Reklama

2022-01-07 10:00:00

Reklama

Bywa w Rabce także

Sex w małym mieście

Reklama

Jeśli uczucie jest gorące, to stosunku byle chrząknięciem nie przerwiesz...

Poważna Komisja Ochrony Środowiska wizytuje rabczański miejski park. Pojawiają się zapytania o suche drzewa, o parkowy monitoring, przypadki wandalizmu, o stan ławek, stojących przy parkowych alejkach, a szczególnie o to, że miejsca przeznaczone do siedzenia pod okapem wiekowych drzew są dziwnie „rozklekotane”. Dlaczego? - Ludzie zgłaszają się do mnie właśnie w tej sprawie. Skarżą się, że młodzież na tych ławkach uprawia seks po nocach - radna Elżbieta Szarawara, reprezentująca w radzie miasta społeczność pobliskiego osiedla Orkana, spogląda z wyrzutem w stronę szefa miejskich strażników. Męska część komisji wyraźnie zakłopotana spostrzeżeniem bierze się (z nieukrywanym niesmakiem) do skręcania ławek. - No, całkiem porozkręcane, trzeba by tu przysłać robotnika, niech weźmie klucz płaski i podokręca... - Jak to jest z tym seksem w parku? - Kazimierz Zapała, szef strażników miejskich, ze 2 razy - niczym echo - powtarza niewygodne pytanie, z trudem powstrzymując się od śmiechu. - Proszę się nie dziwić. Muszę ważyć słowa. Sprawa jest - powiedziałbym - śliska. Człowiek coś palnie i się okaże, że urząd ma wakat na stanowisku komendanta.

Ostatecznie szef funkcjonariuszy nabiera powietrza i rozpoczyna stonowany monolog, wprowadzający w temat o tym, że „w zasadzie” każde polskie miasto ma taką niepisaną mapę miejsc miłosnych schadzek. Rabczański Zdrój pod tym względem wyjątkowy nie jest. Fakt, że park jest najchętniej wybierany przez zakochanych, ale są też inne miejsca. Na przykład malowniczo położona droga lokalna, biegnąca wzdłuż zakopianki w Chabówce, jest często wybierana przez pary zmotoryzowane. Podobnie jak boczne dróżki, prowadzące od ulicy Do Pociesznej Wody, nad brzeg Poniczanki. Także droga prowadząca doliną Lubońskiego Potoku ma swoją ugruntowaną pozycję w rankingu. W samym parku natomiast absolutnym „numerem jeden” jest rejon „Grzybka”. Kolejne zdania szefa municypalnej policji nie pozostawiają złudzeń. Straż miejska „seksowne zjawisko” monitoruje, choć mu się specjalnie nie przygląda, bo przecież... nie wypada. Gruchania zakochanych, nawet gdy noszą pewne cechy zachowań „nieobyczajnych”, mogą liczyć na wyrozumiałość miejskich strażników. - W zasadzie uprawianie seksu w miejscu publicznym nie jest wykroczeniem, o ile nie budzi u osób trzecich odrazy, uczucia grozy lub oburzenia - cytuje przepisy komendant Zapała. Zaznacza jednocześnie, że kara za takie „gorszące” amory może być surowa: od upomnienia, po areszt lub grzywnę w wysokości nawet 1,5 tys. zł. - Jeszcze się nam nie zdarzyło, żeby przyszedł na skargę obywatel zgorszony, oburzony lub chociaż przerażony czyimiś amorami - zaznacza komendant, uzupełniając skwapliwie, że za jego rządów strażnicy ani raz konsekwencji w związku z „sekscesami” w miejscu publicznym nie wyciągali.

