Reklama

2021-09-01 21:15:52

Reklama

Szczawnica

PKL kontra Strefa Pod Palenicą. A pośrodku płot niezgody

Wydawać by się mogło, że plac pod Palenicą w Szczawnicy to oaza spokoju. Nic bardziej mylnego. Pomiędzy działającymi w tym miejscu iskrzy, i to bardzo.

Efektem konfliktu jest płot, który pojawił się pomiędzy placem należącym do Polskich Kolei Linowych a terenem wydzierżawionym przez spółkę Strefa System od miasta. Najpierw ogrodzenie było drewniane, potem pojawiła się metalowa konstrukcja. Ale zacznijmy od początku...

To było wcześnie rano

W zeszłym roku w grudniu burmistrz Szczawnicy podpisał ze spółką z Limanowej trzyletnią umowę dzierżawy na plac pod Palenicą. Nowy najemca zagospodarował zdewastowane miejsce, organizując przestrzeń rodzinną. Tak powstało wesołe miasteczko dla najmłodszych i namiot gastronomiczny, gdzie odbywają się koncerty czy wieczorki taneczne. Przy deptaku prowadzącym do miejskiej promenady nad potokiem Grajcarek - jak co roku - pojawiły się punkty, w których sprzedaje się oscypki z grilla, srebro, pamiątki oraz lody rzemieślnicze. Całość została nazwana "Strefą pod Palenicą". Pod koniec lipca tę ostatnią część PKL oddzielił dwumetrowym płotem, uniemożliwiając dostęp klientom.

- Nieco wcześniej spotkałem się z dyrektorem hotelu "Pod Palenicą" i panem Tomaszem z PKL-u, którzy w formie ultimatum  poinformowali mnie o tym, co chcą zrobić - opowiada Tomasz Dziedzic, menadżer "Strefy pod Palenicą". - Przecież każdy normalny sąsiad przyszedłby i powiedział, że trzeba wziąć geodetę, teren wymierzyć, ustalić zasady. Tu czegoś takiego absolutnie nie było - dodaje.

 Pan Tomasz usłyszał także, że płot powstanie, bo klienci się mylą i nie rozróżniają obu stron myśląc, że całe to miejsce należy do PKL-u. - Po chwili rozmowy dowiedziałem się, że chodzi też o lody wystawione w stronę deptaka, bo te z ich strony, które są naprzeciwko, przez to się nie sprzedają - wspomina menadżer. - Pomyślałem, że to nie jest powód, by stawiać płot i w taki sposób walczyć z konkurencją.

Potem sprawy potoczyły się błyskawicznie. Władze spółki z Limanowej po konsultacji z prawnikiem wysłały do PKL-u pismo, w którym kategorycznie sprzeciwiły się grodzeniu. Zamiast odpowiedzi był pierwszy płot, postawiony o godz. 5 rano, i następny - dwa tygodnie później, o podobnej porze. - Ta druga metalowa konstrukcja stanęła  podobno jako „ogrodzenie placu budowy ”, a ja pytam - jakie ogrodzenie? Restauracja "Pod Kolejką" jest już otwarta, jedyne prace, jakie trwają, to w ogródku - nie kryje irytacji Tomasz Dziedzic.

Następne dwa pisma, które Strefa pod Palenicą wysłała do PKL-u, także pozostały bez odpowiedzi. - Jeden i drugi płot po konsultacji z prawnikiem został przez nas usunięty - mówi menadżer. - Przecież oba były postawione bezprawnie, przy naruszeniu naszego stanu posiadania. To, co się tu dzieje, to niedorzeczność, turyści, zamiast wynieść pozytywny obraz Szczawnicy, zobaczą deptak podzielony metalowym 2-metrowym ogrodzeniem. Jak to świadczy o mieście, które może śmiało walczyć o miano skarbu Małopolski? - pyta retorycznie.

 Mężczyzna podkreśla, że spółka chętnie współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Szczawnicy i miejscowym oddziałem Związku Podhalan. - Robimy wszystko, by było czysto, postawiliśmy nowy kontener sanitarny, jak możemy, sprzątamy, dbamy o nasz teren. Staramy się też, by nie puszczać za głośno muzyki po godz. 22. Mamy ochronę, by nasi goście czuli się bezpiecznie - dodaje Tomasz Dziedzic. O mediację w tej sprawie poprosiliśmy burmistrza Szczawnicy, to przecież ich działka, my jesteśmy tylko podnajemcą. Jeśli ktokolwiek w przyszłości będzie prowadził działalność na tym placu, nie zarobi na czynsz przy takich ograniczeniach - zaznacza.

To nie płot, a pergola

PKL całą sprawę widzi zupełnie inaczej. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy - jak tłumaczy rzecznik prasowy spółki - udało się odnowić restaurację, a także gruntownie przebudować hotel przy stacji dolnej kolei na Palenicę, by zapewnić turystom usługi na najwyższym poziomie. Przy tej okazji w ramach rewitalizacji terenu zmodernizowany został także płot w postaci drewnianej pergoli. Działania PKL nie służyły odgrodzeniu kogokolwiek, do nieruchomości sąsiadującej z działką PKL możliwy jest swobodny dostęp z wielu stron, również od strony postawionej pergoli, która nie utrudnia przejścia na teren sąsiedniej nieruchomości - zapewnia Marta Grzywa.

Spółka nie ukrywa, że ma uwagi do działalności Strefy pod Palenicą. - Na porządku dziennym są tutaj niewłaściwe zachowania i liczne burdy, wielokrotnie była wzywana policja, by przywrócić spokój i ciszę nocną w tym miejscu - podkreśla rzecznik PKL-u. Dodaje, że spółka wraz z mieszkańcami Szczawnicy i pozostałymi właścicielami obiektów noclegowych skierowała w tej sprawie pismo do burmistrza Szczawnicy, zwracając uwagę na zakłócanie ciszy nocnej, nieprzestrzeganie porządku publicznego i niszczenie mienia, prosząc jednocześnie o interwencję w tej sprawie.

- Zależy nam, by na tym terenie była prowadzona działalność zgodnie z obowiązującymi standardami, dostarczając turystom jakościowej oferty, z dbałością o poszanowanie spokoju i wypoczynku mieszkańców, jak i osób goszczących w obiektach noclegowych, sąsiadujących z nieruchomością dzierżawioną przez urząd miasta, a przynajmniej by działalność ta była prowadzona zgodnie z prawem - zaznacza Marta Grzywa.   

 Zdaniem PKL-u niewątpliwym atutem Szczawnicy jest krajobraz, ład przestrzenny i dbałość o estetykę architektury. Tymczasem przeczy temu chaos panujący na sąsiadującej z kolejką działce, brak poszanowania zasad dobrego sąsiedztwa, dbałości o estetykę i czystość

Jak podkreśla rzecznik spółki, działalność prowadzona przez dzierżawcę nie jest dla PKL-u konkurencyjna, bo ten koncentruje się na przewożeniu klientów koleją linową na Palenicę i prowadzeniu działalności hotelowo-restauracyjnej. Niemniej jednak w związku ze zniszczeniem ogrodzenia PKL zgłosił sprawę na policję, gdzie obecnie toczy się postępowanie.

Negocjator jest, ale...

Burmistrz Grzegorz Niezgoda przyznaje, że spotkał się ze skonfliktowanymi stronami, by porozmawiać o problemie.  - O co tak dokładnie w tym sporze chodzi, nie wiem - przyznaje włodarz Szczawnicy. - PKL zwrócił się do nas o wypowiedzenie umowy dzierżawy, ale my nie mamy ku temu podstaw. Jeśli spółka uważa, że coś na naszym placu jest postawione bezprawnie i może to udowodnić, niech to zrobi - zaznacza. 

Do urzędu miasta wpłynęło pismo, że na placu pod Palenicą nie jest przestrzegana cisza nocna. PKL zwrócił w nim uwagę, by prowadzący sprzedaż swoją działalność z deptaka odwrócili w kierunku miejskiego placu, o czym - jak podkreśla burmistrz - poinformowany został dzierżawca. Deptak, z którego korzystają turyści, jest własnością PKL-u. Co burmistrz myśli o działalności nowego dzierżawcy? - Moim zdaniem to miejsce jest tożsame z tym, co było tu wcześniej. Obecne rozwiązania na tym placu mogą nie być satysfakcjonujące, a bierze się to z faktu, że ten teren jest przedmiotem roszczeń sądowych spadkobierców hrabiego Stadnickiego - przekonuje burmistrz Grzegorz Niezgoda.

***

Od 1 lipca do 16 sierpnia w związku z zakłócaniem ciszy nocnej głośną muzyką policja interweniowała na placu pod Palenicą 16 razy.

ad

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
zberesnik 2021-09-06 11:24:46
Niezgoda buduje a zgoda... Eeee jakos chyba nie tak.
~~ pytanie 2021-09-04 08:28:37
"Ciekawe czy w Limanowej na środku rynku też panowie mają taki Bangladesz jak tu w centrum ?" nie porównuj rynku w Limanowej do skrawka terenu pod kolejką bo to nie rynek, którego w Szczawnicy nie ma. Chyba że chodzi ci o ul. Główną albo plac Dietla, bo to są centra- sfrustrowana osobo pisząca tu pod kilkoma nickami
do krytykantów 2021-09-04 08:20:24
Krytykuje tu podejrzewam Pani i inni co mieli w ubiegłym roku te wstrętne budy. Uważam , że teren jest wreszcie zagospodarowany, Na całym terenie została wyłożona kostka a nie jak dawnej było pełno dziur, betonowych dziwolagów że można było nogę skręcić . Zrobiony został chodnik wzdłuż parkingu, namiot Tyskie nie razi brudem jak przez wiele lat, bo został porządnie umyty i przede wszystkim nie ma tych szpecących bud. A jeśli chodzi o dmuchańce i wesołe miasteczko, to co roku za poprzedniego dzierżawcy tam były i jakoś wtedy nikomu nie przeszkadzały jak również dyskoteki pana G. Trzeba było wystartować do przetargu ( zgłosił się tylko jeden aktualny dzierżawca) i mielibyście ten swój bajzel na placu jak dawniej na który wtedy narzekali turyści, bo się wam nie chciało zainwestować w poprawę wyglądu. Teraz wręcz odwrotnie jak piszecie, właśnie chwalą turyści że to wreszcie uporządkowanie wygląda.
pytanie 2021-09-03 18:14:41
Popieram tych co piszą że pod Palenicą to " strefa Bangladesz ". Słowa najemcy polacu o zachowaniu ciszy nocnej to bzdura. Jeszcze po północy w Szczawnicy Wyżnej słychać dudnienie głośników pod kolejką. Współczuję mieszkańcom i gościom wynajmującym pokoje w okolicy placu. Nie każdy przyjeżdża nachlać się piwa . Takie atrakcje powinny być jak już muszą poza ścisłym centrum. Choćby koło Biedronki. Teren jest tylko dogadać się z właścicielem i można balować do białego rana. Przy okazji i busiarze zarobią. Ciekawe czy w Limanowej na środku rynku też panowie mają taki Bangladesz jak tu w centrum ?
brawo 2021-09-02 23:48:17
Jak podała TVN24 w Krościenku nad Dunajcem za nocleg od osoby można było zapłacić 40 zł. Najtaniej w Polsce, wobec tego nie dziwię się, że tylu turystów było.
Anna 2021-09-02 20:02:42
Przyjeżdżam do Szczawnicy od wielu lat ale takiego dziadostwa jak w tym roku to nigdy nie było, kilka furtraków, toy-toy/e w dodatku płatne nawet dla klientów, dmuchawiec i wygląda to jak jarmark w dodatku obsługa i menadrzer nie wiedzą po co tam są.
Rok temu były tam piękne drewniane budki z grillem na środku, ubikacje bezpłatna i super obsługa a teraz tragedia!!!
Gdzie są ludzie odopwiedzialni za wygląd Szczawnicy że do tego dopuścili a panu burmistrzowi to kasa już oczy zamkneła !
pizzaro 2021-09-02 17:43:22
PKL nie lubi konkurencji na swoim ogródku. Pod Gubałówką czy na niej jakoś im bangladesz nie przeszkadza bo sami wydzierżawiają straganiarzom stoiska.
Pweł 2021-09-02 13:49:29
Skoro interwencji policji było 16 więc dlaczego jeszcze mają zezwolenie na alkohol? Gdzie jest rada miasta i burmistrz?
Gdzie są obiekty które miały powstać jak Panowie przystępowali do przetargu z ofertą? Co na to komisja przetargowa,Pan burmistrz? Pan menadżer się chwali namiotem i imprezami. Przecież ten namiot stoi w tym samym miejscu do 15 lat tylko od tego sezonu to takiego bałaganu nikt jeszcze nie widział.
Mieszkaniec szczawnicy 2021-09-02 08:37:49
Z całym szacunkiem ale ta Strefa pod Palenicą to ANTYREKLAMA SZCZAWNICY.
Jeden wielki Bangladesz który pasuje do Uzdrowiskowej Szczawnicy jak koza do salonów.
Kto pozwolił na takie dziadostwo.
Jeden z bardziej widowiskowych terenów zamienił się w odpust !!!!
I to wszystko na początku promenady.
Większość turystów z dziećmi których znam chcąc iść na Palenicę i promenadę musi omijać to miejsce bo dzieci Wrzeszcza, że chcą na zdjezdzalnie, samochodziki itd itd.
Ps. Zjeżdżalnia dmuchana za 10minut -10zl.
Samochody, pompowane ustrojstwa, niby wesołe miasteczko i cały czas uciążliwa muzyka w stylu czeskiego wesołego miasteczka.
Jak tam można się zrelaksować.
Ps. Widok z Krzesełek wyciągu zjeżdżając w dół to już nie jest widok na Szczaniecę ale na wesołe miasteczko w krzywym zwierciadle.
Niby śmieszne a tragiczne.
Finezja cygańska nie obrażając cyganów.
natka 2021-09-02 08:27:29
Płot niezgody ...i wszystko jasne kto winien

Reklama
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy dziewczynę z Zakopanego lub okolic, na stanowisko kasjer-sprzedawca, w sklepie zabawkowym na Krupówkach, praca na stałe. 609097999
  Tel.: 609097999
 • PRACA | dam
  Zatrudnię montażystę stolarki okiennej i drzwiowej z doświadczeniem. 502 712 588.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej zatrudni kelnerkę ala carte praca w godzinach 13.00-21.00 lub obsługa bufetu śniadaniowego 7.00-13.00 Zapewniamy atrakcyjne wynagrodzenie. Zapraszam do kontaktu. 608506785 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 608506785
 • PRACA | dam
  Poszukujemy uśmiechniętych oraz komunikatywnych osób do roznoszenia ulotek na Krupówkach i zapisywania na KULIGI zimowe. Atrakcyjne wynagrodzenie. 574-255-794
  Tel.: 574
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/KA, PIZZER/KA, KELNER/KA, POMOC KUCHENNA z doświadczeniem, do karczmy w Bukowinie Tatrzańskiej. Możliwość zamieszkania. 602755354, 888457083.
 • NIERUCHOMOŚCI | zamiana
  Zamienię DOM W CENTRUM KIELC NA DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ W ZAKOPANEM - 603 093 547.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | inne
  PRACOWNIA KRAWIECKA/SZWALNIA - PRZYJMIE ZLECENIA - KRAWIECTWO LEKKIE - odzież sportowa z dzianin, tkanin bawełnianych i dresowych. ODZIEŻ DO ZAKŁADÓW PRACY, DO HOTELI/PENSJONATÓW - pościele, poduszki dekoracyjne, ręczniki, itp. - Z WŁASNĄ GRAFIKĄ/LOGO (druk, sublimacja, haft). ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY - Pracownia Krawiecka, tel. 665 048 392, malgorzata.surmanska@o2.pl
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA REKREACJĘ HOTELOWĄ. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11, tel. 18 20 150 92 lub mailowy na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • PRACA | dam
  Hotel Sabała w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA RECEPCJĘ. Praca na cały etat, wymagana znajomość języka angielskiego. Prosimy o składanie CV w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub przesyłanie mailem na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • USŁUGI | budowlane
  ŁAZIENKI, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/RKA ŚNIADANIOWI / POMOC KUCHENNA w małym hotelu 4*. Umowa, spokojny tryb pracy. Tel. 792276261.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA na Krupówkach zatrudni KIEROWCĘ Z WŁASNYM AUTEM do rozwożenia posiłków. 668 404 790, 664 023 298.
 • PRACA | dam
  TECHNICZNY w małym hotelu 4* w centrum Zakopanego. Nie wymagamy doświadczenia. Tel. 665 678 182
 • PRACA | dam
  POKOJOWA w hotelu 4* w centrum Zakopanego, umowę o pracę. Mały hotel, spokojna praca. Tel. 889 949 381
 • PRACA | dam
  "TESKO" Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa Spółka z o.o. w Zakopanem zatrudni MECHANIKA oraz ELEKTROMECHANIKA do Zakładu Obsługi Technicznej, praca na pełen etat, od pon.-do piątku. Nr tel. 18 695 802 627, e-mail: tesko@tesko.pl
 • PRACA | dam
  Zatrudnię skrupulatną KSIĘGOWĄ DO PROWADZENIA PEŁNEJ KSIĘGOWOŚCI (od1/4 - 1/2 etatu). Nowy Targ. 606 123 437.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ PANIĄ DO SPRZĄTANIA POKOI W ZAKOPANEM TEL.665889365. 665889365calvados@willacalvados.pl
  Tel.: 665889365
 • PRACA | dam
  RECEPCJONISTĘ/KĘ zatrudni HOTEL PATRIA*** ZAKOPANE, email: hotel@hotelpatria.pl, tel. 608081090
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIE 72m2, 4 pokoje, Nowy Targ Podtatrzańska. 781 672 979.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  SZAFLARY DZIAŁKA WIDOKOWA nr.6058, 16 arów, 75.000 zł. 517 625 354.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  SZAFLARY DZIAŁKI WIDOKOWE: 6200/7 i 6198/2 o łącznej powierzchni 823 m2 za cenę 45.000 zł. 517 625 354.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - SPRZEDAŻ GOFRÓW I WINA GRZANEGO - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie pracowników budowlanych do montażu i budowy domów drewnianych. Praca na montażu i stolarni. 692 193 449.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • PRACA | dam
  Dom Opieki zatrudni opiekunkę na pełen etat. Pewna i stała praca. 698673260 swiatkowska.w@wp.pl
  Tel.: 698673260
  E-mail: swiatkowska.w@wp.pl
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni MAGAZYNIERA/-KĘ (praca na noc) i PANIĄ DO SPRZĄTANIA. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  CUKIERNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Tel. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Warsztat Samochodowy w Zakopanem zatrudni Pomocnika Lakiernika. 506103097rafalusm@gmail.com
  Tel.: 506103097
 • PRACA | szukam
  Podejmę pracę jako pracownik biurowy. Wyłącznie na zastępstwo. Wystawiam fakturę VAT. Znam: word, excel, programy graficzne, podstawy księgowości , prawa pracy, kadry, zus. Tel. 508 380 383.
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. 604 102 804, 602 285 793.
 • USŁUGI | budowlane
  Remonty łazienek kompleksowe i profesjonalne wykańczanie wnętrz Firma Tellla Robert Łukasz Tel. 505 966 625
 • PRACA | dam
  Zatrudnię POMOC KUCHENNĄ - Nowy Targ. 502 648 494.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Korale naturalne-sznury różnej długości i wielkości,atrakcyjne ceny. 601966713
  Tel.: 601966713
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ LUB ROLNĄ - ZAKOPANE, OKOLICE - 503 070 650.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
2022-01-16 23:20 Potrącony koń przy torach na zakopiance 2022-01-16 22:35 Tatry jak na dłoni 1 2022-01-16 22:00 Sześciometrowej wysokości jeleń rozbłysnął dziś w magicznej krainie 1 2022-01-16 21:20 Emilia Kukuczka mistrzynią Polski w sepak takraw 2022-01-16 21:15 Ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Do tego będzie sypać śnieg 2022-01-16 20:32 Pożar W Borze 2022-01-16 19:50 Ratownicy nie odnaleźli w Tatrach poszukiwanego od czwartku turysty 2022-01-16 19:44 Nadciąga zima, prawdziwa zima. Czy te prognozy się sprawdzą? 2022-01-16 19:30 Raport covidowy, 35 osób nie żyje i 14 tysięcy nowych zakażeń 2022-01-16 19:01 Co wróży czerwone niebo nad Podhalem? 7 2022-01-16 18:35 Tysiące kibiców opuszcza arenę Pucharu Świata 2022-01-16 18:15 Jak pięknie zaśpiewali kolędy i pastorałki na Harendzie (WIDEO, ZDJĘCIA) 2022-01-16 17:48 Marius Lindvik z Norwegii tryumfuje na Wielkiej Krokwi 2022-01-16 17:24 Kibice mocno ściskają kciuki, ładny skok Piotra Żyły 2022-01-16 16:44 Zaginęła Layla, widziano ją w okolicach Łapszanki 1 2022-01-16 16:00 Nie uwierzycie! Platforma widokowa na Babiej Górze 5 2022-01-16 15:39 Dziewięciu skoczków z naszej jedenastki na liście startowej 2022-01-16 15:10 Świetne warunki na Długiej Polanie w Nowym Targu 2022-01-16 14:29 Kibice głodni zwycięstw, zobaczymy czy nasi staną na podium w Zakopanem 2 2022-01-16 13:51 Tłumy na Gubałówce, niestety są też hazardziści od trzech kubków 9 2022-01-16 13:19 W poszukiwaniu polskiego bieguna zimna 2022-01-16 12:30 Nie ma Zakopanego jest Małopolska 11 2022-01-16 12:00 Znamy szczegóły dzisiejszego wypadku na Rysach. Poważne obrażenia u turysty 6 2022-01-16 11:35 Czwarty dzień poszukiwań turysty w Tatrach Zachodnich 2022-01-16 11:20 Światowy Dzień Śniegu na Równi Krupowej (ZDJĘCIA) 2022-01-16 10:45 Powietrzna fala uderzeniowa z wysp Tonga dotarła nawet na Kasprowy Wierch 6 2022-01-16 10:20 Dziś rano turysta zdążył już spaść z dużej wysokości na Rysach 1 2022-01-16 10:00 Górale z dna jeziora 1 2022-01-16 09:35 Prezydent Andrzej Duda wystartował na Szymoszkowej 12 2022-01-16 08:55 Zapaliły się sadze, ściany wokół komina trzeba było rozebrać 2022-01-16 07:59 Bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego dopiero po godzinie dzisiątej 2 2022-01-15 22:08 Kolędowanie z Chórem Gorce (WIDEO) 2022-01-15 21:59 Ciął drewno i stracił cztery palce. Potrzebna pomoc 2022-01-15 21:27 Kolejny śmiertelny wypadek w Tatrach. Zginęła 29-letnia Ukrainka 4 2022-01-15 21:09 Kluczyki od porsche znalezione w Białce Tatrzańskiej 2022-01-15 20:45 Ania Gąsienica Byrcyn wystąpi na Eurowizji? 1 2022-01-15 20:14 Nowotarski Ekonomik najlepszy na Podhalu w rankingu Perspektyw 2022-01-15 19:31 Krupówki po Pucharze Świata. Pierwsze interwencje policji (WIDEO) 3 2022-01-15 19:15 Dziś również nie znaleziono zaginionego turysty w Tatrach Zachodnich (ZDJĘCIA) 2022-01-15 18:30 Wzruszające pożegnanie tragicznie zmarłego nauczyciela historii 2022-01-15 17:48 Nagły zgon u zbiegu ulic w sercu Zakopanego 2022-01-15 17:42 Polacy na 6. miejscu. Słowenia najlepsza. Rozczarowanie? (ZDJĘCIA) 13 2022-01-15 17:30 Poślizgnięcia i upadki na Rysach i Suchych Czubach 1 2022-01-15 16:49 Parkingi pełne, kibice szczęśliwie dojechali na skoki 1 2022-01-15 16:07 Po pierwszej serii Polacy na szóstym miejscu 4 2022-01-15 15:45 Małopolscy "Łowcy głów" zatrzymali na Podhalu gangstera (WIDEO) 2022-01-15 15:30 Japończycy najlepsi na treningach 2022-01-15 14:37 Słowaccy ratownicy znaleźli wczoraj plecak w Tatrach Zachodnich (AKTUALIZACJA) 1 2022-01-15 14:30 Policjanci odnaleźli kierowcę, który spowodował kolizję. Wysoki mandat 4 2022-01-15 13:38 Prezydent Andrzej Duda jest ozdrowieńcem i przyjedzie do Zakopanego 8
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-01-16 23:21 1. Cos pieknego. Patrzac na ten widok tatrzanskiej panoramy i piekny odcinek nowej zakopianki az sie marzy mknac taka trasa az do podnoza tatr i zaparkowac na wielkim parkingu z cennikiem na 5 dni + albo 24 h+ i wersja na godziny. Zniknalby ciasnoty Zakopanego i odetchnąć by mozna bylo tez o wiele świeższym powietrzem. Coz pomarzyc mozna. 2022-01-16 23:10 2. Z niechecia ale popatrzylem na stroj tego dlugopisa. Ile kosztowalo to wdzianko zeby go ladnie pokazac?? Ile kosztuje tygodniowa sesja rechabilitacyjna dziecka?? Ile takich sesji mozna by bylo zakupic w prywatnej przychodni omijajajc spolki obajtka??. Wchodzi na to ze uzbierali 1 tys a na retusz dlugopisa 100 razy tyle. Mam cokolwiek racji czy myle sie calkowicie?? 2022-01-16 23:00 3. Ja bym postawił wieżę widokową na Babiej... i na Świnicy też! 2022-01-16 23:00 4. no rzucam robotę i jadę.......czy Słowacy naprawdę chcą takiego samego bangladeszu jaki oferuje zako...?! 2022-01-16 22:05 5. On tak pomaga dzieciom niepełnosprawnym ,że żyją w dobrobycie takim jak oni ,śmiech na sali ,papier wszystko przyjmie i gadanie ,godać se mogę ale nie muszę tego robić. Prezydencie odejdż z honorem nie kompromituj się już więcej. Wstyd . 2022-01-16 21:57 6. To wróżba, że nie będzie niczego!!!... 2022-01-16 20:48 7. strach na kaczych łapach...... 2022-01-16 20:31 8. @Podszerstek za dużo nie masz do powiedzenia .Słucham co masz do powiedzenia . Fizyke to ja znam , ale czy ty ?? 2022-01-16 20:13 9. Szanowni Panowie Redaktorzy TP JURECKI, PEŁKA proszę Was jako Wasz stały czytelnik Waszego Tygodnika, nie piszcie o tej osobie, że jeździ sobie na deskach, a niech tam sobie jeździ. Szkoda teksu na tego typu pisadła, są u nas na Podhalu ważniejsze sprawy jak ten narciarz. Jak chcecie to Wam kupie duży, ładny i porządny I Długopis RP - amen. 2022-01-16 20:08 10. prezydencik prosi o jalmuzne dla dzieci a wydaje 2 Miliardy na partjna tv. Nie mam slow jak to okreslic. Komunisci robili czyny spoleczne. Przykladowo zrobili sciezkie za 5 tys. Ale...... po czynie przechlali 20 tys. ten to oto milosnik ile dzieki niemu wplynelo na renowacje dworku obajtka?? A ile kosztowala dodatkowa ochrona?? jest zysk czy w plecy?? Hipokryzja nie zna granic.
2022-01-15 12:44 1. Swietne, piekne zdjecie no13. I dziewczyna i piekna i swietna. Oddaje idealnie i sport, i wysilek, rywalizacje. I kobiecosc. Foto roku nie tylko TP. 2022-01-02 18:11 2. Przepiykniy ! Glosno godome - Dziynkujyme ! ''Kolynde barz piyknom spiywome dzis przeciy Niek siy nom weseli Betlejymskiy Dzieciy '' . 2021-12-19 16:49 3. Skansen to kiedyś naprawdę żył za czasów"Wolowatej" były tam noclegi, dobre jedzenie, pełno turystów.Na drodze stało po kilkanaście autokarów a teraz... co widać na zdjęciach... 2021-12-15 04:39 4. Na zdjęciu 42 możemy zobaczyć, że podobnie jak prawo budowlane oraz prawo o ruchu drogowym, na Podhalu nie przyjął się również obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych, w tym wypadku w kościele. 2021-12-10 12:42 5. Dobrze, że czarodziej z Krainy KK poświęcił. Inaczej mogłaby odpaść od ściany. Uff. 2021-12-10 11:57 6. to nie święty Mikołaj tylko Mikołaj. A różnica jest ogromna św. Mikołaj był biskupem, a ten w Tylmanowej to amerykański krasnal 2021-12-05 00:39 7. Teksty Pana Szpilki zawsze były dla mnie ciekawe, regularnie czytam je w "Tatrach". Przy czym ciekawe to za mało powiedziane ! Przede wszystkim wskazujące nowe kierunki myślenia, a więc inspirujące, motywujące do głębokiej refleksji. Zamierzam kupić tę książkę. Dzięki Bogu za takich ludzi :)) 2021-11-16 19:26 8. I bardzo dobrze ,że odbyło się bez rac, wrzasków Bąkiewicza i jego nacjonajistów. Święto Odzyskania Niepodległości, to święto wszystkich, którzy mieszkają w granicach naszego kraju i czują się Polakami. Nie ważne jakiego jesteś wyznania, jakiego koloru skóry i na którą partię głosujesz. Oglądasz skoki narciarskie i alpejski Puchar Świata, hokej, koszykówkę ( w której wielu kolorowych graczy), czy telewizyjne seriale. Polska to nasz wspólny dom. Nie dajmy się dzielić nieodpowiedzialnym politykom. 2021-11-14 23:27 9. Nic tylko siedzieć, opalać się i podziwiać. 2021-11-08 09:59 10. Jeden z górali ze zdjęć prowadzi też busa. Kiedyś jechałem z nim, przed busem zatrzymało się taxi na przystanku, gdzie nie wolno taksówkom stawać. On mało nie doszło do rękoczynów. Pan "piękny góral z obrazka" rzucał kur... i innymi. Po czym po kilkuset metrach sam się zatrzymał w miejscu niedozwolonym, by zabrać turystę. Na moje pytanie czemu to zrobił, mając na względzie sytuację z taxi, powiedział: wie pan, no czasem trzeba. Piękne typy o podwójnej moralności w zależności od sytuacji. W zasadzie mentalność nie zmieniła się wcale od czasów, które opisał J. Kurek w "Księdze Tatry". W jakimś sensie, to takie "krokodyle" człowieka. Potrzeba przynajmniej kilkunastu pokoleń.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

FILMY TP

Pożegnania

Album TP