2021-11-04 10:00:00

Reklama

Historia

Cheder, bożnica i mykwa, czyli Szczawnica, jakiej nie znasz

Reklama

Szczawnica zmienia się. Przed laty pienińskie uzdrowisko słynęło z galicyjskiego klimatu, koszernych dań i jedynej w okolicy łaźni rytualnej. Miasto zamarło podczas wojny, choć część Żydów opuściła góralską miejscowość jeszcze przed 1939 rokiem. Pozostali ci, którzy wierzyli, że nie może ich spotkać nic złego. Mylili się.

W latach 30. XX w. żydowscy kuracjusze stanowili około 60% wszystkich odwiedzających Szczawnicę gości. To z myślą o nich powstawały hotele, pensjonaty oraz wyjątkowa, reklamowana w prasie i folderach „dla pierwszorzędnej inteligencji izraelickiej”, restauracja. Mimo że trudno w to uwierzyć, Żydzi ze swą tradycją, strojem, muzyką oraz pobożnością, wspólnie z mieszkańcami Szczawnicy tworzyli przed laty klimat pienińskiego uzdrowiska. Szczawniccy Żydzi mieszkali wzdłuż ulicy Głównej. Gdzie mieścił się szczawnicki cheder, mykwa, a gdzie bożnica? Pierwszy z tych budynków znajdował się przy ulicy Szalaya 27a. Dom, w którym mieściła się niepubliczna żydowska szkoła religijna, gdzie młodzi Żydzi (już 3- 5-letni) uczyli się języka hebrajskiego i podstaw judaizmu, wyróżniał się spośród innych gankiem. Budynek pełnił także funkcję domu gminnego - gminy żydowskiej. Mieszkał tu przed laty nauczyciel Sałka Krumholz.

Niegdyś także na ulicy Szalaya stała bożnica. Budynek swoim wyglądem bardziej przypominał skromne chasydzkie domy modlitwy, niż bogate synagogi. W przyziemiu znajdował się warsztat szklarski Haskiela Sziffa. Ostatnim rabinem był Józef Baumöhl. Duchowny pełnił swoje obowiązki w Krościenku i w Szczawnicy. Jak podkreślają historycy, obie gminy były tak biedne, że żadna z nich nie mogła utrzymać rabina. Brakowało im pieniędzy na budowę nowej bożnicy. Gdy już szczawnickim Żydom udało się zgromadzić środki na budowę nowej świątyni, wybuchła wojna. Co z pozostałymi żydowskimi obiektami? Niektóre przetrwały do dziś, tak jak szczawnicka mykwa - rodzaj rytualnej łaźni, służącej do rytualnego oczyszczania i obrzędowej kąpieli. Budynek znajdował się na Zawodziu (obecnie mieści się tu masarnia) i zasilany był wodą z Grajcarka. Przed wojną mykwę prowadził Reich Wolf, a po nim bracia Bergmanowie. „Rodzina mamy żyła nad rzeką i prowadziła Mykwę” - pisze na stronie internetowej www.szczawnica-zydowska.pl Lila Cohen, wnuczka Berisza Bergmana. „Moja matka jako młoda dziewczyna pomagała swoim rodzicom ją powadzić. Jednym z przydzielonych jej zadań było noszenie wiader wody z rzeki, by napełnić wanny. Jej rodzice byli bardzo religijnymi Żydami. Każdego piątku przygotowania do szabatu były skwapliwie przeprowadzane - mosiężne świece były polerowane, dom czyszczony, przygotowywano specjalny posiłek. Mój dziadek wierzył, że jego religijnym obowiązkiem było zaoferowanie gościny każdemu, kto nie miał miejsca, by w piątkową noc spożyć kolację.” Dziadkowie Lilii Cohen, która mieszka w Australii, zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Ich dalsze losy są nieznane.

