2022-05-29 08:00:32

Kultura

Muzyczna domówka na Roztoki

Muzyczne domówki na Roztoki w Rabce są w naturalny sposób konsekwencją mojej dwudziestokilkuletniej aktywności w organizacji wydarzeń poświęconych muzyce - pisze Grzegorz Werner.

W zasadzie od połowy lat dziewięćdziesiątych zacząłem aktywnie działać przy organizacji koncertów, które odbywały się w wielu bardzo zróżnicowanych pod względem charakteru miejscach takich jak kluby, lokale gastronomiczne, sale koncertowe, plenery, ogrody, kino, amfiteatr, teatr a także kościół. W związku z tym w ciągu tych lat mój dom rodzinny na ulicy Roztoki w Rabce Zdrój gościł w swych murach wielu Muzyków reprezentujących niemal wszystkie gatunki muzyki. Poza niezliczonymi spotkaniami odbyły się tu mistrzowskie warsztaty muzyczne prowadzone przez Roberta Lutego (perkusja) i Piotra Żaczka (gitara basowa), Piotr "Bajzel" Piasecki komponował tu muzykę do filmów animowanych, a Jacek "Bielas" Bieleński i Włodzimierz "Kinior" Kiniorski z gościnnym udziałem Eryka Bednarza zagrali letni koncert w moim ogrodzie. 

Trudne doświadczenie pandemii koronawirusa spowodowało wiele złego, ale paradoksalnie dzięki niemu narodził się pomysł Muzycznych domówek na Roztoki. 2 stycznia 2021 z inicjatywy Pauliny Owczarek, liderki kolektywu muzycznego skupionego wokół znakomitej, młodej orkiestry muzyki improwizowanej Krakow Improvisers Orchestra odbył się pierwszy kameralny koncert w mojej...sypialni. Zagrali: Paulina Owczarek i Malwina Kołodziejczyk (saksofony), Małgosia "Tekla" Tekiel (gitara basowa), Ernest Ogórek (gitara elektryczna i basowa) oraz Tomek Chołoniewski (perkusja, syntezator). Nad całością od strony technicznej czuwał mój Przyjaciel Piotr Gorynowicz, DJ, inżynier dźwięku i organizator koncertów w krakowskim klubie Baza. Niesamowita atmosfera tego koncertu spowodowała dobry ferment zarówno w środowisku Muzyków jak i wśród moich Przyjaciół, którzy stanowili zalążek obecnej Publiczności odwiedzającej coraz liczniej kolejne domówki. Ta sytuacja spowodowała, ze zacząłem otrzymywać kolejne propozycje domowych koncertów i tak w ubiegłym roku odbył się recital Jacka "Budynia" Szymkiewicza, koncert Piotra "Bajzla" Piaseckiego oraz improwizowany występ DJ-a Ricka ONeil z kolektywem nowotarskich Muzyków. W między czasie moja muzyczna domówka zawędrowała na chwilę do Zakopanego, gdzie odbył się fenomenalny występ siedmioosobowego lubelskiego zespołu Mikroelementy Orkiestra dowodzonego przez znakomitego multiinstrumentalistę Karola "Kolora" Gadzało. 

