Reklama

2022-05-01 10:00:00

Kościół

Fenomen Górki. Żeby nie pić na potęgę

Ludzie na Podhalu piją na potęgę. Ale jest jeden skuteczny sposób na wyrwanie się z nałogu - Górka.

- U nas na Pardołówce większość chłopów, którzy nie piją, trzyma się dzięki Górce - twierdzi Anna, której mąż także złożył tu w zeszłym roku przysięgę. - Namówiłyśmy go z teściową, rozmawiałyśmy z nim o godz. 13, a o 18.30 poprosił, żeby go zawieźć na Górkę - opowiada. - Gdy składał przysięgę, nie wytrzeźwiał jeszcze, ale od tego czasu nie pije, a minęło już pół roku - podkreśla kobieta. I choć był w tym czasie na 2 weselach i na jednych chrzcinach, kropli wódki nie wziął do ust. - U nas wystarczy, że się pokaże obrazek z Górki, to już nie namawiają do picia - tłumaczy kobieta. W ciągu 18 lat małżeństwa mąż pani Anny był na Górce trzykrotnie i za każdym razem dotrzymywał ślubowań. - Jak mąż pije, to się nie awanturuje, ale i nic nie robi, cała gazdówka jest na mojej głowie - tłumaczy. Gdy jest w abstynencji, życie całej rodziny wygląda inaczej. - Nie wiem, co w tej Górce jest, bo mąż specjalnie religijny nie jest, a jednak Górka go trzyma - dodaje kobieta z Pardałówki. - Ludzie u nas mówią, że niektórzy z Górki budują chałupy - opowiada pani Anna i za przykład daje sąsiada, który jak przestał pić, zaczął podwójnie pracować i szybko dom postawił. Inny z sąsiadów przyrzeczenie na Górce złożył w dniu ślubu. - Podczas „namowin” po wódce dostał takiej korby, że meble u swoich przyszłych teściów rozwalił - opowiada Anna. - Mało brakowało, a wesela by nie było. Ale w dniu wesela złożył ślubowanie na Górce, że nie będzie pił przez 10 lat. I cały czas nie pije, a niedługo już te 10 lat minie - twierdzi. - Mąż jest złoty, do pozazdroszczenia. Patrzy rodziny i roboty. I jak nie mówić tu o fenomenie Górki? - zastanawia się Anna. Ale są też tacy, którzy żony okłamują. Składają przysięgę na Górce, a potem wmawiają żonom, że dostali dyspensę. - Na własne uszy słyszałam, jak znajomy wmawiał żonie przed imprezą, że telefonicznie dostał dyspensę od jezuitów. Że jak wpłaci się 50 zł, to zostanie odprawiona za niego Msza św. i można w sytuacjach wyjątkowych się napić - śmieje się góralka z łatwowierności niektórych kobiet. Adam z Gronia na Górce szukał ratunku przed paleniem papierosów. - Zazwyczaj składam przysięgę na rok i Górka pomaga mi wytrzymać ten czas bez nałogu. Ale jak tylko ten czas minie, znowu mnie ciągnie strasznie do papierosów i dopóki tam nie wrócę, palę - opowiada. - Bez Górki nie udałoby mi się rzucić palenia - twierdzi Michał. - Próbowałem wielokrotnie - przekonuje. Pierwszy raz złożył ślubowanie u jezuitów na rok, potem już na okres 5 lat. Gdy i ten czas minął, powtórzył przysięgę na kolejne pięć. - Moja przysięga obowiązuje mnie do 2017 r., ale kiedy tylko będzie dobiegać końca, znowu tam pojadę. To najskuteczniejsza metoda zwalczenia nałogu - twierdzi.

