Polecamy
Kliknij i wrzuć ogłoszenie równocześnie do Tygodnika Podhalańskiego i na stronę 24tp.pl

Reklama

2021-12-23 13:00:34

Reklama

List otwarty społeczności akademickiej do społeczności Podhala

Zawirowania na Podhalance

"Zamiast jednoczyć ludzi - dzielił ich, zamiast rozwiązywać problemy - mnożył konflikty, zamiast zarządzać ludźmi - manipulował nimi poprzez "kupienie" lub zastraszenie. Kto nie dał się zniewolić - był eliminowany lub marginalizowany a nawet zniesławiany" -pisze o rektorze Robercie Włodarczyku prof. Maria Płonka.

Podhale jest regionem obfitującym nie tylko w bogactwa naturalne, lecz również w znaczący potencjał ludzki, który potrzebuje kształcenia i rozwoju. Idea ta przyświecała twórcom pierwszej na Podhalu szkoły wyższej,  Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej a później Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu. Od 20 lat „Podhalanka” kształtuje młodzież, naszą podhalańską młodzież, która w opinii wielu nauczycieli akademickich, prowadzących w niej zajęcia, uchodzi za wspaniałą i dobrze zorganizowaną. Uczelnia powinna być ośrodkiem, który wychowuje młodzież i przygotowuje ją do pełnienia ważnych ról społecznych i zawodowych, kształtując przyszłość tego regionu.

 
Zawirowania „na górze” obserwowane w ciągu ostatnich 2 lat mocno naruszyły wizerunek uczelni, jednak pracownicy niezmiennie starają się realizować swoje zadania, ponieważ jako uczelnia powinniśmy stanowić wspólnotę studentów, pracowników oraz władz uczelni w dążeniu do realizacji celów statutowych.

Z rosnącym niepokojem obserwowaliśmy niewłaściwe zachowania Rektora Uczelni, dra hab. Roberta Włodarczyka, profesora uczelni, który zamiast jednoczyć ludzi – dzielił ich, zamiast rozwiązywać problemy – mnożył konflikty, zamiast zarządzać ludźmi – manipulował nimi poprzez „kupienie” lub zastraszenie. Kto nie dał się zniewolić – był eliminowany lub marginalizowany a nawet zniesławiany. Do tego nałożył się nieład organizacyjny, brak kompetencji zarządczych i mnożenie zarządzeń na BIP, często sprzecznych z sobą. Sytuacja ta doprowadziła do tego, że zamiast konsultacji społecznych były konsultacje w wąskiej grupie „trzymającej władzę”, zamiast podwyżki pensji była podwyżka pensum, zamiast demokracji była uzurpacja a zamiast refleksji były represje. Ostatnie wydarzenia są tego dowodem.

W trosce o dobro uczelni i społeczności akademickiej oraz jej przyszłość Kolegium Elektorów, które wybrało rektora, podjęło też trudną decyzję o jego odwołaniu. Odwołanie nastąpiło przygniatającą liczbą 22 spośród 23 członków Kolegium. Jest to poważne wotum nieufności społeczności akademickiej wobec rektora, z którym muszą się liczyć wyższe władze i społeczność Podhala. Odwołany rektor podjął działania represyjne wobec członków niezależnego organu, jakim jest Kolegium Elektorów (natychmiastowe zwolnienia z pracy). Czy tak ma wyglądać zarządzanie uczelnią? Represyjność jest oznaką słabości i kruchości władzy, która nie jest dana raz na zawsze, którą się tylko miewa. Chcemy walczyć o naszą godność i nasze prawa.

Każdy z nas stoi przed ważnym wyborem sumienia: czy chcemy utrzymywać i pogłębiać arogancję władzy, czy chcemy zacząć zmieniać „Podhalankę” na lepsze. Każda władza przeminie a to, jakim jesteśmy człowiekiem, zostaje z nami na zawsze.

