Reklama

2022-08-13 10:00:00

Z archiwum

Moje narciarskie serce krwawi

Z Małgorzatą Tlałką-Długosz, znakomitą narciarką alpejską, od niedawna szefową zakopiańskiej rady sportu, a od dwóch lat prowadzącą fundację Handicap promującą sport wśród osób niepełnosprawnych rozmawia Paweł Pełka. To wywiad z 2015 roku, ale wiele spraw jest ciągle aktualnych. Warto przeczytać tamtą rozmowę.

W pierwszej połowie lat 80. cała sportowa Polska czekała na informacje o wynikach pani i pani siostry w zawodach Pucharu Świata w slalomie. Należałyście do ścisłej światowej czołówki.
- To stare czasy, dostęp do informacji i siła przekazu była wtedy trochę inna. Transmisje telewizyjne były sporadyczne. Był na przykład przekaz z Igrzysk Olimpijskich w Sarajewie, ale tam była fatalna pogoda, mgła ograniczyła widoczność do dwóch bramek. Naszą siłą napędową byli wówczas kibice, również Polonia, która dopingowała nas w czasie zawodów w krajach zachodnich. Po powrocie do Polski spotykałyśmy się z pozytywnymi reakcjami na każdym kroku, to było niesamowite wsparcie.

- Teraz o takich wynikach nawet trudno pomarzyć, widzi pani jakieś szanse, aby taka sytuacja zmieniła się?
- Potencjał narciarski w Polsce jest ogromny. Nie tylko dzięki liczbie osób uprawiających narciarstwo, czy zamożności osób zdecydowanych, aby poprowadzić swoje dzieci na drogę zawodowego sportu. Jest też wielki zapał dzieci i młodzieży nie tylko z Zakopanego, okolic, ale z całej Polski. Na pewno doczekamy się na takie wyniki, nie jestem tylko pewna, czy w oparciu o działające obecnie związki narciarskie. Podstawą są działania rodziców i tzw. miniteamów, jak to się dzieje na Słowacji i w Czechach.

- Są programy, takie jak program Andrzeja Bachledy „Ałusia” i firmy Tauron.
- Dobrze, że pojawiają się takie programy, musimy jednak pamiętać, że nie dadzą one rezultatów szybko. To powinny być działania długoterminowe. Powinny dotyczyć bardzo szerokiej grupy sportowców. Ten program zamyka się trochę wokół ciasnego grona sportowców wyczynowych. Najważniejsze jest wsparcie dla sportu młodzieżowego, masowego. Jeżeli zaszczepimy miłość do sportu, rywalizacji wśród rodziców, to pociągnie to młodych ludzi do sportu wyczynowego. Pamiętajmy, że wybranie sportu wyczynowego to trudna decyzja. Końcowy efekt jest bardzo dużą niewiadomą, a alternatyw na spędzanie wolnego czasu mamy wiele. Do tego dochodzi ryzyko kontuzji. Wybranie narciarstwa wyczynowego wiąże się z zostawieniem części zdrowia na stoku. Myślę jednak, że znajdą się zapaleńcy, którzy pociągną karierę sportową długo i nikt im w tym nie będzie przeszkadzał.

- Nie organizujemy też światowej rangi imprez. Bułgarzy mieli Puchar Świata rok temu, teraz odbędzie się on w Jasnej w słowackich Niżnych Tatrach. Nasze stoki, na przykład Nosal, są zamykane lub starzeją się.
- Nie mówmy o przestarzałych stokach, bo każdą trasę można zmodernizować. Trzeba tylko stworzyć warunki, aby ten stok przywrócić nie tylko na potrzeby zawodów, ale także dla narciarstwa masowego. Bez dobrej bazy narciarskiej w Polsce nie ma szans na wychowanie dobrego narciarza.

- Co zrobić, aby zawody rangi międzynarodowej w narciarstwie alpejskim wróciły na Podhale?
- Ważne jest stworzenie skutecznego lobby w Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS, ale potrzebne są też działania małymi kroczkami. Niezbędne jest stworzenie szerokiej bazy sportu wyczynowego. Serce mi krwawi, gdy widzę, jak trener na stoku poświęca czas dwóm zawodnikom. Mamy masę wiedzy, mamy umiejętności i ten potencjał jest trwoniony. Trzeba spróbować skonsolidować nasze narciarstwo. Moje dzieci w ostatnich latach trenowały narciarstwo alpejskie i wiem, jaki to problem znaleźć odpowiednio liczną grupę do treningów, rywalizacji. To podstawowa sprawa, bo mówienie od razu o Pucharze Świata czy Europy to stawianie sprawy na głowie. Gdy będziemy mieli potencjał, w zawodach pucharowych wystartuje kilku naszych zawodników z szansami na zakwalifikowanie się do drugiego przejazdu, to organizacja zawodów będzie miała sens.

- Co zrobić, aby do zawodowego narciarstwa przywrócić Kasprowy?
- Kasprowy to trudna góra ze względu na warunki pogodowe, śniegowe, ma oczywiście duży potencjał, jest wysoko położony. Wymaga jednak regularnej pracy nad jakością śniegu, z drugiej strony mówi się o pomysłach i planach zaśnieżania przynajmniej części tras Kasprowego. Dla sportu wyczynowego nie jest jednak ważne zaśnieżanie nartostrady. O tym trzeba rozmawiać z TPN-em i utworzyć lobby, które wspierałoby taki plan. Od dziecięcych lat pamiętam piękne plany rozbudowy narciarskiej Kasprowego, niestety, nie są one realizowane. W tym względzie także potrzebna jest metoda małych kroków, a nie rewolucja i zajęcie całych Tatr wyciągami, bo to oczywiście nierealne.

- Czy taką grupą naciskającą może stać się działająca przy radzie miasta Społeczna Rada Sportu, której została pani przewodniczącą?
- Zależy mi, aby nadać znaczenie opiniom wydawanym przez radę sportu. Była ona powołana w poprzedniej kadencji, zaczęła robić dobrą robotę. Pogratulować tylko tym, którzy wchodzili w jej skład. Teraz znowu znalazły się w niej osoby z dużym doświadczeniem. Problem polegał na tym, że rada działała trochę dyskretnie, nie było wiadomości na zewnątrz o jej pracach. Zależałoby mi na zmianie tej sytuacji.

- Nie możemy też zapominać, że w Zakopanem mamy Centralny Ośrodek Sportu.
- COS, mimo dobrego zaplecza dla letnich dyscyplin, nie ma oferty dla narciarstwa alpejskiego i biegowego. Skocznie są dostosowywane do międzynarodowych standardów po to, aby odbyła się jedna duża impreza, z której oczywiście się cieszymy. Nie zapominajmy, że skoki są sportem niszowym, który uprawia garstka osób. Wspaniale, że mamy w tych skokach świetne wyniki. Na zawody przychodzą jednak kibice z buteleczką piwa, cieszymy się wspólnie ze zwycięstw, wracamy do domu i zasiadamy przed telewizorem. Sport jest po to, aby przekazywać pewne wartości, wyciągnąć ludzi na trasy biegowe, zjazdowe, skoków raczej nikt uprawiać nie będzie.

- W ostatnich latach udało się uruchomić trasy biegowe po prawej stronie Wielkiej Krokwi.
- Są drobne kroki, trzeba rozwiązać problemy własnościowe, trzeba je zaśnieżyć, oświetlić, bo zimą o godz. 16 zapada zmrok. Nikt, kto pracuje w ciągu dnia, nie pójdzie na biegówki - to podstawy, od których trzeba zacząć.

- Jest pani założycielką fundacji Handicap, która promuje i wspiera sport osób niepełnosprawnych.
- Tak, w 2014 r. wpadliśmy na pomysł wspierania i promowania takiego sportu. Stało się to po tym, gdy w Zakopanem organizowano olimpiadę specjalną, a Małopolska nie wystawiła swojej reprezentacji. Postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce, powołaliśmy fundację Handicap. W jej ramach prowadzimy zajęcia z narciarstwa, ale także ogólnorozwojowe, bo wiadomo, że zima jest u nas krótka. Zaangażowaliśmy dwoje znakomitych trenerów - Martę Zborowską i Szymona Kraciuka, we trójkę prowadzimy zajęcia dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

- Podopieczni fundacji biorą udział w Biegu Niepodległości, promujecie też ideę w Maratonie Podhalańskim.
- Tak, staramy się działać w wielu obszarach. W przypadku osób niepełnosprawnych najważniejsze jest wyciągnięcie ich z domu, sprzed telewizora. Nie chodzi tylko o rozwój fizyczny, ale także psychiczny, integrację ze społeczeństwem. Dzięki naszym działaniom pokazujemy też innym, że nie trzeba bać się osób niepełnosprawnych, które mają pełne prawo do funkcjonowania w naszej społeczności. Dziękujemy za wsparcie finansowe zakopiańskiemu urzędowi miasta i zapraszamy wszystkich chętnych. Wszelkie informacje na temat fundacji można znaleźć na stronie internetowej www.handicap-zakopane.pl.

- Jest pani również organizatorem nietypowej imprezy - Slalomowego Maratonu.
- W zeszłym roku udało się nam zgromadzić utytułowanych narciarzy i pobijaliśmy rekord w 12-godzinnej jeździe w slalomie. W tym sezonie podejmujemy kolejną próbę. Zawody odbędą się w weekend 30 i 31 stycznia.

Tygodnik Podhalanski 51-52/2015

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Reklama
 • PRACA | dam
  Zatrudnię fliziarzy, ekipy, podwykonawców. 601 508 736.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  MAŁE MIESZKANIE do wynajęcia w Nowym Targu. Dom prywatny. Pokój, kuchnia, łazienka - umeblowane. 505 678 059.
 • BIZNES
  Sprzedam WPOŻYCZALNIĘ NART I SNOWBORDU. 662 370 510.
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni PRACOWNIKÓW RECEPCJI. Praca stała w systemie dziennym oraz nocnym, na pełny etat lub pół etatu. CV proszę wysyłać na adres: recepcja.rekrutacja@wp.pl lub kontakt telefoniczny: 666 37 83 57.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • KUPNO
  SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY, Zakopane centrum, ul. Kościuszki - ok. 57 m2 - 691 124 272.
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: KUCHARZA/-kę, KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną,całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  Witam zatrudnie do pracy przy dachach. Praca na terenie krakowa i podhala stawka od 25zl netto plus umowa o prace . Wiecej informacji udziele telefonicznie lub osobiscie. 889397694 Swiec12@op.pl
  Tel.: 889397694
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK. 660 079 941.
 • SPRZEDAŻ | różne
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, szer. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy do pracy osoby na stanowisko: POKOJOWA/KELNER ŚNIADANIOWY. Oferujemy pracę w systemie zmianowym, lokalizacja w centrum Zakopanego. kontakt 660 636 736
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY/PODDASZA/WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 794 964 176
  Tel.: 794
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA ZAREMBA, ZAKOPANE przyjmie FAKTURZYSTKĘ, od zaraz. 570 644 318
 • PRACA | dam
  Poszukujemy KUCHARZA do Restauracji w Białce Tatrzańskiej w eleganckim Aparthotelu OD ZARAZ! Oferujemy: - Umowę o pracę, - Dobre wynagrodzenie, - Sympatyczny zespół, - Możliwość zakwaterowania. +48512576206 paula23staszel@wp.pl
  Tel.: 48512576206
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni KONSERWATORA. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni EKSPEDIENTKĘ/-A. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. 604 102 804, 602 285 793.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  HARNASIOWA CHATA zatrudni KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU, KELNERKĘ. 600 035 355.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PRZEDSTAWICIELA HANDLOWEGO DO HURTOWNI na terenie Zakopanego i okolic - oferty: gobo10@wp.pl, 602 74 31 38.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
 • PRACA | szukam
  KUCHARKA, POMOC KUCHENNA , SPRZĄTANIE. 796 358 958.
 • PRACA | dam
  Regionalna karczma w Zakopanem przyjmie do pracy: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, KELNER/-KA. 602 366 750.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE. 880 232 189.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
 • PRACA | dam
  Przyjmę BRYGADY LUB POJEDYNCZE OSOBY NA WYLEWKI MASZYNOWE. 503 532 680.
 • SPRZEDAŻ | tv, agd, komputery
  MASZ PROBLEM Z INTERNETEM? SERWIS, MONTAŻ, INSTALACJA. Chicago i okolice. +18 72 324 84 02
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA 15 AR - Nowy Targ Zadział. +44 7553 721231.
 • USŁUGI | budowlane
  WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FLIZOWANIE, PODDASZA. 505 821 021.
 • USŁUGI | budowlane
  OCIEPLENIA BUDYNKÓW, własne rusztowanie. 793 628 855.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIA Cyrhla Hrube, Za Strugiem - 607 506 428.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam trzy ogiery 1.5-rocznego kasztana , 2.5-letniego gniadego oraz 3.5-letniego karego (będzie szpakowaty) rasy wielkopolskiej. 609521837.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, PODDASZA, PŁYTKI. 787 479 002.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę HALĘ: MAGAZYN/ PRODUKCJA - 250m. Nowy Targ, ul. Składowa. Tel. 602 290 555
 • PRACA | dam
  SZKOŁA NARCIARSKA MAŁE CICHE zatrudni INSTRUKTÓRÓW NARCIARSTWA NA CAŁY SEZON. 609 664 393.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA POLANA SZYMOSZKOWA POSZUKUJE NA SEZON ZIMOWY 2023/2024: OPERATORÓW KOLEI, OSOBY DO OBSŁUGI BRAMEK I KONTROLI PRZEJŚĆ, OSOBY DO OBSŁUGI I ZABEZPIECZENIA TRASY NARCIARSKIEJ, OSOBY DO OBSŁUGI SYSTEMU ŚNIEŻENIA TRASY NARCIARSKIEJ, OSOBY DO OBSŁUGI PARKINGU ORAZ PRAC PORZĄDKOWYCH Więcej informacji pod nr tel. 601 628 584
 • PRACA | dam
  POMOC W PENSJONACIE. Możliwość zamieszkania. 601 661 661.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Skupujemy nieruchomości; - działki - domy - mieszkania PODHALE! +48 600 404 554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 48
 • SPRZEDAŻ | różne
  AUTORYZOWANY SPRZEDAWCA ORLEN S.A. Oferuje sprzedaż oleju opałowego EKOTERM Orlen !!! Atrakcyjne ceny!!! natychmiastowa realizacja dostaw!!! NAJLEPSZE CENY NA PODHALU!!! Zapraszamy do kontaktu!!! www.paliwa24.com.pl 32 288 09 41, 0 - 451 176 355 biuro@paliwa24.com.pl
  Tel.: 32
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY - Oferta ze względu na pracę na terenie Norwegii skierowana tylko dla obywateli Polski (z polskim paszportem). Tel. 667 602 602.
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2023-12-06 08:59 Właściciel Mini ZOO z Krupówek zginął po kołami ciężarówki 2023-12-06 08:02 Byliście grzeczni? Co dostaliście od Świętego Mikołaja? 2023-12-05 22:00 Anna Seniuk w Rabce 2023-12-05 21:00 Znikające kosze nie pomagają, ktoś nadal podrzuca śmieci w dawne miejsca 2 2023-12-05 20:30 Policyjne ostrzeżenie, wraz z nocą nadciąga nie tylko Święty Mikołaj z prezentami 1 2023-12-05 20:07 Konserwator dopiero za miesiąc skontroluje miejsce po rabczańskim zabytku 7 2023-12-05 19:07 Głupota czy znieczulica? Zostawiła w zamkniętym mieszkaniu kota i psa na dwa tygodnie 8 2023-12-05 18:20 Dziecko pokrzywdzone przestępstwem - nie tylko o "ustawie Kamilka" 1 2023-12-05 18:00 Tak wygladają schody przy parkingu na Alejach 3 Maja 5 2023-12-05 17:29 Policjanci u gaździnek z Gronkowa 2023-12-05 17:15 Zakopiańscy policjanci uczcili pamięć swoich kolegów z Wrocławia (WIDEO) 3 2023-12-05 17:10 Mikołaj w Rabie Wyżnej 2023-12-05 16:54 Kolizja na skrzyżowaniu ulicy Grunwaldzkiej i Tetmajera, uwaga na śliskie jezdnie 2023-12-05 16:50 Krzywda warta milion 3 2023-12-05 16:30 "Cztery pory roku" Vivaldiego w nowotarskim MCK 1 2023-12-05 16:04 Oszuści wpadli na nowy pomysł 2023-12-05 15:30 Norwid i Dziubek. Orawskie posiady poetyckie i literackie 2023-12-05 15:00 Osiem tysięcy naboi wystrzelali dla bezpieczeństwa 2023-12-05 14:08 Największa stacja ładowania aut elektrycznych w Polsce Południowej powstanie na Podhalu 8 2023-12-05 13:09 Osuszacz powietrza do piwnicy. Mocny i niezawodny 2023-12-05 13:04 Jak zrobić wentylację w domu? 2023-12-05 13:01 WYSTAWA POWARSZTATOWA "GODNY CAS" 2023-12-05 13:00 Ruszyły przygotowania do budowy lodowiska na płycie Rynku 1 2023-12-05 12:00 Cyrhla to piękna dzielnica Zakopanego (WIDEO) 1 2023-12-05 11:38 Najstarsze języki programowania - sprawdź, czy je znasz! 2023-12-05 11:30 Z jednej chałpy. Wystawa prac rodziny Gładczanów 2023-12-05 11:19 Masz w sobie żyłkę handlowca? Zgłoś się do nas! 2023-12-05 11:00 Malowane na szkle, a raczej pod szkłem (WIDEO) 2023-12-05 10:00 Tatrzańscy policjanci składają kondolencje kolegom z Wrocławia (WIDEO) 9 2023-12-05 09:30 Fotografie folklorem malowane 2023-12-05 09:00 Zdrowie, odporność na stres i dyspozycyjność, czyli szkoła stewardess pod Giewontem 2023-12-05 08:30 Johnny Trash na pokazie filmu "Ski Bums" 2023-12-05 07:59 Mamy poważny problem z internetem z Netii. Już drugi dzień 3 2023-12-04 21:40 Góra śniegu usunięta 2 2023-12-04 20:59 Nie żyje Stanisława Strachanowska 2023-12-04 20:21 Zakopower i Ralph Kamiński razem. Teledysk do utworu Wołosi (WIDEO) 5 2023-12-04 19:40 Słynne łopatowanie ma już prawie 10 lat, ale problem pozostał (WIDEO) 1 2023-12-04 18:51 Ranny jeleń uśpiony 13 2023-12-04 18:40 Polacy utknęli pod Babią Górą. Z pomocą przyszli słowaccy ratownicy 2023-12-04 17:40 Czekacie na prezenty? Święty Mikołaj nie zawsze je przynosił (WIDEO) 2023-12-04 17:30 Nie boimy się mówić o trudnych sprawach. Mikołajki z Natalią Niemen 2023-12-04 16:39 Prawdziwy święty, czyli XVIII Podhalańskie Mikołajki 1 2023-12-04 15:40 Koronacja Pięknej Madonny 3 2023-12-04 15:30 Podaruj dzieciom najcenniejszy dar. Akcja zbiórki krwi 2023-12-04 14:45 Narty w Austrii - gdzie się wybrać i jak się przygotować? 2023-12-04 14:42 Ranny jeleń od dwóch tygodni czekał na pomoc AKTUALIZACJA (WIDEO) 17 2023-12-04 14:30 Piękna zima także na Krupówkach 2023-12-04 13:40 Takie odśnieżanie w Zakopanem. Góra śniegu na chodniku i miejscu dla niepełnosprawnych 8 2023-12-04 12:59 Zmarł wieloletni sołtys Małego Cichego. Był też członkiem władz miejscowej OSP 1 2023-12-04 12:03 Szalik i czapka dla bezdomnych
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-12-06 07:59 1. Nowa lokalizacja poradni ortopedycznej w znacznym oddaleniu od tymczasowego RTG pozwala szybko wyeliminować z systemu ochrony zdrowia konfabulantów, naciągaczy i hipochondryków. Ten kto pokona śnieżny tor przeszkód na 100% jest zdrowy. Reszta nie obciąży zbytnio systemu. Utknie w zaspie i nie dotrze na wizytę. Sprytne. 2023-12-06 07:49 2. @kwekanie Najlepiej to się za publiczne remontuje. Sam pewnie najlepiej wiesz xD Milion w środę, milion w czwartek... Najpierw 29, teraz 35... A fundamenty w szpitalu jeszcze pewnie nie zbadane. Podaj kolejną cyferkę w ciągu milionów. Gmina wyciągnie pewnie z kapelusza. Wiesz - oddana na dniach nadbudowa! szpitala w Wadowicach kosztowała ok. 45 milionów. To stare ceny przed inflacją. Kto uwierzy w te medialne mydlenie oczu? Matematyka nie kłamie. 2023-12-06 07:24 3. Panie konserwator proszę zainterweniować w UM ,urzędnicy i burmistrz zaniedbują swoje obowiązki,narażają mieszkańców znowu na straty finansowe,fontanna że słoniami tym razem nie została zabezpieczona przed śniegami i mrozami ,na wiosnę okaże się że będzie trzeba wykonać remont i przetarg ,a wiadomo kto jedyny 'wygrywa" taki przetarg 2023-12-06 07:21 4. Ja mam sąsiada, co zawsze dziwnie w niedzielę jak goście wyjadą targa kosz do chałpy, ciekawe że zawsze pali w piecu jak już wyjadą ? Wtedy dopiero mu zimno ? 2023-12-06 06:35 5. Nowy Targ to stan umysłu... 2023-12-06 06:11 6. co za matka byly partnera zapomniałam kluczy ludzie co sie z wami dxiej jak bedzie konac zeby widziala te zwierzęta, co to za babsko i nie kapnela sie ze ma klucze z soba ludzi opieka powinnna zabrac zwierzeta i dzieci bo za chwile zspimnie zrec dac omg oby karma wróciła 2023-12-06 06:11 7. Panowie macie rację. Widać, że się da wejść, zejść a nawet zjechać. ;) 2023-12-06 06:01 8. Dzięki konserwatorom żyjemy w ruinach i pustostanach ,dzięki odważnym inwestorom Rabka piëknieje 2023-12-06 04:18 9. Człowiek to najgorsze stworzenie na świecie. Jeleń przyszedł po pomoc do ludzi, nikt nie skrócił jego cierpienia przez dwa tygodnie, a po tym co wycierpiał i zapewne miał szansę dojść do zdrowia po leczeniu został uśpiony. Ludzie są okrutni!!! Wstyd dla miasta, dla mnie to anty reklama, ja i mam nadzieję wielu ludzi zastanowi się gdzie wydac pieniądze na urlop 2023-12-06 03:55 10. Kościelisko podnosi opłatę miejscową na 2,50 od łepka za dobę. A Zakopane frontem do patologii marzeń nadal 2,00 zeta. I jeszcze nie egzekwują :) tylko podnoszą opłaty mieszkańcom i tesko weryfikuje rozliczenia śmieci 5 lat wstecz. Ale ważne że jest sylwester z dwójką i uchwała antyprzemocowa :) Resztę olać! Deweloperka rządzi.
2023-11-18 22:12 1. "...wydają się być gotowe" tak jak tunel swego czasu. Sensację ogłoście jak będzie już gotowe. Na razie sensacyjne są korki, nawet poza sezonem. 2023-10-25 07:37 2. Dźwięk dobry wszystkim. Widzę sporo ładnych zdjęć więc dodam: światło realizował Marcin Kępiak a za dźwięk odpowiadał Marcin Słodyczka. Jeden i drugi z Zakopanego (Future Tech technika sceniczna). Miłego dnia czytelnikom TP :) 2023-09-21 22:45 3. Niestety. Dla dzieci niepełnosprawnych niedowidzących jaskinie w polskich Tatrach się skończyły. Dzięki Bogu że jest Słowacja 2023-09-18 15:10 4. Dajcie znizke dla platfusow. Po 15 pazdiernika beda tam tlumnie walic . 2023-09-14 10:39 5. A to chyba Ministerstwo MSWiA jest od tego, żeby dawać sprzęt. No chyba, że Terlecki narkoman z Krakowa dał z własnej inicjatywy i kieszeni. Skoro jest jedynką wśród šlebodnych. Z mojej kieszeni i podatków wolę dać na biedne psy w Nowym Targu. 2023-09-03 06:18 6. Jak zwykle ksiadz po danine. 2023-08-31 19:14 7. Zdjęcie 13 i 14, jesteś piękna. Mój typ. 2023-08-29 14:16 8. No nie ma komentarzy chyba dlatego napiszę, że Pani ze zdjęcia 14 i 15 jest w moim typie. Panie redaktorze znasz Pan mój gust. 2023-08-17 13:12 9. Po rozpoczęciu roku szkolnego będą dzieci przymusowo oglądać takie se obrazki kosztem matematyki. Minister od nauki już się o to postara. Minister od kultury zawnioskuje jakieś odznaczenie dla "artysty".Natomiast Małgorzata Ziętkiewicz w Wydarzeniach Polsatu będzie pół godziny gęgać na ten temat. Wojtyła wiecznie żywy! 2023-08-15 07:46 10. Czy był jakis wernisaż na ktorym był ktos wiecej niz rodzina artysty i urzednicy? Przeciez to sie w glowie nie miesci, tyle publicznych pieniędzy to kosztuje a nikt tego nie oglada. Komu to i po co?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP


REKLAMA


Pożegnania