W Kaplicy Ślubowań
Górką nazywany jest popularnie Dom Rekolekcyjny i kościół oo. Jezuitów w Zakopanem, znajdujący się na wzniesieniu. Tu od ponad 40 lat w Kaplicy Ślubowań przed obliczem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w obecności duchownego można złożyć ślubowanie abstynencji alkoholowej, a także od narkotyków, papierosów czy hazardu. Sława Górki już dawno przekroczyła granice Podhala. Dziennie przychodzi tu średnio kilkanaście osób, które na klęczkach składają uroczystą przysięgę. Początek nowego roku zawsze sprzyja nowym postanowieniom. W styczniu zeszłego roku tylko w jeden dzień na Górce złożyło przysięgę aż 67 osób. Rocznie ta liczba urasta do ponad 5 tys. Wszystko zaczęło się w 1971 r. Na Górkę przyszedł góral, który chciał tu, przed ojcami jezuitami, ślubować trzeźwość. Ojciec przełożony nie chciał, ale góral był uparty, mówił, że obiecał żonie taką przysięgę złożyć i tak doszło do pierwszego ślubu abstynencji. Góralowi to pomogło, za jego wzorem zaczęli przychodzić do jezuitów inni. - To była akcja oddolna - opowiada dziś o. Andrzej Gęgotek, przełożony Domu Rekolekcyjnego na Górce. Wieści o mocy Górki rozchodziły się po okolicy. Początkowo rocznie składało tu przysięgę kilkadziesiąt osób, z czasem liczba ta rosła. Pomocy zaczęli szukać tu także ludzie spoza Podhala. Najwięcej jest tych, którzy chcą się uwolnić od alkoholizmu, ale są i tacy, których przywodzi tu problem z narkotykami czy hazardem. Dominują mężczyźni, kobiety stanowią 20%. - Pomocy szukają tu także bardzo młodzi ludzie, nawet uczniowie szkół średnich, ci organizują się i przychodzą w 2-3 osoby - opowiada o. Andrzej. - Kiedyś przyszedł młody chłopak, miał może 14-15 lat. Wydawał mi się za młody. Zapytałem go, czy wie, na czym polega ślubowanie. A on powiedział mi: „dziadek ślubował, i nie pije, ojciec ślubował, i też nie pije, ja też nie chcę pić” - miał stanowczo odpowiedzieć duchownemu.

Dyspens nie ma
O. Andrzej przekonuje, że aż 90% osób dotrzymuje złożonej na Górce przysięgi. Terminy, które najczęściej sobie wyznaczają, to od kilku miesięcy do kilku lat, choć są i tacy, którzy ślubują dożywotnio. - Dyspens nie dajemy, wycofaliśmy się z nich kilka lat temu - podkreśla ojciec przełożony. Każdy zostaje wpisany do specjalnej księgi - najwięcej jest osób z Zakopanego i okolic, choć pojawiają się także inne miejscowości: Kraków, Rumia, Zawoja, Kamienna Biała - to ostatnie wpisy w zeszłym roku. - Niedawno przybył do nas mężczyzna z Londynu, przyleciał specjalnie, by złożyć na Górce przyrzeczenie - opowiada o. Andrzej. Tłumaczył, że zawsze, kiedy składa tu przyrzeczenie, daje sobie z nałogiem radę. Żony przyprowadzają mężów, pracodawcy swoich podwładnych. - Podhalańskie środowisko sprzyja pijaństwu, na weselach, chrzcinach pije się do upadłego, ale jak pokaże się obrazek od nas, to ludzie dają spokój i nie namawiają do picia - opowiada jezuita. Taki obrazek z wizerunkiem Matki Boskiej dostaje każdy, kto złoży przysięgę w Kaplicy Ślubowań. Na odwrotnej stronie jest nazwisko tej osoby, okres obowiązywania ślubów i podpis kapłana. I przypomnienie, że w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 10 w kościele na Górce odprawiana jest msza w intencji wszystkich, którzy złożyli takie przyrzeczenie, oraz za ich rodziny.