Amor i szpaka ustrzeli
To oczywiście nie znaczy, że się „zjawisko” marginalizuje. Wręcz przeciwnie. „Zjawisko” ma się dobrze i sezonowo nawet przybiera na sile. Generalnie wraz ze wzrostem temperatury rośnie też ludzka skłonność do afektu. A afekt potrafi ułapić kochanków w najbardziej nieoczekiwanych okolicznościach. Kiedyś jeden z funkcjonariuszy podczas nocnego patrolu, przemierzając radiowozem dobrze oświetlony odcinek powiatowej drogi w centrum miasta, dostrzegł porozrzucane na asfalcie części garderoby. Najpierw w świetle reflektorów pojawiły się buty, później spodnie, a na końcu bielizna. U kresu tego pasa porozrzucanych fatałaszków leżała w objęciach - na środku asfaltu - parka młodych ludzi. Gdy strażnik zobaczył te porozrzucane rzeczy, myślał początkowo, że doszło do jakiegoś wypadku komunikacyjnego. Szybko się wyjaśniło, że chodzi o wypadek innego rodzaju. Zagadnięta przez strażnika parka wyjaśniła, że pozbyła się zbędnych części garderoby z powodu... upału. - Nie powiem, wcale nierzadko spotykamy zakochane pary podczas patroli pieszych. Z własnej inicjatywy w takich sytuacjach nie interweniujemy prawie nigdy. Co najwyżej zaznaczamy swoją obecność znaczącym chrząknięciem. Ale czasem, jak młodzi wiszą jedno na drugim, jak przysłowiowy szpak na czereśni, to nawet chrząkanie za bardzo nie pomaga - zauważa jeden z pragnących zachować anonimowość strażników. Komendant Zapała przypomina sobie tylko jeden przypadek pary, która została upomniana w związku z uprawianiem seksu w miejscu publicznym. - No, trzeba było z nimi zrobić porządek, bo dosłownie na nic nie reagowali. Nie skutkowało chrząkanie. Normalnie ci młodzi zupełnie nie widzieli, co się wokół nich dzieje. Chyba jest trochę prawdy w tym powiedzeniu, że miłość jest ślepa...

Park a demografia
Monitoring, zbudowany przy okazji rewitalizacji, całkowicie beznamiętnie obserwuje swymi kilkunastoma szklanymi oczyma każdy niemal przejaw życia na terenie miejskiego parku. Gdyby kamery były bardziej „ludzkie”, pewnie częściej dochodziłoby do usterek albo przynajmniej szkła obiektywów by parowały. - No, faktycznie, czasami monitoring utrwala sceny, które da się zinterpretować tylko w jeden wiadomy sposób. Jednak kamery dają pewien dystans, szerszy kontekst. Tak więc sceny, które się rozgrywają wieczorami z udziałem młodych par, nie są takie - jakby to powiedzieć - dosłowne - komentuje dyplomatycznie komendant Zapała. Zapewnia przy tym skwapliwie, że nawet na najbardziej „jednoznaczne” sceny rozgrywające się przed kamerami straż nie reaguje. - Monitoring ma nam z definicji służyć do wykrywania i sprawnej neutralizacji zagrożeń. A to gruchanie z pewnością zagrożeniem nie jest - kwituje szef miejskich strażników. Nieoficjalnie strażnicy tłumaczą, że w czasach niżu demograficznego „gruchanie” powinno być traktowane jako zgodne z prokreacyjną polityką samorządu.

Burdel na kółkach
Mimo deklarowanej pobłażliwości dla zakochanych, czasami jednak cierpliwość rabczańskiego miejskiego strażnika jest wystawiana na poważną próbę. Przykład? Ubiegłe lato, jedno z sołectw na terenie gminy. Strażnicy celowo nie podają dokładnej lokalizacji, podkreślają jednak, że rzecz działa się nad rzeką. W jednej z bocznych uliczek zaparkował bus, który wedle wszelkich znaków na ziemi i niebie był mobilną... agencją towarzyską. - Dla zakochanych trzeba być wyrozumiałym. Ale to, to już podpadało pod miłość komercyjną. A takiej nie mogliśmy tolerować - podkreśla komendant Zapała. Strażnicy, zaalarmowani przez zbulwersowanych mieszkańców, „podjęli intensywne czynności zmierzające do zneutralizowania miejscowego zagrożenia - obrazy moralności”. Co prawda ostatecznie burdelu na kółkach nie udało się namierzyć, ale przedsiębiorczy właściciel „wesołej inicjatywy” ze swą menażerią więcej na terenie gminy się nie pokazał.

Marek Kalinowski
Tygodnik Podhalański 29/2013 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Berger 2022-01-07 16:19:48
Tytuł mógłby brzmieć raczej "sex na małej ławeczce"

Się mi przypomniał stary żydowski dowcip:
-Mosze, Mosze, twoja Salcie stuka się z całym miastem
- oj, tam, wielkie mi miasto- dwie ulice na krzyż

Reklama
 • PRACA | dam
  BEERNARIUM Zakopane poszukuje koleżanki/kolegi na pozycję: Recepcjonista/ka ZAKRES OBOWIĄZKÓW: obsługa gości w recepcji i strefie SPA; przygotowanie SPA do zabiegów i dbanie o wysoki standard obsługi; OFERUJEMY: dobre wynagrodzenie. 518601511 office@scandispa.com piwnespa.com
  Tel.: 518601511
  E-mail: office@scandispa.com
  WWW: piwnespa.com
 • PRACA | dam
  Restauracja w Zakopanem zatrudni kucharza na stałe. Umowa o prace, wysokie wynagrodzenie,elastyczny grafik. 600356497
  Tel.: 600356497
 • PRACA | dam
  Zatrudnię kierowcę kat. C +E. w transporcie międzynarodowym. Elastyczny system pracy. Płacą na dniówki. 722396535jasiontransport@interia.eu Zakopiańska, 18
  Tel.: 722396535
 • PRACA | dam
  Przyjmę NA WYLEWKI MASZYNOWE. 503 532 680.
 • PRACA | dam
  Przyjmę BRYGADY NA TYNKI MASZYNOWE. 503 532 680.
 • PRACA | dam
  TECHNICZNY w małym hotelu 4* w centrum Zakopanego. Nie wymagamy doświadczenia. Tel. 665 678 182
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/RKA ŚNIADANIOWI / POMOC KUCHENNA w małym hotelu 4*. Umowa, spokojny tryb pracy. Tel. 792276261.
 • PRACA | dam
  POKOJOWA w hotelu 4* w centrum Zakopanego, umowę o pracę. Mały hotel, spokojna praca. Tel.665 678 182
 • USŁUGI | budowlane
  Remonty łazienek kompleksowe i profesjonalne wykańczanie wnętrz Firma Tellla Robert Łukasz Tel. 505 966 625
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
 • PRACA | dam
  Praca w Austrii najwyższe zarobki dla murarzy, cieśli szalunkowych, stolarzy, elektryków. Zjazdy co tydzień, brygady z Podhala. ClubSilesius Tel. 664468573.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy wykwalifikowanego REHABILITANTA z umiejętnością masażu leczniczego. 605 079 054.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT W PIENINACH, 150 m2 + DZIAŁKA REKREACYJNA ogrodzona, GARAŻ w budynku w podpiwniczeniu. Atrakcyjna cena! 507 148 019.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię montażystę stolarki okiennej i drzwiowej z doświadczeniem. 502 712 588.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej zatrudni kelnerkę ala carte praca w godzinach 13.00-21.00 lub obsługa bufetu śniadaniowego 7.00-13.00 Zapewniamy atrakcyjne wynagrodzenie. Zapraszam do kontaktu. 608506785 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 608506785
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | inne
  PRACOWNIA KRAWIECKA/SZWALNIA - PRZYJMIE ZLECENIA - KRAWIECTWO LEKKIE - odzież sportowa z dzianin, tkanin bawełnianych i dresowych. ODZIEŻ DO ZAKŁADÓW PRACY, DO HOTELI/PENSJONATÓW - pościele, poduszki dekoracyjne, ręczniki, itp. - Z WŁASNĄ GRAFIKĄ/LOGO (druk, sublimacja, haft). ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY - Pracownia Krawiecka, tel. 665 048 392, malgorzata.surmanska@o2.pl
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA REKREACJĘ HOTELOWĄ. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11, tel. 18 20 150 92 lub mailowy na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • PRACA | dam
  Hotel Sabała w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA RECEPCJĘ. Praca na cały etat, wymagana znajomość języka angielskiego. Prosimy o składanie CV w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub przesyłanie mailem na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • USŁUGI | budowlane
  ŁAZIENKI, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - SPRZEDAŻ GOFRÓW I WINA GRZANEGO - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • PRACA | dam
  Dom Opieki zatrudni opiekunkę na pełen etat. Pewna i stała praca. 698673260 swiatkowska.w@wp.pl
  Tel.: 698673260
  E-mail: swiatkowska.w@wp.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Korale naturalne-sznury różnej długości i wielkości,atrakcyjne ceny. 601966713
  Tel.: 601966713
2022-01-28 13:00 Pogarszają się warunki na drogach. Pierwsze stłuczki 2022-01-28 13:00 10 lat Związku Podhalan w Bystrej Podhalańskiej 2022-01-28 12:21 Dachowanie w Nowej Białej (ZDJĘCIA) 1 2022-01-28 12:15 Zbiórka na renowację Domu Władysława Orkana 2022-01-28 11:30 Wieje i sypie. Tak jest na Drodze pod Reglami (WIDEO) 2022-01-28 11:05 Sztuka pogranicza. Wernisaż odwołany z powodu pandemii 2022-01-28 10:47 Codzienny raport covidowy 2022-01-28 10:44 Od Columbo do Karpiela - spotkanie online 2022-01-28 10:00 Go Go w drodze do niepodległości.. placu niepodległości 3 2022-01-28 09:00 Przejrzyj na oczy 3 2022-01-28 08:00 Kolędowanie online ze Związkami Podhalan na świecie 2022-01-27 22:25 Takie widoki z Harendy mieli narciarze (WIDEO) 2022-01-27 21:47 TOPR ogłosił trzeci stopień zagrożenia lawinowego 2022-01-27 21:45 Czworonożny ratownik TOPR. Czy wiesz jak wygląda jego szkolenie? 2022-01-27 21:15 Ostrzeżenia meteo dla Podhala i Tatr. Silny wiatr, zamieć i opady śniegu 2022-01-27 20:30 Kadisz za dawnych sąsiadów 10 2022-01-27 20:00 Zapisy do biegu w Tatrach. 5000 metrów przewyższenia, 65 km długości 2022-01-27 19:15 Z Krakowa do Myślenic też pojedziemy drogą ekspresową? 3 2022-01-27 18:30 Tylko oni nosili pasiaki z fioletowym trójkątem 1 2022-01-27 17:45 Przykre zdarzenie na koniec ferii 1 2022-01-27 17:23 Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodziył... Ostatnie dni festiwalu 2022-01-27 17:20 Podźme syćka do stajenki... 2022-01-27 17:00 Ludzie grzęzną w śniegowej brei 7 2022-01-27 16:37 Nad Tatrami lata policyjny śmigłowiec 3 2022-01-27 16:15 Zięba u ministra 2022-01-27 15:30 Moja babcia i mój dziadek. Wyłoniono laureatów konkursu (WIDEO) 2022-01-27 14:45 Na drogach dziś lepsze warunki, ale jutro czeka nas śnieżyca 1 2022-01-27 14:00 Na nartach dookoła - nowa trasa w centrum miasta już otwarta 1 2022-01-27 13:41 Dziś zamieniamy reklamówki na torby wielorazowego użytku 1 2022-01-27 13:15 Jak tam w górach? 2022-01-27 12:30 Na Podhalu test na covid zrobisz tylko w jednej aptece 8 2022-01-27 12:05 Poszukiwany pies, który uciekł z pożaru w Baligrodzie 1 2022-01-27 11:45 Waloch jakiego nie znacie 2022-01-27 11:04 Posłuchaj muzyki relaksacyjnej w Kmicicu 2022-01-27 10:45 Rekordowa liczba zakażeń koronawirusem w Polsce 2022-01-27 10:00 Wygraj z bólem kręgosłupa 2022-01-27 09:32 Silny wiatr i opady śniegu. Od piątku kapryśna pogoda 2022-01-27 09:00 Kubki dla zdobywców czterech wież 1 2022-01-27 08:00 Zamiast szuflowania ścinają... palmy 2022-01-27 07:00 Od cinkciarza do ministra 23 2022-01-26 22:08 Strażacy wezwani na Małe Żywczańskie w Zakopanem 2022-01-26 22:06 Nie żyje zasłużony ratownik GOPR 2022-01-26 21:40 Te małżeństwa z Poronina są ze sobą od 50 lat 2022-01-26 21:29 Pożar stolarni w Podwilku 2022-01-26 20:59 Chodniki w Zakopanem przypominają piaszczystą plażę 9 2022-01-26 20:15 Jest okazja! Możesz spędzić dzień z ratownikami TOPR 2022-01-26 19:48 Wybierz się do Galerii Jatki 2022-01-26 19:30 Na Krupówkach turystów nie brakuje, a niebawem rozpoczną się warszawskie ferie 2022-01-26 18:45 Ograniczenia w urzędzie w Szczawnicy 2 2022-01-26 18:00 Staranowana przez narciarza dziewczyna poszukuje świadków zdarzenia (WIDEO) 35
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-01-28 12:35 1. warcij ze... 2022-01-28 12:28 2. Ale kto w końcu zamordował te 2866 osób? Polscy narodowcy? Kto jest dzisiaj i jakim cudem właścicielem majątków tych osób zamordowanych? KOD może odpowiedzieć na te pytania? Prawda Was wyzwoli towarzysze! 2022-01-28 12:09 3. Jestem już stary i mógłbym to mieć w głębokim poważaniu ale z takim społeczeństwem jak @Taki sobie turysta do Europy nie ma po co iść ,pewno katolik wierzący w zabobony ,zaścianek sowiecki , pokolenie które ma być motorem Polski okazuje się zacofanym bagnem. 2022-01-28 11:47 4. JJ a może napisz ps na dzisiaj bo wydaje sie że wszystko zdechło 2022-01-28 11:36 5. Nasi lokalni Tutsi i Hutu potrafią zbrukać nawet pamięć ofiar takiej tragedii jak II Wojna Światowa. Wstyd mi za Was krajanie. 2022-01-28 11:28 6. Zgadzam się z tobą, ale przecież wybory się zbliżają, a tutaj najlepszy suweren jest ;) 2022-01-28 11:11 7. Kogo to obchodzi, Twoja nieprzymuszona wola. Lepiej, rząd chce żeby twoja emerytura zależała od zamożności twoich dzieci, czyli nic pod stołem dzieciaki. Ciekawe, czy kara to też 15 tyś. Kwiestią czasu będzie jak znkwu zarobki będą w milionach. 2022-01-28 10:43 8. Nie rozumiem dlaczego panienki nie rozbierają się na środku Krupówek. Zdecydowanie brakuje takich atrakcji w pięknym parku kulturowym, zwanym właśnie Krupówkami. 2022-01-28 10:31 9. Przejrzeć katolicy na oczy i zamiast na tacę tym pasożytom w kościele ,to lepszy pożytek będzie jak dacie na sprzęt dla chorych dzieci . 2022-01-28 10:08 10. Czy Was naprawdę pogięło? To nie jakaś pop... gra i pyskówki . To byli ludzie do k... nędzy. Ludzie.
2022-01-26 15:58 1. WYSZEDŁ MU PRZYPADKIEM JEDEN SKOK W ŻYCIU A ROBIĄ Z NIEGO BOHATERA NA WIEKI ..,ŻENADA... 2022-01-23 09:13 2. Korzystniejsza byłaby nauka angielskiego a nie pajacowanie na nartach za moje pieniądze. 2022-01-15 12:44 3. Swietne, piekne zdjecie no13. I dziewczyna i piekna i swietna. Oddaje idealnie i sport, i wysilek, rywalizacje. I kobiecosc. Foto roku nie tylko TP. 2022-01-02 18:11 4. Przepiykniy ! Glosno godome - Dziynkujyme ! ''Kolynde barz piyknom spiywome dzis przeciy Niek siy nom weseli Betlejymskiy Dzieciy '' . 2021-12-19 16:49 5. Skansen to kiedyś naprawdę żył za czasów"Wolowatej" były tam noclegi, dobre jedzenie, pełno turystów.Na drodze stało po kilkanaście autokarów a teraz... co widać na zdjęciach... 2021-12-15 04:39 6. Na zdjęciu 42 możemy zobaczyć, że podobnie jak prawo budowlane oraz prawo o ruchu drogowym, na Podhalu nie przyjął się również obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych, w tym wypadku w kościele. 2021-12-10 12:42 7. Dobrze, że czarodziej z Krainy KK poświęcił. Inaczej mogłaby odpaść od ściany. Uff. 2021-12-10 11:57 8. to nie święty Mikołaj tylko Mikołaj. A różnica jest ogromna św. Mikołaj był biskupem, a ten w Tylmanowej to amerykański krasnal 2021-12-05 00:39 9. Teksty Pana Szpilki zawsze były dla mnie ciekawe, regularnie czytam je w "Tatrach". Przy czym ciekawe to za mało powiedziane ! Przede wszystkim wskazujące nowe kierunki myślenia, a więc inspirujące, motywujące do głębokiej refleksji. Zamierzam kupić tę książkę. Dzięki Bogu za takich ludzi :)) 2021-11-16 19:26 10. I bardzo dobrze ,że odbyło się bez rac, wrzasków Bąkiewicza i jego nacjonajistów. Święto Odzyskania Niepodległości, to święto wszystkich, którzy mieszkają w granicach naszego kraju i czują się Polakami. Nie ważne jakiego jesteś wyznania, jakiego koloru skóry i na którą partię głosujesz. Oglądasz skoki narciarskie i alpejski Puchar Świata, hokej, koszykówkę ( w której wielu kolorowych graczy), czy telewizyjne seriale. Polska to nasz wspólny dom. Nie dajmy się dzielić nieodpowiedzialnym politykom.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Album TP

FILMY TP

Bojcorka