2021-09-17 14:30:40

Reklama

Szczawnica

30 urodziny ośrodka turystycznego PKL Palenica w Szczawnicy

Reklama

Została uruchomiona dokładnie 21 września 1991 roku, liczy 783 m długości i jest elementem całego kompleksu narciarskiego, turystycznego oraz rekreacyjnego w Szczawnicy - taka właśnie jest kolej linowa w ośrodku PKL Palenica, która w tym roku świętuje swoje 30 urodziny.

Z tej okazji Polskie Koleje Linowe już 25-26 września zapraszają do Szczawnicy na weekend pełen atrakcji.

Dla Grupy PKL ten rok jest wyjątkowy – 15 marca spółka rozpoczęła jubileusz 85-lecia działalności, którego symbolem jest  uruchomienie kolei linowej na Kasprowy Wierch. Po świętowaniu na Kasprowym przyszedł czas na kolejny ośrodek Grupy PKL w Szczawnicy, który obchodzi swoje okrągłe, 30-te urodziny.
21 września 1991 to pamiętna data dla wszystkich Szczawniczan. Wtedy to na Palenicę (722 m n. p. m). wyruszyła pierwszy raz kolei krzesełkowa w pienińskim ośrodku PKL. I choć kolej od tamtego czasu została zmodernizowana, to nie zmieniło się jedno – mieszkańcy Szczawnicy i regionu oraz turyści odwiedzający Palenicę mogą podziwiać pienińską przyrodę z zupełnie nowej perspektywy i korzystać z wielu znakomitych tras narciarskich w ośrodku.
Kolej krzesełkowa PKL na Palenicę

Urodzinowe atrakcje w ośrodku PKL Palenica
Na świętowanie 30 urodzin kolei PKL Palenica spółka zaprasza w weekend 25 oraz 26 września od godziny 11:00 do 15:00 – goście PKL w tym czasie będą mogli skorzystać z wyjątkowych promocji oraz atrakcji przygotowanych w ośrodku.
Oprócz widoków i aktywnie spędzonego weekendu na wszystkich, którzy odwiedzą ośrodek PKL Palenica czekać będą różne niespodzianki. Mieszkańcy Szczawnicy oraz turyści odwiedzający ośrodek będą mogli skorzystać z 30% zniżki na przejazd koleją w tych dniach, by podziwiać piękno górskich widoków z wysokości.
Oczywiście jeśli świętujemy urodziny, to nie może zabraknąć tortu! Osoby, które w sobotę jako pierwsze odwiedzą ośrodek PKL Palenica, będą mogły skosztować urodzinowego ciasta przygotowanego specjalnie na tę okazję.  
Na miejscu przez cały urodzinowy weekend na odwiedzających będą również czekać konkursy z nagrodami. Najmłodszym niezapomnianych emocji z pewnością dostarczą zabawy specjalnie przygotowane na tę okazję przez grupę animatorów. Kolorowo będzie od balonowych zwierzaków, a także dziecięcych malowanych w ten dzień tatuaży. W świat bajkowej wyobraźni najmłodsi goście przeniosą się za sprawą kolorowych baniek mydlanych unoszących się w powietrzu.
Ośrodek PKL Palenica

Ośrodek PKL Palenica
W niedzielę o godzinie 12:00 oraz 14:00 PKL zapraszają również na atrakcję dnia, czyli niezapomniane i wciągające widowisko – pokaz iluzji, podczas którego artysta spośród publiczności wybierze swoich asystentów. Będzie magicznie, kolorowo i blisko pięknej górskiej natury.
Kolej linowa Palenica zmienia miasto uzdrowiskowe
Szczawnica to perła polskich uzdrowisk, leżąca w dolinie potoku Grajcarek, pomiędzy Pieninami a Beskidem Sądeckim. Miejsce to pomimo ogromnego potencjału oraz ruchu turystycznego w południowej części kraju przez kilkadziesiąt lat pozostawało nieodkryte dla narciarzy. Do końca lat 80. w Szczawnicy istniały trasy narciarskie, z których – ze względu na trudności dostania się do nich, spowodowane brakiem wyciągu czy kolei linowej – mało kto korzystał. Dopiero początek lat 90. i budowa kolei krzesełkowej PKL na Palenicę otworzyła Szczawnicy nowe możliwości. Miejsce wśród turystów oraz miłośników sportów zimowych stało się popularne i co więcej zyskało na atrakcyjności.  

Pierwsze krzesełka kolei linowej na Palenicę wyruszyły dokładnie 21 września 1991 roku. Początkowo była to dwuosobowa kolej. W 2005 roku po przeprowadzonej przez PKL modernizacji dwuosobowe krzesełka zostały zastąpione nowoczesnymi czteroosobowymi krzesełkami kolei liczącej 783 m długości i przepustowości 2200 osób na godzinę. Wjazd na wzniesienie Palenicy zajmuje ponad 3 minuty.
PKL Palenica atrakcyjna przez cały rok

Palenica wraz ze spływem Dunajcem jest uznawana za jedną z głównych atrakcji Miasta i Gminy Szczawnica. Na jej szczyt dostaniemy się całoroczną czteroosobową koleją linową. Z wierzchołka wzniesienia można podziwiać imponujące górskie widoki na panoramę Pienin z Trzema Koronami i Sokolicą, Tatr oraz Szczawnicę.
Warto odwiedzić Palenicę latem nie tylko dla pięknych widoków, ale także, by spędzić czas aktywnie i skorzystać z wielu ciekawych atrakcji, wśród których znajdują się między innymi wyjątkowa ścieżka edukacyjna "Małych Zdobywców Gór" oraz zjeżdżalnia grawitacyjna.

PKL ma w swojej ofercie również pakiety łączone, które umożliwiają zarówno podziwianie pienińskiej przyrody i słuchanie opowieści flisaków podczas spływu Dunajcem, jak i wyjazd koleją linową na Palenicę. Ośrodek PKL Palenica w swej ofercie ma również atrakcje dla miłośników jazdy rowerowej. Działają dwie downhillowe trasy rowerowe, pierwsza z nich o długości 1200 m i druga 1800 m.  

Przy stacji dolnej ośrodka PKL Palenica czynny jest hotel oraz Restauracja Pod Kolejką, które są dobrym punktem dla wybierających się w Pieniny.  
Z kolei zimą na Palenicy warto spróbować swoich sił na trasach narciarskich o różnym stopniu zaawansowania. Każdy bez względu na poziom umiejętności narciarskich znajdzie tu trasę odpowiednią dla siebie – od łatwych – Szafranówka 1 – po rodzinne – Palenica 2 – aż do trudnych – Palenica 1 i Szafranówka 2.  
Ośrodek PKL Palenica to idealne miejsce dla osób zarówno rozpoczynających przygodę z narciarstwem, jak i zaawansowanych miłośników sportów zimowych. Trasy na Palenicy są areną treningów i zawodów narciarskich z kalendarza PZN i FIS. Ośrodek jest głównym miejscem treningowym dla narciarzy objętych programem PolSKI Mistrz, którego celem jest rozwój kompetencji narciarskich i szkolenie przyszłych mistrzów w tej dyscyplinie. PKL wraz z PFR i PZN są inicjatorami programu PolSKI Mistrz.
Do zobaczenia na Palenicy!

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA/-KĘ, DOŚWIADCZONĄ POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU MLECZNEGO, KELNERA/-KĘ. Kontakt: 600 035 355, 600 035 080 lub osobiście: Zakopane, Droga na Bystre 2A (9-13).
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    MIESZKANIE W CENTRUM ZAKOPANEGO: TRZY POKOJE, DWA BALKONY, WIDOKOWE, PO REMONCIE. 662 210 421
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupie działkę budowlana w Kościelisku lub Zakopanym tel 660797241 b12.pl.
  • PRACA | dam
    ZLECĘ WYKOŃCZENIE TRZECH BUDYNKÓW W ZAKOPANEM. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE DWA POKOJE, 38mkw, BALKON, W CENTRUM NOWEGO TARGU, UL. KRZYWA. STANDARD DO ZAMIESZKANIA, NOWE, ŚWIEŻE. 608 806 408
  • PRACA | dam
    DO PENSJONATU W ZAKOPANEM - OSOBĘ DO OBSŁUGI ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA POKOI - dyspozycyjną. Bez zamieszkania. 590 578 689.
  • USŁUGI | inne
    SZEWC - KALETNIK - ZAKOPANE - ul. Staszica 3 - 666 120 662.
  • PRACA | dam
    Praca w Zakładzie Kuśnierskim wymagane doświadczenie oraz Prawo jazdy Kategoria B. 888267329
    Tel.: 888267329
  • PRACA | dam
    Praca Kucharz Z Doświadczeniem Bukowina Tatrzańska Gotowanie Dla Grup w Dużym Ośrodku Z Noclegiem.
    Tel.: 601 453 970
  • PRACA | dam
    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę przesyłać na adres: kantorzakopanepraca@gmail.com
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Nowy Targ -sprzedam działkę usługowa 8235 m2 z uregulowanym dojazdem okolice stacji paliw przy drodze na Białkę Tatrzańska. 660797241 www.b12.pl
    Tel.: 660797241
  • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
    PRZYCZEPKA JEDNOOSIOWA WYWROTKA. URSUS C-360. 692 180 309.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKALE USŁUGOWE/BIUROWE - ul. Kościeliska (I p.), obok przejścia podziemnego. 509 25 44 55.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Biuro księgowe AUDITPLUS zatrudni: głównego księgowego, specjalistów ds. księgowości i referentów. Praca w Zakopanem, 8-16, pełen etat. Zapraszamy. Zgłoszenia: praca@auditplus.pl.
  • PRACA | dam
    Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    ŚWINIE WŁASNEGO CHOWU. 788 679 465.
  • PRACA | dam
    Poszukuję osoby do sezonowego, prowadzenia gospodarstwa domowego w Zakopanem. Życiorys zawodowy proszę przesyłać na adres e-mail. rozanob@interia.pl
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • KUPNO
    KUPIĘ STARY POROZBIÓRKOWY SOSRĘB. Proszę wysłać zdjęcie na numer 605 306 244.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA DOM W WITOWIE, w którym do roku 2025 znajdował się Ośrodek Zdrowia. 698 508 796.
  • ANTYKI
    Do sprzedania ZABYTKOWY PRZEDWOJENNY KREDENS GÓRALSKI ZAKOPIAŃSKIEJ SZKOŁY PRZEMYSŁU DRZEWNEGO w idealnym stanie, z lat trzydziestych, sprawdzony przez kustosza Muzeum Tatrzańskiego. Również CZĘŚĆ KOLEKCJI PRZEDWOJENNEGO MALARSTWA o tematyce góralskiej, znanych polskich malarzy aukcyjnych, takich jak Gąsienica Szostak, Augustynowicz, Jarocki, Moszyński, Gałek, Ćwikliński, Dzieliński, Skowroński. Tel. 601 51 35 33
  • USŁUGI | inne
    ODŚNIEŻANIE DACHÓW. TECHNIKI LINOWE. TEL: 695 092 678
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-02-13 21:33 Miłość bywa ślepa, a Walentynki mogą być niebezpieczne 2026-02-13 21:03 To obowiązkowy punkt programu, gdy przyjedziecie do Zakopanego! 2026-02-13 21:01 Fundusze Europejskie na odnowę małopolskich miast 2026-02-13 20:00 Wielki Bal Charytatywny PSONI w Nosalowym Dworze 2026-02-13 19:00 Już zakwitły 2026-02-13 18:30 Tragedia w Tatrach Słowackich. Pod lawiną zginął czeski taternik 2026-02-13 18:00 132. rocznica urodzin gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza (WIDEO) 1 2026-02-13 17:48 Mamy drugi medal na Igrzyskach Olimpijskich 1 2026-02-13 17:29 Woda z wodociągu Jurzyste - Stołowe nieprzydatna do spożycia. Jest decyzja sanepidu 2026-02-13 17:02 Łzy wzruszenia, prestiż i duma, czyli statuetki Marki Tatrzańskiej rozdane (WIDEO) 2026-02-13 16:51 Widzieliście może Ramzesa? Zaginął w centrum Zakopanego, a rodzina za nim tęskni 1 2026-02-13 16:30 Był pijany. Uszkodził zaparkowane samochody 2026-02-13 16:00 Zainwestował w kryptowaluty i stracił 90 tysięcy złotych. Uważaj na oszustów 6 2026-02-13 15:52 Oferty luksusowych apartamentów na wynajem w Warszawie 2026-02-13 15:31 Z transformatora wylewała się woda 3 2026-02-13 15:00 Próbował zabić, trafi na ponad 10 lat do więzienia 2026-02-13 14:50 Nowoczesny dzwonek do drzwi - mały detal, wielki komfort 2026-02-13 14:14 Utrudnienia na drodze wojewódzkiej w Rabie Wyżnej 2026-02-13 14:00 W Zakopanem stanie ławeczka hrabiego Zamoyskiego (WIDEO) 8 2026-02-13 13:00 Ciemno przy wyremontowanej drodze w Zębie. Powiat tłumaczy: trwa przekazanie oświetlenia gminie 1 2026-02-13 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 2026-02-13 11:00 Miasto podsumowuje intensywny początek roku pod Giewontem 2 2026-02-13 10:00 Zakopane zdobyło Zimową Gwiazdę Travelist 9 2026-02-13 09:53 Stłuczka na ul. Makuszyńskiego 5 2026-02-13 09:00 Oszustwa na "inwestycje". Mężczyźni stracili oszczędności 5 2026-02-13 08:00 Bezpłatny kurs narciarstwa biegowego dla dzieci w Nowym Targu. Ruszają zapisy 1 2026-02-12 21:50 Kajtek wciąż zaginiony 2026-02-12 21:30 Sprzęt od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już dotarł do Rabki 13 2026-02-12 20:46 Nowy komendant Straży Pożarnej w Zakopanem 2026-02-12 20:35 Nietypowa akcja strażaków z pączkiem w tle 2026-02-12 20:00 W czerwcu Zakopane stolicą sportu. Tatra Fest i L'Étape Poland połączą siły 2026-02-12 19:26 Roczna narada tatrzańskiej Policji. Podsumowanie 2025 roku w Zakopanem 2026-02-12 19:00 Od lat w planach, teraz bliżej realizacji. Co z obwodnicą Zakopanego? 10 2026-02-12 18:00 Będą nowi dyplomowani bacowie i zawodowi juhasi 2026-02-12 17:22 Dziś odwilż i gorsze warunki na stokach (WIDEO) 2026-02-12 17:00 Burmistrz wraca do dobiegającej końca inwestycji kolejowej w Rabce 5 2026-02-12 16:00 Po ile ten pączek, po ile? 2026-02-12 15:30 Poetycka niedziela w Nowym Targu 2026-02-12 15:22 Krakowska wojna na billboardy przeniosła się na Podhale 14 2026-02-12 15:00 Burmistrz Zakopanego o starcie Maryny Gąsienicy na Igrzyskach i hejcie, który spotkał Polę Bełtowską (WIDEO) 11 2026-02-12 14:29 Łanie spędzają tłusty czwartek na parkingu na Bystrem (WIDEO) 1 2026-02-12 14:29 Zwłoki znalezione w Zębie 2026-02-12 14:25 Awantura w Bustryku. Zatrzymany mężczyzna 1 2026-02-12 13:59 Stauetka Travelist dla Zakopanego, strategia miasta, pieniądze na sport (WIDEO) 3 2026-02-12 13:30 Skubarki w zubrzyckim skansenie 2 2026-02-12 13:00 Kładka nad Rabą prawie gotowa 1 2026-02-12 12:30 Pierwsza polska projektantka graficzna. Anna Gramatyka-Ostrowska 2026-02-12 12:00 Policyjny punkt przyjęć w Białym Dunajcu już działa. Dzielnicowy przyjmuje w urzędzie gminy 4 2026-02-12 11:31 Paster­ska wiara w Krakowie. Spotkanie o tradycjach pasterskich Podhala 2026-02-12 11:00 Mija 81 lat od jednej najtrudniejszych akcji w historii TOPR. Gdy Niemcy byli o krok 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-02-13 21:59 1. Nie wiem, ale kiedyś oglądałem temat "czego boją się banki" z udziałem Pana Prezydenta Nawrockiego. Zastanawiam się, czy to rekla ma żeby kogoś naciągnąć, czy rzeczywiście można zarobić bo ponać tak "inwestują" politycy. Jeżeli temat nie jest uczciwy? to dlaczego ukazuje się w internecie. 2026-02-13 21:42 2. Mirku komentuje dalej abstrahując od tematu aborcji czy polskie dzieci zasługują na sprzęt medyczny od rzekomego wolontariusza jakim jest wielki Juras zwolennik aborcji i eutanazja w każdym przypadku,pozostawiam cię z tym pytaniem do następnej Wielkiej zbiórki odpowiedź sobie Sam 2026-02-13 21:27 3. Mirku po pierwszej zbiórce WOŚP byłem zaproszony na okazjonalną imprezę , szczerze mówiąc miałem mieszane uczucia by nie powiedzieć negatywne, wszyscy ludzie związani z tym jak to dziś ujmę ruchem pseudo charytatywnem byli świecie przekonani że złapali Boga za nogi,ratując polskie dzieci przed grożącą im na każdym kroku śmiercią 2026-02-13 21:02 4. Jakie przyczyny? Rzeka płynie z prądem. W elektrowni oddzielają wodę od prądu i dalej woda płynie korytem, a prąd kablem. Widać w elektrowni nie oddzielili. 2026-02-13 20:57 5. Jest ławeczka z Piłsudskim (prywatna) niech będzie i z Zamoyskim. 2026-02-13 19:53 6. Elektrohydrozagadka!!!!!!! 2026-02-13 19:53 7. Jakaś niska ranga tego święta ,że to władze Zakopanego jakoś nie zagościły. Na pewno licznie będą uczestniczyć za kilka dni w święcie wyklętych , bo tam będą ci, którzy są władzy potrzebni do głosowania w wyborach. 2026-02-13 19:49 8. Potrzebny sprzet medyczny fundowany jest z kieszeni darczyncow. Ich fundusze plyna przez WOSP, ktora jest platforma charytatywna czyli pasem transmisyjnym, skladajacym sie glownie z wielu woluntariuszy. Wydaje sie, ze czesto rola darczyncow w mediach jest niedoceniana, ale bez ich szczodrliwosci przeciez nie odbedzie sie nic . 2026-02-13 19:23 9. Ciekawe w co chciał zainwestować, w longa na Lunie???, czy dalej szortować bitka??? ;-))). Tak ogólnie widzę, że bogate społeczeństwo... 2026-02-13 19:13 10. Proponuję też ławeczkę Marty Marii Kaczyńskiej-Zielińskiej z domu Kaczyńskiej, primo voto Smuniewskiej, secundo voto Dubienieckiej ....
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama