Reklama

2022-05-19 12:22:05

Krynica Zdrój

21 i 22 maja świętuj wielkie otwarcie retro kolei PKL na Górę Parkową

Jeśli marzysz o sentymentalnej podróży w czasie, która pozwoli poczuć klimat lat 30. XX wieku lub jesteś koneserem stylu retro - tego wydarzenia nie możesz przegapić! Polskie Koleje Linowe już w najbliższy weekend - 21 oraz 22 maja - zapraszają na wielkie otwarcie zmodernizowanego ośrodka turystycznego na Górze Parkowej w Krynicy-Zdrój. Sprawdź, co ciekawego wydarzy się na Górze Parkowej.

Nadchodzący weekend w Krynicy-Zdrój będzie naprawdę wyjątkowy i to wszystko za sprawą retro atrakcji zaplanowanych z okazji wielkiego otwarcia ośrodka na Górze Parkowej, na które  zapraszają Polskie Koleje Linowe.

Moc retro atrakcji przewidziana jest już od godziny 10:00. Wykorzystując nowoczesne technologie, przy udziale dźwięku i obrazu, goście odwiedzający Górę Parkową zostaną przeniesieni w czasie aż do lat 30. XX wieku.

- Turyści, którzy odwiedzą ośrodek na Górze Parkowej w najbliższy weekend, będą mogli poznać fascynującą historię tego miejsca korzystając nie tylko z atrakcji znajdujących się w zmodernizowanym obiekcie, ale również uczestnicząc we wszystkich wydarzeniach, które zaplanowaliśmy w ramach wielkiego otwarcia. Będzie to wyjątkowy weekend, nie tylko ze względu na odnowiony ośrodek PKL, w którym przywrócony został dawny blask budynku stacji dolnej i górnej, a także historyczne wagony kolei, ale również ze względu na wydarzenia w stylu retro – mówi Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL.


Moc retro atrakcji na szczycie Góry Parkowej

Wszystkie wydarzenia zaplanowane w ramach wielkiego otwarcia będą odbywać się przy budynku górnej stacji PKL i to właśnie na szczycie Góry Parkowej turystów czekają prawdziwe atrakcje.

Na wzniesienie goście będą mogli udać się w podróż od godziny 10:00 zabytkowym i odrestaurowanym wagonem kolei linowo-terenowej pochodzącym z 1937 roku. Sama podróż wagonem z tamtych lat już będzie ekscytującym przeżyciem. By zachować oryginalny wygląd wagonów kolei ich wewnętrzne poszycie zostało odtworzone zgodnie z fotografiami z archiwum szwajcarskiego producenta. Wagony mają oryginalne podwozie, podobnie jak elementy sterowania. Kolej linowa PKL na Górę Parkową pomimo wielu lat eksploatacji i historycznego charakteru w dalszym ciągu spełnia współczesne wymagania czego potwierdzeniem są odbiory Transportowego Dozoru Technicznego (TDT) dopuszczające urządzenia do funkcjonowania.   

Turyści – którzy, jako pierwsi dotrą do odnowionej Parkowej Restauracji – w budynku górnej stacji kolei, będą mogli zasmakować słodkiej niespodzianki – jubileuszowego tortu. 

W odnowionej Parkowej Restauracji serwowane jest menu nawiązujące do wykwintnych smaków z lat 30. XX wieku co pozwoli na poczucie klimatu tamtych lat. A to wszystko również za sprawą architektury oraz wystroju wnętrza nawiązującego do eleganckiego stylu art deco, który był wtedy tak bardzo popularny.

- Inspiracją do aranżacji wnętrza Parkowej Restauracji i Parkowej Kawiarni był styl art deco, który królował w architekturze od 1919 do 1939 roku. Na tej podstawie stworzona została również aranżacja pozostałych pomieszczeń stacji górnej ośrodka PKL Góra Parkowa - wnętrze kawiarni, które jest delikatnie urozmaicone o elementy nowoczesne. Warto zauważyć, że budynki stacji dolnej i górnej nawiązują do stylu modernistycznego - mówi Agnieszka Szcześniak-Salamon z PKL, odpowiedzialna za aranżację wnętrza Restauracji Parkowa.

