Reklama

2022-01-15 10:00:00

Reklama

Łatwo nie jest

Idzie halny

Reklama

Przed halnym ludziom bije w dekiel - twierdzi Rafał Zgud, handlujący na Krupówkach. - Dzieci płaczą, cepry się skrzęcą, a górale wieszają - mówi gaździna spod Gubałówki. Tak o halnym pisaliśmy w 2013 roku.

Przed halnym ludziom bije w dekiel. Dzieci płaczą, cepry się skrzęcą, a górale wieszają.

O tym, jak działa halny, można się było przekonać dokładnie tydzień temu, podczas sesji rady miasta w Zakopanem, kiedy właśnie wiał halny. Awantura podczas obrad zakończyła się wyniesieniem przez strażników jednego z mieszkańców Furmanowej  Halny zrywa dachy, niszczy lasy, miesza w głowach. Wiesza ludzi, wywołuje bójki, drażni zwierzęta. Niektórych pobudza do działania i inspiruje. Najbardziej daje się we znaki pod samymi Tatrami, choć niektórzy twierdzą, że czują jego nadejście nawet w Krakowie. Są i tacy, którzy mówią, że górale odczuwają nadejście halnego w Chicago, ale chyba za sprawą telepatii. - Parę osób pozwoliło sobie odejść z tego świata podczas halnego, jeden z moich dawnych kolegów także - opowiada Rafał Zgud. Na chwilę milknie, nie chce mówić na ten temat. - Paru się już powiesiło, przed każdym halnym jest jakisik wisielec - twierdzi góralka, sprzedająca regionalne wyroby na targu pod Gubałówką. - A jo przed halnym mom werwę do roboty - twierdzi przysłuchująca się naszej rozmowie sąsiadka. - Ludzie się wieszają, ale nie przez halny. Nie żyją z wiarą, z Bogiem. To jest powód. Narkotyki, wódka zabija ludzi - to zdanie Ludwiki Mrowcy ze Starego Bystrego.

Poniektórych bierze

- Odloty daje halny plus alkohol - twierdzi Krzysztof Galica z Poronina. - Nie tak dawno w Ludźmierzu 3 dni przed halnym powiesił się znajomy. Miał problemy z żoną, przy halnym nie wytrzymał tego wszystkiego - dodaje handlarz z placu pod Gubałówką. - Halny wpływa najbardziej na starszych ludzi - zauważa Jacek Łukaszczyk z Kościeliska. - Najlepszym lekarstwem na halny jest wizyta w karczmie „Holny” - reklamuje pobliski lokal. - Poniektórych bierze. Ja po sąsiedzie poznaję, że idzie halny - mówi fiakier, czekający na turystów na dolnych Krupówkach. Po czym poznać, że nadchodzi wiatr, który spędza sen z oczu, wznieca bójki i wiesza ludzi? - Kiedyś miałem gabinet przy Krupówkach, jak rano szedłem do pracy i po drodze widziałem wszystkich miejscowych pijaczków, to był znak, że za 2 dni w Zakopanem będzie wiało - twierdzi Tomasz Sztencel, zakopiański okulista. Dla innych zapowiedzą halnego była do niedawna zwiększona aktywność „Mojżesza”, mężczyzny o charakterystycznym wyglądzie, długich włosach, który 2-3 dni przed nadejściem wiatru zaczynał krążyć po mieście, mówić do siebie, krzyczeć. Od jakiegoś czasu zniknął z centrum Zakopanego. Podobnie na rynku nowotarskim - kiedy nagle pojawiają się tu wszyscy okoliczni pijaczkowie, a także grono dyżurnych nowotarskich wariatów, to znak, że będzie wiało. Dobrze wiedzą, kiedy zawieje, zakopiańscy policjanci. - Kilka dni przed halnym dzwonią do nas wszyscy znani nam meteopaci, po kilka razy dziennie i zazwyczaj z absurdalnymi sprawami. Poznajemy ich po głosach - mówi asp. sztabowy Roman Wieczorek, rzecznik prasowy zakopiańskiej komendy. Rośnie w tych dniach także ilość interwencji - najczęściej są to awantury rodzinne, konflikty w lokalach, bójki, awantury. Na naszą prośbę rzecznik porównał daty wszystkich zeszłorocznych halnych z liczbami policyjnych interwencji. W 2012 r. wiało 4 razy - w styczniu, kwietniu, sierpniu i wrześniu. - Okazuje się, że ilość naszych interwencji zaczyna wzrastać już 2 dni przed halnym i podczas samego halnego - informuje Wieczorek. - Średnio mamy na terenie powiatu tatrzańskiego kilkanaście interwencji dziennie, tymczasem podczas halnego 5 sierpnia padł rekord - 38 interwencji w ciągu dnia, 2 dni wcześniej było ich 31 - mówi.

Sławek Górecki, szef Cafe Tygodnik, wie, że za 2-3 dni powieje, obserwując klientów.

- Nie przekłada się to na większą liczbę gości, ale na zmianę ich zachowania. Są bardziej agresywni, więcej osób się upija - twierdzi. - Jak jest 20 osób w lokalu i 10 z nich chce się dobrze upić, to znak, że idzie halny - tłumaczy. Jego zdaniem szukanie pocieszenia w alkoholu nie jest w takich sytuacjach dobrym sposobem. Raczej poleca coś słodkiego - sernik albo szarlotkę w Cafe Tygodnik. Doradza też wizytę w grocie solnej, bo jego zdaniem górale tak reagują na halny z powodu braku jodu.

Starosta pisze wiersze

- Górale lubią wszystko tłumaczyć halnym. Ale tak naprawdę nie można wszystkiego zwalać na podmuchy. Ale jak jest kłopot, do tego dojdzie alkohol i jeszcze zawieje halny, to może dojść do nieszczęścia - przekonuje kolejna gaździna spod Gubałówki. - Ja halnego nie odczuwam, chyba że trzeba przez niego sprzątać podwórko - śmieje się Bartek Koszarek, dyrektor Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej. - Ale na niektórych działa, szczególnie na baby. Zbigniew Lis, szef zakopiańskiej Prokuratury Rejonowej, twierdzi, że ani sam nie odczuwa nadejścia halnego, ani nie widzi specjalnie wpływu na innych. Jego zdaniem związek halnego z dziwnym zachowaniem ludzi to mit. Za to Andrzeja Makowskiego Gąsienicę, starostę tatrzańskiego, halny inspiruje i pobudza do pisania wierszy. Wspomina, że najgorzej znosił te podmuchy, gdy mieszkał w Krakowie: - Jak pięściami po szybie bił, to mnie budził - wspomina. - Wiatr, nas skolny brat, przychodzi z dobrymi i złymi wiadomościami, casem kogo przypucy i zabierze - zamyśla się.

Zwierzęta wariują

- Ptaki przestają latać, kozice szukają zohyliny - opowiada Paweł Skawiński, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. - Przed halnym wzrasta też liczba niezadowolonych interesantów, którzy przychodzą do naszego biura, najlepiej to wie nasza pani Basia w sekretariacie. Dyrektor dodaje, że kiedyś powiewy halnego pobudzały go do działania, wywoływały raczej radosne podniecenie. Z wiekiem zaczął coraz gorzej znosić te powiewy. Czuje zmęczenie, podenerwowanie. - Przed halnym zwierzęta dziwnie się zachowują. Jelenie np. są pobudzone, pojawiają się w miejscach, w których normalnie nie żerują - twierdzi Sławosz Smoleń, myśliwy i artysta z Nowego Targu. - Na artystów też działa, podczas halnego ich aktywność zazwyczaj wzrasta - twierdzi. - Mnie też wtedy bierze, każdy chłop to ma - dodaje. - Halny działa na psy - przekonuje Jurek Jurecki, nasz redakcyjny kolega. - Mieliśmy kiedyś Atosa, który był najspokojniejszym psem na świecie, tylko przed halnym warczał - twierdzi. - Sam także jestem podenerwowany, zaczynają mnie drażnić rzeczy, których wcześniej nie zauważałem, małe problemy urastają do rangi wielkich, po prostu skraca mi się lont - twierdzi.

Przestępstwa w złą pogodę

Taki tytuł nosił artykuł dra Andrzeja Zachuty, który ukazał się w Gazecie Sądowej równe 40 lat temu. Krakowski prawnik przez lata prowadził badania na Podhalu i szukał powodów, dla których właśnie w naszym regionie jest najwięcej bójek w Polsce (obok Kujaw). Przeanalizował 600 spraw dotyczących czynów przeciwko życiu i zdrowiu z lat 1968-71, w tym ponad 200 dotyczących bójek i pobić. Zauważył związek pomiędzy nasileniem zachowań agresywnych na Podhalu, polegających na atakowaniu innych, a występowaniem wiatru halnego. Stwierdził, że takie nasilenie następowało już jeden dzień przed halnym, w trakcie i jeden dzień po. Zauważył też, że ok. 70% z przeanalizowanych przez niego 600 spraw zostało popełnionych, gdy na Podhalu wiał halny. Bójki i pobicia, które rozegrały się w trakcie powiewów tego fenowego wiatru, miały bardziej dramatyczny przebieg - to kolejny wniosek prawnika z Krakowa. W zajściach brała większa liczba osób, wydłużał się też czas trwania incydentu w porównaniu z podobnymi zajściami, do których doszło, kiedy na Podhalu nie wiało. Bójki i pobicia, do których doszło podczas halnego, miały też największe skutki. Dr Zachuta zauważył także, że aż 95% uczestników bójek i sprawców pobić była pod wpływem alkoholu. - Czynnika pogodowego na pewno nie można pomijać, ale nie można też halnego nazywać sprawcą - mówi dziś dr Andrzej Zachuta, z którym spotykamy się w jego krakowskim mieszkaniu. - Halny tylko wzmacnia pewne zachowania, ale nie jest to jedyna przyczyna bójek, raczej jeden z elementów, które mają wpływ na podniesienie agresji - twierdzi. Nie bez znaczenia - jego zdaniem - jest nadużywanie alkoholu a także czynnik kulturowy. - Alkohol plus halny, plus motywacja, brak sympatii do kogoś czy jakiś wcześniejszy zatarg to dopiero razem daje powód konfliktu, jakiejś niekontrolowanej rozróby - tłumaczy. Podkreśla, że jego badania to tylko pomysły, przyczynek do szerszych badań, za które ktoś powinien się wziąć. - To problem dalej otwarty, pole do dalszych badań - mówi.

Pod lupą naukowców

Dodaje, że zajmując się bójkami na Podhalu, korzystał z danych pogotowia ratunkowego. I okazało się, że w czasie halnego jest więcej interwencji lekarskich, urazów. Związki pomiędzy urazowością a podmuchami halnego badał prof. Aleksandrowicz. Były też badania na temat wpływu halnego na liczbę poronień na Podhalu, a także na liczbę samobójstw. „Aby halny nikogo nie porwał” - pod takim hasłem od 4 lat realizowany jest na terenie powiatu tatrzańskiego program Fundacji Cumulus, którego koordynatorem jest dr med. Iwona Koszewska. Co roku odbywa się konferencja (kolejna 3 października), prowadzone są również badania naukowe. Dr Zbigniew Łabędzki, zakopiański psychiatra, twierdzi, że wpływ halnego jest odczuwalny 2-3 dni wcześniej. I nie tylko na Podhalu. - Przez 12 lat pracowałem w Krakowie, w szpitalu psychiatrycznym Babińskiego. Ciężko chorzy potrafili wyczuć zmiany w Tatrach - byli pobudzeni, bardziej kłótliwi - opowiada. Podkreśla, że zna osoby, które z powodu halnego postanowiły z Podhala się wyprowadzić. Mówi o tzw. stresie meteorologicznym. Przy halnym m.in. rośnie temperatura i ciśnienie powietrza, obniża się wilgotność i następuje wzmożona jonizacja dodatnia cząstek powietrza, co ma największy wpływ na nasz układ nerwowy. Są tacy, na których halny nie wpływa. Ale może też wpływać na zdrowych ludzi, najbardziej jednak podatne na jego wpływy są osoby z zaburzeniami nerwicowymi, emocjonalnymi, nadpobudliwe na wszelkie bodźce, w tym także na stres meteorologiczny.

Nerwy puszczają

Najczęściej obserwowanymi objawami zakłóceń psychicznych są: wzrost napięcia nerwowego, wzmożona pobudliwość, drażliwość, niepokój ruchowy, kłótliwość, agresywność, zaburzenia snu, wahania nastroju. - Niektórzy mają poczucie rozpaczy i beznadziejności. Halny może doprowadzić nawet do zamachów samobójczych, ale dotyczy to osób z wcześniejszymi znacznymi zmianami. Może to być kropla, która przeleje szklankę - tłumaczy psychiatra. Są tacy, których przed halnym boli głowa, mają zawroty, nudności, różne nerwobóle, bóle zębów, stawów. Na nadchodzące powiewy może reagować nasz układ krążenia, oddychania, układ krzepnięcia krwi. Są tacy, którzy w tym czasie czują znużenie, nadmierną senność, ale i tacy, u których halny oznacza wzrost energii, sprawności, większy napęd do działania, zmniejszoną potrzebę snu - którzy przy halnym czują się lepiej. - Wyleczyć z halnego się jednak nie można. Na pewno też leczenie alkoholem nie jest skuteczne - podkreśla dr Łabędzki. Poleca raczej aktywność ruchową - spacer, jakiś sport.

