Reklama

2022-09-11 14:00:00

Reklama

Tragedia WTC

Przeżyłam 11 września (WIDEO)

Reklama

Dzisiaj 21. rocznica ataku na WTC w Nowym Jorku. Pochodząca z Zakopanego Maria Karpiel Świątek pracowała w Centrum Konferencyjnym World Trade Institute. Jej biuro mieściło się na 55 piętrze wieżowca WTC, w który 11 września uderzył samolot. Dokładnie miesiąc po tragedii - specjalnie dla "Tygodnika Podhalańskiego" - powróciła wspomnieniami do tamtego dnia. W miejscu fundamentów budynków World Trade Center w Nowym Jorku powstały dwa potężne wodospady. Wpadająca w otchłań woda robi niezwykle silne wrażenie. Tak Amerykanie uczcili pamięć prawe 3 tysięcy ofiar zamachu. Obejrzyj nasz krótki film.

- To był piękny pogodny dzień. Zaczęłam właśnie pracę. Sprawdzałam wiadomości na telefonie i e-maile, kiedy coś huknęło. Cała wieża zaczęła chodzić - zaczyna opowieść. - Trzymałam się mocno biurka, bo wszystko się chwiało, a komputery jeździły. Kolega powiedział, że to trzęsienie ziemi. Pomyślałam, że to koniec. Stalibyśmy nieruchomo dłużej, gdyby nie kolega z innego pokoju, który zaczął krzyczeć, byśmy uciekali. Wyskoczyłam w stronę schodów, wiedziałam, jak zachowywać się w takich sytuacjach, bo wiele razy uczestniczyłam w treningach przeciwpożarowych. Ludzie zaczęli mnie spychać. Wybuchła panika. Dopiero jakieś dwa piętra niżej uspokoili się, bo wspólnie doszliśmy do wniosku, że panikując na pewno wszyscy zginiemy - opowiada.

Szli wolno, co chwilę musieli się zatrzymywać, bo dochodzili ludzie z niższych pięter. Około 45 piętra do jednego z mężczyzn zadzwoniła żona. Dowiedzieli się, że w budynek uderzył samolot. Pomyśleli jednak, że pilot musiał zasłabnąć. Nie przyszło im do głowy, że to mogłaby być akcja terrorystów. - Ludzie byli zdyscyplinowani, spokojni, podawali sobie ręce, niektórzy opowiadali o swoich rodzinach. Na wysokości 35 piętra musieliśmy utworzyć tylko jeden rząd, bo z góry zaczęli znosić rannych. Widok poparzonych był straszny. Skóra tych ludzi była popielata, spalona jak popiół. Chwilę później na górę wbiegali strażacy - opowiada. - Nieśli sprzęt ratowniczy i po dwie butle gazowe. Byli bardzo zmęczeni. Mówili nam, żebyśmy się nie bali, że na dole nie ma ognia ani gazu. Brakowało nam powietrza. Kiedy schodziłam, miałam przed oczyma swoje dzieci i myślałam, że muszę dla nich przeżyć.

Kilka osób zatrzymało się na 27 piętrze, gdzie były maszyny z wodą. Rozbili je i zaczęli podawać butelki z płynem. - Wzięłam cztery. Wlewaliśmy tę wodę strażakom prosto do ust - byli strasznie zmęczeni. Nigdy nie zapomnę ich twarzy. Widziałam na mundurach polskie nazwiska. Ludzie ich żegnali, płakali nad nimi. Na górę szli również wysokiej rangi szefowie. Potem pojawiła się policja. Jeden ze strażaków powiedział nam, że zaatakowany został drugi wieżowiec. Nikt z nich nie wrócił już z góry - dodaje pani Maria.

