Reklama

2021-11-09 16:44:44

Podhale

Góralskie skarpety jadą do uchodźców

Transport ze śpiworami, urządzeniami powerbank i góralskimi skarpetami wyruszył dziś z południa Polski pod białoruską granicę. - Teraz najbardziej potrzebne są plecaki i termiczna odzież - mówi Dariusz Popiela, który zainicjował zbiórkę.

"Nie interesuje mnie polityka; ideologia, spiski. Interesują mnie bliźni, którym - tak w pełni czuję - mam obowiązek pomóc" - napisała na swoim profilu facebookowym Anna z Czerwiennego, jedna z góralek, która zaangażowała się w pomoc uchodźcom. Kilka dni temu jej mąż pojechał na nowotarski jarmark i wykupił od gaździnek wełniane skarpetki, ok. 130 sztuk. - Jakiś handlarz z jarmarku dał mu też cały worek czapek, nowiuteńkich, z metkami. Ludzie są niesamowici - nie kryje radości i daje kolejne przykłady dobrego serca górali. - Chciało mi się płakać, kiedy segregowałam te rzeczy. Czapeczki dla małych dzieci, tak nie powinno być - podkreśla. Dziś drukuje ulotki z apelem polskiego episkopatu o pomoc uchodźcom. - Żeby ludzie na Podhalu wiedzieli, że nasz Kościół namawia do tej pomocy - podkreśla. 

Wolontariuszy z Podhala wciągnął do akcji Dariusz Popiela, prezes Fundacji Ludzie Nie Liczby. Oprócz działaczy tej organizacji w zbiórkę zaangażowało się wiele innych prywatnych osób. Już w połowie października do Białowieży wyruszył pierwszy transport - koce  termiczne, śpiwory, karimaty, skarpety, latarki, jedzenie dla dzieci itd. Drugi transport  z ciepłymi ubraniami  powędrował z Podhala do PCK w Warszawie, które także prowadzi zbiórkę. 

Dziś kolejna już przesyłka jedzie w okolice Białowieży. - Czeka już na nią jedna z aktywistek, która jest częścią sieci pomocowej. Nasze śpiwory, przenośne ładowarki i skarpety prosto stamtąd trafią do lasu, do ludzi, którzy czekają na te przedmioty - mówi Dariusz Popiela. - Nie ustajemy, teraz zbieramy głównie plecaki, co najmniej 60-litrowe. Potrzebna jest też odzież termiczna. Bardzo liczę na podhalańskie górskie środowisko - apeluje o dalszą pomoc. Trwa też zbiórka pieniędzy, dzięki której kupowane są potrzebne uchodźcom rzeczy. - Jesteśmy jednym z trybików - podkreśla Darek. 

Dlaczego zainicjował akcję pomocy uchodźcom? - To był impuls. Patrząc na to, co dzieje się granicy, słuchając wypowiedzi polityków, którzy odczłowieczają tych ludzi, nie mogłem być obojętny - tłumaczy. Cieszy się, że tyle osób na Podhalu przyłączyło się do akcji. Ci, którzy chcą wesprzeć uchodźców na białoruskiej granicy, mogą się kontaktować poprzez stronę Fundacji Ludzie Nie Liczby  (www.centrumfundacja.pl). Ciepłą odzież można też zostawiać w punktach PCK. - Rzeczy dla uchodźców będzie można pozostawić u naszych wolontariuszy w Nowym Targu i Zakopanem - zapowiada. - Nie bądźcie obojętni. Wiecie, co to jest noc spędzona w lesie o tej porze? Nie możemy tych ludzi pozostawić bez pomocy - apeluje.

