Polecamy
Kliknij i wrzuć ogłoszenie równocześnie do Tygodnika Podhalańskiego i na stronę 24tp.pl

Reklama

2021-12-01 19:30:39

Reklama

Zakopane

Proboszcz rzuca kłody? Główny problem to komunikacja z organizatorami festiwalu

- Kościół jest przede wszystkim od udzielania sakramentów - odpowiada duchowny na zarzuty stawiane przez organizatorów zakopiańskiego festiwalu Muzyka na Szczytach.

Kiedy we wrześniu melomani słuchali w murach zakopiańskiej świątyni ascetycznych dźwięków Arvo Pärta czy przejmującego dzieła Karola Szymanowskiego "Stabat Mater" - nie mieli pojęcia o zupełnie innej zakulisowej atmosferze i zgrzytach pomiędzy proboszczem a organizatorami festiwalu. Nie wiedzieli, że artyści mieli problemy z dostaniem się do kościoła, by odbyć próbę, że nie mogli skorzystać z toalety, nie mówiąc o miejscu na przebranie. Nie wiedzieli też o targach dotyczących kwot, a nawet o tym, że niewiele brakowało, a festiwal by się w ogóle nie odbył. 

Kościół św. Krzyża to świątynia o najlepszej akustyce pod Tatrami. Piękne wnętrze z monumentalnym, podświetlanym krzyżem sprzyja kontemplacji muzyki poważnej w wykonaniu najlepszych artystów w Polsce i znakomitych gości zza granicy. 

Nic dziwnego, że od 13 lat właśnie z tym kościołem kojarzy się festiwal, szczególnie że miasto nie ma sali koncertowej, a nawet domu kultury. Organizatorem międzynarodowej imprezy od początku jest Stowarzyszenie im. M. Karłowicza, a w radzie programowej był m.in. znany kompozytor Henryk Górecki, który zmarł w 2010 r. 

Danuta Sztencel, prezes stowarzyszenia, z sentymentem wspomina współpracę z ks. Stanisławem Szyszką, który był gospodarzem świątyni podczas pierwszych edycji festiwalu. - Proboszcz wspierał nas, sprzyjał na każdym kroku, bywał na koncertach. Bardzo pomagał nam też kościelny Andrzej. Zachowywał się, jakby był jednym z naszych wolontariuszy. Nosił z nami sprzęt, krzesła, był pomocny i dostępny o każdej porze dnia i i nocy - opowiada Danuta Sztencel. Podkreśla, że proboszcz nigdy nie chciał pieniędzy za udostępnianie świątyni. - Dawaliśmy mu jakieś symboliczne kwoty z własnej woli - mówi.

Kiedy materia zwycięża ducha

Po zmianie proboszcza atmosfera stopniowo się pogarszała. - Na początku jeszcze łagodził wszystko kościelny Andrzej, który dalej wspierał i pomagał organizatorom festiwalu. - Kwoty za udostępnianie kościoła były coraz wyższe. Potrzebowaliśmy więc faktur, bo z własnej kieszeni nie mogliśmy płacić takich pieniędzy - opowiada Danuta Sztencel. Podkreśla jednocześnie, że były to pieniądze z darowizn m. in. mieszkańców Zakopanego. Każdy wydatek stowarzyszenie musiało jednak udokumentować.

- Mieliśmy wrażenie coraz bardziej, że jesteśmy intruzami a nie partnerami - opowiada Danuta Sztencel. 

- Także nowy kościelny nie był nam przychylny. Podczas tegorocznych koncertów każdego dnia za otwarcie nam kościoła żądał pieniędzy. Muzycy nie mogli wejść na próbę, czekali pod drzwiami. Dziewczyny z biura festiwalowego dzwoniły po mnie lub zakładały własne pieniądze - opowiada prezes. Wylicza, że w sumie za otwarcie i zamknięcie drzwi podczas sześciu koncertów zapłacili kościelnemu aż 1260 zł. Nie otrzymali pokwitowania, mimo kilkakrotnych próśb. Jak relacjonowali wolontariusze, kościelny przed przekazywaniem im pieniędzy wyłączał kamery. - Kościelny gnębił wręcz wolontariuszy, nie wypuszczał z kościoła, dopóki nie umyją podłogi. Mówił: "Nie będę bab uczył mycia podłogi" - opowiada  Danuta Sztencel.

