Reklama

2022-08-13 10:00:00

Reklama

Z archiwum

Moje narciarskie serce krwawi

Reklama

Z Małgorzatą Tlałką-Długosz, znakomitą narciarką alpejską, od niedawna szefową zakopiańskiej rady sportu, a od dwóch lat prowadzącą fundację Handicap promującą sport wśród osób niepełnosprawnych rozmawia Paweł Pełka. To wywiad z 2015 roku, ale wiele spraw jest ciągle aktualnych. Warto przeczytać tamtą rozmowę.

W pierwszej połowie lat 80. cała sportowa Polska czekała na informacje o wynikach pani i pani siostry w zawodach Pucharu Świata w slalomie. Należałyście do ścisłej światowej czołówki.
- To stare czasy, dostęp do informacji i siła przekazu była wtedy trochę inna. Transmisje telewizyjne były sporadyczne. Był na przykład przekaz z Igrzysk Olimpijskich w Sarajewie, ale tam była fatalna pogoda, mgła ograniczyła widoczność do dwóch bramek. Naszą siłą napędową byli wówczas kibice, również Polonia, która dopingowała nas w czasie zawodów w krajach zachodnich. Po powrocie do Polski spotykałyśmy się z pozytywnymi reakcjami na każdym kroku, to było niesamowite wsparcie.

- Teraz o takich wynikach nawet trudno pomarzyć, widzi pani jakieś szanse, aby taka sytuacja zmieniła się?
- Potencjał narciarski w Polsce jest ogromny. Nie tylko dzięki liczbie osób uprawiających narciarstwo, czy zamożności osób zdecydowanych, aby poprowadzić swoje dzieci na drogę zawodowego sportu. Jest też wielki zapał dzieci i młodzieży nie tylko z Zakopanego, okolic, ale z całej Polski. Na pewno doczekamy się na takie wyniki, nie jestem tylko pewna, czy w oparciu o działające obecnie związki narciarskie. Podstawą są działania rodziców i tzw. miniteamów, jak to się dzieje na Słowacji i w Czechach.

- Są programy, takie jak program Andrzeja Bachledy „Ałusia” i firmy Tauron.
- Dobrze, że pojawiają się takie programy, musimy jednak pamiętać, że nie dadzą one rezultatów szybko. To powinny być działania długoterminowe. Powinny dotyczyć bardzo szerokiej grupy sportowców. Ten program zamyka się trochę wokół ciasnego grona sportowców wyczynowych. Najważniejsze jest wsparcie dla sportu młodzieżowego, masowego. Jeżeli zaszczepimy miłość do sportu, rywalizacji wśród rodziców, to pociągnie to młodych ludzi do sportu wyczynowego. Pamiętajmy, że wybranie sportu wyczynowego to trudna decyzja. Końcowy efekt jest bardzo dużą niewiadomą, a alternatyw na spędzanie wolnego czasu mamy wiele. Do tego dochodzi ryzyko kontuzji. Wybranie narciarstwa wyczynowego wiąże się z zostawieniem części zdrowia na stoku. Myślę jednak, że znajdą się zapaleńcy, którzy pociągną karierę sportową długo i nikt im w tym nie będzie przeszkadzał.

- Nie organizujemy też światowej rangi imprez. Bułgarzy mieli Puchar Świata rok temu, teraz odbędzie się on w Jasnej w słowackich Niżnych Tatrach. Nasze stoki, na przykład Nosal, są zamykane lub starzeją się.
- Nie mówmy o przestarzałych stokach, bo każdą trasę można zmodernizować. Trzeba tylko stworzyć warunki, aby ten stok przywrócić nie tylko na potrzeby zawodów, ale także dla narciarstwa masowego. Bez dobrej bazy narciarskiej w Polsce nie ma szans na wychowanie dobrego narciarza.

