Reklama

2022-05-01 19:45:08

Góry

Góry sposobem na życie

Do zdobycia jest ponad 440 szczytów w polskich górach. Członkowie Klubu Zdobywców Koron Górskich RP mogą zgromadzić 32 wielostopniowe odznaki górskie.

- To jest klub dla ludzi kochających góry, którzy mają dodatkowe hobby w postaci zbierania odznak górskich - mówi Mirosław Surmacz z Rudy Śląskiej, pomysłodawca i od 2015 roku prowadzący Klub Zdobywców Koron Górskich Rzeczpospolitej Polskiej (KZKG RP).

Wystarczy prześledzić Facebooka KZKG RP, aby się przekonać, jakim cieszy się on powodzeniem. Do klubu wstąpiło już blisko trzy tysiące osób z całej Polski, ale jest grupa turystów, którzy niemal co tydzień - niezależnie od pory roku - wędrują po górach i swoje relacje oraz zdjęcia zamieszczają na klubowym profilu społecznościowym. Tu Mirek wita też nowych klubowiczów. Pokazuje odznaki, które zweryfikował dla poszczególnych osób.

Zaczęło się od Bieszczadów

Mirosław Surmacz pochodzi z Zamościa. Z turystyką związany jest od dzieciństwa, ale w góry po raz pierwszy zapuścił się, mając kilkanaście lat. - Z turystyką jakąkolwiek mam do czynienia od dziecka. Były to rajdy, wypady i obozy harcerskie w okolicach Zamościa. Jako uczeń szkoły średniej zobaczyłem pierwsze góry - Bieszczady. Totalnie się w nich zakochałem i do dziś chętnie tam wracam. Góry są moją pasją. Zdobywanie odznak górskich to moje hobby. To ucieczka w odrealniony świat, w którym czuję się dobrze i wypoczywam - przekonuje.

Pytam Mirka, skąd pomysł na taki klub? - Ja już dawno chciałem zrobić coś dla turystyki górskiej. W latach, kiedy się wychowywałem, nie było żadnych możliwości poza wstąpieniem do PTTK. Mnie to nie pociągało. Na przestrzeni blisko 90 lat można było zdobywać tylko Górską Odznakę Turystyczną, najpierw w ramach Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, a później PTTK. Niedawno pojawiły się różne programy górskie połączone ze zdobywaniem odznak turystycznych, tak zwanych koron górskich. Są one rozproszone, mają rozmaite regulaminy, są różni organizatorzy. Poczułem swego rodzaju niedosyt, bo dlaczego Góry Świętokrzyskie mają swoją koronę, a Bieszczady nie? Byłem na tyle zdeterminowany, że opracowałem projekt, który obejmuje wszystkie grupy górskie. Chodziło mi o stworzenie kompleksowego programu, który nie pomija żadnego pasma górskiego. Jest skierowany do ludzi, którzy kochają góry, mają podobne hobby do mojego. Mogą zdobywać koronę gór w takim paśmie, w jakim chcą i sobie wymarzyli - opowiada.

Mirek przekonuje, że klubowicze to nie są ludzie, którzy chodzą górskimi ścieżkami tylko dla odznak. - Jedni chcą się wyciszyć, inni odpocząć, a inni poznawać coraz to nowe miejsca, bo polskie góry oferują o wiele więcej niż zatłoczone Morskie Oko czy Śnieżka. Warto pójść też mniej znanymi, ale również atrakcyjnymi szlakami, nawet w niższych górach. W Pieninach pójście na Durbaszkę może dać tyle samo radości, co wdrapanie się na Sokolicę czy Trzy Korony - nie ma wątpliwości miłośnik gór.

Pamiątka po górskiej przygodzie

Mirosław Surmacz podkreśla, że klub jest organizacją nieformalną. Każdy może do niego wstąpić - bez względu na zainteresowania, wiek, kondycję, poziom doświadczenia górskiego, stopień sprawności fizycznej.

