Reklama

2021-11-27 18:00:56

Reklama

Witów

Dlaczego na łąkach w Witowie stawiają te płoty?

W rejonie Magury Witowskiej właściciele pól mają dość zajeżdżania ich własności przez quady. Teraz znaleźli rozwiązanie.

W rejonie Polany Skoruśzówka w kilku miejscach pojawiły się płoty i zapory z drzew. Mają one uniemożliwić kierowcom quadów rozjeżdżanie pól. Tymczasem jazda na quadach, motocyklach crossowych jest coraz bardziej popularna. Właściciele wypożyczalni quadów z gminy Kościelisko i z  Zakopanego zapewniają, że organizują wycieczki po swoich terenach, drogach lub za zgodą właścicieli terenów. Opinię psują im tzw. turyści quadowi, którzy z Polski przywożą swoje quady i jeżdżą łamiąc wszelkie przepisy.


Poniżej tekst na ten temat z papierowego wydania TP:

Quady rozjeżdżają Podhale

Niszczą lasy, pola, płoszą zwierzęta. Kto znajdzie receptę na kierowców quadów uprawiających nielegalne rajdy?
- Czasem boję się wejść do lasu czy wybrać się na wycieczkę na polanę, bo zaraz słychać z daleka ryk tych maszyn, które rozjeżdżają pola i pchają się, gdzie popadnie - mówi jeden z turystów odwiedzających często Magurę Witowską i okolice Gubałówki. Moda na quady sprawia, że po polach i  lasach jeżdżą setki tych pojazdów. Na panoszących się kierowców quadów narzekają też właściciele pól. Wielu mieszkańców stawia zapory z drzew, by ochronić swoje tereny przed czterokołowcami. - Czy ktoś z tym coś wreszcie zrobi? Tak dalej nie może być - mówią jednym głosem górale.

- Tylko w ciągu jednego dnia na moje pole wjechało kilkanaście maszyn. Nic nie dają moje protesty, oni robią, co chcą, nie ma ich jak zatrzymać - twierdzi góralka z Dzianisza. 

Marceli Wielopolski, komendant Straży Gminnej w Kościelisku mówi, że to co dzieje się na przykład w rejonie Palenicy Kościeliskiej jest przerażające. - Niedawno zbadaliśmy cały ten teren i sytuacja pogarsza się z roku na rok, jest coraz więcej terenów, dróg rozjeżdżonych przez quady - tłumaczy komendant Wielopolski. Strażnicy gminni z Kościeliska w ostatnim roku przeprowadzili kilka akcji, w czasie których starali się zatrzymać kierowców quadów łamiących przepisy. Kilku z nich zostało przyłapanych na gorącym uczynku. Zapłacili mandaty do 500 złotych. Są to zarówno turyści na quadach, jak i niestety przedstawiciele firm z Podhala prowadzący wycieczki. Nie ma tu reguły. W lasach na drzewach zaczynają się pojawiać nawet namalowane przez nich drogowskazy, którymi prowadzą swoje nielegalne rajdy. - Niestety, nie dysponujemy wystarczającą ilością sprzętu i kadr, aby prowadzić częstsze akcje. Musimy w tym względzie liczyć na wsparcie innych służb. Marzy mi się taka zorganizowana akcja, w  której brałoby udział kilkudziesięciu policjantów, strażników granicznych, strażników TPN - twierdzi komendant Wielopolski. Przypomina, że policja ma w tym zakresie większe uprawnienia i może na przykład karać kierowców quadów, którzy bez rejestracji, badań technicznych poruszają się po publicznych drogach.

To nie my
Właściciele wypożyczalni quadów, którzy prowadzą też wycieczki na tych maszynach, twierdzą, że opinię psują im tzw. quadowi turyści. - Właściciel naszej firmy jest członkiem Wspólnoty Witowskiej, jest też właścicielem jednej z polan. Nasi instruktorzy prowadzą wycieczki na quadach tylko po istniejących drogach, którymi prowadzona jest zwózka drewna lub po polanach, ale tylko za zgodą właścicieli - mówi pracownik jednej z firm oferujących wyprawy na quadach.

Jak twierdzi, tylko w minioną  niedzielę siedem quadów zjeździło pola w rejonie Magury Witowskiej. - To były osoby z Polski, które wynajmują domki, przywożą quady na lawecie, nie szanują niczego, nikogo i jeżdżą, gdzie chcą, w tym po prywatnych polach. Później ktoś to obserwuje i wrzuca ich do jednego worka z nami. Można powiedzieć, że padamy ich ofiarą - twierdzi pracownik firmy organizującej wycieczki na quadach.

Dodaje, że takie osoby nie mają szacunku do prywatnych terenów, przyrody, przekraczają granicę Tatrzańskiego Parku Narodowego. - Nazywamy ich turystami quadowymi, którzy zachowują się poniżej krytyki. To ludzie z Polski, dla których nie jest ważne, że jadą po czyimś polu, że torują nowe przejazdy i jadą na przełaj - dodaje. 

To często również znane osoby, celebryci. - Nie jesteśmy w stanie zmienić ich podejścia do przyrody. Ludzie, którzy w lesie byli nam przychylni, machali, teraz są wściekli. Staramy się, aby każda wyprawa była na jednakowych quadach, aby instruktor miał odpowiedni strój i by dzięki temu było wiadomo, że nie jeździmy na przełaj.

Te słowa potwierdza osoba z kolejnej firmy organizującej jazdy na quadach w gminie Kościelisko. - Jeździmy tylko po wyznaczonych drogach. Często czyścimy je ze śmieci. Nasze quady są oznaczone, instruktorzy mają odpowiednie stroje. Dzięki temu wiadomo, że jeździmy po dozwolonych miejscach w przeciwieństwie do tych, którzy robią to na swój rachunek, przyjeżdżają z Polski na weekend i psują nam opinię - twierdzi.
Ci, którzy decydują się na wycieczkę quadami pod okiem instruktora, to często nawet rodziny z dziećmi. Nie byliby w stanie przejechać po trudnym, niedostępnym terenie.

Wjazd do lasu zabroniony
Nowotarski nadleśniczy Józef Oskwarek przyznaje, że z problemem niekontrolowanych wjazdów do lasu motocykli i quadów leśnicy zmagają się od lat. Problem przybiera na sile w długie weekendy i dni wolne od pracy, gdy na Podhale docierają amatorzy mocnych wrażeń z dalszych części kraju. - Wyładowują swe maszyny i ruszają do lasu - zaznacza nadleśniczy, a jednocześnie podkreśla, że wjazd na teren leśny jest wykroczeniem. Nie ma znaczenia, czy jest to las państwowy, czy prywatny. - Ustawa o lasach nie pozostawia wątpliwości. Wjazd na tereny leśne pojazdami mechanicznymi jest zabroniony - podsumowuje.

Leśnicy przyznają też, że wykrywanie i karanie osób łamiących przepisy jest bardzo utrudnione. Zwykle pojazdy terenowe nie posiadają rejestracji, a ich ubrani w kaski kierowcy są zupełnie anonimowi.

Gdzie w takim razie można rozwijać i doskonalić offroadową pasję? Łukasz Rapacz, współwłaściciel toru motocrossowego pięknie położonego pośród lasów na stokach góry Przykiec, zapewnia, że jest sporo możliwości. Tor należący do klubu MTR Osielec to jedna z opcji. - Nasz tor to z pewnością nie jedyna możliwość uprawiania motocrossu czy jazdy na quadzie zgodnie z prawem, bez narażania się na mandat. Zresztą bardzo wielu ludzi decyduje się odwiedzać nasz obiekt, a my nikomu nie utrudniamy dostępu do toru. Oczywiście najlepiej się wcześniej umówić - podkreśla.

Roman Wieczorek, rzecznik prasowy zakopiańskiej policji, mówi, że tylko w ostatnim tygodniu  policjanci zatrzymali na publicznych drogach kilku kierowców quadów, którzy jechali bez rejestracji i bez ubezpieczenia.- Wszystkie te sprawy kończą się mandatami lub skierowaniem wniosków do sądu. - W sumie do tej pory w 2021 przeprowadziliśmy 379 kontroli motocykli i qaudów. Apelujemy do wszystkich, aby zgłaszali do nas przypadki łamania prawa przez kierowców quadów, będziemy reagować - mówi rzecznik zakopiańskiej policji.
Paweł Pełka, Marek Kalinowski

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

1
2
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Yajami Omate 2021-11-28 16:20:21
A jazda rowerem elektrycznym jest dozwolona? Tak tylko pytam.
Dryka 2021-11-28 15:33:08
Akcja gwozdz predzej czy pozniej to wyleczy.
franek 2021-11-27 22:59:50
Powtórzę n-ty raz, quady i crossówki w rękach amatorów to jeden z najbardziej debilnych "sportów".
Smród, hałas, rozjeżdżone pola, spłoszona zwierzyna...
Muszą jeździć? To niech jeżdżą po torze. A trochę takich obiektów w Polsce jest.

Czy np. samochodem F1 albo motocyklem żużlowym ktoś jeździ poza torem?

A u nas jak zawsze wolna amerykanka i prawo nie nadążające za rzeczywistością.
taki sobie turysta 2021-11-27 18:33:30
Ta patologia wjeżdża już tymi pierdziochami d parków narodowych. Powinno się znowelizować ustawę, nielegalny wjazd do lasu uznać za przestępstwo, podwyższyć kwoty mandatów a w przypadkach większych zniszczeń orzekać przepadek mienia. Z drugiej strony nie byłoby nic głupiego w przeznaczeniu jakiegoś większego terenu na tego rodzaju rozrywkę. Tak jest np. w Kaliforni, ze dwie godziny od San Francisco, gdzie cała góra z lasem stanowi teren do wyżywania się motorami i kładami. Nazywa się toto Hollister Hills, trafiłem tam przypadkiem jadąc dookoła Stanów. Jak na Stany, jest wręcz groszowo - płaci się za dobę 10 dolarów od samochodu , w cenie jest skorzystanie z toalety, prysznica i możliwość przenocowania na polu namiotowym. Czemu nie u nas?
ff 2021-11-27 18:28:31
Proponuję suszyć pranie.

Reklama
2022-01-17 16:54 Piękna i Bestia w Rabciu 2022-01-17 16:24 Na ul. Za Strugiem wymieniają słupy energetyczne. Od rana bez prądu 2022-01-17 16:01 Na drodze z Nowego Targu do Czarnego Dunajca wyciągają auta z rowu (WIDEO) 2022-01-17 16:00 Przerwano akcję poszukiwaczą turysty w rejonie Tatr Zachodnich 2022-01-17 15:39 Zderzenie na zakopiance w Myślenicach. Utrudnienia dla kierowców 2 2022-01-17 15:31 Obejrzyj, dlaczego buty z Demaru dla wojska były oszustwem (WIDEO) 2022-01-17 15:07 Burza z piorunami przechodzi nad Zakopanem. Problemy z prądem (WIDEO) 2022-01-17 14:31 Ciężki dzień 2022-01-17 14:15 Po dziennikarskim śledztwie Tygodnika. Prezes nowotarskiej firmy zatrzymany 5 2022-01-17 14:11 Miesiąc po planowanym otwarciu - parking nadal zamknięty 1 2022-01-17 14:06 Ucieczkę przed policją zakończył na kiosku. Charakterystyczny zapach marihuany 1 2022-01-17 13:40 Krupówki już zasypane śniegiem, a burze dopiero nadciągają (ZDJĘCIA, WIDEO) 2022-01-17 12:58 Właściciel konia potrąconego przez pociąg ukarany mandatem 2 2022-01-17 12:28 Nawet po weekendzie prawie sto zakażeń na Podhalu 2022-01-17 12:15 Nad Podhale i Tatry nadciągają burze śnieżne. Wracajcie z gór! 2022-01-17 11:58 Rządzi Zięba, a nie Dzioboń 2022-01-17 11:51 Nocna akcja TOPR. Tym razem pomocy potrzebowali taternicy 2 2022-01-17 11:29 Warunki na drogach będą się pogarszać. Uważajcie! 2022-01-17 11:13 Zaginął kotek inwalida, może ktoś widział biedaka 1 2022-01-17 10:45 Minister dał pieniądze na mammograf, a NFZ obciął kasę na badania 4 2022-01-17 10:00 Moja córka ma depresję 7 2022-01-17 08:59 Wiatr już daje się we znaki. W Tatrach ponad 110 km na godz. 2022-01-17 08:17 Samochodowe kluczyki znalezione w Zakopanem 2022-01-17 08:00 Tatrzański Orzeł. Jak podobał się wam film o Stanisławie Marusarzu 22 2022-01-16 23:20 Potrącony koń przy torach na zakopiance 1 2022-01-16 22:35 Tatry jak na dłoni 1 2022-01-16 22:00 Sześciometrowej wysokości jeleń rozbłysnął dziś w magicznej krainie 2 2022-01-16 21:20 Emilia Kukuczka mistrzynią Polski w sepak takraw 2022-01-16 21:15 Ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Do tego będzie sypać śnieg 2022-01-16 20:32 Pożar W Borze 2022-01-16 19:50 Ratownicy nie odnaleźli w Tatrach poszukiwanego od czwartku turysty 2022-01-16 19:44 Nadciąga zima, prawdziwa zima. Czy te prognozy się sprawdzą? 2022-01-16 19:30 Raport covidowy, 35 osób nie żyje i 14 tysięcy nowych zakażeń 1 2022-01-16 19:01 Co wróży czerwone niebo nad Podhalem? 9 2022-01-16 18:35 Tysiące kibiców opuszcza arenę Pucharu Świata 2022-01-16 18:15 Jak pięknie zaśpiewali kolędy i pastorałki na Harendzie (WIDEO, ZDJĘCIA) 2022-01-16 17:48 Marius Lindvik z Norwegii tryumfuje na Wielkiej Krokwi 2022-01-16 17:24 Kibice mocno ściskają kciuki, ładny skok Piotra Żyły 2022-01-16 16:44 Zaginęła Layla, widziano ją w okolicach Łapszanki 1 2022-01-16 16:00 Nie uwierzycie! Platforma widokowa na Babiej Górze 6 2022-01-16 15:39 Dziewięciu skoczków z naszej jedenastki na liście startowej 2022-01-16 15:10 Świetne warunki na Długiej Polanie w Nowym Targu 2022-01-16 14:29 Kibice głodni zwycięstw, zobaczymy czy nasi staną na podium w Zakopanem 2 2022-01-16 13:51 Tłumy na Gubałówce, niestety są też hazardziści od trzech kubków 9 2022-01-16 13:19 W poszukiwaniu polskiego bieguna zimna 2022-01-16 12:30 Nie ma Zakopanego jest Małopolska 11 2022-01-16 12:00 Znamy szczegóły dzisiejszego wypadku na Rysach. Poważne obrażenia u turysty 6 2022-01-16 11:35 Czwarty dzień poszukiwań turysty w Tatrach Zachodnich 2022-01-16 11:20 Światowy Dzień Śniegu na Równi Krupowej (ZDJĘCIA) 2022-01-16 10:45 Powietrzna fala uderzeniowa z wysp Tonga dotarła nawet na Kasprowy Wierch 7
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-01-17 16:04 1. Taki sam biznesmen jak instruktor od maseczek - słoma z butów 2022-01-17 16:04 2. Zdekryminalizować posiadanie małych ilości. Wprowadzić do prawodawstwa pojęcia bycia "pod wpływem" i "po użyciu" marihuany. Oczywiście jazda pod wpływem czyli bezpośrednio po użyciu karana tak samo jak za alkohol, w tym przypadku chłop by wiedział jakie są konsekwencje danego czynu, a i zapewne zatrzymałby się do kontroli. 2022-01-17 16:00 3. Do Wiktoria Nie trzeba być znawcą ani krytykiem żeby stwierdzić że w dzisiejszych czasach gdzie wszystko zeszło do tzw. fast food ten reportaż bo nie jest to film może konkurować z pisowskimi reportażami Anity Gargas. Tak wielka postać jaką był niewątpliwie Stanisław Marusarz zasługuje na film który będzie opowiadał prawdę historyczną, jego życie a nie zlepek zdawkowych klatek. Fast food dla wyznawców PiSu. 2022-01-17 15:54 4. Czyżby szwagier jak zawsze dostosował prędkość do warunkow? ;) Dziś droga tragedia, nawet dobre zimówki miejscami nie dawały rady. 2022-01-17 15:51 5. Wolniej na tej zakopiance szwagropole i maxbusy wolniej 2022-01-17 15:37 6. I tutaj potrzebna jest Jagna ! 2022-01-17 15:37 7. @ Taki sobie turysta Depresja to choroba śmiertelna. Spróbujesz podrwić z chorych na raka i ich bliskich? 2022-01-17 15:22 8. Czyżby zapomniano o czymś takim jak dywersyfikacja dostaw? I to w wojsku? Od nich przede wszystkim spodziewał bym się twardego podejścia do takiego tematu. Nie można całości sił zbrojnych uzależniać od jednego źródła dostaw nawet w czasie pokoju!!! 2022-01-17 15:18 9. #Taki sobie turysta Już chyba wystarczająco się skompromitowałeś. Nie pisz już więcej. Zmień nick 2022-01-17 15:15 10. Opisywane dwa worki śmieci właśnie "teleportowały" się na parking u góry ulicy A.Struga. Teraz pozostaje czekać na ruch pracowników tesco. W przyszłości proszę osoby redagujące informacje o śmieciach na łamach tp24 o bardziej szczegółowe określenie lokalizacji.
2022-01-15 12:44 1. Swietne, piekne zdjecie no13. I dziewczyna i piekna i swietna. Oddaje idealnie i sport, i wysilek, rywalizacje. I kobiecosc. Foto roku nie tylko TP. 2022-01-02 18:11 2. Przepiykniy ! Glosno godome - Dziynkujyme ! ''Kolynde barz piyknom spiywome dzis przeciy Niek siy nom weseli Betlejymskiy Dzieciy '' . 2021-12-19 16:49 3. Skansen to kiedyś naprawdę żył za czasów"Wolowatej" były tam noclegi, dobre jedzenie, pełno turystów.Na drodze stało po kilkanaście autokarów a teraz... co widać na zdjęciach... 2021-12-15 04:39 4. Na zdjęciu 42 możemy zobaczyć, że podobnie jak prawo budowlane oraz prawo o ruchu drogowym, na Podhalu nie przyjął się również obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych, w tym wypadku w kościele. 2021-12-10 12:42 5. Dobrze, że czarodziej z Krainy KK poświęcił. Inaczej mogłaby odpaść od ściany. Uff. 2021-12-10 11:57 6. to nie święty Mikołaj tylko Mikołaj. A różnica jest ogromna św. Mikołaj był biskupem, a ten w Tylmanowej to amerykański krasnal 2021-12-05 00:39 7. Teksty Pana Szpilki zawsze były dla mnie ciekawe, regularnie czytam je w "Tatrach". Przy czym ciekawe to za mało powiedziane ! Przede wszystkim wskazujące nowe kierunki myślenia, a więc inspirujące, motywujące do głębokiej refleksji. Zamierzam kupić tę książkę. Dzięki Bogu za takich ludzi :)) 2021-11-16 19:26 8. I bardzo dobrze ,że odbyło się bez rac, wrzasków Bąkiewicza i jego nacjonajistów. Święto Odzyskania Niepodległości, to święto wszystkich, którzy mieszkają w granicach naszego kraju i czują się Polakami. Nie ważne jakiego jesteś wyznania, jakiego koloru skóry i na którą partię głosujesz. Oglądasz skoki narciarskie i alpejski Puchar Świata, hokej, koszykówkę ( w której wielu kolorowych graczy), czy telewizyjne seriale. Polska to nasz wspólny dom. Nie dajmy się dzielić nieodpowiedzialnym politykom. 2021-11-14 23:27 9. Nic tylko siedzieć, opalać się i podziwiać. 2021-11-08 09:59 10. Jeden z górali ze zdjęć prowadzi też busa. Kiedyś jechałem z nim, przed busem zatrzymało się taxi na przystanku, gdzie nie wolno taksówkom stawać. On mało nie doszło do rękoczynów. Pan "piękny góral z obrazka" rzucał kur... i innymi. Po czym po kilkuset metrach sam się zatrzymał w miejscu niedozwolonym, by zabrać turystę. Na moje pytanie czemu to zrobił, mając na względzie sytuację z taxi, powiedział: wie pan, no czasem trzeba. Piękne typy o podwójnej moralności w zależności od sytuacji. W zasadzie mentalność nie zmieniła się wcale od czasów, które opisał J. Kurek w "Księdze Tatry". W jakimś sensie, to takie "krokodyle" człowieka. Potrzeba przynajmniej kilkunastu pokoleń.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Pożegnania

Album TP

FILMY TP

Dołącz do nas - facebook