021-09-23 09:00 Abstynencja pomaga zapobiegać nowotworom 2021-09-23 08:59 Zmiana organizacji ruchu w Zakopanem opóźnia się. Dlaczego? 1 2021-09-23 08:00 Tak się budzi dzień w Mieście 2021-09-23 07:00 Lipnica opłakuje Mateusza 2021-09-22 22:30 Seniorzy pamiętają o Wyszyńskim 2021-09-22 21:55 Rozbity gang narkotykowy - w tle towar warty 6 mln zł (WIDEO) 2021-09-22 21:20 W piątek pogrzeb hokeisty Podhala, który zmarł nagle w młodym wieku 1 2021-09-22 21:00 Czas wyruszyć na muzyczny szlak. W piątek startuje Music Trail Festival 2021-09-22 20:33 Madzia mieszka w Białym Dunajcu. Rodzice zbierają dla niej pieniądze na sprzęt rehabilitacyjny 2021-09-22 20:19 Podyskutujmy o książkach 2021-09-22 20:00 Łapy, łapy, cztery łapy w Lądku-Zdroju 2021-09-22 20:00 Wodociąg na Piaskach? Wykonawca poszukiwany 1 2021-09-22 19:52 Miłośnicy gier i kolei będą się mogli wykazać 2021-09-22 19:15 Strzelali do niedźwiedzi, teraz odławiają łanie 1 2021-09-22 17:45 Transhumanizm, chipy pod skórą i humanoidy w teatrze
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-09-23 21:39 1. @kamil Do Zakopanego nie ma po co przyjeżdżać. Nawet jak nie ma ludzi. Chcesz pochodzić po górach, to są lepsze miejscowości na wypad w Tatry. 2021-09-23 20:38 2. @Vajper, już to widzę jak następnym razem, po przywrócenia właściwej kolejności ruchu KTT wymusza pierwszeństwo bo tak był przez miesiąc. Tu nawet garb w wykonaniu @lewego migacza by nie pomógł! 2021-09-23 20:24 3. Jo se tak myślym, ze jus downo powinna hulać kolyjka gondolowo Kościelisko-Zacofane-Białka T. i Zomb-Cyrla przez Łolce, abo inkso trasa jak fto woli... Tak cy siak zwrociyłyby sie koszty z nawiązkom a i cepry miały by atrakcje. Zero syfu z siylnika, korkof a casu pewnie tys by zostało duzo wiyncyj. Som miasta na świecie, co juz downo tak majom i se chwolom, ale przecie u nos sie nie do, bo piniyndzy nima, a i eko terroryści łod razu bedom mieć pole do popisu!. Takze bedzie dalyj jak jest: biadolynie i biadolynie... 2021-09-23 20:11 4. Ja jako były partyzant powiem tak: najlepiej dla nich, jakby na papieża wybrali Białorusina. Ten zmieniłby im oblicze ziemi i mieliby Tesco, Lidla z całym tym badziewiem ładni opakowanym w kilku językach Europy zjednoczonej. 2021-09-23 19:49 5. A ja chodzę pieszo do pracy w Zakopanem 4 km. Nie odważyłabym się wsiąść do ciasnego busa, w którym ani kierowca ani pasażerowie nie mają masek. Jeździ po Zakopanem zielony bus prowadzony przez starszego człowieka który pali w aucie. Smród nie do wytrzymania. Lepiej skorzystać z autobusu miejskiego. Dlaczego u nas mają jeździć busy a nie autobusy? W busie jest ciasno. 2021-09-23 19:32 6. @tadek.Nie chciałbyś pisać dla Wyborczej,Soku z buraka,czy Fabryki Troli?Miałbyś większy posłuch. 2021-09-23 19:32 7. Co to za kara? Pokskie bezprawie.... 2021-09-23 19:30 8. Byloby to z głową gdyby cale Sienkiewicza miały pierwszenstwo A nie stop z ul Kosciuszki 2021-09-23 19:08 9. Nikt kogo znam nie jeździ komunikacją publiczną tylko porusza się samochodem. Dlaczego? Każdy ma to za oczywiste: bo swój nawet popsuty samochód jest sto razy bardziej niezawodny niż najlepsza dostępna komunikacja publiczna na Podhalu. Koniec końców jeździmy samochodami bo nie ma innej alternatywy i dziwimy się, że są korki. 2021-09-23 19:08 10. Za to pojawi się Policja i zrobi akcję BUS na pustych od busów drogach. Brawo.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Pożegnania

Album TP

FILMY TP