KZKG RP skupia ludzi, którzy lubią góry, turystykę, krajoznawstwo. Są tacy, którzy prowadzą swoje prywatne kroniki. - Dla nas zdobycie jakiejś ściśle określonej odznaki czy korony nie jest celem samym w sobie, tylko dodatkowym hobby do pasji, jaką są góry. Jest doskonałą pamiątką po przebytej górskiej przygodzie - przekonuje Mirek.

Klub - jak każdy inny - ma swój regulamin, na podstawie którego Mirek weryfikuje odznaki. Nie jest on restrykcyjny, bo honoruje dotychczasowe dokonania i zdobycze (tak zwana weryfikacja wsteczna). Opiera się to na zaufaniu. Data przystąpienia do klubu nie ma najmniejszego znaczenia. - Zdobywanie odznak klubu ma być przyjemnością, a nie biegiem przez płotki, czyli koniecznością zdobycia pieczątki w schronisku czy potwierdzenia przewodnika lub przodownika GOT. Honoruję na przykład zdjęcia wykonane podczas wyprawy, które są dowodem na przebycie trasy i zdobyciu szczytu, kserokopie książeczek GOT lub legitymacji z innych projektów koron górskich, bilety z parków narodowych. Trzeba cieszyć się górami, a nie martwić, jak zdobyć pieczątkę - podkreśla Mirosław Surmacz.

Wstępując do klubu, trzeba nabyć tak zwany pakiet startowy. Są to oprócz odznaki klubowej dwie książeczki, które mieszczą się nawet w kieszeni. Jedna przeznaczona jest do zbierania potwierdzeń, na przykład pieczątek na trasie, a w drugiej Mirek dokonuje weryfikacji, więc tę można zostawić w domu.

Od dziecka do seniora

Program jest tak opracowany, aby był atrakcyjny nie tylko dla tych, którzy są w dobrej kondycji fizycznej, ale też dla dzieci, młodzieży, seniorów, a nawet osób niepełnosprawnych. - Każda korona tym się charakteryzuje, że ma kilka stopni odznak. Stopień popularny otrzymuje się już po zdobyciu jednego szczytu, i to może być satysfakcją na przykład dla osoby niepełnosprawnej. Ten klub różni się od innych tym, że dopuszczam weryfikowanie odznak dla dzieci w wieku już trzech-czterech lat. To rodzice sami decydują, czy warto dziecku zweryfikować odznakę. Chodzi o to, żeby miało ono świadomość tego, że jest w górach. Stworzyłem atrakcyjne systemy zniżek dla dzieci, młodzieży, par i małżeństw, niespotykane u wielu innych wydawców - zachęca Mirosław Surmacz.

Najtrudniejsze jest zdobycie odznaki Korona Polskich Tatr w stopniu złotym. Trzeba włożyć sporo wysiłku, bo wymagane jest wejście na 30 tatrzańskich szczytów.

Wszystkie odznaki KZKG RP mają jednolitą formę, różnią się tylko kolorystką i napisami. Od początku założenia klubu Mirek zweryfikował i wydał kilkanaście tysięcy odznak.

Kontakty z ludźmi gór

Wielu klubowiczów uczestniczy też w innych programach turystycznych. Kiedyś w schronisku PTTK na Starych Wierchach spotkałam grupę turystów, którzy ustawili się do schroniskowych pieczątek. Wyglądali na prawdziwych górołazów. Mieli tylko chwilę na odpoczynek, bo czekała ich wędrówka na Turbacz. Z plecaków wyciągnęli książeczki, w których stawiali okolicznościowe pieczątki jako dowód pobytu w tym miejscu. To byli członkowie Klubu Turystów Pieszych PTTK "Przygoda" w Kielcach. Opowiadali, że każdy weekend spędzają na wycieczkach i zbierają punkty między innymi do KZKG RP, Diademu Gór Polskich i Górskiej Odznaki Turystycznej.

Mirek utrzymuje kontakty z wieloma ludźmi gór, współpracuje ze znanymi firmami turystycznymi, magazynami górskimi i krajoznawczymi, wydawnictwami kartograficznymi, administratorami grup na Facebooku o tematyce górskiej, blogerami. Promuje klub w schroniskach. Klub uzyskał status Przyjaciela Fundacji GOPR.

Klubowe programy

Dla członków Mirosław Surmacz przygotował 35 programów górskich i nie jest to przygoda na jeden sezon czy rok. - Góry to sposób na życie. Przejście wzdłuż i wszerz całej górzystej części naszego kraju zajmuje trochę czasu - przekonuje.

KZKG RP obejmuje: 29 koron górskich dla wszystkich pasm naszego kraju, 3 korony najwybitniejszych szczytów dla obszarów Polski, Sudetów i Karpat, 3 dodatkowe korony najwybitniejszych szczytów dla dzieci, młodzieży, a także TIARA POLSKICH GóR KZKG RP - 1 ogólnopolski program górski, uwzględniający realnie najwyższe szczyty w każdym paśmie, jakiego dotyczy, TYSIĘCZNIKI KZKG RP - 3 programy górskie dla obszarów Sudetów, Karpat i Polski, a także WAGABUNDA KZKG RP (projekt turystyczno-krajoznawczy, który obejmie 17 programów bazujących na polskiej historii, kulturze i architekturze).

Najnowsze przedsięwzięcia klubu to PROJEKTY MIĘDZYNARODOWE DOSTĘPNE TYLKO DLA CZŁONKóW KZKG RP (2 korony najwybitniejszych szczytów Słowacji i Czech oraz 1 program zdobywcy koron górskich 3 narodów klubu KZKG RP).

W przygotowaniu PROJEKT TURYSTA-GóROŁAZ.

Klubowa strona internetowa: www.koronygor.pl

Facebook KZKG RP: https://www.facebook.com/kzkgrp/


Jolanta Flach

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Reklama
  • USŁUGI | budowlane
    ELEKTRYK SZUKA ZLECEŃ - 602 317 519.
  • PRACA | dam
    Górska Grupa Inwestycyjna - Firma wynajmująca apartamenty zatrudni KONSERWATORA/PRACOWNIKA TECHNICZNEGO do obsługi apartamentów w Zakopanem i Kościelisku. Oferujemy stabilne zatrudnienie i atrakcyjne wynagrodzenie. Wymagane prawo jazdy i doświadczenie. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie CV na adres a.rysula@gorskagrupa.pl lub telefon 535391391.
  • PRACA | dam
    Produkcja pączków, piekarz Pączkarnia-ZAKOPANE przyjmie do pracy dziewczynę-kobietę z Zakopanego lub okolic,do produkcji pączków. Praca na stałe, zmianowa, w godzinach od 6.oo-18.00. Informacja tylko telefonicznie. 609097999
    Tel.: 609097999
  • SPRZEDAŻ | różne
    PIERZE I PUCH Z GĘSI. 536 88 77 35.
  • USŁUGI | budowlane
    WYKAŃCZANIE WNĘTRZ, ZABUDOWY GK, MALOWANIE. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    ADAPTACJE PODDASZY, OCIEPLANIE WEŁNĄ MINERALNĄ. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, ZABUDOWY GK, ADAPTACJA PODDASZY. 660 079 941.
  • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
    Sprzedaż NIERUCHOMOŚCI na Podhalu. Zadzwoń 792 250 793 lub skorzystaj z formularza na www.dobrasprzedaz.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupię MIESZKANIE w Nowym Targu. Bezpośrednio od właściciela. Może być do remontu. Pomogę załatwić formalności. Tel. 603 607 360.
  • PRACA | szukam
    PRZERÓBKI - KOŻUCHÓW, FUTER, NA PILOTKI NOWEGO KROJU. NIEDROGO, PROFSJONALNIE. 606989935.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    Sprzedam Toyotę Rav4 , z niezawodnym silnikiem 2.0 benzyna , 151 KM, rocznik 2015. Auto z polskiego salonu. Dwa komplety opon, opony zimowe po jednym sezonie. Więcej info pod numerem telefonu. 880869664 telka.mirabelka@gmail.com
    Tel.: 880869664
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY, WYKOŃCZENIA, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. OBRÓBKI BLACHARSKIE (balkony, tarasy, podbitki). 796 544 016.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • USŁUGI | budowlane
    WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, REMONTY, ZABUDOWY GK, ADAPTACJA PODDASZY. 660 079 941.
  • SPRZEDAŻ | różne
    OPAŁ BUK. 660 079 941.
  • PRACA | dam
    Sprzątanie apartamentów, pokojowa, Zatrudnie do sprzątania apartamentów w okolicy ul. Strążyskiej w Zakopanem (wskazane auto w celu dojechania do apartamentów). Praca na stałe, 3-4 dni w tygodniu (gdy są wyjazdy w weekendy również) w godzinach 9-15.. 609097999
    Tel.: 609097999
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Zakopane centrum - MAŁY POKÓJ Z BALKONEM NA DŁUŻEJ - TANIO - 502 879 648.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    SKUTER ŚNIEŻNY POLARIS. 515 503 494.
  • PRACA | dam
    Poszukujemy OSÓB DO OBSŁUGI KLIENTA w biurze Szkoły Narciarskiej na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem! Praca sezonowa: grudzień - marzec. ZAKRES OBOWIĄZKÓW. - Obsługa klientów bieżących w biurze szkoły, - Obsługa e-maila i przyjmowanie rezerwacji telefonicznych, - Sprzedaż usług szkoły narciarskiej, - Rozliczanie lekcji oraz współpraca z instruktorami. WYMAGANIA: - Komunikatywność i cierpliwość, - Dobra organizacja pracy i umiejętność samodzielnego działania, - Umiejętność obsługi komputera, - Łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Zdolność do pracy przy kilku zadaniach jednocześnie, - Komunikatywna znajomość języka angielskiego. OFERUJEMY: - Pracę w przyjaznej, sportowej atmosferze, - Możliwość nauki i rozwoju w branży turystyczno-narciarskiej, - Zimowy sezon pełen dobrej energii i górskiego klimatu! OSOBY ZAINTERESOWANE prosimy o przesyłanie aplikacji na e-mail: szkola@szymoszkowa.pl lub kontakt telefoniczny: 734 011 011. CZEKAMY WŁAŚNIE NA CIEBIE!
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    CITROEN JUMPER, r.p. 2013, cen do uzgodnienia - 604 102 804.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    VW TRANSPORTER, r.p. 2013, cena do uzgodnienia, 604 102 804.
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • MOTORYZACJA | inne
    PELLET!!! W sprzedaży posiadamy pellet olczyk i barlinek w najlepszej cenie na Podhalu!!!. 607695394 romar.zakopane@wp.pl
    Tel.: 607695394
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    SPRZEDAM MIESZKANIE KRAKÓW - KURDWANÓW - ŚWIETNA LOKALIZACJA. Oferujemy na sprzedaż jasne i przestronne mieszkanie położone w zadbanym budynku na osiedlu Kurdwanów. Powierzchnia 28,12 m kw. Budynek wyposażony jest w trzy windy, w tym jedną towarową. UKŁAD MIESZKANIA: - duży pokój z wnęką (nyżą), - jasna kuchnia z oknem, - duża, oszklona loggia, - piwnica przynależna do mieszkania. Mieszkanie jest słoneczne i ustawne, IDEALNE DLA SINGLA, PARY lub JAKO INWESTYCJA POD WYNAJEM. Lokalizacja zapewnia szybki dojazd do centrum oraz dostęp do pełnej infrastruktury - sklepy, przystanki komunikacji miejskiej, szkoły i tereny zielone w zasięgu kilku minut spacerem. SPRZEDAŻ BEZ POŚREDNIKÓW. Cena 450 tys zł - do negocjacji. Kontakt: 604 08 16 43
  • PRACA | dam
    PAPI SERVICE SP. Z O.O. ZATRUDNI KIEROWCÓW. WYMAGANE KAT. C+E ORAZ UPRAWNIENIA ADR. MOŻLIWE PRZESZKOLENIE ADR/TDT Z ZAKRESU PRZEWOZU PALIW PŁYNNYCH . TEL.602290555
  • PRACA | dam
    Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: PIZZERÓW, BARMANKI, BUFETOWE, POMOCE KUCHENNE, OSOBY NA ZMYWAK, OSOBY DO SPRZĄTANIA SALI. Kontakt osobisty pod nr tel.: 693 319 707
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Skupujemy nieruchomości za GOTÓWKĘ, PODHALE. 600404554
    Tel.: 600404554
  • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
    Zarządzanie domkami i apartamentami na wynajem krótkoterminowy. 788 63 36 33 www.zarzadzanieapartamentami.info
    Tel.: 788 63 36 33
    WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2025-12-18 23:03 Osielec. Trwają poszukiwania 28-letniego Pawła Brzany 2025-12-18 22:01 Nowy rozdział dla lokalnej stacji paliw w Rabie Niżnej. Oficjalne otwarcie pod marką AVIA już 20 grudnia 2025! 2025-12-18 20:58 Burmistrz Zakopanego o wizycie w Cortina d'Ampezzo 2025-12-18 20:22 Poszukiwany za kradzieże zatrzymany. Trafił do więzienia 1 2025-12-18 20:00 Góry bez samochodów? W Alpach się da, w Tatrach wciąż nie 2 2025-12-18 19:31 Mężczyźni z powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego przywłaszczyli sobie sprzęt za prawie sto tysięcy złotych (WIDEO) 2025-12-18 19:00 Radny Tatar pyta o PKL. Nasze stanowisko się nie zmieniło - odpowiada wiceprzewodniczący Donatowicz 2 2025-12-18 18:29 Gramy dla Pawła Leśniaka 2025-12-18 18:00 Kolejna spora podwyżka podatków w Jabłonce 1 2025-12-18 17:30 Termy BUKOVINA otwierają zmodernizowaną strefę dzieci i młodzieży 2025-12-18 17:00 Więcej ozdób przed Świętami. Tak jest w rejonie dworca PKP (WIDEO) 1 2025-12-18 16:30 Wspólna modlitwa i kolędowanie. Wigilia Akademicka 2025 2025-12-18 16:00 Czarnodunajeccy radni spowiadali przedstawicieli RDOŚ 2 2025-12-18 15:00 Zakopiańska łyżwiarka Liwia Kubin stypendystką Fundacji Igi Świątek 2025-12-18 14:30 Tygodnik, który miał nie przetrwać 2025-12-18 14:00 Pociągiem do Zakopanego jedzie Magdalena Berbeka i Michał Zaborowski 1 2025-12-18 13:36 Znamy szczegóły Sylwestra w Zakopanem 6 2025-12-18 13:30 Batalia o ocalenie małej istoty. Mamy dla Was książki 1 2025-12-18 13:00 Awanturnik na haju 1 2025-12-18 12:18 Burmistrz Zakopanego: Jestem trochę w szoku. Wszyscy radni za budżetem 9 2025-12-18 11:59 Rabczańska policja zlikwidowała uprawę marihuany 2025-12-18 11:00 Przestroga dla gości hoteli i pensjonatów - nie płacić przy pomocy linków 2025-12-18 09:59 120 milionów na strategiczną inwestycję w Zakopanem 2 2025-12-18 09:30 Komunikat o zmianach w datach odbioru odpadów na święta 2025-12-18 09:27 Nietypowy początek sesji Rady Miasta w Zakopanem (WIDEO) 12 2025-12-18 09:12 Rozpoczęła się sesja zakopiańskich radnych. 15 punktów i budżet 1 2025-12-18 09:01 Kolumna informacyjna Powiatu Tatrzańskiego 2025-12-18 09:00 Będzie eko-strażnik w Urzędzie Miasta. Więcej kontroli pieców 6 2025-12-18 08:45 Świąteczny Salon Poezji 1 2025-12-18 08:32 Zakopiańska Akademia Śpiewu ponownie zaprasza na musical. Tym razem Shrek 2025-12-18 08:30 Kolumna informacyjna Urzędu Miasta Zakopane 2025-12-18 08:00 Świąteczny numer Tygodnika Podhalańskiego 2025-12-18 07:30 Kolumna informacyjna Muzeum Tatrzańskiego 2025-12-17 22:00 Cyberprzestępcy przypuścili atak na obiekty turystyczne w całym regionie 2 2025-12-17 21:00 Strażacy na Olczy dostali świetnie wyposażony, nowoczesny wóz na akcje 2025-12-17 20:19 Uszkodził sześć aut, szaleńcza ucieczka pijanego 17-latka zakończona na Zakopiance 5 2025-12-17 20:00 Jakub Dzwolak z brązem na Mistrzostwach Europy w Bukareszcie 2 2025-12-17 19:30 Szkolny Kiermasz Bożonarodzeniowy 2025-12-17 19:00 Tatrzańskie bobry mają się dobrze (WIDEO) 2025-12-17 18:37 Zatrzymani za narkotyki (WIDEO) 1 2025-12-17 18:00 Nietypowy gość na Podhalu, Ardea cinerea zjawiła się w Zakopanem 9 2025-12-17 17:30 Frajdowa Akademia Baletu i Tańca zaprasza na "Dziadka do orzechów" 2025-12-17 17:00 Więcej kontroli i więcej pieniędzy z parkingów 8 2025-12-17 16:00 Niesamowite miesiące i wielki finał inkubatora przedsiębiorczości pod Giewontem 2025-12-17 15:35 Ty też możesz pomóc zwierzakom 1 2025-12-17 15:00 Poznajcie Bystrą 3 2025-12-17 14:30 Jarmark Bożonarodzeniowy w Maniowach 2 2025-12-17 14:00 Kolejny kierowca po alkoholu stracił prawo jazdy i grozi mu więzienie 4 2025-12-17 13:30 Przeszłość nie jest wyrokiem. Mamy dla Was książki 2025-12-17 13:00 Godne Święta Majeranków (WIDEO) 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2025-12-18 22:43 1. Skoro w 2022 roku Regionalna Dyrekcja na specjalistów do opracowania planów wybrała siostrę szwagra ze stołówki i tego kolegę od brata, bo pracuje w Urzędzie, a u fryzjerki czesze się córka wiadomo kogo. To tak jest. 2025-12-18 22:38 2. Czuli zamiast 1 złotych do metra, będzie 3 zł. 30%. Faktycznie podwyżka po zbóju. Na biednych nie trafiło. 2025-12-18 22:35 3. Znajomi jadą i pytają, czy będą Toi-toie. Czy znowu mają szczać w krzakach. Proszę o informację jak najbardziej publiczną. 2025-12-18 22:32 4. A to ten Berbeka 2025-12-18 22:28 5. Godne? w XXI wieku? To nie jest tradycja . Tradycję na św. Łucji mają w Skandynawii od tysiąca lat. 2025-12-18 22:19 6. A ZAKOPAVER GDZIE JA SIE PYTAM BUDŻETU BRAKŁO nie ładnie że miasto zrezygnowało nie ładnie Się zachowało 2025-12-18 22:15 7. Jest na to sposób. Potrzebny jest jeszcze jeden etat nocnego-eko-strażnika, w skrócie eknocżnika. 2025-12-18 21:51 8. Strażnik będzie sprawdzał w dzień, a problem zaczyna się o zmroku, nie zawsze da się sypialnię wieczorem przewietrzyć. Łatwo sprawdzić na pogoda.interia.pl i porównać zanieczyszczenie powietrza w dzień i o zmroku, kiedy jest problem. 2025-12-18 21:46 9. @butter Taki parking masz przy zakopiańskim centrum komunikacyjnym. A po za tym też jeżdżę w Alpy na narty i samochody turyści zostawiają pod obiektami gdzie nocują a u nas każdy musi jak najbliżej podjechać i dlatego w Zakopanem wieczne korki 2025-12-18 21:29 10. A czy nasz frasobliwy Staszek zabrał aby głos ad vocem? Czy zatroskal się o los mieszkańców, zanim podniósł im podatki? To taki dobry człowiek! Nawet w wiacie grillowej przenocuje turystę.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama