Reklama

2022-01-11 10:00:00

Reklama

Nowotarska palestra

Dream team

Reklama

Przyjaciele - sędzia i adwokat - na jednej sali rozpraw. Skandal czy ich prywatna sprawa. Przypominamy dziś nasze dziennikarskie śledzwo z 2013 roku.

Szaflary, jesień ubiegłego roku, zapada zmrok. X ma czekać w samochodzie w okolicy term. Telefonicznie prosił o  anonimowość i spotkanie poza miastem. - To bardzo poważna sprawa - zastrzega na początku rozmowy. Mężczyzna jest w średnim wieku, elegancko ubrany. Mimo że jesteśmy sami, mówi szeptem. Prowadzi własną działalność gospodarczą. Niedawno się rozwiódł. Teraz stoi przed sądem, w wydziale cywilnym Sądu Rejonowego w Nowym Targu. - Mam sprawę z żoną o majątek. Ale jestem bez szans - X nerwowo rozgląda się, czy nikogo nie ma wokół. - Rozprawę prowadzi sędzia Marta Kuzak, a adwokatem mojej żony jest mecenas Władysław Chowaniec. Przecież wszyscy wiedzą, że to dobrzy znajomi, nawet jeżdżą razem na wycieczki - przekonuje. Jest gotowy wskazać terminy, gdzie i kiedy pojawiali się razem. Jego zdaniem to skandaliczna sytuacja, a w mieście to żadna tajemnica. - Przecież tak chyba nie może być. Dalej mężczyzna opowiada, jak szukał dla siebie pełnomocnika. - Byłem nawet w Zakopanem. Jedna mecenas odmówiła mi, gdy powiedziałem, kto prowadzi sprawę żonie i kto jest sędzią - X denerwuje się, w rozmowie stawia coraz mocniejsze zarzuty. Uważa, że takich jak on pokrzywdzonych jest w Nowym Targu więcej. - Może wystarczy ich wspólne zdjęcie i ktoś się wreszcie sprawą zainteresuje. Nazajutrz wysyła do redakcji SMS - a: „Nie wygram z nimi. Jedyne, czego chcę, to pomóc, żeby innych ostrzec. Oni grają razem w tenisa, warto sprawdzić”. Sprawdzamy. - Gram czasem z Władziem w tenisa. Pani Kuzak też się przyłączyła parę razy. Władek uczył ją grać. Ale ja tego nie mówiłem - słyszymy na korcie w Nowym Targu. Miejscowi adwokaci niechętnie godzą się na rozmowę. A zwłaszcza, gdy sprawa dotyczy ich kolegów. Dopiero po kilku tygodniach starań ktoś decyduje się mówić. - Powiem, ale tekst będzie bez mojego nazwiska - zastrzega na wstępie. - Kiedyś aż mnie zamurowało. Byłam z koleżanką w termach w Szaflarach. Załatwiła bilety, poszłyśmy. Weszłam wprost na sędzię Kuzak i mecenasa Chowańca. Byli w szlafrokach na basenie. To było w listopadzie 2012 roku. Mecenas nie ma wątpliwości, że zażyłość obojga jest w Nowym Targu powszechnie znana, zwłaszcza wśród palestry. - Żartobliwie mówi się o nich „dream team”. Zapytałam kiedyś kolegę adwokata, czy nie czas, żeby coś z tym zrobić. Może wszyscy razem? Powiedział mi, że na układy nie ma rady. Słyszała od sędziów, że zwracali się do prezesa sądu, żeby zajął się sprawą. - Podobno powiedział, że nie mają dowodów, a jak będą dalej gadać, to sami trafią pod sąd. Informację potwierdzamy u sędzi Z. Ona także chce pozostać anonimowa. - Dziwię się, że u nas w sądzie akceptuje się taką sytuację. Jak kiedyś to wybuchnie, to ludzie zaczną zastanawiać się, dlaczego zapadł taki, a nie inny wyrok. Więcej na ten temat nie chcę się wypowiadać - ucina.

Świetni prawnicy
Marek Rusin, prezes Sądu Rejonowego w Nowym Targu, nie przypomina sobie, aby kiedykolwiek ktoś stawiał taką sprawę na posiedzeniu sędziów. Zresztą nigdy nie miał żadnych podstaw do interwencji. - Muszę opierać się na oficjalnych zarzutach. Znam te osoby. Tu, na terenie sądu, ich zachowanie nigdy nie budziło zastrzeżeń. Prezes przypomina sobie, że o wspólnych wycieczkach słyszał, ale niewiele. Podkreśla, że oboje są znakomitymi prawnikami, a sędzia Kuzak przyjmuje często najtrudniejsze i najbardziej pracochłonne sprawy. - Sprawy dzieli przewodnicząca wydziału pani Janina Furczoń. Kieruje się wyłącznie prawem i ściśle ustalonymi zasadami - dodaje. Zdaniem Rusina w razie wątpliwości każdy może złożyć wniosek o wyłączenie sędziego. Powołuje się wówczas trzyosobową komisję, składającą się z zawodowych sędziów, która rozpatruje wniosek. - Były takie wnioski w sprawie sędzi Kuzak, ale zostały przez komisję odrzucone - przypomina sobie. Przyznaje jednak, że sędziowie niechętnie wyłączają swoich kolegów, bo mają świadomość, że ktoś z nich musi potem ich sprawę przejąć.

Bez szans
W nowotarskiej redakcji Tygodnika Podhalańskiego pojawia się szpakowaty, starannie ubrany mężczyzna. - Tak, wniosłem o wyłączenie sędziego - oświadcza. Zenon Ochmański jest emerytem. Od 3 lat walczy przed nowotarskim sądem z byłą żoną o majątek. Uważa, że jego szanse są małe, bo sędzia i adwokat, jego przeciwnik, są dobrymi znajomymi. We wniosku o wyłączenie sędziego o swoich podejrzeniach jednak nie pisze. Domaga się zmiany, bo uważa, że sędzia Marta Kuzak jest do niego uprzedzona. „Podczas oględzin sporu pani sędzia w sposób bardzo nerwowy zwracała się do mnie, wielokrotnie w obecności świadków krzyczała na mnie, nie zezwoliła na moją swobodną wypowiedź, upominała mnie (...). Według mnie taki sposób prowadzenia rozprawy sugeruje, że pani sędzia jest do mnie negatywnie nastawiona i w związku z tym obawiam się, czy moja sprawa zostanie rozstrzygnięta w sposób obiektywny” - pisze we wniosku. Ochmański o związkach pani sędzi z adwokatem miał dowiedzieć się od rodziny Y, znajomych, którzy wcześniej stawali przed sądem. Przestrzegali go, żeby na wiele nie liczył, bo ich zdaniem Chowaniec jest bardzo skuteczny. - Już na drugiej rozprawie odniosłem wrażenie, że mieli rację. Sędzia Kuzak cały czas na mnie krzyczała, a na Chowańca ani razu nie podniosła głosu. Mało tego, była w stosunku do niego bardzo uprzejma i grzeczna - przekonuje pan Zenon. Y, znajomy Ochmańskiego, potwierdza, że uprzedzali go. Nie chcą jednak wracać do tamtych czasów. Przestrzegają przed „układem” w nowotarskim sądzie i ujawnianiem w prasie swojego nazwiska.

Czasem jestem jędzą
- Nie zamierzam składać wniosku o wyłączenie mnie od orzekania w tej lub innej sprawie, bo moim kolegą czy przyjacielem jest mec. Chowaniec. Bo nie łączy nas stosunek osobisty tego rodzaju, że miałby wpłynąć na moją bezstronność - stwierdza stanowczo Marta Kuzak, sędzia Sądu Rejonowego w Nowym Targu. Mija godzina 15 i do zamknięcia budynku sądu zostało niewiele czasu. Brunetka, krótko ścięta, typ osoby silnej i zdecydowanej. Ostrzega, by nie oceniać jej wieku po wyglądzie. Zanim pojawią się pytania dotyczące sądu, będzie o jej ukochanym Roztoczu, górskich wędrówkach i początkach pracy w Nowym Targu, dokąd trafiła w 1983 roku. Wreszcie przyznaje, że wspólnie z mec. Chowańcem korzystają z wycieczek organizowanych np. przez Związek Polskich Prawników. - Zrzeszenie organizuje wyjazdy do teatru i do opery. Mało tego, ZPP organizuje nawet potańcówki. Nie wiem, nie pamiętam, czy z panem Chowańcem tańczyłam. Chodzimy razem po Tatrach. Graliśmy w tenisa - wymienia wspólne zainteresowania. Jej zdaniem co innego przyjaźń, koleżeństwo, a co innego praca. - Pan Chowaniec jest na sali rozpraw dla mnie przeciwnikiem takim samym, jakby po drugiej stronie stał inny adwokat - zapewnia. Uważa, że w każdym środowisku tak jest, że lekarze czy prawnicy przyjaźnią się ze sobą. - Na adwokata patrzę tylko przez jeden pryzmat - czy właściwie prowadzi sprawę - dodaje. Sędzia Kuzak jest zdania, że nie może odpowiadać za cudze emocje. - Ja z żadnej przyjaźni nie zrezygnuję. Jeśli ktoś uważa, że nie zachowuję bezstronności podczas orzekania, niech składa wniosek o moje wyłączenie. To, czy ja jestem miła dla kogoś, czy nie, nie ma żadnego znaczenia. Zawsze zachowuję bezstronność, bez względu na to, czy jestem uśmiechnięta, czy oschła. Tak, przyznaję, czasem na sali rozpraw jestem jędzą - kończy.

Koleżeńskie kontakty
- Chowaniec może wszystko - mówią o nim w mieście przyjaciele i wrogowie, których ma chyba po równo. Mimo że jest już po siedemdziesiątce, nadal wyjątkowo sprawny fizycznie. Koszykówka, narty to jego żywioł. - Jest dobrym prawnikiem i nikt, komu życie miłe, temu nie zaprzeczy - śmieje się jeden z adwokackich konkurentów. Jego zdaniem mecenasowi Władysławowi Chowańcowi zazdroszczą nie tylko talentu, ale i kasy. Mówi się w Nowym Targu, że zainwestował nawet w termy w Białce. Ile w tym prawdy, nie wiadomo. - Wychodzicie na pół godziny na kawę - rozkazuje swoim zaskoczonym współpracownikom, gdy pojawiam się w jego kancelarii adwokackiej przy Szaflarskiej. Minutę później nie ma już nikogo. Szarmancki, uśmiechnięty, pewny siebie, wie, z czym przychodzę. - Prezes sądu wspominał coś - rzuca na początek. Przyznaje, że z sędzią Martą Kuzak łączą go koleżeńskie kontakty. - Tak jak i ze wszystkimi innymi sędziami - dodaje szybko. Potwierdza, że lubią jeździć razem na wycieczki organizowane przez Związek Prawników Polskich. Nie widzi w tym nic złego. - Nigdy nie wyjeżdżaliśmy sami. Tenis? - nie pamięta, czy razem grali. Być może kiedyś odbijali. - Podejrzewam, że na palcach jednej ręki można wyliczyć sprawy, w których byłem pełnomocnikiem, a sędzią Kuzak. A co najważniejsze, zawsze traktowany byłem jak każdy inny - oświadcza. Chowaniec także uważa, że dobrym sposobem na czyjeś wątpliwości co do bezstronności sędziego jest wniosek o jego wyłączenie. - Jeśli odrzucą, zawsze można złożyć zażalenie do sądu okręgowego. Zresztą teraz to już żadnych nowych spraw nie dostaję. To chyba efekt waszej rozmowy z prezesem - zastanawia się. - Można zapytać przewodniczącej wydziału.

Po kolei
Sędzia Janina Furczoń, była prezes sądu rejonowego, dziś przewodnicząca wydziału cywilnego, dokonuje przydziału spraw poszczególnym sędziom. - Mam określony sposób i nie mogę od niego odstąpić. Dokonuje go po kolei, według daty wpływu sprawy. Nawet co do minuty. Sekretariat rejestruje je i dzieli na odpowiednie repetytoria. Potem kolejno sprawy przydzielane są sędziom według kolejności ich ułożenia na karcie. Ten sposób określa nasz regulamin. Odstąpienie od tego systemu stworzyłoby bałagan - wyjaśnia. Tłumaczy, że chodzi też o sprawiedliwe ilościowo i jakościowo ich przydzielanie. W przeciwnym wypadku mogłoby dojść do tego, że jeden sędzia ma dużo więcej spraw od innego albo ma np. same trudniejsze sprawy. - Na inny temat nie mogę się wypowiadać, nie mieszkam w Nowym Targu. Po pracy nie kontaktuję się tu z nikim. Pewnie bym mogła kogoś zaprosić, bo np. biegam na nartach, ale unikam takich sytuacji. Nie przyjaźnię się z adwokatami - podsumowuje.

Czas na komentarz
Podobne sprawy nie są rzadkością w Polsce. Nie zmienia to faktu, że trzeba o nich głośno mówić. Podczas rozmów z sędzią i adwokatem kilkakrotnie wychodziłem z dziennikarskiej skóry i namawiałem swoich rozmówców, dla dobra sądu, do wyłączenia się ze wspólnie prowadzonych spraw. Nie znalazłem zrozumienia. O komentarz poprosiłem Waldemara Żurka z Krajowej Rady Sądownictwa. Uważa, że mając takie podejrzenia, stanowczo należy reagować, zgłaszając takie przypadki. Są instytucje sądowe, także zewnętrzne, np. komisja etyki, które tego typu przypadki badają. - Sędzia powinien unikać jakichkolwiek sytuacji, które by wywoływały uzasadnione podejrzenie co do jego bezstronności - uważa Waldemar Żurek.
Jurek Jurecki
Tygodnik Podhalański 27/2013

Burza po Dream Team
Dziesiątki maili i telefonów z całej Polski do naszej redakcji. - Zbadamy sprawy sędzi Marty Kuzak do spodu - zapewnia rzecznik Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.
To był krzywdzący wyrok (...). Czuję się oszukany (...). Sąd krzyczał na mnie nieustannie (...). Zmarnowali mi życie (...). Straciłem majątek” - to tylko fragmenty listów, które zalały redakcję Tygodni-ka Podhalańskiego po tekście śledczym „Dream Team”. Na podstawie wielu rozmów opisaliśmy sytuację w nowotarskim sądzie, w którym na jednej sali rozpraw pojawiają się zaprzyjaźnieni sędzia i adwokat.
Jak poinformował nas Zbigniew Krupa, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, w Nowym Targu ma zostać przeprowadzona kontrola statystyczna za rok 2012 i 2013 w referacie sędzi Marty Kuzak:
- Na pierwszym etapie musimy wiedzieć, w ilu sprawach sędzią była Marta Kuzak, a pełnomocnikiem jednej ze stron mec. Władysław Chowaniec. Po wyselekcjonowaniu tych spraw zostanie dokonana ich analiza pod kątem orzeczeń. Jeśli pojawią się niejasności, to zlecona zostanie lustracja. - Wtedy Sąd Apelacyjny skieruje do Sądu w Nowym Targu lustratora spoza okręgu nowosądeckiego, który będzie badał te sprawy. Wyjaśnimy je do spodu, ale dopiero po ich wstępnej analizie - sędzia Krupa zapewnia, że zależy im na ocenie skali zjawiska.

Apeluje równocześnie, aby w sytuacjach, gdy mamy takie podejrzenia, nie bać się wnioskować o wyłączenie sędziego. A przede wszystkim pisać szczerze, z jakiego powodu. Sędzia nie wyobraża sobie, żeby takie uzasadnienie, przedstawiające związki sędziego i adwokata, zostało odrzucone. - Bardzo dobrze, że to wyszło i ujrzało światło dzienne. Bo to jest nauka dla wszystkich na przyszłość - dodaje rzecznik. W redakcji Tygodnika Podhalańskiego odbieramy kolejne maile i telefony. Sukcesywnie będziemy sprawdzać każdą taką sprawę. Rzecz jasna, nigdy nie można wykluczyć, że koleżeńskie czy nawet przyjacielskie stosunki sędziego z adwokatem nie przekładały się na orzecznictwo. Nie byłoby jednak żadnych wątpliwości, gdyby każdy sędzia brał pod uwagę, że taka sytuacja zrodzi podejrzenie stronniczego wyroku.
Jurek Jurecki
Tygodnik Podhalański 26/2013

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Merlin 2022-01-11 10:58:00
Oj nie tylko Nowy targ,nie ma sprawiedliwości,tak tak napewno oddzielają sprawy zawodowe:)

Reklama
 • PRACA | dam
  BEERNARIUM Zakopane poszukuje koleżanki/kolegi na pozycję: Recepcjonista/ka ZAKRES OBOWIĄZKÓW: obsługa gości w recepcji i strefie SPA; przygotowanie SPA do zabiegów i dbanie o wysoki standard obsługi; OFERUJEMY: dobre wynagrodzenie. 518601511 office@scandispa.com piwnespa.com
  Tel.: 518601511
  E-mail: office@scandispa.com
  WWW: piwnespa.com
 • PRACA | dam
  Restauracja w Zakopanem zatrudni kucharza na stałe. Umowa o prace, wysokie wynagrodzenie,elastyczny grafik. 600356497
  Tel.: 600356497
 • PRACA | dam
  Zatrudnię kierowcę kat. C +E. w transporcie międzynarodowym. Elastyczny system pracy. Płacą na dniówki. 722396535jasiontransport@interia.eu Zakopiańska, 18
  Tel.: 722396535
 • PRACA | dam
  Przyjmę NA WYLEWKI MASZYNOWE. 503 532 680.
 • PRACA | dam
  Przyjmę BRYGADY NA TYNKI MASZYNOWE. 503 532 680.
 • PRACA | dam
  TECHNICZNY w małym hotelu 4* w centrum Zakopanego. Nie wymagamy doświadczenia. Tel. 665 678 182
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/RKA ŚNIADANIOWI / POMOC KUCHENNA w małym hotelu 4*. Umowa, spokojny tryb pracy. Tel. 792276261.
 • PRACA | dam
  POKOJOWA w hotelu 4* w centrum Zakopanego, umowę o pracę. Mały hotel, spokojna praca. Tel.665 678 182
 • USŁUGI | budowlane
  Remonty łazienek kompleksowe i profesjonalne wykańczanie wnętrz Firma Tellla Robert Łukasz Tel. 505 966 625
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
 • PRACA | dam
  Praca w Austrii najwyższe zarobki dla murarzy, cieśli szalunkowych, stolarzy, elektryków. Zjazdy co tydzień, brygady z Podhala. ClubSilesius Tel. 664468573.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy wykwalifikowanego REHABILITANTA z umiejętnością masażu leczniczego. 605 079 054.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT W PIENINACH, 150 m2 + DZIAŁKA REKREACYJNA ogrodzona, GARAŻ w budynku w podpiwniczeniu. Atrakcyjna cena! 507 148 019.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię montażystę stolarki okiennej i drzwiowej z doświadczeniem. 502 712 588.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej zatrudni kelnerkę ala carte praca w godzinach 13.00-21.00 lub obsługa bufetu śniadaniowego 7.00-13.00 Zapewniamy atrakcyjne wynagrodzenie. Zapraszam do kontaktu. 608506785 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 608506785
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | inne
  PRACOWNIA KRAWIECKA/SZWALNIA - PRZYJMIE ZLECENIA - KRAWIECTWO LEKKIE - odzież sportowa z dzianin, tkanin bawełnianych i dresowych. ODZIEŻ DO ZAKŁADÓW PRACY, DO HOTELI/PENSJONATÓW - pościele, poduszki dekoracyjne, ręczniki, itp. - Z WŁASNĄ GRAFIKĄ/LOGO (druk, sublimacja, haft). ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY - Pracownia Krawiecka, tel. 665 048 392, malgorzata.surmanska@o2.pl
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA REKREACJĘ HOTELOWĄ. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11, tel. 18 20 150 92 lub mailowy na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • PRACA | dam
  Hotel Sabała w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA RECEPCJĘ. Praca na cały etat, wymagana znajomość języka angielskiego. Prosimy o składanie CV w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub przesyłanie mailem na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • USŁUGI | budowlane
  ŁAZIENKI, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - SPRZEDAŻ GOFRÓW I WINA GRZANEGO - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • PRACA | dam
  Dom Opieki zatrudni opiekunkę na pełen etat. Pewna i stała praca. 698673260 swiatkowska.w@wp.pl
  Tel.: 698673260
  E-mail: swiatkowska.w@wp.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Korale naturalne-sznury różnej długości i wielkości,atrakcyjne ceny. 601966713
  Tel.: 601966713
2022-01-28 13:00 Pogarszają się warunki na drogach. Pierwsze stłuczki 2022-01-28 13:00 10 lat Związku Podhalan w Bystrej Podhalańskiej 2022-01-28 12:21 Dachowanie w Nowej Białej (ZDJĘCIA) 1 2022-01-28 12:15 Zbiórka na renowację Domu Władysława Orkana 2022-01-28 11:30 Wieje i sypie. Tak jest na Drodze pod Reglami (WIDEO) 2022-01-28 11:05 Sztuka pogranicza. Wernisaż odwołany z powodu pandemii 2022-01-28 10:47 Codzienny raport covidowy 2022-01-28 10:44 Od Columbo do Karpiela - spotkanie online 2022-01-28 10:00 Go Go w drodze do niepodległości.. placu niepodległości 3 2022-01-28 09:00 Przejrzyj na oczy 3 2022-01-28 08:00 Kolędowanie online ze Związkami Podhalan na świecie 2022-01-27 22:25 Takie widoki z Harendy mieli narciarze (WIDEO) 2022-01-27 21:47 TOPR ogłosił trzeci stopień zagrożenia lawinowego 2022-01-27 21:45 Czworonożny ratownik TOPR. Czy wiesz jak wygląda jego szkolenie? 2022-01-27 21:15 Ostrzeżenia meteo dla Podhala i Tatr. Silny wiatr, zamieć i opady śniegu 2022-01-27 20:30 Kadisz za dawnych sąsiadów 10 2022-01-27 20:00 Zapisy do biegu w Tatrach. 5000 metrów przewyższenia, 65 km długości 2022-01-27 19:15 Z Krakowa do Myślenic też pojedziemy drogą ekspresową? 3 2022-01-27 18:30 Tylko oni nosili pasiaki z fioletowym trójkątem 1 2022-01-27 17:45 Przykre zdarzenie na koniec ferii 1 2022-01-27 17:23 Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodziył... Ostatnie dni festiwalu 2022-01-27 17:20 Podźme syćka do stajenki... 2022-01-27 17:00 Ludzie grzęzną w śniegowej brei 7 2022-01-27 16:37 Nad Tatrami lata policyjny śmigłowiec 3 2022-01-27 16:15 Zięba u ministra 2022-01-27 15:30 Moja babcia i mój dziadek. Wyłoniono laureatów konkursu (WIDEO) 2022-01-27 14:45 Na drogach dziś lepsze warunki, ale jutro czeka nas śnieżyca 1 2022-01-27 14:00 Na nartach dookoła - nowa trasa w centrum miasta już otwarta 1 2022-01-27 13:41 Dziś zamieniamy reklamówki na torby wielorazowego użytku 1 2022-01-27 13:15 Jak tam w górach? 2022-01-27 12:30 Na Podhalu test na covid zrobisz tylko w jednej aptece 8 2022-01-27 12:05 Poszukiwany pies, który uciekł z pożaru w Baligrodzie 1 2022-01-27 11:45 Waloch jakiego nie znacie 2022-01-27 11:04 Posłuchaj muzyki relaksacyjnej w Kmicicu 2022-01-27 10:45 Rekordowa liczba zakażeń koronawirusem w Polsce 2022-01-27 10:00 Wygraj z bólem kręgosłupa 2022-01-27 09:32 Silny wiatr i opady śniegu. Od piątku kapryśna pogoda 2022-01-27 09:00 Kubki dla zdobywców czterech wież 1 2022-01-27 08:00 Zamiast szuflowania ścinają... palmy 2022-01-27 07:00 Od cinkciarza do ministra 23 2022-01-26 22:08 Strażacy wezwani na Małe Żywczańskie w Zakopanem 2022-01-26 22:06 Nie żyje zasłużony ratownik GOPR 2022-01-26 21:40 Te małżeństwa z Poronina są ze sobą od 50 lat 2022-01-26 21:29 Pożar stolarni w Podwilku 2022-01-26 20:59 Chodniki w Zakopanem przypominają piaszczystą plażę 9 2022-01-26 20:15 Jest okazja! Możesz spędzić dzień z ratownikami TOPR 2022-01-26 19:48 Wybierz się do Galerii Jatki 2022-01-26 19:30 Na Krupówkach turystów nie brakuje, a niebawem rozpoczną się warszawskie ferie 2022-01-26 18:45 Ograniczenia w urzędzie w Szczawnicy 2 2022-01-26 18:00 Staranowana przez narciarza dziewczyna poszukuje świadków zdarzenia (WIDEO) 35
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-01-28 12:35 1. warcij ze... 2022-01-28 12:28 2. Ale kto w końcu zamordował te 2866 osób? Polscy narodowcy? Kto jest dzisiaj i jakim cudem właścicielem majątków tych osób zamordowanych? KOD może odpowiedzieć na te pytania? Prawda Was wyzwoli towarzysze! 2022-01-28 12:09 3. Jestem już stary i mógłbym to mieć w głębokim poważaniu ale z takim społeczeństwem jak @Taki sobie turysta do Europy nie ma po co iść ,pewno katolik wierzący w zabobony ,zaścianek sowiecki , pokolenie które ma być motorem Polski okazuje się zacofanym bagnem. 2022-01-28 11:47 4. JJ a może napisz ps na dzisiaj bo wydaje sie że wszystko zdechło 2022-01-28 11:36 5. Nasi lokalni Tutsi i Hutu potrafią zbrukać nawet pamięć ofiar takiej tragedii jak II Wojna Światowa. Wstyd mi za Was krajanie. 2022-01-28 11:28 6. Zgadzam się z tobą, ale przecież wybory się zbliżają, a tutaj najlepszy suweren jest ;) 2022-01-28 11:11 7. Kogo to obchodzi, Twoja nieprzymuszona wola. Lepiej, rząd chce żeby twoja emerytura zależała od zamożności twoich dzieci, czyli nic pod stołem dzieciaki. Ciekawe, czy kara to też 15 tyś. Kwiestią czasu będzie jak znkwu zarobki będą w milionach. 2022-01-28 10:43 8. Nie rozumiem dlaczego panienki nie rozbierają się na środku Krupówek. Zdecydowanie brakuje takich atrakcji w pięknym parku kulturowym, zwanym właśnie Krupówkami. 2022-01-28 10:31 9. Przejrzeć katolicy na oczy i zamiast na tacę tym pasożytom w kościele ,to lepszy pożytek będzie jak dacie na sprzęt dla chorych dzieci . 2022-01-28 10:08 10. Czy Was naprawdę pogięło? To nie jakaś pop... gra i pyskówki . To byli ludzie do k... nędzy. Ludzie.
2022-01-26 15:58 1. WYSZEDŁ MU PRZYPADKIEM JEDEN SKOK W ŻYCIU A ROBIĄ Z NIEGO BOHATERA NA WIEKI ..,ŻENADA... 2022-01-23 09:13 2. Korzystniejsza byłaby nauka angielskiego a nie pajacowanie na nartach za moje pieniądze. 2022-01-15 12:44 3. Swietne, piekne zdjecie no13. I dziewczyna i piekna i swietna. Oddaje idealnie i sport, i wysilek, rywalizacje. I kobiecosc. Foto roku nie tylko TP. 2022-01-02 18:11 4. Przepiykniy ! Glosno godome - Dziynkujyme ! ''Kolynde barz piyknom spiywome dzis przeciy Niek siy nom weseli Betlejymskiy Dzieciy '' . 2021-12-19 16:49 5. Skansen to kiedyś naprawdę żył za czasów"Wolowatej" były tam noclegi, dobre jedzenie, pełno turystów.Na drodze stało po kilkanaście autokarów a teraz... co widać na zdjęciach... 2021-12-15 04:39 6. Na zdjęciu 42 możemy zobaczyć, że podobnie jak prawo budowlane oraz prawo o ruchu drogowym, na Podhalu nie przyjął się również obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych, w tym wypadku w kościele. 2021-12-10 12:42 7. Dobrze, że czarodziej z Krainy KK poświęcił. Inaczej mogłaby odpaść od ściany. Uff. 2021-12-10 11:57 8. to nie święty Mikołaj tylko Mikołaj. A różnica jest ogromna św. Mikołaj był biskupem, a ten w Tylmanowej to amerykański krasnal 2021-12-05 00:39 9. Teksty Pana Szpilki zawsze były dla mnie ciekawe, regularnie czytam je w "Tatrach". Przy czym ciekawe to za mało powiedziane ! Przede wszystkim wskazujące nowe kierunki myślenia, a więc inspirujące, motywujące do głębokiej refleksji. Zamierzam kupić tę książkę. Dzięki Bogu za takich ludzi :)) 2021-11-16 19:26 10. I bardzo dobrze ,że odbyło się bez rac, wrzasków Bąkiewicza i jego nacjonajistów. Święto Odzyskania Niepodległości, to święto wszystkich, którzy mieszkają w granicach naszego kraju i czują się Polakami. Nie ważne jakiego jesteś wyznania, jakiego koloru skóry i na którą partię głosujesz. Oglądasz skoki narciarskie i alpejski Puchar Świata, hokej, koszykówkę ( w której wielu kolorowych graczy), czy telewizyjne seriale. Polska to nasz wspólny dom. Nie dajmy się dzielić nieodpowiedzialnym politykom.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Pożegnania

FILMY TP

Bojcorka