Dr hab. Maria Płonka, profesor uczelni, Podhalanka z urodzenia, absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Lesław 2021-12-23 23:18:05
Lepiej bym tego nie ujął. Brawo Pani Profesor Płonka!
Agata 2021-12-23 23:07:53
W takich okolicznościach to wszystko chyli się ku upadkowi. Tylko szybki wybór nowego rektora może uchronić tą uczelnie przed upadkiem.
XYZ 2021-12-23 22:59:22
chyba nei jestescie az tak głupi jak wiedzieliscie ze ma sprawe w prokuraturz ekrajowej a wy go wybieracie na rektora to trzeba byc debilem bez zweryfikowania podejrzen o przestepstwa jakei dokonal
Ona 2021-12-23 22:53:59
Poczekajcie tylko na kolejną aferę taśmową. P. Z., P. M., B. G. D. - wszyscy nieźle umoczeni, a to dopiero początek. polecam zakupić pop corn i czekać na całość dowodów, za chwilę wyjdą sprawy jakie toczyły się na UEK - ile afer było z Włodarczykiem, a jaki podział kasy był dla jego paczki?
Wiem jak było 2021-12-23 22:50:49
Szkoda, że kiedy działo się to samo na UEK-u, doktoranci, którzy walczyli z nim sami zostali znieważeni, stracili godność i byli wyśmiewani. PPUZ wiedziała, że wobec Włodarczyka toczy się sprawa w prokuraturze - ale jak widać niczego nie zrobili. Sami są sobie winni. Doniesienia o jego ekscesach znane były od dawna. A czy profesor Płonka zrobiła coś w sprawie zniszczonych doktorantów Włodarczyka? NIE, a teraz udaje wielką świętą walczącą o sprawiedliwość? Dobre sobie, założę się, że ona jest równie mocno umoczona. W Waszej sitwie jest wiele jeszcze osób, mogę wymieniać z nazwisk, kto za łóżko miał co, kto odpalał działki Włodarczykowi. Profesor Płonka pomogła zniszczyć doktorantów Włodarczyka, wiedziała, że nic z tego nie będzie od samego początku i nie zrobiła nic. Ona także nie nadaje się na swoje stanowisko, tak samo jak reszta jego ludzi.
Pracownicy PPUZ 2021-12-23 21:34:20
Czekamy na znak do strajku. Nie godzimy się na uzurpatorów, którzy nie mają żadnego mandatu do sprawowania władzy.
Mateusz 2021-12-23 21:00:03
Pani Profesor Płonka dobrze wie co pisze, upadek i degrengolada odwołanych władz tej uczelni postępuje w tempie geometrycznym. Zgnilizna moralna, merytoryczna, intelektualna poraża. Włodarczyk, Jego Pani (wybitny licencjat) oraz te kilka miernot nie mają żadnych kompetencji do zarządzania tą Uczelnią. A teraz dodatkowo lekceważą głos elektorów.
Trzymamy kciuki 2021-12-23 19:24:21
Pani Profesor proszę się nie poddawać i posprzątać tą stajnie augiasza.
Recenzent 2021-12-23 18:55:04
