2022-04-27 18:15:38

Nowy Targ

Okrągły Stół dla Czystego Powietrza nie zainteresował burmistrzów i wójtów

Włodarze nie dopisali, ale na zaproszenie Alarmu Smogowego odpowiedzieli urzędnicy siedmiu gmin i przedstawiciel małopolskiego urzędu marszałkowskiego.

Ale to może i atut, bo na zakończenie była rzeczowa dyskusja i konkretne wnioski.

Do trzech razy sztuka

Przypomnijmy, że pierwotnie Okrągły Stół miał się odbyć w lutym, jednak ze względu na pandemiczne ograniczenia organizatorzy z Nowotarskiego Alarmu Smogowego zdecydowali się przesunąć debatę na początek marca. Wówczas przeszkodzie stanęła wojna na Ukrainie i kryzys uchodźczy, stąd wszystkie inne sprawy zostały odsunięte na dalszy plan.

Ostatecznie udało się zorganizować spotkanie dziś, 27 kwietnia w hotelu Ibis. Na spotkanie przybył Piotr Łyczko z urzędu marszałkowskiego, Piotr Siergiej, rzecznik prasowy Polskiego Alarmu Smogowego oraz Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej oraz Robert Wójciak, wiceprezes Geotermii Podhalańskiej. Przy stole zasiadły też Jolanta Sitarz-Wójcicka z Podhalańskiego Alarmu Smogowego oraz Magdalena Cygan z Nowotarskiego AS. 

Samorządy reprezentowali urzędnicy zajmujący się tematyką ochrony środowiska. Na 21 zaproszonych samorządów z okazji skorzystało jedynie 7: miasto Nowy Targ, Zakopane, Biały Dunajec, Czarny Dunajec, Poronin, Krościenko i Raba Wyżna.

Ekointerwencja i pouczające kontrole 

Piotr Łyczko przypomina, że od przyszłego roku obowiązywać będzie w Małopolsce uchwała antysmogowa. Jak podkreśla, nie ma żadnych pomysłów, by ten termin przesuwać.

- Dlatego trzeba przekonywać mieszkańców, by nie czekali z wymianą kotłów. Pod koniec roku może być problem i z dostępnością urządzeń jak i ekip montażowych - tłumaczy.

Jak zauważa, już widać stopniowy postęp jeśli chodzi o jakość powietrza w Małopolsce i ilość dni smogowych, jednak wciąż jesteśmy daleko jeśli chodzi o rozwiązanie problemu. Wiele odpowiedzi powinny dać wyniki przeprowadzanej w całym województwie inwentaryzacji źródeł ogrzewania. Wciąż jednak większość mieszkańców zwleka z odesłaniem ankiety, a obowiązujący termin to koniec czerwca.

Skutki też przynosi korzystanie z dostępnej aplikacji ekointerwencja. Można ją pobrać na telefon bądź na stronie internetowej ekomalopolska.pl zgłosić anonimowo przypadek kopcenia bądź innej sytuacji zagrażającej środowisku jak choćby wypuszczanie ścieków. 
Wiele osób dowiaduje się o możliwości pozyskania dotacji na wymianę pieca także podczas kontroli przeprowadzanych przez straż gminną czy urzędników.

Ekocertyfikaty z TIG

Jak zauważa Agata Wojtowicz, coraz bardziej do hotelarzy na Podhalu dociera konieczność dbania o jakość powietrza. - W 2016 roku Polska Zielona Sieć zaproponowała nam przystąpienie do projektu "Zakopane bez Smogu". Początkowo nie wiedzieliśmy czy nie traktować tego jako jakiś afront. O jakim smogu mówimy? Jednak rok później, przeprowadzone wśród turystów ankiety pokazały dobitnie, że choć największym problemem jaki wskazują jest fatalna komunikacja, to na drugim miejscu wskazywali jakość powietrza. I to było prawdziwe otrzeźwienie - wspomina.

Jak zauważa szefowa TIG, organizacja wraca do projektu przyznawania certyfikatów ekologicznych dla hoteli i pensjonatów, w których dba się o środowisko. Takie ekocertyfikaty mają być przydzielane nie tylko w Zakopanem, ale na całym Podhalu.

Ile wagonów węgla nie wjechało na Podhale?

O działaniach Geotermii Podhalańskiej w kontekście ochrony powietrza mówił Robert Wójciak. Jak wylicza - ciepło z głębi ziemi dociera do odbiorców w czterech gminach, ale największym odbiorcą jest Zakopane. Na koniec minionego roku z geotermii korzystało w sumie 1805 odbiorców. Firma w ciągu roku wydobywa z głębin aż 5 mln metrów sześc. wody o średniej temperaturze 86 stopni C, którą zatacza z powrotem przez odwierty chłonne.
- Mówiąc obrazowo, dzięki Geotermii w ciągu 25 lat na Podhale nie trafiło  4417 wagonów, z której każdy mieści 60 ton węgla. Do atmosfery nie trafiło 533 tony dwutlenku węgla - zachwala wiceprezes spółki.

Jednak choć plusy są zauważalne, to poważnym minusem całego przedsięwzięcia są koszty podłączenia. W w tym przypadku jeden metr rury prowadzącej do domu to aż 3,5 tys. zł. Dlatego konieczne są dopłaty z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, by przyłącz był opłacalny.

By było 4 razy mniej dziecięcej astmy

Piotr Siergiej, rzecznik prasowy Polskiego Alarmu Smogowego zwraca uwagę na konieczność przekonywania wszystkich mieszkańców do wymiany kopciuchów. Przywołuje przykład Krakowa, gdzie po wprowadzeniu radykalnego zakazu palenia węglem, stężenie pyłu zawieszonego PM 10 spadło o 45%, a rakotwórczego benzo(a)pirenu o 42%. Problemem wciąż jest powietrze w okalających miasto gminach, gdzie takich środków nie wprowadzono. 

- Badania pokazują, że na astmę oskrzelową w 2008 roku cierpiało 22% dzieci przedszkolnych, a w 2018 już tylko 9%. W przypadku maturzystów liczba ta zmniejszyła się czterokrotnie. I to jest to o co walczymy. Zdrowie! Nie mikrogramy stężenia. Te dane pokazują, że już  Kraków wygrał! - podkreśla Siergiej

Rzecznik zauważa, że skala potrzeb jest ogromna, ale warto zauważyć, że miasto i gmina Nowy Targ wymieniły w minionym roku bliska 400 kotłów. Dla porównania - Warszawa tylko 1500. 

Siergiej przyznaje przy tym, że zwraca się uwagę na wymianę kotłów, a niewiele się mówi o dociepleniu budynków, a to jest warunkiem opłacalności całego przedsięwzięcia.  
Coraz częściej ludzie pytają, co mają wybrać decydując się na wymianę źródła ciepła. Z danych wynika, że w ostatnim czasie największą popularnością cieszą się pompy ciepła, na które decyduje się ponad 40% tych, którzy korzystają z dotacji, wyprzedzając decydujących się na montaż urządzeń na gaz (33%).

Wnioski, kredyty, samowole i działalność gospodarcza

Na zakończenie debaty był czas na uwagi i dzielenie się doświadczeniem ze strony przedstawicieli gmin. Ekodoradca z Nowego Targu zauważa, że problemem są skomplikowane formularze. Wcześniej trzeba było rozliczać się na pobranym z internetu formularzu i wówczas na 10 osób średnio po 4 zgłaszały się o pomoc w jego wypełnieniu. Odkąd obowiązuje rozliczenie w specjalnym generatorze wniosków nie wie jak to zrobić aż 90% składających.
Innym problemem są podłącza gazu. Co z tego, że ktoś chce wymienić piec w tym roku, skoro musi czekać do... 2024r. A w takim przypadku trudno spodziewać się dobrych wyników w statystykach wymiany.

Przedstawiciel Czarnego Dunajca przekonuje, że dla wielu mieszkańców problemem jest długie oczekiwanie na dofinansowanie, które może trwać nawet rok. - Ludzie boją się brać kredyty, które są coraz droższe, by zapłacić za inwestycję, na której dofinansowanie trzeba tak długo czekać - zauważa.

Urzędnicy z Zakopanego, Poronina czy Białego Dunajca zwracają uwagę na inny problem z pozyskaniem dofinansowania. To nieuregulowane sprawy własnościowe, które wykluczają z możliwości otrzymania dotacji. Tymczasem niektórzy mają po prostu niedokończone sprawy spadkowe, nie mówiąc już o samowolach budowlanych, których też jest niemało. Wreszcie nie do przyjęcia jest zapis uniemożliwiający otrzymanie wsparcia jeśli działalność gospodarcza zajmuje więcej niż 30% budynku. To wyklucza z dofinansowania większość pensjonatów.

Będziemy naciskać

Po dyskusji przyszedł czas na podsumowanie trzygodzinnego spotkania. Działacze Alarmu Smogowego zadeklarowali zorganizowanie spotkania z przedstawicielami NFOŚ, by usprawnić rozpatrywanie wniosków do programu Czyste Powietrze. Chcą też ich przekonywać, by do programu dołączyć także pozyskanie dofinansowanie do sfinansowania samego przyłącza geotermalnego. Wreszcie chcą domagać się włączenia termomodernizacji do programu dotacyjnego.
fig

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Antysyf 2022-04-28 06:05:17
A z pelletem to co też wina Putina? Zauważcie że teraz prywaciarze sami podnoszą ceny tak jak im się podoba. A jak zapytasz to tylko odpowiadają : cena prądu poszła w górę, cena paliwa poszła, itd. Dziwnym trafem nic z tych rzeczy o których mówią nie poszło aż tyle żeby opal podrożał o 100 do 150 procent w porównaniu do zeszłego roku .
Szczerbata ale szczera 2022-04-27 20:47:20
Nic, pozostało wybudować sobie iglo lub zahibernować się na jakiś czas ,bo na ogrzewanie gazem itd nie będzie większości stać ,nie trzeba wojny ,wykończą nas zimnem
Wesoły Darek 2022-04-27 19:53:03
Do Kasandra. Aleś się urwał, wszyscy jednym głosem mówią, że to wina Putina.
qaz 2022-04-27 19:33:47
W Holandii wracają do kominków. Jeszcze ten zielony ład się zmieni :) Bez cudów - dziś jedna wypłata nie starcza na samodzielne utrzymanie się.
WE 2022-04-27 19:30:50
@Kasandra. Ty nie pytaj tylko do dzieła. Taczek ci u nas dostatek.
Kasandra 2022-04-27 19:06:52
Proszę o radę do rządzących tym krajem czyli teraz partyjniokow z PiSu i sp czyli paluch siarka hakerski i koziolowski co ma zrobić obywatel który jeszcze rok temu płacił za ecogrszek 1000zl a dziś 2500 bo przez wasze decyzję to podrożało czy ma strzelić sobie w łeb czy iść krasc
stary kawaler z Miasta 2022-04-27 18:59:49
"dzięki Geotermii w ciągu 25 lat na Podhale nie trafiło 4417 ", a powietrze najgorsze w Europie, dlaczego???

Reklama
 • PRACA | dam
  DAM PRACĘ W KINIE VR (ROZRYWKA) - ZAKOPANE. 572 656 665
 • SPRZEDAŻ | różne
  OKAZYJNIE - KOMPLET WYPOCZYNKOWY - NOWY - popielaty - 664 980 967.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA POD BUDOWĘ BACÓWKI W GORCACH. 503 868 728.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MIŃSK 125, stan b. dobry. 18 28 514 00.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA DWA LOKALE I piętro, w sumie ok. 140 m2. Możliwość dostosowania do klienta. Waksmund. 603 656 796.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KIEROWCĘ KAT. T (TRAKTOR + SZAMBIARKA) - WAKSMUND. 603 656 796.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy: KUCHARZ/- RKA A`LA CARTE / POMOC KUCHENNA w małym hotelu 4*. Umowa o pracę, spokojny tryb pracy. Tel. 792276261
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy KUCHARZA, POMOCE KUCHENNE i KELNERKI. Tel. 600 035 355, 600 035 080.
 • PRACA | dam
  PRACOWNIK NA STACJĘ PALIW. Wymagane: obsługa komputera, dyspozycyjność. Tel. 603 078 775
 • PRACA | dam
  Restauracja na Krupówkach zatrudni KELNERKĘ/-A oraz PANIĄ NA ZMYWAK - POMOC KUCHENNĄ. 668 404 790
 • PRACA | dam
  Restauracja DOMINOS zatrudni PIZZERA oraz DOSTAWCĘ. 668 404 790
 • PRACA | dam
  Przyjmę pracownika znającego się na pracy do zakładu garbarskiego. 888267329
  Tel.: 888267329
 • PRACA | dam
  Poszukujemy osoby na stanowisko : Recepcjonistki/ Recepcjonisty do niewielkiego nowo powstałego Aparthotelu House Friends & Spa Zakopane. Oferujemy: elastyczny grafik, wysokie wynagrodzenie, pracę w doświadczonym zespole. Zapraszamy do kontaktu. 698108109 www.hardahouse.pl mng.hoteloffice@gmail.com
  Tel.: 698108109
 • PRACA | dam
  Do nowo powstałej restauracji w Aparthotel Harda House Friends & Spa w Zakopanem. Poszukujemy osoby na stanowisko : Kucharz śniadaniowy. Bardzo dobre warunki pracy, wysokie wynagrodzenie, umowa o pracę, elastyczny grafik Zapraszamy do kontaktu ! tel. 608506785 www.hardahouse.pl ewelinabaran1994@gmail.com
  Tel.: 608506785
 • PRACA | dam
  MŁODĄ KOBIETĘ (niepalącą) DO SPRZĄTANIA W DOMU JEDNORODZINNYM obok Zakopanego, 2 razy w tygodniu. Warunki do ustalenia. 698 506 913
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni KIEROWCĘ. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211
 • USŁUGI | budowlane
  OKUCIA BALKONÓW, RYNNY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 600 998 377.
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie pracowników budowlanych do montażu altan i budowy domów drewnianych. 692 193 449.
 • USŁUGI | inne
  SERWIS OGRODOWY, MYCIE TARASÓW I KOSTKI POD CIŚNIENIEM, SPRZĘTANIE BIUR I MIESZKAŃ. 664 603 415.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBĘ NA STANOWISKO: ZMYWAK/OBIERAK. Praca stała lub sezonowa. Wynagrodzenie 17-18zł netto/godz.. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI POMOC KUCHENNĄ. Praca stała lub sezonowa. Wynagrodzenie od 18zł netto plus premia. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  OSOBĘ DO POMOCY W GABINECIE KOSMETYCZNYM w Zakopanem (porządki, pakowanie narzędzi, rejestracja ) - na okres wakacji. może być uczennica. Tel. 600801308
 • PRACA | dam
  DO WYNAJĘCIA STANOWISKO MANICURE W DZIAŁAJĄCYM GABINECIE KOSMETYCZNYM w Zakopanem. Tel. 600801308
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni KUCHARKĘ, lub KUCHARKĘ ŚNIADANIOWĄ na co drugi dzień. 666378357.
 • PRACA | dam
  Poszukiwana OSOBA DO PRAC OGÓLNOBUDOLANYCH.I WYKOŃCZENIOWYCH. 789 321 805.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy KUCHARZY, BARMANÓW, KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - PRACA STAŁA LUB SEZONOWA - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Z. R. GŁOWACCY ZATRUDNI PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH DO ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH W ZAKOPANEM. 608 813 506
 • PRACA | dam
  Przyjmę DO ZAKŁADU KUSNIERSKIEGO. Praca cały rok. Przyjmę KRAWCOWĄ. Szycie na miejscu lub chałupniczo. 601 789 299.
 • PRACA | dam
  PIZZERIA Da Grasso w Nowym Targu zatrudni od zaraz KELNERA/KĘ. Praca stała, dobre wynagrodzenie. 508256350.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
 • USŁUGI | budowlane
  WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie. 18 26 550 39, 503 532 680.
 • PRACA | dam
  Przyjmę TYNKARZY LUB BRYGADY TYNKARZY. 503 532 680.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE DACHÓW, OBRÓBKI KOMINÓW, ATTYK, GZYMSÓW. PRACE NA RĄBEK STOJĄCY, RĘCZNY I MASZYNOWY. DACHÓWKA. 534 428 571.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE - Andrzej Kasperek. PRZEKRYCIE I KRYCIE DACHÓW, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 889 388 484.
 • PRACA | dam
  PIZZERIA Da Grasso w Nowym Targu zatrudni KELNERA/KĘ. Praca zmianowa. Dobre warunki, umowa o pracę. 508256350.
 • PRACA | dam
  Dom Opieki dla osób starszych w Zakopanem zatrudni pracownika na etacie pokojowej. Umowa o prace, pełen etat. 698673260
  Tel.: 698673260
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  KAMERALNE APARTAMENTY ZE STREFĄ SPA, ul. Królewska 27b Kościelisko, w cenie pobytu parking, grill, bilard, pełna strefa spa, w okresie letnim rowery. Widok na całe Tatry Zachodnie. WWW. APARTAMENTYSPAZAKOPANE.PL, rezerwacja@czteryporyroku.pl, tel. +48 662 658 425, +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  APARTAMENTY Z WIDOKIEM NA CAŁE TATRY, ul. Mocarni Boczna 3 Kościelisko, w cenie pobytu wliczony parking, grill, sala bilardowa, w okresie letnim rowery. Widok centralnie na 30km Tatr. WWW. ZAKOPANEAPARTAMENTY.ORG, apartamenty@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207, +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  POKOJE Z WYŻYWIENIEM, KARCZMA, IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE, ul. Królewska 41 Kościelisko, na zielonym szlaku turystycznym z Doliny Kościeliskiej na Gubałówkę, centralny widok na Tatry Zachodnie, w cenie wliczony parking, grill, sala bilardowa, w okresie letnim rowery. WWW. CZTERYPORYROKU.PL [3], willa@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207 lub +48 608 401 704
 • PRACA | dam
  Dobrze płatna praca dla kierowcy 3,5T Zakopane ID: 753914776 Opis stanowiska spółka transportowa zatrudni 2 kierowców Bus w ruchu międzynarodowym. (pojazdy dostawcze (kat. B ) DMC 3,5 T Oferujemy: terminowe wynagrodzenie - stawka 250 zł dzień. 505994377 biuro@magdevelopment.pl
  Tel.: 505994377
  E-mail: biuro@magdevelopment.pl
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Gronkowie przyjmie od zaraz PIEKARZA. Praca stała w dzień. 18 26 560 90.
 • PRACA | dam
  Przyjme pracownika na dachy. 889002580 Biuro@dachy.podhale.pl
  Tel.: 889002580
 • PRACA | dam
  Delikatesy "Centrum" w Poroninie zatrudni SPRZEDAWCZYNIĘ. 665 00 34 35.
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni PANIĄ DO SPRZĄTANIA. Pełen etat. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Pełen etat. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  Praca na budowie; budowy od podstaw, kamieniarka, docieplenia. Zakopane i okolice. 500160574
  Tel.: 500160574
 • USŁUGI | budowlane
  PROFESJONALNE MALOWANIE DACHÓW. Długoletnia praktyka, niskie ceny. 604 120 874.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA, POSADZKI, KOMINKI, PARAPETY, STOPNIE, BLATY, ŁUPANKA GRANITOWA I PIASKOWA. 18 265 06 58, 607 57 23 12.
 • PRACA | dam
  Przyjmę PIEKARZA. 607 44 55 66.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • ANTYKI
  ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ - Zakopane, Kościuszki 3 (Granit, III p.). Tel. 601 464 133
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2022-06-30 13:00 Wiemy, dlaczego zrywali asfalt na ul. Nowotarskiej w Zakopanem 2022-06-30 12:15 Upały do soboty. Pamiętajcie o bezpieczeństwie nad wodą 2022-06-30 11:30 Grzegorz Hajnos, trener Podhala: Nie mogę się doczekać pierwszego treningu (WIDEO) 2022-06-30 10:45 Uwaga. Dziś w Tatrach znów mogą być burze (WIDEO) 2 2022-06-30 10:32 Biegacze górscy zmierzą się w Etapowej Triadzie 2022-06-30 10:20 Zmiana centrali w szpitalu. Czasowo nowe numery 2022-06-30 09:55 Kolizja na wiejskiej drodze, sprawcą dwudziestolatek 2022-06-30 09:15 Przystań na chwilę. Wspomnij Mariusza Zaruskiego 2022-06-30 08:24 Mężczyzna porażony piorunem był Ukraińcem (AKTUALIZACJA) 4 2022-06-30 08:00 Niecodzienne spotkanie przyjaciół i znajomych z Józefem Pitoniem 2022-06-30 07:00 Zakopane nie dla rowerzystów 3 2022-06-29 21:51 Pracowity i trudny dzień za ratownikami TOPR 2022-06-29 21:42 Weekend Biegowy z Sokołem 2022-06-29 21:38 Wypadek ciągnika rolniczego 3 2022-06-29 21:26 Zderzenie samochodu osobowego z cysterną 2022-06-29 20:44 Nie żyje turysta rażony piorunem na Giewoncie (ZDJĘCIA) 3 2022-06-29 20:09 Remonty szlaków w Tatrach. Będą utrudnienia dla turystów 1 2022-06-29 19:35 Kot to wójt, a myszy to radni? Taki wpis wójta Czarnego Dunajca 2 2022-06-29 18:15 Śmiertelne porażenie piorunem na Giewoncie (ZDJĘCIA, WIDEO) 7 2022-06-29 17:35 Taki grad spadł w Mszanie Dolnej 2022-06-29 17:16 Powstanie schronisko na Lubaniu. Coraz bliżej budowy 4 2022-06-29 16:31 Wójt Szaflar z absolutorium 2022-06-29 15:48 Co warto przygotować z łososia wędzonego? 2022-06-29 15:08 Ulewa i grad w Zakopanem (WIDEO) 2022-06-29 14:52 Potrącenie rowerzysty na Cyrhli 3 2022-06-29 14:26 Rowerzystka potrąciła 10-letnią dziewczynkę 4 2022-06-29 13:03 Śmiertelny wypadek na zakopiance 5 2022-06-29 12:59 Zasłabnięcie na Małym Kościelcu 2022-06-29 12:36 Śmierć znanego zakopiańskiego adwokata 3 2022-06-29 11:59 Tragedia w bloku. Jego ciało już się rozkładało, ona była nieprzytomna 2022-06-29 11:57 Letnie granie w Nosalowym. Ralph Kamiński 2022-06-29 11:45 Nowy system osuszania powietrza montują na lodowisku 2 2022-06-29 11:00 To historyczna chwila dla Nowego Targu 2022-06-29 10:45 Dziewczęta z Marcówki i chłopcy z Jordanowa - najlepsi 2022-06-29 10:37 Przez wieki. Malarstwo Stanisława Świątkowskiego 2022-06-29 10:30 Przejechał na rowerze przez tunel na nowej zakopiance (WIDEO) 1 2022-06-29 10:30 Jakie słuchawki z mikrofonem wybrać? 2022-06-29 10:20 W sobotę IV Rogoźnicka Watra - spotkanie poetów 2022-06-29 10:12 Pożar samochodu w Szaflarach (ZDJĘCIA) 2022-06-29 09:38 Na Hotelu Hertza obejrzymy dziś film 1 2022-06-29 09:02 Święto Pasterskie pod Babią Górą już za chwilę 2022-06-29 09:01 Podwójny sukces Septymy 2022-06-29 08:59 Słońce wyszło zza chmur, ale zapowiadane są burze z gradem 2022-06-29 08:00 Filmowa wycieczka do gorczańskiej puszczy (wideo) 2022-06-28 22:10 Grzegorz Hajnos trenerem pierwszej drużyny NKP Podhala Nowy Targ 2022-06-28 21:35 Burmistrz podliczony - generalnie na plus 2022-06-28 21:00 Powstaje ścianka wspinaczkowa w Ochotnicy 2022-06-28 20:36 Opieka dla chorych 6 2022-06-28 20:02 Jednogłośne absolutorium dla wójta Ochotnicy 2022-06-28 19:50 Fantasmagoryczny świat zdrady i spisków. Konkurs dla czytelników
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Bojcorka

FILMY TP

Pożegnania