Tam, gdzie dziś znajduje się kinoteatr „Pieniny”, biblioteka oraz Miejski Ośrodek Kultury, znajdował się jeden z piękniejszych żydowskich obiektów „Grand Restaurant”. Restauracja koszerna o wysokim standardzie powstała w latach 20. ubiegłego wieku. Wyróżniał ją napis na dachu, ułożony z dachówek: „Grand Restaurant B. M. Stöger”. Do właściciela budynku - zamożnego Żyda należała również „Perła”, „Grand Hotel” oraz wyszynk. Całą jedenastoosobową rodzinę Niemcy wywieźli do getta. Przed wojną na Głównej 8 mieściła się „Temida” (obecnie znajduje się tutaj m.in.: apteka), chętnie odwiedzana przez kuracjuszy, którzy mogli skorzystać z pokoi z utrzymaniem lub bez, z kuchni rytualnej, sali brydżowej oraz dansingowej. Mieścił się tutaj także zakład fryzjerski Buchbindera. Vis a vis Temidy stał „Pasaż Weissmana”, z którym związana jest niezwykła historia. Budynek powstał dzięki wygranej w loterii. Pieniądze pozwoliły Ignacemu Weissmanowi z Czortkowa kupić parcelę i wybudować willę, w której mieściło się kilka sklepów. Poniżej Pasażu, na obecnym placu targowym, Wiessman organizował kino letnie.

Spacerując dziś po Szczawnicy, nie sposób nie zauważyć stojącej w centrum miasta niezwykle charakterystycznej willi. Budynek był własnością Abrahama i Racheli Engländerów, stąd nazwa budynku „Englander”. Żydowska rodzina prawdopodobnie przyjechała do pienińskiego uzdrowiska ze Spiskiej Starej Wsi w drugiej połowie XIX wieku. Przed wojną był to hotel, ale nie tylko. Mieścił się tu także gabinet doktora Dawida Heftela. W piwnicy obiektu znajdował się wyszynk, który wspólnie z rodzicami prowadzili Szulem i Maje. W 1942 r. budynek zajął na swoje biuro niemiecki komisarz. Więcej informacji na temat tego, jak wyglądała przedwojenna Szczawnica, znajdziesz na stronie Jana Saraty www.szczawnica-zydowska.pl. Na niecodzienny spacer, pozwalający wyobrazić sobie miasto wielokulturowe, tolerancyjne, tętniące gwarem ulicznych handlarzy, zapraszają gimnazjaliści z uzdrowiska.
Aneta Dusik
Tygodnik Podhalanski 2/2012

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
wstyd 2021-11-04 15:29:20
Należy wspomnieć, że rdzenna ludność mogła coś zarobić by oddać to co kupili u Żyda w zimie "na borg". W lecie chodziło się w drewniakach podbitymi jak ktoś miał możliwość "zdobycia" starymi oponmi. Lata świetności oraz kontaktu ze światem nie mówiąc o pracy i możliwości kształcenia się rdzenna ludność zawdzsięcza systemowi, który nastał po wojnie. Niestety ta część histrii szczawnickiej jakoś dziwnie umyka, szkoda.
sp 2021-11-04 10:33:29
A może by tak coś o Romach (cyganach) z Krośnicy? Przecież oni też są z"stąd".
  • USŁUGI | inne
    SZEWC - KALETNIK - ZAKOPANE - ul. Staszica 3 - 666 120 662.
  • PRACA | dam
    Praca w Zakładzie Kuśnierskim wymagane doświadczenie oraz Prawo jazdy Kategoria B. 888267329
    Tel.: 888267329
  • PRACA | dam
    Praca Kucharz Z Doświadczeniem Bukowina Tatrzańska Gotowanie Dla Grup w Dużym Ośrodku Z Noclegiem.
    Tel.: 601 453 970
  • PRACA | dam
    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę przesyłać na adres: kantorzakopanepraca@gmail.com
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Nowy Targ -sprzedam działkę usługowa 8235 m2 z uregulowanym dojazdem okolice stacji paliw przy drodze na Białkę Tatrzańska. 660797241 www.b12.pl
    Tel.: 660797241
  • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
    PRZYCZEPKA JEDNOOSIOWA WYWROTKA. URSUS C-360. 692 180 309.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKALE USŁUGOWE/BIUROWE - ul. Kościeliska (I p.), obok przejścia podziemnego. 509 25 44 55.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Biuro księgowe AUDITPLUS zatrudni: głównego księgowego, specjalistów ds. księgowości i referentów. Praca w Zakopanem, 8-16, pełen etat. Zapraszamy. Zgłoszenia: praca@auditplus.pl.
  • PRACA | dam
    Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    ŚWINIE WŁASNEGO CHOWU. 788 679 465.
  • PRACA | dam
    Poszukuję osoby do sezonowego, prowadzenia gospodarstwa domowego w Zakopanem. Życiorys zawodowy proszę przesyłać na adres e-mail. rozanob@interia.pl
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • KUPNO
    KUPIĘ STARY POROZBIÓRKOWY SOSRĘB. Proszę wysłać zdjęcie na numer 605 306 244.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA DOM W WITOWIE, w którym do roku 2025 znajdował się Ośrodek Zdrowia. 698 508 796.
  • ANTYKI
    Do sprzedania ZABYTKOWY PRZEDWOJENNY KREDENS GÓRALSKI ZAKOPIAŃSKIEJ SZKOŁY PRZEMYSŁU DRZEWNEGO w idealnym stanie, z lat trzydziestych, sprawdzony przez kustosza Muzeum Tatrzańskiego. Również CZĘŚĆ KOLEKCJI PRZEDWOJENNEGO MALARSTWA o tematyce góralskiej, znanych polskich malarzy aukcyjnych, takich jak Gąsienica Szostak, Augustynowicz, Jarocki, Moszyński, Gałek, Ćwikliński, Dzieliński, Skowroński. Tel. 601 51 35 33
  • USŁUGI | inne
    ODŚNIEŻANIE DACHÓW. TECHNIKI LINOWE. TEL: 695 092 678
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-02-12 08:00 List nie dochodzą, awiza znikają 2026-02-11 22:11 Komendant Straży Pożarnej w Zakopanem kończy służbę 2026-02-11 21:00 Puchar Świata Dzieci i Młodzieży w Narciarstwie Alpejskim wystartował 2026-02-11 20:32 Gra z czasem i rolą Danuty Majewskiej 2026-02-11 20:00 Czy posypywanie solą to najlepszy sposób na odśnieżanie Zakopanego? 2 2026-02-11 19:33 Nie żyje Maciej Klimecki, długoletni pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego 2026-02-11 19:28 Oszustwo na pracownika banku 3 2026-02-11 19:10 Trzy samochody zderzyły się na zakopiance, brak służb 4 2026-02-11 19:00 Alpejczycy z Zakopanego z medalami w Kitzbühel. Sukces na VIRTUS Austria Open 2026 2026-02-11 18:40 Pędzili jak szaleni, stracili prawa jazdy 2026-02-11 18:30 Paolo Sorrentino wraca z poruszającą opowieścią. Mamy dla Was bilety 2026-02-11 18:23 Trzęsienie ziemi w Radzie Miasta. 