Reklama

2021-09-30 12:45:12

Nowy Targ

Polska dała mu status weterana, order od ministra i 215 zł na życie

- Jak byłem potrzebny wojsku, to mnie wozili z generałami. Jak teraz mam przeżyć za 215 zł?

Bashkim Qerkini wierzy w ludzi. Pokazuje legitymację weterana wojennego wydaną za lata pracy dla polskiego kontyngentu podczas wojny w jego ojczystym Kosowie. Minister obrony narodowej nadał mu nawet Brązowy Medal Wojska Polskiego. Na dzień weterana przychodzi do niego co rok list gratulacyjny z komendy uzupełnień w Nowym Targu. Ze służby dla wojska pozostały mu honory i zbyt mały staż pracy, by kiedyś mógł liczyć na emeryturę. Z kolei przepuklina wielkości piłki, którą nosi tam, gdzie lekarze wycięli mu guza na zniszczonej przez raka nerce, nie pozwala się poruszać bez bólu. Nie pozwala pracować, zarabiać. Lekarze rozkładają ręce. Jedni nie mają sprzętu, inni pomysłu, jak to wyleczyć. Ktoś powiedział, że to skręcone jelita, kto inny, że przepuklina, ale może poczekać, bo bardziej chora jest wątroba. Bashkim cierpi. A ZUS odmawia renty. Bo stopień niezdolności do pracy nie jest całkowity, bo staż pracy za mały. Za kilkanaście lat pracy dla polskiej armii wyliczono mu 2 lata, 9 miesięcy i 18 przepracowanych dni. Żeby dostać świadczenie, musi mieć przepracowane przynajmniej pięć lat. 

Życie za 215 zł

Z Barbarą poznali się w połowie lat 90. w Szwajcarii, gdzie on wyjechał na saksy, a ona, sierota po domu dziecka, ruszyła sprzątać w zastępstwie znajomej. Wpadli sobie w oko. Ale na opowiadanie miłosnej historii nie mają czasu. Właśnie przywieźli ze szpitala syna po wypadku. Jest unieruchomiony i co najmniej przez 6 tygodni nie może podnieść się z łóżka. 

Bashkim miał w Kosowie swój mały sklepik. Typowy, wiejski, ogólnospożywczy. Prowadził go przez trzy lata. Dopóki nie wybuchła wojna, a sklepik wraz z rodzinnym domem spłonął. Wraz z nimi wszystkie dokumenty, o których wówczas nawet nie pomyślał, że mogą być ważne. Z domu zostało tylko zdjęcie i wspomnienia. I brak urzędowego śladu, że kiedykolwiek pracował. 

Jak wielu rodaków wyjechał w poszukiwaniu lepszego życia do Szwajcarii. Jako azylant mógł liczyć na 1200 franków miesięcznie na życie. By ich nie stracić - pracował na czarno. 

W Polsce Barbara nie miała gdzie mieszkać. Ich najstarszą córkę urodziła zameldowana w dawnym hotelu robotniczym przy Ludźmierskiej. W 1999, gdy kończyła się wojna w Kosowie, zdecydowali się tam wyjechać. Z oszczędności Bashkim wybudował mały, murowany domek - 2 pokoje z łazienką. I wtedy wydawało się, że uśmiechnęło się do nich szczęście. Dostał pracę tłumacza przy polskim kontyngencie wojskowym, strzegącym kruchego rozejmu na Bałkanach. Ze znajomością albańskiego, polskiego i francuskiego Kosowianin był doskonałym wsparciem. W domu jednak był tylko gościem. - Pracował dla wojska, ja siedziałam z dwójką dzieci sama. Często nie było prądu. Czasem słychać było jakieś strzelaniny w pobliżu. Bałam się coraz bardziej. Popadłam w depresję - wspomina Barbara.

Mąż więc dwa razy wziął dłuższy, trzymiesięczny urlop, by zająć się rodziną. W 2011 roku zdecydowali się przeprowadzić do Polski. Jednak z wojskiem dalej współpracował. Wyjeżdżał na Bałkany na pół roku z jednym kontyngentem wojskowym, by po 2 tygodniach urlopu wyjechać z następnym.

Nie spełniasz warunków

Z tego okresu została mu umowa o pracę - jedyna, jaką ma. Bo wszystkie wcześniejsze prace dla wojska wykonywał na umowę - zlecenie. A to, jak się dziś okazuje, nie kwalifikuje Bashkima do uzyskania świadczeń w ZUS. 

- Miało być tak dobrze. Pracowałam jako kasjerka w sklepie, marzyliśmy o tym, by założyć działalność, za dotację otworzyć bar z kuchnią bałkańską, taki obwoźny, w samochodzie. Ale nic z tego nie wyszło. Musiałam zrezygnować z pracy, by zaopiekować się córką, która popadła w depresję, rok temu zaczęła się choroba Bashkima, a teraz jeszcze wypadek syna.

Sama pokazuje na głowie ślad po operacji usunięcia guza, który na szczęście nie okazał się złośliwy. I sporą narośl na szyi, której nawet nie zaczęła leczyć. Nie ma kiedy pójść do lekarza, więc zakrywa ją włosami i zajmuje się tym, co najpilniejsze.

Bashkim wyciąga worek pełen swoich lekarstw, pokazuje zdjęcie z tomografu, odpina duży pas, by pokazać, jak wielka przepuklina kryje się w brzuchu. I czyta jeszcze raz poradę ze szpitala w Nowym Targu, by szukać rady w Wojskowym Instytucie Medycznym, bo przecież Bashkim jest  kombatantem.

Z orderem w szufladzie musiał jednak pomyśleć, co dalej, skoro choroba nie pozwala mu pracować, nie ma żadnego zasiłku a dług urósł do monstrualnych rozmiarów 100 tys. zł. Z pomocy społecznej może liczyć na 215 zł zasiłku opiekuńczego. Zaczął się starać o rentę w ZUS. Do nowotarskiej placówki zaniósł wszelkie umowy, jakie ma, tu policzyli wszystko skrupulatnie. I odmówili. Powód - za mały staż pracy. Wymagany okres składkowy i nieskładkowy musi wynosić co najmniej 5 lat. Skrupulatne wyliczenie składek pokazuje dobitnie, że zabrakło jakieś półtora roku.

Wystąpił więc o świadczenie uzupełniające. I tu biurokracja zwyciężyła - Bashkim jest co prawda niezdolny do pracy, ale jedynie częściowo.

"W  orzeczeniu z 30 kwietnia Komisja Lekarska orzekła, że nie jest Pan niezdolny do samodzielnej egzystencji. Nie spełnił więc Pan warunku wskazanego w pkt. 3".

Anna Szaniawska, rzecznik prasowy małopolskiego ZUS przyznaje, że staż pracy nie pozwala na ustalenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

- Być może jako weteran, a więc osoba szczególnie zasłużona dla państwa polskiego, powinien ubiegać się o przyznanie renty specjalnej przez Prezesa Rady Ministrów - podpowiada podając całą serię potrzebnych paragrafów potwierdzających, że "Prezes Rady Ministrów w szczególnie uzasadnionych przypadkach może przyznać emeryturę lub rentę na warunkach i w wysokości innej niż określone w ustawie".

Jak sugeruje, jeśli problemy zdrowotne dotyczą również dzieci Bashkima, to może się okazać, że chociaż im przysługiwałaby renta socjalna.

Niepotrzebny

- Czy to normalne? Jak żyć w Polsce za 215 zł, skoro na leki trzeba wydać tysiąc? Jak byłem potrzebny wojsku, to mnie wozili z generałami. W tym kraju bezrobotny dostaje 570 zł zasiłku. A tu teraz syna przywożą ze szpitala i jeszcze nim się muszę zająć - dodaje postawny mężczyzna, z którego oczu płyną łzy jak groch.

Z Ośrodka Pomocy Społecznej mają obiecane obiady. Udało się załatwić to tak, by nie musieli po nie chodzić, zamiast tego dostaną 400 zł, a Barbara ugotuje już wszystko sama. W końcu sama chciała prowadzić bar.

- Ta rodzina jest objęta pomocą, otrzymują świadczenia socjalne 500 plus, zasiłek stały na mieszkanie. Zdaję sobie sprawę, że to nie jest wiele, ale to są świadczenia wyliczalne, na które nie mamy wpływu - przekonuje Agnieszka Zmarzlińska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej. Jak dodaje, pracownicy będą się starać o przyznanie dodatkowych świadczeń, tym bardziej że sytuacja rodziny po wypadku syna uległa diametralnej zmianie.

Bashkim chce pisać do prezydenta. Wierzy, że jest możliwa sytuacja nadzwyczajna i jego zasługi dla polskiego wojska zostaną uhonorowane czymś więcej niż medal. Udał się też o pomoc do posłanki Anny Paluch. Ma się umówić na spotkanie, gdy ta zawita na Podhale. Czy pomoże?

Tymczasem Bashkim Qerkini postanowił szukać pomocy wśród ludzi. Na portalu zrzutka.pl otworzył społecznościową składkę. Póki co uskładał... 11 zł.

Chcesz pomóc Bashkimowi? Można wesprzeć jego leczenie klikając tutaj:
Pomóż.....proszę wyjść mi z wielkiego bólu | zrzutka.pl

fig

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
rezerwowy 2021-10-02 13:37:18
A wojskowi w moim bloku śmieją się z podwyżek cen. Przed kim chroniły granice PRL wojska WOP ?
qaz 2021-09-30 19:56:39
Przecież zlecenie to super sprawa. Nikt mnie nie będzie okradał z moich pieniędzy. Protestujmy przeciw równemu oskładkowaniu umów. Zbankrutujemy przez złodziejski ZUS. Jakoś tak to leciało.
Kors 2021-09-30 19:29:41
Wożony z generałami? Coś jak generał, tfu, Głódź? Niech idzie do niego. Weterani to są z II Wojny Światowej, oddający krew za ojczyznę, a obecni w większości walczyli w obronie cudzych granic, pod cudzym dowództwem i nie w obronie polaków. Do tego na własne życzenie np. w Kosowie. Jedź do Kosowa, może Cie docenią.
ja ruś 2021-09-30 14:28:54
z jednej strony M86 ma rację. Na morela, szechtera i zwolińską było. Z drugiej jednak tak się kończy praca na czarno i oszukiwanie państwa, żeby dostać zasiłek. Nawet na zachodzie.
tiktak 2021-09-30 13:01:27
Za to jest minister Ziobro i jego fundusz
Może się zlituje i podzieli
U drzwi twoich stoję Panie..
.i takie tam
M86 2021-09-30 12:48:52
To jest własnie sprawiedliwość po polsku. Nie uwierze w polske nigdy. Sb ub kacyki emerytury wysokie. Kodziarze wolnosc rownosc demokracja manifestacje zrobicie w obronie zolnierza. Ej wy polaki jedne

