Z pozoru to normalne mieszkanie w kamienicy w centrum Nowego Targu. Otwarta kuchnia, pokoje, łazienka. Tylko rodzina jakaś inna.
Stasia
Drobna, szczupła, w kwiecie wieku. Zadbana, delikatnie umalowana. Nic nie wskazywałoby na to, że opuściła piekło domowej przemocy i psychicznej depresji. Ma za sobą lata życia z alkoholikiem.
- Dało się to znieść, dopóki pracował za granicą. Pojawiał się od czasu do czasu. Dbałam o dzieci, dom, ogród. Piekło zaczęło się, gdy zjechał do domu na stałe. Ustawiczne awantury, bicie, poniżanie. Trafiłam na oddział psychiatryczny... - wspomina.
Uzyskała wsparcie Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowym Targu. Uwierzyła w siebie. Wniosła sprawę o rozwód. Jest w trakcie. Normalnie siedziałaby pewnie jeszcze na oddziale. Ale ratunkiem okazało się mieszkanie wspomagane. Trafiła tu w maju zeszłego roku. Odżyła, znalazła pracę. Sprzedaje w sklepie. Ma kontakt z ludźmi, kocha to, co robi. Przed nią jeszcze trudy doprowadzenia do ostatecznego rozstania z mężem, uregulowanie spraw majątkowych, a wreszcie znalezienie mieszkania dla siebie. Bo wie, że tu jest tylko tymczasowo. O każde kolejne trzy miesiące musi składać osobny wniosek. I pozostanie, dopóki będzie w potrzebie.
Szymon
Pełen werwy chłopak, choć strasznie zapominalski. Stąd porozwieszane w różnych zakamarkach domu duże kartki - "Szymon, weź lekarstwa". Jest tu od miesiąca. Wcześniej mieszkał z mamą, która się rozchorowała i nie jest w stanie dalej się nim opiekować. Chłopak jest też podopiecznym Środowiskowego Domu Samopomocy Promyk. W swym nowym mieszkaniu musiał nabyć nowych umiejętności. Bo choć w rodzinnym domu niczego mu nie brakowało, to jednak najbardziej potrzeba mu było codziennych, zwykłych obowiązków.
- W domu mama mi nie pozwalała na wiele. Bała się, że coś spalę, popsuję, narobię biedy. Brat też nie pozwalał sobie pomagać. Ale tu mogę coś ugotować, posprzątam, zrobię pranie - cieszy się Szymon, wymieniając swoje kuchenne sukcesy - budyń, frytki, placki z jabłkami.
W końcu ukończył kurs Kucharz Małej Gastronomii w szkole specjalnej. Co więcej, Szymon najbardziej dumny jest z tego, że ma prawdziwą pracę. Choć to ledwie 1/8 etatu, to w każdy poniedziałek i wtorek jedzie na siódmą do nowotarskiego KFC. Sprząta lobby, robi na obieraku i zmywaku. I jest szczęśliwy, gdy wraca do domu.
Franek
Tak naprawdę to chciałby już wrócić do domu, ale jeszcze nie ma do czego. Spalił się w wielkim pożarze Nowej Białej. - Ciągnie mnie do chałupy, chciałbym pomóc przy odbudowie. Ale na razie jest przerwa. Jeszcze tam pojadę. A potem znów będę tam miał swój pokój - marzy Franek, kawał chłopa.
Tymczasem w nowotarskim mieszkaniu od sierpnia cieszy się wolnością, której brakowało mu na szpitalnym oddziale. Coś pomoże w domu, pilnuje, by drzwi były zamknięte. Wyjdzie na spacer, do sklepu. I tak mija dzień za dniem.
Sprawdził się też jako ratownik. Pewnego dnia Stasia zasłabła. Padła na podłogę jak kłoda. Gdy podszedł, zaczęła się podnosić, mówiła, że wszystko już w porządku, ale po chwili znów straciła świadomość. - Wybiegłem na dwór, poprosiłem jakiegoś pana, by zadzwonił po karetkę, i tyle - wspomina krótko swą rolę Franek.
Niby obcy, ale jak rodzina
Duże mieszkanie w centrum Nowego Targu należy do prywatnego właściciela. Wynajęła je na dwa lata Fundacja Wspierania Rozwoju Społecznego "Leonardo", z którą współpracuje ŚCZP. Takie mieszkania zaczynają powoli funkcjonować w wielu miejscach kraju. Domownicy uczą się normalnego życia, samodzielności, bycia z innymi. Wszystko pod opieką specjalistek. Jest psycholog Marzena Bandyk, pracownik socjalny Anna Chmielewska, a opiekę nad całością sprawuje Bożena Czupta.
- Uczymy się wszyscy nawzajem. W tej chwili mamy czterech mieszkańców, akurat nie ma Sławka, bo wyjechał do domu. Wszyscy się dobrze rozumieją, pomagają sobie nawzajem, wspierają się, dbają o siebie, reagują na krzywdę. Stworzyliśmy jedną rodzinę złożoną z obcych ludzi - zauważa Bożena Czupta.
W święta mieli tu wspólną Wigilię. Udało się zorganizować szlachetną paczkę, każdy z nich dostał wymarzone prezenty, a Franciszek niemal gotową wyprawkę do nowego domu. - To była ogromna radość, każdy zyskał namiastkę czegoś własnego, swojego, czuje się po części zabezpieczony. I to go motywuje do tego, by szukać swojego mieszkania. To wstęp do samodzielności, wyjścia z domu - przekonuje Marzena Bandyk.
Jest jeszcze coś, czego tak brakowało w ich życiu - poczucie bycia potrzebnym. Mają poczucie sprawstwa i wsparcie drugiego.
- My zauważamy, że takie mieszkania się sprawdzają, a jest ich ogromny deficyt. Warto byłoby kontynuować takie projekty, bo są ludzie, którzy tego potrzebują. Oni wciąż nas zaskakują pozytywnymi rzeczami i gdyby nie mieli tej szansy na pewno nie byliby tu, gdzie są - podsumowuje Anna Chmielewska.
***
Jeśli Ty lub ktoś bliski potrzebuje bezpłatnej pomocy specjalistów, skontaktuj się:
Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych w Nowym Targu, ul. Szpitalna 14
Telefony: 18 26 33 181
690 536 719
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
DOMEK LETNISKOWY W GORCACH. 515 503 494.
-
PRACA | dam
POTRZEBNA OPIEKUNKA DO 8-MIESIĘCZNEGO DZIECKA, 4-5 godzin dziennie. Zakopane. 692 278 855.
-
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
Oferujemy powierzchnię parkingową dla pojazdów osobowych/dostawczych/ciężarowych z możliwością składowania /przechowywania towaru, na monitorowanym obiekcie z własną stacja paliw. Przemysłowa dzielnica Nowego Targu blisko wjazdu na S7. Zapraszamy. Tel. 602 290 555
-
SPRZEDAŻ | różne
Sprzedam ROWER DZIECIĘCY 24" koła. 603 750 117.
-
PRACA | dam
PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI PIEKARZA. Na stałe, umowa. 602 759 709
-
PRACA | dam
Zatrudnię SPRZEDAWCZYNIĘ DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO W ZAKOPANEM. 602 759 709
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ 25 arów w Niedzicy z dobrym dojazdem, tel. 503-723-789
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam DZIAŁKĘ W ŁAPSZACH WYŻNYCH (nr 2903, 2904, 2905). 572624414.
-
MOTORYZACJA | sprzedaż
SKUTER SNIEŻNY POLARIS. SILNIK ŻUKOWSKI prawie nowy. 515 503 494.
-
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
Do wynajęcia MIESZKANIE, I piętro, Waksmund. 515 503 494.
-
USŁUGI | budowlane
DROBNE USŁUGI STOLARSKIE. OKNA, DRZWI NA ZAMÓWIENIE. RENOWACJA STARYCH SCHODÓW, PODŁÓG I MEBLI. 502 647 392.
-
MOTORYZACJA | sprzedaż
MERCEDES E KLASSE, combi, W211, 2.2 CDI, r. 2004 - 502 647 392
-
USŁUGI | budowlane
USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
-
KUPNO
OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. SKUP STARYCH SPAWAREK. 536 269 912.
-
USŁUGI | budowlane
FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
-
USŁUGI | budowlane
KAMIENIARSTWO. 882080371.
-
PRACA | dam
NIEMCY - murarz cieśla malarz ocieplenia spawacz elektryk kranista. 601-218-955
-
USŁUGI | budowlane
HYDRAULIK - 660 404 104.
-
PRACA | szukam
KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, POSPRZĄTAM. 796 358 958.
-
USŁUGI | budowlane
PRACE WYSOKOŚCIOWE, MALOWANE DACHÓW, MALOWANIE ELEWACJI METODĄ NATRYSKOWĄ ORAZ KLASYCZNĄ. 537 160 398.
-
KUPNO
Kupię LIMBĘ na pniu. 605 306 244
-
PRACA | dam
Praca na budowie - docieplenia, budowy od podstaw, wykończenia. Zakopane i okolice. tel. 500160574. 500160574
Tel.: 500160574
-
PRACA | dam
PRACA W SKLEPIE SPOŻYWCZYM - BUKOWINA TATRZAŃSKA - STOISKO MIĘSNO-WĘDLINIARSKIE. 609820250 as.stasik@op.pl
Tel.: 609820250
-
USŁUGI | inne
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
-
PRACA | dam
Restauracja w Zakopanem zatrudni POMOC KUCHENNĄ na sezon letni. 601 533 566, 18 20 64 305
-
PRACA | dam
POSZUKUJEMY KANTORA DO UDZIAŁU W TRADYCYJNEJ MSZY ŚWIĘTEJ WSZECHCZASÓW. 697 718 044
-
PRACA | dam
Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
-
PRACA | dam
GALERIA CREO MAZUR ZAKOPANE ZATRUDNI STUDENTKĘ/UCZNIA (Z
UBEZPIECZENIEM) DO SPRZEDAŻY BIŻUTERII - elastyczny grafik+ premie! CV
prosimy o wysyłanie na maila: gcreocv@gmail.com, bądź zapraszamy
osobiście do salonu "Złoto Srebro" ul. Kościuszki 10, Zakopane
E-mail: gcreocv@gmail.com
-
PRACA | dam
POSZUKUJEMY OSÓB DO PRACY W KARCZMIE PRZY KRUPÓWKACH na stanowisko: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA. 600 035 355.
-
USŁUGI | budowlane
OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. 787 479 002.
-
SPRZEDAŻ | różne
DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
-
NIERUCHOMOŚCI | kupno
Kupię działkę na Podhalu GOTÓWKA!!! 600 404 554
Tel.: 600
-
USŁUGI | budowlane
CIEŚLA BLACHARZ, BUDOWA OD PODSTAW. 516 563 400.
-
USŁUGI | budowlane
MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
-
USŁUGI | budowlane
KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
-
USŁUGI | budowlane
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.