Polecamy
Kliknij i wrzuć ogłoszenie równocześnie do Tygodnika Podhalańskiego i na stronę 24tp.pl

Reklama

2021-12-05 10:00:00

Reklama

Z archiwum

Starość się Bogu nie udała

Tęsknią za dziećmi. Za młodością i zdrowiem. Niektórzy za śmiercią. Nawet na mszę dają, żeby Bóg już ich zabrał. Idą Święta -pisaliśmy 18 lat temu. Wiele się od tamtego czasu zmieniło...

Starsi ludzie nie lubią się fotografować. Wstydzą się swoich zmarszczek. Wypisanych na twarzy lat. Szkoda. Z twarzy starszych ludzi można tyle wyczytać. To, jakimi byli ludźmi, jaką energię w sobie noszą. Czy złość i wieczną pretensje, czy dobroć. Bo twarz to także ślad dobrych uczynków, życzliwości dla innych, pogodzenia. Pani Aniela ma taką właśnie twarz. Choć w życiu wiele wycierpiała, musiała być dobrym człowiekiem. Siedzi na inwalidzkim wózku, patrzy w okno. Jest najstarszą pacjentką w nowotarskim Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym, ma 99 lat. Pochodzi spod Limanowej. Na widok gości odwraca się, uśmiecha. Przytula do ręki kierownika. - Nędzy dużo w życiu zniosłam - mówi niewyraźnie. Trzeba się dobrze wsłuchać, by rozszyfrować każde słowo. Życie jej nie oszczędzało. Owdowiała tuż po wojnie, od tego czasu sama opiekowała się domem i synami. Na wspomnienie o tym łzy jak grochy spływają z oczu. Jeden z synów już nie żyje, drugi mieszka aż w Jeleniej Górze. Daleko, choć stara się ją odwiedzać co miesiąc. Sam ma ciężko chorą żonę i lata już nie te - 72 na karku.

- Panią Anielkę syn odwiedza, ale są tu tacy, co dzieci mają blisko, ale próżno czekać na ich przyjście. Była tu kiedyś taka pacjentka spod Nowego Targu, która urodziła 12 dzieci. Wszyscy się porozjeżdżali, część była za granicą, część gdzieś w Polsce. Nie miał kto zaopiekować się matką. Proszę sobie wyobrazić, że nikt jej tu nie odwiedzał - opowiada Krzysztof Stachura, kierownik nowotarskiego ZOL-u. Każdy z 85 pacjentów to oddzielna historia. Najczęściej smutna. Bo każda opowiada o chorobach, starości, niedołęstwie, niemocy, czasem także o znieczulicy najbliższych. O wiecznym czekaniu. I bólu. Pani Józefa z Białego Dunajca jest tu od 3 miesięcy. Ma 95 lat. Doskwiera jej demencja. Jej córka Teresa jest u niej codziennie. Namawia do jedzenia, troszczy się o nią, posiedzi przy niej. Starsza kobieta może mówić o szczęściu. - Nie ma biedy tutaj, opierom cię, jeść dadzą, odezwą się do człowieka, po korytarzu oprowadzą - wylicza pani Maria z Wróblówki. Ma 85 lat. Zgadza się na fotografię. Może w Ameryce ją zobaczą, ma tam dwoje dzieci. Trzeci syn jest tu, na Podhalu, nie chce o nim mówić. Ale łzy na policzku mówią wszystko.

Do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy nowotarskim szpitalu trafiają osoby, które wymagają całodobowej opieki szpitalnej. Tacy, którzy nie są w stanie sami funkcjonować w domu lub najbliżsi nie są w stanie zapewnić im należytej opieki. Przeważają osoby starsze. Niektórzy są tu od początku istnienia ZOL-u, od 5 lat. Wszystkie 85 łóżek jest zawsze zajętych. Najczęściej miejsce zwalnia się, gdy ktoś umrze. Rzadziej, gdy stan podopiecznego na tyle się poprawi, że może wrócić do domu. Pod warunkiem oczywiście, że ktoś tam czeka. Lista oczekujących w nowotarskim ZOL-u jest długa, na wolne łóżko czeka obecnie 35 osób, 21 - ma skierowania w trybie pilnym. Część umiera, zanim zwolni się dla nich miejsce. Ci, którzy już nie doczekali przyjęcia, zaznaczeni są na liście u kierownika na żółto.

Na korytarzu jest cicho. Nic dziwnego, co trzeci pacjent w nowotarskim ZOL-u jest ciężko chory. Z częścią nie ma żadnego kontaktu. Są tacy, którzy nie mogą przyjmować normalnych posiłków, karmieni są dojelitowo. - Jest więcej pacjentów, niż się spodziewaliśmy - mówi Krzysztof Stachura. - Ta działalność nie jest rentowna. Są to usługi bardzo słabo opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia - twierdzi. Stawka na dzień od osoby wynosi 75 zł. Kwota ta musi starczyć na opiekę lekarską, pielęgniarską, rehabilitację, psychologa, leki, pieluchomajtki itd. Za noclegi i jedzenie pacjenci płacą sami. - Zasada jest taka, że zabierane jest 70% dochodu pacjenta, niezależnie od wysokości renty czy emerytury - mówi kierownik. Te pozostałe 30% z comięsięcznej emerytury to czasem jedyny powód wizyt bliskich. Starsi ludzie są jednak w stanie wybaczyć wszystko swoim dzieciom. - Do jednej z pacjentek przychodzi syn tylko po to, by zabrać pieniądze. Bywa, że odbiera pieniądze u mnie, nawet na matkę nie zaglądając - opowiada Joanna Mąka, sekretarka medyczna. - Mówiliśmy jej, żeby sobie zostawiła jakiś grosz, ale ona oddaje mu wszystkie pieniądze. Inny - który także przychodził do matki głównie po jej wypłatę - trafił do więzienia. Po dłuższej przerwie, gdy w święta wyszedł na przepustkę, odwiedził matkę. Po jego wizycie z sali, gdzie kobieta leżała, zniknął telewizor.- Mamy tu też taką kobietę, która cały majątek przepisała jednemu synowi, a ten teraz nawet tu nie zajrzy. Przychodzi za to do niej córka, ta, która nic nie dostała - opowiada Joanna Mąka.

Czasem trafiają tu małżeństwa. Pan Jan ze Szczawnicy opiekował się żoną w domu, dopóki mógł. Kiedy nie dawał już rady, pani Zofia trafiła do ZOL-u. Niedługo potem i stan męża na tyle się pogorszył, że także został przywieziony do Nowego Targu. - Staraliśmy się, żeby jak najczęściej byli razem - opowiada Iwona Iwan, pielęgniarka oddziałowa. - Jak na wózku zawoziliśmy ją do męża, rozpoznawała go i płakała rzewnymi łzami - opowiada pielęgniarka. Mężczyzna już nie żyje, ona jest nieświadoma, co się z nią dzieje. Nowotarski ZOL zatrudnia na stałe 2 lekarzy, 19 pielęgniarek, 20 opiekunów medycznych, 6 rehabilitantów, terapeutę zajęciowego, psychologa. Bliskość szpitala pozwala w razie potrzeby na szybkie przeniesienie pacjenta na oddział.- Praca w ZOL jest ciężka - psychicznie i fizycznie, ale jest też z niej duża satysfakcja - uważa Iwona Iwan. - Pracując ze starszymi osobami, człowiek czuje się potrzebny. Widzi sens tego, co robi. Ludzie starsi potrafią też pięknie okazać wdzięczność - podkreśla pielęgniarka. - Mieliśmy tu takiego pacjenta z amputowaną nogą. Zawsze był uśmiechnięty, za wszystko dziękował. I zmarł z uśmiechem na twarzy - opowiada.

