Reklama

2021-09-03 10:00:00

Tragedia WTC

Przeżyłam 11 września

Zbliża się 20 rocznica ataku na WTC w Nowym Jorku. Z tej okazji przez trzy kolejne dni przedstawiać będziemy naszym czytelnikom reportaże Beaty Zalot. Była na miejscu niedługo po tragedii 11 września. Dziś pierwszy. Pochodząca z Zakopanego Maria Karpiel Świątek pracowała w Centrum Konferencyjnym World Trade Institute. Jej biuro mieściło się na 55 piętrze wieżowca WTC, w który 11 września uderzył samolot. Dokładnie miesiąc po tragedii - specjalnie dla "Tygodnika Podhalańskiego" - powraca wspomnieniami do tamtego dnia.

- To był piękny pogodny dzień. Zaczęłam właśnie pracę. Sprawdzałam wiadomości na telefonie i e-maile, kiedy coś huknęło. Cała wieża zaczęła chodzić - zaczyna opowieść. - Trzymałam się mocno biurka, bo wszystko się chwiało, a komputery jeździły. Kolega powiedział, że to trzęsienie ziemi. Pomyślałam, że to koniec. Stalibyśmy nieruchomo dłużej, gdyby nie kolega z innego pokoju, który zaczął krzyczeć, byśmy uciekali. Wyskoczyłam w stronę schodów, wiedziałam, jak zachowywać się w takich sytuacjach, bo wiele razy uczestniczyłam w treningach przeciwpożarowych. Ludzie zaczęli mnie spychać. Wybuchła panika. Dopiero jakieś dwa piętra niżej uspokoili się, bo wspólnie doszliśmy do wniosku, że panikując na pewno wszyscy zginiemy - opowiada.

Szli wolno, co chwilę musieli się zatrzymywać, bo dochodzili ludzie z niższych pięter. Około 45 piętra do jednego z mężczyzn zadzwoniła żona. Dowiedzieli się, że w budynek uderzył samolot. Pomyśleli jednak, że pilot musiał zasłabnąć. Nie przyszło im do głowy, że to mogłaby być akcja terrorystów. - Ludzie byli zdyscyplinowani, spokojni, podawali sobie ręce, niektórzy opowiadali o swoich rodzinach. Na wysokości 35 piętra musieliśmy utworzyć tylko jeden rząd, bo z góry zaczęli znosić rannych. Widok poparzonych był straszny. Skóra tych ludzi była popielata, spalona jak popiół. Chwilę później na górę wbiegali strażacy - opowiada. - Nieśli sprzęt ratowniczy i po dwie butle gazowe. Byli bardzo zmęczeni. Mówili nam, żebyśmy się nie bali, że na dole nie ma ognia ani gazu. Brakowało nam powietrza. Kiedy schodziłam, miałam przed oczyma swoje dzieci i myślałam, że muszę dla nich przeżyć.

Kilka osób zatrzymało się na 27 piętrze, gdzie były maszyny z wodą. Rozbili je i zaczęli podawać butelki z płynem. - Wzięłam cztery. Wlewaliśmy tę wodę strażakom prosto do ust - byli strasznie zmęczeni. Nigdy nie zapomnę ich twarzy. Widziałam na mundurach polskie nazwiska. Ludzie ich żegnali, płakali nad nimi. Na górę szli również wysokiej rangi szefowie. Potem pojawiła się policja. Jeden ze strażaków powiedział nam, że zaatakowany został drugi wieżowiec. Nikt z nich nie wrócił już z góry - dodaje pani Maria.

- Kiedy byłam na 18 piętrze, uwierzyłam, że przeżyję. Na wysokości 6-7 piętra zaczęła się lać po schodach woda. Byłam cała mokra. Z tego wszystkiego zamiast na parter zeszłam piętro niżej i musiałam wracać - opowiada. Maria Karpiel Świątek wyszła z budynku po ok. 45 minutach. - Na dole byli wojskowi i policjanci, właściciele pilnowali swoich sklepów, bo bali się złodziei. Nikt nie myślał, że za chwilę spadnie budynek - twierdzi góralka z Zakopanego. - Na zewnątrz zobaczyłam inny świat: szary. Nie było słońca, nieba, tylko popiół, który sypał się jak śnieg. Ludzi było mało. Nie mogłam oddychać. Szłam wolno. Dopiero po chwili obejrzałam się i zobaczyłam wieżowce w płomieniach. Płomienne bomby spadały na dół, kapał metal. Widziałam ludzi wiszących na zewnątrz budynków i kawałki ciał na ziemi, przysypane popiołem. Pomyślałam, że nie powinnam tu stać. Szłam w stronę Broadwayu jak słoń. Prosiłam o telefon, bo chciałam zadzwonić do domu. Zatrzymałam się koło budki telefonicznej, kiedy huknęło. Runął pierwszy budynek. Zadudniło, wszystko się trzęsło. Ludzie zaczęli uciekać. Tratowali się. Pamiętam tylko ten dźwięk i smród, setki telefonów zgubionych na ulicach, torebki, pieniądze, kawałki szkła. Kobiety ściągały buty i biegły na bosaka. Jakaś kobieta nie mogła wyciągnąć dziecka z wózka. Goniła nas chmura pyłu. Byliśmy jak pionki. Myślałam tylko, żeby się nie przewrócić, bo wiedziałam, że wtedy mnie stratują. Kiedy dobiegłam do uniwersytetu, oglądnęłam się pierwszy raz i zobaczyłam, że nie ma jednego wieżowca. To było okropne. Budynek, w którym pracowałam, jeszcze stał - skrócony o piętra z góry, które siadły z przepalenia - dodaje.

Szła w stronę Brooklynu, na moście były tysiące osób: - Wszyscy wyglądali jak skazańcy. Byli brudni, mokrzy i rozhisteryzowani. Wtedy znowu usłyszałam huk. Runął drugi z bliźniaczych wieżowców. Budynek, w którym pracowałam - pani Maria przerywa na chwilę relację. - Byłam dumna z mojej pracy, z miejsca, w którym pracowałam. Miałam fajnych kolegów. Kiedy się obróciłam i zobaczyłam, że mojego wieżowca już nie ma, pomyślałam, że razem z tym budynkiem runęły moje marzenia - przyznaje.W końcu dotarła do znajomych na Brooklynie, gdzie mogła się umyć, zadzwonić do rodziny. Mówi, że cały czas była mocna, nie histeryzowała. Dopiero za parę dni dotarło do niej to, co się stało. Powróciły makabryczne obrazy, zaczęły się bezsenne noce.

- Tego dnia moja znajoma nie zdążyła wyjechać na górę. Kiedy samolot uderzył, czekała w wieżowcu na windę. Windy spadły, otworzyły się, a ze środka buchnął ogień. Ci, którzy byli najbliżej, zostali poparzeni. Zaczęła uciekać, ale mówiła, że nie mogła wyjść z budynku, bo na zewnątrz padał deszcz ludzkich ciał. Potem nie mogła przejść, bo dwie ulice dalej - wszędzie - były ludzkie kawałki. Na jej oczach wbił się w budynek drugi samolot. Ten widok powraca ciągle w snach. Opowiadała, że ludzie byli tak przerażeni, że kiedy potem przelatywały następne samoloty, padali na ziemię - opowiada. Z jej firmy ocaleli wszyscy, ale wielu znajomych - widywała ich w drodze do pracy - zginęło. Policjantka, którą codziennie mijała, 40 Anglików, którym ich firma miała zorganizować konferencję, ale wybrali inną ofertę i tego dnia byli na górze wieżowca. Nawet w parku w Bayonne, w pobliżu swojego domu zauważyła klepsydrę ze zdjęciem kobiety, z którą często biegała. Ciągle dowiaduje się o znajomych, którzy zginęli w World Trade Center. Trzy dni po tragedii pracownicy instytutu, w tym także pani Maria, spotkali się. - Przyszedł też psycholog, którego wyprosiliśmy. Każdy z nas opowiadał o swoich przeżyciach i to nam bardzo pomagało. Niektórzy nie mogli swobodnie o tym rozmawiać w domu, między sobą rozumieliśmy się bardzo dobrze, mamy podobne doświadczenia - tłumaczy.

Powracające obrazy z tamtego dnia nie są jedyną zmorą Marii Karpiel Świątek. Wraz z zawaleniem się budynku przestała istnieć jej firma. Pozostała bez pracy. O miejsce gdzie indziej trudno, bo z powodu powstałych po ataku trudności ekonomicznych wielu pracodawców redukuje etaty. - Nasze kierownictwo płaciło nam tylko przez miesiąc. Teraz jesteśmy zdani tylko na siebie. Wielu jest na bezrobociu. Znajomi starają się znaleźć mi jakieś zatrudnienie, ale wiem, że mogę liczyć tylko na jakąś zwykłą pracę biurową i zarobek około 25 procent niższy - mówi. Trzy dni temu Maria Karpiel Świątek była na dolnym Manhattanie. - To już nie to miasto. Nie widać chodzących szybko biznesmenów, pięknie pachnących kobiet na szpilkach. Wszyscy są przygnębieni, smutni. Boją się, patrzą nieufnie jeden na drugiego. Ta tragedia zbliżyła mnie do tego miasta jeszcze bardziej, mam jeszcze większe poczucie więzi z Nowym Jorkiem. Ale nawet jeśli odbudowaliby te wieżowce, nie chciałabym w nich pracować - dodaje.
Beata Zalot, Nowy Jork
Tygodnik Podhalański 43/2001

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
rycho 2021-09-03 15:20:33
kilkunastomilionowe miasto a nagrania tylko z tv . Samolot wbił sie i znikł . Nawet stateczniki sie nie oderwały, a przed pentagonem znalazł sie silnik tyle że nie od tego samolotu który rozpłynął sie w środku . 20 lat niektórzy wierzą w tą dobranocke .
Pabo 2021-09-03 11:41:24
Tysiące świadków, nagrania z kilku kamer a Ty twierdzisz, że to bajka..
rycho 2021-09-03 11:23:50
@ oj pabo pabo , wyłacz tv włacz rozumek jak jeszcze został . Dokumenty są..
Pabo 2021-09-03 11:09:12
@rycho, nie wiem co bierzesz, ale odstaw to bo Ci ewidentnie nie służy.
rycho 2021-09-03 10:54:35
nie było ani samolotu an terrorystów . Tak jak teraz media zrobiły swoją spiewke . A jeden bogaty z panstwa polozonego w Palestynie gratisowo zrobił sobie teren budowy

Reklama
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Poszukuję do wynajęcia mieszkania dla 1 osoby na osiedlu Bór w Nowym Targu. 602 227 159, 606 123 437
  Tel.: 602
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM zatrudni KUCHARZA NA UMOWĘ O PRACĘ. Bardzo dobra płaca. Tel. 791 342 257.
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZĘT ZIMOWY Z WYPOŻYCZALNI - NARTY, BUTY, KIJKI, SNOWBORDY - w dobrej cenie. 662 370 510.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię Panią do pracy na stoisko pod Gubałówką. 2-3 dni w tygodniu, mile widziane doświadczenie w handlu.. 889 795 800
  Tel.: 889
 • PRACA | dam
  Zatrudnię kierowcę KATEGORII D. Praca w Zakopanem +48 574 255 794.
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA SUCHE k. Poronina zatrudni w gastronomii: GRILL , OBSŁUGA NA KARCZMIE. Praca w miłym zespole! Informacje:600595959.
 • PRACA | dam
  Ośrodek Wypoczynkowy w Zakopanem zatrudni POMOC KUCHENNĄ na umowę zlecenie. Praca całoroczna, 26 zł brutto za godzinę. 664 417 314.
 • PRACA | dam
  Do karczmy na Pardałówce: KELNER/-KA, KUCHARZ, POMOC KUCHENNA. 510 257 677, 512 922 119.
 • PRACA | dam
  Karczma w Zębie zatrudni: KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ, KELNERKI - 606 838 103.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  LAS Z GRUNTEM ROLNYM, 8000 m, obrzeża Zakopanego. 607 506 428.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku. 607 506 428.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Korale naturalne-sznury różnej długości i wielkości,atrakcyjne ceny. 601966713
  Tel.: 601966713
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Nieruchomość kupie. 691 451 454Ustochow@wp.pl Ustochow@wp.pl
  Tel.: 691
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy na stanowisko kelnera oraz kucharza. Praca od zaraz, na stałe ,dobrze płatna. 600 035 355 tary@interia.eu
  Tel.: 600 035 355
 • PRACA | dam
  PKL Horeca Sp. z o.o. jest Spółką wchodzącą w skład Grupy PKL, która oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną. Jest też jednym z największych pracodawców na Podhalu, zatrudniającym ponad 300 osób. DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: SPECJALISTA DS. SPRZEDAŻY I MARKETINGU. Miejsce pracy: Zakopane. OPIS STANOWISKA: - Opracowywanie ofert dla pobytów grupowych oraz ich aktywna sprzedaż, - Zarządzanie i monitoring kanałów OTA, - Wdrażanie nowych kanałów sprzedaży usług noclegowych w zarządzanych obiektach, - Zarządzanie stronami www obiektów noclegowych oraz redagowanie ich treści, - Opracowywanie polityk sprzedaży w obiektach, kalkulacja i wdrażanie pakietów pobytowych, zarządzanie dostępnością, - Analiza działań sprzedażowych i marketingowych w oparciu o wskaźnik zyskowności i ROI, - Analiza konkurencji, - Monitorowanie budżetów sprzedażowych i ich optymalizacja, - Współpraca z podwykonawcami i dostawcami usług, - Przygotowanie i aktualizacja dokumentacji, - Proponowanie i wdrażanie nowych rozwiązań, raportowanie, - Zapewnienie najwyższej jakości obsługi gości, - Dbanie o pozytywny wizerunek Grupy Kapitałowej. WYMAGANIA: - Wykształcenie min. średnie, - Doświadczenie w obszarze revenue, marketingu i sprzedaży w branży hotelarskiej min. 4 lata, - Innowacyjność, kreatywność i pomysłowość, - Lekkie pióro, - Bardzo dobra organizacja pracy, - Proaktywne podejście do powierzanych zadań, - Umiejętność pracy w grupie, - Mobilność, prawo jazdy kat. B, - Bardzo dobra znajomość pakietu MS Office, - Umiejętność negocjacji, - Mile widziana znajomość systemów operacyjnych: LSI, KWHotel, - Dodatkowym atutem będzie umiejętność obsługi programów graficznych oraz zdolności fotograficzne. OFERUJEMY: - Pracę w rozwijającej się Firmie, - Możliwość zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub umowy o współpracę, - Stabilne warunki zatrudnienia, - Atrakcyjne wynagrodzenie plus system premiowy. APLIKACJE zawierające CV prosimy przesyłać na adres: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem nazwy stanowiska: "PKL Horeca Specjalista ds. sprzedaży i marketingu" Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/KA, PIZZER/KA, KELNER/KA, POMOC KUCHENNA z doświadczeniem, do karczmy w Bukowinie Tatrzańskiej. Możliwość zamieszkania. 602755354, 888457083.
 • PRACA | dam
  KELNER / KELNERKA do hotelu w Zębie. Na pełny etat lub dorywczo. Tel. 604 224 334 (w godz. 10-18), praca@redyk.pl
 • PRACA | dam
  KONSERWATOR - PRACOWNIK GOSPODARCZY do hotelu w Zębie. Praca stała na 1 lub 2 dni w tyg. Tel. 604 224 334 (w godz. 10-18).
 • PRACA | dam
  KUCHARZ / KUCHARKA do hotelu w Zębie. Praca stała zmianowa. Tel. 604 224 334 (w godz. 10-18), praca@redyk.pl
 • PRACA | dam
  Potrzebny pracownik budowlany (młody), może być do przyuczenia. 791 669 932.
 • PRACA | dam
  Restauracja Zakopiańska szuka KELNEREK/ÓW (również śniadaniowych), KUCHAREK/ARZY ŚNIADANIOWYCH i OSÓB ZMYWAJĄCYCH! Świetne warunki pracy, wsparcie zespołu, umowa. 660532732restauracjazakopianska@gmail.com
 • PRACA | dam
  Zatrudnię pracownika do produkcji drożdżówki i pączków. Możliwość przyuczenia. Pełne zatrudnienie i dobra płaca. Piekarnia Raba Wyżna tel. 881933550. 881933550Marcin.talaga@gmail.com
  Tel.: 881933550
 • PRACA | dam
  Akademia Bystrzak poszukuje trenerów zajęć dla dzieci. Zajęcia odbywają się popołudniami oraz w weekendy. Poszukujemy studentów filologii, bądź osób z płynnym angielskim, osób lubiących zajęcia plastyczne oraz trenerów zajęć sportowych dla dzieci.. 797 446 880biuro@nowy-targ.bystrzak.org www.bystrzak.org
  Tel.: 797
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem prowadzi nabór na stanowisko GŁÓWNY KSIĘGOWY. Termin składania ofert: 08.12.2021r. (godz. 12:00). Szczegóły: https://bip.cos.pl/3303/24-11-2021-nabor-na-stanowisko-glowny-ksiegowy
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ ARCHITEKTA, niezbędna znajomość Archicada i dyspozycyjność. Interesujące tematy, dobre honorarium - Tel. 601 544 244
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA POLANA SZYMOSZKOWA zatrudni na sezon zimowy KASJERKI BILETOWE. Wymagana znajomość obsługi komputera. Informacje: 602 198 307
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA POLANA SZYMOSZKOWA zatrudni na sezon zimowy: PRACOWNIKÓW OBSŁUGI KOLEI, PRACOWNIKÓW OBSŁUGI STOKU I NAŚNIEŻANIA, OBSŁUGĘ PARKINGU. Informacje: 601 628 584
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA POLANA SZYMOSZKOWA zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: PIZZERIA, BARMANKI, POMOCE KUCHENNE, OSOBY NA ZMYWAK. Informacje: 693 319 707
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DOM W CENTRUM JABŁONKI. 605 306 294.
 • PRACA | dam
  OŚRODEK WCZASOWY w Zakopanem przyjmie POKOJOWĄ i POMOC KUCHENNĄ na co drugi dzień. Etat. 693 638 619.
 • PRACA | dam
  DOM OPIEKI ZATRUDNI OPIEKUNKI, STAŁA PEWNA PRACA W ZAKOPANEM.. 698-673-260swiatkowska.w@wp.pl
  Tel.: 698
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ LUB ROLNĄ - ZAKOPANE, OKOLICE - 503 070 650.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia dwa pomieszczenia, I piętro, pow. ok 140 m2. Możliwość do dostosowania do osoby wynajmującej - Waksmund. 603 656 796.
 • PRACA | dam
  Recepcjonistka, Kelnerka Hotel w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni kelnerkę, recepcjonistkę. Praca stała zmianowa, elastyczne godziny pracy, posiłki pracownicze. Szkolenie wdrażające, benefity pracownicze.. 507645428. .
  Tel.: 507645428
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | inne
  USŁUGI SPRZĄTAJĄCE od A-Z szybko i solidnie, Margo-Estate www.margo-estate.pl, 666908909 lub 574929321 - Zapraszamy.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  MARGO-ESTATE Biuro Obrotu Nieruchomościami - Małgorzata Tomala, 606-909-461/ Prowadzenie Inwestycji od A do Z, www.margo-estate.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL GASTRONOMICZNY Z WYPOSAŻENIEM. NOWY TARG BLISKO DWORCA AUTOBUSOWEGO 220 M2. 501012912
  Tel.: 501012912
 • PRACA | dam
  PRACA W WYPOŻYCZALNI NART -BIAŁKA TATRZAŃSKA Zatrudni pracowników do obsługi klienta lub serwisu. Kontakt telefoniczny pod nr. 603 754 431.
 • PRACA | dam
  "Zakopiańskie TBS" TKGK Sp. z o.o., jako firma zarządzająca budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, poszukuje do pracy na etacie inspektora nadzoru z uprawnieniami budowlanymi. Oferujemy normowany czas pracy - pełen etat. 509628992 firma@ztbs-zakopane.pl www.ztbs-zakopane.pl
  Tel.: 509628992
  E-mail: firma@ztbs-zakopane.pl
  WWW: www.ztbs-zakopane.pl
 • PRACA | dam
  CUKIERNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Tel. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni MAGAZYNIERA/-KĘ (praca na noc) i PANIĄ DO SPRZĄTANIA. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni KIEROWCĘ. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211
 • USŁUGI | budowlane
  Remonty łazienek kompleksowe i profesjonalne wykańczanie wnętrz Firma Tellla Robert Łukasz Tel. 505 966 625
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-12-03 22:01 Most na Poniczance rośnie w oczach 2021-12-03 21:33 Mikołajkowe wyzwanie dla czytelników 2021-12-03 20:46 Niedźwiedź - turystyczna atrakcja Zakopanego (WIDEO) 2021-12-03 20:44 Kroniki zakopiańskie Macieja Krupy (WIDEO) 2021-12-03 19:59 Przed nami mroźna doba. Temperatura odczuwalna nawet do minus 30 st. C. 1 2021-12-03 19:15 Otwiera się okienko Juliana Klamerusa 2021-12-03 19:13 Stoch najlepszy z Polaków. Kot zdyskwalifikowany 2021-12-03 18:40 W czasie układania torów w Poroninie wywróciła się koparka 2021-12-03 18:35 W niedzielę Dziadońcyne Granie 2021-12-03 18:30 Te obdarte reklamy chwały Zakopanemu nie przyniosą 1 2021-12-03 18:14 Policjanci z zakopiańskiej drogówki na granicy z Białorusią 4 2021-12-03 18:07 Wspominamy Zygmunta Pytlika. Zobaczcie materiał WIDEO 2021-12-03 17:15 Nad Czarnym Dunajcem powstaje most nowej zakopianki (WIDEO) 2021-12-03 16:34 Zmarł Zygmunt Pytlik 1 2021-12-03 15:55 Bardzo dużo zgonów po zakażeniu koronawirusem w powiecie nowotarskim 6 2021-12-03 15:45 Tunel za karę 2021-12-03 14:59 Karambol w Rabce (Aktualizacja) 1 2021-12-03 14:30 Małżeństwo z Zakopanego odnalazło się 4 2021-12-03 14:30 Na Krupówkach zaszczepisz się w aptece 3 2021-12-03 13:45 Domorosły drifter zdewastował boisko 3 2021-12-03 13:45 Jeśli nie przyspieszą tempa prac to na Sylwestra będzie katastrofa 16 2021-12-03 13:37 Dziś słońce i piękna zima. W weekend więcej chmur 2021-12-03 13:00 Dobiega końca remont ul.Kasprowicza 2021-12-03 13:00 W Okszy spotkamy się z Bożeną Wajdą 2021-12-03 12:52 Zaśnieżony wąski chodnik w niebezpiecznym miejscu 4 2021-12-03 12:48 Lulu szuka pracy 2021-12-03 11:35 Zakopiańscy radni zajęli się sytuacją na granicy Polski z Białorusią 8 2021-12-03 11:34 32 litry krwi przelali studenci Podhalanki 2021-12-03 10:50 Gaz się ulatnia 2021-12-03 10:00 Lump też brzmi godnie 1 2021-12-03 09:47 Bądź Mikołajem dla tych, którzy potrzebują krwi 2021-12-03 08:59 Dosypało śniegu w Zakopanem 2021-12-03 08:40 W Małem Cichem zaginął pies gończy 2021-12-03 08:00 A kolos rośnie, i rośnie (WIDEO) 9 2021-12-03 07:52 I ty możesz zostać Mikołajem 2021-12-03 06:15 Projektuj, odkrywaj, twórz, spełniaj marzenia 2021-12-02 22:30 Górski weekend w Krakowie 2021-12-02 21:54 Czarno-białe Tatry Słowackie na dobranoc 2021-12-02 21:30 Niedźwiedzica idzie spać. Park zamyka szlak w Dolinie Pańszczycy 2021-12-02 21:00 Restauratorzy: nie mamy podstaw do żądania od klientów informacji o szczepieniu 7 2021-12-02 20:00 W szczepieniach coś drgnęło (WIDEO) 8 2021-12-02 19:30 Mistrz w mundurze 2021-12-02 19:00 Parking autobusowy zniknie z centrum Zakopanego 19 2021-12-02 18:30 Na jakich zasadach wpuszczani będą balowicze na Sylwestra Marzeń? 12 2021-12-02 18:00 Świadczenia za czas kwarantanny i izolacji - dyżur telefoniczny ZUS 2021-12-02 17:30 Zamknięte tatrzańskie szlaki na zimę 2021-12-02 17:00 Znów ponad setka nowych zakażeń koronawirusem na Podhalu. Cztery osoby zmarły 5 2021-12-02 16:15 Odcięci od świata (WIDEO) 3 2021-12-02 15:30 Budynek dawnego gimnazjum będzie dla szkoły Kenara 2 2021-12-02 15:00 Decathlon dziś otworzył swój sklep w Nowym Targu 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-12-03 22:57 1. Bardzo duża strata wspaniały człowiek 2021-12-03 22:52 2. Jak już tak w każdym zaułku szczepią to może i w kiosku i mięsnym jak u Bareji. Może wysłać każdemu do domu to sam się zaszczepi i po sprawie, ha ha 2021-12-03 22:00 3. Synową obciąźyć kosztami bez dyskusyjnie 2021-12-03 22:00 4. Szczerba ma jak zwykle problem. Mniej TVN więcej myślenia. Problem ma nawet z założeniem maseczki (podobnie Donatowicz, Solik). @Antykamerzysta, Szczerba, Solik, Donatowicz to z PiSu? 2021-12-03 21:35 5. To tak, awansem czy za karę? 2021-12-03 21:28 6. Najgorsze powietrze o tym czasie to w Szczawnicy, Waksmundzie i Ludźmierzu. Na podstawie sensorów Airly. 2021-12-03 21:00 7. od kiedy mowa o czystości krajobrazu i wyp.....wreszcie tego reklamowego chłamu?! no ale wieś zwana sołtysem na drzwiach od stodoły w rytm zenka lata....... 2021-12-03 20:12 8. A kogo to obchodzi. 2021-12-03 19:59 9. Jest ogromne parcie przez "kogoś" na tą ekologię.Ja pamiętam że paliło się koksem.Co teraz się z tym stało???/ Gdzie podział się koks. 2021-12-03 19:51 10. Naftali Bennett - premier Izraelitów "Bardzo ważna sprawa, którą opinia publiczna powinna zrozumieć a myślę że większość ludzi jeszcze nie jest tego świadoma. Najbardziej wrażliwą populacją w tej chwili paradoksalnie są ci, którzy otrzymali dwie dawki szczepionki, ale nie trzecią. Czemu? Ponieważ chodzą czując, że są chronieni, bo otrzymali dwie dawki. Nie rozumieją, że druga szczepionka wyblakła przeciwko delcie - i trzeba szybko zaszczepić się trzecią dawką szczepionki. Dlatego każdy z nas, w tym członkowie knesetu Gilad Kariv i Itamar Ben-Gvir, którzy są młodzi - jest wielu młodych ludzi zaszczepionych, którzy są poważnie chorzy, w tym hospitalizowani. Te grupy wiekowe są najbardziej narażone. Bo ktoś, kto nie został zaszczepiony, wie o tym od półtora roku... Pewnie siedzi w zamkniętym pokoju czy gdzieś." Wideo z całością wypowiedzi do znalezienia w sieci.
2021-11-16 19:26 1. I bardzo dobrze ,że odbyło się bez rac, wrzasków Bąkiewicza i jego nacjonajistów. Święto Odzyskania Niepodległości, to święto wszystkich, którzy mieszkają w granicach naszego kraju i czują się Polakami. Nie ważne jakiego jesteś wyznania, jakiego koloru skóry i na którą partię głosujesz. Oglądasz skoki narciarskie i alpejski Puchar Świata, hokej, koszykówkę ( w której wielu kolorowych graczy), czy telewizyjne seriale. Polska to nasz wspólny dom. Nie dajmy się dzielić nieodpowiedzialnym politykom. 2021-11-14 23:27 2. Nic tylko siedzieć, opalać się i podziwiać. 2021-11-08 09:59 3. Jeden z górali ze zdjęć prowadzi też busa. Kiedyś jechałem z nim, przed busem zatrzymało się taxi na przystanku, gdzie nie wolno taksówkom stawać. On mało nie doszło do rękoczynów. Pan "piękny góral z obrazka" rzucał kur... i innymi. Po czym po kilkuset metrach sam się zatrzymał w miejscu niedozwolonym, by zabrać turystę. Na moje pytanie czemu to zrobił, mając na względzie sytuację z taxi, powiedział: wie pan, no czasem trzeba. Piękne typy o podwójnej moralności w zależności od sytuacji. W zasadzie mentalność nie zmieniła się wcale od czasów, które opisał J. Kurek w "Księdze Tatry". W jakimś sensie, to takie "krokodyle" człowieka. Potrzeba przynajmniej kilkunastu pokoleń. 2021-11-07 15:58 4. Brawo....Bartłomieju... 2021-11-02 23:52 5. Piękne Tatry :-) 2021-10-26 20:35 6. Uwielbiam takie obrazki, świetnie że wciąż są ludzie którzy podtrzymują pasterskie tradycje. 2021-10-26 20:13 7. cyś ty mnie widziała, cu ci fto pedzioł, ze jo na wiyrsycku, z owieckami siedzioł, ani mi fto godoł, ino jo widziała, jak siy na wiyrsycku. owiecka biylała. 2021-10-24 13:35 8. Izba Regionalna w Sromowcach Wyżnych to super miejsce do odwiedzenia. Polecam każdemu. 2021-10-24 12:27 9. Izba Regionalna w Sromowcach Wyżnych!! 2021-10-20 17:17 10. Kieześ do boru owiecki gnała, cemu ześ na mnie nie zawołała. Dyć jo wołała, nie słyseliście, muzyka grała, tońcyliście.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania

Bojcorka

Album TP