Delirek z gorącym łbem

Nie tylko starosta Makowski pisze wiersze, kiedy wieje halny. Powiewom tego wiatru wiele wierszy poświęcił Tadeusz Staich. Pięknie o halnym pisał Stanisław Witkiewicz w „Na przełęczy” czy Jalu Kurek w „Księdze Tatr” (fragmenty obok). Kornel Makuszyński w „Listach z Zakopanego” nazywał halny „wiatrem furiatem”, „pijanym zwierzem”, „delirkiem z gorącym łbem”, „opętańcem, który miejsca sobie nie może znaleźć ani na ziemi, ani w niebie”. Wiatrem halnym inspirowany jest także najnowszy spektakl w Teatrze Witkacego. „Halny - wiatr, który wytłumaczalny meteorologicznie i klimatycznie pozostaje nadal mistyczną tajemnicą, a jego działanie na człowieka ciągle jest niewyjaśnione. Spektakl chciałby dotknąć tej sekretnej więzi. Halny jest metaforą i pretekstem do ujawnienia tego, co w człowieku jest ważne, ale głęboko ukryte. Wiatr ten odznacza się siłą niszczycielską, ale przede wszystkim inspiruje zmiany” - piszą przy okazji spektaklu jego twórcy.

Wały nad Tatrami

Halny - wiatr typu fenowego, wiejący na południu Polski, najmocniej odczuwalny na Podhalu. Jest wiatrem ciepłym, porywistym, niosącym wzrost temperatury powietrza, obniżenie jego wilgotności i wzmożoną jonizację dodatnią. Jego nadejście zwiastuje tworzący się nad Tatrami potężny wał chmur. Wiatry fenowe znane są w różnych zakątkach świata i mają podobne skutki. W Szwajcarii wieje föhn, w Argentynie - Sonda, w Kalifornii - Santa Ana, w Chile - Puelche.

Beata Zalot
Tygodnik Podhalański 40/2013

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
turnia 2022-01-15 10:17:24
...a Tetmajer o nim pisał "stryk z za wiercha"

Reklama
 • PRACA | dam
  Zatrudnię kierowcę kat. C +E. w transporcie międzynarodowym. Elastyczny system pracy. Płacą na dniówki. 722396535jasiontransport@interia.eu Zakopiańska, 18
  Tel.: 722396535
 • PRACA | dam
  Przyjmę NA WYLEWKI MASZYNOWE. 503 532 680.
 • PRACA | dam
  Przyjmę BRYGADY NA TYNKI MASZYNOWE. 503 532 680.
 • PRACA | dam
  TECHNICZNY w małym hotelu 4* w centrum Zakopanego. Nie wymagamy doświadczenia. Tel. 665 678 182
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/RKA ŚNIADANIOWI / POMOC KUCHENNA w małym hotelu 4*. Umowa, spokojny tryb pracy. Tel. 792276261.
 • PRACA | dam
  POKOJOWA w hotelu 4* w centrum Zakopanego, umowę o pracę. Mały hotel, spokojna praca. Tel.665 678 182
 • USŁUGI | budowlane
  Remonty łazienek kompleksowe i profesjonalne wykańczanie wnętrz Firma Tellla Robert Łukasz Tel. 505 966 625
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
 • PRACA | dam
  Praca w Austrii najwyższe zarobki dla murarzy, cieśli szalunkowych, stolarzy, elektryków. Zjazdy co tydzień, brygady z Podhala. ClubSilesius Tel. 664468573.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy wykwalifikowanego REHABILITANTA z umiejętnością masażu leczniczego. 605 079 054.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT W PIENINACH, 150 m2 + DZIAŁKA REKREACYJNA ogrodzona, GARAŻ w budynku w podpiwniczeniu. Atrakcyjna cena! 507 148 019.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię montażystę stolarki okiennej i drzwiowej z doświadczeniem. 502 712 588.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej zatrudni kelnerkę ala carte praca w godzinach 13.00-21.00 lub obsługa bufetu śniadaniowego 7.00-13.00 Zapewniamy atrakcyjne wynagrodzenie. Zapraszam do kontaktu. 608506785 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 608506785
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/KA, PIZZER/KA, KELNER/KA, POMOC KUCHENNA z doświadczeniem, do karczmy w Bukowinie Tatrzańskiej. Możliwość zamieszkania. 602755354, 888457083.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | inne
  PRACOWNIA KRAWIECKA/SZWALNIA - PRZYJMIE ZLECENIA - KRAWIECTWO LEKKIE - odzież sportowa z dzianin, tkanin bawełnianych i dresowych. ODZIEŻ DO ZAKŁADÓW PRACY, DO HOTELI/PENSJONATÓW - pościele, poduszki dekoracyjne, ręczniki, itp. - Z WŁASNĄ GRAFIKĄ/LOGO (druk, sublimacja, haft). ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY - Pracownia Krawiecka, tel. 665 048 392, malgorzata.surmanska@o2.pl
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA REKREACJĘ HOTELOWĄ. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11, tel. 18 20 150 92 lub mailowy na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • PRACA | dam
  Hotel Sabała w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA RECEPCJĘ. Praca na cały etat, wymagana znajomość języka angielskiego. Prosimy o składanie CV w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub przesyłanie mailem na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • USŁUGI | budowlane
  ŁAZIENKI, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - SPRZEDAŻ GOFRÓW I WINA GRZANEGO - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • PRACA | dam
  Dom Opieki zatrudni opiekunkę na pełen etat. Pewna i stała praca. 698673260 swiatkowska.w@wp.pl
  Tel.: 698673260
  E-mail: swiatkowska.w@wp.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Korale naturalne-sznury różnej długości i wielkości,atrakcyjne ceny. 601966713
  Tel.: 601966713
2022-01-27 08:00 Zamiast szuflowania ścinają... palmy 2022-01-27 07:00 Od cinkciarza do ministra 2 2022-01-26 22:08 Strażacy wezwani na Małe Żywczańskie w Zakopanem 2022-01-26 22:06 Nie żyje zasłużony ratownik GOPR 2022-01-26 21:40 Te małżeństwa z Poronina są ze sobą od 50 lat 2022-01-26 21:29 Pożar stolarni w Podwilku 2022-01-26 20:59 Chodniki w Zakopanem przypominają piaszczystą plażę 5 2022-01-26 20:15 Jest okazja! Możesz spędzić dzień z ratownikami TOPR 2022-01-26 19:48 Wybierz się do Galerii Jatki 2022-01-26 19:30 Na Krupówkach turystów nie brakuje, a niebawem rozpoczną się warszawskie ferie 2022-01-26 18:45 Ograniczenia w urzędzie w Szczawnicy 1 2022-01-26 18:00 Staranowana przez narciarza dziewczyna poszukuje świadków zdarzenia (WIDEO) 32 2022-01-26 17:59 Na biegówkach po parku 2022-01-26 17:59 Samochód ratowniczo-gaśniczy dla druhów z Kiczor 2022-01-26 17:45 Od Columbo do Karpiela. Spotkanie z Mariuszem Koperskim i konkurs dla czytelników 2022-01-26 17:13 Zmiana terminu zawodów balonowych 2022-01-26 16:30 Dlaczego nie wpuścili jej na trasę? Warszawiance odpowiada PKL 2 2022-01-26 16:27 Wieczór flamenco w Teatrze Witkacego 2022-01-26 15:45 Urząd jest otwarty, ale proszę nas nie odwiedzać bez ważnych powodów 1 2022-01-26 14:54 Utrudnienia w Tylmanowej 2022-01-26 14:15 W Tatrach padł rekord. Czy góry to wytrzymają? 9 2022-01-26 13:28 Zarzuty w sprawie śmiertelnego pobicia w Nowym Targu 2022-01-26 13:05 Kossowskiego świat nitek i barw 2022-01-26 12:59 Uwaga! Zmiany w organizacji ruchu na granicy w Chyżnem 2022-01-26 12:15 Amatorzy do sztalug! Wraca popularny konkurs 2022-01-26 11:30 Dodatkowe karetki. Jedna z nich na Podhalu 2 2022-01-26 11:20 Na co zwrócić uwagę wybierając pakiet medyczny? 2022-01-26 10:40 W całej Polsce ponad 52 tysiące zakażeń. Na Podhalu 178 4 2022-01-26 10:00 Dzieci rodzą dzieci 7 2022-01-26 09:00 Z dużej chmury żaden śnieg. Opady dopiero od piątku 2 2022-01-26 08:00 Co można zostawić w PSZOK-u? 2 2022-01-25 22:15 Spowodował kolizję i pojechał dalej - wpadł po sygnale kierowcy 2 2022-01-25 21:30 Jak powinno wyglądać skrzyżowanie ul. Ludźmierskiej z torami? 2022-01-25 20:45 40 lat Związku Podhalan w Ochotnicy Górnej 2022-01-25 20:00 Trasy biegowe jak marzenie - tylko zapiąć narty 2022-01-25 19:30 Wraca nauka zdalna do szkół! Minister podał na jak długo 16 2022-01-25 19:15 Koronawirus wśród personelu nowotarskiej pediatrii 3 2022-01-25 18:30 Stoch i Kubacki wracają do skakania w Pucharze Świata 2022-01-25 17:45 Prawników jest troje a miasto płaci kary za bezczynność burmistrza 2 2022-01-25 17:00 Popsuł się śmigłowiec TOPR 6 2022-01-25 16:30 Biały Dunajec zaprasza na Paradę Gazdowską 2022-01-25 16:15 Turysta utknął na Jaworzynie Kamienieckiej w Gorcach 2 2022-01-25 15:30 Najpierw opady śniegu, a później silny wiatr. Ostrzeżenia meteo 1 2022-01-25 14:45 Wiemy, co się stało z dzwonem na Kasprowym Wierchu 4 2022-01-25 14:29 Doskonały pierwszy przejazd Maryny Gąsienicy Daniel. W drugim było gorzej 2 2022-01-25 14:15 Jak tu się przebić, skoro parkujący zastawili pół ulicy 9 2022-01-25 14:00 Frajda dla dzieci pod Nosalem (WIDEO) 2022-01-25 13:18 Tygodnik Podhalański na Gigancie (WIDEO LIVE) 2022-01-25 13:15 Wolna Podhalanka 2 2022-01-25 13:15 Z wędką dla WOŚP
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-01-27 07:18 1. Dziękuję panie redaktorze ,pisałem kiedyś o tym na forum ,nie wstawiluscie, widzę że przyszliście po rozum do głowy . 2022-01-27 07:12 2. Prześledzić kto weryfikował w 1989 roku dokumenty w Nowym Sączu - będzie wiadomo kto je zniszczył i czyje jeszcze dokumenty zostały zniszczone... 2022-01-27 01:39 3. Jaka "staranowana przez narciarza"? Kto tu komu zajechał drogę? Nie można tak jeździć, trzeba patrzeć co się dzieje dookoła. Jeżeli jest tu czyjaś wina to niestety, ale tej poszkodowanej. Gdy jest sporo ludzi na stoku, trzeba jeździć krótkimi zakosami, a nie ciąć przez całą trasę w poprzek. I dobrze że jest film, sąd będzie miał łatwiejszą robotę. Miałem kiedyś podobne zdarzenie, ale na lodowisku. Dziewczyna wyszła z boksu prosto przede mnie. I też najpierw były pretensje, że ją staranowalem, ale po obejrzeniu filmu z monitoringu zostałem przeproszony. Tam na szczęście skończyło się na paru siniakach. Pani z artykułu życzę zdrowia, ale nie wróżę powodzenia w sądzie. 2022-01-26 23:40 4. ej dziunia wina jest ale po twojej stronie!!!!! 2022-01-26 23:31 5. @Ja - cyt."po drugie udowodnić trzeba że do złamania doszło w momencie uderzenia a nie upadku." - Wiesz, naprawdę płakałem ze śmiechu. Nie wiem czy ktoś mógłby wymyślić większą bzdurę. Startuj do kabaretu, masz duży talent :-))) 2022-01-26 23:18 6. Filmik pokazuje zaistniałą sytuację w której trudno dopatrywać się winy dziecka. Do tego dochodzą wpisy tej pani na FB które już usunęła a które zapobiegliwi internauci zabezpieczyli. Na miejsce wypadku nie zostały wezwane Służby ratownicze, nikt nie zostawił pani wijącej się z bólu , wręcz kobieta sama zjechała dalej ze stoku i sama udała się do szpitala. Tak więc trudno stwierdzić czy do uszkodzenia kręgosłupa doszło na stoku czy też w wyniku dalszej aktywności snowbordzistki. Dziecko jak widać też ucierpiało. Być może po pewnym czasie dały znać o sobie skutki wypadku ale to pani Iza przejęła pałęczkę poszkodowanej szczując gawiedź na dziecko. Selfiki oczywiście muszą być. Weż się kobieto ogarnij bo jak dzieciak dostsł wstrząsu mózgu, złamał rękę to z ofiary staniesz się sprawczynią. 2022-01-26 23:16 7. Maslak masz rację, sama się o tym przekonałam że Niezgoda nie ma żadnego pojęcia ani podejścia do ludzi kultury. Traktuje ich jak intruzów i taki sam był jego były zastępca, obecnie wielki dyrektor dróg 2022-01-26 23:10 8. Zamknięty urząd to czyste lenistwo i ignorancja mieszkańców burmistrza i jego nieudolnych urzędasów. Już bardziej skompromitowac się nie mogą... 2022-01-26 22:34 9. Chodnik przy działce należącej do miasta też jest nie odsniezony. Katastrofa w całym mieście, z małymi wyjątkami. Parkingi tez nie lepsze. Czy sołtys to widzi??? Mamy ferie i dużo turystów. POBUDKA! 2022-01-26 22:16 10. Konkretnie ile mandatów w dniu dzisiejszym wystawiła straz miejska za nie odświeżony chodnik . Mam nadzieję ze ktoś prześle do Tygodnika Podhalańskiego te dane , bo zapewne wiecej pieszych jest ciekawych nie tylko ja. Ile mandatów i w jakiej wysokości.
2022-01-26 15:58 1. WYSZEDŁ MU PRZYPADKIEM JEDEN SKOK W ŻYCIU A ROBIĄ Z NIEGO BOHATERA NA WIEKI ..,ŻENADA... 2022-01-23 09:13 2. Korzystniejsza byłaby nauka angielskiego a nie pajacowanie na nartach za moje pieniądze. 2022-01-15 12:44 3. Swietne, piekne zdjecie no13. I dziewczyna i piekna i swietna. Oddaje idealnie i sport, i wysilek, rywalizacje. I kobiecosc. Foto roku nie tylko TP. 2022-01-02 18:11 4. Przepiykniy ! Glosno godome - Dziynkujyme ! ''Kolynde barz piyknom spiywome dzis przeciy Niek siy nom weseli Betlejymskiy Dzieciy '' . 2021-12-19 16:49 5. Skansen to kiedyś naprawdę żył za czasów"Wolowatej" były tam noclegi, dobre jedzenie, pełno turystów.Na drodze stało po kilkanaście autokarów a teraz... co widać na zdjęciach... 2021-12-15 04:39 6. Na zdjęciu 42 możemy zobaczyć, że podobnie jak prawo budowlane oraz prawo o ruchu drogowym, na Podhalu nie przyjął się również obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych, w tym wypadku w kościele. 2021-12-10 12:42 7. Dobrze, że czarodziej z Krainy KK poświęcił. Inaczej mogłaby odpaść od ściany. Uff. 2021-12-10 11:57 8. to nie święty Mikołaj tylko Mikołaj. A różnica jest ogromna św. Mikołaj był biskupem, a ten w Tylmanowej to amerykański krasnal 2021-12-05 00:39 9. Teksty Pana Szpilki zawsze były dla mnie ciekawe, regularnie czytam je w "Tatrach". Przy czym ciekawe to za mało powiedziane ! Przede wszystkim wskazujące nowe kierunki myślenia, a więc inspirujące, motywujące do głębokiej refleksji. Zamierzam kupić tę książkę. Dzięki Bogu za takich ludzi :)) 2021-11-16 19:26 10. I bardzo dobrze ,że odbyło się bez rac, wrzasków Bąkiewicza i jego nacjonajistów. Święto Odzyskania Niepodległości, to święto wszystkich, którzy mieszkają w granicach naszego kraju i czują się Polakami. Nie ważne jakiego jesteś wyznania, jakiego koloru skóry i na którą partię głosujesz. Oglądasz skoki narciarskie i alpejski Puchar Świata, hokej, koszykówkę ( w której wielu kolorowych graczy), czy telewizyjne seriale. Polska to nasz wspólny dom. Nie dajmy się dzielić nieodpowiedzialnym politykom.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Album TP

Pożegnania

Bojcorka