13 radnych chce odwołania przewodniczących 4 2026-02-11 18:00 Remonty w Szkole Podstawowej w Suchem. Modernizowane sale i zaplecze placówki 2026-02-11 17:33 Trwa sesja Rady Miasta Nowy Targ. Rezygnacja wiceprzewodniczącego, obwodnica i zablokowana rezolucja 1 2026-02-11 17:30 Bezcenny skarb Instytutu Roślin. Mamy dla Was książki 2026-02-11 17:00 Uchwała skuterowa nieskuteczna, mieszkańcy i cepry domagają się szybkich działań 5 2026-02-11 16:37 Policja na lodowisku 1 2026-02-11 16:00 Kino w straży 2026-02-11 15:32 Ratownicy TOPR transportowali nurka w tatrzańskiej jaskini. To były szkoleniowe ćwiczenia 2026-02-11 15:30 Święto Kota w Witkacym 1 2026-02-11 15:00 Powiat tatrzański szykuje obchody 30-lecia wizyty Jana Pawła II w Zakopanem 5 2026-02-11 14:25 Dwie zaginione osoby odnalezione przez policjantów w Zakopanem 2026-02-11 14:00 List polecony bez awizo. Gmina Kościelisko zachęca do e-Doręczeń 2026-02-11 13:20 Pola, jesteśmy z Tobą! PZN broni zawodniczkę z Zakopanego przed hejtem 11 2026-02-11 13:00 Parada Gazdowska w Kościelisku odwołana 2026-02-11 12:32 Zaatakował myjnię samochodową siekierą 2 2026-02-11 11:00 Halny. Na Kasprowym nawet 100 km na godz. Tak wieje na Kalatówkach (WIDEO) 2026-02-11 11:00 Lodowiska Pingwinek zapraszają na zimową zabawę pod Tatrami 2026-02-11 10:01 Fundusze Europejskie na odnowę małopolskich miast 2026-02-11 10:00 Historyczna zmiana po 10 latach. Międzynarodowe turnieje piłkarskie przenoszą się do Poronina 3 2026-02-11 10:00 Koncert Walentynkowy z zespołem Jedla 1 2026-02-11 09:59 Wiózł narkotyki - stracił prawo jazdy 2026-02-11 09:26 Awaria wodociągu w Poroninie. Możliwe przerwy w dostawie wody na ul. Kościuszki 2026-02-11 09:00 Czujka dymu uratowała mieszkańców. Nocny pożar w Zakopanem 4 2026-02-11 08:00 Będzie nowa remiza w Orawce 2026-02-10 21:48 Pożar siana w Pieniążkowicach 2026-02-10 21:31 Awaria trakcji i opóźnienia pociągów. Wszystko wróciło do normy (WIDEO) 3 2026-02-10 21:00 Tatry chcą mówić jednym głosem. Powiat i gminy wspólnie zbudują markę regionu i odpowiedzą na hejt 20 2026-02-10 20:30 Zobacz, jak się zmieniał krajobraz Pienin 1 2026-02-10 20:00 Wąwóz Kraków. Przepiękne miejsce trochę poza głównymi trasami w Tatrach (WIDEO) 2026-02-10 19:44 To nie był dobry dzień naszych skoczków. Wygraliśmy tylko z Rumunią 5 2026-02-10 19:30 Śpiskie Zwyki po raz trzydziesty szósty 2026-02-10 19:00 Dwóch mężczyzn zatrzymanych z narkotykami. Jeden w areszcie 2026-02-10 18:00 Robi się coraz cieplej. Pierwsze bazie w Dzianiszu 1 2026-02-10 17:30 Bal wsparcia dla PSONI 2026-02-10 17:00 Każdy może się przyłączyć do poszukiwań Yeti w Pieninach 2026-02-10 16:01 Obchody rocznicy wizyty Ojca Świętego w Zakopanem, przyszłość PKL i strategia marki (WIDEO) 14 2026-02-10 15:00 Dług zdrojowy 1 2026-02-10 14:36 Pożar w Poroninie. Ogień pojawił się w garażu. Sprawna akcja strażaków 2026-02-10 14:00 Drewniane kościoły? Nuda! Dajcie strzelnicę! Rejs po obiektach sakralnych w Kościelisku (WIDEO) 4
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-02-11 23:07 1. ja na nierównym poboczu NIGDY nie parkuję bo ... ciężko później wyjechać ... i nie mówię tu o rozlanych w takim przypadku napojach w samochodzie bo wiadome one nie "uwielbiają" ....tzw "równi pochyłej" i się ... używając przenośni tutaj teraz ... rozkładają jak kobieta w samochodzie ... mówiąc delikatnie ... otwierają ... ale nie o tym tylko o służbach : służby czy służba i ... np w kościele czyli służby kościelne/kościelny zajmuje się zbieraniem/ kasowaniem za wysłuchane słowa ... bożego wiadome każdemu ... każdemu ale to każdemu ... słowo ... kosztuje bo przeczytanie nie jest za darmo jak na dobranoc Jasiowi mateńka czytała bajki ... to było wtedy gratis dla syneczka ,ale już jako dorośli ... dorosłe chłopy czyli synowie boży .... trza papierek PLN wyjąć i ... i zapłacić za... czytanie ... bo mikrofon prąd pobiera wiadome koszty rosną bo żarówek rozjaśniających umysły tępe multum i płacimy ... bez wąchania bo każdy sypie kasą ... jeden przed drugim ... hojniejszy,a tamten ... tamten to chyba jakiś WRÓG ... bo zadzwoniło drobnymi ... ale o służbach chciałem pisać bo ich brak jak w tytule ... brak