Reklama

2021-11-09 16:44:44

Reklama

Podhale

Góralskie skarpety jadą do uchodźców

Reklama

Transport ze śpiworami, urządzeniami powerbank i góralskimi skarpetami wyruszył dziś z południa Polski pod białoruską granicę. - Teraz najbardziej potrzebne są plecaki i termiczna odzież - mówi Dariusz Popiela, który zainicjował zbiórkę.

"Nie interesuje mnie polityka; ideologia, spiski. Interesują mnie bliźni, którym - tak w pełni czuję - mam obowiązek pomóc" - napisała na swoim profilu facebookowym Anna z Czerwiennego, jedna z góralek, która zaangażowała się w pomoc uchodźcom. Kilka dni temu jej mąż pojechał na nowotarski jarmark i wykupił od gaździnek wełniane skarpetki, ok. 130 sztuk. - Jakiś handlarz z jarmarku dał mu też cały worek czapek, nowiuteńkich, z metkami. Ludzie są niesamowici - nie kryje radości i daje kolejne przykłady dobrego serca górali. - Chciało mi się płakać, kiedy segregowałam te rzeczy. Czapeczki dla małych dzieci, tak nie powinno być - podkreśla. Dziś drukuje ulotki z apelem polskiego episkopatu o pomoc uchodźcom. - Żeby ludzie na Podhalu wiedzieli, że nasz Kościół namawia do tej pomocy - podkreśla. 

Wolontariuszy z Podhala wciągnął do akcji Dariusz Popiela, prezes Fundacji Ludzie Nie Liczby. Oprócz działaczy tej organizacji w zbiórkę zaangażowało się wiele innych prywatnych osób. Już w połowie października do Białowieży wyruszył pierwszy transport - koce  termiczne, śpiwory, karimaty, skarpety, latarki, jedzenie dla dzieci itd. Drugi transport  z ciepłymi ubraniami  powędrował z Podhala do PCK w Warszawie, które także prowadzi zbiórkę. 

Dziś kolejna już przesyłka jedzie w okolice Białowieży. - Czeka już na nią jedna z aktywistek, która jest częścią sieci pomocowej. Nasze śpiwory, przenośne ładowarki i skarpety prosto stamtąd trafią do lasu, do ludzi, którzy czekają na te przedmioty - mówi Dariusz Popiela. - Nie ustajemy, teraz zbieramy głównie plecaki, co najmniej 60-litrowe. Potrzebna jest też odzież termiczna. Bardzo liczę na podhalańskie górskie środowisko - apeluje o dalszą pomoc. Trwa też zbiórka pieniędzy, dzięki której kupowane są potrzebne uchodźcom rzeczy. - Jesteśmy jednym z trybików - podkreśla Darek. 

Dlaczego zainicjował akcję pomocy uchodźcom? - To był impuls. Patrząc na to, co dzieje się granicy, słuchając wypowiedzi polityków, którzy odczłowieczają tych ludzi, nie mogłem być obojętny - tłumaczy. Cieszy się, że tyle osób na Podhalu przyłączyło się do akcji. Ci, którzy chcą wesprzeć uchodźców na białoruskiej granicy, mogą się kontaktować poprzez stronę Fundacji Ludzie Nie Liczby  (www.centrumfundacja.pl). Ciepłą odzież można też zostawiać w punktach PCK. - Rzeczy dla uchodźców będzie można pozostawić u naszych wolontariuszy w Nowym Targu i Zakopanem - zapowiada. - Nie bądźcie obojętni. Wiecie, co to jest noc spędzona w lesie o tej porze? Nie możemy tych ludzi pozostawić bez pomocy - apeluje.

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

1
2
3
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
świadomie obrany los 2021-11-11 12:11:17
Stąd, nieźle masz sprawny mózg razem z tą akcją skarpety. Jak ktoś już napisał, im trzeba dostarczyć więcej nożyc, kamieni, kłód i co tam jeszcze do nielegalnego przekroczenia granicy. O resztę się nie martw, już Białorusini o to dbają aby mogli przy granicy przeżyć i dalej robić przestępczą zadymę. I jeszcze raz powtórzę , nie obrażaj Polaków, jak ci bliżej do tych fanatyków.
Cyklista 2021-11-11 12:05:12
Druhu Marku, coś Szanowny Pan dziwnie zamilkł po moim pytaniu. Sytuacja podobna jak w czasie kryzysu migracyjnego z 2015r. Wówczas to zadałem na tym forum podobne pytanie pewnej Pani, gorącej zwolenniczce otworzenia granic dla uchodźców z Bliskiego Wschodu. Owa Pani, (obecnie chyba pisze tutaj jako Iwona) na pytanie ilu uchodźców jest skłonna przyjąć pod dach swojego domostwa, odpowiedziała, że ona to nikogo nie przyjęłaby, bo nie ma odpowiednich warunków, ponieważ w jej domu zamieszkują psy.
Stąd 2021-11-11 10:12:47
Po pierwsze - należy wrócić do sedna - artykułu: wielki szacunek i podziękowania dla Wolontariuszy z Podhala, w tym Pani Anny z Czerwiennego i oczywiście Pana Dariusza Popieli - inicjatora akcji pomocy LUDZIOM jej potrzebującym - to pozwala wciąż wierzyć w ludzkie dobro.
Po drugie: pozdrowienia dla Pani/Pana nie i już, którą/którym wg sugestii, podobno jestem. Nie jestem, ale podobnie jak Pani/Pan nie i już wiem, jak wiele razy wyglądała "legalna" podhalańska emigracja "za wielką wodę".
Po trzecie: "Długo trzeba ćwiczyć chór / Do powtarzania... bzdur." - to słowa niezapomnianego J. Sztaudyngera. Pani/Pan świadomie wybrany los "śpiewa" w tym bzdurzącym chórze mistrzowsko, "kariera" pewna, zwłaszcza w obecnym czasie... Tylko zdrowia życzyć.
świadomie obrany los 2021-11-11 06:52:41
Stąd/nie i już- ty chyba rzeczywiście masz koneksje z tymi inaczej kulturowo skoro nie widzisz jaka jest wielka różnica pomiędzy wiernymi a fanatycznymi wyznawcami.
Stąd 2021-11-10 21:37:01
Dziękuję za troskę, wszystko w porządku. A co u Pani/Panie coming out? Pytania niezrozumiałe czy zbyt trudne, by na nie odpowiedzieć zgodnie z prawdą? A, jest jeszcze kolejna możliwość - wypieranie niewygodnych faktów z własnej pamięci i świadomości przy równoczesnym krytykowaniu innych - to całkiem na czasie - a nazywa się to HIPOKRYZJA. Miłego dnia i kolejnych... w zakłamaniu.
coming out 2021-11-10 21:11:39
@Stąd , z Twoją głową wszystko w porządku?
Stąd 2021-11-10 20:27:41
A propos "naszych przodków" - "cywilizowanych migrantów" i to wcale nie takich z bardzo dawnych lat - czy przekraczanie granicy Stanów Zjednoczonych od strony kanadyjskiej czy meksykańskiej przy pomocy przemytników ludzi przewożących naszych rodaków stąd, z Podhala, ukrytych w trumnach, kontenerach, chłodniach był legalny, czy jednak nie do końca? A wyrabiane przez "zaradnych" rodaków z Podhala i nie tylko lewe "zielone karty" w USA to były i wciąż są legalne, czy jednak łamią prawo amerykańskie? Czy rząd amerykański wydalający z USA wykrytych przebywających nielegalnie na ich terytorium Polaków, również z Podhala - to "banda drani i łobuzów" krzywdząca naszych rodaków, którym "się należą specjalne względy" bośmy "narodem dumnym i z kolan powstałym" czy może jednak Amerykanie postępują zgodnie z prawem? Ot, takie pytania...
świadomie obrany los 2021-11-10 18:14:12
nie i już - Chyba masz koneksje rodzinne z tymi z innych kulturowo kontynentów skoro tak piszesz. Jak można porównać, obrażając w ten sposób cywilizowaną migracje naszych przodków do aktualnej sytuacji na granicy ? Czy nasi wyjeżdżający za chlebem szturmowali nielegalnie jakakolwiek granicę? Prawo obowiązuje również tych co im się wydaje ( czytając wypowiedzi niektórych z migrantów) ,że wejście w jakikolwiek sposób do UE im się należy.
wiktoria 2021-11-10 16:48:54
miłosiernym inaczej trzeba przypomnieć jeszcze o kocie , a może jest ich więcej to może małe skarpetki by się przydały to nie zapomnijcie , pewnie już niedługo same Polskie lewactwo zostanie z tym szkalowaniem Polskich służb bo już cały zachód i Ameryka za polskim rządem i polskim wojskiem @druhu Marku hańba to dla was naiwniacy miłośnicy Putina i Łukaszenki , no i jeszcze miłujący inaczej powinni zrobić zbiórkę telefonów ale to wypasionych i zawieźć na Litwe bo władze Litewskie odbierają telefony tym ubogim uchodźcom żeby nie magli się z nikim kontaktować ależ tam na tej Litwie dyktatura i reżim . pewnie Kaczor tam przenikną naiwniacy
gnuy 2021-11-10 14:41:17
Mariko,
nie bój się, posłuchaj swego mentora Jana P. drugiego, który swego czasu wypowiedział się na temat strachu: "Nie lękajcie się !". Weź sobie to do serca i przestań panikować
Marika 2021-11-10 11:35:41
Niech to wreszcie wybrzmi i przyniesie opamiętanie: Pomoc migrantom szturmującym granicę to pomoc armii wroga!
Marika 2021-11-10 11:34:23
Jeżeli komuś należy się gest solidarności, to nie najeźdźcom, ale polskiemu rządowi i szkalowanym przez rosyjską i lewicową agenturę polskim służbom: Policji, Wojsku Polskiemu, Terytorialsom i Straży Granicznej.
nie i już 2021-11-10 11:11:00
#świadomie obrany los
oczywiście masz na myśli wszystkich, którzy migrują za tzw. "chlebem" lub lepszym życiem. Świetnie, tu na Podhalu nie ma chyba góralskiej rodziny, która przez ostatnie 100 lat nie skorzystała z gościnności w takiej lub innej formie innych narodów (i nie zawsze były to legalne "kanały")
Cyklista 2021-11-10 08:40:50
Druhu Marku, a ile osób spośród tych migrantów deklarujesz osobiście przyjąć po dach Swojego domostwa, zapewniając im jednocześnie, na czas bliżej nieokreślony, nieodpłatny nocleg, wikt i opierunek ?
przemytnik 2021-11-10 08:17:30
Wiele lat na granicy polsko niemieckiej "pracowałem" większość tych imigrantów to przestępcy kogo stać zapłacić za przeżut do Niemiec tysiące euro w biednych państwach tylko morderców i złodziei jeśli ktoś z nich jest biedny to jego przeżut finansowany jest przez organizacje terrorystyczne proszę obudźcie się
Stryk 2021-11-09 23:22:14
Jak trzeba być podłym, żeby manipulacyjne atakować reżim białoruski za ataki na dziennikarzy i własnych obywateli, a potem go wspierać w wojnie, wojnie hybrydowej przeciw Europie i demokracji, kim trzeba być jedynie agentem komunistycznym .
lux 2021-11-09 22:31:24
@wiktoria. Do zajścia w ciążę potrzebny jest tylko zeszyt, wykres i wiara w Boga. Jeśli występuje problem z zajściem w ciążę, należy sprawdzić poziom oświetlenia w sypialni.
świadomie obrany los 2021-11-09 22:27:12
Nad czy mam się litować i dlaczego mam pomagać tym migrantom ? Przecież sami sobie świadomie !!! zafundowali i co niektórzy swoim rodzinom taki los, obierając nielegalną drogę dostania się do innego świata kulturowego. Łamiącym jakiekolwiek prawo nie będę pomagał ani skarpetami ani czymkolwiek, to jakbym każdego przestępcę popierał w tym co zrobił nawet gdyby siedział w lesie na mrozie. Nie wpuszczać ich i tyle w temacie.
realista 2021-11-09 22:03:56
A co na to Raman Protasewicz? Wielki przeciwnik reżimu Łukaszenki chołubiony w Polsce A co sie okazało twardy czekista, agent białoruskiego KGB
A co na to Pani Ciechanouska, Tu też stawiam duży znak zapytania?
dziadeek 2021-11-09 21:37:04
@wiktoria - a naszym chłopakom w mundurach to trzeba podesłać ciupagi.
Była by pewna WIKTORIA!
Wcale bym się nie zdziwił, jak by wyszło że 90% tych "biednych uchodźców" to tajniaki Łukaszenki albo Putina. W szczególności ci najbardziej aktywni.
Patefon 2021-11-09 20:53:01
Wystarczy poszukać na FB takiego emigranta z Iraku jak ten HARDY AHMAD co prowadzi transmisje z granicy białoruskiej i już wiadomo, że on skarpetek z wełny "kielcanki" nie potrzebuje.
wiktoria 2021-11-09 20:43:40
miłosiernym chce sie powiedzieć żeby jeszcze nie zapomnieli o kleszczach do cięcia drutu pewnie jeszcze widły i pewnie siekiery bo nie mają czym walczyć z polską strażą graniczną
yano 2021-11-09 20:07:52
Tylko jedno mi przychodzi na myśl: banda idiotów.
Farel 2021-11-09 18:16:18
Czytając komentarze. Jezu Chryste wśród jakiego betonu ja żyję.
druh Marek 2021-11-09 18:13:45
Darek Popiela, tak jak przystało na chrześcijanina oraz inni ludzi dobrej woli, pokazują ,że warto być człowiekiem ,warto być przyzwoitym. Piękny przykład dali radni gminy Michałowo,pod przewodnictwem Marii Bożeny Ancipiuk wraz z druhami z OSP Michałowo i władzami gminy ,przygotowując dla tych, którzy przejdą granicę: ciepłe posiłki, suche ubrania i noclegi. Chorym opiekę medyczną doraźną starają się zapewnić medycy wolontariusze. Wypychanie przez SG tych,którzy znaleźli się na terytorium RP ponownie do lasu, to hańba dla polskiego munduru, wstyd dla rządu Morawieckiego.
Michał 2021-11-09 18:06:03
Dziękujemy za Wasza pomoc!
Stryk 2021-11-09 17:58:58
Skarpetki ciepłe dla POLSKICH ŻOŁNIERZY i dla biednych dzieci na wschodzie Polski.
ktoś udaje głupa? 2021-11-09 17:51:53
Po pierwsze, Łukaszenka nie wpuszcza pomocy, która była wysyłana na Białoruś więc nie zrobi raczej wyjątku dla pasmanterii podhalańskiej. Po drugie, wizerunek biednych i głodnych kobiet z dziećmi (najlepiej płynących dziurawymi łodziami potrzebujących skarpet z Podhala) to nie realia ale reżyseria służb Łukaszenki i Putina lub pismaków Gazety Wyborczej. Po trzecie, jeżeli nawet ci "uchodźcy" dostaną się do Polski, to zostaną zamknięci w strzeżonych ośrodkach i tam należałoby taka pomoc wysłać.
Powtórka 2021-11-09 17:41:00
Noc w górach?!?!?
Halo!, Halo!, Chodzi o Kuźnicę a nie o Kuźnice.
Przez ęęę.
Trza jeszcze wysłać im raki, liny, i resztę szpeju. Tylko broń Boże nie karabinki.
Redaj 2021-11-09 17:35:20
Pałerbanki są im potrzebne do prowadzenia transmisji na FB.
Pepe 2021-11-09 17:32:29
Panie Popiela, nie interesuje pana polityka, ale swoje zdanie pan ma i to nieźle wyrobione. Politycy odczłowieczają uchodźców..za to inni zapraszają ich do domów. Może pojedź pan sam na granicę z tymi "darami", a tam już śniadzi bracia podziękują ci odpowiednio, np kamieniem w łeb tak jak rzucają w naszych żołnierzy. Albo bezpieczniej przejdź przez przejście graniczne, które stoi otwarte cały czas i poproś służby białoruskie o konwój do swoich braci. Szybko zmienisz zdanie.
Berger 2021-11-09 17:28:22
Jakich uchodźców?
Jakich uchodźców?
bezdomny 2021-11-09 17:18:15
Czegoś tu nie ogarniam.
kulawy koń 2021-11-09 17:13:22
Rozumiem,że bliźnich potrzebujących wsparcia trzeba szukać aż przy granicy z Białorusią. Ode mnie dużo dobrych słów i podziękowań dla ofiarności polskich służb mundurowych,którzy strzegą naszych granic.
Podszerstek 2021-11-09 17:08:16
Bo nie doczytałem - w jaki sposób te dary, bardzo przydatne, zostaną przekazane migrantom?
2022-09-25 22:39 Z miasta i do miasta...rowerem 2022-09-25 22:17 Od poniedziałku mają układać asfalt w rejonie dworca PKP. Będą utrudnienia 2022-09-25 21:40 Słuszna sprawa górę wzięła! Morskie Oko nasze! 2022-09-25 21:00 Rudera na granicy na Łysej Polanie wyremontowana 2 2022-09-25 20:21 Zaginął 35-latek 2022-09-25 20:15 Wóz strażacki, że hej! (WIDEO, ZDJĘCIA) 2022-09-25 19:45 Zbroimy Ukrainę. Znani Polacy właczają się do akcji 2 2022-09-25 19:40 Podhale w końcu zwycięskie! 2022-09-25 19:30 Tragedia przed dyskoteką 2022-09-25 19:16 Jest remont, ale co ze studzienkami przed starostwem? 7 2022-09-25 18:53 Karta bankomatowa znaleziona w Zakopanem 2022-09-25 18:38 Szkolenie obronne dla uczniów 2022-09-25 18:30 Kogo będzie stać na narty? 10 2022-09-25 17:45 Rydze też są już wśród nas 2 2022-09-25 17:08 Upamiętnili kurierów orawskich 2022-09-25 16:59 Dawid Kubacki zwyciężył w Hinzenbach 2022-09-25 16:16 Pewne zwycięstwo KS Zakopane. Mecz obserwował nowy prezes klubu (ZDJĘCIA) 2022-09-25 15:30 Podróż za jeden bon 1 2022-09-25 14:45 Ach cóż to było za wesele (WIDEO) 2022-09-25 14:01 Zima latem w pierwszych dniach jesieni 2022-09-25 12:59 Nie ma kolejki do kolejki. Jak chcecie zobaczyć śnieg wyjedziecie na Kasprowy od ręki (WIDEO) 2022-09-25 12:01 Miodowy jarmark. Przyjechali też pszczelarze z Podhala 2022-09-25 11:00 Już czwartą noc na ul. Tuwima nie świecą się lampy 21 2022-09-25 09:59 Trcohę chmur, trochę słońca, ale ma być cieplej 2022-09-25 09:00 Na niezwykłych muzycznych szlakach. Music Trail Festival w Kościelisku (WIDEO) 2022-09-25 08:00 Babskie przeglądy (ZDJĘCIA) 2022-09-24 22:47 Na Dunajcu spory ruch (WIDEO) 2022-09-24 21:35 Druhowie z Podhala, Orawy i Spisza na pudle 2022-09-24 21:00 Wielkie otwarcie nowej restauracji w Zakopanem 12 2022-09-24 20:27 Knajpy pełne gości 2 2022-09-24 20:01 Wybiorą nowego dyrektora Muzeum Tatrzańskiego 2 2022-09-24 19:00 To była Wolna Republika Ochotnicka 2 2022-09-24 18:00 Takie budki nad Dunajcem 5 2022-09-24 17:43 Zaginął piesek w rejonie Leszczyn 3 2022-09-24 17:17 Prace przy moście ida pełną parą 1 2022-09-24 17:00 Urodzinowy Czubernat 2022-09-24 16:27 Odpowiednia kredka do brwi a udany rysunek wstępny 2022-09-24 16:01 Zima zawitała na Babiej Górze 1 2022-09-24 15:20 Poważny wypadek w Nowym Targu 2022-09-24 15:04 Tajemnicze zaginięcie polityka. Był jedynką na listach do Sejmu również na Podhalu 4 2022-09-24 15:00 Śmietnisko pod cmentarną skarpą 3 2022-09-24 14:00 Trwa Zakopiański Charytatywny Maraton Badmintona (WIDEO) 2022-09-24 13:00 Takie okazy tylko w Pieninach. Prawdziwek waży 2 kg! (WIDEO) 1 2022-09-24 12:30 Taki prawdziwek tylko w Podsarniu 2022-09-24 12:00 Polscy wspinacze, którzy zginęli w Tatrach Słowackich spowodowali lawinę 3 2022-09-24 11:00 Białorusin ukarany wysokim mandatem 17 2022-09-24 10:00 Lolly Polly opuściła nowotarski rynek. Idzie nowe 5 2022-09-24 09:30 Doroczne wydarzenie Muzeum Tatrzańskiego w konkursie. Głosujcie na Musealia 2022-09-24 09:00 Światowa premiera utworu nowotarskiego kompozytora i dyrygenta 2022-09-24 08:30 Wystawa rzeźb Stanisława Cukra
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-09-25 22:49 1. Do nick Abeto Dziadek jeszcze policzy piniondze , zastanowi się nad planem dnia jutrzejszego, zrobi przelewy. Obejrzy TVPiPiS żeby sie troche pośmioć., zrobi siusiu, tabletek na noc nie bierze, potrzymo babke za cycka i uśnie . ha ha ha 2022-09-25 22:46 2. A po co Polakom umieć na nartach jezdzić, jak większość Polski jest płaska jak patelnia, bez tego można żyć, 2022-09-25 22:45 3. Może bon narciarski albo tarcza albo dopłata albo tarcza do tarczy albo dopłata do dopłaty Socjalizm pełną gębą. Też korzystom z tego ale powiem otwarcie to głupota. 2022-09-25 22:39 4. I to wszystko z miłości do gór ! 2022-09-25 22:37 5. Pan Zadylak wyremontował ! 2022-09-25 22:21 6. Wszystko jest ok. odprowadzenie wody jest na pobliski trawnik :) ponieważ na wysokości studzienki są obniżone krawężniki , więc woda i tak tam najpierw popłynie . Patrząc na tą studzienkę to już wiem skąd się wzięło powiedzenie "że roboty ziemne robię chłopy ..... " 2022-09-25 21:46 7. @Sen Wyciągnęliby, jakby mózgi nie były sprane propagandą!!!. 2022-09-25 21:37 8. Wg mnie niech Pan nie ma nadziei na to że w tym temacie będzie coś zrobione. Jest to tylko remont w nawierzchni tym bardziej że krawężniki mają już swoje lata. Po prostu był na to założony jakiś budżet i tyle. Kwestia tego czy nawierzchni jest dobrze wykonana i szczelna z technicznego punktu widzenia?. Spokoju życzę 2022-09-25 21:25 9. @Pacykoś dokładnie tak. Tylko żeby zacząć, trzeba mieć bon na bon :P 2022-09-25 21:24 10. W 2016 roku rząd Beaty Szydło dotrzymał obietnicy wyborczej i ograniczył lądową energetykę wiatrową i uzależnił kraj od węgla z Rosji. Tymczasem w nieodległej Dani są dni w których już 100% energii pochodzi z wiatraków. Wnioski sami wyciągnijcie.
2022-09-17 13:01 1. To raczej nowa "Bukowianka". Ta droga przecież nie będzie prowadzić do Zakopanego. Zakopane zostało obronione przed godną komunikacją. 2022-08-21 19:28 2. byw, tak jak w '39-'45r. w Niemczech, wszyscy służyli w tej formacji. 2022-08-21 17:33 3. Błąd merytoryczny, osoba która napisała ten tekst nic nie zrozumiała. Rad i radiologia niewiele ze sobą mają wspólnego. Dzięki Profesorowi możliwy był rozwój leczenia radem (radioterapii), a nie rozwój radiologii. 2022-08-15 14:41 4. To taki slowny lojotok. 2022-08-13 21:46 5. Polska armia zmieściła się na jednym rynku. A ! jeszcze orkiestra. 2022-08-12 10:21 6. Godali, ze od tego radu ludziska umiyrali na raka wokoło, jedyn w drugiego, a terozki o tym cicho.... 2022-07-17 06:36 7. Mozna robić cepeliadę z góralszczyzny ale bez przesady....No i jeszcze sołtys na dzień dobry...ŻENADA! 2022-07-13 12:18 8. Wielkie dzięki Autorce za pokazanie pięknych krajobrazów jeszcze niezeszpeconych niewłaściwą zabudową. Złoty cielec tam jeszcze nie zagościł tak jak na Podhalu i już w pewnej mierze na Orawie. Spieszmy się podziwiać te unikalne widoki zanim zniszczy je ludzki egoizm, bezguście, udawana niemoc urzędników, pazerność i konsumpcjonizm w globalistycznym wydaniu. Nie pozwólmy zniszczyć regionalnych tradycji, których częścią jest rolnictwo, hodowla i pasterstwo. Jakaś nadzieja może płynąć ze Spisza! 2022-07-01 02:18 9. oto strona na której można kupić książkę. Pozdrawiam! https://wydawnictwoarva.v.1cart.eu/pl/offer 2022-06-22 13:07 10. Ks.Tischner się w grobie przewraca
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

FILMY TP

Pożegnania

Album TP

Dołącz do nas - facebook