Polecamy
Kliknij i wrzuć ogłoszenie równocześnie do Tygodnika Podhalańskiego i na stronę 24tp.pl

Reklama

2021-12-05 08:00:09

Reklama

Historia

40. Rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce - zapowiedź uroczystości

Msza św., Apel Poległych, koncerty - to główne punkty obchodów 40. rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 r. Wydarzenia odbędą się 12 grudnia.

Mottem obchodów są słowa ks. prof. Józefa Tischnera: "Największa solidarność jest solidarnością sumień", które wypowiedział 19 października 1980 r. 

Uroczystości rozpocznie 12 grudnia o godz. 11.00 Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Katarzyny z udziałem Pocztów Sztandarowych - w oprawie muzycznej Chóru "Gorce". Na 12 zaplanowano Apel Poległych i składanie wiązanek pod obeliskiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki - patrona NSZZ "Solidarność".

W ramach wydarzeń nawiązujących do rocznicy wprowadzenia stanu wojennego na nowotarskim Rynku będzie otwarta wystawa przygotowana przez IPN w Krakowie. Zaplanowano również inscenizację historyczną pt. "Solidarność" nie zginie w góralskiej dziedzinie - PGRH "Błyskawica". 

Po zakończeniu uroczystości kolejnym ich punktem będzie po godz. 13 poczęstunek w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu. Tam też zaplanowano po 14 przemówienia okolicznościowe, wręczenie medali i dyplomów dla zasłużonych działaczy NSZZ "Solidarność". O godz. 14.30 rozpocznie 

się koncert Pamięci Prześladowanych w okresie Stanu Wojennego pt. "Żeby Polska była Polską" w wykonaniu Studio Piosenki Septyma, Iskra, Młode Podhale, Sylaba. Na scenie MCK wystąpi także Lubelska Federacja Bardów z koncertem "Nie zapomnijcie tamtych dni". 

Na wydarzenia zapraszają: Region Małopolski NSZZ "Solidarność" - Oddział nr 6 w Nowym Targu, Burmistrz Miasta Nowy Targ, Stowarzyszenie NZS, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. 

Wydarzeniom patronuje "Tygodnik Podhalański". 

opr. jg

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
realista 2 2021-12-06 16:53:36
@realista. Masz rację, dodałbym 56', 68', 70' oraz 78' . Cel jest był jasny. Po 40 latach mało, trzeba Chińczyka wybrać na stołek w W. A wolność? haha, to pojęcie względne, jak sprawiedliwość.
kurr 2021-12-06 09:34:15
post factum, jesteś trochę niedoinformowany, bo prezes z orbanem już ładnych pare lat temu spotkał się w nocy, w jakimś małym pensjonaciku w bieszczadach. oczywiście rozmowy były tajne. łatwo się domyślić, o czym można rozmawiać z przyjacielem putina. nie wyzywaj wszystkich od ubeków bo to właśnie stara ubecka metoda. chyba że sam jesteś byłym komuchem, jak prawie całe otoczenie prezesa.
realista 2021-12-06 08:28:13
Piękna incjatywa ale należaloby jeszcze zaprosić Prezesa którego nie chciano internowac i sie wylegiwał do południa, towarzysza Prokuratora z czasów komuny Pana Piotrowicza (obecnie wielkiego PiSowca).
Ja pamiętam dobrze te czasy.
Wszystkie te banialuki o wyższych ideach w komentarzach przedmówców należy włożyc między bajki.
Od 40 lat rządzi jedna banda przepoczwarzając sie w rózne nazwy.
Ciemny lud się żre między sobą a każda kolejna władza kradnie . Ty człowieku masz pracować jak niewolnik , wierzyć co ci powiedzą w TVPPiS Polsat PiS i TVN.
Jak potrzebuje się wyluzować psychicznie jade sobie na Slowacje albo do Czech gdzie nie dopada mnie jazgot polityków od samego rana.
post factum 2021-12-05 21:16:58
@kurr, trzymajmy się jednego kryterium. Albo miejsca, albo jawności/tajności spotkań. Inaczej taka dyskusja nie ma sensu.
Jeśli ktoś coś potajemnie, to potajemnie śle monity do USA, żeby nie nakładały sankcji na Rosje za NS i NS 2. I na pewno nie robi tego kaczor z Orbanem z bieszczadzkich krzaków. Przy okazji, skąd te krzaki, jakie krzaki. Widziałem zdjęcia i filmy ze spotkania przywódców skrajnie prawicowych partii w ... Warszawie. I chociaż było ono zamknięte, to nie odbywało sie w żadnych krzakach, ani tym bardziej nie było potajemne. Więc nie siej propagandy rodem z TVN i GW. Bo nawet oni podali, jak było na prawdę!
Po drugie, jedni obalali komunę, drudzy obalali gorzałę z komuną (są stosowne zdjęcia).
Po trzecie, to wy darliście ryja do Morawieckiego (Kornela), "precz z komuną" i "będziesz siedział". Wy, komuniści, byli UBecy z aparatczykami. Pewnie od tego "obalania" w Magdalence wszystko wam się w głowach po.....ło.
kurr 2021-12-05 19:35:20
podszerstek, personalnie to była ta sama Solidarność. żarli się między sobą jak psy, ale wtedy mieli jednak wspólny cel, obalenie komuny, dlatego potrafili przymknąć paszcze. po osiągnięciu celu musiało się wszystko rozpaść, bo ideologicznie to były całkowicie różne światy. tak trwa to do dzisiaj. bardzo ważne, żeby nie mylić z Solidarności z Solidarnością80. już wtedy mówiło się że to twór stworzony lub mocno sterowany przez bezpiekę w celu osłabienia prawdziwej Solidarności. najlepszym przykładem jest wsadzenie za karę morawieckiego (seniora) do samolotu na zachód, kiedy tysiące solidarnościowców siedziało w więzieniach, a prawie wszyscy Polacy marzyli o takiej karze.
do Podszerstka 2021-12-05 19:27:18
@Podszerstku, po co siadać i pisać, jak i tak są tacy, jak kulfon, czy kurr, (Boże, same KU.....Y) którzy twierdzą, że Morawiecki (Kornel) i Macierewicz to zatwardziali komuniści i bolszewicy!! TVN z Michnikiem ich przekonał.
Podszerstek 2021-12-05 19:10:04
mam propozycję - prośbę do redakcji, a i do komentujących.
Taki temat: czy Solidarność roku 80 a nawet 81 była tą samą Solidarnością (personalnie i ideowo), co Solidarność , która zasiadła do tzw. okrągłego stołu.
Może ktoś poważny i wiedzący walnie analityczny artykuł o ewentualnych różnicach.
A może będzie i diagnoza przyczyn tych różnic.
Jeszcze żyją ludzie, którzy pamiętają i rozumieją. ale za parę lat...
Warto napisać.
tylko koni brak 2021-12-05 17:56:44
To teraz już nie wina Tuska tylko Putina? Ech wy Polacy, huta produkująca czołgi padła a wy dalej z szabelkami i ołtarzami polowymi na wojnę. Dobrze, że minister od wojny wycofał sie z tych ołtarzy bo by innowiercy na granicy rzucali w nie kamieniami.
kurr 2021-12-05 17:12:04
post factum, Tusk przynajmniej spotkał się jawnie, a nie po bieszczadzkich krzakach jak prezes z orbanem. po za tym, mi nie musisz wyliczać, gdzie putin ma swoich ludzi.
aż tyle 2021-12-05 16:02:05
@Aborygen. Znasz to, że pieniądz nie śmierdzi, więc przedstawiciele naszego Pana Boga wspierają komuchów i solidaruchów. Wówczas nazywa się to święto. Dzień wypłatyzawsze był zawsze świętem. Poza tym my jesteśmy społeczeństwem cmentarnym i nie lubimy jak ktoś ingeruje w nasze sprawy ostatnio UE. Natomiast my, ochoczo, a jak.
Kulfon 2021-12-05 15:57:45
@Aborygen. Jako naród (może nie cały) obchodzimy dużo głupsze rocznice, miesięcznice i takie tam. Czemu nie pamiętać o 13 grudnia?
@kurr. Racja. A swoją drogą, mieli go (ich) internować za to, że zesrani ze strachu siedzieli u mamy pod stołem, nad morzem? No, ale jemu i sporej części społeczeństwa, wydaje się, że jest zbawcą narodu. Jego przypadek nie dziwi, bo to schizofrenik. Ale Ta część narodu.......?
post factum 2021-12-05 15:16:16
@franek, a ty z nim ? @kurrr, Jezus Maria, aleś mnie wystraszył. Na szczęście z Le Pene i Orbanem, a już myślałem, że z makrelą i szrederem. No tak, ale oni są troszke niższi od Le pen i Orbana, więc nie sa najwięksi. Nie rozumiem tylko po co Wódz (prezes pan) miałby się spotykać z poplecznikami, skoro pamiętnego, 2009 roku spotkał sie z samym Putinem na molo w Sopocie i tam w kurtuazyjnej rozmowie pokazał mu plaże i swój dom na Żoliborzu, następnie tuż po katastrofie razem przybijali sobie żółwiki. Co ten TVN z wami robi!!!

" "Spójrzcie na Polskę i Węgry. Czy to wciąż demokracje, czy coraz bardziej autorytarne państwa?" mówi największy wróg i nieprzyjaciel Putina, były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder w wywiadzie dla tygodnika "Spiegel". W tej samej rozmowie szuka usprawiedliwienia dla zajęcia przez Moskwę Krymu i odmawia skrytykowania.... Putina, ha ha ha ha...
@kurr, @franek, a NS i NS2 to z kim Putin buduje, z Orbanem i Le Pen, czy z Wodzem (prezesem panem)?
tadek 2021-12-05 15:01:28
Coś cuchnie tu , jakby onucami Putina którymi to owija pisowskich trolli takich jak @UBolek który to przy każdym wpisie podpisuje się innym niciem.
Podszerstek 2021-12-05 13:15:10
O, Aborygen...
Ciekawe, czy to ten sam sprzed paru lat, czy jakaś podróbka.
Tak, czy inaczej - trochę bredzi.
kurr 2021-12-05 12:49:21
Franek. to była najgorsza forma prześladowania prezesa pana, nawet go nikt nie chciał internować. mści się za to do dzisiaj, bo wczoraj spotkał się z największymi poplecznikami putina w europie, czyli le pen i orbanem. wyznawcy prezesa powinni trochę przejrzeć na oczy, żeby kiedyś nie odpowiadać za zdradę. zwalanie winy za swoją głupotę może nie uratować przed stryczkiem, tak jak nie uratowało jednego wacka za okupacji.
Cyklista 2021-12-05 12:46:46
Drogi Jacusiu, jak zawsze nic mądrego.
franek 2021-12-05 11:18:55
Trzynasty Grudnia - czyli Dzień W Którym Wódz Spał Do Południa.
Aborygen 2021-12-05 10:50:46
Nie rozumiem Polaków. Rocznicę wprowadzenia SW powinni obchodzić komuniści co jeszcze żyją. Po co msza, przecież jest to niezgodne z linią partii KK. Natomiast zakończenia SW powinni z mszą obchodzić solidarnościowcy. Wy zawsze na poperet.
UBolek 2021-12-05 10:04:29
Eee, jak będzie Msza to rys tadek i antykamerzysta na pewna wezmą udział . Przeciez to jedyni prawdziwi patrioci

Reklama
 • USŁUGI | budowlane
  Remonty łazienek kompleksowe i profesjonalne wykańczanie wnętrz Firma Tellla Robert Łukasz Tel. 505 966 625
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
 • PRACA | dam
  Poszukuję pracownika biurowego. Mile widziana znajomość języka angielskiego. Praca w pełnym wymiarze czasu pracy polegająca głównie na ewidencji dokumentów sprzedażowych i bieżącej obsłudze biura. Cv proszę przesyłać na maila: biuro@wyprawa-skor.pl.
 • PRACA | dam
  Praca w Austrii najwyższe zarobki dla murarzy, cieśli szalunkowych, stolarzy, elektryków. Zjazdy co tydzień, brygady z Podhala. ClubSilesius Tel. 664468573.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy wykwalifikowanego REHABILITANTA z umiejętnością masażu leczniczego. 605 079 054.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT W PIENINACH, 150 m2 + DZIAŁKA REKREACYJNA ogrodzona, GARAŻ w budynku w podpiwniczeniu. Atrakcyjna cena! 507 148 019.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę LOKAL w miejscowości Harkabuz, pod Sklep lub inną działalność. 100 m2. W Centrum miejscowości. Kotłownia + TOALETA. KONTAKT: 508614172
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy dziewczynę z Zakopanego lub okolic, na stanowisko kasjer-sprzedawca, w sklepie zabawkowym na Krupówkach, praca na stałe. 609097999
  Tel.: 609097999
 • PRACA | dam
  Zatrudnię montażystę stolarki okiennej i drzwiowej z doświadczeniem. 502 712 588.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej zatrudni kelnerkę ala carte praca w godzinach 13.00-21.00 lub obsługa bufetu śniadaniowego 7.00-13.00 Zapewniamy atrakcyjne wynagrodzenie. Zapraszam do kontaktu. 608506785 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 608506785
 • PRACA | dam
  Poszukujemy uśmiechniętych oraz komunikatywnych osób do roznoszenia ulotek na Krupówkach i zapisywania na KULIGI zimowe. Atrakcyjne wynagrodzenie. 574-255-794
  Tel.: 574
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/KA, PIZZER/KA, KELNER/KA, POMOC KUCHENNA z doświadczeniem, do karczmy w Bukowinie Tatrzańskiej. Możliwość zamieszkania. 602755354, 888457083.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | inne
  PRACOWNIA KRAWIECKA/SZWALNIA - PRZYJMIE ZLECENIA - KRAWIECTWO LEKKIE - odzież sportowa z dzianin, tkanin bawełnianych i dresowych. ODZIEŻ DO ZAKŁADÓW PRACY, DO HOTELI/PENSJONATÓW - pościele, poduszki dekoracyjne, ręczniki, itp. - Z WŁASNĄ GRAFIKĄ/LOGO (druk, sublimacja, haft). ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY - Pracownia Krawiecka, tel. 665 048 392, malgorzata.surmanska@o2.pl
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA REKREACJĘ HOTELOWĄ. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11, tel. 18 20 150 92 lub mailowy na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • PRACA | dam
  Hotel Sabała w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA RECEPCJĘ. Praca na cały etat, wymagana znajomość języka angielskiego. Prosimy o składanie CV w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub przesyłanie mailem na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • USŁUGI | budowlane
  ŁAZIENKI, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię skrupulatną KSIĘGOWĄ DO PROWADZENIA PEŁNEJ KSIĘGOWOŚCI (od1/4 - 1/2 etatu). Nowy Targ. 606 123 437.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ PANIĄ DO SPRZĄTANIA POKOI W ZAKOPANEM TEL.665889365. 665889365calvados@willacalvados.pl
  Tel.: 665889365
 • PRACA | dam
  RECEPCJONISTĘ/KĘ zatrudni HOTEL PATRIA*** ZAKOPANE, email: hotel@hotelpatria.pl, tel. 608081090
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIE 72m2, 4 pokoje, Nowy Targ Podtatrzańska. 781 672 979.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - SPRZEDAŻ GOFRÓW I WINA GRZANEGO - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • PRACA | dam
  Dom Opieki zatrudni opiekunkę na pełen etat. Pewna i stała praca. 698673260 swiatkowska.w@wp.pl
  Tel.: 698673260
  E-mail: swiatkowska.w@wp.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Korale naturalne-sznury różnej długości i wielkości,atrakcyjne ceny. 601966713
  Tel.: 601966713
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ LUB ROLNĄ - ZAKOPANE, OKOLICE - 503 070 650.
2022-01-21 11:32 Radny apeluje do burmistrza o egzekucję 2022-01-21 10:59 W Tatrach i na Podhalu przybywa śniegu. Solidny mróz 2022-01-21 10:31 Najwięcej zakażeń od początku pandemii 2 2022-01-21 10:30 Niedziela kolędami rozśpiewana 2022-01-21 10:19 Wojciech Fortuna otworzy w Białce Tatrzańskiej olimpijską trasę 1 2022-01-21 10:00 Krakowiacy i górale rozbili więzienie 2 2022-01-21 09:10 Dziś Dzień Babci, jutro Dzień Dziadka 2022-01-21 08:53 Nietrzeźwy rowerzysta dostał wysoki mandat 1 2022-01-21 08:50 Zderzenie w Bukowinie Tatrzańskiej 1 2022-01-21 08:00 Impreza pod Maciejową 2022-01-20 23:14 Mali Białcanie, Beti, Ahaju Fusion Bolivia i Future Folck, a potem światełko do Nieba 2 2022-01-20 22:45 Darmowe zajęcia na trasach narciarskich w Zakopanem 1 2022-01-20 22:00 Na Dzień Babci i Dziadka o zmianach emerytur w Polskim Ładzie 1 2022-01-20 21:29 Rabczański szpital niszczy dokumenty 2022-01-20 20:30 Gdy Wojtek został strażakiem, taką kolekcję przy tym uzbierał 2022-01-20 19:45 Obrodziło wariantami 2022-01-20 19:21 Robią wszystko, by wyłapać narciarskie talenty i szlifować formę najlepszych zawodników (WIDEO) 2022-01-20 18:57 Piotr Żyła z covidem 3 2022-01-20 18:15 Wkrótce startuje Bieg Podhalański. Zapisy ruszyły, a co z pogodą? 2022-01-20 17:30 Dolina Białego zasypana świeżym śniegiem (WIDEO) 2022-01-20 17:00 Mam misję 1 2022-01-20 16:45 Tak się pali w Szczawnicy 6 2022-01-20 16:00 Lodowy pegaz na Równi Krupowej 2 2022-01-20 15:15 Wyciek danych na Orawie 3 2022-01-20 15:06 Coś dla ucha i coś dla serca czyli "Rafał i Romanse" 2022-01-20 14:41 Śnieżyca momentalnie paraliżuje ruch na zakopiance 2022-01-20 14:25 Śnieżna zadymka pod Giewontem, świata nie widać (WIDEO) 2022-01-20 13:52 Czat z wójtem Lipnicy Wielkiej 2022-01-20 13:44 W samo południe otworzyli największy parking w mieście 2 2022-01-20 13:06 Trudno o wolne stoliki 1 2022-01-20 12:46 W samo południe na Krupówkach spore zagęszczenie 2022-01-20 12:23 O przeszłości i przyszłości 1 2022-01-20 12:06 Ponad 300 zgonów i ponad 30 tysięcy nowych zakażeń 3 2022-01-20 11:30 Ratownicy beskidzcy GOPR interweniowali ponad 600 razy 2022-01-20 11:04 Posłuchaj muzyki relaksacyjnej w Kmicicu 2022-01-20 10:45 Filozofia po góralsku w wyjątkowej interpretacji (WIDEO) 2 2022-01-20 10:00 Terapia zapachem 2022-01-20 09:50 Parada Gazdowska w Zębie odwołana 3 2022-01-20 09:41 Kto zgubił milusińskiego malucha? 