2022-05-11 11:30:29

Biały Dunajec

Ostatnia droga Helenki Waliczek

Dziś pogrzeb Heleny Waliczek, bohaterki cyklu "Silna jak halny. Portrety polskich góralek" autorstwa Bartłomieja Jureckiego.

W środę 11 maja w Białym Dunajcu ostatnie pożegnanie Heleny Waliczek. Piękny portret wykonał Bartłomiej Jurecki, a tak pisaliśmy o niej w książce "Silna jak halny. Portrety polskich góralek": 


Uśmiech czyśćcowych duszyczek

Masz co jeść, to z drugim się podziel. Daj mu pieniądze na chleb. Ojca, matki słuchaj, módl się, a Bóg ci wszystko da, o co poprosisz.

- Tak mi Pan Bóg daje. Zdrowa, sprawna jestem. Ale ja modlę się codziennie. Teraz już do kościoła mogę chodzić, bo dawniej to była tylko robota, robota. Do kościoła to mogłam iść tylko w niedzielę. Do tego na św. Jana i adorację Serca Jezusowego. Dziś mam już więcej czasu, to sobie chodzę codziennie do kościoła - mówi z uśmiechem Helenka Waliczek Borowo. Patrzę w jej oczy. Widzę małą dziewczynkę, która nie odstępuje swej matki na krok. Jest tam, gdzie mama. W domu, w kuchni, w polu. Małymi grabkami grabi, małymi rączkami plewi, pomaga wyrywać osty z owsa. Żeby przy żniwach nie ranić drobnych dłoni przy stawianiu snopka, żeby tak nie kłuło przy wiązaniu powróseł. Ma kilka lat, a świetnie umie plewić grządki, wszędzie jej pełno, każdemu pomoże, jest na każde zawołanie matki i ojca. Właśnie wróciła z odpustu, podziwiała kolorowe kramy z zabawkami dla dzieci. Widzę te spracowane dłonie. Narobiły się przez 96 lat. Urodziła się w 1922 roku w Białym Dunajcu. Miała dwie siostry i trzech braci. - Tu się urodziłam i tu umrę. Za chłopa się wydałam w 1948 roku. Chłop też był stąd, sąsiad Józek z trzeciej chałupy. Nie dali mi nigdzie pójść, bo widzieli żem robotna, że pole mam duże - wspomina Helenka Waliczek. Ojca straciła na św. Józefa w 1940 roku, matka zmarła w 1962 roku. A męża pochowała 10 lat temu i jest wdową. I może w końcu odpocząć od tej roboty. Bo gazdówkę prowadzili do samego końca, do śmierci męża. Owiec mieli 30 i do tego 4 krowy. Niby razem gazdowali. Tyle że Helenka robiła, na jej głowie było całe gospodarstwo. Plus wychowanie i opieka nad 5 dzieci: Marysią, Zosią, Janką, Józkiem i Staszkiem. A Józek razem z kolegami siedział, fajeczki kurzył i ukwalował. - Rad se wódkę wypił, raz on postawił, raz koledzy, a ja do roboty. Syn Józek jest dziś w Ameryce, a Staś taki sam jak i ja. Miał operację na serce, a 10 krów trzyma i wciąż pracuje - kręci głową Helenka Waliczek. Do tego ponad dwa lata chodziła na służbę na Błociskach w Cichem. Do pana Jerzego Światłowskiego z Poznania. Miał kozę, którą musiała wydoić. Pan pił litr ciepłego mleka na śniadanie. Potem mu gotowała jedzenie z przepisów. To, co zalecił lekarz. Stąd wie, że koza ma cienkie mleko, śmietany mało. Nie tak jak gęste owcze mleko.
Dzieci jej gadają, że pewnie dożyje do 100 roków, bo taka jest sprawna. Synowi kobita umarła, a miała dopiero 62 lata. Pani Helenka podkreśla, że przedwojenne ludzie dobrze się trzymają, bo w biedzie rośli. - Płono byliśmy chowani. Jadło się kapustę i grulki omaszczone. Do tego maślankę czy mleko zsiadłe. Korpiele my warzyli do tego. Czasem ryż. Wiele się nie jadało. Pan Bóg mi wciąż zdrowie daje. W szpitalu nie byłam, nie chorowałam - podkreśla góralka.
Wspomina, że w dzieciństwie nie miała żadnej lalki, zabawek zero. - Nic my nie mieli. Trza było robić. Do pola się chodziło. W szerokie grządki koniem z pługiem ojciec jechał, ale jak wąskie grządki, to kopaczkami, grabiami my robili. Maszyn nie było, wszystko się rękami robiło. Owies i jęczmień się uprawiało - dodaje gaździna.
Butów nie było. Dlatego jak kto dostał buty, to je szanował. Boso chodził.  Do cmentarza na Szaflarach się szło boso. Dopiero tam dzieci się obuwały. Żeby butów nie zedrzeć.
 Ze śmiercią chciała chodzić, ale jej matka nie dała. Że żebrać nie będzie. Trzy dziewczęta chodziły i tak śpiewały: "Szła Śmiertecka z miasta, Pan Jezus do miasta. Dziewczęta ją niesą, o jajeczka proszą, dajcież nam ta, dajcież, co nam macie dać, bo nas nóżki bolą, długo przy was stać". Lalką do okna tłukły, ludzie wpuszczali do środka. Pieniądze dostawały. - Kielo kto miał woli, telo dawał. Chodziły dawno, teraz nie ma tej mody - dodaje Helenka Waliczek. 
 Zimą do kościoła 3 km chodziła z mamą. Do Szaflar, dopóki się kościół w Białym Dunajcu nie pobudował. Kapce trzeba było ubrać, majtki ciepłe i na roraty. Wstać trzeba było o 5 rano i półtorej godziny z latarnią dziewczynka brnęła do kościoła przez śniegi. - Rodziców trzeba słuchać, rodzice nigdy nie chcą źle dla dzieci - zaznacza Helenka Waliczek.
Jak wybuchła wojna, to uciekli do  leśnej pasieki. Trzy noce koczowali pod kocami. - Jak droga do Gilów, to mam dwa pola w sznurku. Las. Straszyli, że Niemce wlezą i gardła podrzynać będą. Ale nikt tak nie robił, weszli i przeszli. Mieli piękne, ciemnopopielate odzienie. Chłopy piękne. Nie tak jak Ruski, brzyćkie ludzie. Wpadali do chałupy, wszytko zeżerali. Ogromnie głodni byli, ale strasznie brudne było wojsko. Śmierdziało od nich. Niemcy to czyści, buty im się świeciły. A Ruscy brudasy. Odzienia ubłocone, potem prześmierdli - wzdryga się na samo wspomnienie.
Pani Helenka lubi się zabawić. Jak idzie na wesele, to sobie pośpiewa. Prawdziwe wesele to radość. Dawniej tańczyło się polki, walce. Jak byli chłopcy, to brali panny do tańca. Jak były dziewki tylko, to baby z babami tańczyły, żeby nogi im nie ścierpły. Zabawy były piękne. Franek Ciaciany grał, Jasiek Sobański grał. I wszystko po góralsku. Mówi, że młode dziewczyny nic dziś nie umieją. - Żadna tak nie zaśpiewa jak ja. Nie uczą się, no, trochę w zespołach. Jak gęsie piórka my pruły, to za to nie było pieniędzy, tylko muzykę zamawiali, jedzenia dali. Wytańczyć się można było, wybawić - dodaje gaździna.
Modli się każdego dnia o powołania kapłańskie. Żeby nie brakło księży i zakonnych, bo jak księży zabraknie, to świat padnie. Modli się za tych, co poumierali, za dusze w czyśćcu cierpiące, co są do wybawienia. Trzeba je modlitwą wyciągać z czyśćca.
Młodzi, jak chcą, to usłuchają jej rady: jak się prawdziwy chłop ożeni, to babę ma szanować, dzieci dobrze wychowywać, żeby służyły Bogu i ludziom. Nie śmiać się z biednego. Widzisz biedę, to pomóż. Sama całe życie pomagała. Nieraz dawała ludziom na chleb dla dzieci. Jak jest z czego pomóc, to pomagaj. - U mnie zawsze parę groszy było. Mój mąż po piasek do Ludźmierza jeździł, piasek ludziom woził. Dużo od nas pożyczało pieniądze. Pożyczali i oddawali. Jeden tylko nie wrócił nic. Ale ja nie pójdę do Leszczyn się upominać - podsumowuje naszą rozmowę po odpuście w Białym Dunajcu.
  Jutro też pójdzie do kościoła. Pomodli się i za siebie. O zdrowie, o dalszą opiekę Boga. Wstanie za piętnaście szósta. Bo choć dziś kościół bliżej, to nogi już nie tak wartko biegną. Więcej niż pół godziny do kościoła trza iść. Na siódmą zdąży.
tekst: © Rafał Gratkowski
foto: © Bartłomiej Jurecki, www.jurecki.com

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Reklama
 • PRACA | dam
  DZIEWCZYNĘ na sezon letni DO SKLEPU ODZIEŻOWEGO W ZAKOPANEM - 604 488 507
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  KAMERALNE APARTAMENTY ZE STREFĄ SPA, ul. Królewska 27b Kościelisko, w cenie pobytu parking, grill, bilard, pełna strefa spa, w okresie letnim rowery. Widok na całe Tatry Zachodnie. WWW. APARTAMENTYSPAZAKOPANE.PL, rezerwacja@czteryporyroku.pl, tel. +48 662 658 425, +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  APARTAMENTY Z WIDOKIEM NA CAŁE TATRY, ul. Mocarni Boczna 3 Kościelisko, w cenie pobytu wliczony parking, grill, sala bilardowa, w okresie letnim rowery. Widok centralnie na 30km Tatr. WWW. ZAKOPANEAPARTAMENTY.ORG, apartamenty@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207, +48 608 401 704
 • PRACA | dam
  Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących góry i przygodę. Razem z nami będziesz mógł zapewnić ludziom wymarzony wypoczynek. Poznaj nas: Polskie Koleje Linowe S.A. są liderem wśród operatorów kolei linowych w Polsce, jednym z największych pracodawców na Podhalu. DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osoby na stanowisko: PRACOWNIK OBSŁUGI RUCHU TURYSTYCZNEGO. Miejsce pracy: Zakopane, Kasprowy Wierch. CO BĘDZIE NALEŻEĆ DO TWOICH OBOWIĄZKÓW? - Obsługa ruchu turystycznego, - Obsługa kasy fiskalnej, sprzedaż biletów, - Udzielanie informacji klientom o atrakcjach i ofercie ośrodka, - Profesjonalna obsługa klienta, - Dbałość o bardzo dobry wizerunek ośrodka, - Wykonywanie prac porządkowych i przygotowawczych przy uruchomieniu urządzeń transportu linowego, - Pomoc przy obsłudze kolei linowych i pozostałych urządzeń, - Wykonywanie prac budowlanych, konserwacyjnych i remontowych. OD KANDYDATÓW OCZEKUJEMY: - Wykształcenia zawodowego, średniego lub wyższego, - Wysokiej kultury osobistej, - Mile widziana praktyczna znajomość obsługi komputera, - Mile widziane posiadanie uprawnień TDT w zakresie obsługi i konserwacji kolei, - Umiejętność obsługi kasy fiskalnej i terminala kart płatniczych będzie dodatkowym atutem, - Komunikatywności i łatwości w nawiązywaniu kontaktów, - Umiejętności pracy w zespole, - Optymizmu, sumienności i zaangażowania, - Dyspozycyjności, - Warunków zdrowotnych umożliwiających pracę w terenach górskich i pracę na wysokości. OFERUJEMY: - Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, - Terminowe i atrakcyjne wynagrodzenie, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Możliwość zdobywania wiedzy od doświadczonych współpracowników, - Karty Rodzinne uprawniające do zniżek na produkty i usługi w ośrodkach PKL. OSOBY ZAINTERESOWANE rekrutacją prosimy o przesłanie aplikacji zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem "Pracownik obsługi ruchu turystycznego Kasprowy". Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  Chcesz pracować z najlepszymi specjalistami w turystyce i gastronomii? Poznaj nas: PKL Horeca Sp. z o.o. jest Spółką wchodzącą w skład Grupy PKL, jednym z największych pracodawców na Podhalu. DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: SPECJALISTA DS. MARKETINGU HORECA. Miejsce pracy: Zakopane. CO BĘDZIE NALEŻEĆ DO TWOICH OBOWIĄZKÓW? - Prowadzenie komunikacji w naszych kanałach społecznościowych (Facebook, Instagram, rozwój kanałów: Twitter, TikTok, LinkedIN), - Współtworzenie, wdrożenie i koordynacja komunikacji w social mediach (w tym: treści, wpisów, relacji, filmów), - Wdrażanie najnowszych trendów do komunikacji w social mediach w obszarze HoReCa, - Redagowanie treści na strony www, - Pozyskiwanie influencerów do współpracy marketingowej, - Monitorowanie i analizowanie rynku, raportowanie wyników, - Analizowanie efektywności prowadzonych działań, proponowanie nowych rozwiązań, - Udział w projektach, akcjach marketingowych i eventach, - Tworzenie prostych kreacji graficznych, prezentacji, - Współpraca z agencjami reklamowymi, - Zarządzanie budżetem marketingowym, - Dbanie o pozytywny wizerunek Grupy Kapitałowej. WYMAGANIA: - Wykształcenie min. średnie, - Doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku - minimum 2 lata, mile widziane doświadczenie w branży HoReCa, - Doświadczenie w prowadzeniu kampanii reklamowych w mediach społecznościowych, - Wysokie poczucie estetyki oraz umiejętność tworzenia grafik i edycji video, - Znajomość narzędzi, tworzenie kampanii Google Ads i innych form płatnych reklam, - Znajomość Google Analytics, - Znajomość najnowszych narzędzi marketingowych związanych z automatyzowaniem procesów (CRM, marketing automation, email marketing, optymalizacja wyszukiwarki), - Podstawowa znajomość zagadnień SEO/SEM, - Mile widziana praktyczna znajomość programów graficznych typu Photoshop, Canva, - Mile widziane umiejętności copywriterskie, - Kreatywność i pomysłowość, innowacyjność, - Umiejętność pracy w zespole, - Bardzo dobra organizacja pracy, samodzielność, - Proaktywne podejście do powierzanych zadań i nastawienie na osiąganie celów, - Mobilność, prawo jazdy kat. B, - Bardzo dobra znajomość pakietu MS Office, - Zdolności fotograficzne będą dodatkowym atutem. OFERUJEMY: - Pracę w rozwijającej się Firmie, - Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, - Stabilne warunki zatrudnienia, - Przyjazną atmosferę pracy, - Atrakcyjne wynagrodzenie plus system premiowy. APLIKACJE zawierające CV prosimy przesyłać na adres: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "Specjalista ds. marketingu HORECA". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ MIESZKANIE W NOWYM TARGU, UMEBLOWANE. 608 806 408
 • PRACA | dam
  DAM PRACĘ W KINIE VR (ROZRYWKA) - ZAKOPANE. 572 656 665
 • SPRZEDAŻ | różne
  OKAZYJNIE - KOMPLET WYPOCZYNKOWY - NOWY - popielaty - 664 980 967.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA POD BUDOWĘ BACÓWKI W GORCACH. 503 868 728.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MIŃSK 125, stan b. dobry. 18 28 514 00.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA DWA LOKALE I piętro, w sumie ok. 140 m2. Możliwość dostosowania do klienta. Waksmund. 603 656 796.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KIEROWCĘ KAT. T (TRAKTOR + SZAMBIARKA) - WAKSMUND. 603 656 796.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy: KUCHARZ/- RKA A`LA CARTE / POMOC KUCHENNA w małym hotelu 4*. Umowa o pracę, spokojny tryb pracy. Tel. 792276261
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy KUCHARZA, POMOCE KUCHENNE i KELNERKI. Tel. 600 035 355, 600 035 080.
 • PRACA | dam
  PRACOWNIK NA STACJĘ PALIW. Wymagane: obsługa komputera, dyspozycyjność. Tel. 603 078 775
 • PRACA | dam
  Restauracja na Krupówkach zatrudni KELNERKĘ/-A oraz PANIĄ NA ZMYWAK - POMOC KUCHENNĄ. 668 404 790
 • PRACA | dam
  Restauracja DOMINOS zatrudni PIZZERA oraz DOSTAWCĘ. 668 404 790
 • PRACA | dam
  Przyjmę pracownika znającego się na pracy do zakładu garbarskiego. 888267329
  Tel.: 888267329
 • PRACA | dam
  Poszukujemy osoby na stanowisko : Recepcjonistki/ Recepcjonisty do niewielkiego nowo powstałego Aparthotelu House Friends & Spa Zakopane. Oferujemy: elastyczny grafik, wysokie wynagrodzenie, pracę w doświadczonym zespole. Zapraszamy do kontaktu. 698108109 www.hardahouse.pl mng.hoteloffice@gmail.com
  Tel.: 698108109
 • PRACA | dam
  Do nowo powstałej restauracji w Aparthotel Harda House Friends & Spa w Zakopanem. Poszukujemy osoby na stanowisko : Kucharz śniadaniowy. Bardzo dobre warunki pracy, wysokie wynagrodzenie, umowa o pracę, elastyczny grafik Zapraszamy do kontaktu ! tel. 608506785 www.hardahouse.pl ewelinabaran1994@gmail.com
  Tel.: 608506785
 • PRACA | dam
  MŁODĄ KOBIETĘ (niepalącą) DO SPRZĄTANIA W DOMU JEDNORODZINNYM obok Zakopanego, 2 razy w tygodniu. Warunki do ustalenia. 698 506 913
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni KIEROWCĘ. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211
 • USŁUGI | budowlane
  OKUCIA BALKONÓW, RYNNY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 600 998 377.
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie pracowników budowlanych do montażu altan i budowy domów drewnianych. 692 193 449.
 • USŁUGI | inne
  SERWIS OGRODOWY, MYCIE TARASÓW I KOSTKI POD CIŚNIENIEM, SPRZĘTANIE BIUR I MIESZKAŃ. 664 603 415.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBĘ NA STANOWISKO: ZMYWAK/OBIERAK. Praca stała lub sezonowa. Wynagrodzenie 17-18zł netto/godz.. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI POMOC KUCHENNĄ. Praca stała lub sezonowa. Wynagrodzenie od 18zł netto plus premia. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  OSOBĘ DO POMOCY W GABINECIE KOSMETYCZNYM w Zakopanem (porządki, pakowanie narzędzi, rejestracja ) - na okres wakacji. może być uczennica. Tel. 600801308
 • PRACA | dam
  DO WYNAJĘCIA STANOWISKO MANICURE W DZIAŁAJĄCYM GABINECIE KOSMETYCZNYM w Zakopanem. Tel. 600801308
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni KUCHARKĘ, lub KUCHARKĘ ŚNIADANIOWĄ na co drugi dzień. 666378357.
 • PRACA | dam
  Poszukiwana OSOBA DO PRAC OGÓLNOBUDOLANYCH.I WYKOŃCZENIOWYCH. 789 321 805.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy KUCHARZY, BARMANÓW, KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - PRACA STAŁA LUB SEZONOWA - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Z. R. GŁOWACCY ZATRUDNI PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH DO ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH W ZAKOPANEM. 608 813 506
 • PRACA | dam
  Przyjmę DO ZAKŁADU KUSNIERSKIEGO. Praca cały rok. Przyjmę KRAWCOWĄ. Szycie na miejscu lub chałupniczo. 601 789 299.
 • PRACA | dam
  PIZZERIA Da Grasso w Nowym Targu zatrudni od zaraz KELNERA/KĘ. Praca stała, dobre wynagrodzenie. 508256350.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
 • USŁUGI | budowlane
  WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie. 18 26 550 39, 503 532 680.
 • PRACA | dam
  Przyjmę TYNKARZY LUB BRYGADY TYNKARZY. 503 532 680.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE DACHÓW, OBRÓBKI KOMINÓW, ATTYK, GZYMSÓW. PRACE NA RĄBEK STOJĄCY, RĘCZNY I MASZYNOWY. DACHÓWKA. 534 428 571.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE - Andrzej Kasperek. PRZEKRYCIE I KRYCIE DACHÓW, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 889 388 484.
 • PRACA | dam
  PIZZERIA Da Grasso w Nowym Targu zatrudni KELNERA/KĘ. Praca zmianowa. Dobre warunki, umowa o pracę. 508256350.
 • PRACA | dam
  Dom Opieki dla osób starszych w Zakopanem zatrudni pracownika na etacie pokojowej. Umowa o prace, pełen etat. 698673260
  Tel.: 698673260
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Gronkowie przyjmie od zaraz PIEKARZA. Praca stała w dzień. 18 26 560 90.
 • PRACA | dam
  Przyjme pracownika na dachy. 889002580 Biuro@dachy.podhale.pl
  Tel.: 889002580
 • PRACA | dam
  Delikatesy "Centrum" w Poroninie zatrudni SPRZEDAWCZYNIĘ. 665 00 34 35.
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni PANIĄ DO SPRZĄTANIA. Pełen etat. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Pełen etat. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA, POSADZKI, KOMINKI, PARAPETY, STOPNIE, BLATY, ŁUPANKA GRANITOWA I PIASKOWA. 18 265 06 58, 607 57 23 12.
 • PRACA | dam
  Przyjmę PIEKARZA. 607 44 55 66.
 • ANTYKI
  ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ - Zakopane, Kościuszki 3 (Granit, III p.). Tel. 601 464 133
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2022-07-02 17:16 Latarnia tuż obok Krupówek sypie się w oczach 2022-07-02 16:30 Niemal 6 litrów krwi od nowotarskich policjantów 2022-07-02 16:10 Jedna osoba poszkodowana po kolizji auta z motocyklem 2022-07-02 16:10 Piknik: Gramy dla PSONI 2022-07-02 15:44 W asyście policji na sygnale spod Giewontu do Zabrza, żeby przeszczepić nerkę 2 2022-07-02 15:40 Parkingowa ścieżka rowerowa, to jak my mamy tędy przejeżdżać? 2 2022-07-02 14:59 Wielki klaps na Placu Niepodległości, ruszył największy festiwal filmowy pod Giewontem 2022-07-02 14:15 Turyści dziś wybierają Krupówki zamiast Tatr i mamy małe korki 1 2022-07-02 14:04 Wieczorne PoSzlaki w Centrum Edukacji TPN 2022-07-02 13:25 Tratwą, pontonem czy kajakiem, zobaczcie czym ludzie pływają po Dunajcu (WIDEO) 2022-07-02 13:04 Wokół aury Wandy Rutkiewicz i nie tylko 2022-07-02 12:45 BP znika z centrum uzdrowiska - co zastąpi światową markę? 2022-07-02 12:00 Lecicie? Przybywajcie na lotnisko dużo wcześniej! 2022-07-02 10:59 Bieg Marduły wystartował bladym świtem, by biegaczom nie zagroziły burze 2022-07-02 09:59 Pomimo deszczowej pogody ruszyli posprzątać Tatry (WIDEO) 3 2022-07-02 09:00 Angielskie, francuskie, niemieckie i polskie pieśni modernizmu wybrzmiały w Atmie 2022-07-02 09:00 Szarlotka po pienińsku 2022-07-02 08:00 Larysa Knap na okładce magazynu Offset. Zobaczcie zdjęcia projektantki z lambroghini 2022-07-01 21:46 Pierwsza burza przeszła na północ od Czarnego Dunajca 2 2022-07-01 21:29 Koncert Zakopower. Zaśmiecanie Tatr jest jak zaśmiecanie duszy (WIDEO, ZDJĘCIA) 7 2022-07-01 20:45 Nowa Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej na ukończeniu 2 2022-07-01 20:01 Słowacy szkolili się pod okiem instruktorów TOPR 2022-07-01 19:15 Praca między Łopuszną a Harklową wre 1 2022-07-01 18:49 Niezwykle rzadki owad zaobserwowany na Podhalu 11 2022-07-01 18:32 Wierzbówka kiprzyca już kwitnie 2022-07-01 17:45 Znany nowotarski biznesmen kupił sanatorium w Rabce 1 2022-07-01 17:32 Strażacy zapraszają w niedzielę na festyn 2022-07-01 16:59 Uniwersytet Ekonomiczny zrywa współpracę z Podhalanką 2022-07-01 16:58 W poniedziałek ostatnie pożegnanie znanego zakopiańskiego adwokata 2022-07-01 16:21 Gdzie w góry na weekend. Konkurs dla czytelników 2022-07-01 16:16 Ratownicy GOPR szkolili flisaków na Dunajcu 1 2022-07-01 15:45 Grillowanie - jak się przygotować do sezonu letniego? 2022-07-01 15:30 Znów nowotarski rynek zamienia się w wielką stołówkę 2022-07-01 15:00 Znamy szczegóły śmiertelnego wypadku na zakopiance 2 2022-07-01 14:57 Ruda Wanda i Opcio - tatrzańska znajomość 2022-07-01 14:32 Prawie 34 stopnie w cieniu w Nowym Targu 4 2022-07-01 14:22 Gdzie szukać schronienia gdy w mieście żar leje się z nieba? 2022-07-01 14:20 Burze, silny wiatr, możliwy grad. Ostrzeżenie meteo 2022-07-01 14:17 Nowości w programie Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem 2022-07-01 13:10 Polskie Koleje Linowe otworzyły kolejkę gondolową nad Soliną (WIDEO) 4 2022-07-01 13:00 Rano ryba bierze 2022-07-01 12:13 Tak możesz się schłodzić w Zakopanem 1 2022-07-01 11:38 Miasteczko akcji czyste Tatry już działa. Dziś koncert Zakopower 2022-07-01 11:00 Czy parking naprawdę musi być oznaczony w ten sposób 9 2022-07-01 10:22 Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien i drzwi? 2022-07-01 10:18 Terapia online coraz bardziej popularna 2022-07-01 09:59 Niezwykły pokaz z przeszłością w tle 2022-07-01 08:59 Kopieniec i bezchmurne niebo o poranku (ZDJĘCIA, WIDEO) 2022-06-30 21:30 Krupówki na początku wakacji. Tłumów brak (WIDEO) 3 2022-06-30 21:00 Nie żyje druh Bogumił Łojek
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-07-02 16:41 1. Rowien Krupowa: Najpiękniejszy śmietnik w Polsce oraz piękny ring dla walk pijaczków WC dlacturystow marzeń i leżaki dla dzieci zabijających się co noc Patrol jeździ ale na trawę nie wjeżdża zbyt dużo potłuczonego szkła 2022-07-02 16:15 2. Zadeptywanie Równi z powodu imprez tez jest dla mnie porównywalne z niszczeniem Duszy. Sprzątające Tatry bez rozjeżdżania łąki na Równi Krupowej! 2022-07-02 16:13 3. Naklejać karne k...asy to naprawdę działa 2022-07-02 16:11 4. super brawo za szlachetnosc brawo WY 2022-07-02 15:56 5. Osioł jakiś kazał postawić słupki przy chodniky aby czasem pieszy nie wszedł na trawnik bo to byłoby potworne wykroczenie, a od ulicy uznali że jest ok. Zakopane jest to jedno z najmniej przyjaznych miejsc dla rowerzystów w Polsce. Kiedyś policja pilnowała aby piesi nie przechodzili przez Staszica w niedozwolonym miejscu i dawali mandaty, taki ów kraj po......ny mamy. 2022-07-02 15:53 6. Mógł się zgłosić do TOPRu to by go śmigłem podrzucili. 2022-07-02 14:50 7. "Tak jak 85-lat temu spełniały się marzenia związane z powstaniem kolei na Kasprowy Wierch, tak dzisiaj jesteśmy świadkami realizacji inwestycji wpisującej się w oczekiwania turystów odwiedzających Bieszczady, jak i okolicznych mieszkańców" Nie wiem czy ktoś turystów i mieszkańców pytał o zdanie. Raczej była to decyzja partyjna. A jak już przywołujemy budowę kolei na Kasprowy: "Budowa kolei wywołała żywą dyskusję społeczną, protestowali przeciwko niej, zaraz po ujawnieniu projektów w marcu 1934, głównie działacze ochrony przyrody, choć oprócz Państwowej Rady Ochrony Przyrody przeciwne budowie były też 94 towarzystwa i instytucje naukowe i turystyczne. W odpowiedzi na rozpoczęcie budowy kolei i równoczesnego łamania obowiązującego wtedy prawa (rozporządzenia Prezydenta RP o ochronie lasów, o prawie budowlanym, ustawie o ochronie przyrody, ustawie o koncesjach na koleje i inne) do dymisji podała się cała ówczesna Państwowa Rada Ochrony Przyrody wraz z przewodniczącym Komitetu Ochrony Przyrody w Krakowie - prof. Władysławem Szaferem" Już wtedy wiedzieli że kolejka przyczyni się do degradacji przyrody i jak dzisiaj widzimy mieli całkowitą rację. Natomiast orędownicy budowy nie byli jednak tak dalekowzroczni by przewidzieć że kiedyś kolej będzie przedmiotem sprzedaży i defraudacji majątku narodowego. "przy jednoczesnym zachowaniu charakteru i naturalnych walorów środowiskowych tego miejsca" To raczej jest nie do pogodzenia. Takie banialuki może opowiadać jedynie osoba licząca na zyski z inwestycji. "W budynku stacji początkowej znajdują się multimedialne atrakcje, które zapewniają rozrywkę zarówno starszym, jak i młodszym gościom ośrodka PKL" I może wystarczyłoby poprzestać na tej dolnej stacji. Znikome koszty inwestycji a ile atrakcji na tak małej powierzchni. Sukces inwestycyjny i multimedialny gwarantowany. A tak to nie wiadomo jak wyjdzie. Kasprowy na pewno to nie będzie. "wreszcie wyruszymy w niezapomnianą i pełną ekscytacji podróż na Górę Jawor" Czy "podróżnicy" będą dostawać pieluchomajtki na drogę? 2022-07-02 14:46 8. @zbooj W zeszłym tygodniu spotkałem dwa razy sprzątających (2 pary), w Kościeliskiej i w Strażyskiej. W poprzednich latach również dość często widywałem parkowych sprzątaczy. Może wybierz sie w góry zamiast marudzić? 2022-07-02 14:45 9. Już się zaczyna a było tak miło... 2022-07-02 13:18 10. "mutacja genetyczna zwana ekoteroryzmem" I wszystko jasne, nawet ten różowy kolor
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

FILMY TP

Pożegnania

Bojcorka