POLECAMY
Jak "Tygodnik Podhalański kłamie" ? Książka dostępna jest też w redakcjach w Zakopanem i w Nowym Targu.

Reklama

2021-09-03 10:00:00

Reklama

Tragedia WTC

Przeżyłam 11 września

Reklama

Zbliża się 20 rocznica ataku na WTC w Nowym Jorku. Z tej okazji przez trzy kolejne dni przedstawiać będziemy naszym czytelnikom reportaże Beaty Zalot. Była na miejscu niedługo po tragedii 11 września. Dziś pierwszy. Pochodząca z Zakopanego Maria Karpiel Świątek pracowała w Centrum Konferencyjnym World Trade Institute. Jej biuro mieściło się na 55 piętrze wieżowca WTC, w który 11 września uderzył samolot. Dokładnie miesiąc po tragedii - specjalnie dla "Tygodnika Podhalańskiego" - powraca wspomnieniami do tamtego dnia.

- To był piękny pogodny dzień. Zaczęłam właśnie pracę. Sprawdzałam wiadomości na telefonie i e-maile, kiedy coś huknęło. Cała wieża zaczęła chodzić - zaczyna opowieść. - Trzymałam się mocno biurka, bo wszystko się chwiało, a komputery jeździły. Kolega powiedział, że to trzęsienie ziemi. Pomyślałam, że to koniec. Stalibyśmy nieruchomo dłużej, gdyby nie kolega z innego pokoju, który zaczął krzyczeć, byśmy uciekali. Wyskoczyłam w stronę schodów, wiedziałam, jak zachowywać się w takich sytuacjach, bo wiele razy uczestniczyłam w treningach przeciwpożarowych. Ludzie zaczęli mnie spychać. Wybuchła panika. Dopiero jakieś dwa piętra niżej uspokoili się, bo wspólnie doszliśmy do wniosku, że panikując na pewno wszyscy zginiemy - opowiada.

Szli wolno, co chwilę musieli się zatrzymywać, bo dochodzili ludzie z niższych pięter. Około 45 piętra do jednego z mężczyzn zadzwoniła żona. Dowiedzieli się, że w budynek uderzył samolot. Pomyśleli jednak, że pilot musiał zasłabnąć. Nie przyszło im do głowy, że to mogłaby być akcja terrorystów. - Ludzie byli zdyscyplinowani, spokojni, podawali sobie ręce, niektórzy opowiadali o swoich rodzinach. Na wysokości 35 piętra musieliśmy utworzyć tylko jeden rząd, bo z góry zaczęli znosić rannych. Widok poparzonych był straszny. Skóra tych ludzi była popielata, spalona jak popiół. Chwilę później na górę wbiegali strażacy - opowiada. - Nieśli sprzęt ratowniczy i po dwie butle gazowe. Byli bardzo zmęczeni. Mówili nam, żebyśmy się nie bali, że na dole nie ma ognia ani gazu. Brakowało nam powietrza. Kiedy schodziłam, miałam przed oczyma swoje dzieci i myślałam, że muszę dla nich przeżyć.

Kilka osób zatrzymało się na 27 piętrze, gdzie były maszyny z wodą. Rozbili je i zaczęli podawać butelki z płynem. - Wzięłam cztery. Wlewaliśmy tę wodę strażakom prosto do ust - byli strasznie zmęczeni. Nigdy nie zapomnę ich twarzy. Widziałam na mundurach polskie nazwiska. Ludzie ich żegnali, płakali nad nimi. Na górę szli również wysokiej rangi szefowie. Potem pojawiła się policja. Jeden ze strażaków powiedział nam, że zaatakowany został drugi wieżowiec. Nikt z nich nie wrócił już z góry - dodaje pani Maria.