Wspomina też różne złośliwości. - Pierwszego dnia podczas próby orkiestry kościelny zamknął toalety, twierdząc, że muzycy mogą załatwiać się w portki. W poprzednich latach były też problemy z udostępnieniem miejsca, które służyło muzykom jako garderoba. Bywało też podczas prób bardzo zimno - wspomina Danuta Sztencel. - Było nam bardzo wstyd przed artystami, szczególnie zza granicy - podkreśla.

- Mimo że kościół na festiwal zarezerwowaliśmy rok wcześniej, dwa miesiące przed imprezą dowiedzieliśmy się, że w dniu inauguracji będą dwa śluby i musimy na ten czas usunąć podest dla muzyków. Nie mamy nic przeciwko ślubom, wcześniej też tak było. Podest nikomu jednak nie przeszkadzał, para młodych i ksiądz dzięki temu byli bardziej widoczni - mówi. 

Kuria mówi "nie"

Dwa miesiące przed imprezą, gdy już wszystko było dopięte, organizatorzy usłyszeli, że zgodę na festiwal musi wydać kuria. - Zdziwiliśmy się, bo wcześniej nigdy takich wymogów nikt nam nie stawiał, w całej Polsce odbywają się koncerty muzyki poważnej  w kościołach. Napisaliśmy jednak pismo. Długo czekaliśmy na odpowiedź, więc zatelefonowałam do kurii. Usłyszałam, że odpowiedź jest w trakcie pisania, ale że jest negatywna dla nas - wspomina. Było już za późno na odwołanie festiwalu, ale na szczęście udało nam się przekonać swoimi argumentami kurię do zmiany decyzji - mówi.

Dwa miliony do wzięcia

Wspomina też historię sprzed kilku lat, kiedy pojawiła się szansa na dotację z ministerstwa kultury na przystosowanie kościoła św. Krzyża na koncerty. - Do wzięcia była kwota 2 mln zł, z której można było m.in. wymienić organy, przygotować zaplecze itp. Ponieważ Zakopane nie ma sali koncertowej, mieliśmy duże szanse - podkreśla Danuta Sztencel. - Proboszcz na początku się ucieszył, udostępnił plany kościoła. Wniosek składało stowarzyszenie w partnerstwie z parafią. Architekt zaczął robić plan, budowlaniec kosztorys. Dwa dni przed złożeniem wniosku proboszcz się wycofał. Powiedział, że rada parafialna się nie zgodziła - wspomina. - Byłam w szoku. Przecież te koncerty robimy głównie dla mieszkańców, dla parafian. Są za darmo, bądź za symboliczną kwotę. Na tej dotacji skorzystaliby wszyscy parafianie, także ci, którzy nie słuchają poważnej muzyki - mówi Danuta Sztencel. - Nie rozumiem tej niechęci do nas. Wszyscy w stowarzyszeniu jesteśmy społecznikami, robimy coś dla miasta i jego mieszkańców. Muzyka, która rozbrzmiewa w kościele, jest na chwałę Boga. Daje możliwość zbliżenia do sacrum także tym, którzy na co dzień nie chodzą do kościoła - podkreśla. Dodaje, że współpracowała z proboszczami na Olczy, w kościele św. Rodziny i na Krzeptówkach i wszędzie spotykała się z przychylnością. 

Proboszcz: trzeba rozmawiać

- Nie mam nic przeciwko koncertom muzyki poważnej w kościele, ale trzeba pamiętać, że kościół jest przede wszystkim do udzielania sakramentów - podkreśla ks. Mariusz Dziuba, proboszcz parafii św. Krzyża. - Główny problem jest w komunikacji z panią Danutą Sztencel, która nigdy do mnie nie przyszła, nie usiadła. Ustaliła repertuar, ale mnie nie poinformowała, jaki jest program. To jest miejsce sakralne, nie wszystko może być tu grane - tłumaczy duchowny  - Musiałem w kurii prosić o dyspensę na wykonanie niektórych utworów. Wszystko rozgrywało się w ostatnim momencie - podkreśla. Twierdzi, że nie ma problemów z wystawieniem dla stowarzyszenia rachunku. Wystawił fakturę na kwotę 4 tys. zł. - To było sześć albo siedem koncertów. Czy za udostępnienie kościoła na jeden koncert kwota nieco ponad 500 zł to dużo? - pyta. - To koszty prądu, wody, sprzątania. Zawsze też są jakieś zniszczenia, a to coś ubiją, a to ściany się ubrudzą. Ja to wszystko rozumiem, ale nie mogę obciążać tymi kosztami parafian - tłumaczy. - Dla siebie nie chcę ani grosza - dodaje.

Przyznaje, że rzeczywiście wycofał się ze wspólnego ze stowarzyszeniem starania o dofinansowanie. - Pani Sztencel chciała z kościoła zrobić salę koncertową, nie mogłem się na to zgodzić - tłumaczy. 

Czy to koniec współpracy kościoła św. Krzyża ze Stowarzyszeniem im. M. Karłowicza? - pytamy. - Nie wiem - odpowiada proboszcz. - Mój adres się nie zmienia, jestem cały czas otwarty na rozmowę. Problem w tym, że do tej pory nie siedliśmy razem i nie porozmawialiśmy. Trzeba wcześniej ustalić, ile będzie koncertów, za ile, jaki program, itd. Tego zabrakło - twierdzi. Broni kościelnego. - Pan Bogdan rano codziennie otwierał im kościół, wieczorem o godz. 23 chodził zamykać. Stracił kilka dni - podkreśla duchowny.

Sam kościelny nie chce z nami rozmawiać. - Przeczytam, co napisaliście w tygodniku i się ustosunkuję - słyszymy w słuchawce. 
Kontaktujemy się też z ks. Łukaszem Michalczewskim, rzecznikiem krakowskiej kurii. - Z dokumentów kościelnych wynika, że w kościele może być wykonywana tylko muzyka sakralna, dla innej musi być zgoda ordynariusza miejsca - tłumaczy. Dodaje, że przy każdej kurii jest specjalna komisja, która ustala, czy dany utwór można wykonywać w kościele. Dotyczy to także instrumentów, które mają zabrzmieć w świątyni.    

Wszystkie talenty pochodzą od Boga

- Dajemy wydarzenia na bardzo wysokim poziomie, promujemy miasto, ściągamy do Zakopanego gości. Zachęcamy do słuchania muzyki, która uwrażliwia, edukuje. Mamy misję - podkreśla Danuta Sztencel, która w tym roku zapowiedziała wycofanie się z organizacji festiwalu. - Nie wiem, co zrobią moi następcy. Może będą organizować w Zakopanem tylko koncerty kameralne, bez orkiestry. Może przeniosą część wydarzeń do Nowego Targu, gdzie są aż dwie sale koncertowe. Może koncert inauguracyjny będzie jeszcze gdzieś indziej,  a pod Tatrami tylko kameralne - mówi. - Niemniej, jest mi bardzo smutno z tego powodu. Słuchanie muzyki poważnej może być także modlitwą, zabiera w świat duchowy. Przecież wszystkie talenty pochodzą od Boga - podkreśla.

Beata Zalot

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
jarząbek 2021-12-02 18:35:27
A Tadek jest sierotą PO komunie
tadek 2021-12-02 12:13:53
Proboszcz jest przedstawicielem okupanta watykańskiego, który to ma za zadanie jak najwięcej wyciągnąć kasy od ciemnego ludu, a wyznawcy niech sobie myślą że chodzi o ich duszyczki.
galerianka 2021-12-02 09:33:40
A dlaczego nie zorganizować koncertu w parafialnej galerii? Połączyć ucztę duchową z orgią zakupów. Koncert bezpłatny dla koneserów legitymujących się paragonem co najmniej na 100 zł. Katolicki model biznesowy wespół z kulturą wysoką... byłoby bosko.
Ja 2021-12-02 09:19:23
Z tego co wiem, 15 stycznia, w kościele udzielą koncertu dzieci z PSM w Zakopanem.... Czemu tu problemu nie ma? Szczyt sezonu? Koncert po mszy? Dużo ludzi na mszy? Dużo ludzi, to większa taca.... Jakoś tak mi się to układa.
Eee tam, ee tam. 2021-12-02 08:48:36
Straszna ta watykańska mafia, nawet się obrażają jak im nabłocisz... Proszę się rozejrzeć za innymi miejscami. Pewnie starozakonni udostępniają bezpłatnie synagogi na takie koncerty. A jak trochę "uchodźców" się wpuści to może przybędzie też takich bezpłatnych miejscówek na rożne imprezy w meczetach. w meczetach to nie będą wcale się gniewać na wnoszenie błota buciorami..
jarząbek 2021-12-02 08:42:33
Do Maciek wścieklica, były bezpłatne bo do kościoła mogła wejść garstka ludzi z zaproszeniami przez covid, w zeszłym roku było to samo albo wcale nie było. Moja matka poszła w tym roku to pocałowała klamkę
Władysław 2021-12-02 08:08:26
@pop music. Tylko tak jest na papierze. Generalnie co proboszcz każe to rada stuknie. Taki system demokratyczny w wydaniu totalitarnym. Potem dziwić się, że Św. Kinga uciekała w dzikie tereny pienińskie przed ultrakatolikami ze Starego Sącza.
Faryzeus 2021-12-02 07:37:18
Żenada, nie znam ani księdza, ani kościelnego ale dzięki tej "pani" powinni już zamknąć na zawsze kościół dla jej pomysłów.
xxx 2021-12-02 03:59:14
DO PO MUSIC A UDZIAŁY W GALERII WSPÓLNOTA WYZNANIOWA TEŻ MA NA KRUPÓWKACH?WASZA BIEDA INTELEKTUALA ODZWIERCIEDLA STAN TEGO MIASTA.
Stryk 2021-12-01 23:14:31
No cóż super taki gość którego wpuścisz do domu, a on później na ciebie pluje, to specyficzna grupa zwolenników demokracji ale tylko takiej kiedy oni wygrywają wybory i rządzą bo jak ktoś o innych poglądach to już dekoracji nie ma.
maciek wścieklica 2021-12-01 23:11:46
@ jarząbek
W tym roku na 100% były bezpłatne, nie pamiętam dokładnie wcześniejszych edycji, ale w zeszłym roku chyba też.
pop music 2021-12-01 22:37:54
@druh Marek, w samo sedno. "Kościół nie jest własnością ani proboszcza,ani biskupa!. Jest właśnością wspólnoty wyznaniowej" I w tekście czytam: "Dwa dni przed złożeniem wniosku proboszcz się wycofał. Powiedział, że rada parafialna się nie zgodziła". Rada parafialna to wspólnota wyznaniowa. Twoja wątpliwego polotu inteligencja nie pozwala ci tego ogarnąć? Wniosek, że jesteś inteligenty inaczej, więc po co w ogóle zabierasz głoś w sprawie, o której nie masz zielonego pojęcia, i jako antyklerykał nie powinieneś się tym zajmować. Włącz sobie TVNazi w Sylwestra. będziesz słuchał do woli. Może nawet zagorzała wielbicielka TVN24 i wierna czytelniczka GW/Wysokich Obcasów, Newsweeka itp..., Pani Sztencel ci potowarzyszy. Ciekawe, dlaczego Pani doktor nie zabiega o organizacje festiwalu w swojej ulubionej TV(n) we współpracy z GW. Na konferansjerów proponuję naczelnego Adama i Marte Lempart. Nawet mają swoją KODkapelę...
yano 2021-12-01 22:36:24
To bardzo ciekawe, że ateiści mają najwięcej do powiedzenia w kwestiach wiary i Kościoła.
jarząbek 2021-12-01 21:57:49
Przecież te koncerty były normalnie biletowane, ale dla kogoś kto za 10 minut badania kasuje 150 zł to 20 zł jest symboliczną kwotą. Akurat jestem parafianinem może nieregularnie uczeszczajacym i mieszkam obok, ale znam księdza proboszcza, przyjmowałem po kolędzie i ani on, ani żaden z księży z tej parafii nigdy nie wyciągało od ludzi pieniędzy, wręcz przeciwnie. Trochę też wydają mi się nieleganckie takie ataki pani Sztencel, która zdaje się jest przeświadczona o swojej wyjątkowości i przyjęła postawę roszczeniową. Ks. Szyszka dał palec to Ks. Dziubie wezmę całą rękę, bo ja jestem z nadzwyczajnej kasty. Przebija się też pewna maniera traktowania ludzi z góry, może tych którzy wg pani doktor są słabiej wyksztalceni, mniej majętni jak "kościelny Andrzej". Czy kultura nie nakazywałaby powiedzieć chociaż pan kościelny Andrzej czy też kościelny pan Andrzej. No ale może się mylę...
druh Marek 2021-12-01 21:39:47
Kościół nie jest własnością ani proboszcza,ani biskupa!. Jest właśnością wspólnoty wyznaniowej ,która oddała na ten cel grunt, zebrała środki finansowe ( często gotowe materiały budowlane) i wspomogła własną społeczną pracą budowę świątyni. Po dojściu PiS-u do władzy, niektórzy księża traktują kościoły jak swoje folwarki. Jednak w czasie klęski żywiołowej: pożar,huragan ,gradobicie, nawet kradzież, każdy z tych ,którzy pogonili artystów wyciągnie szybko rękę po pomoc ze strony wiernych i samorządu lokalnego. Taka-niestety- jest już od wieków natura tych, którzy za nasze pieniądze obiecują nam zbawienie.
realista 2021-12-01 20:44:40
Kościoły katolickie zawsze były budowane tylko i wyłącznie do Sprawowania Najświętszej Ofiary. Fakt, że od Vaticanum Secundum posoborowie zaczęło odchodzić od wiary katolickiej skutkuje właśnie różnymi imprezami w kościołach. Do kościołów katolickich powinna wrócić Msza Święta Wszechczasów wraz z chorałem gregoriańskim.
A to czy ktoś sobie chce robić koncerty muzyki poważnej, czy niepoważnej jest bez znaczenia. W kościele jest miejsce na muzykę i dobrze byłoby aby wszyscy zaczęli od motu proprio św. Piusa X stanowiącego pierwsze uregulowanie ; "O muzyce i śpiewie kościelnym".
brawo ty 2021-12-01 20:33:15
@MadMax. Wszystko się zgadza w jednej parafii w Pieninach kościelnym był były milicjant.
MadMax 2021-12-01 20:07:05
a kościelny to stary milicyjny typ, który chyba próbuje szukać odkupienia,
ale tradycyjne przyzwyczajenia chyba mu zostały.
MadMax 2021-12-01 20:00:30
Kiedyś chciałem zaparkować samochód pod kościołem bo w pacy był remont podwórka - zapytałem grzecznościowo księdza - czy można - byłe pewien że to taka grzecznościowa prośba i nie wyobrażałem sobie odmowy.
Ksiądz raczej nie wyraził aprobaty, bo coś tam, coś tam.
Jakież było moje zdziwienie jak kilka tygodni później pod kościołem był płatny parking, z parkingowymi itd.
(obsługa parkingu z działki powyżej).
Da się - Prawda - i smutne to jest.
kurr 2021-12-01 19:52:37
książkowy przykład podziału Polski na dwa plemiona od momentu objęcia władzy przez PIS. dziel i rządź. szkoda kościoła, bo zapłaci za to duuużą cenę. nie będzie wiernych i nie będzie dutków.

Reklama
 • USŁUGI | budowlane
  Remonty łazienek kompleksowe i profesjonalne wykańczanie wnętrz Firma Tellla Robert Łukasz Tel. 505 966 625
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
 • PRACA | dam
  Poszukuję pracownika biurowego. Mile widziana znajomość języka angielskiego. Praca w pełnym wymiarze czasu pracy polegająca głównie na ewidencji dokumentów sprzedażowych i bieżącej obsłudze biura. Cv proszę przesyłać na maila: biuro@wyprawa-skor.pl.
 • PRACA | dam
  Praca w Austrii najwyższe zarobki dla murarzy, cieśli szalunkowych, stolarzy, elektryków. Zjazdy co tydzień, brygady z Podhala. ClubSilesius Tel. 664468573.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy wykwalifikowanego REHABILITANTA z umiejętnością masażu leczniczego. 605 079 054.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT W PIENINACH, 150 m2 + DZIAŁKA REKREACYJNA ogrodzona, GARAŻ w budynku w podpiwniczeniu. Atrakcyjna cena! 507 148 019.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę LOKAL w miejscowości Harkabuz, pod Sklep lub inną działalność. 100 m2. W Centrum miejscowości. Kotłownia + TOALETA. KONTAKT: 508614172
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy dziewczynę z Zakopanego lub okolic, na stanowisko kasjer-sprzedawca, w sklepie zabawkowym na Krupówkach, praca na stałe. 609097999
  Tel.: 609097999
 • PRACA | dam
  Zatrudnię montażystę stolarki okiennej i drzwiowej z doświadczeniem. 502 712 588.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej zatrudni kelnerkę ala carte praca w godzinach 13.00-21.00 lub obsługa bufetu śniadaniowego 7.00-13.00 Zapewniamy atrakcyjne wynagrodzenie. Zapraszam do kontaktu. 608506785 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 608506785
 • PRACA | dam
  Poszukujemy uśmiechniętych oraz komunikatywnych osób do roznoszenia ulotek na Krupówkach i zapisywania na KULIGI zimowe. Atrakcyjne wynagrodzenie. 574-255-794
  Tel.: 574
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/KA, PIZZER/KA, KELNER/KA, POMOC KUCHENNA z doświadczeniem, do karczmy w Bukowinie Tatrzańskiej. Możliwość zamieszkania. 602755354, 888457083.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | inne
  PRACOWNIA KRAWIECKA/SZWALNIA - PRZYJMIE ZLECENIA - KRAWIECTWO LEKKIE - odzież sportowa z dzianin, tkanin bawełnianych i dresowych. ODZIEŻ DO ZAKŁADÓW PRACY, DO HOTELI/PENSJONATÓW - pościele, poduszki dekoracyjne, ręczniki, itp. - Z WŁASNĄ GRAFIKĄ/LOGO (druk, sublimacja, haft). ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY - Pracownia Krawiecka, tel. 665 048 392, malgorzata.surmanska@o2.pl
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA REKREACJĘ HOTELOWĄ. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11, tel. 18 20 150 92 lub mailowy na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • PRACA | dam
  Hotel Sabała w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA RECEPCJĘ. Praca na cały etat, wymagana znajomość języka angielskiego. Prosimy o składanie CV w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub przesyłanie mailem na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • USŁUGI | budowlane
  ŁAZIENKI, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię skrupulatną KSIĘGOWĄ DO PROWADZENIA PEŁNEJ KSIĘGOWOŚCI (od1/4 - 1/2 etatu). Nowy Targ. 606 123 437.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ PANIĄ DO SPRZĄTANIA POKOI W ZAKOPANEM TEL.665889365. 665889365calvados@willacalvados.pl
  Tel.: 665889365
 • PRACA | dam
  RECEPCJONISTĘ/KĘ zatrudni HOTEL PATRIA*** ZAKOPANE, email: hotel@hotelpatria.pl, tel. 608081090
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIE 72m2, 4 pokoje, Nowy Targ Podtatrzańska. 781 672 979.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - SPRZEDAŻ GOFRÓW I WINA GRZANEGO - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • PRACA | dam
  Dom Opieki zatrudni opiekunkę na pełen etat. Pewna i stała praca. 698673260 swiatkowska.w@wp.pl
  Tel.: 698673260
  E-mail: swiatkowska.w@wp.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Korale naturalne-sznury różnej długości i wielkości,atrakcyjne ceny. 601966713
  Tel.: 601966713
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ LUB ROLNĄ - ZAKOPANE, OKOLICE - 503 070 650.
2022-01-21 12:07 Przytul się. To działa jak magia 2022-01-21 11:32 Radny apeluje do burmistrza o egzekucję 2022-01-21 10:59 W Tatrach i na Podhalu przybywa śniegu. Solidny mróz 2022-01-21 10:31 Najwięcej zakażeń od początku pandemii 2 2022-01-21 10:30 Niedziela kolędami rozśpiewana 2022-01-21 10:19 Wojciech Fortuna otworzy w Białce Tatrzańskiej olimpijską trasę 1 2022-01-21 10:00 Krakowiacy i górale rozbili więzienie 3 2022-01-21 09:10 Dziś Dzień Babci, jutro Dzień Dziadka 2022-01-21 08:53 Nietrzeźwy rowerzysta dostał wysoki mandat 1 2022-01-21 08:50 Zderzenie w Bukowinie Tatrzańskiej 1 2022-01-21 08:00 Impreza pod Maciejową 2022-01-20 23:14 Mali Białcanie, Beti, Ahaju Fusion Bolivia i Future Folck, a potem światełko do Nieba 4 2022-01-20 22:45 Darmowe zajęcia na trasach narciarskich w Zakopanem 1 2022-01-20 22:00 Na Dzień Babci i Dziadka o zmianach emerytur w Polskim Ładzie 1 2022-01-20 21:29 Rabczański szpital niszczy dokumenty 2022-01-20 20:30 Gdy Wojtek został strażakiem, taką kolekcję przy tym uzbierał 2022-01-20 19:45 Obrodziło wariantami 2022-01-20 19:21 Robią wszystko, by wyłapać narciarskie talenty i szlifować formę najlepszych zawodników (WIDEO) 2022-01-20 18:57 Piotr Żyła z covidem 3 2022-01-20 18:15 Wkrótce startuje Bieg Podhalański. Zapisy ruszyły, a co z pogodą? 2022-01-20 17:30 Dolina Białego zasypana świeżym śniegiem (WIDEO) 2022-01-20 17:00 Mam misję 1 2022-01-20 16:45 Tak się pali w Szczawnicy 6 2022-01-20 16:00 Lodowy pegaz na Równi Krupowej 2 2022-01-20 15:15 Wyciek danych na Orawie 3 2022-01-20 15:06 Coś dla ucha i coś dla serca czyli "Rafał i Romanse" 2022-01-20 14:41 Śnieżyca momentalnie paraliżuje ruch na zakopiance 2022-01-20 14:25 Śnieżna zadymka pod Giewontem, świata nie widać (WIDEO) 2022-01-20 13:52 Czat z wójtem Lipnicy Wielkiej 2022-01-20 13:44 W samo południe otworzyli największy parking w mieście 2 2022-01-20 13:06 Trudno o wolne stoliki 1 2022-01-20 12:46 W samo południe na Krupówkach spore zagęszczenie 2022-01-20 12:23 O przeszłości i przyszłości 1 2022-01-20 12:06 Ponad 300 zgonów i ponad 30 tysięcy nowych zakażeń 3 2022-01-20 11:30 Ratownicy beskidzcy GOPR interweniowali ponad 600 razy 2022-01-20 11:04 Posłuchaj muzyki relaksacyjnej w Kmicicu 2022-01-20 10:45 Filozofia po góralsku w wyjątkowej interpretacji (WIDEO) 2 2022-01-20 10:00 Terapia zapachem 2022-01-20 09:50 Parada Gazdowska w Zębie odwołana 3 2022-01-20 09:41 Kto zgubił milusińskiego malucha? 4 2022-01-20 09:32 Zimowa przygoda z Teatrem Rabcio 2022-01-20 08:54 5-letni chłopiec nagle wbiegł pod jadący samochód 5 2022-01-20 07:59 Chmury, śnieg, oblodzenia i mocny wiatr 2022-01-20 07:00 Tatrzański Orzeł w ogniu krytyki 1 2022-01-19 22:43 Strażacka akcja na Jesionkówce (ZDJĘCIA) 2022-01-19 22:22 Sposób na samowolę 5 2022-01-19 21:46 Czy Piwniczną, Szczawnicę i Starą Lubownię połączy kolejka? 6 2022-01-19 21:09 Strach i niepewność na nowotarskiej uczelni (WIDEO) 5 2022-01-19 21:00 Słowacki skialpinista zginął pod lawiną w Tatrach Słowackich 2022-01-19 20:09 Potrącenie chłopca na ul. Tatrzańskiej w Poroninie. Wezwano ratunkowy śmigłowiec 3
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-01-21 12:05 1. Bravo kierowca123, bravo lewactwo, bravo wy! Czyli, że covid już teraz nie będzie zarażał i atakował. Covid szaleje tylko wtedy, jak gra Zenek Sławomira i umpa umpa na Sylwestrze Marzeń u Kurskiego. Na czas owsika i jego lewackich "gwiazd" omikron zawiesza swoją działalność. 2022-01-21 11:48 2. @kierowca123, śmiem twierdzić że polska służba zdrowia właśnie zaczyna wyglądać jak w trzecim świecie. Służba zdrowia to nie sprzęt tylko ludzie, chciałoby się powiedzieć odpowiednio wykwalifikowany, przeszkolony, oddany swej misji personel medyczny. A takich ludzi jest jak na lekarstwo. I co ci po tym sprzęcie? Pojedziesz do Nowego Targu i sam sobie zrobisz badanie najnowszym, nowiutkim, nieśmiganym mammografem? Bo NFZ właśnie obciął kontrakt na takie badania i maszyna będzie się kurzyła. Podobnych przypadków po kraju jest mnóstwo, dotyczą również sprzętów zakupionych przez WOŚP. Służba zdrowia teraz wygląda tak że jak chory przychodzi do lekarza na opiekę całodobową to lekarz wzywa na niego policję. Tak, to niejaki toczek, ten koordynator d/s szczepień, do rany przyłóż. Boże chroń nas przed takimi lekarzami. 2022-01-21 11:46 3. " Jednak dopiero komuniści spowodowali, że ponury gmach rozkwitł. Więzienie, przygotowane na przetrzymywanie 500 więźniów, w pierwszym roku po wojnie zaludniło się 1,5 tysiącem pensjonariuszy." Po prostu sielanka. Czy autor oszalał?! 2022-01-21 11:29 4. Może w Zako dorula ponownie otworzy Gubajcę. 2022-01-21 11:28 5. To znaczy że szczepionki działają. 2022-01-21 11:14 6. Może Panu Doruli uda się zrobić jeszcze jakaś imprezę na parę tysięcy ludzi dla promocji Zakoponego 2022-01-21 10:40 7. A gdzie można wypożyczyć biegówki ? 2022-01-21 10:38 8. Szacun rispect, chwała Bohaterom! 2022-01-21 10:17 9. A busiarze i dostawcy dalej w takich warunkach jeżdżą na ogonie. Jak wreszcie zrąbiesz takiego to foch i obraza majestatu. Co z wami jest nie tak ? Sądzicie, że bus na śniegu/lodzie ma nadprzyrodzone właściwości ? 2022-01-21 10:10 10. Od razu PO zdjęciu widać, że akcja się udała, zdobyczna koszulka pięknie się prezentuje.
2022-01-15 12:44 1. Swietne, piekne zdjecie no13. I dziewczyna i piekna i swietna. Oddaje idealnie i sport, i wysilek, rywalizacje. I kobiecosc. Foto roku nie tylko TP. 2022-01-02 18:11 2. Przepiykniy ! Glosno godome - Dziynkujyme ! ''Kolynde barz piyknom spiywome dzis przeciy Niek siy nom weseli Betlejymskiy Dzieciy '' . 2021-12-19 16:49 3. Skansen to kiedyś naprawdę żył za czasów"Wolowatej" były tam noclegi, dobre jedzenie, pełno turystów.Na drodze stało po kilkanaście autokarów a teraz... co widać na zdjęciach... 2021-12-15 04:39 4. Na zdjęciu 42 możemy zobaczyć, że podobnie jak prawo budowlane oraz prawo o ruchu drogowym, na Podhalu nie przyjął się również obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych, w tym wypadku w kościele. 2021-12-10 12:42 5. Dobrze, że czarodziej z Krainy KK poświęcił. Inaczej mogłaby odpaść od ściany. Uff. 2021-12-10 11:57 6. to nie święty Mikołaj tylko Mikołaj. A różnica jest ogromna św. Mikołaj był biskupem, a ten w Tylmanowej to amerykański krasnal 2021-12-05 00:39 7. Teksty Pana Szpilki zawsze były dla mnie ciekawe, regularnie czytam je w "Tatrach". Przy czym ciekawe to za mało powiedziane ! Przede wszystkim wskazujące nowe kierunki myślenia, a więc inspirujące, motywujące do głębokiej refleksji. Zamierzam kupić tę książkę. Dzięki Bogu za takich ludzi :)) 2021-11-16 19:26 8. I bardzo dobrze ,że odbyło się bez rac, wrzasków Bąkiewicza i jego nacjonajistów. Święto Odzyskania Niepodległości, to święto wszystkich, którzy mieszkają w granicach naszego kraju i czują się Polakami. Nie ważne jakiego jesteś wyznania, jakiego koloru skóry i na którą partię głosujesz. Oglądasz skoki narciarskie i alpejski Puchar Świata, hokej, koszykówkę ( w której wielu kolorowych graczy), czy telewizyjne seriale. Polska to nasz wspólny dom. Nie dajmy się dzielić nieodpowiedzialnym politykom. 2021-11-14 23:27 9. Nic tylko siedzieć, opalać się i podziwiać. 2021-11-08 09:59 10. Jeden z górali ze zdjęć prowadzi też busa. Kiedyś jechałem z nim, przed busem zatrzymało się taxi na przystanku, gdzie nie wolno taksówkom stawać. On mało nie doszło do rękoczynów. Pan "piękny góral z obrazka" rzucał kur... i innymi. Po czym po kilkuset metrach sam się zatrzymał w miejscu niedozwolonym, by zabrać turystę. Na moje pytanie czemu to zrobił, mając na względzie sytuację z taxi, powiedział: wie pan, no czasem trzeba. Piękne typy o podwójnej moralności w zależności od sytuacji. W zasadzie mentalność nie zmieniła się wcale od czasów, które opisał J. Kurek w "Księdze Tatry". W jakimś sensie, to takie "krokodyle" człowieka. Potrzeba przynajmniej kilkunastu pokoleń.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Album TP

FILMY TP

Pożegnania