2022-04-29 20:29:27

Reklama

Zakopane

Tu nie można nawet składować desek. Mieszkańcy boją się, że działka będzie zabudowana

Reklama

Od kilku dni w naszej redakcji interweniują mieszkańcy w sprawie widokowej działki pod Lipkami w Zakopanem.

Na działce pojawiły się sterty desek. - Czyżby ktoś chciał tu coś budować? - pytają zaniepokojeni mieszkańcy Zakopanego. To nieruchomość położona pod Lipkami przy ul. Stolarczyka. Obok prowadzi ścieżka na wzgórze Lipki, roztacza się stąd piękny widok na Giewont. To jedno z niewielu niezabudowanych miejsc tuż przy ulicy w tym rejonie Zakopanego i to jeszcze z takim widokiem na Giewont. W sprawie tego co dzieje się w tym miejscu kilka dni temu interweniował radny Tymoteusz Mróz. My również zapytaliśmy urzędników o składowanie materiałów na tej działce. Okazuje się, że zdaniem Urzędu Miasta Zakopane nie tylko nie można w tym miejscu stawiać budynków, także obiektów tymczasowych, ale również składować materiałów budowlanych.      

Poniżej cała odpowiedź Anny Karpiel Sembereckiej, zastępcy naczelnika Wydziału Kultury Fizycznej i Komunikacji Społecznej. 
W dniu 29.03.2022r. o  urządzaniu składowiska  materiałów budowlanych na działce nr ew. 192/2 i 868/2 obr. 8  został poinformowany Koordynator ds. Parku Kulturowego Kotliny Zakopiańskiej (jako osoba powołana do działania w przypadku naruszania zapisów uchwały ws. PKKZ - zgodnie z Zarządzeniem organizacyjnym Burmistrza Miasta Zakopane z dnia 10 lipca 2018r nr 162/18).

W tymże dniu dokonano wizji w terenie i ustalono, że na nieruchomości zostały zeskładowane  znaczne ilości drewna/płazów oraz desek - urządzony został  skład materiałów budowlanych, której to funkcji  w terenach rolnych R/US (§ 7 ust 2 tekstu planu) nie dopuszcza obowiązujący Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego „Lipki” (zakazujący nadto literalnie realizacji wszelkich obiektów budowlanych,  w tym tymczasowych, za wyjątkiem orczykowych wyciągów narciarskich z sezonowymi niewielkimi obiektami obsługi i sanitariatami oraz instalacji śnieżenia i oświetlenia tras i  infrastruktury technicznej).

Urządzenie w spornym terenie  składowiska  materiałów budowlanych narusza ponadto zakazy sformułowane w uchwale ws. Parku Kulturowego Kotliny Zakopiańskiej, w szczególności w zakresie zniszczenia osi i otwarć widokowych oraz zniszczenia otwartych terenów rolnych, w związku z powyższym na podstawie art. 112 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami na początku kwietnia do Straży Miejskiej (posiadającej uprawnienia oskarżyciela publicznego)   skierowano zawiadomienie o możliwości popełnienia wykroczenia. Dalsze czynności (postępowanie wyjaśniające, wysłuchanie stron itp.) prowadzi  obecnie Straż Miejska. Ich wynikiem może być  skierowanie do sądu rejonowego wniosku o nałożenie obowiązku przywrócenia  stanu poprzedniego i ukaranie.

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Anna 2022-05-01 21:50:49
A precz od mieszkających w blokach! Nikt mi nic nie dał! Żadna mamusia z tatusiem! Sama na wszystko pracuję! A tu sobie jeden z drugim twarz będzie wycierał! Dostaliście od rodziców chałupy, ziemie? To się cieszcie. A od przyzwoitych ludzi wara!
das 2022-05-01 16:56:28
zenzz dobrze goda!
zenzz 2022-05-01 11:04:33
Jakoś dziwnie nastąpił tu wysyp komentujących akceptujących ten syf. Macie tak krótką pamięć czy piszecie na zlecenie sprawcy tego syfu?
W kraju prawa już dawno powinny być wyciągnięte konsekwencje. I to dotkliwe na tyle, aby już nie przyszło komuś do głowy to powtórzyć.
Jak na Stolarczyka, bo przecież to nie jest pierwsza próba zabudowy tej działki.
Aha, nie pitolcie o składowaniu czy sezonowaniu.
Żałosne to.
Ja 2022-05-01 06:42:05
A może właśnie ktoś miał okazję kupić drewno, bo będzie tu budowana dozwolona infrastruktura związana z wyciągiem.... Nie rozumiem.... Taka powstać może, a materiał na nią nie może zostać zorganizowany? Ja zanim zaczęłam budować dom, latami kupowałam po trochę materiału. Wiele lat przed złożeniem planu w starostwie. Komuś innemu nie wolno? Jak nawet jeśli dostanie ostatecznie pozwolenie na budowę infrastruktury związanej z budową wyciągu ma to zrobić, nie składając na działce materiałów budowlanych?
Rudy 2022-04-30 21:20:08
Do xxx.

Szanowny Ceprze, bowiem zakładam, że takowym jesteś. Mówisz o ludziach, którzy mieszkają na wywłaszczonych działkach? Jak Ci w blokach i skarżą się o byle co? A może o developerach mający w głębokim poszanowaniu prawo? Tutaj jest gadanie o składowaniu drewna, prosze mi wybaczyć - o pierdołę a weź przejdź się po Zakopanem i zobacz, tylko patrz uważnie ile naprawde dużych budynków psujących krajobraz stoi, wtedy wam nic nie przeszkadza, wtedy jest dobrze (:. Jakby właściciele sprzedali jakiemuś któremuś z naszych developerów to tam na lipkach mielibyście hotel, a nie składowisko. I to nie mały, tylko wystarczająco duży by zasłonił cały widok :).
xxx 2022-04-30 18:46:20
DO RUDY GDYBY NIE TE CEPRY TO BY TAKIE STWORZONKA BIAŁE CI PO GŁOWIE DO DZIŚ SKAKAŁY JAK TWOJEMU OJCU I DZIADKOWI.
Baciok 2022-04-30 13:32:16
Czemu nie zadzwonił nikt po pały?? Kierowca zaraz by musiał powiedzieć kto mu to zlecił.
Janek 2022-04-30 11:16:36
No, ale jak dobrze posmarowaliby wojewodzie, to mogliby sobie wybudować pałac i stację metra do warszawy. Tak jak hotel w otulinie powstaje, bo dobrze posmarowane. A tak, to nawet na własnym nie mogą sobie desek na wysuszenie wyskładować.
Rudy 2022-04-30 11:06:12
Cepry sakramencie, co w blokach mieszkają wybudowanych na cudzych wywłaszczonych działkach. Fajnie się mieszka w miejscu, gdzie kiedyś ludzie mieli sady.