- Kiedy byłam na 18 piętrze, uwierzyłam, że przeżyję. Na wysokości 6-7 piętra zaczęła się lać po schodach woda. Byłam cała mokra. Z tego wszystkiego zamiast na parter zeszłam piętro niżej i musiałam wracać - opowiada. Maria Karpiel Świątek wyszła z budynku po ok. 45 minutach. - Na dole byli wojskowi i policjanci, właściciele pilnowali swoich sklepów, bo bali się złodziei. Nikt nie myślał, że za chwilę spadnie budynek - twierdzi góralka z Zakopanego. - Na zewnątrz zobaczyłam inny świat: szary. Nie było słońca, nieba, tylko popiół, który sypał się jak śnieg. Ludzi było mało. Nie mogłam oddychać. Szłam wolno. Dopiero po chwili obejrzałam się i zobaczyłam wieżowce w płomieniach. Płomienne bomby spadały na dół, kapał metal. Widziałam ludzi wiszących na zewnątrz budynków i kawałki ciał na ziemi, przysypane popiołem. Pomyślałam, że nie powinnam tu stać. Szłam w stronę Broadwayu jak słoń. Prosiłam o telefon, bo chciałam zadzwonić do domu. Zatrzymałam się koło budki telefonicznej, kiedy huknęło. Runął pierwszy budynek. Zadudniło, wszystko się trzęsło. Ludzie zaczęli uciekać. Tratowali się. Pamiętam tylko ten dźwięk i smród, setki telefonów zgubionych na ulicach, torebki, pieniądze, kawałki szkła. Kobiety ściągały buty i biegły na bosaka. Jakaś kobieta nie mogła wyciągnąć dziecka z wózka. Goniła nas chmura pyłu. Byliśmy jak pionki. Myślałam tylko, żeby się nie przewrócić, bo wiedziałam, że wtedy mnie stratują. Kiedy dobiegłam do uniwersytetu, oglądnęłam się pierwszy raz i zobaczyłam, że nie ma jednego wieżowca. To było okropne. Budynek, w którym pracowałam, jeszcze stał - skrócony o piętra z góry, które siadły z przepalenia - dodaje.

Szła w stronę Brooklynu, na moście były tysiące osób: - Wszyscy wyglądali jak skazańcy. Byli brudni, mokrzy i rozhisteryzowani. Wtedy znowu usłyszałam huk. Runął drugi z bliźniaczych wieżowców. Budynek, w którym pracowałam - pani Maria przerywa na chwilę relację. - Byłam dumna z mojej pracy, z miejsca, w którym pracowałam. Miałam fajnych kolegów. Kiedy się obróciłam i zobaczyłam, że mojego wieżowca już nie ma, pomyślałam, że razem z tym budynkiem runęły moje marzenia - przyznaje.W końcu dotarła do znajomych na Brooklynie, gdzie mogła się umyć, zadzwonić do rodziny. Mówi, że cały czas była mocna, nie histeryzowała. Dopiero za parę dni dotarło do niej to, co się stało. Powróciły makabryczne obrazy, zaczęły się bezsenne noce.

- Tego dnia moja znajoma nie zdążyła wyjechać na górę. Kiedy samolot uderzył, czekała w wieżowcu na windę. Windy spadły, otworzyły się, a ze środka buchnął ogień. Ci, którzy byli najbliżej, zostali poparzeni. Zaczęła uciekać, ale mówiła, że nie mogła wyjść z budynku, bo na zewnątrz padał deszcz ludzkich ciał. Potem nie mogła przejść, bo dwie ulice dalej - wszędzie - były ludzkie kawałki. Na jej oczach wbił się w budynek drugi samolot. Ten widok powraca ciągle w snach. Opowiadała, że ludzie byli tak przerażeni, że kiedy potem przelatywały następne samoloty, padali na ziemię - opowiada. Z jej firmy ocaleli wszyscy, ale wielu znajomych - widywała ich w drodze do pracy - zginęło. Policjantka, którą codziennie mijała, 40 Anglików, którym ich firma miała zorganizować konferencję, ale wybrali inną ofertę i tego dnia byli na górze wieżowca. Nawet w parku w Bayonne, w pobliżu swojego domu zauważyła klepsydrę ze zdjęciem kobiety, z którą często biegała. Ciągle dowiaduje się o znajomych, którzy zginęli w World Trade Center. Trzy dni po tragedii pracownicy instytutu, w tym także pani Maria, spotkali się. - Przyszedł też psycholog, którego wyprosiliśmy. Każdy z nas opowiadał o swoich przeżyciach i to nam bardzo pomagało. Niektórzy nie mogli swobodnie o tym rozmawiać w domu, między sobą rozumieliśmy się bardzo dobrze, mamy podobne doświadczenia - tłumaczy.

Powracające obrazy z tamtego dnia nie są jedyną zmorą Marii Karpiel Świątek. Wraz z zawaleniem się budynku przestała istnieć jej firma. Pozostała bez pracy. O miejsce gdzie indziej trudno, bo z powodu powstałych po ataku trudności ekonomicznych wielu pracodawców redukuje etaty. - Nasze kierownictwo płaciło nam tylko przez miesiąc. Teraz jesteśmy zdani tylko na siebie. Wielu jest na bezrobociu. Znajomi starają się znaleźć mi jakieś zatrudnienie, ale wiem, że mogę liczyć tylko na jakąś zwykłą pracę biurową i zarobek około 25 procent niższy - mówi. Trzy dni temu Maria Karpiel Świątek była na dolnym Manhattanie. - To już nie to miasto. Nie widać chodzących szybko biznesmenów, pięknie pachnących kobiet na szpilkach. Wszyscy są przygnębieni, smutni. Boją się, patrzą nieufnie jeden na drugiego. Ta tragedia zbliżyła mnie do tego miasta jeszcze bardziej, mam jeszcze większe poczucie więzi z Nowym Jorkiem. Ale nawet jeśli odbudowaliby te wieżowce, nie chciałabym w nich pracować - dodaje.
Beata Zalot, Nowy Jork
Tygodnik Podhalański 43/2001


Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
dobranocka 2022-09-12 11:43:32
Tu macie relację na żywo spod "zaatakowanego" pentagonu. Dziennikarze wtedy chyba jeszcze nie dostali jeszcze kartek co mają mówić i dlatego relacjonowali spontanicznie to co widzą.
https://streamable.com/dnp6rg

Oczywiście po angielsku lecz dla szukających prawdy to nie problem... mam nadzieję...
not 2022-09-12 07:24:16
Faktycznie, porównując nagrania z kabiny i parametry lotu TU to napewno był "zamah". Natomiast nagrania z tych 3 w USA to o czym świadczą. Ciekawe, czy NTSB ma nagrania i czarne skrzynki.
wesoły romek 2022-09-12 02:06:44
@franek, nikt nie kwestionuje że zginęli ludzie. Pytanie, komu to było na rękę i kto robi biznes na "wojnie z terroryzmem"? Nie masz żadnych wątpliwości? Ślepo wierzysz w to co Ci powiedzą w telewizji? Jesteś przykładem idealnego konsumenta, który "nie myśli ale działa jak instrument".
Włącz myślenie i kojarzenie faktów, to nie boli!
franek 2022-09-11 21:18:17
Ludzie zginęli, ale teorie spiskowe wciąż żyją, nawet tu :D
rychu 2022-09-11 21:05:52
to jest oczywiste że był zamach - w zamach wszyscy prawdziwi Polacy wieżą a wielu ten zamach przeżyło ale zostali przez ruskich zastrzeleni
ano 2022-09-11 20:34:59
@tys, widać że to dawno się zaczęło, jak ojcowie założyciele stwierdzili że wojny to najlepszy biznes na świecie. Trzeba tylko zrobić dobry marketing pod hasłami wolności, ale to się później zwraca. No i najlepiej grabić ludy "rozwijające się". Przy okazji robimy rynek zbytu na swoje śmieciowe produkty, zadłużamy, wprowadzamy demokrację i biznes się kręci. A kto się sprzeciwia ten terrorysta, tyran, morderca...
wiktoria 2022-09-11 20:02:21
ciekawi mnie co ma @rychu do powiedzenia o smolenskim wypadku i bardzo bym chciała wiedzieć a dobranocka to pewnie mędrzec pierwszy po Wałęsie
tys 2022-09-11 16:29:08
Dziadek mówił, że jak wybuchła 1 WŚ to mieli w ameryce największy zarobek. W czasie okupacji dzisiejszy bratanek z U wybił dziadkowi kolbą zęby.
xyz 2022-09-11 16:09:01
Co niektórzy tutaj, obejrzeli za dużo razy "farenhajta"...
dobrancka 2022-09-11 15:16:49
Ataków na WTC dokonali terroryści... a świstak siedzi i zawija w sreberko...
USA to królestwo pokoju a Rosja manipuluje rynkiem gazu od którego sama Europa się odcięła.
Natomiast handel emisjami CO2 narzucił Europie Putin by zniechęcić do ruskiego gazu.
Kolorysta 2022-09-11 14:53:00
Coś w tym jest. Moją uwagę zwrócił news, że trzeci samolot rozkraksowali sami pasażerowie żeby chronić prezydenta. Czy to realne? Trochę jak fabula patetyczno-patriotycznego spota reklamowego
Cyklista 2022-09-11 14:39:39
@rycho, jest z tej samej kliki co Edyta Górniak
TeDe 2022-09-11 14:38:25
Ciekawe co ustaliła NTSB w sprawie szczątków potężnego samolotu. Dla mnie to taka sama mistyfikacja jak zamach na Wojtyłę. Szkoda ludzi a ponać Ruskie ... Kto chce niech wierzy, kto nie chce nie musi.
rycho 2021-09-03 15:20:33
kilkunastomilionowe miasto a nagrania tylko z tv . Samolot wbił sie i znikł . Nawet stateczniki sie nie oderwały, a przed pentagonem znalazł sie silnik tyle że nie od tego samolotu który rozpłynął sie w środku . 20 lat niektórzy wierzą w tą dobranocke .
Pabo 2021-09-03 11:41:24
Tysiące świadków, nagrania z kilku kamer a Ty twierdzisz, że to bajka..
rycho 2021-09-03 11:23:50
@ oj pabo pabo , wyłacz tv włacz rozumek jak jeszcze został . Dokumenty są..
Pabo 2021-09-03 11:09:12
@rycho, nie wiem co bierzesz, ale odstaw to bo Ci ewidentnie nie służy.
rycho 2021-09-03 10:54:35
nie było ani samolotu an terrorystów . Tak jak teraz media zrobiły swoją spiewke . A jeden bogaty z panstwa polozonego w Palestynie gratisowo zrobił sobie teren budowy
 • MOTORYZACJA | inne
  DO WYNAJĘCIA GARAŻ W BUDYNKU PARADISU (ZAKOPANE). Wjazd od Sabały. 515 928 992.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  PŁYTY SZALUNKOWE UŻYWANE, w różnych rozmiarach. Dobra cena. 18 20 82 421, 00436766456961.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  SPRZEDAM PAWILON HANDLOWY - NOWY TARG. 517 600 205.
 • PRACA | dam
  Restauracja Witowianka zatrudni osobę na stanowisko MENAGER. Tel. 600 973 440
 • PRACA | dam
  Stacja Narciarska zatrudni KIEROWNIKA DO SPRAW TECHNICZNYCH. Tel. 600 973 440
 • PRACA | dam
  Poszukujemy PANI DO PRACY W BAWIALNI DLA DZIECI. Mile widziane: - doświadczenie w pracy z dziećmi, - wykształcenie pedagogiczne bądź kurs animatorski, - pogodne usposobienie. Więcej informacji 600 973 440
 • PRACA | dam
  POSZUKUJĘ PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH - bez oświadczenia - okolice Zakopanego - 694 057 523.
 • PRACA | dam
  Spółka SEWIK zatrudni na stanowisku: - MONTER, konserwator siei wodociągowej, - POMOCNIK MONTERA, konserwatora sieci wodociągowej, - OPERATOR URZĄDZEŃ OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW, - ELEKTRYK plus operator urządzeń oczyszczalni ścieków. Szczegółowe informacje i warunki aplikowania: www.sewik.com.pl oraz w Sekretariacie spółki tel. 18 20 24 450
 • PRACA | dam
  Pracownik do wykończeń wnętrz. Przyjmę pracowników do wykończeń wnętrz oraz fliziarza do wykładania płytek- od zaraz! Mile widziane dośwadczenie. Z możliwością przyuczenia. Praca od zaraz w młodym zespole ma terenie Zakopanego i okolic.. 880936222
  Tel.: 880936222
 • PRACA | dam
  POSZUKUJE PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH: POMOCNIKÓW i MURARZA. Praca na terenie Zakopanego. 880 721 870.
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ EKIPĘ MURARZY, CIEŚLI. 669 803 347.
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ POMOCNIKA , MURARZA, CIESLĘ, ZBROJARZA. 669 803 347.
 • PRACA | dam
  Potrzebny młody MONTAŻYSTA (FILIGRANY BETONOWE). Możliwość przyuczenia. 791 669 932.
 • PRACA | dam
  GAMATEX zatrudni na stanowisko ZAOPATRZENIOWIEC, miejsce pracy: Stare Bystre, tel.18 26-137-32.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJME 5000M PLAC + KONTENER ---- MIEJSCOWOŚCI : ZĄB. 600011905 salamandra, 16 dennykojda@gmail.com
  Tel.: 600011905
 • PRACA | dam
  Zatrudnię MONTAŻYSTĘ STOLARKI DRZWIOWEJ I OKIENNEJ Praca na terenie Podhala Kontakt 518-661-991.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ PRACOWNIKA DO ZAKŁADU KUŚNIERSKIEGO - GARBARSKIEGO NOWY TARG. PRACA CAŁY ROK. ZATRUDNIĘ KRAWCOWĄ - SZYCIE NA MIEJSCU LUB CHAŁUPNICZO. 601 789 299, 536 740 251.
 • PRACA | dam
  OŚRODEK KONFERENCYJNY w Zakopanem zatrudni KELNERKĘ na umowę zlecenie. Praca całoroczna. 664 417 314.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA W GORCACH POD BACÓWKĘ. 503 868 728.
 • USŁUGI | budowlane
  WIERCIMY POD SŁUPKI OOGRODZENIOWE I NIE TYLKO. ZAPRASZAMY DO KONTAKTU. 504163439 BIURO@MAJERCZYK.PL
  Tel.: 504163439
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię NIEWIELKI DOM NA DZIAŁCE DO 10 arów - do zamieszkania - okolice Zakopanego do 15-17 km. Tel. lub sms: 884 284 375
 • PRACA | dam
  Praca na budowie, docieplenia, remonty, budowa od podstaw, na terenie Zakopanego i okolicy. 500160574 ul. Bulwary Słowackiego nr. 20, 20 Chrobak.urb@gmail.com
  Tel.: 500160574
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  SPRZEDAŻ PIASKU, CEMENTU, KRUSZYWA (dla wylewkarzy i nie tylko). TRANSPORT - auta 4x4 z HDS, 3-ośka, 4-ośka i naczepa. Atrakcyjne ceny! Szaflary naprzeciwko Merkury Market. 503 532 680.
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ PIEKARZA. 607 44 55 66.
 • ZDROWIE I URODA
  Nowy Targ. ZAPRASZAMY NA ZABIEG MAKIJAŻU PERMANENTNEGO. Brwi metodą pudrową, usta metodą 3D oraz kreska linii rzęs. Jestem linergistką z wieloletnim doświadczeniem. Praca to moja pasja. Zapraszam do odwiedzenia mojego fanpage na JagaBrows. Numer kontaktowy: 731-874-495
 • PRACA | dam
  ATRANS TRANSPORT. Poszukujemy KIEROWCY kategorii C+E, z doświadczeniem lub bez. Transport krajowy i międzynarodowy, głównie Rumunia. Jazda pojazdami wyłącznie EURO VI. Współpraca ze spedytorami będącymi dyplomantami jednej z najlepszych uczelni w Polsce. Więcej informacji pod numerem telefonu: 723 555 111.
 • PRACA | dam
  Firma Budowlana Piotr Domalik w Ostrowsku zatrudni - pracownika budowlanego, murarza, mile widziane doświadczenie w pracy na budowie. prosimy o kontakt telefoniczny. 504105320
  Tel.: 504105320
 • PRACA | dam
  Potrzebny młody PRACOWNIK NA ŻELBETY (możliwość przyuczenia). 791 669 932.
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, WILLA I KARCZMA CZTERY PORY ROKU. Pokoje standardu pensjonatowego z wyżywieniem. Pobyty indywidualne, grupowe, szkoleniowe, wesela, imprezy okolicznościowe. WWW. CZTERYPORYROKU.PL, willa@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207 lub +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, APARTAMENTY Z WIDOKIEM NA CAŁE TATRY. W cenie pobytu parking, grill, bilard, plac zabaw, rowery. Cisza, spokój a zarazem wszędzie blisko. WWW. ZAKOPANEAPARTAMENTY.ORG, apartamenty@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207, +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, KAMERALNE APARTAMENTY ZE STREFĄ SPA z widokiem na całe Tatry Zachodnie. W cenie pobytu parking, grill, bilard, pełna strefa spa, plac zabaw, rowery. WWW. APARTAMENTYSPAZAKOPANE.PL, rezerwacja@czteryporyroku.pl, tel. +48 662 658 425, +48 608 401 704
 • SPRZEDAŻ | różne
  TANIO sprzedam BUDKĘ PARKINGOWĄ - 602 378 614.
 • PRACA | dam
  DOM OPIEKI W ZAKOPANEM POSZUKUJE PRACOWNIKA NA STANOWISKO OPIEKUNKI OSÓB STARSZYCH. PEŁNY ETAT, UMOWA O PRACĘ. 608-676-810
  Tel.: 608
 • USŁUGI | budowlane
  OKUCIA BALKONÓW, RYNNY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 600 998 377.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
 • ANTYKI
  ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ - Zakopane, Kościuszki 3 (Granit, III p.). Tel. 601 464 133
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2022-09-25 22:39 Z miasta i do miasta...rowerem 2022-09-25 21:40 Słuszna sprawa górę wzięła! Morskie Oko nasze! 2022-09-25 21:00 Rudera na granicy na Łysej Polanie wyremontowana 2 2022-09-25 20:21 Zaginął 35-latek 2022-09-25 20:15 Wóz strażacki, że hej! (WIDEO, ZDJĘCIA) 2022-09-25 19:45 Zbroimy Ukrainę. Znani Polacy właczają się do akcji 2 2022-09-25 19:40 Podhale w końcu zwycięskie! 2022-09-25 19:16 Jest remont, ale co ze studzienkami przed starostwem? 7 2022-09-25 18:53 Karta bankomatowa znaleziona w Zakopanem 2022-09-25 18:38 Szkolenie obronne dla uczniów 2022-09-25 18:30 Kogo będzie stać na narty? 8 2022-09-25 17:45 Rydze też są już wśród nas 2 2022-09-25 17:30 Tragedia przed dyskoteką 2022-09-25 17:08 Upamiętnili kurierów orawskich 2022-09-25 16:59 Dawid Kubacki zwyciężył w Hinzenbach 2022-09-25 16:16 Pewne zwycięstwo KS Zakopane. Mecz obserwował nowy prezes klubu (ZDJĘCIA) 2022-09-25 15:30 Podróż za jeden bon 1 2022-09-25 14:45 Ach cóż to było za wesele (WIDEO) 2022-09-25 14:01 Zima latem w pierwszych dniach jesieni 2022-09-25 12:59 Nie ma kolejki do kolejki. Jak chcecie zobaczyć śnieg wyjedziecie na Kasprowy od ręki (WIDEO) 2022-09-25 12:01 Miodowy jarmark. Przyjechali też pszczelarze z Podhala 2022-09-25 11:00 Już czwartą noc na ul. Tuwima nie świecą się lampy 20 2022-09-25 09:59 Trcohę chmur, trochę słońca, ale ma być cieplej 2022-09-25 09:00 Na niezwykłych muzycznych szlakach. Music Trail Festival w Kościelisku (WIDEO) 2022-09-25 08:00 Babskie przeglądy (ZDJĘCIA) 2022-09-24 22:47 Na Dunajcu spory ruch (WIDEO) 2022-09-24 21:35 Druhowie z Podhala, Orawy i Spisza na pudle 2022-09-24 21:00 Wielkie otwarcie nowej restauracji w Zakopanem 12 2022-09-24 20:27 Knajpy pełne gości 2 2022-09-24 20:01 Wybiorą nowego dyrektora Muzeum Tatrzańskiego 2 2022-09-24 19:00 To była Wolna Republika Ochotnicka 2 2022-09-24 18:00 Takie budki nad Dunajcem 5 2022-09-24 17:43 Zaginął piesek w rejonie Leszczyn 3 2022-09-24 17:17 Prace przy moście ida pełną parą 1 2022-09-24 17:00 Urodzinowy Czubernat 2022-09-24 16:27 Odpowiednia kredka do brwi a udany rysunek wstępny 2022-09-24 16:01 Zima zawitała na Babiej Górze 1 2022-09-24 15:20 Poważny wypadek w Nowym Targu 2022-09-24 15:04 Tajemnicze zaginięcie polityka. Był jedynką na listach do Sejmu również na Podhalu 4 2022-09-24 15:00 Śmietnisko pod cmentarną skarpą 3 2022-09-24 14:00 Trwa Zakopiański Charytatywny Maraton Badmintona (WIDEO) 2022-09-24 13:00 Takie okazy tylko w Pieninach. Prawdziwek waży 2 kg! (WIDEO) 1 2022-09-24 12:30 Taki prawdziwek tylko w Podsarniu 2022-09-24 12:00 Polscy wspinacze, którzy zginęli w Tatrach Słowackich spowodowali lawinę 3 2022-09-24 11:00 Białorusin ukarany wysokim mandatem 17 2022-09-24 10:00 Lolly Polly opuściła nowotarski rynek. Idzie nowe 5 2022-09-24 09:30 Doroczne wydarzenie Muzeum Tatrzańskiego w konkursie. Głosujcie na Musealia 2022-09-24 09:00 Światowa premiera utworu nowotarskiego kompozytora i dyrygenta 2022-09-24 08:30 Wystawa rzeźb Stanisława Cukra 2022-09-24 08:00 Jazz Camping pamięci Zbigniewa Namysłowskiego
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-09-25 22:39 1. I to wszystko z miłości do gór ! 2022-09-25 22:37 2. Pan Zadylak wyremontował ! 2022-09-25 22:21 3. Wszystko jest ok. odprowadzenie wody jest na pobliski trawnik :) ponieważ na wysokości studzienki są obniżone krawężniki , więc woda i tak tam najpierw popłynie . Patrząc na tą studzienkę to już wiem skąd się wzięło powiedzenie "że roboty ziemne robię chłopy ..... " 2022-09-25 21:46 4. @Sen Wyciągnęliby, jakby mózgi nie były sprane propagandą!!!. 2022-09-25 21:37 5. Wg mnie niech Pan nie ma nadziei na to że w tym temacie będzie coś zrobione. Jest to tylko remont w nawierzchni tym bardziej że krawężniki mają już swoje lata. Po prostu był na to założony jakiś budżet i tyle. Kwestia tego czy nawierzchni jest dobrze wykonana i szczelna z technicznego punktu widzenia?. Spokoju życzę 2022-09-25 21:25 6. @Pacykoś dokładnie tak. Tylko żeby zacząć, trzeba mieć bon na bon :P 2022-09-25 21:24 7. W 2016 roku rząd Beaty Szydło dotrzymał obietnicy wyborczej i ograniczył lądową energetykę wiatrową i uzależnił kraj od węgla z Rosji. Tymczasem w nieodległej Dani są dni w których już 100% energii pochodzi z wiatraków. Wnioski sami wyciągnijcie. 2022-09-25 21:19 8. Chciałabym dożyć czasów, kiedy remont będzie czymś normalnym a nie wydarzeniem godnym artykułu w gazecie. 2022-09-25 21:15 9. Mój Franek, jak słyszy tych generałów to mu lufa mięknie. Dlatego zawczasu albo jak kto woli wprzódy, wyłączam telewizor. 2022-09-25 21:09 10. Ale to jest marnotrawienie kasy nas podatników bo później będą w zimę odkopywać te studzienki. Masakra być może starosta się do zimy zrehabilituje i pogoni pracowników odpowiedzialnych za ten remont.
2022-09-17 13:01 1. To raczej nowa "Bukowianka". Ta droga przecież nie będzie prowadzić do Zakopanego. Zakopane zostało obronione przed godną komunikacją. 2022-08-21 19:28 2. byw, tak jak w '39-'45r. w Niemczech, wszyscy służyli w tej formacji. 2022-08-21 17:33 3. Błąd merytoryczny, osoba która napisała ten tekst nic nie zrozumiała. Rad i radiologia niewiele ze sobą mają wspólnego. Dzięki Profesorowi możliwy był rozwój leczenia radem (radioterapii), a nie rozwój radiologii. 2022-08-15 14:41 4. To taki slowny lojotok. 2022-08-13 21:46 5. Polska armia zmieściła się na jednym rynku. A ! jeszcze orkiestra. 2022-08-12 10:21 6. Godali, ze od tego radu ludziska umiyrali na raka wokoło, jedyn w drugiego, a terozki o tym cicho.... 2022-07-17 06:36 7. Mozna robić cepeliadę z góralszczyzny ale bez przesady....No i jeszcze sołtys na dzień dobry...ŻENADA! 2022-07-13 12:18 8. Wielkie dzięki Autorce za pokazanie pięknych krajobrazów jeszcze niezeszpeconych niewłaściwą zabudową. Złoty cielec tam jeszcze nie zagościł tak jak na Podhalu i już w pewnej mierze na Orawie. Spieszmy się podziwiać te unikalne widoki zanim zniszczy je ludzki egoizm, bezguście, udawana niemoc urzędników, pazerność i konsumpcjonizm w globalistycznym wydaniu. Nie pozwólmy zniszczyć regionalnych tradycji, których częścią jest rolnictwo, hodowla i pasterstwo. Jakaś nadzieja może płynąć ze Spisza! 2022-07-01 02:18 9. oto strona na której można kupić książkę. Pozdrawiam! https://wydawnictwoarva.v.1cart.eu/pl/offer 2022-06-22 13:07 10. Ks.Tischner się w grobie przewraca
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Bojcorka

Pożegnania

FILMY TP