- Co zrobić, aby zawody rangi międzynarodowej w narciarstwie alpejskim wróciły na Podhale?
- Ważne jest stworzenie skutecznego lobby w Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS, ale potrzebne są też działania małymi kroczkami. Niezbędne jest stworzenie szerokiej bazy sportu wyczynowego. Serce mi krwawi, gdy widzę, jak trener na stoku poświęca czas dwóm zawodnikom. Mamy masę wiedzy, mamy umiejętności i ten potencjał jest trwoniony. Trzeba spróbować skonsolidować nasze narciarstwo. Moje dzieci w ostatnich latach trenowały narciarstwo alpejskie i wiem, jaki to problem znaleźć odpowiednio liczną grupę do treningów, rywalizacji. To podstawowa sprawa, bo mówienie od razu o Pucharze Świata czy Europy to stawianie sprawy na głowie. Gdy będziemy mieli potencjał, w zawodach pucharowych wystartuje kilku naszych zawodników z szansami na zakwalifikowanie się do drugiego przejazdu, to organizacja zawodów będzie miała sens.

- Co zrobić, aby do zawodowego narciarstwa przywrócić Kasprowy?
- Kasprowy to trudna góra ze względu na warunki pogodowe, śniegowe, ma oczywiście duży potencjał, jest wysoko położony. Wymaga jednak regularnej pracy nad jakością śniegu, z drugiej strony mówi się o pomysłach i planach zaśnieżania przynajmniej części tras Kasprowego. Dla sportu wyczynowego nie jest jednak ważne zaśnieżanie nartostrady. O tym trzeba rozmawiać z TPN-em i utworzyć lobby, które wspierałoby taki plan. Od dziecięcych lat pamiętam piękne plany rozbudowy narciarskiej Kasprowego, niestety, nie są one realizowane. W tym względzie także potrzebna jest metoda małych kroków, a nie rewolucja i zajęcie całych Tatr wyciągami, bo to oczywiście nierealne.

- Czy taką grupą naciskającą może stać się działająca przy radzie miasta Społeczna Rada Sportu, której została pani przewodniczącą?
- Zależy mi, aby nadać znaczenie opiniom wydawanym przez radę sportu. Była ona powołana w poprzedniej kadencji, zaczęła robić dobrą robotę. Pogratulować tylko tym, którzy wchodzili w jej skład. Teraz znowu znalazły się w niej osoby z dużym doświadczeniem. Problem polegał na tym, że rada działała trochę dyskretnie, nie było wiadomości na zewnątrz o jej pracach. Zależałoby mi na zmianie tej sytuacji.

- Nie możemy też zapominać, że w Zakopanem mamy Centralny Ośrodek Sportu.
- COS, mimo dobrego zaplecza dla letnich dyscyplin, nie ma oferty dla narciarstwa alpejskiego i biegowego. Skocznie są dostosowywane do międzynarodowych standardów po to, aby odbyła się jedna duża impreza, z której oczywiście się cieszymy. Nie zapominajmy, że skoki są sportem niszowym, który uprawia garstka osób. Wspaniale, że mamy w tych skokach świetne wyniki. Na zawody przychodzą jednak kibice z buteleczką piwa, cieszymy się wspólnie ze zwycięstw, wracamy do domu i zasiadamy przed telewizorem. Sport jest po to, aby przekazywać pewne wartości, wyciągnąć ludzi na trasy biegowe, zjazdowe, skoków raczej nikt uprawiać nie będzie.

- W ostatnich latach udało się uruchomić trasy biegowe po prawej stronie Wielkiej Krokwi.
- Są drobne kroki, trzeba rozwiązać problemy własnościowe, trzeba je zaśnieżyć, oświetlić, bo zimą o godz. 16 zapada zmrok. Nikt, kto pracuje w ciągu dnia, nie pójdzie na biegówki - to podstawy, od których trzeba zacząć.

- Jest pani założycielką fundacji Handicap, która promuje i wspiera sport osób niepełnosprawnych.
- Tak, w 2014 r. wpadliśmy na pomysł wspierania i promowania takiego sportu. Stało się to po tym, gdy w Zakopanem organizowano olimpiadę specjalną, a Małopolska nie wystawiła swojej reprezentacji. Postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce, powołaliśmy fundację Handicap. W jej ramach prowadzimy zajęcia z narciarstwa, ale także ogólnorozwojowe, bo wiadomo, że zima jest u nas krótka. Zaangażowaliśmy dwoje znakomitych trenerów - Martę Zborowską i Szymona Kraciuka, we trójkę prowadzimy zajęcia dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

- Podopieczni fundacji biorą udział w Biegu Niepodległości, promujecie też ideę w Maratonie Podhalańskim.
- Tak, staramy się działać w wielu obszarach. W przypadku osób niepełnosprawnych najważniejsze jest wyciągnięcie ich z domu, sprzed telewizora. Nie chodzi tylko o rozwój fizyczny, ale także psychiczny, integrację ze społeczeństwem. Dzięki naszym działaniom pokazujemy też innym, że nie trzeba bać się osób niepełnosprawnych, które mają pełne prawo do funkcjonowania w naszej społeczności. Dziękujemy za wsparcie finansowe zakopiańskiemu urzędowi miasta i zapraszamy wszystkich chętnych. Wszelkie informacje na temat fundacji można znaleźć na stronie internetowej www.handicap-zakopane.pl.

- Jest pani również organizatorem nietypowej imprezy - Slalomowego Maratonu.
- W zeszłym roku udało się nam zgromadzić utytułowanych narciarzy i pobijaliśmy rekord w 12-godzinnej jeździe w slalomie. W tym sezonie podejmujemy kolejną próbę. Zawody odbędą się w weekend 30 i 31 stycznia.

Tygodnik Podhalanski 51-52/2015

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy KUCHARZA/RKĘ ŚNIADANIOWEGO w małym hotelu 4* w Zakopanem. Umowa, spokojny tryb pracy. Tel. 792 276 261
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy POKOJOWĄ w małym hotelu 4* w Zakopanem. Umowa, spokojny tryb pracy. Tel. 889 949 381
 • PRACA | dam
  OSOBA/FIRMA DO PROWADZENIA KOMPLEKSOWEJ OBSŁUGI DOMU WCZASOWEGO W ZAKOPANEM - 9 pokoi. socjalny@mpk.krakow.pl. tel.: 12 254 10 28
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  Austria oferty dla murarzy, cieśli, stolarzy, elektryków, hydraulików i dekarzy z j. niem. Zarobki do 2500,00 eur na rękę/m!. 538373894 www.clubsilesius.pl praca@csopole.pl
  Tel.: 538373894
 • SPRZEDAŻ | różne
  AKORDEON GUZIKOWY gryf B. AKORDEON KAWISZOWY 96 bas. ORGANY KOŚCIELNE ELEKTRYCZNE. NOWE PIANINO białe. Gołkowice. 531 402 576.
 • SPRZEDAŻ | różne
  FIAT PANDA. 531 402 576.
 • PRACA | dam
  ZLECĘ SZYCIE KOŻUCHÓW, KAMIZELEK. MOŻLIWA PRACA NA MIEJSCU LUB W DOMU. 504 028 073.
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, APARTAMENTY Z WIDOKIEM NA CAŁE TATRY. W cenie pobytu parking, grill, bilard, plac zabaw, rowery. Cisza, spokój a zarazem wszędzie blisko. WWW. ZAKOPANEAPARTAMENTY.ORG, apartamenty@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207, +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, WILLA I KARCZMA CZTERY PORY ROKU. Pokoje standardu pensjonatowego z wyżywieniem. Pobyty indywidualne, grupowe, szkoleniowe, wesela, imprezy okolicznościowe. WWW. CZTERYPORYROKU.PL, willa@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207 lub +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, KAMERALNE APARTAMENTY ZE STREFĄ SPA z widokiem na całe Tatry Zachodnie. W cenie pobytu parking, grill, bilard, pełna strefa spa, plac zabaw, rowery. WWW. APARTAMENTYSPAZAKOPANE.PL, rezerwacja@czteryporyroku.pl, tel. +48 662 658 425, +48 608 401 704
 • PRACA | dam
  POSZUKUJĘ PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH - bez doświadczenia - okolice Zakopanego - 694 057 523.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  SZCZENIĘTA GOŃCZY POLSKI z rodowodem, po rodzicach polujących. 880 474 992.
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni Recepcjonistę / Recepcjonistkę. Tel.: 725 300 377, e-mail: rekrutacja.zakopane@cos.pl
 • PRACA | dam
  Sklep spożywczy w Poroninie zatrudni SPRZEDAWCÓW. Umowa o pracę. Praca co 2-gi dzień lub codziennie, do uzgodnienia. 601 746 502, 665 00 34 35.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY. 534 428 571, 889 388 484..
 • PRACA | dam
  Zatrudnię MALARZA, FLIZIARZA, MURARZA. 601 508 736.
 • MOTORYZACJA | inne
  DO WYNAJĘCIA GARAŻ W BUDYNKU PARADISU (ZAKOPANE). Wjazd od Sabały. 515 928 992.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  SPRZEDAM PAWILON HANDLOWY - NOWY TARG. 517 600 205.
 • PRACA | dam
  POSZUKUJE PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH: POMOCNIKÓW i MURARZA. Praca na terenie Zakopanego. 880 721 870.
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ EKIPĘ MURARZY, CIEŚLI. 669 803 347.
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ POMOCNIKA , MURARZA, CIESLĘ, ZBROJARZA. 669 803 347.
 • PRACA | dam
  Potrzebny młody MONTAŻYSTA (FILIGRANY BETONOWE). Możliwość przyuczenia. 791 669 932.
 • PRACA | dam
  GAMATEX zatrudni na stanowisko ZAOPATRZENIOWIEC, miejsce pracy: Stare Bystre, tel.18 26-137-32.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJME 5000M PLAC + KONTENER ---- MIEJSCOWOŚCI : ZĄB. 600011905 salamandra, 16 dennykojda@gmail.com
  Tel.: 600011905
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ PRACOWNIKA DO ZAKŁADU KUŚNIERSKIEGO - GARBARSKIEGO NOWY TARG. PRACA CAŁY ROK. ZATRUDNIĘ KRAWCOWĄ - SZYCIE NA MIEJSCU LUB CHAŁUPNICZO. 601 789 299, 536 740 251.
 • PRACA | dam
  OŚRODEK KONFERENCYJNY w Zakopanem zatrudni KELNERKĘ na umowę zlecenie. Praca całoroczna. 664 417 314.
 • USŁUGI | budowlane
  WIERCIMY POD SŁUPKI OOGRODZENIOWE I NIE TYLKO. ZAPRASZAMY DO KONTAKTU. 504163439 BIURO@MAJERCZYK.PL
  Tel.: 504163439
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię NIEWIELKI DOM NA DZIAŁCE DO 10 arów - do zamieszkania - okolice Zakopanego do 15-17 km. Tel. lub sms: 884 284 375
 • PRACA | dam
  Praca na budowie, docieplenia, remonty, budowa od podstaw, na terenie Zakopanego i okolicy. 500160574 ul. Bulwary Słowackiego nr. 20, 20 Chrobak.urb@gmail.com
  Tel.: 500160574
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ PIEKARZA. 607 44 55 66.
 • ZDROWIE I URODA
  Nowy Targ. ZAPRASZAMY NA ZABIEG MAKIJAŻU PERMANENTNEGO. Brwi metodą pudrową, usta metodą 3D oraz kreska linii rzęs. Jestem linergistką z wieloletnim doświadczeniem. Praca to moja pasja. Zapraszam do odwiedzenia mojego fanpage na JagaBrows. Numer kontaktowy: 731-874-495
 • PRACA | dam
  ATRANS TRANSPORT. Poszukujemy KIEROWCY kategorii C+E, z doświadczeniem lub bez. Transport krajowy i międzynarodowy, głównie Rumunia. Jazda pojazdami wyłącznie EURO VI. Współpraca ze spedytorami będącymi dyplomantami jednej z najlepszych uczelni w Polsce. Więcej informacji pod numerem telefonu: 723 555 111.
 • USŁUGI | budowlane
  OKUCIA BALKONÓW, RYNNY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 600 998 377.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
 • ANTYKI
  ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ - Zakopane, Kościuszki 3 (Granit, III p.). Tel. 601 464 133
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2022-09-29 14:00 Dolar nadal powyżej 5 złotych. Ile dokładnie kosztuje na Krupówkach? 2022-09-29 13:13 Święto Buka w Gajówce Mikołaja 2022-09-29 13:00 Droga Łosie - najgorsza na Podhalu (ZDJĘCIA, WIDEO) 1 2022-09-29 12:00 Debatują nad przyszłością gazet 1 2022-09-29 11:00 Więcej światła 2022-09-29 10:57 Jak domowymi sposobami poradzić sobie z katarem u dzieci? 2022-09-29 10:05 Obwodnicy przybywa z każdym dniem (WIDEO) 1 2022-09-29 10:00 Zadbaj o zdrowie jelit 2022-09-29 09:53 211. Wieczór na Harendzie. Emily Dickinson 2022-09-29 09:00 Dziś słońce nie pojawi się na niebie. Trudne warunki turystyczne w Tatrach 1 2022-09-29 08:00 Klub KS Zakopane współpracuje z Centralnym Ośrodkiem Sportu. Gdzie będą grali? 2022-09-29 07:00 Choinka bez wyroku. Czy prokuratura boi się postawić zarzuty wiceburmistrzowi Zakopanego? 1 2022-09-28 21:47 Jazzowe święto na Kalatówkach (WIDEO) 2022-09-28 21:12 Dzwoni aspirant Grad - uważajcie na oszusta 6 2022-09-28 20:26 Po 15 latach Edward Wlazło odchodzi ze stanowiska komendanta Straży Parku Tatrzańskiego 13 2022-09-28 19:43 Zielony rynek zniknął, a władze nie wyznaczyły miejsca na plac targowy 6 2022-09-28 18:59 Pole krowich trupów 2022-09-28 18:25 Ratownicy GOPR i strażacy znaleźli ciało mężczyzny 2022-09-28 18:19 Wypadek w Piekielniku. Droga była zablokowana. Dwie osoby ranne (ZDJĘCIA) 2 2022-09-28 18:19 Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku w Zaskalu. Podczas egzaminu na prawo jazdy zginęła 18-letnia kursantka 10 2022-09-28 17:50 Kończą się prace budowlane przy nowej przystani w Szczawnicy 1 2022-09-28 17:38 To będzie już 38. Babiogórska Jesień 2022-09-28 17:36 Uważaj komu wyjawiasz swoje mroczne tajemnice... Konkurs dla czytelników 2022-09-28 17:20 Wielki Kiermasz Ciast Domowych - charytatywna akcja dla sąsiadki 2022-09-28 17:15 O godz. 4 rano Andrzej Bargiel wyruszył na szczyt Mount Everestu (WIDEO) 1 2022-09-28 16:45 Kolejne oszustwa na węgiel 2022-09-28 16:44 Jeszcze nigdy nie płaciliśmy tyle za dolara 27 2022-09-28 16:38 Chciały dorobić a sporo straciły 2022-09-28 16:32 Daniel Mikoś królem strzelców pierwszej ligi, zdobył 30 bramek w sezonie 2022-09-28 16:16 Po kolei staną stacje PKL, Góra Żar na pierwszy ogień, potem Gubałówka i Kasprowy Wierch 2022-09-28 15:59 Kradł perfumy 2022-09-28 15:38 Hi(story).com. W piątek premiera gry osadzonej w historycznych realiach Miasta 2022-09-28 15:33 Ukradł kartę bankomatową i poszedł na zakupy 1 2022-09-28 15:30 Kolejny pirat drogowy przyłapany na szaleńczej jeździe 2 2022-09-28 15:30 Pierwszy jesienny, słaby wiatr halny (WIDEO) 2022-09-28 14:58 Dalszy ciąg utrudnień komunikacyjnych w Ludźmierzu 2022-09-28 14:57 5 szybkich porad na temat klocków LEGO 2022-09-28 13:58 W Stasikówce leją asfalt. Bardzo duże korki 2022-09-28 13:39 Laserowa korekcja wzroku - znieczulenie czy narkoza? 2022-09-28 13:00 Za taką jazdę grozi mu nawet pięć lat więzienia 3 2022-09-28 12:00 Każdy chciałby podziwiać takie widoki w drodze do pracy lub szkoły (WIDEO) 2022-09-28 11:26 Jakie puzzle dla chłopca? 2022-09-28 10:21 Co tak naprawdę znajduje się w e-papierosie? 2022-09-28 09:59 Poronin od środy wypłaca dodatki węglowe 2022-09-28 08:57 Mieszkaniec Bukowiny Tatrzańskiej pijany za kierownicą samochodu iveco 3 2022-09-28 08:00 Z twórczością Wacława Czubernata spotkanie drugie 2022-09-27 21:25 Hanna Zbyryt rozpoznała wszystkie melodie, zdobyte pieniądze trafią na szczytny cel 2022-09-27 21:04 Małe Ciche pół dnia bez prądu, chyba musimy się do tego przyzwyczajać 11 2022-09-27 20:26 Zamknięcia szlaków na Babiej Górze 2022-09-27 19:26 McDonald bada! 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-09-29 13:49 1. Ta droga to jest lux. Przyjedzcie do Kościeliska na Czajki to zobaczycie najgorsza drogę na Podhalu. Zapraszam. 2022-09-29 13:37 2. Taki se . Dwukropek po co w tym miejscu ? 2022-09-29 13:19 3. Skoro właścicielem tego terenu jest Pan B. to myślę, że ma prawo o tym decydować. Handlujący rozkładali swoje stoiska na terenie prywatnym a nie dzierżawionym i najwidoczniej nie każdy o tym wie. 2022-09-29 13:08 4. Kolejne ronda ,kazda pipidowa od sacza do nowego targu, zeby zwiekszyc korki i wydluzyc czas jazdy buduje ronda .A to bismesmen lokalny ma w tym interes albo wojt pod publike niszcza polskie i tak marne drogi.jeszcze chore oznaczenia drog ,obszary zabudowane ,linie ciagle na prostych i polowanie milicji na obywateli kaze jechac z sacza 10h potem hotel i powrot następnego dnia 2022-09-29 12:42 5. biedaku ! medycyna wobec ciebie będzie bezradna :) 2022-09-29 12:21 6. Trochę z innej beczki ale równie ważne. A dla niektórych mieszkańców amerykańskiej kolonii może nawet ważniejsze ;-) superbiz.se.pl - 2022-09-29 11:33 "Kopalnia Bobrek Piekary w Bytomiu należy do spółki Węglokoks Kraj. Bobrek Piekary posiada w ofercie węgiel - prosto z kopalni - w bardzo atrakcyjnej cenie. Sprzedawany jest zarówno luzem jak i w workach. Sprzedaż odbywa się w tradycyjny sposób - w przeciwieństwie do Polskiej Grupy Górniczej (PGG), która uruchomiła sklep internetowy. Jak donosi Eska jedyny problemem jest dodzwonienie się na infolinię. "Nie ma kolejek po węgiel z jednego prostego powodu. Przy rejestracji każdy klient ma wyznaczony dzień i godzinę załadunku węgla. Dlatego sprzedaż odbywa się płynnie" - podkreślił Jarosław Latacz rzecznik prasowy grupy Węglokoks SA. Cennik w kopalni Bobrek w Bytomiu: Węgiel kostka 1414,50 zł/tona Węgiel orzech I 1414,50 zł/tona Węgiel ekogroszek Skarbek luz 1599 zł/tona Węgiel ekogroszek Skarbek worki 1845 zł/tona Worki 25 kg - 46,13 zł/sztuka Obowiązuje limit zakupu w wysokości 3 ton." Próbujcie póki sasin nie obetnie limitów albo nie wprowadzi ceny regulowanej na poziomie rynkowym, żeby mu nie psuć interesu. Dla zainteresowanych numer infolini 32-717-11-00 czynnej w godzinach 8.00 - 11.00 Ale dzisiaj już nie dzwońcie bo wungla nie ma, gdyż dziennie mają 2,5 mln prób połączeń :-) Powodzenia! 2022-09-29 11:49 7. @ Teodorslysz, jeżeli stawiasz przecinki, to naucz się gdzie i jak : 2022-09-29 10:56 8. A co gościu, nie służyłeś w Policji i nie odszedłeś na wcześniejszą emeryturę w stopniu aspiranta ??? 2022-09-29 10:38 9. Czy jest to artykuł o tym że ktoś odchodzi z pracy ,czy o tym że oddał odznaczenia? 2022-09-29 09:59 10. To nie wysypisko, to skład opału.
2022-09-17 13:01 1. To raczej nowa "Bukowianka". Ta droga przecież nie będzie prowadzić do Zakopanego. Zakopane zostało obronione przed godną komunikacją. 2022-08-21 19:28 2. byw, tak jak w '39-'45r. w Niemczech, wszyscy służyli w tej formacji. 2022-08-21 17:33 3. Błąd merytoryczny, osoba która napisała ten tekst nic nie zrozumiała. Rad i radiologia niewiele ze sobą mają wspólnego. Dzięki Profesorowi możliwy był rozwój leczenia radem (radioterapii), a nie rozwój radiologii. 2022-08-15 14:41 4. To taki slowny lojotok. 2022-08-13 21:46 5. Polska armia zmieściła się na jednym rynku. A ! jeszcze orkiestra. 2022-08-12 10:21 6. Godali, ze od tego radu ludziska umiyrali na raka wokoło, jedyn w drugiego, a terozki o tym cicho.... 2022-07-17 06:36 7. Mozna robić cepeliadę z góralszczyzny ale bez przesady....No i jeszcze sołtys na dzień dobry...ŻENADA! 2022-07-13 12:18 8. Wielkie dzięki Autorce za pokazanie pięknych krajobrazów jeszcze niezeszpeconych niewłaściwą zabudową. Złoty cielec tam jeszcze nie zagościł tak jak na Podhalu i już w pewnej mierze na Orawie. Spieszmy się podziwiać te unikalne widoki zanim zniszczy je ludzki egoizm, bezguście, udawana niemoc urzędników, pazerność i konsumpcjonizm w globalistycznym wydaniu. Nie pozwólmy zniszczyć regionalnych tradycji, których częścią jest rolnictwo, hodowla i pasterstwo. Jakaś nadzieja może płynąć ze Spisza! 2022-07-01 02:18 9. oto strona na której można kupić książkę. Pozdrawiam! https://wydawnictwoarva.v.1cart.eu/pl/offer 2022-06-22 13:07 10. Ks.Tischner się w grobie przewraca
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Bojcorka

Album TP

Pożegnania