Reklama
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie pracowników budowlanych do montażu i budowy domów drewnianych. Praca na montażu i stolarni. 692 193 449.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Poszukuję do wynajęcia mieszkania dla 1 osoby na osiedlu Bór w Nowym Targu. 602 227 159, 606 123 437
  Tel.: 602
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM zatrudni KUCHARZA NA UMOWĘ O PRACĘ. Bardzo dobra płaca. Tel. 791 342 257.
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZĘT ZIMOWY Z WYPOŻYCZALNI - NARTY, BUTY, KIJKI, SNOWBORDY - w dobrej cenie. 662 370 510.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię Panią do pracy na stoisko pod Gubałówką. 2-3 dni w tygodniu, mile widziane doświadczenie w handlu.. 889 795 800
  Tel.: 889
 • PRACA | dam
  Zatrudnię kierowcę KATEGORII D. Praca w Zakopanem +48 574 255 794.
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA SUCHE k. Poronina zatrudni w gastronomii: GRILL , OBSŁUGA NA KARCZMIE. Praca w miłym zespole! Informacje:600595959.
 • PRACA | dam
  Ośrodek Wypoczynkowy w Zakopanem zatrudni POMOC KUCHENNĄ na umowę zlecenie. Praca całoroczna, 26 zł brutto za godzinę. 664 417 314.
 • PRACA | dam
  Do karczmy na Pardałówce: KELNER/-KA, KUCHARZ, POMOC KUCHENNA. 510 257 677, 512 922 119.
 • PRACA | dam
  Karczma w Zębie zatrudni: KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ, KELNERKI - 606 838 103.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  LAS Z GRUNTEM ROLNYM, 8000 m, obrzeża Zakopanego. 607 506 428.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku. 607 506 428.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Korale naturalne-sznury różnej długości i wielkości,atrakcyjne ceny. 601966713
  Tel.: 601966713
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Nieruchomość kupie. 691 451 454Ustochow@wp.pl Ustochow@wp.pl
  Tel.: 691
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy na stanowisko kelnera oraz kucharza. Praca od zaraz, na stałe ,dobrze płatna. 600 035 355 tary@interia.eu
  Tel.: 600 035 355
 • PRACA | dam
  PKL Horeca Sp. z o.o. jest Spółką wchodzącą w skład Grupy PKL, która oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną. Jest też jednym z największych pracodawców na Podhalu, zatrudniającym ponad 300 osób. DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: SPECJALISTA DS. SPRZEDAŻY I MARKETINGU. Miejsce pracy: Zakopane. OPIS STANOWISKA: - Opracowywanie ofert dla pobytów grupowych oraz ich aktywna sprzedaż, - Zarządzanie i monitoring kanałów OTA, - Wdrażanie nowych kanałów sprzedaży usług noclegowych w zarządzanych obiektach, - Zarządzanie stronami www obiektów noclegowych oraz redagowanie ich treści, - Opracowywanie polityk sprzedaży w obiektach, kalkulacja i wdrażanie pakietów pobytowych, zarządzanie dostępnością, - Analiza działań sprzedażowych i marketingowych w oparciu o wskaźnik zyskowności i ROI, - Analiza konkurencji, - Monitorowanie budżetów sprzedażowych i ich optymalizacja, - Współpraca z podwykonawcami i dostawcami usług, - Przygotowanie i aktualizacja dokumentacji, - Proponowanie i wdrażanie nowych rozwiązań, raportowanie, - Zapewnienie najwyższej jakości obsługi gości, - Dbanie o pozytywny wizerunek Grupy Kapitałowej. WYMAGANIA: - Wykształcenie min. średnie, - Doświadczenie w obszarze revenue, marketingu i sprzedaży w branży hotelarskiej min. 4 lata, - Innowacyjność, kreatywność i pomysłowość, - Lekkie pióro, - Bardzo dobra organizacja pracy, - Proaktywne podejście do powierzanych zadań, - Umiejętność pracy w grupie, - Mobilność, prawo jazdy kat. B, - Bardzo dobra znajomość pakietu MS Office, - Umiejętność negocjacji, - Mile widziana znajomość systemów operacyjnych: LSI, KWHotel, - Dodatkowym atutem będzie umiejętność obsługi programów graficznych oraz zdolności fotograficzne. OFERUJEMY: - Pracę w rozwijającej się Firmie, - Możliwość zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub umowy o współpracę, - Stabilne warunki zatrudnienia, - Atrakcyjne wynagrodzenie plus system premiowy. APLIKACJE zawierające CV prosimy przesyłać na adres: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem nazwy stanowiska: "PKL Horeca Specjalista ds. sprzedaży i marketingu" Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/KA, PIZZER/KA, KELNER/KA, POMOC KUCHENNA z doświadczeniem, do karczmy w Bukowinie Tatrzańskiej. Możliwość zamieszkania. 602755354, 888457083.
 • PRACA | dam
  KELNER / KELNERKA do hotelu w Zębie. Na pełny etat lub dorywczo. Tel. 604 224 334 (w godz. 10-18), praca@redyk.pl
 • PRACA | dam
  KONSERWATOR - PRACOWNIK GOSPODARCZY do hotelu w Zębie. Praca stała na 1 lub 2 dni w tyg. Tel. 604 224 334 (w godz. 10-18).
 • PRACA | dam
  KUCHARZ / KUCHARKA do hotelu w Zębie. Praca stała zmianowa. Tel. 604 224 334 (w godz. 10-18), praca@redyk.pl
 • PRACA | dam
  Potrzebny pracownik budowlany (młody), może być do przyuczenia. 791 669 932.
 • PRACA | dam
  Restauracja Zakopiańska szuka KELNEREK/ÓW (również śniadaniowych), KUCHAREK/ARZY ŚNIADANIOWYCH i OSÓB ZMYWAJĄCYCH! Świetne warunki pracy, wsparcie zespołu, umowa. 660532732restauracjazakopianska@gmail.com
 • PRACA | dam
  Zatrudnię pracownika do produkcji drożdżówki i pączków. Możliwość przyuczenia. Pełne zatrudnienie i dobra płaca. Piekarnia Raba Wyżna tel. 881933550. 881933550Marcin.talaga@gmail.com
  Tel.: 881933550
 • PRACA | dam
  Akademia Bystrzak poszukuje trenerów zajęć dla dzieci. Zajęcia odbywają się popołudniami oraz w weekendy. Poszukujemy studentów filologii, bądź osób z płynnym angielskim, osób lubiących zajęcia plastyczne oraz trenerów zajęć sportowych dla dzieci.. 797 446 880biuro@nowy-targ.bystrzak.org www.bystrzak.org
  Tel.: 797
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem prowadzi nabór na stanowisko GŁÓWNY KSIĘGOWY. Termin składania ofert: 08.12.2021r. (godz. 12:00). Szczegóły: https://bip.cos.pl/3303/24-11-2021-nabor-na-stanowisko-glowny-ksiegowy
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ ARCHITEKTA, niezbędna znajomość Archicada i dyspozycyjność. Interesujące tematy, dobre honorarium - Tel. 601 544 244
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA POLANA SZYMOSZKOWA zatrudni na sezon zimowy KASJERKI BILETOWE. Wymagana znajomość obsługi komputera. Informacje: 602 198 307
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA POLANA SZYMOSZKOWA zatrudni na sezon zimowy: PRACOWNIKÓW OBSŁUGI KOLEI, PRACOWNIKÓW OBSŁUGI STOKU I NAŚNIEŻANIA, OBSŁUGĘ PARKINGU. Informacje: 601 628 584
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA POLANA SZYMOSZKOWA zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: PIZZERIA, BARMANKI, POMOCE KUCHENNE, OSOBY NA ZMYWAK. Informacje: 693 319 707
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DOM W CENTRUM JABŁONKI. 605 306 294.
 • PRACA | dam
  OŚRODEK WCZASOWY w Zakopanem przyjmie POKOJOWĄ i POMOC KUCHENNĄ na co drugi dzień. Etat. 693 638 619.
 • PRACA | dam
  DOM OPIEKI ZATRUDNI OPIEKUNKI, STAŁA PEWNA PRACA W ZAKOPANEM.. 698-673-260swiatkowska.w@wp.pl
  Tel.: 698
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ LUB ROLNĄ - ZAKOPANE, OKOLICE - 503 070 650.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia dwa pomieszczenia, I piętro, pow. ok 140 m2. Możliwość do dostosowania do osoby wynajmującej - Waksmund. 603 656 796.
 • PRACA | dam
  Recepcjonistka, Kelnerka Hotel w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni kelnerkę, recepcjonistkę. Praca stała zmianowa, elastyczne godziny pracy, posiłki pracownicze. Szkolenie wdrażające, benefity pracownicze.. 507645428. .
  Tel.: 507645428
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | inne
  USŁUGI SPRZĄTAJĄCE od A-Z szybko i solidnie, Margo-Estate www.margo-estate.pl, 666908909 lub 574929321 - Zapraszamy.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  MARGO-ESTATE Biuro Obrotu Nieruchomościami - Małgorzata Tomala, 606-909-461/ Prowadzenie Inwestycji od A do Z, www.margo-estate.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL GASTRONOMICZNY Z WYPOSAŻENIEM. NOWY TARG BLISKO DWORCA AUTOBUSOWEGO 220 M2. 501012912
  Tel.: 501012912
 • PRACA | dam
  PRACA W WYPOŻYCZALNI NART -BIAŁKA TATRZAŃSKA Zatrudni pracowników do obsługi klienta lub serwisu. Kontakt telefoniczny pod nr. 603 754 431.
 • PRACA | dam
  "Zakopiańskie TBS" TKGK Sp. z o.o., jako firma zarządzająca budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, poszukuje do pracy na etacie inspektora nadzoru z uprawnieniami budowlanymi. Oferujemy normowany czas pracy - pełen etat. 509628992 firma@ztbs-zakopane.pl www.ztbs-zakopane.pl
  Tel.: 509628992
  E-mail: firma@ztbs-zakopane.pl
  WWW: www.ztbs-zakopane.pl
 • PRACA | dam
  CUKIERNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Tel. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni MAGAZYNIERA/-KĘ (praca na noc) i PANIĄ DO SPRZĄTANIA. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni KIEROWCĘ. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211
 • USŁUGI | budowlane
  Remonty łazienek kompleksowe i profesjonalne wykańczanie wnętrz Firma Tellla Robert Łukasz Tel. 505 966 625
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-12-06 09:23 My w prezencie dostaliśmy odśnieżanie redakcji. A Was odwiedził już Św. Mikołaj? 1 2021-12-06 09:15 Uniesiona Łąka z nagrodą Grand Prix 2021-12-06 08:32 Pamiętaliście żeby zajrzeć pod poduszkę? Dziś jedyny tak dzień! 2021-12-06 08:00 Baw się razem z nami - turniej nowotarskich podstawówek 2021-12-05 21:47 Sposób na udany prezent! 2021-12-05 21:00 Okradł bacówkę na 600 zł - może dostać 10 lat albo i więcej 3 2021-12-05 20:15 Bukowina rozbrzmiewa muzyką (WIDEO) 2021-12-05 19:33 Pali się pensjonat w Bukowinie Tatrzańskiej (WIDEO) - aktualizacja 1 2021-12-05 19:30 Wirus buntu w nowotarskim szpitalu 10 2021-12-05 18:45 Końca tunelu nie widać 2 2021-12-05 18:00 Pustki w Dolinie Chochołowskiej 1 2021-12-05 17:15 Orawscy prymiści (WIDEO) 2021-12-05 16:30 Kiermasz mikołajowy w Kościele Świętego Krzyża 1 2021-12-05 15:45 Rój... pszczelarzy w Maruszynie 2021-12-05 15:00 Prześliczni wiolonczeliści (WIDEO) 2021-12-05 14:17 Goprowcy na ratunek ciężarnej kobiecie 2021-12-05 14:15 Tatrzańskie olbrzymy na wyciągnięcie ręki (ZDJĘCIA) 2021-12-05 13:53 Szopki tradycyjne, orawskie regionalne i artystyczne 2021-12-05 13:30 Czasy się zmieniają, a góral z Krupówek dalej kiwa głową 2 2021-12-05 13:00 Nie żyje Wojciech Wilczek 1 2021-12-05 12:45 Weekend Cudów zbliża się wielkimi krokami, olimpijczycy już pomagają (WIDEO) 2021-12-05 12:00 Dzikim tropem serca. Spotkanie z Bożeną Wajdą 2021-12-05 11:15 Szczepienie bez rejestracji w nowotarskim szpitalu 4 2021-12-05 10:45 Codzienny raport covidowy 4 2021-12-05 10:25 Przybywa turystów na Siwej Polanie 2021-12-05 10:25 Z dużej chmury mały śnieg 2021-12-05 10:00 Starość się Bogu nie udała 2 2021-12-05 09:00 Szczawnica liczy na pieniądze 2 2021-12-05 08:36 Piaskarki poszły w ruch 2 2021-12-05 08:00 40. Rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce - zapowiedź uroczystości 18 2021-12-05 07:30 Mikołaje idą w góry (WIDEO) (Zdjęcia) 2 2021-12-04 22:39 Poważny wypadek na siódemce 1 2021-12-04 22:30 Kolej przedstawiła plany rozbudowy torowiska w Chabówce 2021-12-04 21:40 Dramat na szlaku i akcja ratunkowa na Sokolicy (WIDEO, ZDJĘCIA) 2 2021-12-04 21:00 Domek za domkiem rośnie nad Jeziorem Czorsztyńskim 6 2021-12-04 20:15 Stara Szkoła znów na sprzedaż 1 2021-12-04 19:30 Gaździny, pościel i kawalerzy 1 2021-12-04 18:45 Zakopane z perspektywy Gubałówki wygląda bajkowo 3 2021-12-04 18:25 Polacy prowadzili, ale skończyli tuż za podium 5 2021-12-04 18:20 Strażacy uratowali psa 2021-12-04 17:20 Święty Mikołaj i wenecka karuzela na Równi Krupowej 9 2021-12-04 16:45 Mikołajowy kiermasz dla każdego 2021-12-04 16:30 Tatrzańskie jeziorka zaczynają zamarzać (WIDEO) 2021-12-04 15:30 Śmierć na Sokolicy 2 2021-12-04 15:00 Obietnice panelowe 2021-12-04 14:15 Dramat na Sokolicy (aktualizacja) 1 2021-12-04 13:29 I znaleźli sposób by obejść przepisy, które sami ustanowili 4 2021-12-04 12:50 Zawiany szlak powyżej schroniska na Hali Kondratowej 2021-12-04 12:44 Góry na wyciągnięcie ręki, doskonała widoczność i gromkie sto lat! (WIDEO) 2021-12-04 12:27 Dziś w Kuźnicach spory ruch
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-12-06 09:44 1. Kidać! kidać ! Łopatować :D :D :D 2021-12-06 09:34 2. post factum, jesteś trochę niedoinformowany, bo prezes z orbanem już ładnych pare lat temu spotkał się w nocy, w jakimś małym pensjonaciku w bieszczadach. oczywiście rozmowy były tajne. łatwo się domyślić, o czym można rozmawiać z przyjacielem putina. nie wyzywaj wszystkich od ubeków bo to właśnie stara ubecka metoda. chyba że sam jesteś byłym komuchem, jak prawie całe otoczenie prezesa. 2021-12-06 08:58 3. Ile dostali złodzieje z PZD za ukradzione miliony 2021-12-06 08:28 4. Piękna incjatywa ale należaloby jeszcze zaprosić Prezesa którego nie chciano internowac i sie wylegiwał do południa, towarzysza Prokuratora z czasów komuny Pana Piotrowicza (obecnie wielkiego PiSowca). Ja pamiętam dobrze te czasy. Wszystkie te banialuki o wyższych ideach w komentarzach przedmówców należy włożyc między bajki. Od 40 lat rządzi jedna banda przepoczwarzając sie w rózne nazwy. Ciemny lud się żre między sobą a każda kolejna władza kradnie . Ty człowieku masz pracować jak niewolnik , wierzyć co ci powiedzą w TVPPiS Polsat PiS i TVN. Jak potrzebuje się wyluzować psychicznie jade sobie na Slowacje albo do Czech gdzie nie dopada mnie jazgot polityków od samego rana. 2021-12-06 08:23 5. A zwolnić wreszcie ten cały PiS, dosyć już szkód ludziom narobili! Biegają od ściany do ściany jak kurczaki, nie patrzą dalej niż na jeden krok do przodu czy na boki. 2021-12-06 07:42 6. @turnia wybudowanie jednej nitki tunelu, a dwóch to inna sprawa - to raz. Druga rzeczą jest teren, skaliste Pireneje porownujesz do naszych terenów gdzie większość czasu zmagano się z ogarnięciem osuwisk, czy stabilizacji góry? Góry skaliste to o niebo lepszy materiał do drążenia niż nasze Beskidy. Tak samo w Macedonii, kraj biedny ale za to tunele szybko budują, zasługa to dobrego materiału gór co już na starcie zmniejsza czas na zabezpieczenie osuwisk, zboczy etc. 2021-12-06 05:18 7. zwolnić jeszcze kilka lekarzy, położnych, pielęgniarek. Przecież ma pan dość personelu. I samemu brac sie do roboty. A pieniążki się zgadzają? medale błyszczą należycie? 2021-12-05 22:42 8. Jak to jest, taka sama kara za 600 zlotych, jak i w aferze drogowej za 750,000? Trza sie za bandziorke wziac, nie za robote. Ni ma wyjscia. 2021-12-05 22:39 9. Najlepsza wymówka w dzisiejszych czasach czyli covidek. Można zwalić na niego wszystko lenistwo, nieudolność, brak pieniędzy, podwyżki cen oraz podatków, obwinić innych za swoje błędy. Elitom światowym to jest szczególnie na rękę taka łatwa wymówka. 2021-12-05 22:30 10. 50 ... uhahahaha realnie pewnie 500
2021-12-05 00:39 1. Teksty Pana Szpilki zawsze były dla mnie ciekawe, regularnie czytam je w "Tatrach". Przy czym ciekawe to za mało powiedziane ! Przede wszystkim wskazujące nowe kierunki myślenia, a więc inspirujące, motywujące do głębokiej refleksji. Zamierzam kupić tę książkę. Dzięki Bogu za takich ludzi :)) 2021-11-16 19:26 2. I bardzo dobrze ,że odbyło się bez rac, wrzasków Bąkiewicza i jego nacjonajistów. Święto Odzyskania Niepodległości, to święto wszystkich, którzy mieszkają w granicach naszego kraju i czują się Polakami. Nie ważne jakiego jesteś wyznania, jakiego koloru skóry i na którą partię głosujesz. Oglądasz skoki narciarskie i alpejski Puchar Świata, hokej, koszykówkę ( w której wielu kolorowych graczy), czy telewizyjne seriale. Polska to nasz wspólny dom. Nie dajmy się dzielić nieodpowiedzialnym politykom. 2021-11-14 23:27 3. Nic tylko siedzieć, opalać się i podziwiać. 2021-11-08 09:59 4. Jeden z górali ze zdjęć prowadzi też busa. Kiedyś jechałem z nim, przed busem zatrzymało się taxi na przystanku, gdzie nie wolno taksówkom stawać. On mało nie doszło do rękoczynów. Pan "piękny góral z obrazka" rzucał kur... i innymi. Po czym po kilkuset metrach sam się zatrzymał w miejscu niedozwolonym, by zabrać turystę. Na moje pytanie czemu to zrobił, mając na względzie sytuację z taxi, powiedział: wie pan, no czasem trzeba. Piękne typy o podwójnej moralności w zależności od sytuacji. W zasadzie mentalność nie zmieniła się wcale od czasów, które opisał J. Kurek w "Księdze Tatry". W jakimś sensie, to takie "krokodyle" człowieka. Potrzeba przynajmniej kilkunastu pokoleń. 2021-11-07 15:58 5. Brawo....Bartłomieju... 2021-11-02 23:52 6. Piękne Tatry :-) 2021-10-26 20:35 7. Uwielbiam takie obrazki, świetnie że wciąż są ludzie którzy podtrzymują pasterskie tradycje. 2021-10-26 20:13 8. cyś ty mnie widziała, cu ci fto pedzioł, ze jo na wiyrsycku, z owieckami siedzioł, ani mi fto godoł, ino jo widziała, jak siy na wiyrsycku. owiecka biylała. 2021-10-24 13:35 9. Izba Regionalna w Sromowcach Wyżnych to super miejsce do odwiedzenia. Polecam każdemu. 2021-10-24 12:27 10. Izba Regionalna w Sromowcach Wyżnych!!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Pożegnania

Bojcorka

FILMY TP