Ale nie samą architekturą człowiek żyje! Prawdziwa gratka czeka również na smakoszy, którzy za sprawą potraw znajdujących się w karcie menu, będą mogli rozkoszować się daniami z lat 30. ubiegłego wieku, delektując się przy tym widokiem z tarasów na krajobraz Krynicy-Zdrój. Degustacja potraw zaplanowana jest do godziny 12:00.

Retro na salonach – czyli modnie, muzycznie i tanecznie

Elegancja, pióra, zdobione sukienki, fraki, ale też mała czarna i „chłopięcy luz” – moda lat 30. XX wieku fascynuje i inspiruje do dziś. Dlatego modnie będzie również podczas wielkiego otwarcia ośrodka PKL na Górze Parkowej. Miłośnicy mody oraz ciekawi stylu, który królował wówczas na salonach będą mogli wziąć udział w rewii strojów retro. Nie zabraknie również przeglądu najmodniejszej odzieży sportowej z lat 30.
Nie tylko dawne stroje mają szansę budzić zachwyt podczas wielkiego otwarcia. Dotyczy to również retro rowerów, które swym wysublimowanym kształtem przyciągają uwagę każdego. Podczas wydarzenia na miłośników kolarstwa oraz zainteresowanych historią jednośladów czekać będzie specjalny pokaz retro rowerów oraz możliwość poznania ich historii. Oczywiście nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. Grupa animatorów również z dziećmi wyruszy w podróż w czasie podczas retro animacji przygotowanych specjalnie na tę okazję. Przy budynku górnej stacji kolei na odwiedzających Górę Parkową czeka zjeżdżalnia pontonowa oraz kompleks „Rajskich Ślizgawek”. Spośród kilku znajdujących się torów, każdy wybierze ten odpowiedni dla siebie i będzie mógł zjechać z niego na specjalnie przygotowanych matach. Na najmłodszych czeka fala o łagodnych skrętach, z której poślizgają się w towarzystwie swoich opiekunów. Spragnieni wrażeń mogą zjechać — krętym tunelem, a najodważniejsi skorzystać z przejazdu trasą kamikadze. Na chętnych będzie czekać fotobudka, znajdująca się wewnątrz miniatury wagonu z Góry Parkowej. Zdjęcie na tle wybranej starej fotografii z Krynicy-Zdrój, będzie niezwykłą pamiątka, przenoszącą wprost do 1937 roku.
W nadchodzący weekend na Górze Parkowej będzie również żywiołowo, a to wszystko za sprawą Formacji Tanecznej Funky Dolls, która zaprezentuje wszystkim najpopularniejsze tańce towarzyskie lat 30. XX wieku. W ten weekend w Krynicy-Zdrój królować będzie charleston!
Jeśli jest taniec, to musi być muzyka. Jeśli jest Krynica-Zdrój i Góra Parkowa, to nie może zabraknąć Jana Kiepury i Marty Eggerth. Podczas wielkiego otwarcia wystąpią znakomici artyści, którzy zaśpiewają utwory z repertuaru Jana Kiepury i Marty Eggerth, wśród solistów wystąpią Iwona Socha, Adam Sobierajski, Paulina Rogóż-Migacz i Sebastian Iźwicki. 
Na Górze Parkowej emocji nie zabraknie zwłaszcza, że wieczorem czeka na wszystkich prawdziwe i niezapomniane widowisko taneczne – pokaz tanga. Chętni będą mogli również spróbować swoich sił i wziąć udział w warsztatach tanecznych. Na spragnionych dodatkowych tanecznych atrakcji czekać będzie prawdziwa retro potańcówka z wodzirejem. Podczas wielkiego otwarcia Góry Parkowej będzie okazja by zdobyć niezapomniane retro upominki!
Zapraszamy do odwiedzenia Krynicy-Zdrój i Góry Parkowej. Bilety na weekend wielkiego otwarcia można zakupić w sklepie internetowym PKL, w biletomatach i kasach w ośrodku. Aktualne godziny otwarcia dostępne są na stronie internetowej PKL.

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    Dwa WAŁACHY 6.500 zł/sztuka. 790 759 407.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    WIĘŹBY DACHOWE, DESKI SZALUNKOWE, ŁATY, PODBITKI, BOAZERIA, LEGARY, DESKI ELEWACYJNE. WYKONUJEMY WIATY, ZADASZENIA. 790 759 407.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DZIAŁKA BUDOWLANA 10 arów, wraz z DOMEM do remontu, 250.000 zł. 790 759 407.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Górska Grupa Hotelowa - Firma wynajmująca apartamenty zatrudni OSOBY DO DZIAŁU TECHNICZNEGO. Praca na terenie Zakopanego i Kościeliska. Oferujemy stabilne zatrudnienie i atrakcyjne wynagrodzenie. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie CV na adres a.rysula@gorskagrupa.pl lub telefon +48 882 071 976
  • PRACA | dam
    Biuro księgowe AUDITPLUS zatrudni: głównego księgowego, specjalistów ds. księgowości i referentów. Praca w Zakopanem, 8-16, pełen etat. Zapraszamy. Zgłoszenia: praca@auditplus.pl.
  • PRACA | dam
    Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
  • PRACA | dam
    Sprzątanie apartamentów. Przyjmę kobietę do pracy do sprzątania apartamentów w okolicy ul. Strążyskiej w Zakopanem (wskazane auto w celu dojazdu do pracy). Praca na stałe, 3-4 dni w tygodniu (w weekendy również) w godz.9-15.. 609097999
    Tel.: 609097999
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    ŚWINIE WŁASNEGO CHOWU. 788 679 465.
  • PRACA | dam
    Potrzebna osoba na tłusty czwartek 11/12.02 do smażenia i zawijania pączków, dobrze płatne 694357379.
  • PRACA | dam
    PRZYJMĘ W KOŚCIELISKU DO PRAC BIUROWO-RECEPCYJNYCH. 608 806 408
  • PRACA | dam
    ZLECĘ PRACE PORZĄDKOWE, REMONTOWO-BUDOWLANE W KOŚCIELISKU, OD ZARAZ. 608 806 408
  • PRACA | dam
    NAWIĄŻĘ WSPÓŁPRACĘ DO WYKOŃCZENIA TRZECH DOMÓW w ZAKOPANEM (MUROWANIE, INSTALACJE, SUCHE TYNKI, ŁAZIENKI). 608 806 408
  • PRACA | dam
    Poszukuję osoby do sezonowego, prowadzenia gospodarstwa domowego w Zakopanem. Życiorys zawodowy proszę przesyłać na adres e-mail. rozanob@interia.pl
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • KUPNO
    KUPIĘ STARY POROZBIÓRKOWY SOSRĘB. Proszę wysłać zdjęcie na numer 605 306 244.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA DOM W WITOWIE, w którym do roku 2025 znajdował się Ośrodek Zdrowia. 698 508 796.
  • ANTYKI
    Do sprzedania ZABYTKOWY PRZEDWOJENNY KREDENS GÓRALSKI ZAKOPIAŃSKIEJ SZKOŁY PRZEMYSŁU DRZEWNEGO w idealnym stanie, z lat trzydziestych, sprawdzony przez kustosza Muzeum Tatrzańskiego. Również CZĘŚĆ KOLEKCJI PRZEDWOJENNEGO MALARSTWA o tematyce góralskiej, znanych polskich malarzy aukcyjnych, takich jak Gąsienica Szostak, Augustynowicz, Jarocki, Moszyński, Gałek, Ćwikliński, Dzieliński, Skowroński. Tel. 601 51 35 33
  • USŁUGI | inne
    ODŚNIEŻANIE DACHÓW. TECHNIKI LINOWE. TEL: 695 092 678
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA, KUCHARZA WYDAWKOWEGO, BARMANA, PRACOWNIKA GOSPODARCZEGO. Praca na stałe lub dorywczo, CV na: rabka@siwydym.pl, informacje pod numerem: 887 080 004
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-02-07 21:21 Pogoda pokrzyżowała plany Kumoterek 2026-02-07 21:00 Na nartach przez połoniny 2026-02-07 20:00 Tego typu sklepów przybywa na Krupówkach jak grzybów po deszczu 1 2026-02-07 19:45 Świetny skok Anny Twardosz w pierwszej serii skoków na Igrzyskach Olimpijskich 2026-02-07 19:00 Bukowina Tatrzańska w rytmie tradycji. Trwa 54. Góralski Karnawał 2026-02-07 18:00 Mieszkaniec Kiczorów w 5. edycji telewizyjnego programu 2026-02-07 17:36 Lawina zeszła Żlebem Grosza w słowackich Tatrach Wysokich 2026-02-07 17:00 Konkurs Muzyk Podhalańskich oraz Śpiewaków Ludowych. Zgłoszenia 2026-02-07 15:59 Takiej sytuacji na Krupówkach jeszcze nie było. Straż Miejska zabezpieczyła skrzata 9 2026-02-07 15:00 Powiat nie odśnieżył a oberwała sołtyska 2026-02-07 14:30 Niedzielna akcja krwiodawstwa w Białym Dunajcu. PCK zaprasza do oddawania krwi 2026-02-07 14:00 Deszczowe Krupówki i dwie romskie orkiestry (WIDEO) 3 2026-02-07 13:00 Mieszkańcy powiatu tatrzańskiego dostają nietypowe powiadomienia z alertem RCB 2 2026-02-07 12:00 Anonim pyta, wójt odpowiada 2026-02-07 11:00 W niedzielę wielka szansa na medal. Trzymajmy kciuki za naszych snowboardzistów 2 2026-02-07 10:00 W Tatrach panują trudne warunki turystyczne. Dodatkowym utrudnieniem jest niski pułap chmur 2026-02-07 09:00 Straż Gminna w Kościelisku ukarała sprawcę spalania odpadów (WIDEO) 2 2026-02-07 08:00 Kościelisko żegna Józefa Gąsienicę Sobczaka. Olimpijczyka i mistrza góralskiego tańca 2026-02-06 21:49 Przerwa w dostawie wody w Białym Dunajcu. Utrudnienia od sobotniego poranka 2026-02-06 21:00 Zdewastowane zimowe oznakowanie szlaku na Babiej Górze 2 2026-02-06 20:38 Kudłaty, zaniedbany pies błąka się po Szlaku Papieskim w Zębie 1 2026-02-06 20:00 Sarna znaleziona na ulicy Sienkiewicza. Nie udało się jej uratować 2 2026-02-06 19:15 Pijany i bez prawa jazdy prowadził samochód bez badań technicznych 2026-02-06 19:00 Odwilż na całego. Kierowcy - nie ochlapujcie pieszych 2026-02-06 18:34 Policja poszukuje Zbigniewa Ziobry. Jest oficjalny list gończy 44 2026-02-06 18:01 Wójt kontra hejterzy 1 2026-02-06 17:00 Ten mostek to jedna rdza. Urząd uspokaja i remontuje 3 2026-02-06 16:12 Dwie osoby zginęły pod lawiną w Tatrach Wysokich 2 2026-02-06 16:00 Ferie na biegówkach. Bezpłatny kurs narciarstwa biegowego dla dzieci i młodzieży 2026-02-06 15:35 Poszukiwany wpadł na Krupówkach na własne życzenie 2 2026-02-06 15:26 Samotny pies czeka na właściciela w Kirach. Apel o pilny kontakt 2026-02-06 15:00 Bezpłatna pomoc blisko domu. Ruszył projekt wsparcia zdrowia psychicznego na Podhalu 2026-02-06 14:30 Szukamy informacji o Bogdanie Dębskim, przed laty szefował zakopiańskiej "Solidarności" 3 2026-02-06 14:00 Marne warunki na stokach Jasnej. Mgła i opady zniechęcają narciarzy 2026-02-06 13:10 39-latek, który wczoraj zabił swoją macochę przyznał się do winy 2026-02-06 13:00 Wielogodzinna akcja ratunkowa w Tatrach (WIDEO) 2 2026-02-06 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 1 2026-02-06 11:25 Nocny pożar sadzy w Czerwiennem 1 2026-02-06 11:00 Dziś najlepiej ukryć się w Dziurze, gdzie skarby miał chować słynny zbójnik (WIDEO) 1 2026-02-06 10:30 Nie żegnaj się z tym światem. Mamy dla Was bilety 2026-02-06 10:00 Nasi na Igrzyskach Olimpijskich 2 2026-02-06 09:00 Historia Żydów to historia zapisana w mieście 7 2026-02-06 08:00 Przed nami weekend pod znakiem chmur i odwilży z opadami 2026-02-05 21:00 Trwają zapisy na Puchar Zakopanego Dzieci i Młodzieży w narciarstwie alpejskim 2026-02-05 20:35 To było zabójstwo. Mężczyzna w piątek usłyszy zarzuty? 2 2026-02-05 20:10 Ogólnopolski Bieg Gąsieniców. UWAGA! Zmiana terminu 2026-02-05 20:00 XII Memoriał Heleny Marusarzówny w Zakopanem 2026-02-05 19:00 Już 12 lutego odbędzie się wielki finał Marki Tatrzańskiej 2025 2026-02-05 18:00 Pod Giewontem i za Wielką Wodą, twórcze żywobycie Andrzeja Krzeptowskiego Bohaca 2026-02-05 17:19 Paradny przejazd na początek Karnawału Góralskiego (ZDJĘCIA)
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-02-07 20:31 1. Mam pytanie do kometujacych przychylnie na rzecz obecnego nie rządu o skłonnościach anty polskich i Wielkiego Beata jakim jest unia europejska czy nie odczuwacie pewnego dyskomfortu życiowego w chwili obecnej to dopiero początek, Wielki brata non stop dba o pogorszenie standartow życiowych wszystkich europejczykow wmawiając jednocześnie że te zamiany są sukcesem Europy która dąży do zero emisyjności.osoby takie ja Ggg muszą się przekonać na własnej skórze że myślenie europejskiej elity są mrzonkami utopią czysto komunistyczną która prowadzi do depopulacji społeczeństw by zastąpić je innymi,tylko że ten Wielki brat źle skalkulował swoje ambicje stawiając na Islam w Europie 2026-02-07 20:21 2. Jak dyżurowali tam Funkcjonariusze ROG u to trochę bardziej sensowne były te alerty. 2026-02-07 19:37 3. Może to jednak mim, tylko bardzo konsekwentny? 2026-02-07 19:27 4. Powinna prokuratura "przeczesać" ludzi z całego ugrupowania tego pana, za którym wysłano list gończy. 2026-02-07 18:51 5. @Ggg powiedz synku jak chcesz kogoś ugryźć skoro nie masz zębów wszystkie twojej argumenty można tak łatwo podważyć i obalić zostało ci tylko nieznośne ujadanie na wszystkich w około ktorzy chcą odsunięcia twojego anty polskiego idola od władzy 2026-02-07 18:45 6. To Strażnicy dyżurowali przy tym Zgredku przez 2 godziny? No się wzruszyć można w ten smętny dzień ;-) 2026-02-07 18:43 7. Bezradne służby, bezradne państwo. Nie potrafią sobie poradzić z drobnymi oszustami i naciągaczami. 2026-02-07 18:40 8. @Ggg nie wiem czy wiesz że tusk podpisał także pakt migracyjny który na chwilę obecną jest zawieszony do przyszłych wyborów w Polsce to wcale nie żart tylko zeczywistosc 2026-02-07 18:31 9. Ech! Aleśmy dożyli czasów że takie pisiory z kogoś kto z czerwoną książeczką PZPR i będący prokuratorem stanu wojennego za przyczyną kaczyńskiego został sędzią trybunału konstytucyjnego 2026-02-07 17:20 10. TO NIE SKRZAT TO ZGREDEK W BUKOWYCH.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama