Reklama

2022-06-20 20:00:28

Zakopane, Madera

Jacek Czech wraca z Parapływackich Mistrzostw Świata w dwoma medalami

Wspaniały występ Jacka Czecha na Mistrzostwach Świata w Parapływaniu na Maderze.

Sportowiec, który pół życia spędza w Zakopanem i tutaj w Centralnym Ośrodku Sportu trenuje zalicza zawody na portugalskiej Maderze do najbardziej udanych w karierze. Wystartował tam na dwóch dystansach, na 50 i 100 metrów grzbietem. 14 czerwca zajął trzecie miejsce w wyścigu na 100 metrów, ustanawiając rekord życiowy - 1 min i 57 sek. Poprawił swoje najlepsze osiągnięcie aż o 9 sekund. Przegrał tylko z Brazylijczykiem i Chilijczykiem. 17 czerwca na 50 metrów zdobył srebro, uznając wyższość tylko Brazylijczyka.

- To były chyba najbardziej udane zawody w moim życiu. Uzyskałem tytuł najlepszego zawodnika naszej kadry. Szczególnie wynik na 100 metrów był niesamowity. Na 50 metrów natomiast, mimo że zająłem wyższe drugie miejsce, mogę jeszcze w przyszłości poprawić ten rezultat. To świetny prognostyk przed kolejnymi zawodami, kolejnymi Mistrzostwami Świata, a w przyszłości Igrzyskami Paraolimpijskimi w Paryżu - powiedział nam Jacek Czech.
Chce on profesjonalnie przygotować się do tych imprez, zatrudnić sztab szkoleniowy, fizjoterapeutę i trenera. Na to potrzebne są dodatkowe pieniądze. - W Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem mam idealne warunki, ale dla tych osób potrzebne jest znalezienie sponsora. Myślę, że  z tymi wynikami będzie o to łatwiej - dodaje Jacek Czech.
Wyniki:
100 metrów stylem grzbietowym:
1. Gabriela dos Santos (Brazylia) 1:57,69 sek.
2. Alberto Abraza Dias (Chile) 2:00,45
3. Jacek Czech (Polska) 2:02,05
50 metrów stylem grzbietowym:
1. Gabriela dos Santos (Brazylia) 53,24
2. Jacek Czech (Polska) 57,04
3. Alberto Abraza Dias (Chile)  57,38
Poniżej nasz wywiad z Jackiem Czechem sprzed kilku tygodni:
Nigdy się nie poddaję
Gdy w 1994 roku przebudził się po wypadku, mógł tylko leżeć i patrzeć w sufit. Teraz zdobywa medale na największych imprezach sportowych dla paraolimpijczyków, do których przygotowuje się w Zakopanem. Z Jackiem Czechem, niepełnosprawnym pływakiem, rozmawia Paweł Pełka.
- Jesteś jednym z najlepszych niepełnosprawnych pływaków na świecie. Jak do tego doszedłeś?
- Wiele dała mi moja ambicja. Rywalizację mam chyba wpisaną w geny. Uwielbiam mierzyć się z innymi, a porażki tylko motywują mnie do większej pracy. Od 2017 roku niemal nieprzerwanie trenuję w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem. Udało mi się pod Giewontem wypracować nowatorskie metody treningowe. Dopasowałem do wszystkiego dietę, regenerację i to przynosi efekty.
- Twoje życie składało się z dwóch części - przed i po wypadku?
- Wypadek wydarzył się w 1994 roku. Miałem wtedy młody, silny i wytrenowany organizm. Po skoku na główkę złamałem kręgosłup. Po wypadku przeszedłem operację. Mogę powiedzieć, że prawie zaraz po wybudzeniu ze śpiączki zacząłem powoli ćwiczyć. Na początku to były bardzo trudne chwile. Byłem całkowicie sparaliżowany, mogłem praktycznie tylko leżeć i patrzeć w sufit. Po 4 latach ćwiczeń, zaczynając od pół godziny do 8 godzin dziennie, udało mi się wrócić do samodzielności. Jestem w miarę sprawny, chociaż mam porażone nogi i ręce. Ta rehabilitacja, walka z samym sobą w dużej mierze przygotowała mnie do uprawiania sportu.
- To było od razu pływanie?
- Nie, najpierw trenowałem szermierkę na wózkach, a pływanie traktowałem jako rehabilitację. Trenerzy zobaczyli, że mam bardzo dobrą pływalność. Kładę się na wodzie i świetnie się na niej utrzymuję. Dzięki ich radom zmieniłem dyscyplinę na pływanie. Pod koniec 2004 roku zacząłem regularne treningi. W pierwszych mistrzostwach Polski zdobyłem cztery medale: złoty, dwa srebrne i brązowy. Największą niespodzianką było wtedy to, że pokonałem mistrza paraolimpijskiego z Aten Mirosława Piesaka. To był dla wielu szok. Gdy przyszły pierwsze wyniki, zrozumiałem, że moja pasja ma pozytywny wymiar, bo ludzie chcą oglądać niepełnosprawnych, chcą widzieć, jak pokonujemy wszelkie przeciwności i nasze kalectwo. Proszę porównać, gdy ktoś zdrowy mówi, że nie chce mu się wstać z łózka, a ja z porażonym nogami, rękami wstaję codziennie z tego łóżka i udaję się na trening.
- W pływaniu nie możesz używać sparaliżowanych całkowicie nóg?
- Tak, pływam na samych rękach, więc znoszą one wielkie obciążenia. Bywały takie treningi, gdy na samych rękach potrafiłem przepłynąć nawet 5 km. Ręce zastępują mi w życiu nogi. Teraz skróciłem dystanse, nastawiam się treningi na 50 metrów stylem grzbietowym. Moja życiówka na tym dystansie to nieco ponad 57 sek., a zaczynałem od 1 minuty i 15 sek. Chcę osiągnąć 56 sek. i w czerwcu wystartować w Mistrzostwach Świata na Maderze, a później marzę o starcie w kolejnej paraolimpiadzie w Paryżu w 2024 r. 
- Do startów na całym świecie potrzebne są jednak duże pieniądze.
- Tak, borykam się niestety z problemami finansowymi. Od ostatnich igrzysk paraolimpijskich w Tokio wszystkie starty i zgrupowania pokrywam z własnej kieszeni. To są duże koszty związane z dojazdem, pobytem, kupowaniem suplementów diety. Wcześniej miałem indywidualne finansowanie ze środków ministerialnych za pośrednictwem PZSN "START". W tym roku do końca kwietnia mój wniosek o indywidualny program szkolenia nie został rozpatrzony. Wydatki przerosły moje możliwości, ale nie chcę się poddawać. Mam w tej chwili trzecie rezultaty na świecie na 50 i 100 metrów stylem grzbietowym. Nie ukrywam jednak, że przydałby się sponsor, który w zamian otrzyma dużą oglądalność, jaką mają największe imprezy sportowe. Paraolimpiadę w Londynie oglądały na przykład 4 miliony osób.
- Zakopane stało się twoją treningową bazą?
- Urodziłem się i wychowałem w Tarnobrzegu, ale tutaj, w Zakopanem, znalazłem swój drugi, a może nawet pierwszy dom. Dyrekcja Centralnego Ośrodka Sportu, w którym trenuję, zrobiła dla mnie bardzo wiele. Przystosowano siłownię dla osób niepełnosprawnych, w której możemy ćwiczyć. Mam tu naprawdę doskonałe warunki, specjalną dietę, optymalne warunki na basenie. Chociaż jest to basen 25-metrowy, to trenuje się rewelacyjnie. Wiele osób jest zresztą w szoku, że nie trenuję na basenie 50-metrowym, na jakim odbywają się zawody. Wynajęcie toru na takim basenie przerastałoby moje możliwości finansowe. Spotkałem się w Zakopanem z wielką życzliwością. Gdy zimą czy latem wyjeżdżam na wózku na spacer, zawsze spotykam kogoś, kto wyciąga pomocną dłoń, kto mi pomaga. Ważne, że w Zakopanem mam wszystko w jednym miejscu i na najwyższym światowym poziomie. Niektórzy śmieją się i pytają, czy ja stąd w ogóle wyjeżdżam. Odpowiadam, że skoro tu jest mój dom, to wyjeżdżam tylko na zawody. Staram się też spotykać w szkołach z dziećmi, opowiadam im o swoich treningach, startach.
- Jakie są twoje największe sukcesy?
- Jestem aktualnym rekordzistą świata na krótkim basenie z 2016 na 50 i 100 metrów stylem grzbietowym. W 2019 roku po treningach w Zakopanem pojechałem na MŚ w Londynie, gdzie zdobyłem srebrny medal na 50 metrów stylem grzbietowym. Od 2013 roku przywożę nieprzerwanie medale z ME i MŚ. Brakuje tylko kropki nad "i". Nie udało mi się zdobyć medalu na igrzyskach, zająłem w Tokio najgorsze dla sportowca czwarte miejsce, ale wierzę, że uda mi się zająć miejsce na podium na kolejnej paraolimpiadzie.
- Od kilku lat spędzasz większość czasu w Zakopanem. Czy barier dla osób niepełnosprawnych tu ubywa?
- Myślę, że jest znaczący postęp. W Zakopanem zaczęli pojawiać się inni sportowcy na wózkach. Bartek Mrożek uprawia wyczynowo zjazd narciarski na monoski, lata zawodowo na szybowcu. Zakopane stało się miejscem otwartym dla osób na wózkach. COS jest mocno przyjazny osobom niepełnosprawnych. Przyjeżdżają parawioślarze, parałucznicy. Zakopane jest otwarte dla takich osób, ale nie popadajmy w euforię, jest jeszcze wiele rzeczy do zrobienia, szczególnie że to miasto turystyczne, miasto sportu.

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni CUKIERNIKA, MAGAZYNIERA, EKSPEDIENTKĘ. 604 102 804, 602 285 793.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam DOM z działką 1450 m2, Ciche Górne - 602 444 205.
 • PRACA | dam
  Potrzebny młody PRACOWNIK NA ŻELBETY (możliwość przyuczenia). 791 669 932.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  YAMAHA MT 125, 2017r., sprowadzony, 1-szy właściciel, 100% bezwypadkowy, niski przebieg, stan bardzo dobry. Możliwość zakupu za dodatkową opłatą mało używane: kask, kurtka i rękawiczki rozmiar L oraz buty rozmiar 43. Tel. 793 008 357.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię szwaczkę do prostego szycia w Poroninie. 602393185
  Tel.: 602393185
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY OGÓLNE i WYKOŃCZENIA W DREWNIE - PITMAR - 788 224 644. Wykonujemy m.in.: IMITACJE STARYCH PŁAZÓW, SZALOWNIE, MONTAŻ PODBITEK Z RYSIAMI, ADAPTACJA PODDASZY, TARASY, PERGOLE, ALTANY, GRILLE.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ PLAC POD PARKING DLA POJAZDÓW CIĘŻAROWYCH - 1000 METRÓW. NOWY TARG, UL. SKŁADOWA. OBIEKT OGRODZONY I MONITOROWANY. Tel. 602 290 555
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam garaż w bloku na os. Pardałówka. Prąd i woda na wyodrębnionych licznikach. Do garażu przynależy, znajdujące się bezposrednio ponad, dostepne przez właz sufitowy, poddasze. 602 102 501
  Tel.: 602
 • PRACA | dam
  Poszukuję stylistki paznokci do salonu w Zakopanem . Oferuję dobre wynagrodzenie, bazę klientek, elastyczne godziny pracy, miłą atmosferę. Zachęcam do kontaktu pod numerem 881922674. 881922674 papiez.aneta@gmail.com
  Tel.: 881922674
 • PRACA | dam
  POSZUKUJEMY PRACOWNIKOW DO PRACY W HOLANDI!! DO BUDOWY NAMIOTOW ORAZ PRACY W MAGAZYNIE.NA KONTRAKT CZASOWY LUB STALY Z ZAKWATEROWANIEM.DOBRE WYNAGRODZENIE.ZAINTERESOWANYCH PROSZE O KONTAKT TEL 0031 616955169,MAILOWY ela@vanvugtverhuur.nl. 0031 616955169 , Herenengstraat 26 ela@vanvugtverhuur.nl
  Tel.: 31
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY. 889 388 484.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  Do małych sklepów w Zakopanem i Suchem SPRZEDAWCZYNIE na stałe, również emerytki. 606 751 451.
 • PRACA | dam
  Polskie Koleje Linowe S.A. poszukuje osoby na stanowisko MŁODSZEGO KSIĘGOWEGO. W zakresie jego obowiązków mieścić się będzie: - księgowanie faktur zakupu, sprzedaży, kas fiskalnych; - uzgadnianie rozrachunków z tytułu należności i zobowiązań; - kontrola dokumentów źródłowych pod względem rachunkowym i formalnym. Prosimy o przesłanie aplikacji zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem "PKL Księgowa/Księgowy, https://www.pkl.pl/post/mlodszy-ksiegowy.html
  E-mail: rekrutacja@pkl.pl
  WWW: https://www.pkl.pl/post/mlodszy-ksiegowy.html
 • PRACA | dam
  Poszukujemy recepcjonistki do Chałupek pod Giewontem w Murzasichlu -przyjmowanie Gości/ rozliczanie pobytów -obsługa rezerwacji telefonicznych/mailowych -obsługa portali noclegowych -sprawdzanie czystości domków Praca w godzinach 9-17, 25zł/h/netto. 660719519 www.chalupkipodgiewontem.pl chalupkipodgiewontem@wp.pl
  Tel.: 660719519
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KIEROWCĘ KAT. C (BECZKOWÓZ, SZAMBIARKA) - WAKSMUND. 603 656 796.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zakopane -Jaszczurówka mieszkanie 45m2 sprzedam tel 660797241 b12.pl.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Nowe - nowoczesne domy w Zaskalu sprzedam 660797241 b12.pl.
 • NAUKA
  Korepetycje. Przygotuję do egzaminu ósmoklasisty. Dojadę do domu ucznia.. 602139636 zawit@interia.pl
  Tel.: 602139636
 • USŁUGI | inne
  PRALNIA ZAWRAT - PRANIE, MAGLOWANIE - pościele, obrusy, ręczniki itp. 501 788 640
 • PRACA | dam
  Przyjmę BRYGADĘ LUB POJEDYNCZE OSOBY NA TYNKI MASZYNOWE. 503 532 680.
 • PRACA | dam
  Potrzebna WIZUALIZACJA WNĘTRZA 59 m2 - kwota do 3.000 zł. 692 613 703.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI KAMIENIARSKIE: OBKŁADKI ELEWACYJNE, POSADZKI, PARAPETY, STOPNIE, OGRODZENIA. FLIZOWANIE. 607 572 312.
 • PRACA | dam
  Firma Budowlana Domalik Piotr w Ostrowsku zatrudni od zaraz , pomocnika budowlanego i majstra budowlanego , proszę o kontakt telefoniczny. 504 105 320
  Tel.: 504
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI TRADYCJNE RĘCZNE CEMENTOWO-WAPIENNE, ZACIERANE PIASKIEM KWARCOWYM. 696 688 324.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI TRADYCYJNE RĘCZNE. WIELOLETNIE DOŚWIADCZENIE, SZYBKIE TERMINY REALIZACJI. 696 688 324.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZIARZ przyjmie zlecenia. 696 688 324.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE. MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWA GK, UKŁADANIE PANELI, PARKIETU, FLIZOWANIE, MONTAŻ, OBRÓBKA DRZWI I OKIEN. WYKOŃCZENIA POD KLUCZ. 575 373 085.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  NOWY TARG RYNEK - LOKAL do wynajęcia ok. 60 m2. 517 600 205.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ - ROLNĄ, LUB DOM DO REMONTU ZAKOPANE lub KOŚCIELISKO. tel. 507 360 911
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  PRZYJĘCIA KOMUNIJNE, IMPREZY INTEGRACYJNE, itp.- KARCZMA GÓRALSKI SZAŁAS "KURNIAWA" - ZAKOPANE 601 50 44 86.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia powierzchnie BIUROWO - USŁUGOWE od 100 do 600 m2 na II piętrze. Park Handlowy STOPIAK w Nowym Targu. Tel. 606 123 437.
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  RYNNY, OBRÓBKI BLACHARSKIE, MONTAŻ ŚNIEGOŁAPÓW ORAZ WENTYLACJI. 880 321 013.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, ROBOTY ZIEMNE, MURY OPOROWE. 503 971 760.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINY. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. 787 479 002.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • PRACA | dam
  Przyjmę PIEKARZA. 607 44 55 66.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
2023-03-21 21:50 Wypasał owce ponad 60 lat. Zmarł długoletni juhas 2023-03-21 21:27 Stracili prawo jazdy - jeden za promil, drugi za prędkość 2023-03-21 20:55 Tir potrącił pieszego 2023-03-21 20:30 Turysta ewakuowany z Babiej Góry. Miał złamaną nogę 2023-03-21 19:30 Marta Kubacka jest w najlepszych rękach w Polsce jeśli chodzi o kardiologię 1 2023-03-21 19:00 Kmicic tętni gospodarczym życiem 2023-03-21 18:30 Droga Krzyżowa w góralskiej oprawie 2023-03-21 18:00 Załóż skarpetki nie do pary 2 2023-03-21 17:40 Dzień wagarowicza maluchy spędziły na komendzie. Narozrabiały? 2023-03-21 17:00 Znów palą się trawy (WIDEO) 3 2023-03-21 16:42 Nasiona słonecznika: dobierz je do kierunku uprawy 2023-03-21 16:30 Wystawa rekonstrukcji zabytkowych rękawic furmańskich i pokaz tkactwa 2023-03-21 16:01 Samochód stoczył się do potoku (WIDEO) 3 2023-03-21 15:26 Jeden z najwybitniejszych gitarzystów młodego pokolenia wystąpi w Ibisie 2023-03-21 15:00 Pierwszy dzień wiosny, Dzień Kolorowej Skarpetki czyli Światowy Dzień Zespołu Downa 2023-03-21 14:30 Przed nami kolejna odsłona BGK Memoriału Józefa Oppenheima 2023-03-21 14:00 Nie żyje mistrz bibułkarstwa 2023-03-21 13:30 Będą góralskie pamiątki. Zgłoś swój projekt do 5 maja 2023-03-21 13:00 Psie WC w miejscu kaźni 2 2023-03-21 12:20 Zepsuty traktor i plama oleju na Drodze na Bystre w Zakopanem 2 2023-03-21 12:01 Mistrzowskie tytuły biegaczy UKS Regle Kościelisko 2023-03-21 11:00 Salon Marcowy 2023. W piątek wernisaż 2023-03-21 09:52 Tragedia w Szaflarach 2023-03-21 09:30 Przedświąteczne klimaty. Robimy pisanki 2023-03-21 09:00 Planuj już wycieczki w ramach akcji Odkryj Beskid Wyspowy 2023-03-21 08:30 Tatry - moja miłość. Krótkie podsumowanie 2023-03-21 08:00 Wóz dla Ukrainy 2 2023-03-20 22:00 Dzięki zaangażowaniu strażaków akcja krwiodawstwa w Maruszynie odbyła się z powodzeniem 3 2023-03-20 21:00 Bóbr inżynier i "esteta" 5 2023-03-20 20:00 Inwestor kontrowersyjnej biogazowni przestrzega rabiański samorząd 10 2023-03-20 19:00 Wiosenne jabłuszko dla Kamilki 2023-03-20 18:30 Ciepła i inspirująca książka o Księżycu, jego magii i o życiu. Konkurs dla czytelników 2023-03-20 18:00 Ciasta dla Cyprianka 1 2023-03-20 17:00 Pod Tatrami spotkała się melancholia z nostalgią i dała nam portugalskie "Saudade" 2023-03-20 17:00 Przygarnij przyjaciela - psy z nowotarskiego schroniska czekają 2023-03-20 16:30 Mistrz i uczeń. Koncert 2023-03-20 16:15 Dawid Kubacki podał przyczynę wycofania się ze skoków w Norwegii 5 2023-03-20 16:00 Nie żyje Danuta Pyziak, żegna ją Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej w Kościelisku 2023-03-20 16:00 Sto policyjnych interwencji w weekend w powiecie tatrzańskim 8 2023-03-20 15:30 Babskie posiady nad ziołami 1 2023-03-20 15:22 Pożar traw na Olczy w Zakopanem 1 2023-03-20 15:03 Rabczanka okradała sklepy w Nowym Targu 2 2023-03-20 14:00 W piątek ostatnie pożegnanie trenera Włodzimierza Weselskiego 1 2023-03-20 13:35 Demoniczne Zakopane, letnia i zimowa stolica Polski, zbierało się tu fajne towarzystwo 2023-03-20 13:21 Pokaz Filmów o Sztuce pod znakiem plakatu i jego twórców 2023-03-20 13:00 Wielkie sprzątanie w mieście - sprawdźcie gdzie przestawić auto 2023-03-20 12:55 Zakopiańskie obchody Światowego Dnia Zespołu Downa 4 2023-03-20 12:15 Wypadek z udziałem motocyklisty w Szaflarach 1 2023-03-20 12:12 Ruszyły wiosenne przeglądy techniczne urządzeń w ośrodkach turystycznych Grupy PKL 2023-03-20 12:00 Wypadek przy remizie, z samochodu trzeba było ratować zakleszczonych pasażerów
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-03-21 21:54 1. Bez kolejek, bez zapisów, bez terminów... Jednak ten NFZ to miszczostfo świata. 2023-03-21 20:57 2. Jak zmusić magistrat do otwarcia drzwi? Wpuście tam skunksa- sami otworzą. 2023-03-21 20:50 3. Pamiątki martyrologiczne - pamiątkami, ale trzeba jakoś żyć. Zabetonowane coraz więcej wokół. Kultura estetyczna górali jest niereformowalna więc wygląda to jak wygląda. Niech urzędnicy zadbają i posprzątają. W końcu niech zapracują na tyle ile im placimy, a płacimy nie mało. 2023-03-21 20:34 4. Absolutnie zgadzam się z poprzednim komentarzem. Uczmy szacunku i tolerancji. 2023-03-21 19:49 5. Jak zobaczyłem że to pan A.B. jest inwestorem to juz wszystko zrozumiałem. Wszystko co robi ten jegomość jest na granicy prawa i przyzwoitości. Znam temat bo pracowałem u niego. Pilnujcie się mieszkańcy, póki nie jest za późno. 2023-03-21 19:31 6. @kornik drukarz, dziękuję za info. 2023-03-21 19:31 7. 1 całkowicie nikomu nie potrzebna przebudowa - autobus miejski spokojnie dalby radę na placu takim jak był ,a złomów busy sa tam zupełnie nie potrzebne ,a le cóz unia na takie bezsensowne inwestycje daje kase wiec łasy na pochwały burmistrz po nie sie schylił , problem w tym, ze żeby je dostać trze ba mieć wkład własny , a wkład własny to najczęściej kredyt , druga sprawa przy okazji tej "eko: inwestycji dokumentnie zniszczono nawierzchnie połowy długości przewodników Tatrzanski , nawierznie która nie dawno był przebudowana tzn wymienią piękna zabytkowa Kostkę brukowa na średniej jakości asfalt prawdomównie dla tego ze dyrekcji parku przeszkadzał stukot kół dorożek PS do dzis nie wyjaśniono co stało sie z tą kostką 2023-03-21 19:21 8. @ Ali na czym niby ma polegać ta Eko logia? moze na tym ze zwierzeta przez rok teej przebudowy przyzwyczja sie do huku maszyn i je nie beda uciekały na słowacje w sylwestra? 2023-03-21 19:17 9. @sitarz - ależ grali dawno temu w tygodniku był artykuł pt kapitan nemo o pewnym wujku co mały fiatem wpadł do tego potoku i przepłynęło kilka stopni wodnych i ze dwa mosty ( woda była duzo duzo większa 2023-03-21 18:46 10. Kolejny zwolennik nie używania ręcznego.
2023-02-28 03:12 1. ja nie kupuje tej narracji. Idź do wojska - bądź "zdziwiony" że zginiesz na froncie, misji pokojowej, na ćwiczeniach na poligonie etc. Albo w TOPR- to naczelnik mówi do spotkanego zakopiańczyka: "Pan z nami pójdzie na 4 lata kontraktu"? no nie. To nie Rosja. Tu się kandydata tak nie wciela. Jeżeli ktoś nie akceptuje ryzyka szuka pracy w biurze/sklepie. Z dala od służby ratowniczej. 2023-02-24 23:22 2. najlepsze było to że samochody różnych służb zaparkowały i zablokowały chodnik - Brawo piękny przykład. 2023-02-17 13:19 3. Brakowało jeszcze toastów i drink baru... 2023-02-02 18:13 4. Ciesom nos kónicki od mojego ojca, jeedyn ze Skrzypnego, a dr ugi z Dunajca, hej! 2023-01-27 00:11 5. tak, TOPR miał cały zestaw do akcji lawinowej, ale i prostą i treściwą pogadankę o śniegu i zagrożeniach z nim związanymi. I to wszystko co ta akcja miała wspólnego ze śniegiem. Myślę że rzucanie śnieżkami do celu było by lepsze od tej całej reszty "atrakcji". 2023-01-23 11:54 6. Z tego co widziałem, TOPR miał cały zestaw lawinowy 2023-01-23 09:22 7. Rośnie Ci to dziecko. 2023-01-17 00:14 8. Basia śpiewa przeeeeślicznie! Kolędy chwytają za serce. 2023-01-16 21:25 9. Z nazwą, czyli śniegiem tan dzień miał mało wspólnego. Chyba liczyli na to że śniegu nie będzie. A był. Atrakcje typu wawel bus - kolejka może 30metrow ale odstać trzeba było 2,5 godziny. Strzelnica z elektronicznej wiatrówki - kolejka około 45minut. Samba, rysowanie, i to chyba koniec tych atrakcji. Jedynie TOPR miał sondę lawinowa, i to chyba jedyne co ze śniegiem ta cała akcja miała wspólnego. 2023-01-11 12:16 10. A ta szkoła to gdzie?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

FILMY TP

Bojcorka

Pożegnania