Miasto Nowy Targ

Zamknij

Ręce precz od jabłonki i zielonego skwerku w centrum miasta!

Józef Figura 08:49, 08.04.2022
Treść artykułu pod wideo ↓
1 Ręce precz od jabłonki i zielonego skwerku w centrum miasta!

- Nie walczymy z budową biblioteki, chcemy ochronić ostatnią oazę zieleni - przekonują mieszkańcy.

::attachment{"type":"gallery", "template":"thumb3", "item_id":"93526"}

Nowy Targ, pawilon przy ul. Kopernika. Mieszkańcy przyzwyczaili się, że przechodząc tędy do szkoły, czy na zakupy mogą cieszyć się zielenią. W centrum blokowisk każda oaza zieleni jest cenna, stąd nie chcą się zgodzić choćby na wycinkę jednego drzewa. A co dopiero na zabudowanie całego skweru, nawet tak pożytecznym obiektem jak biblioteka.


Kolejne głosy w obronie zieleni nie przekonują władz miasta, by poszukać innej lokalizacji, czy wykorzystać inny obiekt na potrzeby książnicy.  Radny Szymon Fatla podkreśla, że dogęszczanie w tym miejscu zabudowy i wycinka drzew spowodują olbrzymie protesty. 


- Można pomyśleć nad inną lokalizacją bądź zaadaptować wspólnie z powiatem budynek Sokoła. W czasach, gdy borykamy się ze smogiem, redukcja terenów zielonych jest niewskazana - uważa.


Na pomyśle zabudowy nie pozostawia suchej nitki jeden z okolicznych mieszkańców. 


- To ostatni skwer oddzielający nas od kotłowni. Fakt, że kopci mniej, ale czasem nocą, gdy rozpalają, to kłęby dymu się unoszą z komina. Przejście na geotermię zajmie całe lata. I w tej sytuacji wycinać ostatnie drzewa? To dramat - irytuje się nowotarżanin. 

Przecież wszyscy byli za

Odpowiadając radnemu Fatli, burmistrz Grzegorz Watycha zauważa, że plany nowej biblioteki w tym miejscu sięgają 2016 roku, gdy radni zgodzili się, że sensowna jest budowa w tym miejscu. Uznali, ze żaden z miejskich budynków nie nadaje się do adaptacji na ten cel. Jednak, ponieważ sprawy własnościowe się przeciągały - dopiero teraz miasto przystąpiło do wyboru projektu nowej siedziby. 


- Największym atutem przemawiającym za lokalizacją biblioteki w tym miejscu jest jego położenie. Znajduje się w centrum osiedli zamieszkałych przez połowę mieszkańców Nowego Targu - podkreśla burmsitrz. I zauważa, że żaden radny nie protestował, gdy w 2019 roku uchwalano zmianę planu zagospodarowania przestrzennego umożliwiającą budowę biblioteki. 


Jak przekonuje - zieleń w tym miejscu pozostanie, bo zgodnie z przepisami musi być zachowana na... 30 procentach działki budowlanej. Burmistrz przekonuje też, że  wokół okolicznych bloków jest dużo zielonych enklaw, a niedaleko na tzw. dróżkach zlokalizowany jest odnowiony park z placami zabaw dla dzieci

Nie walczcie z pomnikami

Mieszkańcy postanowili wziąć sprawy we własne ręce i bronić skweru. Aktywnie działa inicjatywa Nowy Zielony Targ, której członkowie złożyli wniosek o uznanie rosnącej tam wiekowej jabłoni za pomnik przyrody. 


- Jabłoń spełnia wszelkie niezbędne kryteria. Wielkości bo ma ponad 3 mety zsumowanych konarów na wysokości pierśnicy i 150 cm obwodu na wysokości pierśnicy w konarze głównym. Wieku: potwierdzone minimum 30 lat, ale raczej znacznie więcej. I znaczenia: niepodważalne walory estetyczne oraz dla wielu z nas wartość sentymentalna – jest trwałą i koronną ozdoba Zielonego Skwerku na ul. Kopernika (przy SDK), wiele osób ma związane z nią wspomnienia oraz poczucie, że jest bardzo ważnym elementem tego obszaru i jego główną ozdobą - podkreślają inicjatorzy akcji.


Uznanie jabłonki za pomnik przyrody przede wszystkim zapewni jej ochronę przed wycinką czy niefachową pielęgnacją. Z uwagi na uznanie jej pomnikowego charakteru będzie nadzorowana i fachowo pielęgnowana.


„Drzewa stanowiące pomniki przyrody podlegają ochronie aż do ich samoistnego, całkowitego rozpadu.” Art. 40. - [Pomniki przyrody] - Ochrona przyrody. Dziennik Ustaw Dz.U.2021.1098 t.j.


 Pod postem zamieszczonym na profilu facebookowym  Nowy Zielony Targ pojawiło się wiele wspomnień nowotarżan z dzieciństwa spędzonego w konarach tego drzewa. To pokazuje, że ma ono również wartość sentymentalną, nie tylko estetyczna i ekologiczną.

Zmieńmy ten plan!

Ale to nie wszystko - mieszkańcy przygotowują wniosek o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. Chcą, by z powrotem zamienić teren zielonego skwerku przy ul. Kopernika z obszaru Użyteczności Publicznej (UP) na ZP (Zieleń Urządzona). Zmiana ta pozwoli ocalić zieleń, zatrzymać wycinkę i zabetonowanie. Uwagi do planu można zgłaszać do 29 kwietnia. 


Gotowy do podpisania wniosek można znaleźć:


- w Kawiarni Deva Vue na ul. Długiej Nowy Targ przez cały tydzień od godz. 8. do 20.

- w Plamie ul. Kościelna 7 Nowy Targ – (wtorek - środa i piątek - niedziela od godziny 18.00)


Wnioski można wysłać, samodzielnie zanieść do Urzędu Miasta (ul. Krzywa 1 – Dziennik Podawczy), lub też zostawić w przygotowanych pudełkach we wskazanych miejscach. Wnioski można będzie też złożyć osobiście podczas dyskusji publicznej 12 kwietnia o godzinie 12.00 w Sali Obrad Urzędu Miasta przy ul. Krzywa 1.

 

Wniosek można też pobrać i wydrukować klikając tutaj:


Uwaga do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Nowy Targ 34

(Józef Figura)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

JarząbekJarząbek

0 0

Tam gdzie teraz stoją betonowe dziuple w których mieszkają i pilnie strzegą też kiedyś była zieleń i rosły ja błonki i świerki...

13:50, 08.04.2022
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu 24tp.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

  • budowlane

    22.12.2025

    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.

  • ogloszenie

    29.05.2026

    Austria! Praca dla MURARZY, CIEŚLI, STOLARZY, SPAW...

  • budowy

    02.06.2026

    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

  • praca

    02.06.2026

    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

  • ogloszenie

    27.05.2026

    Poszukujemy osoby na stanowisko SPRZEDAWCA / DORAD...

  • ogloszenie

    19.05.2026

    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę prze...

  • biznes

    02.06.2026

    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

  • domy

    02.06.2026

    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

  • 01.06.2026

    ZLECĘ WYKONANIE PRAC WYKOŃCZENIOWYCH: SUCHE TYNKI,...

  • 01.06.2026

    ZATRUDNIĘ DO KARCZMY i PENSJONATU W KOŚCIELISKU. 6...

  • 01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 38m2 i 55m2 w CENTRUM NOWE...

  • ...

    01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o...

  • SZCZ

    01.06.2026

    SZCZENIAKI BORDER COLLIE RASOWE. 791 669 932.

  • ...

    29.05.2026

    RESTAURACJA CZERWONE KORALE Zakopane, ul. Zamoyski...

  • 26.05.2026

    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERA/-KĘ, POMO...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM: KELNER/-KA - DLA ...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM DLA UCZNIÓW, STUDE...

  • 25.05.2026

    URZĄD GMINY KOŚCIELISKO zatrudni INSPEKTORA ds. po...

  • ...

    25.05.2026

    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHA...

  • ...

    22.05.2026

    RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni KUCHAR...

  • budynek

    12.05.2026

    Sprzedam lub wynajmę BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY 500...

  • ...

    28.04.2026

    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 69...

  • pożyczki

    23.04.2026

    PROVIDENT. 571 240 909.

  • usługi

    17.04.2026

    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. ...

  • ...

    07.04.2026

    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY...

  • ...

    07.04.2026

    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: ...


POLECAMY

0%