Pan Profesor Włodarczyk dobitnie zaprezentował w trakcie pełnienia funkcji rektora swoje braki w obszarze umiejętności zarządzania Uczelnią wyższa. Efekty jego braku kompetencji, ograniczona wiedza, brak doświadczenia przełożyły się na fatalną sytuacje finansową, organizacyjną, personalną Uczelni, a nawet eksploatacyjno-techniczną obiektów uczelnianych. Rozwój inwestycyjny, naukowy i dydaktyczny jest na katastrofalnie niskim poziomie. Perspektywy przed studentami tej Uczelni (na miarę kariery słynnej seminarzystki pana profesora) są nieosiągalne. Bowiem tak jak w przywołanym przypadku same kompetencje zdobyte na Uczelni nie wystarczają do osiągnięcia takich sukcesów zawodowych. Pan Profesor Włodarczyk, pozostawia po sobie nie tylko kompromitacje i wstyd ale przede wszystkim ruiny i zgliszcza bardzo dobrej Uczelni zawodowej.
Społeczność Nowego Targu 2021-12-23 18:22:53
Pani Profesor, ma Pani pełne poparcie lokalnej społeczności.
Zofia 2021-12-23 18:17:44
Brawo Pani Profesor. Trafione w punkt.
Pełna racja 2021-12-23 18:09:24
Niestety zachowanie i działania pana Włodarczyka od dłuższego czasu wskazują, że nie posiada On elementarnych kompetencji do zarządzania Uczelnią wyższą.
Pracownik 2021-12-23 18:04:00
Popieram w całości stanowisko Pani Profesor. Gratuluje odwagi i jestem wdzięczny za ten głos. Panie Profesorze Włodarczyk proszę się zreflektować, opuścić Uczelnie i przestać się zasłaniać spreparowanymi opiniami pseudo-prawników.
Góral 2021-12-23 17:57:36
Pięknie to Pani Profesor napisała, ja jestem zwykły chłop, wiec troszkę prościej i dobitniej to ujmę: Włodarczyk Podhale nie z takimi satrapami sobie radziło. Niszczysz tą Uczelnie, Jej pracowników i wizerunek. Won.
Propozycja 2021-12-23 17:50:29
Czy ktoś wie dlaczego nie ma ani jednego komentarza broniącego pana Włodarczyka na tym portalu? Bo tam w tej garstce świątecznych okupantów nikt nie potrafi pisać albo nie ma nic do napisania. Innej opcji nie ma. Panie samozwańczy rektorze, że tak świątecznie zapytam, z choinki się pan urwałeś? Oszczędź wstydu tej Uczelni, a góry odwiedzaj tylko w celach turystyczno-rekreacyjnych.
Wstyd 2021-12-23 17:38:44
Okupacja biura rektora przez byłego rektora to groteska pomieszana z żenadą. Ja rozumiem że to fajne biuro, ale poziom kompromitacji, który się z tym wiąże jest druzgocący. Tak się kompromitować na całe Podhale? Obciach i wstyd na całego. Chłopie, elektorzy Cię zmietli, miej trochę godności.
Apel do Roberta W. 2021-12-23 16:55:20
Obecne zachowanie Włodarczyka najlepiej pokazuje z kim mamy do czynienia. Ten pan przez ostatnie dni lepiej pokazał swoje oblicze niż ktokolwiek byłby w stanie. Metody którymi nieudolnie próbował zarządzać uczelnią w soczewce przedstawia obecna sytuacja - łamanie prawa, zastraszanie, kłamstwa, prześladowanie. Ale tym razem nastąpiło już przekroczenie rubikonu. Proszę zachować resztki godności i przestań się kompromitować.
Brawo 2021-12-23 16:37:03
Szanowna Pani Profesor, gratuluje olbrzymiej odwagi cywilnej i zdemaskowania działaności Pana profesora Włodarczyka z garstką wspierających Go klakierów. Ta Uczelnia zasługuje na ludzi o zupełnie innej predylekcji niż ten Pan. Jego aktualne działania tylko potwierdzają mizerne kompetencje intelektualne i moralne.

Reklama
 • USŁUGI | budowlane
  Remonty łazienek kompleksowe i profesjonalne wykańczanie wnętrz Firma Tellla Robert Łukasz Tel. 505 966 625
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
 • PRACA | dam
  Poszukuję pracownika biurowego. Mile widziana znajomość języka angielskiego. Praca w pełnym wymiarze czasu pracy polegająca głównie na ewidencji dokumentów sprzedażowych i bieżącej obsłudze biura. Cv proszę przesyłać na maila: biuro@wyprawa-skor.pl.
 • PRACA | dam
  Praca w Austrii najwyższe zarobki dla murarzy, cieśli szalunkowych, stolarzy, elektryków. Zjazdy co tydzień, brygady z Podhala. ClubSilesius Tel. 664468573.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy wykwalifikowanego REHABILITANTA z umiejętnością masażu leczniczego. 605 079 054.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT W PIENINACH, 150 m2 + DZIAŁKA REKREACYJNA ogrodzona, GARAŻ w budynku w podpiwniczeniu. Atrakcyjna cena! 507 148 019.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę LOKAL w miejscowości Harkabuz, pod Sklep lub inną działalność. 100 m2. W Centrum miejscowości. Kotłownia + TOALETA. KONTAKT: 508614172
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy dziewczynę z Zakopanego lub okolic, na stanowisko kasjer-sprzedawca, w sklepie zabawkowym na Krupówkach, praca na stałe. 609097999
  Tel.: 609097999
 • PRACA | dam
  Zatrudnię montażystę stolarki okiennej i drzwiowej z doświadczeniem. 502 712 588.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej zatrudni kelnerkę ala carte praca w godzinach 13.00-21.00 lub obsługa bufetu śniadaniowego 7.00-13.00 Zapewniamy atrakcyjne wynagrodzenie. Zapraszam do kontaktu. 608506785 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 608506785
 • PRACA | dam
  Poszukujemy uśmiechniętych oraz komunikatywnych osób do roznoszenia ulotek na Krupówkach i zapisywania na KULIGI zimowe. Atrakcyjne wynagrodzenie. 574-255-794
  Tel.: 574
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/KA, PIZZER/KA, KELNER/KA, POMOC KUCHENNA z doświadczeniem, do karczmy w Bukowinie Tatrzańskiej. Możliwość zamieszkania. 602755354, 888457083.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | inne
  PRACOWNIA KRAWIECKA/SZWALNIA - PRZYJMIE ZLECENIA - KRAWIECTWO LEKKIE - odzież sportowa z dzianin, tkanin bawełnianych i dresowych. ODZIEŻ DO ZAKŁADÓW PRACY, DO HOTELI/PENSJONATÓW - pościele, poduszki dekoracyjne, ręczniki, itp. - Z WŁASNĄ GRAFIKĄ/LOGO (druk, sublimacja, haft). ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY - Pracownia Krawiecka, tel. 665 048 392, malgorzata.surmanska@o2.pl
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA REKREACJĘ HOTELOWĄ. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11, tel. 18 20 150 92 lub mailowy na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • PRACA | dam
  Hotel Sabała w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA RECEPCJĘ. Praca na cały etat, wymagana znajomość języka angielskiego. Prosimy o składanie CV w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub przesyłanie mailem na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • USŁUGI | budowlane
  ŁAZIENKI, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię skrupulatną KSIĘGOWĄ DO PROWADZENIA PEŁNEJ KSIĘGOWOŚCI (od1/4 - 1/2 etatu). Nowy Targ. 606 123 437.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ PANIĄ DO SPRZĄTANIA POKOI W ZAKOPANEM TEL.665889365. 665889365calvados@willacalvados.pl
  Tel.: 665889365
 • PRACA | dam
  RECEPCJONISTĘ/KĘ zatrudni HOTEL PATRIA*** ZAKOPANE, email: hotel@hotelpatria.pl, tel. 608081090
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIE 72m2, 4 pokoje, Nowy Targ Podtatrzańska. 781 672 979.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - SPRZEDAŻ GOFRÓW I WINA GRZANEGO - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • PRACA | dam
  Dom Opieki zatrudni opiekunkę na pełen etat. Pewna i stała praca. 698673260 swiatkowska.w@wp.pl
  Tel.: 698673260