Od początku tego roku na Muzycznych domówkach na Roztoki miałem przyjemność już gościć: Tymona Tymańskiego z Tomaszem Koprem, Violkę Marcinkiewicz z Kubą "Bobasem" Wilkiem, Antoniego Krupę z Radkiem Kopćem, Aleksandrę Kieszek z Kubą "Bobasem" Wilkiem oraz ponownie Piotra "Bajzla" Piaseckiego. To nie koniec, bo już wiem, że na Roztoki przyjedzie 1 lipca krakowskie power progressive trio Voda, dla której będzie to jeden z pierwszych koncertów promujących Ich najnowszy czwarty album. 22 lipca wróci ponownie Antek Krupa, ale tym razem z większym składem Muzyków, z którym wykona piosenki w zupełnie nowej, jazzowej aranżacji. Wszystko wskazuje również, że na domówce wystąpi Willy Black - stylowy wykonawca klasyki akustycznego bluesa i muzyki folk, a jesień w mojej muzycznej sypialni mam nadzieję będzie upływała pod znakiem koncertów Kobiet - pierwsza propozycja już jest: wspaniała, młoda wokalistka Justyna Biedrawa wystąpi w swoim autorskim repertuarze.
Aktualnie przed nami w poniedziałek 6 czerwca koncert muzyki improwizowanej w polsko-hiszpańskim projekcie czterech uznanych Artystów, którzy w ostatnich latach odważnie wytyczają nowe ścieżki w muzyce. Ten koncert będzie prawdziwą gratką nie tylko dla fanów jazzu, będzie to prawdopodobnie jedna z niewielu okazji (a być może niestety jedyna), by w naszych okolicach zetknąć się ze współczesną muzyką improwizowaną w jej najbardziej progresywnej odsłonie. By dobrze mnie zrozumieć trzeba po prostu wziąć udział w tym koncercie, a wtedy przekonacie się sami, że tego typu muzyki nie usłyszycie ani na zakopiańskiej Wiośnie Jazzowej, ani tym bardziej w żadnym lokalu z muzyką na żywo, który działa na terenie Podhala. Mam nadzieję i osobiste marzenie, by koncert kwartetu Piotr Damasiewicz / Grzegorz Lesiak / Alex Reviriego / Vasco Trilla zmienił tą zdecydowanie niedobrą sytuację i zachęcił innych organizatorów do zwrócenia uwagi na tą formę sztuki współczesnej. 

Muzyczne domówki na Roztoki są działaniem spontanicznym, improwizowanym. Nie mają stałego harmonogramu działań i nie podlegają żadnej presji. To bardzo ludzka, komfortowa sytuacja, w której nikt do niczego nie jest zobowiązany. Te muzyczne spotkania nie odbywają się na pokaz, ani z chęci zysku. Odbywają się z miłości do muzyki i osobistych fantazji. Jak widać to działa i wciąż przyciąga ludzi, którzy bezinteresownie pomagają mi w organizacji i promocji tych spotkań. Otrzymuję stałe wsparcie w postaci sprzętu nagłośnieniowego i oświetleniowego należącego do rabczańskiego Stowarzyszenia Lokomotywa oraz prywatnej firmy Kuby Wilka, niektóre koncerty realizuje od strony technicznej nieoceniony Stasiu Mysza, a ostatnio odbyła się transmisja on line oraz powstał profesjonalny zapis koncertu zrealizowany przez prywatną firmę Michała Kościelniaka. Zauważyły i doceniły oryginalność tych spotkań również niektóre lokalne media, które od pewnego czasu wspierają mnie publikacjami, w ten sposób znacząco przyczyniając się do popularyzacji Muzycznych domówek na Roztoki. To dzięki tym publikacjom wielu ludzi odsunęło na bok uprzedzenia, przestało krępować się sytuacją odwiedzin w prywatnym mieszkaniu i przychodzą wspólnie słuchać muzyki. Wypada na koniec wspomnieć, że wiele z domówek przeradza się w spontaniczne jam sessions, w których biorą udział Muzycy przychodzący posłuchać swoich Kolegów po fachu. W ten sposób wystąpił raper Zazi, wokalista Bogdan "Bodzio" Świerczek, wokalistka Justyna Biedrawa, śpiewający aktor Łukasz Łęcki oraz ukraińska saksofonistka Karyna Antonenko. 
Domówki w sposób naturalny nie konkurują z koncertami organizowanymi w profesjonalnych salach koncertowych czy klubach. Domówki rządzą się swoimi prawami. To najbardziej oddolna, niezależna, prywatna aktywność dedykowana muzyce na żywo. Żeby istniała potrzebna jest przede wszystkim ochota i dobra wola Muzyków. Bez Ich inicjatywy to wszystko nie było by w ogóle możliwe. Być może niektórzy z Was nie zdają sobie sprawy z tego, ale tak naprawdę te domowe koncerty są dla tych Muzyków wydarzeniami non-profit. Oczywiście za każdym razem moja kochana Publiczność wspiera Ich finansowo i wieczna jej chwała za to, ale powiedzmy sobie szczerze, że w tak niewielkim gronie nie da się zebrać worka PINIĘDZY. Okazuje się jednak, że kasa nie jest w tym wypadku ani problemem ani celem samym w sobie. Jak widzę, dla tych Muzyków liczy się przede wszystkim niepowtarzalna atmosfera, kameralność i bliskość z publicznością, której nigdzie indziej nie poczują w ten sposób.

Grzegorz Werner

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Eliza Zdegustowana-Zmięta 2022-06-03 10:27:27
Taki Tam - Ania K. Organizowanie koncertów pod muszlą w tym wypadku było by samobójstwem. W tzw. amfiteatrze można jedynie organizować chałturnicze przedstawienia oraz inne naciągane spektakle. Ze względu na zupełny brak akustyki i żenujący poziom nagłośnienia ten obiekt nadaje się tylko i wyłącznie do realizacji ambicji MOK.Rzec by można , - jaki pan, taki kram.Domówki były, są i pozostają ideą dla wąskiej grupy osób zainteresowanych nie tylko muzyką, ale również, a może przede wszystkim bywaniem.Bo jakże inaczej w tym miecie zażyć kultury i jednocześnie spotkać się z przyjaciółmi? I bardzo dobrze, że wyglądają tak jak przed laty. Domówka, to domówka! A amfiteatr, no jest. Tak, mamy taki obiekt w mieście...I mamy też park i bulwary, radę miasta, również młodzieżową, dużo słońca i radości...
Ania K 2022-05-30 17:01:37
Jeśli "domówki " wyglądają tak samo jak z przed kilku i kilkunastu lat ,to mam nadzieję że dzieci i nieletnich tam nie ma ,bo strach się bać
taki tam 2022-05-29 16:20:46
Nie mam nic przeciwko domówkom i muzyce, ale nie rozumiem tego artykułu i informacji o domówkach w prasie. Jeżeli p. Werner chce organizować koncerty w Rabce to nie lepiej zrobić to w amfiteatrze czy teatrze gdzie artysta zaprezentuje się większej liczbie fanów oraz zarobi? Natomiast jeżeli to domówka dla kilku osób to jaki jest sens reklamowania tego wydarzenia w mediach skoro to wydarzenie koleżeńskie i wystarczy poczta pantoflowa i telefon i w założeniu ma mocno ograniczony krąg odbiorców?

