Reklama

2021-10-10 10:00:00

Ktokolwiek wie

Poszukiwanie zaginionej arki

Co stało się z rzeźbą, którą Wałęsa ofiarował w Tatrach Papieżowi?

Ponury stan wojenny, tysiące ludzi internowanych. 1983 rok, krajem rządzi Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego pod dowództwem Jaruzelskiego. Represje i szykany nie ustają. W maju pogrzeb zamordowanego przez milicję Grzegorza Przemyka. Lech Wałęsa od kilku miesięcy jest już w domu - w listopadzie 1982 roku zostaje zwolniony z internowania. W mieszkaniu w Gdańsku na Zaspie pilnują go funkcjonariusze SB. Słoneczny czerwiec przynosi nowinę. Ojciec Święty przyjedzie do Polski. Jego druga pielgrzymka zostaje wyznaczona na 16 czerwca 1983 roku.

Manewry na polanie
Na Chochołowskiej już przekwitają krokusy. Janina Pawłowska, kierowniczka schroniska, ma pełne ręce roboty. Personel schroniska to przypadkowi ludzie z całej Polski. Sezon letni za pasem, a tu same problemy. Ciągle węszą wopiści z Witowa. Przychodzą codziennie. Na szczęście tylko oglądają telewizję, kolejne odcinki „Pippi Langstrump”, i wychodzą. Czego oni tu szukają? Wczoraj zabrali palacza. Warszawiak, podobno coś kombinował z Solidarnością. Ci z WOP-u chodzą po górach i szukają zakazanych napisów, ułożonych z kamieni przez turystów. Pawłowska nie wie, że kilku jej pracowników to współpracownicy służby bezpieczeństwa. Wszystko się zaczęło od tych wojskowych manewrów. Jak to? W parku narodowym urządzają manewry wojskowe?

Ciepła rzeźba
Giedymin Jabłoński, artysta rzeźbiarz z Gdańska. Dobrze zna się z Wałęsami. Gdy Lech dzwoni i mówi, że jedzie na spotkanie z Papieżem i musi coś ze sobą zabrać, Jabłoński wie, że musi to być coś wyjątkowego. Nie ma dużo czasu - najpierw pomysł, potem rzeźbienie, a przecież trzeba jeszcze odlać całość z brązu. Pomysł na łódź, arkę, przyszła, gdy przeglądał setki rycin. Potem ten krzyż, to nawiązanie do pierwszej pielgrzymki, gdy dzieci wyciągały ręce z krzyżykami do papieskiego święcenia. Arka jest jeszcze ciepła od pieca odlewniczego, gdy wiezie ją Wałęsie na Zaspę. Podoba się. Bo gdańska łódź, bo arka, bo wyjątkowa. Wałęsa długo się jej przygląda.

Do Zakopanego
Papież jest już w Polsce. Biskup Tadeusz Gocłowski dostaje informację, że ma pojawić się natychmiast w Poznaniu, bo czeka tam na niego sekretarz departamentu stanu. Szybko okazuje się, że nazajutrz ma pojechać na spotkanie z Ojcem Świętym w towarzystwie Wałęsy, jego żony i czterech synów. Rano mają mieć podstawionego busa i dalej śmigłowcem - gdzie? - do Krakowa. Nazajutrz, ze sporym opóźnieniem, są już w powietrzu. Na lotnisku wojskowym w Bemowie, gdzie helikopter tankuje paliwo, dowiadują się, że lecą do Zakopanego, a nie do Krakowa. Konsternacja. Lądują na Cyrhli. Noc spędzają w tajnej willi należącej do SB, nazajutrz wcześnie rano bocznymi ulicami Zakopanego jadą na Chochołowską. W schronisku trafiają do małego pokoju na poddaszu. Mają czekać i nie wychodzić. Wałęsa siedzi koło małego okienka, na kolanach trzyma arkę.

Esbeckie kłamstwa
Chochołowska i Siwa Polana wyglądają jak oblężona twierdza. Od dziesięciu dni trwają tu manewry wojskowe. Tak przynajmniej głoszą oficjalne doniesienia. To musi być jakiś kamuflaż - głowią się zakopiańczycy. Coś w tym jest, skoro nawet na Siwej Tadkowi Ziębie z chałupy nie pozwalają się ruszyć. Do ostatniej chwili, w ścisłej tajemnicy utrzymywana jest papieska wizyta w górach. Za dezinformację wśród miejscowych odpowiada kapitan Henryk Majchrzak (w wolnej Polsce awansowany do stopnia generała!), nowotarżanin, dowódca karpackiej brygady - w schronisku ma do dyspozycji kilku tajnych współpracowników, m.in goprowca Jana Miłka (TW Kowalski), Elżbietę Ripper (TW Limba), Annę Arvay (KO Klarysa) i cały podhalański personel bezpieki. WOP jest w tym czasie w strukturach MSW - ściśle współpracuje z SB. Na kilka godzin przed wizytą Papieża traci jednego z najbardziej zaufanych pracowników, odpowiadających za spokój w schronisku. Na drewnianej budzie dla psa, stojącej obok schroniska, przypadkowo masakruje sobie twarz chor. Zygmunt Schab, pełniący obowiązki pomocnika dowódcy strażnicy w Witowie. Na co dzień wielki miłośnik „Pippi Langstrump”.

Ostatni ślad
23 czerwca 1983 roku przed schroniskiem na Polanie Chochołowskiej Ojca Świętego wita Janina Pawłowska w towarzystwie dwóch działaczy PTTK, faktycznie dwóch pracowników SB. Na piętrze w holu na Papieża czeka już Wałęsa z żoną, czterema synami i biskupem Gocłowskim. Ojciec Święty podchodzi do nich w towarzystwie ks. Stanisława Dziwisza i kard. Macharskiego. Arka trafia na moment do papieskich rąk. Potem przez całe 40 min. rozmowy Jan Paweł II co jakiś czas zerka na nią. Biskup Gocłowski widzi, jak Papież z zaciekawieniem przygląda się jej. Taki symbol, zarys łodzi i ten krzyż trzymany dłonią u jej zwieńczenia. Tu urywa się ślad arki.

Dziwisz nie wie
Po 28 latach od tamtego wydarzenia kontaktuję się w tej sprawie z krakowską kurią. Za pośrednictwem ks. Roberta Nęcka, rzecznika kurii, wypytuję kard. Stanisława Dziwisza o dalsze losy arki. Był wśród tych, którzy ostatni raz ją widzieli. Metropolita krakowski pamięta ją, ale nie wie, co się z nią stało. Dokąd trafiła. Najpewniej jest w Watykanie? O pomoc w tej sprawie prosimy polskiego księdza - Władysława Zarębczana, pracującego w stolicy apostolskiej. Ten kieruje nas dalej. Ks. Paweł Ptasznik radzi nam zwrócić się z tym pytaniem do ks. Andrzeja Dobrzyńskiego, człowieka który, kieruje ośrodkiem dokumentacji papieskiej w Domu Polskim. Ks. Dobrzyński zgadza się nam pomóc. Prosi o wysłanie mu zdjęcia arki. Nie ma z tym problemu. Kilka lat temu Giedymin Jabłoński wykonał replikę łodzi i ofiarował ją schronisku na Chochołowskiej. Są też zdjęcia z  1983 roku. Jedno z nich Danuta Wałęsowa umieszcza ostatnio w wydanej przez siebie książce, biografii pt. „Marzenia i tajemnice”. Zdjęcie wysyłam do Włoch.

Szukamy dalej
Odpowiedź dostaję w ekspresowym tempie. „Spieszę poinformować, po dokładnym sprawdzeniu, że w naszych zbiorach darów przekazanych Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II nie ma poszukiwanej przez Pana arki. Nie wszystkie rzeczy do nas docierały. Bardzo mi przykro, ale nie umiem też wskazać, gdzie ewentualnie można by o to pytać. Z wyrazami szacunku s. Remigia sł. NSJ”. Drążę więc dalej. Na Jasną Górę trafiało wiele pamiątek i darów po papieskich pielgrzymkach. Ojciec Cyryl Motyl nie ma żadnej wątpliwości, że takiej rzeźby nie ma na wystawie w klasztorze. Obiecuje przejrzeć pozostałe, na co dzień niewystawione zbiory. Nie daje wielkiej nadziei, bo nigdy tej arki nie widział.

Tutaj jej nie ma
Wracam do Krakowa. Muzeum archidiecezjalne jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie znajdują się tzw. dary papieskie, które Ojciec Święty Jan Paweł II otrzymywał od różnych ludzi na różnych kontynentach świata. Dary wybitnych polityków, prezydentów, premierów, pielgrzymów. Na wystawie znajdują się przedmioty podarowane przez prezydentów: Włoch, Polski, Argentyny, Jemenu itp. Jest też np. order podarowany przez Komitet Olimpijski oraz złoty medal. Na wystawie znajduje się wiele obiektów, przekazanych przez sportowców z różnych stron świata, artystów, wspólnoty diecezjalne i parafialne. Naszej arki nie znajdujemy. Może zakurzona leży gdzieś w piwnicach tego muzeum. Ks. Andrzej Nowobilski, kustosz muzeum, stanowczo zaprzecza.

Hipotezy
- Nie mam pojęcia, co się z nią stało. Może Ojciec Święty dał ją na Chochołowskiej komuś z otoczenia. Księdza Fidelusa nawet nie pytajcie, bo on jej nie dostał. Może podarował komuś z ochrony - zastanawia się ks. Nowobilski. To już kolejna hipoteza, którą słyszę. Ta jednak o ochroniarzach wydaje się mało prawdopodobna. Wracam więc do świadka wydarzeń - biskupa Tadeusza Gocłowskiego - Nie wiem co się z nią potem stało. Wydaje mi się jednak, że zabrali ją do Watykanu, ale skoro jej tam nie ma, to już sam nie wiem. Na temat Chochołowskiej zadano mi w ciągu tych wielu lat setki pytań, ale co stało się z arką - nigdy - przyznaje były metropolita gdański. Gdy oddajemy ten tekst do druku, wyjeżdżam do Przemyśla. Tamtejsze muzeum archidiecezjalne ma także dary papieskie. Może tam natknę się na jakiś ślad?
Jurek Jurecki
Tygodnik Podhalański 49/2011
Arki szukamy nadal. Jeśli ktokolwiek coś wie, prosimy o kontakt mailowy j.jurecki@24tp.pl 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
ABC 2021-10-10 16:34:31
Spytajcie się Michnika,lub Urbana,bo Kiszczak już nie żyje,a jego żona za pieniądze powie wszystko.
Berger 2021-10-10 11:27:24
Bolek i Lolek.
Dobre, nie?

Reklama
 • PRACA | dam
  PENSJONAT W ZAKOPANEM - PRZYGOTOWANIE ŚNIADAŃ/SPRZĄTANIE POKOI (DORYWCZA, 8-10 DNI W MIESIĄCU), 18 zł/godz., umowa zlecenie. 511 397 987.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA REGIONALNA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ZASTĘPCĘ SZEFA KUCHNI. 606 208 503
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBY DO PRACY W WEEKENDY, ŚWIĘTA, od 17zł/h na rękę. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERKĘ I POMOC KELNERSKĄ - PRACA STAŁA, 17zł/h na rękę. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBĘ DO PRACY ZA BAREM, 17 za godzinę. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: POKOJOWĄ. Zapewniamy stałą, stabilną, spokojną pracę. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  KARCZMA RĄBANICA W PORONINIE ZATRUDNI KELNERKĘ, praca stała. 600 071 887
 • PRACA | dam
  Nowo otwarty Aparthotel w Białce Tatrzańskiej zatrudni RECEPCJONISTĘ/TKĘ -praca zmianowa ,umowa o pracę na pełny etat ,elastyczny grafik ,atrakcyjne wynagrodzenie 512576206 /aparthotelbialczanski@gmail.com. 512576206aparthotelbialczanski@gmail.com
  Tel.: 512576206
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  PENSJONAT W GLICZAROWIE GÓRNYM zatrudni KUCHARKĘ, POMOC DO PENSJONATU z zamieszkaniem. 604 79 72 73.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KUCHARZA, POMOCE KUCHENNE, KELNERKI - ZAKOPANE - 600 035 355.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy KUCHARKĘ lub KUCHARKĘ ŚNIADANIOWĄ do pensjonatu na co drugi dzień. 666378357.
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni PRACOWNIKÓW RECEPCJI. CV proszę wysyłać na adres: recepcja.rekrutacja@wp.pl lub kontakt telefoniczny: 666378357.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy KUCHARKĘ lub KUCHARZA ŚNIADANIOWEGO/ POMOC KUCHENNĄ do aparthotelu w Białce Tatrzańskiej. Oferujemy atrakcyjne wynagrodzenie oraz pracę w miłej atmosferze. Szczegóły pod numerem tel. 668 850 500; e-mail: managertatrzanski@gmail.com.
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem prowadzi nabór na stanowisko GŁÓWNY KSIĘGOWY. Termin składania ofert: 25.10.2021r. (godz. 12:00). Szczegóły: https://bip.cos.pl/3161/nabor-na-stanowisko-glowny-ksiegowy
 • PRACA | dam
  Salon odzieżowy z markową odzieżą MONT BRAND, znajdujący się w Centrum Handlowym Krupówki poszukuje kandydatki na stanowisko Sprzedawca/Doradca Klienta. Praca na pełny etat. Czekamy na Twoje zgłoszenie!. 608507010montbrand@wp.pl https://montbrand.pl/
  Tel.: 608507010
 • SPRZEDAŻ | różne
  WYPRZEDAŻ WYPOSAŻENIA Z PENSJONATU W ZAKOPANEM. 600 633 849
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Poroninie zatrudni kucharkę od sezonu zimowego, oferujemy atrakcyjne wynagrodzenie, możliwość zamieszkania. 605393090biuropensjonatu@gmail.com
  Tel.: 605393090
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy TECHNICZNEGO w małym hotelu 4* w centrum Zakopanego. Tel 720 762 779. Mail: biznes@hotelcrocus.pl
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie pracowników budowlanych do montażu i budowy domów drewnianych. Praca na montażu i stolarni. 692 193 449.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIMY OSOBY DO SPRZĄTANIA MARKETU BUDOWLANEGO przy ul. Szaflarskiej w Nowym Targu. Praca dwuzmianowa. Stawka od 13,85 zł na godzinę netto (na rękę). Kontakt pon. - pt. w godz.8 - 15, tel. 601 156 466
  Tel.: 601 156 466
 • PRACA | dam
  Praca w autoryzowanym serwisie Forda w Nowym Targu. Zatrudnimy mechanika samochodowego. Umowa o pracę, pełny etat. Warunki zatrudnienia ustalamy indywidualnie podczas rozmowy rekrutacyjnej. CV można złożyć osobiście w siedzibie firmy Wikar Podhale, ul. Podtatrzańska 3, 34-400 Nowy Targ, lub na adres e-mail wikarpodhale@wikar.pl
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCZYNIE DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO w SUCHEM, na stałe - umowa o pracę. Elastyczny grafik. Tel. 606 751 451.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię DO KWIACIARNI W PORONINIE. Praca stała. 507 02 06 04.
 • PRACA | dam
  Polskie Koleje Linowe to pracodawca z ponad 85-letnią tradycją, działający obecnie w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach. Zatrudniający ponad 300 osób. DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: SPECJALISTA ds. HR. Miejsce pracy: Zakopane, możliwa częściowa praca zdalna. OPIS STANOWISKA: - Prowadzenie procesów rekrutacyjnych, w tym identyfikacja potrzeb rekrutacyjnych, publikacja ogłoszeń, selekcja aplikacji, prowadzenie spotkań, składanie ofert, - Koordynowanie procesu onboardingu nowych pracowników, - Realizacja i koordynacja projektów rozwojowych w obszarze miękkiego HR: rozwój i ocena kompetencji, ścieżki kariery, zarządzanie talentami, programy motywacyjne, - Organizacja i koordynacja procesów związanych ze szkoleniami i rozwojem pracowników oraz zarządzaniem wiedzą w firmie (programy praktyk, staży i udział w targach pracy), - Organizacja szkoleń wewnętrznych i zewnętrznych dla pracowników firmy, - Współpraca z firmami zewnętrznymi w zakresie: benefitów pracowniczych, rekrutacji oraz zatrudniania pracowników tymczasowych, - Inicjowanie i realizacja działań z obszaru employer brandingu - dbałość o markę pracodawcy na rynku pracy, - Wsparcie managerów i pracowników w bieżących sprawach z zakresu HR, - Aktywne uczestnictwo w opracowywaniu, aktualizacji oraz wdrażaniu polityk w obszarze HR, - Wsparcie w projektach zespołu kadr i płac (doświadczenie w obszarze kadrowo-płacowym będzie dodatkowym atutem), - Przygotowywanie analiz, raportów i prezentacji na potrzeby bieżących działań. WYMAGANIA: - Wykształcenie wyższe kierunkowe, - Doświadczenie zawodowe w obszarze HR - min. 2 lata doświadczenia na podobnym stanowisku, - Komunikatywność, otwartość, kreatywność oraz wysokie umiejętności interpersonalne, - Zaangażowanie i odpowiedzialność za powierzone zadania, wykazywanie inicjatywy, - Umiejętność pracy zespołowej, - Bardzo dobra organizacja pracy własnej, dokładność, - Orientacja na cel i klienta wewnętrznego, - Otwartość na zmiany, - Znajomość prawa pracy, - Zainteresowanie tematyką HR oraz śledzenie aktualnych trendów w tym obszarze, - Dobra znajomość programów: MS Office (w szczególności Ms Excel), - Możliwość odbywania podróży służbowych na terenie Małopolski i Podkarpacia. OFERUJEMY: - Stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Atrakcyjne wynagrodzenie i pakiet socjalny, karty pracownicze, ubezpieczenie na życie, - Ciekawą pracę w zgranym i wspierającym się zespole, - Możliwa częściowa praca zdalna. APLIKACJE prosimy przesyłać na adres: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "PKL HR". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
  E-mail: rekrutacja@pkl.pl
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni KIEROWCĘ. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni PANIĄ DO SPRZĄTANIA i MAGAZYNIERA/-KĘ (praca na noc). 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PANIĄ do pracy w pensjonacie w Zakopanem. tel. 601 45 33 91
 • PRACA | dam
  Kelner/Kelnerka/Kierownik sali z doświadczeniem.Do restauracji Perła w Mszanie Dolnej na cały etat.Jeśli jesteś osobą:otwartą pracowitą uśmiechniętą szybko uczącą się łatwo nawiązujesz kontakty nie boisz się wyzwań - czekamy właśnie na Ciebie! 730338755michal.wyroba@firmapema.pl https://restauracjaperla.pl/
  Tel.: 730338755
 • PRACA | dam
  PIZZERIA w Nowym Targu zatrudni KELNERA/KĘ. Praca stała i na weekendy. 508256350.
 • PRACA | dam
  POMOC DO PENSJONATU - KOŚCIELISKO - 600 403 706.
 • PRACA | dam
  DOM OPIEKI W ZAKOPANEM ZATRUDNI POKOJOWĄ . STAŁA I PEWNA PRACA. 698-673-260swiatkowska.w@wp.pl
  Tel.: 698
 • PRACA | dam
  SZYCIE KUŚNIERSKIE - na miejscu lub chałupniczo. 601 789 299, 536 740 251.
 • PRACA | dam
  Poszukuję pracowników do zakładu garbarskiego. 601 789 299, 536 740 251.
 • PRACA | dam
  Praca OPIEKUNKA DO DZIECI W ŻŁOBKU.. tel 577 283 777
  Tel.: 577 283 777
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku. 607 506 428.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI, GROBOWCE. KRÓTKIE TERMINY. 601 958 378
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Dom Wypoczynkowy przyjmie kucharza/kucharkę oraz pomoc do obsługi w obiekcie na sezon zimowy. Praca od połowy grudnia. Wysokie wynagrodzenie!. 668 021 047
  Tel.: 668 021 047
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  LAS Z GRUNTEM ROLNYM, 8000 m, obrzeża Zakopanego. 607 506 428.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - SPRZEDAŻ GOFRÓW I WINA GRZANEGO - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI 2 HA - k/Białki. 182856454.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-10-24 22:30 Bogusław Ufir najlepszy w wyciskaniu (WIDEO) 2021-10-24 21:45 Polała się krew w Suchej Beskidzkiej 2021-10-24 21:00 Nie żyje Janusz Kamocki 2021-10-24 20:15 Jak się żyje w czarnej strefie (WIDEO) 3 2021-10-24 19:30 Branżowa Szkoła Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zakopanem ma już 10 lat 2021-10-24 18:45 Spotkali się na czole Turbacza 2021-10-24 18:00 Babiogórskie Centrum Kultury ma nowy budynek 1 2021-10-24 17:15 Pandemia w Polsce nie odpuszcza. Mimo weekendu prawie 5000 nowych zakażeń koronawirusem 2021-10-24 16:30 Zbójnik, ale nie zbój 2021-10-24 15:50 Poranny karambol na zakopiance 1 2021-10-24 15:01 Jechał samochodem bez ubezpieczenia, ale za to z narkotykami 2 2021-10-24 14:30 Wybudują nowy most 5 2021-10-24 13:57 32 lata temu na Lhotse zginął Jerzy Kukuczka 2 2021-10-24 13:45 Wielki obryw z Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego. Takiego jeszcze nie było (WIDEO) 1 2021-10-24 13:00 Rekordowa kara za reklamę w Kościelisku 20 2021-10-24 12:40 Doskonalili jazdę terenówkami 2021-10-24 12:15 Trwa remont dachu zabytkowego kościoła w Nowym Targu 1 2021-10-24 11:30 Proces dyrektor szpitala w Zakopanem w zawieszeniu 7 2021-10-24 10:45 Kończy się Chrystus Frasobliwy (ZDJĘCIA) 2021-10-24 10:00 Przeskakiwał największe skocznie świata, ale swojej ulicy w Zębie się nie doczekał 2 2021-10-24 09:28 Na królowej Beskidów sypał śnieg 2021-10-24 08:57 Pięściarze opanowali Nosalowy Dwór (ZDJĘCIA) 2 2021-10-24 08:28 Mokro, ślisko, niebezpiecznie. W Tatrach budzi się dzień 1 2021-10-24 08:00 Drzewko za baterie 1 2021-10-23 22:00 Kasia Niewiadoma wróciła do domu po udanym starcie podczas Mistrzostw Świata w Belgii 2021-10-23 21:15 V kwesta na rabczańskich cmentarzach 2021-10-23 20:30 Babsko Przeźyracka, czyli Przegląd Artystyczny Kół Gospodyń Wiejskich (ZDJĘCIA) 2021-10-23 19:45 Czy mieszkańców Rabki czeka kolejna podwyżka opłat za śmieci? 4 2021-10-23 19:00 Górale zbierają na najdroższy lek świata - to jedyna szansa dla Igi 6 2021-10-23 18:15 Przedszkole do likwidacji 2 2021-10-23 17:45 Góralski haft 2021-10-23 17:30 Kolejna osoba z urazem nogi pod Kasprowym Wierchem 2021-10-23 17:28 Pierwsze turniejowe boje za nami, jutro kolejny dzień zmagań na matach (FOTO) 2021-10-23 17:28 Opady śniegu z deszczem w Zakopanem 2021-10-23 16:45 3 promile u 33-latka oraz obywatelskie zatrzymanie po służbie 4 2021-10-23 16:30 Zobaczcie kto dotarł na metę jednego z najsympatyczniejszych rajdów w Polsce (WIDEO) (ZDJĘCIA) 2021-10-23 15:36 Uraz dwóch nóg na szlaku w Tatrach 1 2021-10-23 15:17 Protest przeciwko nieludzkiemu traktowaniu dzieci - uchodźców (WIDEO) 18 2021-10-23 15:15 Krupówki powoli zapełniają się turystami (WIDEO) 2021-10-23 14:27 Pożar w Rokicinach 2021-10-23 13:45 Dolina Starorobociańska ogołocona z drzew. Wycinka trwa (ZDJĘCIA) 16 2021-10-23 13:02 Zagrożenie wybuchem - bardzo groźna sytuacja w Chabówce 2021-10-23 13:00 Kamil, nie jesteś sam (WIDEO) (ZDJĘCIA) 2021-10-23 12:15 Protest na granicy z Białorusią 17 2021-10-23 11:50 Ktoś widział tego uroczego futrzaka. Jest nagroda 2021-10-23 11:30 Maryna Gąsienica Daniel wypadła z trasy 3 2021-10-23 11:22 Codzienny raport covidowy 7 2021-10-23 11:20 Antybohater. Rzecz o Michale Chrobaku 2021-10-23 10:45 Misiu poszukiwany 2021-10-23 10:00 Niebawem zapuka do nas kominiarz
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-10-24 22:36 1. @ jak zwykle Tadek idiotek dodał komentarz. Co by rządzący nie robili to źle. Ano tak, nie dają się podporządkować Niemcowi, i jest wycie i lament. Nie są to ideały władzy, lecz coś się dzieje lokalnie dla ludzi. Nie tylko dla małego grona osób jak za poprzednikow 2021-10-24 22:16 2. Może dożyję Podhala bez reklam, przynajmniej tych dzikich. Swoją drogą reklamowanie swoich pokoi w miejscowości, w której się znajdują to jak reklamowanie swoich wędlin na terenie swojej masarni - bez sensu. I tak prawie wszyscy goście wiedzą o naszych biznesach z internetu - bo skąd? 2021-10-24 21:55 3. @Turysta , szczególnie świetne radziły sobie dinozaury. Dopóki homokaczyści nie zaczęli do nich rzucać kamieniami :-0! Definicję Parku narodowego i Ścisłego Rezerwatu znam doskonale. I wcale nie muszę w tym celu korzystać z Wikipedii. W przeciwieństwie do Ciebie. 2021-10-24 21:37 4. Polecam hit oglądalności na yu wpisać: To było niebezpieczne. Pan nic nie widział zza niego. 2021-10-24 21:29 5. " Sliwacy szczepią się niechętnie. W szpitalu 80% pacjentów chorych na Covid to ci którzy się nie zaszczepili". Mniejszość zaszczepiona = mniejszy procent chorych zaszczepionych. Czy zatem warto? 2021-10-24 21:05 6. Nie ukrywam, lubiałem raz na jakiś czas skoczyć do Lewoczy na kawę. Zwłaszcza jak była ładna pogoda. 2021-10-24 20:54 7. No właśnie kto poniesie koszty pozywania NFZ ?ona zawaliła pełniąc tą funkcję więc powinna płacić z własnej kieszeni.. jak każdy z nas coś zawali w pracy to odpowiada za to osobiście reszta obywateli się nie dokłada... 2021-10-24 20:27 8. Pamiętam ,ile razy w poprzedniej fali lżono Polskę i wylewano na nią POmyje , za wzór dając Słowację. Jak to oni wtedy świetnie sobie radzili , szczepili , żyli , i.... . I co , nadal , bezmózgie lemingi , jesteście zauroczeni "świetnymi" wynikami Słowacji w walce z pandemią? 2021-10-24 20:26 9. @coming out - Tymi pożarami to strzeliłeś sobie w kolano... ale czy Ty aby w ogóle masz tego świadomość ?. Widzisz, ziemia, przez miliony lat doskonale sobie radziła dopóki nie zaraziła się takim wirusem co się zwie Homo sapiens. A w temacie definicji Parków Narodowych odsyłam do Wikipedii. 2021-10-24 20:13 10. Ok, ale akurat ten baner/reklama niczego nie zasłania oprócz budynku na którym wisi. To takie straszne przestępstwo?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania

Bojcorka

Album TP