  E-mail: swiatkowska.w@wp.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Korale naturalne-sznury różnej długości i wielkości,atrakcyjne ceny. 601966713
  Tel.: 601966713
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ LUB ROLNĄ - ZAKOPANE, OKOLICE - 503 070 650.
2022-01-21 12:07 Przytul się. To działa jak magia 2022-01-21 11:32 Radny apeluje do burmistrza o egzekucję 2022-01-21 10:59 W Tatrach i na Podhalu przybywa śniegu. Solidny mróz 2022-01-21 10:31 Najwięcej zakażeń od początku pandemii 2 2022-01-21 10:30 Niedziela kolędami rozśpiewana 2022-01-21 10:19 Wojciech Fortuna otworzy w Białce Tatrzańskiej olimpijską trasę 1 2022-01-21 10:00 Krakowiacy i górale rozbili więzienie 3 2022-01-21 09:10 Dziś Dzień Babci, jutro Dzień Dziadka 2022-01-21 08:53 Nietrzeźwy rowerzysta dostał wysoki mandat 1 2022-01-21 08:50 Zderzenie w Bukowinie Tatrzańskiej 1 2022-01-21 08:00 Impreza pod Maciejową 2022-01-20 23:14 Mali Białcanie, Beti, Ahaju Fusion Bolivia i Future Folck, a potem światełko do Nieba 4 2022-01-20 22:45 Darmowe zajęcia na trasach narciarskich w Zakopanem 1 2022-01-20 22:00 Na Dzień Babci i Dziadka o zmianach emerytur w Polskim Ładzie 1 2022-01-20 21:29 Rabczański szpital niszczy dokumenty 2022-01-20 20:30 Gdy Wojtek został strażakiem, taką kolekcję przy tym uzbierał 2022-01-20 19:45 Obrodziło wariantami 2022-01-20 19:21 Robią wszystko, by wyłapać narciarskie talenty i szlifować formę najlepszych zawodników (WIDEO) 2022-01-20 18:57 Piotr Żyła z covidem 3 2022-01-20 18:15 Wkrótce startuje Bieg Podhalański. Zapisy ruszyły, a co z pogodą? 2022-01-20 17:30 Dolina Białego zasypana świeżym śniegiem (WIDEO) 2022-01-20 17:00 Mam misję 1 2022-01-20 16:45 Tak się pali w Szczawnicy 6 2022-01-20 16:00 Lodowy pegaz na Równi Krupowej 2 2022-01-20 15:15 Wyciek danych na Orawie 3 2022-01-20 15:06 Coś dla ucha i coś dla serca czyli "Rafał i Romanse" 2022-01-20 14:41 Śnieżyca momentalnie paraliżuje ruch na zakopiance 2022-01-20 14:25 Śnieżna zadymka pod Giewontem, świata nie widać (WIDEO) 2022-01-20 13:52 Czat z wójtem Lipnicy Wielkiej 2022-01-20 13:44 W samo południe otworzyli największy parking w mieście 2 2022-01-20 13:06 Trudno o wolne stoliki 1 2022-01-20 12:46 W samo południe na Krupówkach spore zagęszczenie 2022-01-20 12:23 O przeszłości i przyszłości 1 2022-01-20 12:06 Ponad 300 zgonów i ponad 30 tysięcy nowych zakażeń 3 2022-01-20 11:30 Ratownicy beskidzcy GOPR interweniowali ponad 600 razy 2022-01-20 11:04 Posłuchaj muzyki relaksacyjnej w Kmicicu 2022-01-20 10:45 Filozofia po góralsku w wyjątkowej interpretacji (WIDEO) 2 2022-01-20 10:00 Terapia zapachem 2022-01-20 09:50 Parada Gazdowska w Zębie odwołana 3 2022-01-20 09:41 Kto zgubił milusińskiego malucha? 4 2022-01-20 09:32 Zimowa przygoda z Teatrem Rabcio 2022-01-20 08:54 5-letni chłopiec nagle wbiegł pod jadący samochód 5 2022-01-20 07:59 Chmury, śnieg, oblodzenia i mocny wiatr 2022-01-20 07:00 Tatrzański Orzeł w ogniu krytyki 1 2022-01-19 22:43 Strażacka akcja na Jesionkówce (ZDJĘCIA) 2022-01-19 22:22 Sposób na samowolę 5 2022-01-19 21:46 Czy Piwniczną, Szczawnicę i Starą Lubownię połączy kolejka? 6 2022-01-19 21:09 Strach i niepewność na nowotarskiej uczelni (WIDEO) 5 2022-01-19 21:00 Słowacki skialpinista zginął pod lawiną w Tatrach Słowackich 2022-01-19 20:09 Potrącenie chłopca na ul. Tatrzańskiej w Poroninie. Wezwano ratunkowy śmigłowiec 3
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-01-21 11:48 1. @kierowca123, śmiem twierdzić że polska służba zdrowia właśnie zaczyna wyglądać jak w trzecim świecie. Służba zdrowia to nie sprzęt tylko ludzie, chciałoby się powiedzieć odpowiednio wykwalifikowany, przeszkolony, oddany swej misji personel medyczny. A takich ludzi jest jak na lekarstwo. I co ci po tym sprzęcie? Pojedziesz do Nowego Targu i sam sobie zrobisz badanie najnowszym, nowiutkim, nieśmiganym mammografem? Bo NFZ właśnie obciął kontrakt na takie badania i maszyna będzie się kurzyła. Podobnych przypadków po kraju jest mnóstwo, dotyczą również sprzętów zakupionych przez WOŚP. Służba zdrowia teraz wygląda tak że jak chory przychodzi do lekarza na opiekę całodobową to lekarz wzywa na niego policję. Tak, to niejaki toczek, ten koordynator d/s szczepień, do rany przyłóż. Boże chroń nas przed takimi lekarzami. 