Nie po wszystkich pozostają dobre wspomnienia. - Mieliśmy takiego pacjenta z okolic Mszany, który ciągle nam uciekał. Dopiero po 2 miesiącach odkryliśmy, że jest hazardzistą, grał na jednorękich bandytach. Chodził do punktu przy ul. Szaflarskiej. Raz nawet przyniósł do depozytu 5 tys. zł, bo wygrał. Potem oczywiście wszystko to przegrał. Gdy był wypisywany, okazało się, że nie ma dowodu osobistego. Zastawił w kiosku ruchu za 50 zł, żeby móc grać - opowiada Joanna Mąka. Inny niesforny pacjent, po wylewie, ciągle uciekał, 3-krotnie doszedł na piechotę aż do Czarnego Dunajca. Za każdym razem przywozili go stamtąd policjanci. Miał zakodowane, że tam jest jego dom. Obydwaj panowie musieli ZOL opuścić. Czasem o ludziach starych zapominamy. Nawet najbliżsi, własne dzieci. Ale są tacy, którzy choć nikogo tu nie mają, bezinteresownie i z własnej woli odwiedzają podopiecznych w ZOL. - Proszę napisać o młodzieży z nowotarskiego liceum ekonomicznego - prosi Iwona Iwan. Przychodzą co roku przed świętami. - Ostatnio przyszli w strojach góralskich, z kapelą, przynieśli choinki. Pacjentów wywieźliśmy na korytarz, by lepiej mogli zobaczyć przygotowany program. To dla naszych podopiecznych była bardzo miła odmiana - podkreśla pielęgniarka.
Tekst i fot.: Beata Zalot
Tygodnik Podhalański 3/2013

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Gorol 2021-12-05 14:05:47
Szkoda,że dziś po tamtym ZOLU niewiele zostało. Personel cudowny zmienił się na covidowy. Pani Kierownik i Pan Oddziałowy to tez wspomnienia,ludzie dobrzy odpowiedni na swoich stanowiskach. Dzisiaj Nowa szefowa nawet nie ma czasu żeby powiedzieć kilka słów co u matki bo covid nie pozwala na widzenie..... Skrzywdzono personel i podopiecznych. Pewnie zamiarem jest zamknąć to potrzebna miejsce i stworzyć coś co będzie dla dyrekcji dochodowsze.
Maria 2021-12-05 11:54:16
Pięknie napisane,szczerze i Chwalą Bogu że są ludzie oddani swojej pracy o wielkim wielkim Sercu dziękujemy że jesteście i niesiecie pomoc bo to praca bardzo ciężka.Dziekujemy

Reklama
 • PRACA | dam
  Poszukuję pracownika biurowego. Mile widziana znajomość języka angielskiego. Praca w pełnym wymiarze czasu pracy polegająca głównie na ewidencji dokumentów sprzedażowych i bieżącej obsłudze biura. Cv proszę przesyłać na maila: biuro@wyprawa-skor.pl.
 • PRACA | dam
  Praca w Austrii najwyższe zarobki dla murarzy, cieśli szalunkowych, stolarzy, elektryków. Zjazdy co tydzień, brygady z Podhala. ClubSilesius Tel. 664468573.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy wykwalifikowanego REHABILITANTA z umiejętnością masażu leczniczego. 605 079 054.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT W PIENINACH, 150 m2 + DZIAŁKA REKREACYJNA ogrodzona, GARAŻ w budynku w podpiwniczeniu. Atrakcyjna cena! 507 148 019.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę LOKAL w miejscowości Harkabuz, pod Sklep lub inną działalność. 100 m2. W Centrum miejscowości. Kotłownia + TOALETA. KONTAKT: 508614172
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy dziewczynę z Zakopanego lub okolic, na stanowisko kasjer-sprzedawca, w sklepie zabawkowym na Krupówkach, praca na stałe. 609097999
  Tel.: 609097999
 • PRACA | dam
  Zatrudnię montażystę stolarki okiennej i drzwiowej z doświadczeniem. 502 712 588.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej zatrudni kelnerkę ala carte praca w godzinach 13.00-21.00 lub obsługa bufetu śniadaniowego 7.00-13.00 Zapewniamy atrakcyjne wynagrodzenie. Zapraszam do kontaktu. 608506785 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 608506785
 • PRACA | dam
  Poszukujemy uśmiechniętych oraz komunikatywnych osób do roznoszenia ulotek na Krupówkach i zapisywania na KULIGI zimowe. Atrakcyjne wynagrodzenie. 574-255-794
  Tel.: 574
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/KA, PIZZER/KA, KELNER/KA, POMOC KUCHENNA z doświadczeniem, do karczmy w Bukowinie Tatrzańskiej. Możliwość zamieszkania. 602755354, 888457083.
 • NIERUCHOMOŚCI | zamiana
  Zamienię DOM W CENTRUM KIELC NA DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ W ZAKOPANEM - 603 093 547.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | inne
  PRACOWNIA KRAWIECKA/SZWALNIA - PRZYJMIE ZLECENIA - KRAWIECTWO LEKKIE - odzież sportowa z dzianin, tkanin bawełnianych i dresowych. ODZIEŻ DO ZAKŁADÓW PRACY, DO HOTELI/PENSJONATÓW - pościele, poduszki dekoracyjne, ręczniki, itp. - Z WŁASNĄ GRAFIKĄ/LOGO (druk, sublimacja, haft). ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY - Pracownia Krawiecka, tel. 665 048 392, malgorzata.surmanska@o2.pl
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA REKREACJĘ HOTELOWĄ. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11, tel. 18 20 150 92 lub mailowy na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • PRACA | dam
  Hotel Sabała w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA RECEPCJĘ. Praca na cały etat, wymagana znajomość języka angielskiego. Prosimy o składanie CV w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub przesyłanie mailem na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • USŁUGI | budowlane
  ŁAZIENKI, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię skrupulatną KSIĘGOWĄ DO PROWADZENIA PEŁNEJ KSIĘGOWOŚCI (od1/4 - 1/2 etatu). Nowy Targ. 606 123 437.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ PANIĄ DO SPRZĄTANIA POKOI W ZAKOPANEM TEL.665889365. 665889365calvados@willacalvados.pl
  Tel.: 665889365
 • PRACA | dam
  RECEPCJONISTĘ/KĘ zatrudni HOTEL PATRIA*** ZAKOPANE, email: hotel@hotelpatria.pl, tel. 608081090
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIE 72m2, 4 pokoje, Nowy Targ Podtatrzańska. 781 672 979.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - SPRZEDAŻ GOFRÓW I WINA GRZANEGO - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • PRACA | dam
  Dom Opieki zatrudni opiekunkę na pełen etat. Pewna i stała praca. 698673260 swiatkowska.w@wp.pl
  Tel.: 698673260
  E-mail: swiatkowska.w@wp.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Korale naturalne-sznury różnej długości i wielkości,atrakcyjne ceny. 601966713
  Tel.: 601966713
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ LUB ROLNĄ - ZAKOPANE, OKOLICE - 503 070 650.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
2022-01-19 22:43 Strażacka akcja na Jesionkówce (ZDJĘCIA) 2022-01-19 22:22 Sposób na samowolę 2022-01-19 21:46 Czy Piwniczną, Szczawnicę i Starą Lubownię połączy kolejka? 2022-01-19 21:09 Strach i niepewność na nowotarskiej uczelni (WIDEO) 1 2022-01-19 21:00 Słowacki skialpinista zginął pod lawiną w Tatrach Słowackich 2022-01-19 20:09 Potrącenie chłopca na ul. Tatrzańskiej w Poroninie. Wezwano ratunkowy śmigłowiec 2 2022-01-19 20:07 Żołnierze szkolą się w Tatrach 1 2022-01-19 19:30 Polski wspinacz na lodospadzie w Słowackich Tatrach 2022-01-19 19:06 Goprowcy ze Szczawnicy w akcji 1 2022-01-19 19:01 Pogrzeby turystów, którzy zginęli na Gerlachu 2022-01-19 18:16 Gazownicy wstrzymują nowe przyłącza, a co z dotacjami na wymianę? 3 2022-01-19 18:00 W Twoją stronę - dziś premiera książki. Konkurs dla czytelników 2022-01-19 17:30 Dziś mija już 300 dni 1 2022-01-19 17:30 Witamy w Szczawnicy (WIDEO) 4 2022-01-19 16:45 Gdzie na biegówki, gdy śniegu wszędzie jak na lekarstwo? 2022-01-19 16:22 Konflikt na nowotarskiej uczelni. Porozumienie bez konkretów 1 2022-01-19 16:00 W Kluszkowcach narty bez kolejek (WIDEO) 2022-01-19 15:30 Wędkarze na Jeziorze Czorsztyńskim. Czy ryzykują? 1 2022-01-19 15:26 Zimowe podróże małe i duże 2022-01-19 14:56 Dziś piękny dzień. Od czwartku śnieg, wiatr i mróz. Ostrzeżenie meteo 2022-01-19 14:42 Poszła lawina w rejonie Wołowca. Znamy szczegóły (ZDJĘCIA) 2022-01-19 14:31 Uroczystości pogrzebowe przewodnika, który zginął na Gerlachu 2022-01-19 14:21 Uraz nogi. Toprowcy polecieli z pomocą 2022-01-19 13:28 Niepokoi nas sytuacja na uczelni w Nowym Targu - mówią studenci. Pracownicy bez wypłat 3 2022-01-19 12:45 Małe Ciche oblegane przez narciarzy (WIDEO, ZDJĘCIA) 3 2022-01-19 12:40 Lawina zeszła w Tatrach Zachodnich 2022-01-19 12:15 Będzie awans czy konkurs - wciąż nie wiadomo kto zastąpi naczelnika 2022-01-19 11:30 Admnistracja publiczna przechodzi na pracę zdalną 14 2022-01-19 11:27 Dziś spotkanie przy pianinie w kawiarni Kmicic 2022-01-19 11:00 Wjazd i wyjazd z Zakopanego zakorokowany 2022-01-19 10:47 Gorąca atmosfera na nowotarskiej uczelni. Kto jest rektorem? 3 2022-01-19 10:35 Uderza w nas piąta fala. Ponad 200 zakażeń na Podhalu, ponad 30 tys. w całej Polsce 8 2022-01-19 10:30 Ubezpieczenie AC - co daje i co obejmuje autocasco? 