To naprawdę się dzieje
- Nie wiem, jak to się dzieje, to dla mnie tajemnica, ale wiem, że złożone tu przysięgi mają dużą moc. Wiele osób mówi nam, że tylko Górka ich trzyma. Przychodzą całe rodziny dziękować za ratunek. To naprawdę się dzieje - przekonuje o. Andrzej. I opowiada o ludziach, którzy byli już na samym dnie, mieszkali na ulicy, stracili rodziny, pracę. Po wizycie tu podnieśli się. Wspomina różne sytuacje. Kiedy ojciec przyszedł tu z żoną i trójką dzieci i wszyscy uczestniczyli w przysiędze głowy rodziny. Trudno było ukryć wzruszenie. Kiedyś na Górkę przyszedł góral, który podczas wyrębu lasu tak popił, że zgubił traktor. - Motywacje, żeby nie pić, są bardzo różne - śmieje się ojciec przełożony. O. Andrzej wyznaje, że zdarza się przyjmować przysięgę od osób lekko podpitych. - To nie sakrament - tłumaczy. - Jeśli takie osoby są świadome tego, co mówią, pozwalamy im na złożenie przysięgi. Niektórzy nas nawet szantażują, że jak wytrzeźwieją, już tu nie wrócą - dodaje. Coraz więcej osób nie daje sobie rady z hazardem. Niedawno pomocy szukał mężczyzna, który pracuje w Austrii. Co tydzień przyjeżdża na Podhale, by weekend spędzić z rodziną. Po drodze w kasynach tracił wszystkie zarobione pieniądze. Duchowny liczy, że niedawna wizyta na Górce pomoże mu wyrwać się z nałogu. Tak jak innemu góralowi, który przyszedł na Górkę, gdy z powodu hazardu stracił 300 tys. zł. Od pół roku nie gra i powoli odbudowuje swoje życie. Ci, którzy potrzebują stałego wsparcia duchowego, mogą skorzystać z działającego przy klasztorze duszpasterstwa trzeźwości lub spotkań w domu rekolekcyjnym. Sporadycznie zdarzają się przypadki, że ojcowie odmawiają przyjęcia przyrzeczenia. - Półtora roku temu przyszedł do nas muzułmanin, nie wiedział, jak się zachować, szukał pomocy, ale nie chciał działać przeciwko swojej wierze. Poradziliśmy mu, żeby złożył przysięgę przed swoim Allahem, w swojej wspólnocie - opowiada o. Andrzej. Zdarza się, że nawet ateiści znajdują tu pomoc. - Nie jestem praktykującym katolikiem, nie chodzę do kościoła. Ale wierzę w moc przysięgi. Złożyłem przysięgę na Górce. I to naprawdę podziałało. Po wizycie na Górce po prostu alkohol przestał mi smakować, nie mam na niego już ochoty - opowiada Piotr z Krakowa. - Różnie to sobie ludzie tłumaczą, jedni twierdzą, że to z powodu wiary w Boga, inni wierzą w moc Matki Boskiej, jeszcze inni w moc miejsca. Zresztą każdy nosi inny obraz Boga w sobie. Grunt, że złożona tu przysięga działa. Że gdy człowiek traci grunt pod nogami, że nawet, gdy traci wiarę, znajduje tu pomoc - mówi o. Andrzej.
Beata Zalot
Tygodnik Podhalański 2/2015

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Ccc 2022-05-01 10:50:33
A Pani Anna to więcej wypila od męża taka ciekawostka.

Reklama
 • USŁUGI | budowlane
  PROFESJONALNE MALOWANIE DACHÓW. Długoletnia praktyka, niskie ceny. 604 120 874.
 • PRACA | dam
  Austria oferty pracy dla murarzy, cieśli, dekarzy, stolarzy, elektryków i hydraulików Wiedeń-Linz-Graz-Salzburg tel. 538373894 www.clubsilesius.pl praca@csopole.pl
  Tel.: 538373894
 • PRACA | dam
  Firma ORIK s.r.o. Trstená - Słowacja szuka GRAFIK DTP/drukarz grafik i obsługa maszyny Agfa Anapurna M2050i, ESKO Kongsberg X Edge. Praca od zaraz, pełny etat, 1200-1500 Eur brutto/mies.. +421 948 502 028 www.orik.sk dusan@orik.sk
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA, POSADZKI, KOMINKI, PARAPETY, STOPNIE, BLATY, ŁUPANKA GRANITOWA I PIASKOWA. 18 265 06 58, 607 57 23 12.
 • PRACA | dam
  GAMATEX zatrudni na stanowisko PRACOWNIK KROJOWNI . Miejsce Pracy: Stare Bystre tel .18-26 137 32.
 • PRACA | dam
  Lubisz pracować z ludźmi i masz doświadczenie w obsłudze klienta? Szukasz ciekawej pracy na sezon u renomowanego pracodawcy? POZNAJ NAS: POLSKIE KOLEJE LINOWE są liderem wśród operatorów kolei linowych w Polsce. Jednym z największych pracodawców na Podhalu, zatrudniającym ponad 400 osób. DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osoby na stanowisko: PRACOWNIK OBSŁUGI RUCHU TURYSTYCZNEGO. Miejsce pracy: Zakopane, Gubałówka, Butorowy Wierch. CO BĘDZIE NALEŻEĆ DO TWOICH OBOWIĄZKÓW? - Obsługa ruchu turystycznego, - Obsługa kasy fiskalnej, sprzedaż biletów, - Udzielanie informacji klientom o atrakcjach i ofercie ośrodka, - Profesjonalna obsługa klienta, - Dbałość o bardzo dobry wizerunek ośrodka, - Wykonywanie prac porządkowych i przygotowawczych przy uruchomieniu urządzeń transportu linowego, - Pomoc przy obsłudze kolei linowych i pozostałych urządzeń, - Wykonywanie prac budowlanych, konserwacyjnych i remontowych. OD KANDYDATÓW OCZEKUJEMY: - Wysoka kultura osobista, - Mile widziana praktyczna znajomość obsługi komputera, - Umiejętność obsługi kasy fiskalnej i terminala kart płatniczych będzie dodatkowym atutem, - Komunikatywność i łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Umiejętność pracy w zespole, - Optymizm, sumienność i zaangażowanie, - Dyspozycyjność. OFERUJEMY: - Ciekawą pracę sezonową, - Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, - Terminowe i atrakcyjne wynagrodzenie, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Karty Rodzinne uprawniające do zniżek na produkty i usługi w ośrodkach PKL. OSOBY ZAINTERESOWANE REKRUTACJĄ prosimy o przesłanie aplikacji zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem "Pracownik obsługi ruchu turystycznego Gubałówka". Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię pracownika fizycznego do układania drewna kominkowego w miejscowości Lasek, tel 182651107.
 • PRACA | dam
  Karczma w Poroninie zatrudni lub przyuczy do zawodu KELNERKA - 600 071 887.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA W GORCACH. 503 868 728.
 • PRACA | dam
  Potrzebny PRACOWNIK NA ŻELBETY (może być do przyuczenia). 791 669 932.
 • PRACA | dam
  Potrzebny PRACOWNIK BUDOWLANY lub młody do przyuczenia 791 669 932.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  ZARZĄDZANIE APARTAMENTAMI - BIALYMIS.INFO - 792 000 011
 • USŁUGI | budowlane
  WYKOŃCZENIA REMONTY www.remonty.emilia.com.pl. 602839607
  Tel.: 602839607
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Trzyosobowa rodzina poszukuje MIESZKANIA DO WYNAJĘCIA W ZAKOPANEM, od lipca/sierpnia. Przenosimy się z Krakowa i jesteśmy zainteresowani wynajmem długoterminowym. Tel. kontaktowy: 608668882 lub 608047490
 • USŁUGI | budowlane
  POSZUKIWANA EKIPA TYNKARSKA (CEM-WAP) - KOŚCIELISKO, DUŻA INWESTYCJA !!! OD ZARAZ !!! 533727595
  Tel.: 533727595
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie pracowników budowlanych do montażu altan i budowy domów drewnianych. 692 193 449.
 • PRACA | dam
  Poszukiwany kucharz/doswiadczona pomoc kuchenna do restauracji w okolicach Jablonki. Praca na stale, zapewniamy umowe o prace. tel. 534 854 513
  Tel.: 534
 • PRACA | dam
  Firma PRYMUS AGD poszukuje miłej i kontaktowej osoby do pracy na stanowisku sprzedawca w sklepie w galerii Stopiak ul.ludźmierska 26a. 794393910 marta.maciejewska@prymus-agd.pl
  Tel.: 794393910
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY WYKOŃCZENIA KRÓTKIE TERMINY BEZPŁATNA WYCENA FAKTURY VAT. 602839607
  Tel.: 602839607
 • USŁUGI | budowlane
  WYKONYWANIE OGRODZEŃ BETONOWYCH, PANELOWYCH. MONTAŻ BRAM PRZESUWNYCH. 793 674 080.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię Studentkę lub Maturzystkę od zaraz do pracy na cały sezon wakacyjny. Gwarantuję miłą atmosferę i uczciwe zarobki Tel. 601 30 77 35.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy na pełny etat Recepcjonistki/ Recepcjonisty do niewielkiego ApartHotelu w Białce Tatrzańskiej. Oferujemy: atrakcyjne wynagrodzenie, zatrudnienie w oparciu o umowę o prace, elastyczny grafik. Więcej informacji pod nr. 668-850-500 www.aparthoteltatrzanski.pl managertatrzanski@gmail.com
  Tel.: 668
 • PRACA | dam
  Przyjmę BLACHARZA SAMOCHODOWEGO lub do przyuczenia. 574 573 497.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy KUCHARZY, BARMANÓW, KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  MŁODĄ KOBIETĘ (niepaląca) DO SPRZĄTANIA I GOTOWANIA W DOMU JEDNORODZINNYM, 4-5 godzin dziennie (poniedziałek-piątek). Obok Zakopanego. 698 506 913
 • PRACA | dam
  Poszukujemy **RECEPCJONISTY / KI** do Aparthotelu w Białce Tatrzańskiej. Praca stała, wysokie wynagrodzenie, umowa o pracę. Przyślij nam swoje CV: edyta.aparthotel@gmail.com. 696112266
  Tel.: 696112266
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE DACHÓW, OBRÓBKI KOMINÓW, ATTYK, GZYMSÓW. PRACE NA RĄBEK STOJĄCY, RĘCZNY I MASZYNOWY. DACHÓWKA. 534 428 571.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE - Andrzej Kasperek. PRZEKRYCIE I KRYCIE DACHÓW, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 889 388 484.
 • PRACA | dam
  GAMATEX zatrudni na stanowisko PRACOWNIK BIUROWY-MAGAZYNIER. Miejsce prasy: Stare Bystre, tel .18 26 137 32.
 • PRACA | dam
  GAMATEX zatrudni na stanowisko ZAOPATRZENIOWIEC. Miejsce Pracy: Stare Bystre, tel .18 26 137 32.
 • PRACA | dam
  Pizzeria Da Grasso w Nowym Targu przyjmie POMOC NA KUCHNIĘ. Praca co drugi weekend. 508256350.
 • PRACA | dam
  PIZZERIA Da Grasso w Nowym Targu zatrudni KELNERA/KĘ. 508256350.
 • PRACA | dam
  Poszukuję PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH. 698 190 555.
 • PRACA | dam
  Przyjmę PIEKARZA. 607 44 55 66.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Sprzedam NISSANA QUASHQAI z dachem panoramicznym. Rok produkcji 2010, 1,5 DCI, przebieg 209 tys. km. Bogate wyposażenie (komputer pokładowy, wbudowany zestaw głośnomówiący, tempomat, przyciemniane szyby itp.). Drugi właściciel, niepalący. Cena 33 tys. zł. Tel. 570 666 770
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. Tel. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Pełen etat. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
 • USŁUGI | budowlane
  Domy z bali, szkieletowe,ciesielstwo, dachy,. 660929793
  Tel.: 660929793
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • ANTYKI
  ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ - Zakopane, Kościuszki 3 (Granit, III p.). Tel. 601 464 133
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2022-05-28 08:00 Kierowcy szybciej doczekali się na poziome znaki 2022-05-27 22:37 Gospodarstwo w płomieniach 2022-05-27 22:27 Gremlin nie wrócił do domu 2 2022-05-27 21:40 TIG alarmuje - nie majstrujcie przy uchwale antysmogowej! 1 2022-05-27 21:01 OSP Bór z zupełnie nowym strażackim samochodem 2022-05-27 20:20 "Świnki trzy" - bajkowy Dzień Mamy i Taty 2022-05-27 19:30 Sowieckie symbole wyprowadzić ze Zdroju - domagają się działacze rabczańskiego PiS-u 10 2022-05-27 19:30 Głośna impreza na Zjeździe Solidarności. Interweniowała policja 23 2022-05-27 18:45 Woda się leje, nikt nie reaguje 4 2022-05-27 18:15 Kierowca BMW jechał zakopianką prawie 200 km na godz. 5 2022-05-27 17:59 Nadciągnęła zmiana pogody. Wysoko w Tatrach możliwe opady śniegu 2022-05-27 17:15 W barach w Zakopanem coraz większy ruch 7 2022-05-27 16:30 Nowy teledysk Zakopower. Widzialne i niewidzialne (WIDEO) 4 2022-05-27 15:45 Tajemny Nowy Ład i najbardziej sfiskalizowane miasto w Polsce 2022-05-27 14:59 Wandale szybko zdemolowali nową wiatę przystankową 1 2022-05-27 14:15 Współczesna premiera opery komicznej J.A. Bendy w Szczawnicy 2022-05-27 13:45 Prezydent opowiada żart o Tusku, cewniku i pielęgniarce (WIDEO) 19 2022-05-27 13:34 W Szczawnicy dziś dużo wycieczek 2022-05-27 12:59 Ukraińcy w Tatrach, specjalna strona po ukraińsku na Facebooku TP 1 2022-05-27 12:15 Przygotowania do największej Majówki w Polsce idą pełną parą 2022-05-27 10:42 Wycinają kolejne drzewo na Krupówkach 3 2022-05-27 10:00 Pełty spływają Orawą 2022-05-27 09:47 Zderzenie autobusu z samochodami osobowymi (ZDJĘCIA) 2022-05-27 09:31 Kolejka na Kasprowy kursuje, ale turystów niezbyt wielu 2022-05-27 09:00 Najpiękniejszy ogród w mieście - kolejna odsłona popularnego konkursu 2022-05-27 08:59 Ostatnie pożegnanie Michała, który zginął w wypadku motocyklowym 2022-05-27 08:00 Modelarze powalczą o tytuł Nojpiykniyjsego Polowaca 2022-05-26 22:15 Nowa ścieżka rowerowa łącząca Odrowąż z Czarnym Dunajcem 2 2022-05-26 21:45 Nowotarska Platforma Obywatelska na młodzieżowo. Będą wybory? 10 2022-05-26 20:15 Z okazji Dnia Matki - ale w sobotę - zbadaj się bezpłatnie 2022-05-26 20:00 Okna, które można wymyślić samemu 2022-05-26 19:30 Od Bałtyku do Tatr - jeden konkurs z dobrymi emocjami, każdy może wygrać 2022-05-26 18:45 Tajne związki zawodowe, trudno powiedzieć o czym dyskutują 10 2022-05-26 18:00 Prace przy budowa nowego mostu idą pełną parą. Zdążą na czas? 2 2022-05-26 17:15 Kiedy mogę wrócić do domu? - pytają ukraińskie dzieci swoich rodaków 2022-05-26 16:39 Młodzi cykliści na start. W niedzielę Mini Podhale Tour 2022-05-26 16:30 Drogowcy we wsi. W rok po tragedii będzie nowy asfalt 2022-05-26 16:03 GOPR-owcy dzieciom 2 2022-05-26 15:45 Miejskiej Biblioteki Publicznej 75-lecie. Wielka gala w Nowym Targu 2022-05-26 15:05 Najważniejszy jest czas, dlatego badaj się! 2022-05-26 15:00 Oddaj krew - pomóż Ukrainie 2022-05-26 15:00 Co robić nad Dunajcem w taką pogodę? (WIDEO LIVE) 4 2022-05-26 14:15 W mieście trwa przebudowa skrzyżowania. Uwaga na korki! 2022-05-26 13:30 Góralska majówka pod "Smrekiem" 2022-05-26 13:24 Festyn rodzinny z okazji Dzień Dziecka 2022-05-26 12:44 Nie tylko dla mam - koncert w SDK (WIDEO) 2022-05-26 12:00 Twierdza pod Giewontem, zamknięte ulice, policja uzbrojona po zęby 26 2022-05-26 11:45 Wielki drogowy plac budowy, od Witowa, przez Dzianisz po Kościelisko 2022-05-26 11:30 Małopolski Wyścig Górski - gdzie ustawić się do kibicowania? 2022-05-26 11:20 Związkowcy o problemach z klimatem i o wojnie w Ukrainie 13
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Bojcorka

FILMY TP

Album TP