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

1
2
3
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
świadomie obrany los 2021-11-11 12:11:17
Stąd, nieźle masz sprawny mózg razem z tą akcją skarpety. Jak ktoś już napisał, im trzeba dostarczyć więcej nożyc, kamieni, kłód i co tam jeszcze do nielegalnego przekroczenia granicy. O resztę się nie martw, już Białorusini o to dbają aby mogli przy granicy przeżyć i dalej robić przestępczą zadymę. I jeszcze raz powtórzę , nie obrażaj Polaków, jak ci bliżej do tych fanatyków.
Cyklista 2021-11-11 12:05:12
Druhu Marku, coś Szanowny Pan dziwnie zamilkł po moim pytaniu. Sytuacja podobna jak w czasie kryzysu migracyjnego z 2015r. Wówczas to zadałem na tym forum podobne pytanie pewnej Pani, gorącej zwolenniczce otworzenia granic dla uchodźców z Bliskiego Wschodu. Owa Pani, (obecnie chyba pisze tutaj jako Iwona) na pytanie ilu uchodźców jest skłonna przyjąć pod dach swojego domostwa, odpowiedziała, że ona to nikogo nie przyjęłaby, bo nie ma odpowiednich warunków, ponieważ w jej domu zamieszkują psy.
Stąd 2021-11-11 10:12:47
Po pierwsze - należy wrócić do sedna - artykułu: wielki szacunek i podziękowania dla Wolontariuszy z Podhala, w tym Pani Anny z Czerwiennego i oczywiście Pana Dariusza Popieli - inicjatora akcji pomocy LUDZIOM jej potrzebującym - to pozwala wciąż wierzyć w ludzkie dobro.
Po drugie: pozdrowienia dla Pani/Pana nie i już, którą/którym wg sugestii, podobno jestem. Nie jestem, ale podobnie jak Pani/Pan nie i już wiem, jak wiele razy wyglądała "legalna" podhalańska emigracja "za wielką wodę".
Po trzecie: "Długo trzeba ćwiczyć chór / Do powtarzania... bzdur." - to słowa niezapomnianego J. Sztaudyngera. Pani/Pan świadomie wybrany los "śpiewa" w tym bzdurzącym chórze mistrzowsko, "kariera" pewna, zwłaszcza w obecnym czasie... Tylko zdrowia życzyć.
świadomie obrany los 2021-11-11 06:52:41
Stąd/nie i już- ty chyba rzeczywiście masz koneksje z tymi inaczej kulturowo skoro nie widzisz jaka jest wielka różnica pomiędzy wiernymi a fanatycznymi wyznawcami.
Stąd 2021-11-10 21:37:01
Dziękuję za troskę, wszystko w porządku. A co u Pani/Panie coming out? Pytania niezrozumiałe czy zbyt trudne, by na nie odpowiedzieć zgodnie z prawdą? A, jest jeszcze kolejna możliwość - wypieranie niewygodnych faktów z własnej pamięci i świadomości przy równoczesnym krytykowaniu innych - to całkiem na czasie - a nazywa się to HIPOKRYZJA. Miłego dnia i kolejnych... w zakłamaniu.
coming out 2021-11-10 21:11:39
@Stąd , z Twoją głową wszystko w porządku?
Stąd 2021-11-10 20:27:41
A propos "naszych przodków" - "cywilizowanych migrantów" i to wcale nie takich z bardzo dawnych lat - czy przekraczanie granicy Stanów Zjednoczonych od strony kanadyjskiej czy meksykańskiej przy pomocy przemytników ludzi przewożących naszych rodaków stąd, z Podhala, ukrytych w trumnach, kontenerach, chłodniach był legalny, czy jednak nie do końca? A wyrabiane przez "zaradnych" rodaków z Podhala i nie tylko lewe "zielone karty" w USA to były i wciąż są legalne, czy jednak łamią prawo amerykańskie? Czy rząd amerykański wydalający z USA wykrytych przebywających nielegalnie na ich terytorium Polaków, również z Podhala - to "banda drani i łobuzów" krzywdząca naszych rodaków, którym "się należą specjalne względy" bośmy "narodem dumnym i z kolan powstałym" czy może jednak Amerykanie postępują zgodnie z prawem? Ot, takie pytania...
świadomie obrany los 2021-11-10 18:14:12
nie i już - Chyba masz koneksje rodzinne z tymi z innych kulturowo kontynentów skoro tak piszesz. Jak można porównać, obrażając w ten sposób cywilizowaną migracje naszych przodków do aktualnej sytuacji na granicy ? Czy nasi wyjeżdżający za chlebem szturmowali nielegalnie jakakolwiek granicę? Prawo obowiązuje również tych co im się wydaje ( czytając wypowiedzi niektórych z migrantów) ,że wejście w jakikolwiek sposób do UE im się należy.
wiktoria 2021-11-10 16:48:54
miłosiernym inaczej trzeba przypomnieć jeszcze o kocie , a może jest ich więcej to może małe skarpetki by się przydały to nie zapomnijcie , pewnie już niedługo same Polskie lewactwo zostanie z tym szkalowaniem Polskich służb bo już cały zachód i Ameryka za polskim rządem i polskim wojskiem @druhu Marku hańba to dla was naiwniacy miłośnicy Putina i Łukaszenki , no i jeszcze miłujący inaczej powinni zrobić zbiórkę telefonów ale to wypasionych i zawieźć na Litwe bo władze Litewskie odbierają telefony tym ubogim uchodźcom żeby nie magli się z nikim kontaktować ależ tam na tej Litwie dyktatura i reżim . pewnie Kaczor tam przenikną naiwniacy
gnuy 2021-11-10 14:41:17
Mariko,
nie bój się, posłuchaj swego mentora Jana P. drugiego, który swego czasu wypowiedział się na temat strachu: "Nie lękajcie się !". Weź sobie to do serca i przestań panikować
Marika 2021-11-10 11:35:41
Niech to wreszcie wybrzmi i przyniesie opamiętanie: Pomoc migrantom szturmującym granicę to pomoc armii wroga!
Marika 2021-11-10 11:34:23
Jeżeli komuś należy się gest solidarności, to nie najeźdźcom, ale polskiemu rządowi i szkalowanym przez rosyjską i lewicową agenturę polskim służbom: Policji, Wojsku Polskiemu, Terytorialsom i Straży Granicznej.
nie i już 2021-11-10 11:11:00
#świadomie obrany los
oczywiście masz na myśli wszystkich, którzy migrują za tzw. "chlebem" lub lepszym życiem. Świetnie, tu na Podhalu nie ma chyba góralskiej rodziny, która przez ostatnie 100 lat nie skorzystała z gościnności w takiej lub innej formie innych narodów (i nie zawsze były to legalne "kanały")
Cyklista 2021-11-10 08:40:50
Druhu Marku, a ile osób spośród tych migrantów deklarujesz osobiście przyjąć po dach Swojego domostwa, zapewniając im jednocześnie, na czas bliżej nieokreślony, nieodpłatny nocleg, wikt i opierunek ?
przemytnik 2021-11-10 08:17:30
Wiele lat na granicy polsko niemieckiej "pracowałem" większość tych imigrantów to przestępcy kogo stać zapłacić za przeżut do Niemiec tysiące euro w biednych państwach tylko morderców i złodziei jeśli ktoś z nich jest biedny to jego przeżut finansowany jest przez organizacje terrorystyczne proszę obudźcie się
Stryk 2021-11-09 23:22:14
Jak trzeba być podłym, żeby manipulacyjne atakować reżim białoruski za ataki na dziennikarzy i własnych obywateli, a potem go wspierać w wojnie, wojnie hybrydowej przeciw Europie i demokracji, kim trzeba być jedynie agentem komunistycznym .
lux 2021-11-09 22:31:24
@wiktoria. Do zajścia w ciążę potrzebny jest tylko zeszyt, wykres i wiara w Boga. Jeśli występuje problem z zajściem w ciążę, należy sprawdzić poziom oświetlenia w sypialni.
świadomie obrany los 2021-11-09 22:27:12
Nad czy mam się litować i dlaczego mam pomagać tym migrantom ? Przecież sami sobie świadomie !!! zafundowali i co niektórzy swoim rodzinom taki los, obierając nielegalną drogę dostania się do innego świata kulturowego. Łamiącym jakiekolwiek prawo nie będę pomagał ani skarpetami ani czymkolwiek, to jakbym każdego przestępcę popierał w tym co zrobił nawet gdyby siedział w lesie na mrozie. Nie wpuszczać ich i tyle w temacie.
realista 2021-11-09 22:03:56
A co na to Raman Protasewicz? Wielki przeciwnik reżimu Łukaszenki chołubiony w Polsce A co sie okazało twardy czekista, agent białoruskiego KGB
A co na to Pani Ciechanouska, Tu też stawiam duży znak zapytania?
dziadeek 2021-11-09 21:37:04
@wiktoria - a naszym chłopakom w mundurach to trzeba podesłać ciupagi.
Była by pewna WIKTORIA!
Wcale bym się nie zdziwił, jak by wyszło że 90% tych "biednych uchodźców" to tajniaki Łukaszenki albo Putina. W szczególności ci najbardziej aktywni.
Patefon 2021-11-09 20:53:01
Wystarczy poszukać na FB takiego emigranta z Iraku jak ten HARDY AHMAD co prowadzi transmisje z granicy białoruskiej i już wiadomo, że on skarpetek z wełny "kielcanki" nie potrzebuje.
wiktoria 2021-11-09 20:43:40
miłosiernym chce sie powiedzieć żeby jeszcze nie zapomnieli o kleszczach do cięcia drutu pewnie jeszcze widły i pewnie siekiery bo nie mają czym walczyć z polską strażą graniczną
yano 2021-11-09 20:07:52
Tylko jedno mi przychodzi na myśl: banda idiotów.
Farel 2021-11-09 18:16:18
Czytając komentarze. Jezu Chryste wśród jakiego betonu ja żyję.
druh Marek 2021-11-09 18:13:45
Darek Popiela, tak jak przystało na chrześcijanina oraz inni ludzi dobrej woli, pokazują ,że warto być człowiekiem ,warto być przyzwoitym. Piękny przykład dali radni gminy Michałowo,pod przewodnictwem Marii Bożeny Ancipiuk wraz z druhami z OSP Michałowo i władzami gminy ,przygotowując dla tych, którzy przejdą granicę: ciepłe posiłki, suche ubrania i noclegi. Chorym opiekę medyczną doraźną starają się zapewnić medycy wolontariusze. Wypychanie przez SG tych,którzy znaleźli się na terytorium RP ponownie do lasu, to hańba dla polskiego munduru, wstyd dla rządu Morawieckiego.
Michał 2021-11-09 18:06:03
Dziękujemy za Wasza pomoc!
Stryk 2021-11-09 17:58:58
Skarpetki ciepłe dla POLSKICH ŻOŁNIERZY i dla biednych dzieci na wschodzie Polski.
ktoś udaje głupa? 2021-11-09 17:51:53
Po pierwsze, Łukaszenka nie wpuszcza pomocy, która była wysyłana na Białoruś więc nie zrobi raczej wyjątku dla pasmanterii podhalańskiej. Po drugie, wizerunek biednych i głodnych kobiet z dziećmi (najlepiej płynących dziurawymi łodziami potrzebujących skarpet z Podhala) to nie realia ale reżyseria służb Łukaszenki i Putina lub pismaków Gazety Wyborczej. Po trzecie, jeżeli nawet ci "uchodźcy" dostaną się do Polski, to zostaną zamknięci w strzeżonych ośrodkach i tam należałoby taka pomoc wysłać.
Powtórka 2021-11-09 17:41:00
Noc w górach?!?!?
Halo!, Halo!, Chodzi o Kuźnicę a nie o Kuźnice.
Przez ęęę.
Trza jeszcze wysłać im raki, liny, i resztę szpeju. Tylko broń Boże nie karabinki.
Redaj 2021-11-09 17:35:20
Pałerbanki są im potrzebne do prowadzenia transmisji na FB.
Pepe 2021-11-09 17:32:29
Panie Popiela, nie interesuje pana polityka, ale swoje zdanie pan ma i to nieźle wyrobione. Politycy odczłowieczają uchodźców..za to inni zapraszają ich do domów. Może pojedź pan sam na granicę z tymi "darami", a tam już śniadzi bracia podziękują ci odpowiednio, np kamieniem w łeb tak jak rzucają w naszych żołnierzy. Albo bezpieczniej przejdź przez przejście graniczne, które stoi otwarte cały czas i poproś służby białoruskie o konwój do swoich braci. Szybko zmienisz zdanie.
Berger 2021-11-09 17:28:22
Jakich uchodźców?
Jakich uchodźców?
bezdomny 2021-11-09 17:18:15
Czegoś tu nie ogarniam.
kulawy koń 2021-11-09 17:13:22
Rozumiem,że bliźnich potrzebujących wsparcia trzeba szukać aż przy granicy z Białorusią. Ode mnie dużo dobrych słów i podziękowań dla ofiarności polskich służb mundurowych,którzy strzegą naszych granic.
Podszerstek 2021-11-09 17:08:16
Bo nie doczytałem - w jaki sposób te dary, bardzo przydatne, zostaną przekazane migrantom?

Reklama
2021-11-27 21:45 W ostatniej chwili zablokowała kredyt wzięty przez oszusta 2021-11-27 21:00 Piernikowy domek na mikołajki 2021-11-27 20:15 Willa Koliba zabytkiem zadbanym 2021-11-27 19:30 Miejskie Centrum Kultury już otwarte - czas na budowę hali lodowej? 2021-11-27 19:18 Ten sympatyczny piesek czeka na właściciela 2021-11-27 18:45 Czy ktoś powstrzyma żółte lamborghini? Zanim kierowca kogoś zabije (WIDEO) 10 2021-11-27 18:07 Ewakuacja z kolei linowej. Co się stało? 1 2021-11-27 18:00 Dlaczego na łąkach w Witowie stawiają te płoty? 2 2021-11-27 17:49 Znów tylko dwóch naszych w drugiej serii konkursu w Ruce 1 2021-11-27 17:15 Krościenko wieczorową porą czyli skąd się bierze smog (WIDEO) 2 2021-11-27 16:49 Weź udział w Mikołajkowym Turnieju Szachowym 2021-11-27 16:30 Kino bez obaw. Pionierski projekt w Zakopanem 1 2021-11-27 15:45 Zaręczyny na Krupówkach - zakochanym wszystkiego najlepszego! 2 2021-11-27 15:00 Trzy miesiące aresztu po napadzie z nożem na 80-latkę 2021-11-27 14:20 W Pieninach pięknie i słonecznie dziś (WIDEO LIVE) 1 2021-11-27 14:15 W niesamowitym tempie trwa odbudowa po pożarze w Krempachach 2021-11-27 13:30 Kierowca był tak pijany, że nie mógł zatankować samochodu 2021-11-27 12:45 Można już powoli smarować narty - górale śnieżą na stokach! 3 2021-11-27 12:15 Więzienie w zawieszeniu i zakaz prowadzenia pensjonatu za atak na gości (WIDEO) 7 2021-11-27 12:15 Zmarł wieloletni kierownik obserwatorium na Kasprowym Wierchu 2021-11-27 11:59 Na Magurze Witowskiej niezwykłe widoki (WIDEO LIVE) 2021-11-27 11:40 Myślicie, że w Tatrach tłumów nie ma? (WIDEO LIVE) 1 2021-11-27 11:30 Targi o duszę - Hulaj Duszę 2021-11-27 10:42 Dwa przypadki śmiertelne i ponad sto nowych zakażeń na Podhalu 6 2021-11-27 10:27 Zderzenie trzech aut na zakopiance 2021-11-27 10:00 Daliśmy łapówkę na Hołdymasie - to było dziennikarskie śledztwo 7 2021-11-27 08:57 Druh i uczeń - wzór do naśladowania 2021-11-27 08:01 Biały Dunajec ostatni w Polsce w rankingu programu Czyste Powietrze 11 2021-11-26 21:49 Nowa goprówka już wkrótce 3 2021-11-26 21:10 W Szczawnicy zima nie będzie straszna 2 2021-11-26 20:20 Tańczyli, grali i śpiewali z okzaji 75. lecia swojej szkoły 2021-11-26 19:30 W sobotę kolejny start Maryny Gąsienicy-Daniel w Pucharze Świata FIS 2021-11-26 18:46 Uwaga utrudnienia na zakopiance - zamkną lewe pasy obu nitek 2021-11-26 18:00 Na ul. Ludźmierskiej w Nowym Targu czuć już nadchodzące święta 2021-11-26 17:19 Afera osądzona. Jeden z głównych oskarżonych skazany na 5 lat w zawieszeniu 9 2021-11-26 16:59 Tragedia w Tylmanowej: kierowca nie miał uprawnień do prowadzenia auta 2021-11-26 16:30 Ostrzeżenie przed opadami śniegu i oblodzeniem 2021-11-26 14:52 Coraz więcej covidowych pacjentów, szpital zamyka kolejne oddziały, by ratować zakażonych 39 2021-11-26 14:16 Zderzenie dwóch ciężarówek na zakopiance 2021-11-26 14:11 Rondo na zakopiance już prawie gotowe (WIDEO) 2 2021-11-26 13:55 Uważajcie na śliskich drogach. Stłuczka w Poroninie 1 2021-11-26 13:29 Potrącenie rowerzysty na zakopiance 3 2021-11-26 12:45 W czarny piątek jakby nieco inny asortyment 2 2021-11-26 12:15 A moje dziecko potrafi, czyli o czym nie rozmawiać z innymi rodzicami? 2021-11-26 11:57 Kolorowe soczewki - nadaj oczom blasku 2021-11-26 11:30 Mężczyzna wszedł do domu 80-letniej kobiety i groził jej nożem. W więzieniu może spędzić 12 lat 17 2021-11-26 11:03 Ponad 120 zakażeń i 3 zgony na Podhalu 6 2021-11-26 10:45 Nauczyciele protestują i proszą o wsparcie samorządowców 3 2021-11-26 10:00 Czy zarost jest sexy? 2 2021-11-26 09:42 Piękny kotek odwiedził hotel w Zakopanem. Właściciel już się odnalazł
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-11-27 21:35 1. Dlaczego takich tekstów nie czytam kiedy to samo robi g...niarz w 30-letnim kałdi z niesprawnymi hamulcami? 2021-11-27 21:25 2. A może tp coś napisze o popisach pani poseł jako parlamentarzystki, która głosowała za ustawowymi kwotami wynagrodzeń dla wójtów oraz o ekipie klakierów Dydy (Błażusiak, Kubik, Opoka, Skubisz, Śniegoń, Chrobak) którzy planowali pensję 17500 zł dla wójta? Czy o tym nic się nie dowiemy na stronach tp? 2021-11-27 20:48 3. A ja miałam wystrzał w opinie ,dzwonię po GOPR a oni nie przyjeżdżają , znowu zabawa i próba lansu a nie robota , i jeszcze kolejny milion na salevy od państwa potrzebny i ferszalunek ,bo zestaw niejeden potrzevny skoro do obory do kościoła do urzędu w ferszalunku gopru 2021-11-27 20:40 4. Ten burmistrz to następny prezydent duduś. Strach się bać. Tylko Kasa kasa kasa!!! 2021-11-27 20:39 5. (Nie) pozdrawiam idiote w bmw x3 na katowickich blachach ktory w godzinach południowych szalał w Poroninie i wyprzedzał auta na Zakopiance na skrzyżowaniu i przejsciu dla pieszych na Misiagach koło czarnego punktu. Na dodatek już do Ustupu jechał normalnie za innymi autami bo nie miał możliwości wyprzedzić tak że za dużo nie nadrobil drogi. Nie tylko lamborghini szaleje. 2021-11-27 20:29 6. Czy kierowca Lambo był wyszczepiony????.... 2021-11-27 20:21 7. Jestem zaszczepiony i chcę Sylwestra na równi będę tam i będę się bardzo dobrze bawił pomimo że preferuję inny rodzaj muzyki 2021-11-27 20:10 8. żal dupe ściska jadę pod Nosalowy odszukać kierowcę dam mu na benzynę może da się przejechać. drogi tygodniku z duża prędkością proszę powiedzieć z jaką?? czy to jest 70 czy 140? ośmieszacie się 2021-11-27 19:59 9. W sztabie skoków węgierskich, mówili że to przez wodę sodową tak płyną 2021-11-27 19:39 10. Panie Burmistrzu, wirus nadal zabija. NIE dla sylwestra w Zakopanem. Alternatywa - na Harendzie.
2021-11-16 19:26 1. I bardzo dobrze ,że odbyło się bez rac, wrzasków Bąkiewicza i jego nacjonajistów. Święto Odzyskania Niepodległości, to święto wszystkich, którzy mieszkają w granicach naszego kraju i czują się Polakami. Nie ważne jakiego jesteś wyznania, jakiego koloru skóry i na którą partię głosujesz. Oglądasz skoki narciarskie i alpejski Puchar Świata, hokej, koszykówkę ( w której wielu kolorowych graczy), czy telewizyjne seriale. Polska to nasz wspólny dom. Nie dajmy się dzielić nieodpowiedzialnym politykom. 2021-11-14 23:27 2. Nic tylko siedzieć, opalać się i podziwiać. 2021-11-08 09:59 3. Jeden z górali ze zdjęć prowadzi też busa. Kiedyś jechałem z nim, przed busem zatrzymało się taxi na przystanku, gdzie nie wolno taksówkom stawać. On mało nie doszło do rękoczynów. Pan "piękny góral z obrazka" rzucał kur... i innymi. Po czym po kilkuset metrach sam się zatrzymał w miejscu niedozwolonym, by zabrać turystę. Na moje pytanie czemu to zrobił, mając na względzie sytuację z taxi, powiedział: wie pan, no czasem trzeba. Piękne typy o podwójnej moralności w zależności od sytuacji. W zasadzie mentalność nie zmieniła się wcale od czasów, które opisał J. Kurek w "Księdze Tatry". W jakimś sensie, to takie "krokodyle" człowieka. Potrzeba przynajmniej kilkunastu pokoleń. 2021-11-07 15:58 4. Brawo....Bartłomieju... 2021-11-02 23:52 5. Piękne Tatry :-) 2021-10-26 20:35 6. Uwielbiam takie obrazki, świetnie że wciąż są ludzie którzy podtrzymują pasterskie tradycje. 2021-10-26 20:13 7. cyś ty mnie widziała, cu ci fto pedzioł, ze jo na wiyrsycku, z owieckami siedzioł, ani mi fto godoł, ino jo widziała, jak siy na wiyrsycku. owiecka biylała. 2021-10-24 13:35 8. Izba Regionalna w Sromowcach Wyżnych to super miejsce do odwiedzenia. Polecam każdemu. 2021-10-24 12:27 9. Izba Regionalna w Sromowcach Wyżnych!! 2021-10-20 17:17 10. Kieześ do boru owiecki gnała, cemu ześ na mnie nie zawołała. Dyć jo wołała, nie słyseliście, muzyka grała, tońcyliście.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Pożegnania

Bojcorka

FILMY TP

Dołącz do nas - facebook