2022-01-19 10:19 W Tatrach powróciła dwójka lawinowa 2 2022-01-19 10:00 Zapraszamy na ławeczki Tygodnika Podhalańskiego 2 2022-01-19 09:24 Muzyka Skalnego Podhala. Spotkanie na Kozińcu 2022-01-19 09:00 Takie warunki na nartostradzie z Goryczkowej (WIDEO) 1 2022-01-19 08:59 Zabierz babcię i dziadka na koncert 2 2022-01-19 08:57 Zima z parkiem 2022-01-19 08:10 Łukasz Supergan opowie o górach zimą 2022-01-19 08:00 Zagrali dla rodziców 2022-01-18 23:35 Dzwonią oszuści na wnuczka. W tle słychać płacz 3 2022-01-18 22:30 Pożar pokoju w Murzasichlu 2022-01-18 22:19 Walowa Góra bez wody 1 2022-01-18 22:00 Kolędowanie ze Świętą Rodziną 2022-01-18 21:30 Korytarz ratunkowy dla piaskarki 2 2022-01-18 21:02 Polski Klub Ekologiczny ostro zaatakował proboszcza 6 2022-01-18 20:30 Anna Mlekodaj jedynym kandydatem na rektora 1 2022-01-18 20:06 Pijany w śnieżycy na tatrzańskim szlaku. Znalazł się w rękach policji 11 2022-01-18 18:45 Oświadczenie zarządu firmy DEMAR po zatrzymaniu jej właściciela 3
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-01-19 22:05 1. @A Pracuje za granicą i co w tym złego, czy tęsknię za "kiedyś moim Zakopanem" TAK tęsknię bo już za dzisiejszym Zakopanem nie tęsknię. Kto doprowadził to miasto do tego że stało się stolicą "betonozy deweloperskiej i Disco Polo" cała rzesza nieudaczników, sprzedawczyków itd. Śmiem twierdzić że nie należysz do tej grupy. Nie oceniam poziomu Tygodnika Podhalańskiego ale nie ładnie wyrażać się w taki sposób (właśnie pokazałeś że to ty masz słomę w butach) bo gdyby nie ten jak się wyraziłeś "przyziemny szmatławiec to nie miał byś gdzie wylewać swojej żulci. 2022-01-19 22:04 2. Zanim śmigłowiec przyleci z Krakowa i to w porze nocnej,minie kilkadziesiąt minut.Zabierając go do szpitala mają szersze pole do działania(ratowania) niż w karetce.Karetka na sygnałach nie pojedzie pół godziny.No chyba że ten zegarek co go masz na wodę to Ci zamorz bo mróz na polu i pokazuje pół godziny ??? 2022-01-19 22:03 3. autorytarne rządy zwalczą każdą odrębność narodową. trwa zarzynanie kultury podhalańskiej przez sylwestrowe disco polo, prostacki film o Marusarzu, przejęcie muzeum tatrzańskiego żeby wałkować temat tylko o martyrologii w palace, pomniki i promocja wątpliwych moralnie i skłócających całą lokalną społeczność żołnierzy wyklętych. do tego jeszcze się góralom zachciało uczelni wyższej. u pisowczyków to nie przejdzie. 2022-01-19 22:02 4. Po wczorajszej informacją pana/pani@Skandal-lwydaje się że szanowne grono urzędniczo-informacyjne ,łaskawie napisało o wielkim raucie z udziałem pana Soyki( w portalu gorce2) - to nie jest zapewne przypadkiem!!! Takie imprezy czy wyjazdy odbywały się zawsze po cichu i społeczeństwo albo dowiadywało się po czasie albo wcale .Czekamy z niecierpliwością na podanie kosztów takiego rautu -z okazji samych sukcesów -jak mniemam !!!!Koszty pokryją mieszkańcy w nadchodzących podwyżkach za wywóz śmieci! Proszę szanowne grono urzędniczo -derektorskie o wstrzemięźliwość po koncercie zwłaszcza na after-raucie ,żeby nie było tak-" Najpierw sojka a potem narąbani jak szpaki" ,bo my mieszkancy też mamy ograniczony budżet na wasze utrzymanie i zabawy 2022-01-19 21:59 5. Dramat. Dzioboń zawsze była bezczelna. Teraz po trupach z sekretarki, przez biuro poselskie na rektora na parę dni.. Dramat. Teraz widać o co jej chodzi 2022-01-19 21:56 6. UM Zakopane znowu górą. Oni już lata temu wiedzieli, że nie ma sensu starać się o dotacje dla mieszkańców Zakopanego na wymianę kopciuchów i instalacje Fotowoltaiczne. Wiedzieli że gaz zdrożeje, kasy na przyłącz nie będzie, a PV w systemie Net-Billingu będzie nieopłacalne. Szacun panie ECO-Doradco. Ps. Kupować złoto??? Pozdrawiam Antypopis :) 2022-01-19 21:49 7. Proste to Ty masz zwoje w Musku o zgrozo! I wnioskowanie równie proste. 2022-01-19 21:05 8. przecież obok stadion albo pola czemu taszczyć bidoka pół godziny do Zakopanego ? ehe wiym procedury silnie płatne 2022-01-19 21:01 9. tajne /poufne 2022-01-19 20:22 10. @kamyk od kilkulat pracujesz w Austrii , pytanie skąd tak świetna znajomość środowiska urzędów? To twoje hobby, chodzisz po urzędach i sprawdzasz kompetencje? ,a swoją drogą straszny z ciebie chwalipientka i trochę słoma z butów wystaję .A jeszcze jedno chyba jednak trochę tęsknisz jeśli mieszkasz w tak wspaniałym kraju o tak niebotycznych zarobkach, a komentujesz w przyziemnym lokalnym szmatławcu.
2022-01-15 12:44 1. Swietne, piekne zdjecie no13. I dziewczyna i piekna i swietna. Oddaje idealnie i sport, i wysilek, rywalizacje. I kobiecosc. Foto roku nie tylko TP. 2022-01-02 18:11 2. Przepiykniy ! Glosno godome - Dziynkujyme ! ''Kolynde barz piyknom spiywome dzis przeciy Niek siy nom weseli Betlejymskiy Dzieciy '' . 2021-12-19 16:49 3. Skansen to kiedyś naprawdę żył za czasów"Wolowatej" były tam noclegi, dobre jedzenie, pełno turystów.Na drodze stało po kilkanaście autokarów a teraz... co widać na zdjęciach... 2021-12-15 04:39 4. Na zdjęciu 42 możemy zobaczyć, że podobnie jak prawo budowlane oraz prawo o ruchu drogowym, na Podhalu nie przyjął się również obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych, w tym wypadku w kościele. 2021-12-10 12:42 5. Dobrze, że czarodziej z Krainy KK poświęcił. Inaczej mogłaby odpaść od ściany. Uff. 2021-12-10 11:57 6. to nie święty Mikołaj tylko Mikołaj. A różnica jest ogromna św. Mikołaj był biskupem, a ten w Tylmanowej to amerykański krasnal 2021-12-05 00:39 7. Teksty Pana Szpilki zawsze były dla mnie ciekawe, regularnie czytam je w "Tatrach". Przy czym ciekawe to za mało powiedziane ! Przede wszystkim wskazujące nowe kierunki myślenia, a więc inspirujące, motywujące do głębokiej refleksji. Zamierzam kupić tę książkę. Dzięki Bogu za takich ludzi :)) 2021-11-16 19:26 8. I bardzo dobrze ,że odbyło się bez rac, wrzasków Bąkiewicza i jego nacjonajistów. Święto Odzyskania Niepodległości, to święto wszystkich, którzy mieszkają w granicach naszego kraju i czują się Polakami. Nie ważne jakiego jesteś wyznania, jakiego koloru skóry i na którą partię głosujesz. Oglądasz skoki narciarskie i alpejski Puchar Świata, hokej, koszykówkę ( w której wielu kolorowych graczy), czy telewizyjne seriale. Polska to nasz wspólny dom. Nie dajmy się dzielić nieodpowiedzialnym politykom. 2021-11-14 23:27 9. Nic tylko siedzieć, opalać się i podziwiać. 2021-11-08 09:59 10. Jeden z górali ze zdjęć prowadzi też busa. Kiedyś jechałem z nim, przed busem zatrzymało się taxi na przystanku, gdzie nie wolno taksówkom stawać. On mało nie doszło do rękoczynów. Pan "piękny góral z obrazka" rzucał kur... i innymi. Po czym po kilkuset metrach sam się zatrzymał w miejscu niedozwolonym, by zabrać turystę. Na moje pytanie czemu to zrobił, mając na względzie sytuację z taxi, powiedział: wie pan, no czasem trzeba. Piękne typy o podwójnej moralności w zależności od sytuacji. W zasadzie mentalność nie zmieniła się wcale od czasów, które opisał J. Kurek w "Księdze Tatry". W jakimś sensie, to takie "krokodyle" człowieka. Potrzeba przynajmniej kilkunastu pokoleń.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

FILMY TP

Album TP

Pożegnania