2022-01-21 11:46 2. " Jednak dopiero komuniści spowodowali, że ponury gmach rozkwitł. Więzienie, przygotowane na przetrzymywanie 500 więźniów, w pierwszym roku po wojnie zaludniło się 1,5 tysiącem pensjonariuszy." Po prostu sielanka. Czy autor oszalał?! 2022-01-21 11:29 3. Może w Zako dorula ponownie otworzy Gubajcę. 2022-01-21 11:28 4. To znaczy że szczepionki działają. 2022-01-21 11:14 5. Może Panu Doruli uda się zrobić jeszcze jakaś imprezę na parę tysięcy ludzi dla promocji Zakoponego 2022-01-21 10:40 6. A gdzie można wypożyczyć biegówki ? 2022-01-21 10:38 7. Szacun rispect, chwała Bohaterom! 2022-01-21 10:17 8. A busiarze i dostawcy dalej w takich warunkach jeżdżą na ogonie. Jak wreszcie zrąbiesz takiego to foch i obraza majestatu. Co z wami jest nie tak ? Sądzicie, że bus na śniegu/lodzie ma nadprzyrodzone właściwości ? 2022-01-21 10:10 9. Od razu PO zdjęciu widać, że akcja się udała, zdobyczna koszulka pięknie się prezentuje. 2022-01-21 09:36 10. No to ceper zapamięta ferie w Zakopanem. Bardzo dobrze!!!!
2022-01-15 12:44 1. Swietne, piekne zdjecie no13. I dziewczyna i piekna i swietna. Oddaje idealnie i sport, i wysilek, rywalizacje. I kobiecosc. Foto roku nie tylko TP. 2022-01-02 18:11 2. Przepiykniy ! Glosno godome - Dziynkujyme ! ''Kolynde barz piyknom spiywome dzis przeciy Niek siy nom weseli Betlejymskiy Dzieciy '' . 2021-12-19 16:49 3. Skansen to kiedyś naprawdę żył za czasów"Wolowatej" były tam noclegi, dobre jedzenie, pełno turystów.Na drodze stało po kilkanaście autokarów a teraz... co widać na zdjęciach... 2021-12-15 04:39 4. Na zdjęciu 42 możemy zobaczyć, że podobnie jak prawo budowlane oraz prawo o ruchu drogowym, na Podhalu nie przyjął się również obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych, w tym wypadku w kościele. 2021-12-10 12:42 5. Dobrze, że czarodziej z Krainy KK poświęcił. Inaczej mogłaby odpaść od ściany. Uff. 2021-12-10 11:57 6. to nie święty Mikołaj tylko Mikołaj. A różnica jest ogromna św. Mikołaj był biskupem, a ten w Tylmanowej to amerykański krasnal 2021-12-05 00:39 7. Teksty Pana Szpilki zawsze były dla mnie ciekawe, regularnie czytam je w "Tatrach". Przy czym ciekawe to za mało powiedziane ! Przede wszystkim wskazujące nowe kierunki myślenia, a więc inspirujące, motywujące do głębokiej refleksji. Zamierzam kupić tę książkę. Dzięki Bogu za takich ludzi :)) 2021-11-16 19:26 8. I bardzo dobrze ,że odbyło się bez rac, wrzasków Bąkiewicza i jego nacjonajistów. Święto Odzyskania Niepodległości, to święto wszystkich, którzy mieszkają w granicach naszego kraju i czują się Polakami. Nie ważne jakiego jesteś wyznania, jakiego koloru skóry i na którą partię głosujesz. Oglądasz skoki narciarskie i alpejski Puchar Świata, hokej, koszykówkę ( w której wielu kolorowych graczy), czy telewizyjne seriale. Polska to nasz wspólny dom. Nie dajmy się dzielić nieodpowiedzialnym politykom. 2021-11-14 23:27 9. Nic tylko siedzieć, opalać się i podziwiać. 2021-11-08 09:59 10. Jeden z górali ze zdjęć prowadzi też busa. Kiedyś jechałem z nim, przed busem zatrzymało się taxi na przystanku, gdzie nie wolno taksówkom stawać. On mało nie doszło do rękoczynów. Pan "piękny góral z obrazka" rzucał kur... i innymi. Po czym po kilkuset metrach sam się zatrzymał w miejscu niedozwolonym, by zabrać turystę. Na moje pytanie czemu to zrobił, mając na względzie sytuację z taxi, powiedział: wie pan, no czasem trzeba. Piękne typy o podwójnej moralności w zależności od sytuacji. W zasadzie mentalność nie zmieniła się wcale od czasów, które opisał J. Kurek w "Księdze Tatry". W jakimś sensie, to takie "krokodyle" człowieka. Potrzeba przynajmniej kilkunastu pokoleń.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania

Album TP

Bojcorka