służb ... tu jakieś drobne by może zarobili bo tam gdzie byli/są w tym czasie to zanosi się na grubszy zarobek ... poszukiwanie listem gończym uciekiniera który jak wszyscy piszą ... poszukiwanie ... kiedyś poszukiwało się kogoś kto ... i to dla nikogo nie było wiadome gdzie może być ... to było poszukiwanie ... I tu szacunek dla sława POSZUKIWANIE ... i tu muszę zakończyć bo ... właśnie bo jak widzę kota nad myszą to zastanawiam się na co on czeka ... on czeka na moment ... kiedy zacznie uciekać ... i nie wymskła mu się ... ucieczka ją zgubiła ... gdyby była cały czas była w tej pozycji to by ... nadal patrzył kotek jaka piękna myszka ... 2026-02-11 22:41 2. "Mieszkancy Koscieliska" i "cepry"... powoli te slowa stają sie synonimami. 2026-02-11 22:19 3. Powinni sobie łyżwy ubrać. Wtedy byłby news ogólnopolski. A tak to zabawę dzieciom popsuli. 2026-02-11 22:07 4. Jeżdżą i jeździć dalej będą,dopóki mieszkańcy nie wezmą sprawy w swoje ręce. 2026-02-11 21:42 5. Może trzeba przypomnieć że na ostatniej sesji 29 stycznia 2026 "radni" odrzucili skargę mieszkańca na burmistrza w kwestii odśnieżania chodników. Nikt z radnych nie ujął się za mieszkańcem gdyż ten nie dołączył do skargi zdjęć. Jakich my mamy radnych skoro żaden nie stanął po stronie mieszkańca i mówiąc szerzej wszystkich z nas mieszkających w tym lunaparku, którzy nieraz walczą na chodnikach o życie. Kto im płaci? Kto im mówi jaki guzik mają wcisnąć przy głosowaniu? To jest skandaliczna sytuacja. Tym bardziej że portale i media społecznościowe dostarczają przytłaczającą ilość dokumentacji foto i video w tej sprawie. To jest plucie mieszkańcom w twarz i hańba dla takich "radnych". Czy żona tego Pana mieszkańca musiała trafić na SOR??? Czy mieszkaniec w chwili wypadku robił dokumentację fotograficzną czy pomagał żonie i sam walczył by się nie wyrypać? Gdzie ten traktorek z kampanii wyborczej burmistrza? Gdzie bezpieczne chodniki? Gdzie piesze patrole? Nie ma bo trzeba rozwalać kasę na "promocję", na sylwestry, na strategie marketingowe!!!! I pamiętajcie drodzy mieszkańcy kto jak głosował przy odrzuceniu skargi na złe odśnieżanie. Ci radni nie reprezentują nas tylko własne partykularne interesy i ciemne sprawki. https://24tp.pl/n/137727 Radni odrzucili skargę dotyczącą złego odśnieżania chodników w Zakopanem https://zakopane.esesja.pl/posiedzenie/1bb1d846-2f9a-4#gl Wyniki głosowania jawnego w sprawie: Podjęcie uchwały w sprawie: rozpatrzenia skargi na działalność Burmistrza Miasta Zakopane. (głosowanie w sprawie odrzucenia skargi) ZA (15) Bachleda-Curuś Paweł Donatowicz Marek Figiel Józef Gluc Jan Jędrysiak Jerzy Jóźkiewicz Grzegorz Karp Stanisław Konarski Kazimierz Łukaszczyk Maria Marszałek Tomasz Nikliński Michał Solik Wojciech Szczerba Zbigniew Szlachetka-Lelek Izabela Tatar Wojciech PRZECIW (0) WSTRZYMUJĘ SIĘ (0) BRAK GŁOSU (5) Karpiel-Bułecka Szczepan Kot Jakub Łękawski Mateusz Mróz Tymoteusz Strączek Paweł NIEOBECNI (1) Nowak-Gąsienica Agnieszka 2026-02-11 21:38 6. no się chłop wkurzył !!!! bo jak podjechał pod tą zdezelowaną myjnię i najpierw zjadło mu kasę i nie uruchomiło myjni a następnie po włożeniu jeszcze raz kasy i po o dziwo!!! zadziałaniu to turbo szczotka była zepsuta i nie działała... i jak tu się nie wkurzyć!!!!! miałem taki przypadek i już tam nie jeżdzę myć auta 2026-02-11 21:00 7. ,,Cepry mówią nie " - to kto jeździ tymi skuterami ??? miejscowi ??? 2026-02-11 20:57 8. Wszystkie rejestracje KTT. Brawo, gaz do dechy. 2026-02-11 20:45 9. oszustom i złodziejom nic z tego nie przyjdzie jeszcze nie słyszałem ani nie widziałem a troch żyje żeby ktoś się dorobił i był szczęśliwy na cudzej krzywdzie okradłeś kogoś wyłudziłeś wykolegowałeś kogoś myśląc że ja to cwany jestem wszystko wróci do człowieka i straci wszystko nawet z nawiązkom 2026-02-11 20:44 10. Jest to najbardziej potrzebne marnotrawstwo publicznych pieniędzy. Może jeszcze nowy pomnik z okazji okrągłej rocznicy.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama