Polecamy
Kliknij i wrzuć ogłoszenie równocześnie do Tygodnika Podhalańskiego i na stronę 24tp.pl

Reklama

2022-01-11 21:45:23

Reklama

Tatry

Poślizgnięcia i upadki z wysokości w Tatrach. Niemal co chwilę

Ratownicy TOPR w długi weekend nie mieli spokoju.

Adam Marasek, toprowski kronikarz podsumował długi weekend pod względem wypadków w Tatrach. Panowały bardzo trudne warunki turystyczne. Były - i są nadal - zalodzenia szlaków, zboczy i wystających ze śniegu traw i kamieni. Na szlakach i poza nimi pojawiło się wielu turystów i narciarzy skitourowych. Doszło do wielu wypadków spowodowanych poślizgnięciami upadkami z wysokości.

Adam Marasek odnotował dzień po dniu akcje w górach:

Czwartek, 6 stycznia

O godz. 14.40 do TOPR dotarła informacja, że podczas zejścia z Przysłopu Miętusiego do Doliny Kościeliskiej 43-letni turysta w wyniku poślizgnięcia i upadku doznał urazu nogi. Został on samochodem przewieziony do Kir, skąd własnym transportem miał udać się do szpitala.
Po godz. 15-tej z Doliny ku Dziurze przetransportowano do szpitala 33-letniego turystę, który upadając złamał nogę.
Przed 15.20 do TOPR zadzwoniła turystka informując, że wraz z koleżanką są w rejonie Czuby Goryczkowej. Jest silny wiatr, opad śniegu i mgła. Mają problemy orientacyjne. W tamten rejon wyruszył ratownik, który przed 17-tą dotarł do turystek. Asekurując sprowadził je do Doliny Goryczkowej. Do Goryczkowej wyjechał z Centrali drugi ratownik, który dotarł do Kotła Goryczkowego i zwiózł turystki do Kuźnic. Turystki były nieodpowiednio wyposażone do takiej wycieczki.
Po 17-tej tel od turystki, która schodząc z Krzyżnego zgubiła szlak w Pańszczycy. Z Murowańca w jej kierunku wyruszyło 3 ratowników, którzy przed 19.30 dotarli do turystki, a o 21-szej doprowadzili ją do Murowańca.
W czasie tych działań kolejna prośba o pomoc od turystów, którzy utknęli pod Przełęczą Szpiglasową. Z Centrali do Morskiego Oka wyjechało 3 ratowników, którzy przed 20-tą dotarli do turystów. Asekurując po 21-szej sprowadzili ich do Morskiego Oka.

Piątek, 7 stycznia

No i zaczął się weekendowy Armagedon:

7.48 utknięcie turystów pod Liliowym. Z pomocą wychodzi ratownik z Murowańca. W czasie dojścia do turystów, na Liliowe wyprowadzają ich inni turyści. Tam czekają na ratownika, który po dojściu wyprowadza ich na Kasprowy.
10.28 złamana noga na Kozim Wierchu. Leci śmigłowiec. Przy poszkodowanym desantują się ratownicy, a śmigłowiec leci pod schronisko, po turystę, który zsunął się z płd. zboczy Koziego Wierchu i o własnych siłach dotarł do schroniska. Jest poobijany, ma zawroty głowy. I prawdopodobnie uraz kręgosłupa. Turystę przetransportowano do szpitala. Po przekazaniu załodze karetki, śmigłowiec leci na Kozi Wierch i stamtąd do szpitala przewozi turystę ze złamaną nogą.
Po godz. 12-tej z Murowańca na Brzeziny ratownik zwozi chorego turystę. Stamtąd własnym transportem ma udać się do szpitala.
13.19 poślizgnięcie i upadek w rejonie Błyszcza. Turysta doznał chwilowej utraty przytomności, otarć i potłuczeń. Został on śmigłowcem przetransportowany do szpitala.
13.46 poślizgnięcie i upadek na szlaku na Rysy powyżej Czarnego Stawu. Turysta doznał urazu stawu skokowego. Został śmigłowcem przetransportowany do szpitala.
14.45 100-150 m upadek turysty ze Świnicy na stronę płd. Urazy głowy, klatki piersiowej, rąk, mocne otarcia i potłuczenia- transport śmigłowcem do szpitala
15.09. Kolejny upadek na płd. zboczach Koziego Wierchu. Turysta mocno poobijany - przetransportowany śmigłowcem do szpitala.
15.20 utknięcie dwojga turystów na szlaku z Kasprowego na Myślenickie Turnie, ratownicy dyżurujący na Kasprowym sprowadzają turystów na Myślenickie Turnie.
23.19. telefon od mężczyzny z informacją, że do tej pory nie powrócili do samochodu w Tatrzańskiej Polance jego dwaj koledzy, którzy z przewodnikiem UIMLA wybrali się na Gerlach. Sprawę przekazano słowackim ratonikom.

Sobota 8 stycznia

Po godz. 9.30 na prośbę HZS na poszukiwania w masywie Gerlacha udają się dwaj ratownicy z urządzeniem do poszukiwania telefonów i dronem.
11.11. Upadek turystki spod Liliowego w kierunku Zielonego Stawu. Turystka z podejrzeniem urazu kręgosłupa, nóg i rąk przetransportowana śmigłowcem do szpitala.
12.36 Upadek turysty spod wierzchołka Koziego Wierchu na stronę Pięciu Stawów Polskich. Turysta zsunął się po stromych śniegach kilkaset metrów, doznając złamania nogi, potłuczeń i otarć. Wystartował śmigłowiec. W tym czasie kolejny wypadek. Tym razem narciarz skitourowy wywrócił się na Przełęczy pod Kopą i zsunął się w kierunku Doliny Kondratowej. Śmigłowiec najpierw poleciał na Kondratową. Narciarz widząc nadlatujący śmigłowiec dał znak, że nie potrzebuje pomocy. Wobec tego śmigłowiec poleciał do Pięciu Stawów i przetransportował do szpitala turystę spod Koziego Wierchu.
13.16. Zsunięcie się po stromych śniegach turysty spod Starorobociańskiej grani w kierunku Starorobociańskiej Przełęczy. Po chwili kolejna informacja od zgłaszającego wypadek, o kolejnym zsunięciu się w tym rejonie kolejnego turysty. Pierwszy z nich doznał urazów nóg, rąk, otarć i potłuczeń. Drugi miał więcej szczęścia doznał tylko urazu ręki i potłuczeń. Obaj turyści zostali śmigłowcem przetransportowani do szpitala.
14.40 kolejny wypadek pod Kozim Wierchem podobny do poprzednich. Tym razem turysta w wyniku zsuwania się po stromych śniegach doznał urazu głowy, klatki piersiowej, mocnych otarć i potłuczeń. Śmigłowcem został przetransportowany do szpitala.
15.37 upadek i zsuniecie się turysty po śniegach Progiem Stawiarskim. Turysta doznał potłuczeń klatki piersiowej. Przetransportowany śmigłowcem do szpitala. W ślady męża poszła jego żona, która też zsunęła się w tamtym rejonie doznając urazów rąk, obtarć i potłuczeń.
15.39 Upadek po stromych śniegach turysty z Gładkiego W. w kierunku Gładkiej Przełeczy. Tym razem Anioł Stróż czuwał. Turysta nie doznał żadnych obrażeń.
15.45. Utknięcie 5 osób na trawersie z Doliny Tomanowej do Chudej Przełączki. Turyści nie posiadają sprzętu, nieprzygotowani do zimowych warunków. Z Centrali wyjechało 4 ratowników, którzy o 19.30 dotarli do turystów i przed 22-gą sprowadzili ich do schroniska na Ornaku.
16.35 utknięcie dwojga turystów na Zmarzłych Czubach. W tamten rejon z Hali Gąsienicowej wyruszyło 4 ratowników, którzy o 21.20 dotarli do turystów, sprowadzono ich na Zawrat i dalej do schroniska w Pięciu Stawach.

Niedziela 9 stycznia

12.47 upadek z Gladkiego W. w kierunku Pięciu Stawów 2 osób. Turystów , którzy nie odnieśli poważniejszych obrażeń przetransportowano śmigłowcem do Zakopanego.


Adam Marasek przestrzega przed trudnymi warunkami w górach. Na najbliższy tydzień przewidywane są wiejące z dużą prędkością wiatry i w niektóre dni opady śniegu.
W Tatrach należy się spodziewać nadal trudnych warunków na zalodzonych i częściowo zasypanych śniegiem szlakach. Kto nie posiada dużych umiejętności do wędrowania w takich zimowych warunkach, odpowiedniego sprzętu i dobrych umiejętności posługiwania się nim powinien ograniczyć swoją górską działalność do Dol. Kościeliskiej lub wędrówki drogą do Morskiego Oka.Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Reklama
 • PRACA | dam
  Praca w Austrii najwyższe zarobki dla murarzy, cieśli szalunkowych, stolarzy, elektryków. Zjazdy co tydzień, brygady z Podhala. ClubSilesius Tel. 664468573.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy wykwalifikowanego REHABILITANTA z umiejętnością masażu leczniczego. 605 079 054.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT W PIENINACH, 150 m2 + DZIAŁKA REKREACYJNA ogrodzona, GARAŻ w budynku w podpiwniczeniu. Atrakcyjna cena! 507 148 019.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę LOKAL w miejscowości Harkabuz, pod Sklep lub inną działalność. 100 m2. W Centrum miejscowości. Kotłownia + TOALETA. KONTAKT: 508614172
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy dziewczynę z Zakopanego lub okolic, na stanowisko kasjer-sprzedawca, w sklepie zabawkowym na Krupówkach, praca na stałe. 609097999
  Tel.: 609097999
 • PRACA | dam
  Zatrudnię montażystę stolarki okiennej i drzwiowej z doświadczeniem. 502 712 588.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej zatrudni kelnerkę ala carte praca w godzinach 13.00-21.00 lub obsługa bufetu śniadaniowego 7.00-13.00 Zapewniamy atrakcyjne wynagrodzenie. Zapraszam do kontaktu. 608506785 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 608506785
 • PRACA | dam
  Poszukujemy uśmiechniętych oraz komunikatywnych osób do roznoszenia ulotek na Krupówkach i zapisywania na KULIGI zimowe. Atrakcyjne wynagrodzenie. 574-255-794
  Tel.: 574
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/KA, PIZZER/KA, KELNER/KA, POMOC KUCHENNA z doświadczeniem, do karczmy w Bukowinie Tatrzańskiej. Możliwość zamieszkania. 602755354, 888457083.
 • NIERUCHOMOŚCI | zamiana
  Zamienię DOM W CENTRUM KIELC NA DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ W ZAKOPANEM - 603 093 547.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | inne
  PRACOWNIA KRAWIECKA/SZWALNIA - PRZYJMIE ZLECENIA - KRAWIECTWO LEKKIE - odzież sportowa z dzianin, tkanin bawełnianych i dresowych. ODZIEŻ DO ZAKŁADÓW PRACY, DO HOTELI/PENSJONATÓW - pościele, poduszki dekoracyjne, ręczniki, itp. - Z WŁASNĄ GRAFIKĄ/LOGO (druk, sublimacja, haft). ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY - Pracownia Krawiecka, tel. 665 048 392, malgorzata.surmanska@o2.pl
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA REKREACJĘ HOTELOWĄ. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11, tel. 18 20 150 92 lub mailowy na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • PRACA | dam
  Hotel Sabała w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA RECEPCJĘ. Praca na cały etat, wymagana znajomość języka angielskiego. Prosimy o składanie CV w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub przesyłanie mailem na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • USŁUGI | budowlane
  ŁAZIENKI, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/RKA ŚNIADANIOWI / POMOC KUCHENNA w małym hotelu 4*. Umowa, spokojny tryb pracy. Tel. 792276261.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię skrupulatną KSIĘGOWĄ DO PROWADZENIA PEŁNEJ KSIĘGOWOŚCI (od1/4 - 1/2 etatu). Nowy Targ. 606 123 437.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ PANIĄ DO SPRZĄTANIA POKOI W ZAKOPANEM TEL.665889365. 665889365calvados@willacalvados.pl
  Tel.: 665889365
 • PRACA | dam
  RECEPCJONISTĘ/KĘ zatrudni HOTEL PATRIA*** ZAKOPANE, email: hotel@hotelpatria.pl, tel. 608081090
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIE 72m2, 4 pokoje, Nowy Targ Podtatrzańska. 781 672 979.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - SPRZEDAŻ GOFRÓW I WINA GRZANEGO - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • PRACA | dam
  Dom Opieki zatrudni opiekunkę na pełen etat. Pewna i stała praca. 698673260 swiatkowska.w@wp.pl
  Tel.: 698673260
  E-mail: swiatkowska.w@wp.pl
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni MAGAZYNIERA/-KĘ (praca na noc) i PANIĄ DO SPRZĄTANIA. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  CUKIERNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Tel. 604 102 804, 602 285 793.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Korale naturalne-sznury różnej długości i wielkości,atrakcyjne ceny. 601966713
  Tel.: 601966713
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ LUB ROLNĄ - ZAKOPANE, OKOLICE - 503 070 650.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
2022-01-18 14:42 Szachiści na start 2022-01-18 14:26 Piętnastolatka się odnalazła 2022-01-18 14:15 Górska wyliczanka 2022-01-18 13:30 Proszę sprawdzić rekordowy wzrost zakażeń w powiecie tatrzańskim 3 2022-01-18 12:44 Zaginęła 15-latka 2022-01-18 12:15 Działo się na Babiej Górze 1 2022-01-18 11:30 W Zakopanem 10 cm śniegu. Kolejna dostawa białego puchu od czwartku 2022-01-18 10:45 Pędził Chyżnianką prawie dwieście na godzinę 1 2022-01-18 10:00 Ukryte wdzięki Marii z Buninów Kasprowiczowej 2022-01-18 09:55 Na Kasprusiach nie ma wody 4 2022-01-18 09:15 Sztuka jest reakcją na to, co stoi na drodze artysty (WIDEO) 2022-01-18 08:30 Uwaga! Trudne warunki turystyczne w Tatrach. Jest ślisko 2022-01-18 08:00 Prezydent, skoki i... ikona 2022-01-17 21:32 Leśnik na farmie. Pracownik TPN w reality show 5 2022-01-17 21:15 Grafiki dzieci i młodzieży 2022-01-17 20:45 Góry pojawiły się w Tatrach całkiem niedawno 2022-01-17 19:59 TOPR ogłosił trzeci stopień zagrożenia lawinowego 2022-01-17 19:30 Zobaczcie, jak pięknie zrobiło się na Krupówkach 1 2022-01-17 18:52 Drogi nadal śliskie. Zatory na trasie do Białki Tatrzańskiej 1 2022-01-17 18:15 O skokach, miłości i skandalach. Rozmawiamy z Walterem Hoferem (WIDEO) 1 2022-01-17 17:40 Przygarnij przyjaciela - te psy tylko czekają na adopcję 2022-01-17 16:40 Obejrzyj, dlaczego buty z Demaru dla wojska były oszustwem (WIDEO) 5 2022-01-17 16:24 Na ul. Za Strugiem wymieniają słupy energetyczne. Od rana bez prądu 1 2022-01-17 16:15 Po dziennikarskim śledztwie Tygodnika. Prezes nowotarskiej firmy zatrzymany 8 2022-01-17 16:10 Tatrzański Orzeł. Jak podobał się wam film o Stanisławie Marusarzu 27 2022-01-17 16:07 Burza z piorunami przechodzi nad Zakopanem. Problemy z prądem (WIDEO) 2 2022-01-17 16:01 Na drodze z Nowego Targu do Czarnego Dunajca wyciągają auta z rowu (WIDEO) 2022-01-17 15:39 Zderzenie na zakopiance w Myślenicach. Utrudnienia dla kierowców 4 2022-01-17 14:31 Ciężki dzień 2022-01-17 14:29 Przerwano akcję poszukiwaczą turysty w rejonie Tatr Zachodnich 2022-01-17 14:11 Miesiąc po planowanym otwarciu - parking nadal zamknięty 1 2022-01-17 14:06 Ucieczkę przed policją zakończył na kiosku. Charakterystyczny zapach marihuany 1 2022-01-17 13:40 Krupówki już zasypane śniegiem, a burze dopiero nadciągają (ZDJĘCIA, WIDEO) 2022-01-17 12:58 Właściciel konia potrąconego przez pociąg ukarany mandatem 2 2022-01-17 12:28 Nawet po weekendzie prawie sto zakażeń na Podhalu 2022-01-17 12:15 Nad Podhale i Tatry nadciągają burze śnieżne. Wracajcie z gór! 2022-01-17 12:05 Książki na śnieżne dni. Konkurs dla czytelników 2022-01-17 11:58 Rządzi Zięba, a nie Dzioboń 2022-01-17 11:51 Nocna akcja TOPR. Tym razem pomocy potrzebowali taternicy 2 2022-01-17 11:29 Warunki na drogach będą się pogarszać. Uważajcie! 2022-01-17 11:13 Zaginął kotek inwalida, może ktoś widział biedaka 1 2022-01-17 10:54 Piękna i Bestia w Rabciu 2022-01-17 10:45 Minister dał pieniądze na mammograf, a NFZ obciął kasę na badania 6 2022-01-17 10:31 Zimowe zajęcia w bibliotece 2022-01-17 10:00 Moja córka ma depresję 7 2022-01-17 08:59 Wiatr już daje się we znaki. W Tatrach ponad 110 km na godz. 2022-01-17 08:17 Samochodowe kluczyki znalezione w Zakopanem 2022-01-16 23:20 Potrącony koń przy torach na zakopiance 1 2022-01-16 22:35 Tatry jak na dłoni 1 2022-01-16 22:00 Sześciometrowej wysokości jeleń rozbłysnął dziś w magicznej krainie 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-01-15 12:44 1. Swietne, piekne zdjecie no13. I dziewczyna i piekna i swietna. Oddaje idealnie i sport, i wysilek, rywalizacje. I kobiecosc. Foto roku nie tylko TP. 2022-01-02 18:11 2. Przepiykniy ! Glosno godome - Dziynkujyme ! ''Kolynde barz piyknom spiywome dzis przeciy Niek siy nom weseli Betlejymskiy Dzieciy '' . 2021-12-19 16:49 3. Skansen to kiedyś naprawdę żył za czasów"Wolowatej" były tam noclegi, dobre jedzenie, pełno turystów.Na drodze stało po kilkanaście autokarów a teraz... co widać na zdjęciach... 2021-12-15 04:39 4. Na zdjęciu 42 możemy zobaczyć, że podobnie jak prawo budowlane oraz prawo o ruchu drogowym, na Podhalu nie przyjął się również obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych, w tym wypadku w kościele. 2021-12-10 12:42 5. Dobrze, że czarodziej z Krainy KK poświęcił. Inaczej mogłaby odpaść od ściany. Uff. 2021-12-10 11:57 6. to nie święty Mikołaj tylko Mikołaj. A różnica jest ogromna św. Mikołaj był biskupem, a ten w Tylmanowej to amerykański krasnal 2021-12-05 00:39 7. Teksty Pana Szpilki zawsze były dla mnie ciekawe, regularnie czytam je w "Tatrach". Przy czym ciekawe to za mało powiedziane ! Przede wszystkim wskazujące nowe kierunki myślenia, a więc inspirujące, motywujące do głębokiej refleksji. Zamierzam kupić tę książkę. Dzięki Bogu za takich ludzi :)) 2021-11-16 19:26 8. I bardzo dobrze ,że odbyło się bez rac, wrzasków Bąkiewicza i jego nacjonajistów. Święto Odzyskania Niepodległości, to święto wszystkich, którzy mieszkają w granicach naszego kraju i czują się Polakami. Nie ważne jakiego jesteś wyznania, jakiego koloru skóry i na którą partię głosujesz. Oglądasz skoki narciarskie i alpejski Puchar Świata, hokej, koszykówkę ( w której wielu kolorowych graczy), czy telewizyjne seriale. Polska to nasz wspólny dom. Nie dajmy się dzielić nieodpowiedzialnym politykom. 2021-11-14 23:27 9. Nic tylko siedzieć, opalać się i podziwiać. 2021-11-08 09:59 10. Jeden z górali ze zdjęć prowadzi też busa. Kiedyś jechałem z nim, przed busem zatrzymało się taxi na przystanku, gdzie nie wolno taksówkom stawać. On mało nie doszło do rękoczynów. Pan "piękny góral z obrazka" rzucał kur... i innymi. Po czym po kilkuset metrach sam się zatrzymał w miejscu niedozwolonym, by zabrać turystę. Na moje pytanie czemu to zrobił, mając na względzie sytuację z taxi, powiedział: wie pan, no czasem trzeba. Piękne typy o podwójnej moralności w zależności od sytuacji. W zasadzie mentalność nie zmieniła się wcale od czasów, które opisał J. Kurek w "Księdze Tatry". W jakimś sensie, to takie "krokodyle" człowieka. Potrzeba przynajmniej kilkunastu pokoleń.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Album TP

Pożegnania

FILMY TP