Reklama
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA DWA LOKALE I piętro, w sumie ok. 140 m2. Możliwość dostosowania do klienta. Waksmund. 603 656 796.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KIEROWCĘ KAT. T (TRAKTOR + SZAMBIARKA) - WAKSMUND. 603 656 796.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy: KUCHARZ/- RKA A`LA CARTE / POMOC KUCHENNA w małym hotelu 4*. Umowa o pracę, spokojny tryb pracy. Tel. 792276261
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy KUCHARZA, POMOCE KUCHENNE i KELNERKI. Tel. 600 035 355, 600 035 080.
 • PRACA | dam
  PRACOWNIK NA STACJĘ PALIW. Wymagane: obsługa komputera, dyspozycyjność. Tel. 603 078 775
 • PRACA | dam
  Restauracja na Krupówkach zatrudni KELNERKĘ/-A oraz PANIĄ NA ZMYWAK - POMOC KUCHENNĄ. 668 404 790
 • PRACA | dam
  Restauracja DOMINOS zatrudni PIZZERA oraz DOSTAWCĘ. 668 404 790
 • PRACA | dam
  Przyjmę pracownika znającego się na pracy do zakładu garbarskiego. 888267329
  Tel.: 888267329
 • PRACA | dam
  Poszukujemy osoby na stanowisko : Recepcjonistki/ Recepcjonisty do niewielkiego nowo powstałego Aparthotelu House Friends & Spa Zakopane. Oferujemy: elastyczny grafik, wysokie wynagrodzenie, pracę w doświadczonym zespole. Zapraszamy do kontaktu. 698108109 www.hardahouse.pl mng.hoteloffice@gmail.com
  Tel.: 698108109
 • PRACA | dam
  Do nowo powstałej restauracji w Aparthotel Harda House Friends & Spa w Zakopanem. Poszukujemy osoby na stanowisko : Kucharz śniadaniowy. Bardzo dobre warunki pracy, wysokie wynagrodzenie, umowa o pracę, elastyczny grafik Zapraszamy do kontaktu ! tel. 608506785 www.hardahouse.pl ewelinabaran1994@gmail.com
  Tel.: 608506785
 • PRACA | dam
  MŁODĄ KOBIETĘ (niepalącą) DO SPRZĄTANIA W DOMU JEDNORODZINNYM obok Zakopanego, 2 razy w tygodniu. Warunki do ustalenia. 698 506 913
 • PRACA | dam
  Zatrudnię STOLARZA Z PRAKTYKĄ - praca w Zakopanem. 607 331 363.
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni KIEROWCĘ. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211
 • USŁUGI | budowlane
  OKUCIA BALKONÓW, RYNNY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 600 998 377.
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie pracowników budowlanych do montażu altan i budowy domów drewnianych. 692 193 449.
 • USŁUGI | inne
  SERWIS OGRODOWY, MYCIE TARASÓW I KOSTKI POD CIŚNIENIEM, SPRZĘTANIE BIUR I MIESZKAŃ. 664 603 415.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBĘ NA STANOWISKO: ZMYWAK/OBIERAK. Praca stała lub sezonowa. Wynagrodzenie 17-18zł netto/godz.. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI POMOC KUCHENNĄ. Praca stała lub sezonowa. Wynagrodzenie od 18zł netto plus premia. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  OSOBĘ DO POMOCY W GABINECIE KOSMETYCZNYM w Zakopanem (porządki, pakowanie narzędzi, rejestracja ) - na okres wakacji. może być uczennica. Tel. 600801308
 • PRACA | dam
  DO WYNAJĘCIA STANOWISKO MANICURE W DZIAŁAJĄCYM GABINECIE KOSMETYCZNYM w Zakopanem. Tel. 600801308
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy KUCHARKĘ ŚNIADANIOWĄ do pensjonatu na co drugi dzień. 666378357.
 • PRACA | dam
  Poszukiwana OSOBA DO PRAC OGÓLNOBUDOLANYCH.I WYKOŃCZENIOWYCH. 789 321 805.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy KUCHARZY, BARMANÓW, KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - PRACA STAŁA LUB SEZONOWA - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Z. R. GŁOWACCY ZATRUDNI PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH DO ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH W ZAKOPANEM. 608 813 506