W otulinie parku narodowego można budować hotel, bo wojewoda dał zgodę, ale ktoś nie może na działce składować sobie desek, kpina. Dobrze gado, kierowca - powinni nanieśc gnoja coby sobie panie w szpileczkach miały po czym łazić ;)
raid 2022-04-30 10:52:38
Na Podhalu na "swojej działce" można zrobić wszystko, co widać na każdym kroku.
Gosia 2022-04-30 09:05:58
Skladowisko na UL Szkolnej T ESKO Jaki jest syf
Zbocze cmentarza pobojowisko setki zniczy wiencow
Pani Burmistrz udaje ze nic nie widzi ,zasadziła swierki
Yajami Omate 2022-04-30 06:19:48
A czy sezonować drewno można?
kierowca 2022-04-30 06:07:34
ZOBACZCIE JAKI MIASTO I FIRMA TESKO MA PORZĄDEK NA DZIAŁCE NA ULICY SZKOLNEJ
kierowca 2022-04-30 06:00:45
NA SWOJEJ DZIAŁCE NIE MOŻE SKŁADOWAĆ DREWNA TO CHYBA ŻARTY POWINIEN WYWEŻĆ TAM GNÓJ I BYŁO BY FAJNIE
Heinrich Himmler 2022-04-30 04:29:51
No już zeby sie nie posrali nie mają widoku na giewont blokersi....
juhas 2022-04-30 01:33:40
Nakradło się???...
Yui 2022-04-29 23:21:04
A pieski jak kupkę robiom to co ,?
Joloswawolo 2022-04-29 21:43:31
Zabrali pod budowe bloków działki prawowitym właścicielom wywłaszczyli a teraz ktoś niema widoków bo drzewo sie suszy
yeti 2022-04-29 21:03:10
a jak powstawaly paskudne bloki???
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA/-KĘ, DOŚWIADCZONĄ POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU MLECZNEGO, KELNERA/-KĘ. Kontakt: 600 035 355, 600 035 080 lub osobiście: Zakopane, Droga na Bystre 2A (9-13).
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    MIESZKANIE W CENTRUM ZAKOPANEGO: TRZY POKOJE, DWA BALKONY, WIDOKOWE, PO REMONCIE. 662 210 421
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupie działkę budowlana w Kościelisku lub Zakopanym tel 660797241 b12.pl.
  • PRACA | dam
    ZLECĘ WYKOŃCZENIE TRZECH BUDYNKÓW W ZAKOPANEM. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE DWA POKOJE, 38mkw, BALKON, W CENTRUM NOWEGO TARGU, UL. KRZYWA. STANDARD DO ZAMIESZKANIA, NOWE, ŚWIEŻE. 608 806 408
  • PRACA | dam
    DO PENSJONATU W ZAKOPANEM - OSOBĘ DO OBSŁUGI ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA POKOI - dyspozycyjną. Bez zamieszkania. 590 578 689.
  • USŁUGI | inne
    SZEWC - KALETNIK - ZAKOPANE - ul. Staszica 3 - 666 120 662.
  • PRACA | dam
    Praca w Zakładzie Kuśnierskim wymagane doświadczenie oraz Prawo jazdy Kategoria B. 888267329
    Tel.: 888267329
  • PRACA | dam
    Praca Kucharz Z Doświadczeniem Bukowina Tatrzańska Gotowanie Dla Grup w Dużym Ośrodku Z Noclegiem.
    Tel.: 601 453 970
  • PRACA | dam
    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę przesyłać na adres: kantorzakopanepraca@gmail.com
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Nowy Targ -sprzedam działkę usługowa 8235 m2 z uregulowanym dojazdem okolice stacji paliw przy drodze na Białkę Tatrzańska. 660797241 www.b12.pl
    Tel.: 660797241
  • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
    PRZYCZEPKA JEDNOOSIOWA WYWROTKA. URSUS C-360. 692 180 309.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKALE USŁUGOWE/BIUROWE - ul. Kościeliska (I p.), obok przejścia podziemnego. 509 25 44 55.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Biuro księgowe AUDITPLUS zatrudni: głównego księgowego, specjalistów ds. księgowości i referentów. Praca w Zakopanem, 8-16, pełen etat. Zapraszamy. Zgłoszenia: praca@auditplus.pl.
  • PRACA | dam
    Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    ŚWINIE WŁASNEGO CHOWU. 788 679 465.
  • PRACA | dam
    Poszukuję osoby do sezonowego, prowadzenia gospodarstwa domowego w Zakopanem. Życiorys zawodowy proszę przesyłać na adres e-mail. rozanob@interia.pl
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • KUPNO
    KUPIĘ STARY POROZBIÓRKOWY SOSRĘB. Proszę wysłać zdjęcie na numer 605 306 244.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA DOM W WITOWIE, w którym do roku 2025 znajdował się Ośrodek Zdrowia. 698 508 796.
  • ANTYKI
    Do sprzedania ZABYTKOWY PRZEDWOJENNY KREDENS GÓRALSKI ZAKOPIAŃSKIEJ SZKOŁY PRZEMYSŁU DRZEWNEGO w idealnym stanie, z lat trzydziestych, sprawdzony przez kustosza Muzeum Tatrzańskiego. Również CZĘŚĆ KOLEKCJI PRZEDWOJENNEGO MALARSTWA o tematyce góralskiej, znanych polskich malarzy aukcyjnych, takich jak Gąsienica Szostak, Augustynowicz, Jarocki, Moszyński, Gałek, Ćwikliński, Dzieliński, Skowroński. Tel. 601 51 35 33
  • USŁUGI | inne
    ODŚNIEŻANIE DACHÓW. TECHNIKI LINOWE. TEL: 695 092 678
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-02-13 21:33 Miłość bywa ślepa, a Walentynki mogą być niebezpieczne 2026-02-13 21:03 To obowiązkowy punkt programu, gdy przyjedziecie do Zakopanego! 1 2026-02-13 21:01 Fundusze Europejskie na odnowę małopolskich miast 2026-02-13 20:29 Fałszywy alarm w Jabłonce 2026-02-13 20:00 Wielki Bal Charytatywny PSONI w Nosalowym Dworze (WIDEO) 2026-02-13 19:00 Już zakwitły 2026-02-13 18:30 Tragedia w Tatrach Słowackich. Pod lawiną zginął czeski taternik 2026-02-13 18:00 132. rocznica urodzin gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza (WIDEO) 1 2026-02-13 17:48 Mamy drugi medal na Igrzyskach Olimpijskich 1 2026-02-13 17:29 Woda z wodociągu Jurzyste - Stołowe nieprzydatna do spożycia. Jest decyzja sanepidu 2026-02-13 17:02 Łzy wzruszenia, prestiż i duma, czyli statuetki Marki Tatrzańskiej rozdane (WIDEO) 1 2026-02-13 16:51 Widzieliście może Ramzesa? Zaginął w centrum Zakopanego, a rodzina za nim tęskni 1 2026-02-13 16:30 Był pijany. Uszkodził zaparkowane samochody 2026-02-13 16:00 Zainwestował w kryptowaluty i stracił 90 tysięcy złotych. Uważaj na oszustów 6 2026-02-13 15:52 Oferty luksusowych apartamentów na wynajem w Warszawie 2026-02-13 15:31 Z transformatora wylewała się woda 4 2026-02-13 15:00 Próbował zabić, trafi na ponad 10 lat do więzienia 2026-02-13 14:50 Nowoczesny dzwonek do drzwi - mały detal, wielki komfort 2026-02-13 14:14 Utrudnienia na drodze wojewódzkiej w Rabie Wyżnej 2026-02-13 14:00 W Zakopanem stanie ławeczka hrabiego Zamoyskiego (WIDEO) 8 2026-02-13 13:00 Ciemno przy wyremontowanej drodze w Zębie. Powiat tłumaczy: trwa przekazanie oświetlenia gminie 1 2026-02-13 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 2026-02-13 11:00 Miasto podsumowuje intensywny początek roku pod Giewontem 2 2026-02-13 10:00 Zakopane zdobyło Zimową Gwiazdę Travelist 9 2026-02-13 09:53 Stłuczka na ul. Makuszyńskiego 5 2026-02-13 09:00 Oszustwa na "inwestycje". Mężczyźni stracili oszczędności 5 2026-02-13 08:00 Bezpłatny kurs narciarstwa biegowego dla dzieci w Nowym Targu. Ruszają zapisy 1 2026-02-12 21:50 Kajtek wciąż zaginiony 2026-02-12 21:30 Sprzęt od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już dotarł do Rabki 13 2026-02-12 20:46 Nowy komendant Straży Pożarnej w Zakopanem 2026-02-12 20:35 Nietypowa akcja strażaków z pączkiem w tle 2026-02-12 20:00 W czerwcu Zakopane stolicą sportu. Tatra Fest i L'Étape Poland połączą siły 2026-02-12 19:26 Roczna narada tatrzańskiej Policji. Podsumowanie 2025 roku w Zakopanem 2026-02-12 19:00 Od lat w planach, teraz bliżej realizacji. Co z obwodnicą Zakopanego? 10 2026-02-12 18:00 Będą nowi dyplomowani bacowie i zawodowi juhasi 2026-02-12 17:22 Dziś odwilż i gorsze warunki na stokach (WIDEO) 2026-02-12 17:00 Burmistrz wraca do dobiegającej końca inwestycji kolejowej w Rabce 5 2026-02-12 16:00 Po ile ten pączek, po ile? 2026-02-12 15:30 Poetycka niedziela w Nowym Targu 2026-02-12 15:22 Krakowska wojna na billboardy przeniosła się na Podhale 14 2026-02-12 15:00 Burmistrz Zakopanego o starcie Maryny Gąsienicy na Igrzyskach i hejcie, który spotkał Polę Bełtowską (WIDEO) 11 2026-02-12 14:29 Łanie spędzają tłusty czwartek na parkingu na Bystrem (WIDEO) 1 2026-02-12 14:29 Zwłoki znalezione w Zębie 2026-02-12 14:25 Awantura w Bustryku. Zatrzymany mężczyzna 1 2026-02-12 13:59 Stauetka Travelist dla Zakopanego, strategia miasta, pieniądze na sport (WIDEO) 3 2026-02-12 13:30 Skubarki w zubrzyckim skansenie 2 2026-02-12 13:00 Kładka nad Rabą prawie gotowa 1 2026-02-12 12:30 Pierwsza polska projektantka graficzna. Anna Gramatyka-Ostrowska 2026-02-12 12:00 Policyjny punkt przyjęć w Białym Dunajcu już działa. Dzielnicowy przyjmuje w urzędzie gminy 4 2026-02-12 11:31 Paster­ska wiara w Krakowie. Spotkanie o tradycjach pasterskich Podhala
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-02-13 22:55 1. To w Chochołowie transformator jest chłodzony wodą ? Woda pewnie zamarzła a teraz rozmarzła,ale bzdury . 2026-02-13 22:45 2. Kto tak wymyślił ze ten jest oryginalny 2026-02-13 22:32 3. No i wyszło jak zawsze czyli członkowie Towarzystwa Wzajemnej Adoracji przyznali sami sobie statuetki i tym samym sami siebie dowartościowują , jakby robili to co robią charytatywnie , to rozumiem , że są doceniani nagrodami i statuetkami , ale trzepią na tym niezłą kasę i jeszcze statuetki sobie przyznają ??? , powinni od razu dostawać tytuły ,,zasłużony dla miasta i regionu" !!!!!!!!! 2026-02-13 21:59 4. Nie wiem, ale kiedyś oglądałem temat "czego boją się banki" z udziałem Pana Prezydenta Nawrockiego. Zastanawiam się, czy to rekla ma żeby kogoś naciągnąć, czy rzeczywiście można zarobić bo ponać tak "inwestują" politycy. Jeżeli temat nie jest uczciwy? to dlaczego ukazuje się w internecie. 2026-02-13 21:42 5. Mirku komentuje dalej abstrahując od tematu aborcji czy polskie dzieci zasługują na sprzęt medyczny od rzekomego wolontariusza jakim jest wielki Juras zwolennik aborcji i eutanazja w każdym przypadku,pozostawiam cię z tym pytaniem do następnej Wielkiej zbiórki odpowiedź sobie Sam 2026-02-13 21:27 6. Mirku po pierwszej zbiórce WOŚP byłem zaproszony na okazjonalną imprezę , szczerze mówiąc miałem mieszane uczucia by nie powiedzieć negatywne, wszyscy ludzie związani z tym jak to dziś ujmę ruchem pseudo charytatywnem byli świecie przekonani że złapali Boga za nogi,ratując polskie dzieci przed grożącą im na każdym kroku śmiercią 2026-02-13 21:02 7. Jakie przyczyny? Rzeka płynie z prądem. W elektrowni oddzielają wodę od prądu i dalej woda płynie korytem, a prąd kablem. Widać w elektrowni nie oddzielili. 2026-02-13 20:57 8. Jest ławeczka z Piłsudskim (prywatna) niech będzie i z Zamoyskim. 2026-02-13 19:53 9. Elektrohydrozagadka!!!!!!! 2026-02-13 19:53 10. Jakaś niska ranga tego święta ,że to władze Zakopanego jakoś nie zagościły. Na pewno licznie będą uczestniczyć za kilka dni w święcie wyklętych , bo tam będą ci, którzy są władzy potrzebni do głosowania w wyborach.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama