Reklama

2021-09-30 12:45:12

Nowy Targ

Polska dała mu status weterana, order od ministra i 215 zł na życie

- Jak byłem potrzebny wojsku, to mnie wozili z generałami. Jak teraz mam przeżyć za 215 zł?

Bashkim Qerkini wierzy w ludzi. Pokazuje legitymację weterana wojennego wydaną za lata pracy dla polskiego kontyngentu podczas wojny w jego ojczystym Kosowie. Minister obrony narodowej nadał mu nawet Brązowy Medal Wojska Polskiego. Na dzień weterana przychodzi do niego co rok list gratulacyjny z komendy uzupełnień w Nowym Targu. Ze służby dla wojska pozostały mu honory i zbyt mały staż pracy, by kiedyś mógł liczyć na emeryturę. Z kolei przepuklina wielkości piłki, którą nosi tam, gdzie lekarze wycięli mu guza na zniszczonej przez raka nerce, nie pozwala się poruszać bez bólu. Nie pozwala pracować, zarabiać. Lekarze rozkładają ręce. Jedni nie mają sprzętu, inni pomysłu, jak to wyleczyć. Ktoś powiedział, że to skręcone jelita, kto inny, że przepuklina, ale może poczekać, bo bardziej chora jest wątroba. Bashkim cierpi. A ZUS odmawia renty. Bo stopień niezdolności do pracy nie jest całkowity, bo staż pracy za mały. Za kilkanaście lat pracy dla polskiej armii wyliczono mu 2 lata, 9 miesięcy i 18 przepracowanych dni. Żeby dostać świadczenie, musi mieć przepracowane przynajmniej pięć lat. 

Życie za 215 zł

Z Barbarą poznali się w połowie lat 90. w Szwajcarii, gdzie on wyjechał na saksy, a ona, sierota po domu dziecka, ruszyła sprzątać w zastępstwie znajomej. Wpadli sobie w oko. Ale na opowiadanie miłosnej historii nie mają czasu. Właśnie przywieźli ze szpitala syna po wypadku. Jest unieruchomiony i co najmniej przez 6 tygodni nie może podnieść się z łóżka. 

Bashkim miał w Kosowie swój mały sklepik. Typowy, wiejski, ogólnospożywczy. Prowadził go przez trzy lata. Dopóki nie wybuchła wojna, a sklepik wraz z rodzinnym domem spłonął. Wraz z nimi wszystkie dokumenty, o których wówczas nawet nie pomyślał, że mogą być ważne. Z domu zostało tylko zdjęcie i wspomnienia. I brak urzędowego śladu, że kiedykolwiek pracował. 

Jak wielu rodaków wyjechał w poszukiwaniu lepszego życia do Szwajcarii. Jako azylant mógł liczyć na 1200 franków miesięcznie na życie. By ich nie stracić - pracował na czarno. 

W Polsce Barbara nie miała gdzie mieszkać. Ich najstarszą córkę urodziła zameldowana w dawnym hotelu robotniczym przy Ludźmierskiej. W 1999, gdy kończyła się wojna w Kosowie, zdecydowali się tam wyjechać. Z oszczędności Bashkim wybudował mały, murowany domek - 2 pokoje z łazienką. I wtedy wydawało się, że uśmiechnęło się do nich szczęście. Dostał pracę tłumacza przy polskim kontyngencie wojskowym, strzegącym kruchego rozejmu na Bałkanach. Ze znajomością albańskiego, polskiego i francuskiego Kosowianin był doskonałym wsparciem. W domu jednak był tylko gościem. - Pracował dla wojska, ja siedziałam z dwójką dzieci sama. Często nie było prądu. Czasem słychać było jakieś strzelaniny w pobliżu. Bałam się coraz bardziej. Popadłam w depresję - wspomina Barbara.

Mąż więc dwa razy wziął dłuższy, trzymiesięczny urlop, by zająć się rodziną. W 2011 roku zdecydowali się przeprowadzić do Polski. Jednak z wojskiem dalej współpracował. Wyjeżdżał na Bałkany na pół roku z jednym kontyngentem wojskowym, by po 2 tygodniach urlopu wyjechać z następnym.

Nie spełniasz warunków

Z tego okresu została mu umowa o pracę - jedyna, jaką ma. Bo wszystkie wcześniejsze prace dla wojska wykonywał na umowę - zlecenie. A to, jak się dziś okazuje, nie kwalifikuje Bashkima do uzyskania świadczeń w ZUS. 

- Miało być tak dobrze. Pracowałam jako kasjerka w sklepie, marzyliśmy o tym, by założyć działalność, za dotację otworzyć bar z kuchnią bałkańską, taki obwoźny, w samochodzie. Ale nic z tego nie wyszło. Musiałam zrezygnować z pracy, by zaopiekować się córką, która popadła w depresję, rok temu zaczęła się choroba Bashkima, a teraz jeszcze wypadek syna.

Sama pokazuje na głowie ślad po operacji usunięcia guza, który na szczęście nie okazał się złośliwy. I sporą narośl na szyi, której nawet nie zaczęła leczyć. Nie ma kiedy pójść do lekarza, więc zakrywa ją włosami i zajmuje się tym, co najpilniejsze.

Bashkim wyciąga worek pełen swoich lekarstw, pokazuje zdjęcie z tomografu, odpina duży pas, by pokazać, jak wielka przepuklina kryje się w brzuchu. I czyta jeszcze raz poradę ze szpitala w Nowym Targu, by szukać rady w Wojskowym Instytucie Medycznym, bo przecież Bashkim jest  kombatantem.

Z orderem w szufladzie musiał jednak pomyśleć, co dalej, skoro choroba nie pozwala mu pracować, nie ma żadnego zasiłku a dług urósł do monstrualnych rozmiarów 100 tys. zł. Z pomocy społecznej może liczyć na 215 zł zasiłku opiekuńczego. Zaczął się starać o rentę w ZUS. Do nowotarskiej placówki zaniósł wszelkie umowy, jakie ma, tu policzyli wszystko skrupulatnie. I odmówili. Powód - za mały staż pracy. Wymagany okres składkowy i nieskładkowy musi wynosić co najmniej 5 lat. Skrupulatne wyliczenie składek pokazuje dobitnie, że zabrakło jakieś półtora roku.

Wystąpił więc o świadczenie uzupełniające. I tu biurokracja zwyciężyła - Bashkim jest co prawda niezdolny do pracy, ale jedynie częściowo.

"W  orzeczeniu z 30 kwietnia Komisja Lekarska orzekła, że nie jest Pan niezdolny do samodzielnej egzystencji. Nie spełnił więc Pan warunku wskazanego w pkt. 3".

Anna Szaniawska, rzecznik prasowy małopolskiego ZUS przyznaje, że staż pracy nie pozwala na ustalenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

- Być może jako weteran, a więc osoba szczególnie zasłużona dla państwa polskiego, powinien ubiegać się o przyznanie renty specjalnej przez Prezesa Rady Ministrów - podpowiada podając całą serię potrzebnych paragrafów potwierdzających, że "Prezes Rady Ministrów w szczególnie uzasadnionych przypadkach może przyznać emeryturę lub rentę na warunkach i w wysokości innej niż określone w ustawie".

Jak sugeruje, jeśli problemy zdrowotne dotyczą również dzieci Bashkima, to może się okazać, że chociaż im przysługiwałaby renta socjalna.

Niepotrzebny

- Czy to normalne? Jak żyć w Polsce za 215 zł, skoro na leki trzeba wydać tysiąc? Jak byłem potrzebny wojsku, to mnie wozili z generałami. W tym kraju bezrobotny dostaje 570 zł zasiłku. A tu teraz syna przywożą ze szpitala i jeszcze nim się muszę zająć - dodaje postawny mężczyzna, z którego oczu płyną łzy jak groch.

Z Ośrodka Pomocy Społecznej mają obiecane obiady. Udało się załatwić to tak, by nie musieli po nie chodzić, zamiast tego dostaną 400 zł, a Barbara ugotuje już wszystko sama. W końcu sama chciała prowadzić bar.

- Ta rodzina jest objęta pomocą, otrzymują świadczenia socjalne 500 plus, zasiłek stały na mieszkanie. Zdaję sobie sprawę, że to nie jest wiele, ale to są świadczenia wyliczalne, na które nie mamy wpływu - przekonuje Agnieszka Zmarzlińska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej. Jak dodaje, pracownicy będą się starać o przyznanie dodatkowych świadczeń, tym bardziej że sytuacja rodziny po wypadku syna uległa diametralnej zmianie.

Bashkim chce pisać do prezydenta. Wierzy, że jest możliwa sytuacja nadzwyczajna i jego zasługi dla polskiego wojska zostaną uhonorowane czymś więcej niż medal. Udał się też o pomoc do posłanki Anny Paluch. Ma się umówić na spotkanie, gdy ta zawita na Podhale. Czy pomoże?

Tymczasem Bashkim Qerkini postanowił szukać pomocy wśród ludzi. Na portalu zrzutka.pl otworzył społecznościową składkę. Póki co uskładał... 11 zł.

Chcesz pomóc Bashkimowi? Można wesprzeć jego leczenie klikając tutaj:
Pomóż.....proszę wyjść mi z wielkiego bólu | zrzutka.pl

fig

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
rezerwowy 2021-10-02 13:37:18
A wojskowi w moim bloku śmieją się z podwyżek cen. Przed kim chroniły granice PRL wojska WOP ?
qaz 2021-09-30 19:56:39
Przecież zlecenie to super sprawa. Nikt mnie nie będzie okradał z moich pieniędzy. Protestujmy przeciw równemu oskładkowaniu umów. Zbankrutujemy przez złodziejski ZUS. Jakoś tak to leciało.
Kors 2021-09-30 19:29:41
Wożony z generałami? Coś jak generał, tfu, Głódź? Niech idzie do niego. Weterani to są z II Wojny Światowej, oddający krew za ojczyznę, a obecni w większości walczyli w obronie cudzych granic, pod cudzym dowództwem i nie w obronie polaków. Do tego na własne życzenie np. w Kosowie. Jedź do Kosowa, może Cie docenią.
ja ruś 2021-09-30 14:28:54
z jednej strony M86 ma rację. Na morela, szechtera i zwolińską było. Z drugiej jednak tak się kończy praca na czarno i oszukiwanie państwa, żeby dostać zasiłek. Nawet na zachodzie.
tiktak 2021-09-30 13:01:27
Za to jest minister Ziobro i jego fundusz
Może się zlituje i podzieli
U drzwi twoich stoję Panie..
.i takie tam
M86 2021-09-30 12:48:52
To jest własnie sprawiedliwość po polsku. Nie uwierze w polske nigdy. Sb ub kacyki emerytury wysokie. Kodziarze wolnosc rownosc demokracja manifestacje zrobicie w obronie zolnierza. Ej wy polaki jedne
 • NAUKA
  NABÓR DO LICEUM DLA DOROSŁYCH PO SZKOLE ZAWODOWEJ - PROMOCJA NA ZAPISY - Nowotarska 42, Zakopane - 603 890 169.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Szukam DOMU do wynajęcia w Nowym Targu lub okolicy. Tel. 731 140 522, 536 358 700.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia lokal na działalność biurową w centrum Zakopanego o powierzchni 90 m2. Udogodnienia: parking, telefon, światłowód, aneks kuchenny, toaleta. W bliskiej odległości znajduje się: dworzec kolejowy, autobusowy, sklep wielobranżowy. 600 052 131
 • PRACA | dam
  Restauracja Oranżeria w Nowym Targu przyjmie uczniów na praktyki w zawodzie kucharz. Zainteresowanych zapraszam do kontaktu telefonicznego. 882770165
  Tel.: 882770165
 • SPRZEDAŻ | różne
  ROŻNO na 12 kurczaków, stan idealny - 513 175 048.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  SZUKAMY DOMU/CZĘŚCI DOMU NA DŁUŻEJ. Do 30 km od Zakopanego. 502 261 672.
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni pracowników na stanowisko: majster budowy, kierownik budowy.Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę.Możliwość długofalowej współpracy.. 602629623
  Tel.: 602629623
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  DO MAŁEGO SKLEPU w Zakopanem i Białym Dunajcu. 606 751 451.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach zatrudni KELNERA. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  SZUKAM ODPOWIEDZIALNEJ OPIEKUNKI DO STARSZEJ PANI E NOWYM TARGU. OD ZARAZ!!! 793 601 903
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni na pełen etat Recepcjonistę / Recepcjonistkę. Szczegóły: www.bip.cos.pl. Tel.: 725300377.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Wypożyczalnia sprzętu budowlanego Skalny Rental w Kościelisku. Zaprasza do wynajmu maszyn i sprzętu budowlanego. W ofercie między innymi Minikoparki, Wozidła, Zagęszczarki, Młoty wyburzeniowe, Agregaty prądotwórcze. Zapraszamy. skalnyswiat.prv.pl +48 788 153 138 skalnyrental@gmail.com
  Tel.: 48
 • PRACA | dam
  Firma Transportowa z okolic Rabki-Zdroju zatrudni kierowcę kat. C+E atrakcyjne wynagrodzenie wyjazdy jednotygodniowe tel. 730 223 225. 730 223 225
  Tel.: 730
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KUCHARZY, POMOCE KUCHENNE (karczma i bar mleczny) - 600 035 355
 • NAUKA
  CENTRUM KOREPETYCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO. Nowy Targ, Kasprowicza 10, tel. 575 573 593, centrum.topup@gmail.com
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, WILLA I KARCZMA CZTERY PORY ROKU. Pokoje standardu pensjonatowego z wyżywieniem. Pobyty indywidualne, grupowe, szkoleniowe, wesela, imprezy okolicznościowe. WWW. CZTERYPORYROKU.PL, willa@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207 lub +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, APARTAMENTY Z WIDOKIEM NA CAŁE TATRY. W cenie pobytu parking, grill, bilard, plac zabaw, rowery. Cisza, spokój a zarazem wszędzie blisko. WWW. ZAKOPANEAPARTAMENTY.ORG, apartamenty@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207, +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, KAMERALNE APARTAMENTY ZE STREFĄ SPA z widokiem na całe Tatry Zachodnie. W cenie pobytu parking, grill, bilard, pełna strefa spa, plac zabaw, rowery. WWW. APARTAMENTYSPAZAKOPANE.PL, rezerwacja@czteryporyroku.pl, tel. +48 662 658 425, +48 608 401 704
 • PRACA | dam
  WILLA LABELLE przy ul. Krupówki 40 w Zakopanem zatrudni POKOJOWĄ z doświadczeniem, z Zakopanego lub okolic. 660 710 400.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam BUDKĘ DLA PARKINGOWEGO - TANIO - 602 378 614.
 • PRACA | dam
  CUKIERNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Pełen etat. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni KIEROWCĘ. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - PRACA STAŁA LUB SEZONOWA - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy KUCHARZA, KUCHARZA WYDAWKOWEGO, POMOC KUCHENNĄ. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA, POSADZKI, KOMINKI, PARAPETY, STOPNIE, BLATY, ŁUPANKA GRANITOWA I PIASKOWA. 18 265 06 58, 607 57 23 12.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
 • ANTYKI
  ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ - Zakopane, Kościuszki 3 (Granit, III p.). Tel. 601 464 133
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2022-08-19 19:05 Uważajcie na burze i wiatr 2022-08-19 19:00 Czas na festiwal 2022-08-19 18:15 Dzień zagłady 1 2022-08-19 17:30 Staw w Dolinie Pięciu Stawów niczym wanna 2 2022-08-19 17:15 Brakujący element coraz bliżej. Kiedy przejedziemy obwodnicą? 1 2022-08-19 16:30 Centrum z Zawodziem 2022-08-19 16:22 Miłość własna, czyli jaka? 2022-08-19 15:45 Pijany Polak wspinał się w rejonie Rysów. Upadł z dużej wysokości 5 2022-08-19 15:00 Tajemniczy 13 oddział Muzeum Tatrzańskiego 2 2022-08-19 14:50 Zaginęła suczka Fibi w Nowym Targu 1 2022-08-19 14:31 Muzyczny chillout w Szczawnicy 2022-08-19 14:19 Rogoźnickie Dni Sportu. W niedzielę festyn i dożynki 2022-08-19 14:15 Najmłodsi koniarze z dyplomami. Wręczał je minister kultury 1 2022-08-19 13:35 Ucieczka przed upałem wprost w strumień zimnej wody 2022-08-19 13:15 Nie przejdziesz ulicą Królowej Jadwigi 2022-08-19 12:15 Na Równi Krupowej trwają zawody w powożeniu (WIDEO) 1 2022-08-19 11:33 Wszystkie pasje Rafała Malczewskiego 2022-08-19 10:27 Zaginął Maciej Bełtowski z Nowego Targu 2022-08-19 10:00 Dzień dobry, jestem z Warszawy 1 2022-08-19 09:02 Wycieczka na Koprowy Wierch. Widoki zapierają dech w piersiach (WIDEO) 2022-08-19 07:58 O pismach zebranych Jana Kasprowicza. Wieczór na Harendzie 2022-08-18 22:07 Nie klikajcie w takie linki! 1 2022-08-18 21:40 Prawdziwek większy od dłoni 2022-08-18 21:05 Czy zjesz arbuza bez trzymania go w dłoni? 2022-08-18 20:47 Żywiołowe przeboje AC/DC na Scenie Kultury na Bani 1 2022-08-18 20:40 Niedźwiedzie w Beskidzie Żywieckim (WIDEO) 2022-08-18 20:15 Ciężki poranek na Równi Krupowej 11 2022-08-18 19:30 Katarzyna Lassak zagra z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie (WIDEO) 2022-08-18 18:45 Bieg szczytami Tatr 2022-08-18 18:12 Utrudnienia w ruchu związane z Festiwalem Folkloru Ziem Górskich 2022-08-18 17:50 Zaśmiecone Krupówki 2 2022-08-18 17:05 Użądlenie osy wywołało reakcję alergiczną u turysty 1 2022-08-18 17:00 Pamiętajcie! Dunajec to rwąca górska rzeka (WIDEO) 2022-08-18 16:47 Nieznana, burzliwa historia ikony World of Worcraft. Konkurs dla czytelników 2022-08-18 16:00 Słodkie święto w Poroninie 2022-08-18 15:30 Dziś piękna i ciepła pogoda w Tatrach. Wszystko zacznie się zmieniać w sobotę 2022-08-18 15:01 Aquascaping. Z czym to się je? 2022-08-18 14:47 HiT nie przejdzie? Szkoły nie chcą krytykowanego podręcznika 19 2022-08-18 14:00 Jeśli mimo zakazów i remontu wjedziesz do Kuźnic czeka cię przykra niespodzianka 6 2022-08-18 13:31 Tak będzie wyglądać scena na Festiwalu Folkloru w Zakopanem 2022-08-18 13:20 Wypadek w Maniowach 2022-08-18 12:30 Piękna pogoda przyciąga turystów. Stoimy w kolejce do kolejki 4 2022-08-18 11:45 Skradzione tablice rejestracyjne odnalezione po 16 latach 2 2022-08-18 11:25 Pleksa na wymiar - dlaczego warto kupować? 2022-08-18 11:24 Klucz znaleziony przed Muzeum Tatrzańskim 2 2022-08-18 11:00 Policyjna akcja Alkohol i narkotyki. Trzy osoby straciły prawo jazdy 2022-08-18 10:00 Kapłan z muzułmańskiego kraju 2022-08-18 09:00 Co z tą nowotarską biblioteką? Będzie tu, a może jednak tam 1 2022-08-18 08:00 Koszmarna noc Oliwiera 2 2022-08-17 21:30 Gdzie po kasę na węgiel w Czarnym Dunajcu? Od dziś wypłacają! 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Pożegnania

FILMY TP

Album TP