 • PRACA | dam
  Przyjmę DO ZAKŁADU KUSNIERSKIEGO. Praca cały rok. Przyjmę KRAWCOWĄ. Szycie na miejscu lub chałupniczo. 601 789 299.
 • PRACA | dam
  PIZZERIA Da Grasso w Nowym Targu zatrudni od zaraz KELNERA/KĘ. Praca stała, dobre wynagrodzenie. 508256350.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
 • USŁUGI | budowlane
  WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie. 18 26 550 39, 503 532 680.
 • PRACA | dam
  Przyjmę TYNKARZY LUB BRYGADY TYNKARZY. 503 532 680.
 • PRACA | dam
  Pensjonat ADRIA - Zakopane poszukuje RECEPCJONISTKI/STY. Umowa o pracę. Praca zmianowa . Kontakt 795 890 175
 • PRACA | dam
  LAVARD zatrudni na stanowisko PRACOWNIK FINANSOWO-KSIĘGOWY. Miejsce pracy: Stare Bystre, tel.18 26-137-32.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE DACHÓW, OBRÓBKI KOMINÓW, ATTYK, GZYMSÓW. PRACE NA RĄBEK STOJĄCY, RĘCZNY I MASZYNOWY. DACHÓWKA. 534 428 571.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE - Andrzej Kasperek. PRZEKRYCIE I KRYCIE DACHÓW, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 889 388 484.
 • PRACA | dam
  Przyjmę PANA DO PRODUKCJI PANTOFLI - LEŚNICA - 797 107 356.
 • PRACA | dam
  Ośrodek konferencyjno-wypoczynkowy w Zakopanem, przechodzący aktualnie proces zmiany, poszukuje DOŚWIADCZONEGO KUCHARZA, który dołączy do nowego zespołu. Kontakt: +48 602 172 921.
 • PRACA | dam
  PIZZERIA Da Grasso w Nowym Targu zatrudni KELNERA/KĘ. Praca zmianowa. Dobre warunki, umowa o pracę. 508256350.
 • PRACA | dam
  Dom Opieki dla osób starszych w Zakopanem zatrudni pracownika na etacie pokojowej. Umowa o prace, pełen etat. 698673260
  Tel.: 698673260
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  KAMERALNE APARTAMENTY ZE STREFĄ SPA, ul. Królewska 27b Kościelisko, w cenie pobytu parking, grill, bilard, pełna strefa spa, w okresie letnim rowery. Widok na całe Tatry Zachodnie. WWW. APARTAMENTYSPAZAKOPANE.PL, rezerwacja@czteryporyroku.pl, tel. +48 662 658 425, +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  APARTAMENTY Z WIDOKIEM NA CAŁE TATRY, ul. Mocarni Boczna 3 Kościelisko, w cenie pobytu wliczony parking, grill, sala bilardowa, w okresie letnim rowery. Widok centralnie na 30km Tatr. WWW. ZAKOPANEAPARTAMENTY.ORG, apartamenty@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207, +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  POKOJE Z WYŻYWIENIEM, KARCZMA, IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE, ul. Królewska 41 Kościelisko, na zielonym szlaku turystycznym z Doliny Kościeliskiej na Gubałówkę, centralny widok na Tatry Zachodnie, w cenie wliczony parking, grill, sala bilardowa, w okresie letnim rowery. WWW. CZTERYPORYROKU.PL [3], willa@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207 lub +48 608 401 704
 • PRACA | dam
  Dobrze płatna praca dla kierowcy 3,5T Zakopane ID: 753914776 Opis stanowiska spółka transportowa zatrudni 2 kierowców Bus w ruchu międzynarodowym. (pojazdy dostawcze (kat. B ) DMC 3,5 T Oferujemy: terminowe wynagrodzenie - stawka 250 zł dzień. 505994377 biuro@magdevelopment.pl
  Tel.: 505994377
  E-mail: biuro@magdevelopment.pl
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Gronkowie przyjmie od zaraz PIEKARZA. Praca stała w dzień. 18 26 560 90.
 • PRACA | dam