- Kiedy byłam na 18 piętrze, uwierzyłam, że przeżyję. Na wysokości 6-7 piętra zaczęła się lać po schodach woda. Byłam cała mokra. Z tego wszystkiego zamiast na parter zeszłam piętro niżej i musiałam wracać - opowiada. Maria Karpiel Świątek wyszła z budynku po ok. 45 minutach. - Na dole byli wojskowi i policjanci, właściciele pilnowali swoich sklepów, bo bali się złodziei. Nikt nie myślał, że za chwilę spadnie budynek - twierdzi góralka z Zakopanego. - Na zewnątrz zobaczyłam inny świat: szary. Nie było słońca, nieba, tylko popiół, który sypał się jak śnieg. Ludzi było mało. Nie mogłam oddychać. Szłam wolno. Dopiero po chwili obejrzałam się i zobaczyłam wieżowce w płomieniach. Płomienne bomby spadały na dół, kapał metal. Widziałam ludzi wiszących na zewnątrz budynków i kawałki ciał na ziemi, przysypane popiołem. Pomyślałam, że nie powinnam tu stać. Szłam w stronę Broadwayu jak słoń. Prosiłam o telefon, bo chciałam zadzwonić do domu. Zatrzymałam się koło budki telefonicznej, kiedy huknęło. Runął pierwszy budynek. Zadudniło, wszystko się trzęsło. Ludzie zaczęli uciekać. Tratowali się. Pamiętam tylko ten dźwięk i smród, setki telefonów zgubionych na ulicach, torebki, pieniądze, kawałki szkła. Kobiety ściągały buty i biegły na bosaka. Jakaś kobieta nie mogła wyciągnąć dziecka z wózka. Goniła nas chmura pyłu. Byliśmy jak pionki. Myślałam tylko, żeby się nie przewrócić, bo wiedziałam, że wtedy mnie stratują. Kiedy dobiegłam do uniwersytetu, oglądnęłam się pierwszy raz i zobaczyłam, że nie ma jednego wieżowca. To było okropne. Budynek, w którym pracowałam, jeszcze stał - skrócony o piętra z góry, które siadły z przepalenia - dodaje.

Szła w stronę Brooklynu, na moście były tysiące osób: - Wszyscy wyglądali jak skazańcy. Byli brudni, mokrzy i rozhisteryzowani. Wtedy znowu usłyszałam huk. Runął drugi z bliźniaczych wieżowców. Budynek, w którym pracowałam - pani Maria przerywa na chwilę relację. - Byłam dumna z mojej pracy, z miejsca, w którym pracowałam. Miałam fajnych kolegów. Kiedy się obróciłam i zobaczyłam, że mojego wieżowca już nie ma, pomyślałam, że razem z tym budynkiem runęły moje marzenia - przyznaje.W końcu dotarła do znajomych na Brooklynie, gdzie mogła się umyć, zadzwonić do rodziny. Mówi, że cały czas była mocna, nie histeryzowała. Dopiero za parę dni dotarło do niej to, co się stało. Powróciły makabryczne obrazy, zaczęły się bezsenne noce.

- Tego dnia moja znajoma nie zdążyła wyjechać na górę. Kiedy samolot uderzył, czekała w wieżowcu na windę. Windy spadły, otworzyły się, a ze środka buchnął ogień. Ci, którzy byli najbliżej, zostali poparzeni. Zaczęła uciekać, ale mówiła, że nie mogła wyjść z budynku, bo na zewnątrz padał deszcz ludzkich ciał. Potem nie mogła przejść, bo dwie ulice dalej - wszędzie - były ludzkie kawałki. Na jej oczach wbił się w budynek drugi samolot. Ten widok powraca ciągle w snach. Opowiadała, że ludzie byli tak przerażeni, że kiedy potem przelatywały następne samoloty, padali na ziemię - opowiada. Z jej firmy ocaleli wszyscy, ale wielu znajomych - widywała ich w drodze do pracy - zginęło. Policjantka, którą codziennie mijała, 40 Anglików, którym ich firma miała zorganizować konferencję, ale wybrali inną ofertę i tego dnia byli na górze wieżowca. Nawet w parku w Bayonne, w pobliżu swojego domu zauważyła klepsydrę ze zdjęciem kobiety, z którą często biegała. Ciągle dowiaduje się o znajomych, którzy zginęli w World Trade Center. Trzy dni po tragedii pracownicy instytutu, w tym także pani Maria, spotkali się. - Przyszedł też psycholog, którego wyprosiliśmy. Każdy z nas opowiadał o swoich przeżyciach i to nam bardzo pomagało. Niektórzy nie mogli swobodnie o tym rozmawiać w domu, między sobą rozumieliśmy się bardzo dobrze, mamy podobne doświadczenia - tłumaczy.

Powracające obrazy z tamtego dnia nie są jedyną zmorą Marii Karpiel Świątek. Wraz z zawaleniem się budynku przestała istnieć jej firma. Pozostała bez pracy. O miejsce gdzie indziej trudno, bo z powodu powstałych po ataku trudności ekonomicznych wielu pracodawców redukuje etaty. - Nasze kierownictwo płaciło nam tylko przez miesiąc. Teraz jesteśmy zdani tylko na siebie. Wielu jest na bezrobociu. Znajomi starają się znaleźć mi jakieś zatrudnienie, ale wiem, że mogę liczyć tylko na jakąś zwykłą pracę biurową i zarobek około 25 procent niższy - mówi. Trzy dni temu Maria Karpiel Świątek była na dolnym Manhattanie. - To już nie to miasto. Nie widać chodzących szybko biznesmenów, pięknie pachnących kobiet na szpilkach. Wszyscy są przygnębieni, smutni. Boją się, patrzą nieufnie jeden na drugiego. Ta tragedia zbliżyła mnie do tego miasta jeszcze bardziej, mam jeszcze większe poczucie więzi z Nowym Jorkiem. Ale nawet jeśli odbudowaliby te wieżowce, nie chciałabym w nich pracować - dodaje.
Beata Zalot, Nowy Jork
Tygodnik Podhalański 43/2001

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
rycho 2021-09-03 15:20:33
kilkunastomilionowe miasto a nagrania tylko z tv . Samolot wbił sie i znikł . Nawet stateczniki sie nie oderwały, a przed pentagonem znalazł sie silnik tyle że nie od tego samolotu który rozpłynął sie w środku . 20 lat niektórzy wierzą w tą dobranocke .
Pabo 2021-09-03 11:41:24
Tysiące świadków, nagrania z kilku kamer a Ty twierdzisz, że to bajka..
rycho 2021-09-03 11:23:50
@ oj pabo pabo , wyłacz tv włacz rozumek jak jeszcze został . Dokumenty są..
Pabo 2021-09-03 11:09:12
@rycho, nie wiem co bierzesz, ale odstaw to bo Ci ewidentnie nie służy.
rycho 2021-09-03 10:54:35
nie było ani samolotu an terrorystów . Tak jak teraz media zrobiły swoją spiewke . A jeden bogaty z panstwa polozonego w Palestynie gratisowo zrobił sobie teren budowy

Reklama
 • PRACA | dam
  KARCZMA SZAŁAS KURNIAWA ZATRUDNI POMOC KUCHENNĄ - Zakopane Jaszczurówka - 608 842 830.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupie działke za gotówke w okolicy Jeziora Czorsztynskiego-Czorsztyn Kluszkowce okolica. tel 660797241 b12.pl.
 • USŁUGI | budowlane
  ROBOTY W KAMIENIU, ADAPTACJA PODDASZY, REMONTY itp. 732 996 358.
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ DO SPRZĄTANIA POKOI. Oferujemy umowę o pracę. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub tel. 18 20 150 92.
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA REKREACJĘ HOTELOWĄ. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub tel. 18 20 150 92
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam działka budowlana w Witowie o powierzchni 1571m2 blisko wyciągu tel. 660797241 b12.pl
 • PRACA | dam
  Hotel w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni: - Kucharzy/ młodszych kucharzy - Panie do przygotowywania śniadań - Kelnerów/ kelnerki - Recepcjonistki/ Recepcjoniści Praca stała bądź dorywcza, elastyczny grafik pracy, stabilne warunki zatrudnienia. 507645428natalia25-92@o2.pl
  Tel.: 507645428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Nowe domy w zabudowie bliźniaczej z garażem Nowy Targ atrakcyjne osiedle tel 660797241 b12.pl. 660797241marekg@b12.pl
  Tel.: 660797241
 • PRACA | dam
  PKL Horeca Sp. z o.o. jest Spółką wchodzącą w skład Grupy PKL, jednego z największych pracodawców na Podhalu. Poszukujemy osób na stanowisko: SPECJALISTA DS. KONTROLI I GOSPODARKI MAGAZYNOWEJ. Miejsce pracy: Zakopane. OPIS STANOWISKA: - Weryfikacja zgodności i poprawności dostarczonych dokumentów, - Wprowadzanie dokumentów do systemu, - Kontrola procesów magazynowych i prawidłowego obiegu dokumentacji, - Uczestnictwo w rozliczaniu inwentaryzacji w tym identyfikacja niedoborów i nadwyżek, - Sporządzanie raportów pokontrolnych i poinwentaryzacyjnych, - Poszukiwanie możliwości optymalizacji przepływu danych i proponowanie zmian usprawniających, - Uczestnictwo w opracowywaniu nowych procedur i instrukcji dla pracowników. WYMAGANIA: - Wykształcenie średnie lub wyższe - preferowane kierunki: ekonomia, finanse, administracja, zarządzanie, - Skrupulatność, rzetelność i zaangażowanie w wykonywanie obowiązków, - Umiejętność analitycznego myślenia i wyciągania wniosków, - Sprawne posługiwanie się pakietem Microsoft Office, - Kreatywne podejście do realizowanych tematów, - Wielozadaniowość i dobra organizacja pracy własnej, - Mile widziana znajomość gospodarki magazynowej (program LSI), wiedza z zakresu procesów magazynowych i obiegu dokumentacji, doświadczenie w pracy z analizą danych. OFERUJEMY: - Możliwość zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, - Pracę w rozwijającej się firmie, - Stabilne warunki zatrudnienia, - Atrakcyjne wynagrodzenie + system premiowy. APLIKACJE zawierające CV prosimy przesyłać na: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "Specjalista ds. kontroli i gospodarki magazynowej". Skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  POLSKIE KOLEJE LINOWE S.A. są liderem wśród operatorów kolei linowych w Polsce. Jednym z największych pracodawców na Podhalu, zatrudniającym ponad 300 osób. DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: PRACOWNIK W DZIALE KSIĘGOWOŚCI. MIEJSCE PRACY: Zakopane. OD KANDYDATÓW OCZEKUJEMY: - Wykształcenia min. średniego; - Mile widziane doświadczenie w Dziale Księgowości, - Znajomość zagadnień z zakresu księgowości i podatków; - Bardzo dobrej umiejętności planowania i organizacji pracy; - Zdolności analitycznych; - Skrupulatności i rzetelności w wykonywaniu zadań; - Komunikatywności; - Umiejętności pracy w zespole; - Znajomości pakietu MS Office w szczególności MS Excel. OFERUJEMY: - Stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Bogaty pakiet socjalny w tym m.in. ubezpieczenie na życie finansowane przez pracodawcę, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. APLIKACJE PROSIMY PRZESYŁAĆ NA ADRES: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "PKL KSG". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  Zakopane. Przyjmę na stałe DO PRACY W PENSJONACIE - ŚNIADANIA, SPRZĄTANIE. 604 501 801.
 • PRACA | dam
  Restauracja Adamo przyjmie do pracy kucharza, pizzera, kelnera, pomoc kuchenna.. 606951331
  Tel.: 606951331
 • PRACA | dam
  KIEROWCĘ z prawem jazdy kat B do hurtowni spożywczej w Zakopanem. 602 74 31 38
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni na stałe POKOJOWĄ. 666378357.
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni PRACOWNIKÓW RECEPCJI. CV proszę wysyłać na adres: recepcja.rekrutacja@wp.pl lub kontakt telefoniczny: 666378357.
 • PRACA | dam
  Hotel Toporów w Białce Tatrzańskiej zatrudni kelnera/ kelnerkę- praca stała lub sezonowa, możliwość zamieszkania. 698763582topor@toporow.pl www.toporow.pl
  Tel.: 698763582
 • PRACA | dam
  Restauracja "Tunel" zatrudni pizzera na stałe. Umowa o pracę, wysokie wynagrodzenie. 600356497
  Tel.: 600356497
 • PRACA | dam
  Praca całoroczne Pensjonat Kościelisko najlepiej osoba wielofunkcyjna Kelnerka Pokojowa Kucharka możliwe zakwaterowanie i wyżywienie. 600 011 905 info@gorskipalacyk.pl
  Tel.: 600
 • PRACA | dam
  PRACA OD ZARAZ! Wynagrodzenie do 9 000 zł netto! Serwis sprzątający: Vorarlberg Austria. Chcesz być częścią naszego zespołu? Dołącz do nas! Prześlij nam swoje CV na adres: office.cowa@gmail.com.office.cowa@gmail.com
 • PRACA | dam
  Centrum Medyczne w Zakopanem poszukuje kandydatów na stanowisko rejestratorka medyczna/ recepcjonistka. Osoby zainteresowane proszę o przesyłanie CV na adres e-mail: centrummedycznesm@onet.pl.
 • PRACA | dam
  Firma z Rabki zatrudni kierowcę kat.D na obsługę linii i/lub dowóz dzieci do szkoły-od zaraz.Kontakt 9:00-14:00. 182670717 biuro@jarosz.rabka.pl
  Tel.: 182670717
 • PRACA | dam
  AMW Rewita w Kościelisku przyjmie do pracy na stanowisko: -Kucharz/Kucharka możliwość zakwaterowania. Informacje pod numerem telefonu: 785 925 567 pn-pt 8-15, E-mail: j.slodyczka@rewita.pl
 • PRACA | dam
  POSZUKUJĘ ASYSTENTKI STOMATOLOGICZNEJ lub OSOBY CHĘTNEJ NA TO STANOWISKO (po maturze, DO PRZESZKOLENIA) - Zakopane. 793 333 072 (po godz. 19)
 • PRACA | dam
  Hotel Skalny*** w Zakopanem zatrudni na pełny etat lub umowę zlecenie Recepcjonistkę/Recepcjonistę. Kontakt: 182019100 praca@wo-ma.events.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ENERGICZNĄ OSOBĘ DO KUCHNI. 601 533 566, 18 20 64 305
  Tel.: 601 533 566
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBY DO PRACY W WEEKENDY, ŚWIĘTA. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERKĘ - PRACA STAŁA. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBĘ DO PRACY ZA BAREM. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  Restauracja w Białce Tatrzańskiej zatrudni osobę stanowisko kelnerka/kelner Oferujemy atrakcyjne wynagrodzenie, elastyczny grafik. Zapraszam do kontaktu. 608506785 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 608506785
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni PANIĄ DO SPRZĄTANIA i MAGAZYNIERA/-KĘ (praca na noc). 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIMY POKOJOWĄ Z DOŚWIADCZENIEM. Kontakt: 660 710 400.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
 • USŁUGI | budowlane
  PŁYTKI, PANELE, SZPACHLOWANIE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  LAS Z GRUNTEM ROLNYM, 8000 m, obrzeża Zakopanego. 607 506 428.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-09-16 12:45 Duży wzrost zakażeń koronawirusem w powiecie tatrzańskim 2021-09-16 12:39 Weź nie pytaj, weź się przytul 2021-09-16 12:00 Tygodnik Podhalański z brązowym medalem Mistrzostw Polski dziennikarzy 2021-09-16 11:30 Osteobus przed nowotarskim szpitalem - zbadaj kości 2021-09-16 10:45 Kontrowersje wokół pomnika. W niedzielę poświęcenie obelisku 1 2021-09-16 10:45 Od wczoraj nie mamy telewizji 2021-09-16 10:00 Córeczki tatusia 2021-09-16 09:57 Stłuczka trzech aut w Rabce 2 2021-09-16 09:00 Prawdziwym mężczyznom badania niestraszne 1 2021-09-16 08:45 Wypadek w Bukowinie Tatrzańskiej. Jedna osoba poszkodowana 2021-09-16 08:01 Kończy się remont ulicy Stanisława Józefczaka w Nowym Targu 2021-09-16 07:00 Jesteśmy czyści przed Bogiem. Wstrząsająca sprawa rodziny zastępczej 1 2021-09-15 21:45 Nadal poszukiwany właściciel psa, zabłąkanego na Hali Gąsienicowej 2021-09-15 21:23 Prawdziwe prawdziwki ciągle rosną, wystarczy wejść do lasu 2021-09-15 20:31 Na Galicowej Grapie 2021-09-15 19:46 Nie jesteśmy petentami, to władze powinny nam służyć. Głos mieszkańca ul. Zwierzynieckiej 26 2021-09-15 19:20 Smrodzą, śmiecą, zajeżdżają drogę i niczym się nie przejmują 8 2021-09-15 18:52 Bardzo poważny wypadek w Maniowach (WIDEO) 2021-09-15 18:30 Jedyne takie Mistrzostwa - kto zbiegnie z Turbacza w 15 minut? 2021-09-15 17:30 Z Krakowa do Gdańska polecisz maxem 2021-09-15 17:00 Gdzie szukać nowych możliwości inwestycyjnych? 2021-09-15 16:58 Pies został w rozgrzanym aucie. Jego właścicielka poszła nad Morskie Oko 4 2021-09-15 16:15 Miastowi górale będą świętować stulecie swego oddziału 2021-09-15 15:45 Burmistrz niekierowany. Burzliwa dyskusja i kolejna odsłona sporu o przedszkole 10 2021-09-15 15:15 Poważny wypadek w Kluszkowcach (WIDEO, ZDJĘCIA) 1 2021-09-15 15:15 Hotel ze stacją ładowania samochodów elektrycznych (WIDEO) 2 2021-09-15 14:30 Tak pięknie pod Gerlachem! Niestety, nadciąga załamanie pogody (WIDEO) 1 2021-09-15 13:49 Czemu wampiry unikają światła? Słów kilka o ochronie nietoperzy 1 2021-09-15 13:45 W Tatrach już kolorowa jesień. Tak było rano na Przełęczy Kondrackiej (ZDJĘCIA, WIDEO) 2021-09-15 13:45 Kto rano wstaje i jedzie nad jezioro 2021-09-15 13:15 Babie lato w Beskidach 2021-09-15 12:46 Edukację mamy w naturze. Spotkanie trzecie 2021-09-15 12:46 Poranne mgły ustąpiły. Nad Jeziorem Czorsztyńskim dużo słońca (ZDJĘCIA) 2021-09-15 12:37 Dzień Sybiraka. Uroczyste obchody 4 2021-09-15 12:33 Otwarty Turniej Tenisowy. Finał 2021-09-15 12:00 Najlepsze teatry ludowe wystąpią w Bukowinie Tatrzańskiej 2021-09-15 11:59 Mężczyzna pod wpływem alkoholu próbował odjechać autem. Udaremnili to taksówkarze 4 2021-09-15 11:30 Co się wczoraj działo przed Teatrem Witkacego? 2021-09-15 10:43 W całej Polsce wzrost zakażeń, na Podhalu też nowe przypadki 1 2021-09-15 10:16 Portfel zgubiony w Zakopanem. Na znalazcę czeka nagroda 2021-09-15 10:00 Król węży i Przełom Dunajca 2021-09-15 09:00 Uważajcie na niedźwiedzia na Gubałówce i Furmanowej 1 2021-09-15 08:01 Dzikim okiem spójrz na Wrota Chałubińskiego (WIDEO) 2021-09-14 21:45 Ile czasu potrzebuje na przebranie kwiatowa panienka? 2021-09-14 21:00 Bóbr pod Mnichem (WIDEO) 3 2021-09-14 20:15 Już jutro kolejna ostra debata o przyszłości Przedszkola nr 2 w Rabce. 6 2021-09-14 19:31 Pies turysta. Czy ktoś w Tatrach zgubił psiaka? 1 2021-09-14 18:45 W miejscu, gdzie zginął mieszkaniec Lipnicy zapłonął znicz. Stop agresji 7 2021-09-14 17:36 Czerwona woda w potoku w Zakopanem (WIDEO) 9 2021-09-14 16:22 Wypadek w Szaflarach - zakopianka zablokowana 4
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-09-16 12:20 1. Pani Burmistrz, mieszkam z dziećmi w budynku o podobnym standardzie jak przedszkole nr 2, które według Pani jest budą. Musi Pani wiedzieć, że standard życia w mieście za Pani i p. Burmistrza rządów zbliża się do standardu tych że bud. Proszę o tym pamiętać wypoczywając po ciężkiej pracy z przyjacielem wieczorem przy lampce wina. 2021-09-16 11:11 2. kontrowersje kontrowersjami ale do czego pasożyt machający miotłą?!!!! 2021-09-16 11:05 3. "Oskarżona kontratakuje - w ciągu dwóch tygodniu Sąd w Nowym Sączu zdecyduje, czy sprawa karna dyrektor zakopiańskiego szpitala w ogóle się rozpocznie" Ile kosztuje szpital obsługa prawna dyrektorki? 2021-09-16 10:58 4. Jeśli sprawcy nie ponoszą konsekwencji to nie ma się czemu dziwić. 2021-09-16 10:41 5. Podhalan właśnie daj pracować a nie mieszaj do tego jakichś wymyślonych bóstw....!!!! 2021-09-16 10:39 6. Do nie mieszkaniec... Już gołym okiem widać do powstaje na działce Pana K. Mury parteru opierają się wręcz o ogrodzenie! Baner informujący o sprzedaży apartamentów prezentuje inny budynek! A gdzie część działki biologicznie czynna? Chyba u sąsiada na przeciwko. Kto na to pozwolił?! Swoją drogą ciekawy jest fakt, że zanim nie rozpoczęła się owa budowa to żaden urzędnik nawet nie pomyślał o wydzierżawieniu terenu zielonego lub nawet dzikich parkingów przy posesjach... Pan Filar co niedziela chodzi tą drogą do Kościoła, a nie pomyślał czy ktoś te tereny dzierżawi czy nie! Mieszkańcy na pewno by za dzierżawę zapłacili, ale nikt o tym nawet nie pomyślał, ani nie zaproponował. Dzielnica i uliczki były zapomniane, dopóki Pan K. nie rozpoczął owej budowy. Teraz nagle trzeba kanalizację poprawić i chodniki zrobić i parkingi muszą powstać! Dla kogo? 2021-09-16 10:28 7. Ministerstwo rżnie głupa. Może jeszcze pretensje, dlaczego ludzie nie chodzili do lekarzy? Ciekawe ile zgonów z powodu raka prostaty będzie spowodowanych przez wielomiesięczny lockdown służby zdrowia? A skoro czynnikiem ryzyka jest brak aktywności fizycznej to chyba trzeba również podziękować Niedzielskiemu i Szumowskiemu za ich genialne rozporządzenia o zakazie uprawiania sportu i zarażających lasach. Jutro pewnie będą konkurencje żeńskie czyli rak szyjki macicy - choroba na którą przez ostatnie tygodnie umierało zapewne więcej pań niż z powodu najmodniejszego wirusa układu oddechowego. 2021-09-16 10:14 8. Coś dużo tych wypadków. 2021-09-16 10:11 9. @Paweł, obejrzyj materiał filmowy z tej wiadomości https://24tp.pl/n/85496 lub bezpośrednio https://www.youtube.com/watch?v=7E9F-XUb8T4 Oglądać od 29 minuty. Merytoryczna wypowiedź. Konserwator wypowiada się w drugiej części filmu. Warto obejrzeć całość by porównać poziom wypowiedzi burmistrza i Pana konserwatora Pawła Dziubana, który nota bene, sam wpisywał dzielnicę do rejestru i mam nadzieję że nie pozwoli jej zurbanizować. Mieszkańcy bronią między innymi 27 drzew (tyle jest w projekcie, a ile przy okazji wytną urzędnicy to ich), które mają iść pod topór w imię chorej strategii rozwoju, forsowanej przez urzędnicze stado baranów. Pan konserwator z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków iż dzielnica jest wpisana do rejestru jako "strefa szczególnej ochrony, enklawa domów w ogrodzie gdzie chroni się symbiozę powierzchni zielonej z zabudową, z tym że ważniejsza jest powierzchnia zielona, chroniony jest układ urbanistyczny oraz zespół budowlany". I o to walczą MIESZKAŃCY wbrew urzędnikom biegającym na pasku deweloperów, którzy nie potrafią przeczytać ze zrozumieniem decyzji o wpisie do rejestru lub w ogóle jej nie widzieli na oczy. 2021-09-16 10:00 10. Panstwo korzystacie i Panstwa goscie z pasa zieleni nie należącego do was.Wasi goscie parkują przed waszymi domami na nie waszym terenie, dzieki temu macie duze ogrody. Uprzywilejowani mieszkancy, wasi uprzywilejowani letnicy wracając w nocy z krupowek wydzieaja japy, sikaja po plotach, zostawiaja a nawet rozbijaja butelki. To sa ludzie ktorzy wracaja do waszych pensjonatow a tu Hrabia , wycinanie drzew,skandal, my tu chcemy enklawy:P) zawlaszczyliscie ziemie i parkujecie na niej i wasi klienci, ja w takim razie bede parkowal u was w ogrodzie
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP

Bojcorka

Album TP

Advertisement