4 2022-01-20 09:32 Zimowa przygoda z Teatrem Rabcio 2022-01-20 08:54 5-letni chłopiec nagle wbiegł pod jadący samochód 5 2022-01-20 07:59 Chmury, śnieg, oblodzenia i mocny wiatr 2022-01-20 07:00 Tatrzański Orzeł w ogniu krytyki 1 2022-01-19 22:43 Strażacka akcja na Jesionkówce (ZDJĘCIA) 2022-01-19 22:22 Sposób na samowolę 5 2022-01-19 21:46 Czy Piwniczną, Szczawnicę i Starą Lubownię połączy kolejka? 6 2022-01-19 21:09 Strach i niepewność na nowotarskiej uczelni (WIDEO) 5 2022-01-19 21:00 Słowacki skialpinista zginął pod lawiną w Tatrach Słowackich 2022-01-19 20:09 Potrącenie chłopca na ul. Tatrzańskiej w Poroninie. Wezwano ratunkowy śmigłowiec 3 2022-01-19 20:07 Żołnierze szkolą się w Tatrach 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-01-15 12:44 1. Swietne, piekne zdjecie no13. I dziewczyna i piekna i swietna. Oddaje idealnie i sport, i wysilek, rywalizacje. I kobiecosc. Foto roku nie tylko TP. 2022-01-02 18:11 2. Przepiykniy ! Glosno godome - Dziynkujyme ! ''Kolynde barz piyknom spiywome dzis przeciy Niek siy nom weseli Betlejymskiy Dzieciy '' . 2021-12-19 16:49 3. Skansen to kiedyś naprawdę żył za czasów"Wolowatej" były tam noclegi, dobre jedzenie, pełno turystów.Na drodze stało po kilkanaście autokarów a teraz... co widać na zdjęciach... 2021-12-15 04:39 4. Na zdjęciu 42 możemy zobaczyć, że podobnie jak prawo budowlane oraz prawo o ruchu drogowym, na Podhalu nie przyjął się również obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych, w tym wypadku w kościele. 2021-12-10 12:42 5. Dobrze, że czarodziej z Krainy KK poświęcił. Inaczej mogłaby odpaść od ściany. Uff. 2021-12-10 11:57 6. to nie święty Mikołaj tylko Mikołaj. A różnica jest ogromna św. Mikołaj był biskupem, a ten w Tylmanowej to amerykański krasnal 2021-12-05 00:39 7. Teksty Pana Szpilki zawsze były dla mnie ciekawe, regularnie czytam je w "Tatrach". Przy czym ciekawe to za mało powiedziane ! Przede wszystkim wskazujące nowe kierunki myślenia, a więc inspirujące, motywujące do głębokiej refleksji. Zamierzam kupić tę książkę. Dzięki Bogu za takich ludzi :)) 2021-11-16 19:26 8. I bardzo dobrze ,że odbyło się bez rac, wrzasków Bąkiewicza i jego nacjonajistów. Święto Odzyskania Niepodległości, to święto wszystkich, którzy mieszkają w granicach naszego kraju i czują się Polakami. Nie ważne jakiego jesteś wyznania, jakiego koloru skóry i na którą partię głosujesz. Oglądasz skoki narciarskie i alpejski Puchar Świata, hokej, koszykówkę ( w której wielu kolorowych graczy), czy telewizyjne seriale. Polska to nasz wspólny dom. Nie dajmy się dzielić nieodpowiedzialnym politykom. 2021-11-14 23:27 9. Nic tylko siedzieć, opalać się i podziwiać. 2021-11-08 09:59 10. Jeden z górali ze zdjęć prowadzi też busa. Kiedyś jechałem z nim, przed busem zatrzymało się taxi na przystanku, gdzie nie wolno taksówkom stawać. On mało nie doszło do rękoczynów. Pan "piękny góral z obrazka" rzucał kur... i innymi. Po czym po kilkuset metrach sam się zatrzymał w miejscu niedozwolonym, by zabrać turystę. Na moje pytanie czemu to zrobił, mając na względzie sytuację z taxi, powiedział: wie pan, no czasem trzeba. Piękne typy o podwójnej moralności w zależności od sytuacji. W zasadzie mentalność nie zmieniła się wcale od czasów, które opisał J. Kurek w "Księdze Tatry". W jakimś sensie, to takie "krokodyle" człowieka. Potrzeba przynajmniej kilkunastu pokoleń.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Bojcorka

FILMY TP

Album TP