  Hotel w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni osobę do przygotowywania śniadań oraz kucharza kuchni polskiej. Hotel kameralny, na 100 osób. Posiłki pracownicze itp.. 507645428
  Tel.: 507645428
 • PRACA | dam
  Przyjme pracownika na dachy. 889002580 Biuro@dachy.podhale.pl
  Tel.: 889002580
 • PRACA | dam
  Delikatesy "Centrum" w Poroninie zatrudni SPRZEDAWCZYNIĘ. 665 00 34 35.
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni PANIĄ DO SPRZĄTANIA. Pełen etat. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Pełen etat. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  Praca na budowie; budowy od podstaw, kamieniarka, docieplenia. Zakopane i okolice. 500160574
  Tel.: 500160574
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/KA, PIZZER/KA, KELNER/KA, POMOC KUCHENNA z doświadczeniem, do karczmy w Bukowinie Tatrzańskiej. Możliwość zamieszkania. 602755354,
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  NOWY TARG RYNEK - STOISKO do wynajęcia ok. 60 m2, 2.500 zł. 517 600 205.
 • USŁUGI | budowlane
  PROFESJONALNE MALOWANIE DACHÓW. Długoletnia praktyka, niskie ceny. 604 120 874.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA, POSADZKI, KOMINKI, PARAPETY, STOPNIE, BLATY, ŁUPANKA GRANITOWA I PIASKOWA. 18 265 06 58, 607 57 23 12.
 • PRACA | dam
  Przyjmę PIEKARZA. 607 44 55 66.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • ANTYKI
  ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ - Zakopane, Kościuszki 3 (Granit, III p.). Tel. 601 464 133
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2022-06-27 23:28 Pożar lasu na Słowacji (ZDJĘCIA) 2022-06-27 21:20 Takie wianki wiszą na domostwach 2022-06-27 20:30 Oscypki nad Bałtykiem? 4 2022-06-27 19:53 Motocyklista wjechał w fiata sedici. Poszukiwani świadkowie 1 2022-06-27 19:45 W jednym miejscu leje, a kilkaset metrów dalej sucho 4 2022-06-27 19:38 Spotkanie profilaktyczne w ramach OnkoRejs Granicami Polski 2022-06-27 19:00 Największe kąpielisko pod Tatrami już działa (ZDJĘCIA) 2022-06-27 18:45 Siłownia przy szkole w Ochotnicy Dolnej 2022-06-27 18:29 Zmarł zasłużony strażak z Kościeliska 2022-06-27 17:59 Znana piosenkarka dostała w prezencie działkę w Bukowinie Tatrzańskiej 3 2022-06-27 17:58 Poważny wypadek w Białce. Trwa akcja po zderzeniu motocykla z samochodem 2022-06-27 17:30 Ostatnie pożegnanie byłego prezesa Tatrzańskiego Związku Narciarskiego 2022-06-27 17:16 W szpitalu wylądował 9-latek zjeżdżający na rowerze po schodach 2022-06-27 16:40 Wypadek motocyklisty - kierowca crossa trafił do szpitala (WIDEO) 2022-06-27 16:00 Trzydniowe świętowanie w drodze, zwiedzanie Warszawy, Poznania, Gniezna i Krakowa 2022-06-27 15:15 Zmarł Andrzej Masny, strażak, konstruktor, samorządowiec 2022-06-27 15:10 Teatr Chrząszcz na wakacje 2022-06-27 14:30 Wyasfaltowali Dolinę Chochołowską 12 2022-06-27 14:28 Pochwalili się milionami z ratownikami w tle 9 2022-06-27 13:45 Grają w siatkówkę plażową w Zakopanem. Możesz dołączyć! 2022-06-27 13:08 Wakacyjne warsztaty na Szlaku Kultury Wołoskiej 2022-06-27 13:00 Zamknąć ulicę św. Katarzyny dla samochodów i zrobić z niej deptak? 1 2022-06-27 12:36 Do czego służy inwerter solarny? 2022-06-27 12:20 Najlepsze sportowe okulary przeciwsłoneczne 2022-06-27 12:15 Krwiodawcy znów dopisali, nie mogło zabraknąć wśród nich strażaków 2022-06-27 11:29 Wygodne buty sportowe dla kobiet - podpowiadamy, jak wybrać najlepszy model 2022-06-27 10:45 Działa już siłownia na Równi Krupowej 1 2022-06-27 09:30 Bezpłatne pokazy filmowe dla dzieci i młodzieży w ramach Wakacji w Mieście 2022 2022-06-27 08:59 Przed nami szczyt upałów, ale uważajcie na burze. Czy padną rekordy temperatur? 1 2022-06-27 08:00 Na zewnątrz upał, tymczasem narciarze myślami wciąż w zimie 2022-06-26 22:30 Koncert na dachu miasta - jazz unosi się nad Nowym Targiem (WIDEO) 2022-06-26 21:45 Bal w ratuszu 2022-06-26 21:00 Twarda Franka idzie na wojnę, walczyć o lepszy świat i swoje marzenia 2022-06-26 20:52 Wernisaż: Nowotarscy artyści z cyklu Twórcy Pogranicza Polsko-Słowackiego 2022-06-26 20:30 Związek Podhalan nawołuje do powszechnej zgody przy tworzeniu Muzeum Palace 8 2022-06-26 19:51 Znamy szczegóły wypadku jaskiniowego w Tatrach (ZDJĘCIA) 2022-06-26 18:40 Śmiertelny wypadek Polki w Tatrach Słowackich 2022-06-26 18:30 Ale jak tu się płaci? To najczęściej zadawane pytanie na tym parkingu 2 2022-06-26 17:55 Śmigłowiec TOPR przywiózł taternika jaskiniowego 2022-06-26 17:30 Drożej furką nad Morskie Oko. Fiakrzy podnieśli ceny 18 2022-06-26 16:45 WiedźMak, czyli chrupiące pyszności w praktyce uważności 2022-06-26 16:15 Nareszcie! Nowy most na Poniczance już gotowy 2022-06-26 15:32 Zderzenie motocykla z osobówką w Szczawnicy 2022-06-26 15:30 W Poniczance wody niewiele, ale w taki upał każdy szuka ochłody 2022-06-26 15:00 Popłynęły wianki na Dunajcu 1 2022-06-26 14:11 Akcja ratownicza TOPR w tatrzańskiej jaskini 2022-06-26 13:45 Polskie sztafety ze srebrem i brązem 1 2022-06-26 13:00 Brzozowa w budowie - zdążą na czas? 2022-06-26 12:15 Zdobyli blisko pół tysiąca nagród i wyróżnień w ciągu minionego roku szkolnego 2022-06-26 11:15 Osturnia, piękna słowacka wieś niedaleko granicy z Polską
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-06-27 22:59 1. Znałem kiedyś człowieka z Nowego Targu, który miał kilka stoisk z oscypkami itp nad morzem w sezonie, a towar woził sam kupując go prosto z bacówek na Podhalu. I był to towar gwarantowany, nie jakieś podróbki. 2022-06-27 22:57 2. "smakują tak samo wyśmienicie - jak te kupowane pod Tatrami" 2022-06-27 22:07 3. Rok , cy dwa roki temu-juz nie bocym, ale loło prawie cały maj i poł cyrwca. Cza było łapać wode, przynojmniyj na dole by teroz mieli. Nale, jak się nic nie robi na rzekak to sićko w morze se spłynie!... Z zimami łostatnio tys tak jest- roz śniyg jest, a za rok go nima abo jest wtej kie go nie trza. Świat świruje-pogoda jesce bardziyj... 2022-06-27 22:04 4. Przyłączam się do pytania @Thinker, co tam z tymczasową samowolą na Rusinowej? Dajcie znać. 2022-06-27 22:01 5. @ Thinker - byłam w końcu marca. Nie wiem jak to cudo miało wyglądać i gdzie stało, ale nic takiego na Rusince nie zauważyłam. Przejrzałam zdjęcia i Rusinka bez dodatkowych budowli. Dzięki Bogu, bo pewnie podniosłoby mi ciśnienie na 250 a może i więcej..... 2022-06-27 21:27 6. @Misiu. Misiu za krótko żyjesz tak się dzieje od kilku tysięcy lat. 2022-06-27 21:19 7. Jak już temat się pojawił... to jak tam sprawa tymczasowej budowli na Rusinowej? Rozebrali czy nie? Dawno tam nie byłem i nie mam jak sprawdzić. 2022-06-27 21:16 8. Spytałem kilku znajomych którzy korzystali w zeszłym roku z fasiągów do M. Oka. Nikt nie dostał paragonu z kasy fiskalnej. Wszystko z rączki do rączki gotóweczką i po temacie. 2022-06-27 21:14 9. Tak jest od zawsze, misiu turysto. Bywają wielkie fronty burzowe, bywają też lokalne opady z jednej chmurki. Normalna sprawa. 2022-06-27 21:13 10. ble, ble, ble, pajacu ! :)
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

FILMY TP

Pożegnania

Album TP